proiect de activitate integratĂ

16
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ UNITATEA: Grădiniţa cu program prelungit nr.19 Tulcea PROF. ÎNV.PREŞCOLAR: Daniela Vlaicu DATA: 4.MAI .2012 GRUPA: mijlocie TEMA DE STUDIU: „Când/cum şi de ce se întâmplă?” PROIECTUL TEMATIC: „În grădina primăverii-parfum ,aripi şi culoare „ SUBTEMA:”În lumea insectelor” TEMA ZILEI: „ Călătorim alături de albinuța Maia” MIJLOC DE REALIZARE: povestirea educatoarei, confecţie, jocuri liber alese FORMA DE REALIZARE: activitate integrată (ADP+ADE+ALA) TIPUL ACTIVITĂŢII : consolidare de cunoştinţe, priceperi şi deprinderi. DURATA -O ZI SCOP: - Dezvoltarea capacităţii de exprimare orală, de înţelegere şi utilizare corectă a semnificaţiilor structurilor verbale orale; -Formarea şi consolidarea unor abilităţi practice specific nivelului de dezvolatare motrică; -Cultivarea trăsăturilor pozitive de comportament ( hărnicie, bunătate, prietenie, responsabilitate); -Dezvoltarea capacităţii de a comunica verbal în mod liber, civilizat cu partenerii de joc în timpul activităţilor liber alese. ACTIVITĂŢI DE ÎNVĂŢARE ADP -Întâlnirea de dimineaţă-„Bună dimineaţa albinuţelor....Rutine- primirea copiilor, servirea micului dejun, deprinderi de igienă personală

Upload: independent

Post on 25-Jan-2023

0 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂUNITATEA: Grădiniţa cu program prelungit nr.19 TulceaPROF. ÎNV.PREŞCOLAR: Daniela VlaicuDATA: 4.MAI .2012GRUPA: mijlocieTEMA DE STUDIU: „Când/cum şi de ce se întâmplă?”PROIECTUL TEMATIC: „În grădina primăverii-parfum ,aripi şi culoare „SUBTEMA:”În lumea insectelor”TEMA ZILEI: „ Călătorim alături de albinuța Maia”MIJLOC DE REALIZARE: povestirea educatoarei, confecţie, jocuri liber aleseFORMA DE REALIZARE: activitate integrată (ADP+ADE+ALA) TIPUL ACTIVITĂŢII : consolidare de cunoştinţe, priceperi şi deprinderi.

DURATA -O ZI SCOP: - Dezvoltarea capacităţii de exprimare orală, de înţelegere şi utilizare corectă a semnificaţiilor structurilor verbale orale;-Formarea şi consolidarea unor abilităţi practice specific nivelului de dezvolatare motrică; -Cultivarea trăsăturilor pozitive de comportament ( hărnicie, bunătate, prietenie, responsabilitate);-Dezvoltarea capacităţii de a comunica verbal în mod liber, civilizat cu partenerii de joc în timpul activităţilor liber alese.

ACTIVITĂŢI DE ÎNVĂŢARE

ADP-Întâlnirea de dimineaţă-„Bună dimineaţa albinuţelor....” Rutine- primirea copiilor, servirea micului dejun,deprinderi de igienă personală

„Sunt micuţ, dar hărnicuţ!” Tranziţii-„Zum, zum,zum albiniţa mea ”-euritmie, „Luati seama bine!”ADE DLC - „Aventura albinuţei Maia”- pov. educatoarei DOS - „Albinuţa”- confecţie -în centrul ARTĂALA I :

ŞTIINŢĂ -„Ajut-o pe Maia să ajungă la stup”-labirintARTĂ - ”Insectele- prietenele noastre” -pictură cu ştampileJOC DE MASĂ - „ Găseşte umbra potrivită „-jocul umbrelor -„Prietenii albinuţei Maia”-puzzle NISIP ŞI APĂ - „Poiana veselă”- amenajare spatiu

ALA II: „ Ne distrăm în poiana veselă” - euritmie, dans şi cantec

OBIECTIVE OPERAŢIONALEDLC -să asculte cu atenţie povestirea spusă de educatoare; -să urmărească linia povestirii,concomitent cu imaginile prezentate; -să reţină momentele principale ale povestirii, pe baza imaginilor prezentate; - să enumere personajele care apar în povestire; -să reproducă fragmente din poveste cu ajutorul imaginilor şi a întrebărilor puse de educatoare;- să stabilească împreună cu educatoarea finalul povestirii.-să exprime stările emoţionale provocate de întâmplărilepovestirii.

