proiect didactic scoala

11
Serdeşniuc Cristian, prof. 1 Proiect didactic: Data: ____/____/20_____ Diriginte: Serdeşniuc Cristian Disciplina: Dirigentia Subiectul: “Şcoala- de la primele litere la maturitate Timp: 45 minute. Scop: - Formarea motivaţiei elevului de a învăţa. - Dezvoltarea interesului pentru şcoală. Obiective operaţionale: O 1 Să comunice despre şcoală şi despre cîmpul semantic al acestui cuvînt; O 2 Să realizeze un interviu simulat între învăţător şi elev; elev- elev la tematică; O 3 Să explice necesitatea învăţării; O 4 Să discute despre rolul şcolii cât şi a profesorului în societate; O 5 Să redacteze un mesaj stimulator pentru toţi elevii din şcoală; O 6 -şi exprime ideile personale direct, respecâtnd eticheta culturii vorbii şi comportamentale. Metode şi procedee didactice: - Comunicare, explicarea, exemplul, problematizarea, textele calchiate, asaltul de idei, metoda semnificaţiilor ascunse, reportajul simulat, 6 de ce, descoperire, demonstrare, careu, povestire, observare, energizant, întrebări- panel. Suport didactic: - Planşe, fişe, rechizite şcolare, imagini, microfon, mahetă de televizor. Forme de evaluare: - Frontal, în grup, individual. Etapele lecţiei Repertoriul dirigintelui Strategii didactice Activitatea elevilor Evocare - Salutul cu clasa. - Energizantul: „Salut” Salut, mă numesc domnul Cristian, sunt un profesor. Comunicare. Energizant. Organizarea materialelor pentru lecţie. Organizarea în bănci. Salutul cu dirigintele. - Salut dl Cristian, sunteţi un profesor. (energizantul continuă repede) Realizarea sensului 1. Acrostihul cuvîntului „scoală” - Comunicare în baza celor expuse. 2. Să privim careul propus: S N V I N R C I A I V D O E T A I P A T A R A T L A A T T A 3. Anunţarea subiectului şi a obiectivelor. 4. Asaltul de idei „Scoala” Metoda semnificaţiilor ascunse. Descoperire. Demonstrare. Anexa 1. Careu Anexa 2. Observare. Fişe Anexa 3. S- sinceritate C- copii O- omenie A-amabilitate L- limba maternă A absolvire, etc. - EXPRESIA: „Scoala te învaţă a trăi în viaţă”. - Elevii comunică despre frază. Sesizăm tema. Scoala : casă de cunoştinţe, casă de cultură, lăcaş sfînt, grădina copilăriei, instituţie de învăţămînt,

Upload: independent

Post on 06-Mar-2023

0 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Serdeşniuc Cristian, prof.

1

Proiect didactic:

Data: ____/____/20_____

Diriginte: Serdeşniuc Cristian

Disciplina: Dirigentia

Subiectul: “Şcoala- de la primele litere la maturitate”

Timp: 45 minute.

Scop:

- Formarea motivaţiei elevului de a învăţa.

- Dezvoltarea interesului pentru şcoală.

Obiective operaţionale:

O1 – Să comunice despre şcoală şi despre cîmpul semantic al acestui cuvînt;

O2 – Să realizeze un interviu simulat între învăţător şi elev; elev- elev la tematică;

O3 – Să explice necesitatea învăţării;

O4 – Să discute despre rolul şcolii cât şi a profesorului în societate;

O5 – Să redacteze un mesaj stimulator pentru toţi elevii din şcoală;

O6 – Să-şi exprime ideile personale direct, respecâtnd eticheta culturii vorbii şi comportamentale.

Metode şi procedee didactice:

- Comunicare, explicarea, exemplul, problematizarea, textele calchiate, asaltul de idei, metoda

semnificaţiilor ascunse, reportajul simulat, 6 de ce, descoperire, demonstrare, careu, povestire,

observare, energizant, întrebări- panel.

Suport didactic:

- Planşe, fişe, rechizite şcolare, imagini, microfon, mahetă de televizor.

Forme de evaluare:

- Frontal, în grup, individual.

Etapele

lecţiei

Repertoriul dirigintelui Strategii

didactice

Activitatea elevilor

Evocare - Salutul cu clasa.

- Energizantul: „Salut”

Salut, mă numesc domnul Cristian,

sunt un profesor.

Comunicare.

Energizant.

Organizarea materialelor pentru

lecţie. Organizarea în bănci.

Salutul cu dirigintele.

- Salut dl Cristian,

sunteţi un profesor.

(energizantul continuă repede)

Realizarea

sensului

1. Acrostihul cuvîntului „scoală”

- Comunicare în baza celor

expuse.

2. Să privim careul propus:

S N V I N R

C I A I V D

O E T A I P

A T A R A T

L A A T T A

3. Anunţarea subiectului şi a

obiectivelor.

4. Asaltul de idei „Scoala”

Metoda

semnificaţiilor

ascunse.

Descoperire.

Demonstrare.

Anexa 1.

Careu

Anexa 2.

Observare.

Fişe Anexa 3.

S- sinceritate

C- copii

O- omenie

A-amabilitate

L- limba maternă

A – absolvire, etc.

- EXPRESIA: „Scoala te

învaţă a trăi în viaţă”.

- Elevii comunică despre

frază. Sesizăm tema.

Scoala: casă de cunoştinţe, casă de

cultură, lăcaş sfînt, grădina

copilăriei, instituţie de învăţămînt,

Serdeşniuc Cristian, prof.

2

5. În timp de un minut veţi scrie

pe o fişă de ce învăţaţi.

