unitat didàctica. bauza, margarita. gonzález, andrea

19
UNIVERSITAT DE LES ILLES BALEARS Unitat Didàctica: Varietat Diatòpica Habilitats lingüístiques. G01M02 Margarita Bauza Cerro Andrea González Mazuelos 22/05/2014

Upload: marga-bauca-cerro

Post on 14-May-2015

181 views

Category:

Documents


3 download

TRANSCRIPT

Page 1: Unitat didàctica. bauza, margarita. gonzález, andrea

UNIVERSITAT DE LES ILLES BALEARS

Unitat Didàctica: Varietat Diatòpica Habilitats lingüístiques. G01M02

Margarita Bauza Cerro

Andrea González Mazuelos

22/05/2014

Page 2: Unitat didàctica. bauza, margarita. gonzález, andrea

2

ÍNDEX

1. Introducció i justificació. Pàg. 3-4

2. Competències bàsiques. Pàg. 4-5

3. Objectius. Pàg. 5-6

4. Continguts d’aprenentatge. Pàg. 6

5. Grup destinatari. Pàg. 6-7

6. Metodologia. Pàg. 7-8

7. Localització. Pàg. 9

8. Resultats d’activitats d’avaluació inicial. Pàg. 9

9. Disseny i seqüència d’activitats.

9.1 El mallorquí. Pàg. 9-10

9.2 Diferències entre el balear. Pàg. 10-12

9.3 Català – Valencià – Balear. Pàg. 12

9.4 Racons d’Espanya. Pàg. 13-14

9.5 Espanya – Llatinoamèrica. Pàg. 14-15

9.6 Diferències de l’Anglès. Pàg. 16-17

10. Avaluació. Pàg. 18-19

11. Bibliografia. Pàg. 19

Page 3: Unitat didàctica. bauza, margarita. gonzález, andrea

3

1. Introducció i Justificació

La nostra Unitat Didàctica tractarà sobre la varietat lingüística, concretament la

varietat diatòpica. Com ja sabem, la llengua es troba condicionada per diferents

factors i per tant trobem 4 tipus de varietats, que són: varietat diacrònica (el

canvi lingüístic que s’ha donat a partir del temps), varietat diatòpica (depenent

de la varietat geogràfica), varietat diafàsica (també coneguda com la varietat

dels registres) i varietat diastràtica (depenent del grup social al que pertany

una persona).

Començarem amb allò més petit, allò que és més proper als nostres alumnes,

ja que a l’àrea de Llengua Catalana començarem amb les diferències que hi ha

entre els pobles de Mallorca; seguint amb la diferència entre les Illes Balears

(Mallorca, Menorca, Eivissa i Formentera), passant amb les diferències del

català, el valencià i el balear, que aquesta darrera es farà mitjançant la música,

per tant també es treballarà aquesta àrea. A Llengua Castellana es continuarà

amb la parla de la península (gallec i andalús) i les Illes Canàries, a més del

castellà que es parla a Espanya i el que es parla a Amèrica Llatina. Finalment,

a l’assignatura de Llengua Anglesa es treballaran les diferències entre l’anglès

britànic i l’americà. En conclusió, aquesta Unitat Didàctica es durà a terme a

partir de diferents àrees perquè els alumnes vagin relacionant que no són

aprenentatges aïllats i que hi ha una interdisciplinarietat entre les àrees.

Els alumnes han d’entendre que el llenguatge és una eina de comunicació

entre les persones i que aquest varia, és a dir, la forma de parlar de la gent

canvia segons la situació i segons la seva nacionalitat o el seu lloc de

naixement, ja que a partir del temps les llengües han anat evolucionant de

diferent manera segons el territori pels canvis que ha hagut durant el temps,

per exemple, a partir del llenguatge vulgar, o les conquistes que ha hagut en el

lloc durant el temps.

És a dir, els alumnes han de prendre consciència que avui dia ens trobem

davant una realitat plurilingüe en la qual conviuen una gran varietat de cultures,

i per tant de dialectes i parles locals. Així doncs, han d’entendre que no només

hi ha una llengua correcta, que podem aprendre dels demés i conviure amb ells.

Page 4: Unitat didàctica. bauza, margarita. gonzález, andrea

4

Les activitats d’aquesta unitat aniran destinades principalment a alumnes de 2n

curs de 3r Cicle d’Educació Primària (6è), encara que si es fan adaptacions es

poden realitzar a qualsevol curs, i treballar aquest tema; ja que és important

que des de petits els alumnes treballin aquest tema perquè en la seva vida

diària ja ho veuen que cada persona xerra de manera diferent i que aprenguin

que això no ha de ser motiu de lluita o de prejudicis, sinó que s’ha de respectar.