D.O.S. - sa lipescă elementele componente pe suport de lemn (lingura delemn);

- să utilizeze adecvat instrumentele şi materialele de lucrupentru realizarea temei propuse; - să-şi exprime opinia faţă de lucrarea proprie şi faţă delucrările colegilor; - să găsească utilitate lucrărilor realizate; - să exerseze musculatura fină a mâinii, prin exerciţii deîncălzire; - sa-si formeze gustului estetic, copilul fiind el însuşicreator de lucruri frumoase;

ALA I1.ŞTIINŢĂ -„Ajut-o pe Maia să ajungă la stup”-labirint-să îşi concentreze atenţia pentru a descoperi drumul de legăturădintre albină şi stup;-să marcheze drumul corect cu ajutorul unui creion colorat;-să coloreze cele două elemente-albina şi stupul. -să manifeste stabilitate şi perseverenţă în realizareasarcinilor;

2.ARTĂ- ”Insectele- prietenele noastre” -pictură cu ştampile -să utilizeze corect instrumentele de lucru;-să redea teme plastice specifice picturii prin tehnica ştampilarii; - să compună în mod original şi personal spaţiul plastic;-să propună posibilităţi de valorificare a propriei lucrări (expozitie).-să-şi dezvolte simţul estetic.-să respecte poziţia corectă a corpului faţă de suportul de lucru.

3.JOC DE MASĂ:-„ Găseşte umbra potrivită „-jocul umbrelor -„Prietenii albinuței Maia”-puzzle -să recunoască insectele ilustrate pe jetoane -să aşeze imaginea reprezentată pe jeton peste umbra potrivită; - să reconstituie din părţi întregul, în succesiunea logică aimaginii ; - să execute sarcinile de lucru

-să manipuleze materialul didactic conform cerinţelor;-să manifeste stabilitate şi perseverenţă în realizareasarcinilor;

4.NISIP ŞI APĂ: „Poiana veselă”- să amenajeze spatiul pentru poiana, exersând cernutulnisipului şi săpatul;- să planteze albinuţa pe floare realizată din linguri delemn la centrul Artă;- să aşeze insectele în decor;- să utilizeze materiale de curăţenie la locul de joacă;- să comunice cu partenerii de joc.- cultivarea sentimentelor de dragoste şi responsabilitateafaţă de natură.

ALA II -„ Ne distrăm în poiana veselă”

- să danseze respectând ritmul melodiei;- să exprime prin mişcare starea sufletească creată de muzica audiată;- să manifeste bună dispoziţie intonând cântece despre insecte ;

STRATEGII DIDACTICE:

Metode şi procedee:” mana oarbă”, povestirea educatoarei, „Diamantul”, conversaţia,exerciţiul, explicaţia, demonstraţia, jocul, aprecierea.Mijloace didactice:

ADP-panou cu flori, insecte, ecusoane cu albine pentru prezenţă, stup, bagheta albinuţei, textul ştiinţific , miere de albină, sare, sare de lamaie, boia de ardei, piper , ecusoane pentru împărţirea pe centre.ADE - siluete de albine/ bondari, stup, flori, plicuri cu indicii,Diamantul , plicuri cu elemente pentru confecţionarea albinelor/florilor, lipici, şerveţele

umede, linguri de lemn, şabloane de flori, videoproiector si laptop. ALA IŞtiință- fişă de lucru, creioane colorate. Joc de masă-jetoane cu insecte şi jocul umbrelor, puzzle cu imagini din poveste.Artă- coli de desenA 3, ştampile cu insecte,pensule, acuarele, şerveţele umede, şevalet, tablă, tablă magnetică.Nisip şi apă- cutie cu nisip, unelte de grădinărit, flori,insecte, şerveţele umede.

ALA II: - decor- elemente sugestive pentru realizarea petrecerii,măşti cu insecte, baloane, mijloace audio- video.

FORME DE ORGANIZARE-frontală,pe grupuri,individuală.SARCINI DE LUCRU -frontale ,pe echipe, individuale.PARTICIPARE -dirijată,independentă.

