proiect matematica interasistenta

18
PROIECT DE ACTIVITATE ASISTENTA DATA : 24.05.2013 EDUCATOARE  : Curelea Irina GRĂDINIŢA  : Sfintii Arhangheli Mihail si Gavriil, Ploiesti GRUPA : Mare A ,,Piticii nazdravani”

Upload: independent

Post on 25-Nov-2023

0 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

PROIECT DE ACTIVITATE

ASISTENTA

DATA   : 24.05.2013EDUCATOARE : Curelea Irina

GRĂDINIŢA : Sfintii Arhangheli Mihail si Gavriil, PloiestiGRUPA : Mare A ,,Piticii nazdravani”

DENUMIREA ACTIVITĂŢII : activitate matematicăTEMA : La Poli (analiza, comparare, numeraţie, orientare, puncte cardinale)TIPUL ACTIVITĂŢII : consolidare de deprinderi şi priceperiFORMA DE ORGANIZARE : concursOBIECTIV GENERAL: Dezvoltarea atenţiei voluntare şi a operaţiilor gandirii prin consolidarea cunoştinţelor şi deprinderilor de analiza, comparare, numeratie, orientare, recunoastere puncte cardinale, folosind corect , intr-o atmosfera competitiva, limbajul matematic insusit.OBIECTIVE OPERAŢIONALE :

O1 - să analizeze elementele mulţimilor de obiecte de pe macheta şi fişa individuală;O2 - să compare obiectele multimilor de animale polare de pe macheta si fisa individuală;O3 - să numere in şir crescător şi descrescător de la 1 la 10;O4 - să recunoasca cifrele din fisa individuala;O5 - să descopere asemanarile si deosebirile dintre aceste cifre;O6 - să numere din 2 in 2, din 3 in 3, inainte si inapoi;O7 - să defineasca ce inseamna par/impar;O8 - să scrie la tabla cifrele date cu semnele corespunzatoare < sau > intre ele;O9 - să scrie la tabla exercitii;O10 - să compuna probleme pe baza de suport intuitiv (macheta, fisa individuala);O11 - să rezolve itemii de pe fisa;O12 - să recunoasca pozitia spatiala a diferitelor obiecte existente pe macheta sau pe fise:O13 - să recunoasca pozitia de Nord si Sud a celor doi Poli ai globului pamantesc;O14 - să numere punctele de pe tabelul electronic (cate un copil de la fiecare echipa);O15- să desemneze echipa castigatoare.

METODE ŞI PROCEDEE : conversaţia, explicaţia, exerciţiul, corectarea; MIJLOACE DE INVĂŢĂMANT :

Material didactic : - distributiv: fişă de lucru, penare cu creioane negre si colorate, stelute colorate colante; - demonstrativ: macheta - peisaj polar cu animale, glob pamantesc, panou cu imagini de la Poli,

plansa imadini cu animale, jetoane cu animale de la Poli, tabla cu rulou de hartie, markere.

2

SCENARIUL DIDACTIC

ETAPE ACTIVITATEA EDUCATOAREI ACTIVITATEA COPIILOR

STRATEGII DIDACTICEMetode şiprocedee

Formede

activitate

Mijloace de învăţământ

Moment organizatoric

- Amenajează sala de grupă cu scăunelele si masutele dispuse sub forma de clasa.- Aşeaza materialul necesar în faţa copiilor si pe masute.- Aminteste copiilor cum se intra in sala de grupa: in ordine, fiecare copil se aseza la locul stabilit pentru acaesata saptamana si recunoscut dupa penar.

copiii intra in sala de grupa si se aşeza disciplinaţi la masute.

explicaţia frontală tabla cu rulou de hartie, marchere, macheta, tabela de scor,pachet surpriza.

1.Captarea atenţiei

- Introducerea în activitate se va face prin prezentarea elementului - surpriză: apariţia pachetului trimis tocmai de la Pol de Fram, ursul polar si folosirea machetei cu vituitoare polare realizata la activitatea anterioara.- Ajutata de doi copii deschide pachetul adus de postas si lasat la grupa de dimineata. - Prezinta materialul copiilor: un glob pamantesc, pentru fiecare copil fise individuale de lucru pentru domenil stiinta – activitate matematica, 3 sigle cu numele si chipul unui animal de la poli (pinguin, urs polar, foca), o scrisoare si recompense pestisori de ciocolata.

doi copii ajuta la deschiderea pachetului. Impreuna cu educatoarea intuiesc materialul primit si-l prezinta colegilor.

copiii ascultă cu atenţie scrisoarea

conversaţia

invatarea prin descoperire

elementulsurpriză

pachet cu glob pamantesc, fise de lucru, 3 sigle, scrisoare si recompensepestisori de ciocolata.