Finalment, és important tenir en compte com es pot veure unes línies abans,

que es treballaran diverses àrees de coneixement, per tant el treball serà

interdisciplinari i haurà d’haver una forta coordinació entre els mestres

d’aquestes àrees. A més, es farà d’una manera que resulti atractiva i motivant

pels alumnes, ja que cada aspecte es treballarà amb activitats diferents,

utilitzant diferents recursos i mètodes, sempre partint i tenint en compte els

objectius i continguts que apareixen en el Currículum Oficial de les Illes Balears.

2. Competències bàsiques

Les competències bàsiques que es treballaran amb aquesta Unitat didàctica

seran les següents:

La competència social i ciutadana es durà a terme en totes les activitats, ja que

la seva majoria són en petit grup o en gran grup i fa que hi hagi relacions entre

els companys, i que desenvolupin les seves relacions, que hagin de saber

respectar les opinions dels altres i saber donar la seva pròpia opinió per arribar

finalment a un acord.

La competència en comunicació lingüística es donarà a terme perquè estem

estudiant la llengua i les seves diferències segons el lloc de procedència. És a

dir, durant tota la Unitat Didàctica es treballarà aquesta competència, ja que no

només l’estudiaran, sinó que han de saber fer un bon ús de la llengua per

poder fer les activitats i que vegin la importància que té la llengua per poder fer

les coses. En essencial, han d’aprendre a comunicar-se amb els altres.

Page 5: Unitat didàctica. bauza, margarita. gonzález, andrea

5

La competència per aprendre a aprendre es donarà a terme també durant totes

les activitats perquè els propis alumnes aniran descobrint les diferències i les

varietats, i aniran fent el seu propi aprenentatge i el mestre farà de guia. Com la

competència en autonomia i iniciativa personal que està molt relacionada amb

la competència anterior per lo que hem dit, ja que l’alumne anirà fent el seu

propi aprenentatge i el seu propi camí. Ja que el llenguatge és la eina principal

per poder fer les bases del nostre aprenentatge i del nostre coneixement.

Competència cultural i artística es treballarà, sobretot, en l’activitat que es farà

en l’àrea de música on els alumnes escoltaran música típica de les Illes Balears,

Catalunya i la Comunitat Valenciana.

Finalment, també es treballarà la competència en el tractament de la informació

i la competència digital perquè hauran d’utilitzar eines informàtiques i les

hauran d’utilitzar de manera correcta. I tot això d’una manera tant oral com

escrita.

3. Objectius didàctics

Els objectius que volem aconseguir amb aquesta Unitat Didàctica són els

següents:

- Conèixer, respectar i valorar la realitat plurilingüe de l‟Estat espanyol com un

patrimoni cultural comú, valorant-la com un fet enriquidor.

- Emprar els mitjans de comunicació social i les tecnologies de la informació i la

comunicació, per obtenir, interpretar i valorar informacions de diversos tipus i

opinions diferents i com a instrument de treball i aprenentatge.

- Reflexionar sobre els diferents usos socials de les llengües per evitar els

estereotips lingüístics que suposen judicis de valor i prejudicis de tot tipus.

Page 6: Unitat didàctica. bauza, margarita. gonzález, andrea

6

- Posar en pràctica hàbits i estratègies que permetin tant l'activitat individual

com l‟aprenentatge cooperatiu, col·laborant activament i amb responsabilitat en

el treball en grup.

4. Continguts d’aprenentatge

Els continguts que es treballaran en aquesta Unitat Didàctica són els següents:

- Actitud de cooperació i de respecte en les situacions d‟aprenentatge compartit

participant, fent aportacions, manifestant la pròpia opinió amb respecte per les

idees, les opinions i els coneixements dels altres.

- Utilització de la llengua per prendre consciència de les idees i dels sentiments

i opinions propis i de les altres persones, planificar accions conjuntes, així com

per regular la pròpia conducta, emprant un llenguatge no discriminatori i

respectuós amb les diferències.

- Consciència positiva de la varietat lingüística existent en el context social i

escolar, respectant les expressions dels parlants d'altres llengües.

- Reconeixement de les llengües de l‟Estat espanyol i la seva localització,

valorant positivament la riquesa lingüística que suposen i evitant els prejudicis

sobre les llengües i sobre els seus parlants.

5. Grup destinatari

El grup de 6è d’Educació Primària compta de 24 alumnes.

Es tracta d’un grup bastant heterogeni, ja que hi trobem una gran varietat de

cultures degut a que diversos alumnes provenen d’altres països, com Equador

(3), Colòmbia (4), Xina (2). També tenim alumnes de pares peninsulars (6) i

d’ètnia gitana (4), la resta dels alumnes són mallorquins, un dels quals presenta

dèficit d’atenció.