BIBLIOGRAFIE:

*** „Curriculum pentru învăţământul preşcolar” ( 3-6/7ani),M.E.C.I., Bucureşti,2008

*** „Aplicaţiile noului curriculum pentru învăţământul preşcolar” –vol.I, Ed. DPH., Bucureşti, 2009

***, Revista “Învăţământul Preşcolar” – Nr. 3- 4 / 2011, Ed.Arlechin, Bucureşti, 2011

Bane, Colleen, „Bună dimineaţa! Mă bucur că eşti aici” – Manualulcadrului didactic pentru întâlnirea de dimineaţă, Ed. RoMedia, Bucureşti, 2004

Rafailă, Elena, „Educarea creativităţii la vârsta preşcolară”, Ed.Aramis, Bucureşti, 2002

Breben, Silvia, Gongea, Elena, Ruiu, Georgeta,Fulga, Mihaela, ”Metode interactive de grup” -ghid metodic pentruînvăţământul preşcolar, Ed. Arves, Bucureşti, 2002

***„Activitatea integrată din grădiniță”-Ghid pentru cadrele

didactice din învăţământul preuniversitar,Editura Didactică

Publishing House,2008

ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAŢĂ :

Prezența - Se intoneazăcântecul-

E joi şi din nou se aud copiiDe zumzet Voiniceii prind bucuriiŞi-n ochii lor senini şi-n zâmbete au floriSă dăruiască tuturor.Vin copii la grădiniţă,Astăzi sunt prezenţi…..acum în grupă,

Restul sunt absenţi.Hai, copii zâmbind să ne salutăm,Şi pe centre să intrăm.

Fiecare copil îşi aşează ecusonul cu albinuţa la panoul deprezenţă. Un băiat va numi câte albinuţe sunt prezente, iar ofetiţă va preciza câte albinuţe sunt absente.Salutul: Educatoarea îi va saluta cu o baghetă magică pe copiii .

„Bună dimineaţa, dragi copii,În lumea insectelor începe o nouă zi.Gâze dragi interpretăm,Cu toţii să ne prezentăm!Bagheta albinuţei nu va lipsi,În timpul salutului ne va însoţi.”

Copiii se vor saluta atingându-se pe rând cu bagheta albinuţei( „ Bună dimineaţa, prietenă albină!”). Calendarul naturii-Ce zi este astăzi? Cum este vremea? Împărtăşirea cu ceilalți

Copiii vor discuta despre tema aleasă,” Azi aş vrea să fiu...”, fiecare exprimându-şi dorinţa de a fi una din insectele observate în zilele precedente.Activitatea de grup-prin : -„Ghiceşte ce ai gustat?”-joc senzorial - toţi copiii vor gusta miere amestecată cu diverse condimente şi folosindu-şi simţul gustativ vor recunoaşte aceste condimente (sare, piper, sare de lamaie,etc ) . Noutatea zilei O reprezintă descoperirea surprizei , unde vor descoperi o scrisoare- text ştiinţific , pe care o vom citi împreună recunoscând imaginile .

DLC În continuare , cu ajutorul imaginilor ,voi prezenta conţinutul poveştii clar şi expresiv, folosind un ton şi o mimicăadecvată, modelându-mi vocea pentru a imita personajele, nuanţândastfel expunerea în funcţie de stările afective pe care le implică povestirea. Copiii vor fi solicitaţi să precizeze titlul poveştii, să redea ideile principale folosind imaginile.-Cum se numeşte povestea noastră? -Unde locuieşte albina Maia?(în Ţinutul Primăverii.)-Cine porneşte o furtună?( Vântul năzdrăvan) -În căutarea cui pleacă albina Maia? (pleacă în căutarea casei,stupul)-Cu cine se întâlneşte Maia pe drum?( cu bondarul Buzu)-Cine o ajută pe Maia în cautarea căsuţei ei şi a prietenilor dinŢinutul Primăverii?(fluturii,buburuzele,furnicuţele,licuricii)-Ce face Maia pentru a fi primită în casa bondarului?(are de îndeplinit câteva sarcini)-Cum sunt albinele?(harnice, bune, prietenoase)Finalul povestirii îl vom afla după ce Maia şi prietenii ei vor îndeplini sarcinile date de bondarul Buzu.