2.Anunţarea temei şi a obiectivelor

- Anunţă tema şi obiectivele: concurs: ,,La Poli’’ şi da explicatiile necesare. Spune că este vorba despre o întrecere: copiii de la cele trei randuri de mese vor reprezenta trei echipe. Echipele se vor numi dupa imaginea siglei asezata pe prima masuta (pinguin, urs polar, foca). Ei se vor întrece pentru a obtine o excursie La poli. Pentu aceasta vor trebui rezolvate sarcini prin care sa

copiii sunt atenţi la explicaţiile date de educatoari

explicaţia frontală sigle cu imagini de animale polare

3

dovedeasca ce au învăţat la activităţile matematice despre: analiza multimilor si cifrelor,compararea lor, număratul în limitele 1-10, şirul crescător şi descrescător, numere pare si impare, operaţii de adunare cu 1-2 unităţi, rezolvare de probleme, recunoastere puncte cardinale. Fiecare obstacol intalnit pe traseul excursiei va fi depăşit prin rezolvarea sarcinilor matematice.

3.Reactualizarea cunoştinţelor

- Cere fiecărei echipe să rezolve cate o anumită sarcină. Dacă o vor rezolva corect şi repede, explicând ce au lucrat, vor reuşi să depăşească un obstacol si se vor apropia de obiectivul final al excursiei. - V-a câştiga echipa care a reuşit să rezolve prima toate sarcinile date. - Fiecare raspuns corect este rasplatit prin adaugarea unui punct echipei meritoase, pe o .

copiii sunt antrenaţi în jocul creat de educatoare

explicaţia pe echipe tabela de scor

4.Prezentarea optimă a conţinutului

- Se va avea în vedere ca toţi copiii echipelor să participe la activitate in numar egal. - Se anunta inceperea concursului:,,Fiindcă timpul iute trece Să numărăm până la zece!’’Educatoarea citeste poezia numaratoare din scrisoare:,,In excursie la Poli am plecat

Si un ruxac mi-am luat,Iar in el mi-am indesat:Doua puluovere lanoase,Trei tricouri mai frumoase,Patru perechi de soseteSa am ca sa schimb la ghete.Pentru Azor am pus cinci oase,Mie sase senvisuri gustoase,Sapte mere si opt prune,Noua samburi de aluneSi zece bomboane buneDe mine alese anume.”

copiii asculta poeziainvatarea prin descoperire

explicatia

frontala

pe echipe

scrisoare

4

5.Dirijarea Învăţării

6.Obţinerea performanţei

- În ce ordine am numărat?

-Ce înseamnă a număra în ordine crescătoare?

-Cum mai putem număra?

- Se pun intrebari fiecarei echipe referitoare la:• nr. multimilor si nr. elementelelor multimilor de obiecte de pe macheta si fisa individuala (vezi anexa 1 si 2):-Ce am decupat si asezat pe machete?-Cate sunt ca numar?-Ce multimi de elemente se redasesc in fisa noastra?In acelasi mod se procedeaza pentru a atinge obiectivele propuse pentru:•compararea numarului de elemente existente in multimi si pe fisa:•recunoasterea cifrelor din fisa individuala;•descoperirea asemanarile si deosebirile dintre aceste cifre;•numararea din 2 in 2, din 3 in 3, inainte si inapoi;•definirea a ce inseamna par/impar;

•scrierea la tabla a cifrelor date cu semnele corespunzatoare < sau > intre ele;•compuna problemelor pe baza de suport intuitiv (macheta, fisa individuala); •scrierea la tabla a exercitiilor corespunzaroare

-membrii fiecărei echipe vor raspunde alternativ la cate o sarcina data:-.........în ordine crescătoare.-........a număra de la cel mai mic număr la cel mai mare.-........în ordine descrescătoare, de la cel mai mare număr la cel mai mic...