Motivaţi alegerea, care este

scopul pentru care voi învăţaţi?

6. Să completăm textele

calchiate:

a. Pentru mine şcoala este o........

b. Pentru mine şcoala este un......

c. La şcoală venim să............

d. La şcoală întîlnim....................

e. Trecînd din clasă în clasă .......

f. Îmi iubesc şcoala natală.........

7. Realizarea unui interviu

simulat despre şcoală.

Grupul A: Profesorul şi elevul.

Grupul B: elevul cu colegii.

Grupul C: profesorul cu

profesorii.

8. Completaţi prin 6 de ce

“Şcoala porneşte de la primele

litere şi continuă la maturitate”

9. Imaginaţi-vă că într-o zi s-ar

închide toate şcolile. Ce s-ar

întîmpla pentru un an mai

apoi?

Planşe

rechizite

şcolare.

Anexa 4.

Lucru

individual.

Anexa 5.

Textele

calchiate.

Frontal

Interviul

simulat în

grup.

Anexa 6.

6 way

Anexa 7

explicare

problematizare

Anexa 8

educaţie, etc.

- Şcoala este lumea unde

mă simt iubit, apărat şi

apreciat...

- Elevii completează oral

enunţurile astfel încît

ele să aibă sens logic.

Elevii lucrează în grup, apoi

prezintă numărul pregătit în faţa

clasei. Vor respecta tematica

lecţiei „Şcoala”.

- De ce?

- Pentru că de lan aştere

omul începe a învăţa;

- De ce?

- Pentru că omul

permanent învaţă ceva

nou.

- Pentru că şcoala există

şi în familie şi în

societate.

Elevii caută soluţia

problematizării.

Reflecţii 10. Comunicare în acţiune:

11. Povestiţi prin argumente

dovedite cum poate fi asigurată

o educaţie de calitate în şcoala

natală? Care este rolul şcolii în

societate? Ar trebui să înveţe

toţi?

12. Întrebări- panel la temă.

Comunicare

ghidată

Anexa 9

Naraţiune

Lucru în grup.

a. De ce învăţăm atît de

mult?

b. Ce ar trebui şi ce nu să

învăţăm?

c. Cît de mult valorează o

notă bună? Etc.

Grupul A vs grupul B. Elevii

pregătesc cîteva întrebări la tema

lecţiei, apoi le vor înainta spre

răspuns rivalilor şi verso.

Extindere 13. Comunicat „Şcoala viitorului”

Proiect şi desen la tematica.

comunicare Sinteză orală

Aprecierea rezultatelor

elevilor. Notarea.

Serdeşniuc Cristian, prof.

3

Anexa 1. Obiective operaţionale.

O1 – Să

comunice

despre şcoală şi

despre cîmpul

semantic al

acestui cuvînt;

O2 – Să

realizeze un

interviu simulat

între învăţător

şi elev; elev-

elev,la tematică;

O3 – Să

explice

necesitatea

învăţării;

O4 – Să discute

despre rolul

şcolii cât şi a

profesorului în

societate;

O5 – Să

redacteze un

mesaj

stimulator

pentru toţi elevii

din şcoală;

O6 – Să-şi exprime

ideile personale

direct, respecâtnd

eticheta culturii

vorbii şi

comportamentale.

Serdeşniuc Cristian, prof.

4

Ş

N

V

Î N

R

C

Î A

I V

X

O

E

Ţ

Ă

I P

A

T

Ă

R

A

T

L

A

A

T

Ţ

Ă

Anexa 1.

Serdeşniuc Cristian, prof.

5

Anexa 3.

Şcoala

Serdeşniuc Cristian, prof.

6

Anexa 4.

Pentru ce învăţ? 1. __________________________________________;

2. __________________________________________;

3. __________________________________________;

Pentru ce învăţ? 1. __________________________________________;

2. __________________________________________;

3. __________________________________________;

Pentru ce învăţ? 4. __________________________________________;

5. __________________________________________;

6. __________________________________________;

Serdeşniuc Cristian, prof.

7

Anexa 5.

Pentru mine şcoala

este o...

Pentru mine şcoala

este un...

La şcoală venim

să...

La şcoală întîlnim...

Trecînd din clasă în

clasă ...

Îmi iubesc şcoala

natală...

Pentru mine şcoala

este o...

Pentru mine şcoala

este un...

La şcoală venim

să...

La şcoală întîlnim...

Trecînd din clasă în

clasă ...

Îmi iubesc şcoala

natală...

Serdeşniuc Cristian, prof.

8

Anexa 6.

Profesorul şi

elevul;

Un elev cu colegii

săi;

Profesorul între

colegii de activitate

Serdeşniuc Cristian, prof.

9

Anexa 7.

- De ce?

- Pentru că ...

________________________________________________________

____________________________________________________________________.

- De ce?

- Pentru că ...

________________________________________________________

____________________________________________________________________.

- De ce?

- Pentru că ...

________________________________________________________

_____________________________________________________________________.

- De ce?

- Pentru că ... _________________________________________________

_____________________________________________________________________.

- De ce?

- Pentru că ...

________________________________________________________

_____________________________________________________________________.

- De ce?

- Pentru că ...

________________________________________________________

_________________________________________________________________.

“Şcoala porneşte

de la primele

litere şi continuă

la maturitate”

Serdeşniuc Cristian, prof.

10

Anexa 8.

Ce ne-am face fără de Şcoală!? Ce s-ar întâmpla?!

Serdeşniuc Cristian, prof.

11

Anexa 9.

EDUCAŢIE DE

CALITATE

PENTRU

FIECARE