ALA 1 DOS

Deschizând primul plic aflăm că în centrul Artă, copiii vorconfecţiona albinuţe şi vor face câteva tablouri pentru casa luiBuzu,cu ajutorul ştampilelor.Se verifică corectitudinea deprinderilor practice şi modul defolosire a uneltelor specifice.Lângă măsuţe pe un şevalet , o tablă magnetică şi o tablă simplă,pe coli de desen A3, vor ştampila insecte şi vor adauga şi alte elemente pentru a realiza un peisaj.La centrul Ştiință vor conduce albina Maia până la stup.La centrul Joc de masă, prietenii Maiei au de identificat umbra potrivită şi sa îmbine piesele de puzzle pentru a obţine imagineacorectă. La centrul Nisip şi apă se vor juca, amenajând un colţ verde undevor planta panseluţe şi vor aşeza în decor şi albinuţele realizate în centrul Artă, dar şi alte insecte şi flori şi noua căsuţă a albinuţei Maia.Se vor expune fişele de lucru şi tablourile realizate în centrul Artă şi vom afla şi finalul povestirii. Ultimul plic va avea ca sarcină de lucru fixarea conţinutuluipoveştii ce se va realiza prin metoda interactivă de grup Diamntul. Dacă bondarul Buzu este mulţumit cum au îndeplinit Maia şi prietenii ei sarcinile de lucru ,o va primi pe albinuţă în casa lui.

Tranziţie -„Zum, zum,zum albinuţa mea ”-euritmie

ALA 2 „ Ne distrăm în poiana veselă” Albinuţa Maia le mulţumeşte copiilor că au fost alături de eaîn aventura de a-şi găsi o casă şi îi invită pe toţi la petrecereca să le mulţumească tuturor pentru ajutor. Copiii vor cânta şi vor dansa pe jocul muzical ”Fluturaşul meu”,”Albinuţa a zburat”,etc.

Pentru evaluarea zilei se va face “Turul galeriei”-Spune daca este co

EVENIMENTUL CONŢINUT ŞTIINTIFIC STRATEGII DIDACTICE

DIDACTIC METODE PROCEDEE

Moment organizatoric

Captarea atenţiei

Anunţarea temei şi a obiectivelor

Dirijarea învăţării

Se creează condiţiile optime de desfaşurare a activităţii:- aerisirea sălii de grupă;- pregatirea materialelor didactice necesare;- introducerea copiilor în sala de grupă.

ADPIntroducerea în activitate se realizează în cadrulîntâlnirii de dimineaţă.Copiii vor fi aşezaţi în semicerc, pe pernuţe.Întâlnirea debutează cu:- salutul: „Bună dimineața, dragi albinuțe,

În lumea insectelor începe o nouă zi.Gâze dragi interpretăm,Cu toții să ne prezentăm!Bagheta albinuței nu va lipsi,

În timpul salutului ne va însoți.” Copiii se vor saluta atingându-se pe rând cubagheta albinuţei ( „ Bună dimineaţa, prietenăalbină!”). -prezenţa;- completarea calendarului naturii; - activitatea de grup:”Ghiceste ce ai gustat!”-jocsenzorial

Pe o masă se va afla o cutie din care voi scoate oscrisoare-textul ştiinţific- albinuţa Maia, şi după citirea textului ştiinţific vom afla că Maia ne-a adus o poveste şi ne-a pregătit câteva surprize.

Se va preciza titlul poveştii "AVENTURA ALBINUŢEIMAIA" şi sarcinile ce revin copiilor – de a o asculta cu atenţie povestea pentru a o împărtăşi şi părinţilor acasă şi de a învăţa să fie harnici

conversaţia

explicaţiaconversaţia

joc senzorial

text ştiinţificsurprizaconversaţiaexplicaţia

lectura educatoarei

precum albinuţele.

DLCVoi citi povestea, folosind un ton şi o mimică adecvată, modelându-mi vocea pentru a imita personajele, nuanţând astfel expunerea în funcţie de stările afective pe care le implică povestirea,iar copiii vor urmări concomitent imaginile prezentate cu ajutorul videoproiectorului. Cu ajutorul copiilor stabilesc momentele principale ale povestirii, personajele întâlnite şi morala poveştii. - Cine era Maia ? - Cine a suflat cu putere şi a speriattoate insectele?

Cine a ajutat-o ? Ce personaje am întâlnit în poveste?– Ce a pierdut albina Maia? - Unde pleacă albina Maia?- Unde găseşte prieteni noi? De ce a ajutat-o Buzu? De ce a rămas albinuţa în Poiana veselă? Cand a plecat Maia să işi caute stupul?- Când a fost răsplătită munca albinuţei?- Cum sunt albinele?(harnice)

Finalul povestirii îl vom afla după ce Maia şi prietenii ei vor îndeplini sarcinile date de bondarul Buzu. Educatoarea va face aprecieri asupra participării la această activitate şi va adresa copiilor invitaţia de a intra pe centrele pregătite, prin plicurile date de bondar, pentru ao ajuta pe albina Maia să îşi găsească o casă, şi prin imitarea zborului de albinuţe se vor deplasa spre baie .

