sahagja joga

Post on 08-Jan-2016

20 views

Category:

Documents

1 download

Embed Size (px)

DESCRIPTION

:-)

TRANSCRIPT

 • 1

  www.syri3.com www.sa-kra.com

  SAHAGJA JOGA Prktheu: Valdet FETAHU Adresa: valdet.f.fetahu@hotmail.com

 • 2

  Hyrje

  Metoda e Sahagja Jogs dallon nga metodat tjera deri tash t njohura sepse fillon nga Vetrealizimi n vend se t njjtn ta paraqet si ndrr t parealizueshme apo cak t largt. Kt e ka br t mundur Shri Matagji Nirmala n vitin 1970. pasi q personalisht sht vetrealizuar, kshtu q tash sht n gjendje t tjerve tiu ofroj dhuratn e Njohjes s Hyjnis. Npr t rrjedh urtsia hyjnore, dashuria dhe fuqia pasi q drejtprsdrejti sht e lidhur me burimin e jets, derisa t tjert duhet t mbshteten n potencialin e vet krejtsisht joadekuat i cili fshihet n beterit individuale t tyre.

  Realizimi spontan i fshehtsive Hyjnore sht njra prej tri dallimeve fundamentale n mes Sahagja Jogs dhe metodave tjera t Jogs. Vetrealizimi sht els i cili el dhe largon t gjitha barierat e padukshme t cilat bllokojn forcn e jets Kundalini, kshtu q teknikat Krija purifikimet dhe asanat e Hatha Jogs krejtsisht jan t panevojshme pasi q nj iniciativ e ktill sht realizuar. Kur Mshira e Zotit shklqen n gjurmuesin shpirtror q nga fillimi, ego, prndryshe frenuesi m i fort i ngritjes shpirtrore, nuk rritet dhe nuk paraqitet gjat ngritjes son. N kt mnyr largohet do ndjenj e ndarsis derisa personi i ndritur bashkohet me vet Detin e Dashuris.

 • 3

  SAHAGJA JOGA Prej nj fare shum, shum t vogl rritet druri i madh. N pranver

  ajo lulzon, e gjat vers prej luleve krijohen frutat. Rritja jon shpirtrore sht proces i njjt i thjesht dhe i natyrshm.

  T gjith ne e bartim farn, t njohjes mbi qenien ton, Uni-in ton, t quajtur Kundalini.

  Kur Dashuria Hyjnore i jep jet ksaj fare ne rilindim n dimensionin shpirtror, n kt mnyr e zbulojm Drurin e Jets q sht n neve, si dhe Frymn Hyjnore n from t vibrimit gjithprfshirs. Sikur lulet, edhe ne posedojm aromn personale. Ne piqemi sikur frutat, piqemi n trsin.

  Kemi evoluar nga prejardhja jon materia premortale deri tek stadiumi n t cilin mund t manipulojm me teorit mbi evolucionin dhe ekzistencn. Por a e kuptojm se ajo q sht prapa analizave tona intelektuale sht fakti se evolucioni akoma sht proces i gjall, i cili heshtazi dhe n kontinuitet vazhdon deri n realizimin e plot t qenies son? Apo, n arogancn ton, e prjetojm veten ton sikur jemi n stadiumin m t lart t zhvillimit njerzor?

  Vet termi rrug supozon arritjen n destinacion t caktuar. Nse sht ashtu, ather ku jemi ne sot? A sht ky Jerusalemi i Ri? Si mund t ndodh kjo? Nse me t vrtet plani i Zotit sht q n Tok dhe n zemrat tona ta vendos Mbretrin Hyjnore, ather duket se na ka mbetur edhe shum deri n arritjen e ktij caku.

  Ne jetojm n botn e dhimbjes dhe konfuzionit, n botn e skllavris materiale dhe shfrytzuese, ku ndjenja pr t moralshmn sht rregulluar trsisht. Me shekuj kemi luftuar q problemet ti zgjidhim me ndihmn e faktorve t jashtm, mjaft gjat sa pr ta kuptuar q prgjigja fshihet brenda vet neve, n transformimin e individit.

  Sot shumica kalojn prmes ktij transformimi, duke evoluar n vetdijn e shpirtit, duke zbuluar prbrenda vetvetes at shkndin thelbsore e cila i bashkon me Absolutn, dhe duke i vshtruar t gjitha frikat dhe dyshimet e bots relative se si i braktisin, sikur lvozhga e vjetr q bie kur krijohet flutura e re.