- cate un membru de la fiecare echipa raspunde, pe rand, la intrebarea adresata.

problematizarea

invatarea prin descoperire

exerciţiul

pe echipe

tabela de scor

macheta

fise individuale

5

7.Feedbackul

rezolvarii problemelor;•recunoasterea pozitiei spatialea a diferitelor elemente existente pe macheta sau in fise, teritorii pe globul pamantesc (Antartica, Groenlanda) ;• recunoasterea pozitie de Nord si Sud a celor doi Poli ai globului pamantesc, posibile destinatii ale excursiei moastre.

•rezolvea itemilor fisei;Educatoarea trece pe la fiecare copil si acorda calificativele corespunzatoare fiecarei fise.

Se stabilesc punctele obtinute in baza calificativelor obtinute la fise, pe ehipe.

copiii rezolva itemii fiselor

-ajuta la numararea punctelor obtinute din calificative.-fiecare echipa tine minte numarul corespunzator punctelor numarate.

invatarea prin descoperire

exerciţiul

individuala

pe echipe

glob pamantesc

fise individuale,

tabela de scor

8.Evaluarea Se numara punctele obtinute de fiecare echipa.La acestea se adauga tot atatea puncte cate fise fara greseala a executat fiecare echipa.Se stabileste ce loc ocupa fiecare echipa: I,II, sau III.

ajuta la numararea punctelor si la stabilirea castigatorului

explicatiaexerciţiulproblematizarea

pe echipe fise individuale,tabela de scor

9.Incheierea activitatii

Se impart dilomele corespunzatoare locurilor castigate.Se fac aprecieri, dupa caz, individuale si colective, referitoare la disciplina, la gradul de participare a fiecarui copil la activitate sip e echipe.Fiecare copil primeste cate o bomboana sub foama de pestisor de ciocolata.

primesc diplomele

sunt atenti

primesc stimulentele

explicatia individuala

pe echipe

frontala

diplome

recompense

6

ANEXA 1

Scrisoarea

7

Dragi pitici nazdravani,

Ma numesc Fram, ursul polar. Eu am aflat de la prietenul nostru comun, Vantul, ca ati calatorit neobositi toata saptamana, impartasind din cunostintele voastre tuturor celor care au fost interesati sa va cunoasca.

Ati organizat excursii in tara si strainatate, la munte si la mare, ati vizitat obiective importante din Capitala Romaniei, Bucuresti, din orasul vostru Ploiesti si din cartierul in care se afla gradinita, numit Cartierul Democratiei.

Tot ce am aflat despre voi mi-a trezit interesul si m-a determinat sa va trimit o invitatie pentru a realiza astazi o excursie imaginara in tinuturile polare.

Eu va propun ca aceasta excursie sa se desfasoare in cadrul unei activitati matematice, sub forma de concurs, si sa poarte denumirea ,,La Poli” .

In acest concurs voi va veti grupa in trei echipe care se vor intrece dovedindu-si cunostintele matematice acumulate: - echipa Ursilii polari;- echipa Focile;- echipa Pinguinii.

(Educatoarea, in timp ce se citeste numele echipei, aseaza si sigla corespunzatoare pe prima masuta a fiecarei echipe)Va-m trimis in dar un glob pamantesc (sa aflati pe unde am calatorit si eu), siglele echipelor, diplome, recompense sub forma unor

pestisori de ciocolata si o poezie numaratoare, scurta si frumoasa, pe care sa v-o citeasca doamna educatoare la inceputul concursului , La Poli”.

Cu fiecare raspuns corec va rog sa tineti minte ca va veti apropia tot mai mult de tinuturile polare si de mine.Eu va astept cu drag!Voi sunteti gata sa incepeti concursul?Mult spor!Incepeti!(Educatoarea precizeaza numele echipelelor, declara ,,Start concurs!” si citeste poezia copiilor)

Numaratoare

In excursie La Poli am plecat Pentru Azor am pus cinci oase,Si un rucxac mi-am luat. Mie sase sandwich-uri gustoase,Eu in el mi-am indesat: Sapte mere si opt prune,Doua puluovere lanoase, Noua samburi de alune,Trei tricouri mai frumoase, Zece bombonele bune,Patru perechi de sosete De mine alese anume, Sa am ca sa schimb la ghete. Pestisori purtand ca nume.

8

ANEXA 2

Siglele echipelor

9

10

ECHIPA URSII POLARI

11

ECHIPAFOCILE

12

ECHIPA PINGUINII

ANEXA 3

Fise punctaj

13

14

PUNCTAJ

15

PUNCTAJ

16

PUNCTAJ

ANEXA 4

Fisa individuala de lucru

17

ANEXA 5

Fotografia machetei

18