proiect didactic mĂrul. maria
TRANSCRIPT
EDUCATOARE: MĂTĂSARU ADRIANAGRUPA MICĂ: ,,ŞTRUMFII VESELI”
AN ŞCOLAR 2015-2016
Grupa mică: ,,Ştrumfii veseli”
Tema anuală de studiu: ,,Când,cum şi de ce se întâmplă?”
Tema săptămânii: ,,Fructele, izvor de vitamine!”
Forma de realizare: Activitate integrată
Tipul de activitate: Transmitere de cunoştinţe
Componenţa activităţii: ADE: DŞ + ALA1
DŞ: ,,Coşul cu fructe” – observare;
Artă: ,,Mărul fericit” – dactilo-pictură;
,,Coşuleţul cu mere vesele” – lipire;
Construcţii - ,,Coşuleţe pentru fructe”.
Scopul: perceperea organizată a unor însuşiri vizibile (culoare, formă, gust) şi îmbogăţirea
vocabularului cu cuvintele:miez,tare,rotund; dezvoltarea gustului estetic prin activităţile
artistico-plastice.
Obiective: O1 - Să denumească fructele din coşuleţ;
O2 - Să răspundă în propoziţii scurte;
O3 - Să recunoască culorile merelor;
O4 - Să picteze merele folosind tehnica dactilo-picturii;
O5 - Să lipească merele în coşuleţ;
O6 - Să construiască coşuleţe pentru fructe din rotodiscuri.
Metode şi procedee: demonstraţia, explicaţia,povestirea, exerciţiul, elementul surpriză, turul galeriei.
Material didactic: coşuleţ cu mere de diferite mărimi şi culori, farfurie, cuţit, vas cu apă, borcan cu dulceaţă, Zâna Toamnă, bilă din plastilină, minge, şerveţele, foi de desen (pe care sunt desenate mere vesele,coşuleţe), acuarele, apă, aracet, pensule.
Durata: 30 min.
Desfăşurarea activităţii
Eveniment didactic Obiective operaţionale
Conţinutul ştiinşific Strategii didactice
Evaluare
Moment organizatoric
-realizarea unui climat psihopedagogic favorabil desfăşurării activităţii;-pregătirea materialului didactic necesar;
Captarea atenţiei -se va realiza prin sosirea în grupă a Zânei Toamna care are o surpriză pentru copii.
-povestirea -frontală
Anunţarea temei -descoperirea coşuleţului cu mere şi a materialului pregătit;
-elementul surpriză
Desfăşurarea activităţii
O1
O2
O3
-copiii se vor îndrepta spre materialul pregătit şi voi trece la observarea merelor; însuşiri - mărul are culoarea roşie, galben sau verde; se mănâncă numai după ce l-am spălat;-mărul este rotund, el se rostogoleşte ca o minge; (voi prezenta o minge mică, pe care o voi rostogoli);-mărul este tare (mărul va trece pe la fiecare copil şi le voi cere să apese mărul);-mărul are un miros plăcut şi un gust dulce-arişor (voi tăia mărul iar copii vor gusta);-Copiii vor fi provocaţi în a reda verbal, formându-şi deprinderea de a se exprima în proroziţii simple -corecte d.p.d.v.g.Părţile componente:-coaja subţire, miezul alb, sâmburi mici şi tari;
-observaţia-explicaţia
Sinteza parţială,printr-un joc “spune mai departe”
Sinteza finală se va efectua sub forma unui joc imitativ”de-a curăţatul merelor”
Obţinerea feed-back-ului
O4
O5
-modul de utilizare, de consumare. Le voi arăta borcanul cu dulceaţă, compot.
Centrul Artă -Vor lipi mere ,,vesele” în coşuleţe;-Dactilopictură - ,,Mărul vesel”
Construcţii -Vor construi coşuleţe pentru mere
-explicaţia-exerciţiul-demonstraţia
-individuală prin muncă independentă
Încheierea activităţii
Organizarea unei expoziţii cu lucrările copiilor;Aprecierea lucrărilor;
Turul galeriei