  Historia njeh shum burra e gra t mdhenj t cilt jan prpjekur ta ngrisin vetdijn e njeriut n nivelin n t cilin ai kishte mundur ta njoh vetveten, por pr fat t keq msimet e tyre shpesh jan shfrytzuar pr krijimin e ndarsive dhe hipokrizis edhe m t madhe. Duket se thjeshtsia e rastsishme e nots origjinale ka qen tepr e thjesht pr vesht e tyre.

 • 4

  Sot Shri Matagji Nirmala aktivisht e shprndan porosin universale t dashuris hyjnore, duke i integruar notat e muziks nga e shkuara n harmonin e re dinamike. Publiku i saj tash e ka dgjimin m mir t anuar. Ata marrin pjes si instrumente n kngn e Saj. Prmes realizimit t cilin ajo e manifeston. Publiku pr t parn her kalon prmes prvojs s njohjes s Vetvetes dhe shikimin e atij Vetsimi n personat tjer. Shri Matagji Nirmala i ka hap der vetdijes kolektive, ktij hapi t jashtzakonshm evolutiv me t cilin njeriu e arrin prvojn e njohjes s Vetvetes dhe Burimit t tij.

  Joga do t thot bashkim, unitet me dika m supreme se vetja jon, me dika hyjnishm thelbsore. Sahagja do t thot spontanitet, por gjithashtu e ka kuptimin edhe i lindur. Pra me Sahagja Joga nnkuptohet se mjetet pr bashkimit spontan me hyjnin na jan trashguar. Pr ta arritur kt unitet, krejt far duhet t bjm sht ti lutemi Shenjtris s Saj Shri Matagji dhe t lejojm q kjo t ndodh. Ne nuk mund ta arrim me prpjekejt vetjake, sepse ajo sht spontane, respektivisht, ajo thjesht ngjan. Ajo sht dhn si dhurat, si bekim.

  Para realizimit, Kundalini ekziston prbrenda vet neve, dhe at n gjendjen e vet t fjetur, e kruspull prbrenda trekndshit t eshtrave n vet mbarimin e boshtit kurrizor. Kur bhet zgjimi i tij, ai ngritet prmes kanalit subtil n kurriz duke mbaruar me deprtimin npr kockn fontanela (Brahmarandhra) shih vizatimin:

  Ktu n akrn m t lart Sazrari(Sahasrara), akra me zambaku me qindra petale, sht pika e Jogs, pika n t ciln vetdija individuale bashkohet ne forcn gjithprfshirse t nnvetdijs kolektive. N t njjtn

 • 5

  koh Kundalini e bn zgjimin e Shpirtit q sht n zemr dhe ather fillon pulsimi. Kur Kundalini kalon prmes qendrs n tru, do mendim ndalet. Mendja e cila tash sht zgjuar n neve manifestohet si rrjedh e vibrimeve t freskta, e cila sikurse puhiz kalon npr duart tona mbi fytyrn ton. Ather fillojm t ndiejm senzacione t ndryshme n gishtrinj, pasi q tash Kundalini na sinjalizon gjendjen momentale t shakrave tona. Kjo gjendje quhet vetdije vibruese dhe kjo sht gjendje n t ciln ne me t vrtet e ndiejm Uni-in ton derisa ajo me ndihmn e vibrimeve manifestohet n sistemin ton nervor qendror. Pasi q tash Uni yn, e cila sipas natyrs sht Shpirt dhe esenc e qenies son, bhet pjes e prjetimit ton t vetdijshm, kjo gjendje gjithashtu quhet edhe Vetrealizim. I gjith ky proces fillon kur Shenjtria e Saj Shri Matagji e zgjon Kundalinin. Ather Kundalini, i inicuar nga vibrimet q rrezatojn nga qenia e Nns s Shenjt, automatikisht ngritet nn udhheqjen e Saj profesionale dhe ju plotson me ndjejnjn e qetsis dhe bekimit. Sikur q e cek Ajo me humor t vetin karakteristik: Kundalini sht pjes e puns sime. Nse un e di kt pun, ather prse ju duhet t shqetsoheni? Ju dini ti bni disa pun tjera, e un di ta bj kt. Shri Maragji ligjron Sahagja Joga dhe przemrsisht ndan prvojn e Vetrealizimit nga viti 1970. sht e lindur me 21. Mars 1923. n indavar afr qytetit Nagpur n qendr t Indis. Sot sht grua e diplomatit t Kombeve t Bashkuara, me dy vajza dhe katr nipr. Edhe pse sht e lindur n familjen krishtere, Ajo e ka prqafuar t vrtetn e t gjitha religjioneve dhe kt e ka dshuar n msimin e vet universal. Prpos forcs s saj t padiskutueshme dhe thellsis s vrtet t dijenis shpirtrore, Shri Matagji ka mbetur grua e prkuljes s jashtzakonshme, fontan urtsie dhe menurie, si dhe burim konstat i qeshjes dhe lumturis. Personalitet me aq an t mrekullueshme sa ka edhe diamanti brilant, por prap, Ajo n qendr t qenies s saj, sht unike me shpirtin e msimit t saj, drit e pastr e dashuris q shndrit nga zemra e ktij kristali. Me 5 maj t vitit 1970. ajo ka dshuar pr eljen e akrs Virata. Virata sht Qenie Universale, aspekt i manifestuar i Zotit, n shmblltyrn e t cilit gjithka sht krijuar. do akr e hapur n instrumentin e Tij shpirtror paralajmron nivel t ri n evolucionin ton pasi q krijon potencial identik n instrumentin subtil t secilit prej nesh. akra e fundit q sht hapur, para se t hapet kjo, ka qen Agnja. Ajo sht hapur gjat Krishtlindjeve. Shenjtria e Saj Shri Matagji e ka ditur se pr hapjen e