Tranziție-„După insectele purtate ,Ghicim jocurile toate

conversaţia

demonstraţia

conversaţia

explicaţiaconversaţiaeuristică

procedul „Mânaoarbă”

explicaţiaexerciţiul

Obtinerea performanţei

La măsuţe ne-mpărţimŞi la lucru noi pornim!”

ALA 1 După tranziţie, copiii vor intra organizat în sala de grupă şi descoperă centrele de interes pregătite de albinuţa Maia, identifică materialelepe care le vor folosi şi ce se vor juca la fiecare la centru.Se va explica copiilor sarcinile de lucru, după care, se vor împărţi la centre.DOS În centrul Artă, copiii vor avea pregătite pemăsuţe coşuleţe cu elementele pe care le voraplica pe lingura de lemn, lipici, seveţele umede,materiale de care se vor folosi pentru a realizaalbinuţe. Se verifică corectitudinea deprinderilor practiceşi modul de folosire a uneltelor specifice.Lângă măsuţe vor avea pregătite un şevalet , o tablă magnetică şi o tablă simplă, pe care sunt prinse coli de desen A3, ştampile cu insecte si alte elemente pentru decor iar aici vor ştampila insecte si vor adauga şi alte elemente pentru a realiza un peisaj.La centrul Ştiință copiii care au ecusonul specific acestui centru ,vor cauta drumul albinuţei până la stup, si vor colora cele doua elemente, albina si stupul.La centrul Joc de masă se vor juca jocul umbrelor şi vor reconstitui din bucăţi întregul.La centrul Nisip şi apă se vor juca cu unelte de gradinărit , amenajând un colţ verde unde vor planta panseluţe şi vor aşeza în decor şi albinuţele realizate în centrul Artă, dar şi alte insecte şi flori şi noua căsuţă a albinuţei Maia.

Educatoarea va urmări activitatea copiilor din cele patru centre şi va face aprecieri

munca individual

explicaţiademonstraţia

conversaţiajocul

Diamantul

exerciţiul

Evaluarea

pozitive asupra modului de lucru.Va acorda ajutor acolo unde va fi necesar. Va avea în vedere ca toţi copiii să treacă prin centrele deschise.Se vor expune tablourile şi albinuţele realizate la centrul Artă. Ultimul plic va avea ca sarcină de lucru fixarea conţinutului poveştii ce se va realiza prin metoda interactivă de grup Diamntul.Albina Maia se întoarce la bondarul Buzu şi acestao primeşte în casa lui fiind mulţumit că a fost harnică, şi a îndeplinit toate sarcinile de lucru.Acesta va fi finalul povestirii.

Prin imitarea zborului de albinuţe copiii vor fi conduşi către toaletă, apoi vor finaliza activitatea prin participarea tuturor copiilor la petrecerea pregătită pentru ei.ALA 2 „ Ne distrăm în poiana veselă” Albinuţa Maia invită toţi copiii la petrecere drept răsplată că au ajutat-o să îşi găsescă o nouă casă şi pentru cat de harnici au fost în timpul activităţilor.Îi serveşte cu limonadă, împarte baloane şi stimulente dulci. Vor dansa împreună cu educatoarea la petrecere, vor imita zborul albinuţelor, al fluturaşilor, al buburuzelor; vor interpreta cântece.

Pentru evaluarea zilei se va face “Turulgaleriei”-Spune daca este corect ! Această strategie de învăţare prin cooperarepermite participanţilor să vadă munca celorlalţi.Dezvoltă ochiul critic, oferă feed-back.

Se fac aprecieri asupra modului de lucru şi a celui de implicare a fiecarui copil în activitate.

ANEXA 1

BUNĂ DIMINEAŢA DRAGI

!

MĂ NUMESC MAIA, SUNT O

HARNICĂ, ÎMI PLACE FOARTE

MULT SĂ CULEG NECTARUL ŞI POLENUL DIN

.

ŞTIŢI VOI CE MI S-A ÎNTÂMPLAT?

CEL NĂZDRĂVAN A SUFLAT FOARTE TARE ŞI

M-A LĂSAT FĂRĂ

AM VENIT LA VOI TRIMISĂ DE PINO. EA

MI-A SPUS CĂ AŢI AJUTAT-O SĂ SCAPE DE CEL

RĂU IAR EU AZI AM NEVOIE DE AJUTORUL VOSTRU.

MĂ AJUTAŢI SĂ-MI GĂSESC O

? ANEXA 2ECUSOANE