 • 6

  Sahasrars ka ardhur koha q njeriu t ngritet tek caku i tij i paraprcaktuar, deri tek Mbretria Hyjnore. PRVOJA E SAHAGJA JOGS Gjja e par t ciln duhet ta kuptoni sht se n Sahagja Joga dika me t vrtet ngjan. Prvoja e Vetsimit-Unit me t vrtet sht reale, jo e pjesrishme apo e paprcaktuar, por konsistente dhe e argumentuar. Ndritja n form t vetdijs pa mendime(nirvichar samadhi) shfaqet kur Kundalini deprton deri tek Sahasrara. Kur t njjtn e shpon, vibrimet e freskta fillojn t rrjedhin. Ajo q e befason shumicn sht se vibrimet nga fotografia e Shenjtris s Saj Shri Matagji e zgjojn Kundalinin n mnyr t njjt sikur n kontakt t drejtprdrejt me t. Kshtu q edhe ju duke e ndjekur procedurn e mendjes s hapur do t mund ta shijoni Vetrealizimin, duke u relaksuar plotsisht dhe duke u ngritur n nivelin e vetdijes kolektive. Prsri po e prsrisim se kjo gjendje sht reale. Kjo nuk sht pjell e imagjinats personale e as projeksion i ndonj forceje t jashtme, por sht realizimi i juaj personal i cili ngjan brenda vet juve. Pr tu prgatitur, nevoitet t relaksoheni dhe t ndiheni komod. Vendosne fotografin e Shenjtris s Saj Shri Matagji n at pozit q para saj t rrini komod. Preferohet t uleni n dysheme pr t pasur kontakt m t mir me Nnn Tok, por nse kjo nuk ju prshtatet ather mund t uleni n karrige. Provoni t uleni n at pozit q kurrizi tju qndroj drejt dhe mendja e qetsuar. Kundalini e ka dinjitetin e vet personal t cilin duhet respektuar, si duhet t respektohet protokoli i Zotit.

 • 7

  Me shikim t fokusuar n fotografi, mbani duart nga ajo n at mnyr q shuplakat t jan t kthyera prpjet. Duart mund ti mbshtetni n prehr. Mbyllni syt dhe lejoni mendjes suaj t qetsohet. Po qe se rastsisht vjen deri tek prplitja e fardoshme, apo nse filloni t shihni fardo drite, ngjyre apo keni vizione, kjo do t thot se ekziston problemi n akrn Agnja(akra Agnja gjendet ndrmjet vetulave apo si quhet ndryshe syri i tret), dhe se duhet ti hapni syt dhe ta mbani shikimin n fotografin e Shri Matagjit.

  Koncentrimi duhet t jet i zbutur n at mnyr q mos t jet i fokusuar n n