Page 7: Unitat didàctica. bauza, margarita. gonzález, andrea

7

Encara que hi hagi tota aquesta diversitat, gairebé tots els alumnes tenen un

gran domini de la llengua vehicular del centre, i per tant generalment es pot

seguir el ritme normal de les classes. Tot i així, és molt important saber les

característiques del grup destinatari, per fer les adaptacions pertinents i

realitzar activitats que estiguin al nivell de tots, ja que encara que es pugui

seguir el ritme de la classe, dins aquesta trobem diferents nivells de

coneixements. Així doncs, els grups es realitzaran tenint en compte aquest

aspecte, perquè estiguin compensats i es puguin enriquir els uns dels altres, ja

que cada membre de l’equip serà més fort en aspectes diferents.

Quant l’alumne amb dèficit d’atenció, com que gairebé totes les activitats es

realitzaran en grup, aquestes ajudaran a desenvolupar els seus coneixements i

les seves habilitats socials, ja que sempre podrà comptar amb l’ajuda dels seus

companys.

6. Metodologia

La metodologia que seguirà el mestre serà de tipus constructivista, ja que

partirem d’allò que coneix l’alumne per anar formant el seu aprenentatge, és a

dir, relacionar els coneixements previs amb els nous. On l’alumne serà el

subjecte actiu del seu aprenentatge i el paper que tindrà el mestre serà

d’observador i guia de l’aprenentatge dels alumnes.

En tot moment cercarem que hi hagi un aprenentatge significatiu, i que aquests

aprenentatges els serveixi per la seva vida diària i que no siguin coneixements

aïllats, afavorint-lo amb un clima positiu tant d’aula com d’aprenentatge per a

que els alumnes es sentin còmodes i motivats per fer la feina que serà en

treball cooperatiu per a que aprenguin tots els uns dels altres; i també hi haurà

una formació continua per a que tots els seus aprenentatges i coneixements

estiguin relacionats per ells, és a dir, tenir en compte el principi d’activitat, on

els nins aprenen fent i fent recordatoris de cada activitat i anar reforçant el que

han estat aprenent.

Page 8: Unitat didàctica. bauza, margarita. gonzález, andrea

8

Per a que tot això funcioni de manera adequada serà important el paper que

tindrà el mestre perquè apart del que hem explicat anteriorment, el mestre anirà

fent moltes preguntes per elaborar el seu camí d’aprenentatge. El mestre

actuarà, sobretot, com a guia i treballarà a través dels continguts diverses

competències. També serà molt important la capacitat del mestre per

aconseguir crear un bon clima d’aprenentatge i que els alumnes tinguin

confiança en les seves possibilitats.

Quant els agrupaments dels alumnes es faran de diferents maneres depenent

de la activitat i cada un dels grups que es farà es canviarà en cada activitat per

fomentar les relacions socials amb tot el grup classe:

- Els treballs amb tot el grup classe es fomentarà la comprensió per part de tots

els alumnes, i com hem dit anteriorment, el mestre farà com a guia del seu

coneixement fent preguntes als alumnes per a que ells mateixos desenvolupin

els continguts i per promoure la reflexió.

- Les activitats que es faran en petit grup o en parelles aprofitarem per afavorir

la socialització i la cooperació entre els alumnes. A més, és important tenir en

compte que es faran grups heterogenis per a que els alumnes aprenguin dels

seus companys.

Finalment, volem que sigui un aprenentatge per competències com podem

observar en el currículum, ja que totes les activitats estan relacionades amb el

seu voltant, així els seus coneixements els podran desenvolupar i treballar en la

seva vida diària. Així fomentarem la motivació de l’alumnat perquè serà real per

ells i al ser en grups també augmentarà el seu interès.

Page 9: Unitat didàctica. bauza, margarita. gonzález, andrea

9

7. Localització

Aquesta Unitat Didàctica es localitzarà com a unitat inicial i introductòria per

estudiar les diferents varietats. Així, començaran a estudiar les varietats

diatòpiques que són les diferències d’una mateixa llengua depenent de l’àmbit

territorial.

Després d’aquesta Unitat Didàctica seguirem estudiant les varietats

diastràtiques (depenent del grup social) i les varietats diafàsiques (varietats

funcionals o de registres).

Aquesta Unitat Didàctica es desenvoluparà des del dia 10 de gener fins dia 18

de gener amb una durada de 6 dies i 6 hores lectives.

8. Resultats d’activitats d’avaluació inicial

Per saber quins són els seus coneixements previs sobre el tema ho farem a

partir de preguntes com les següents: el llenguatge sempre és igual? Coneixes

persones que parlen el mateix idioma, però que a la vegada és diferent? Hi ha

algun llenguatge que sigui millor que un altre? Etc.

A més, també aprofitarem la diversitat que tenim a la nostra aula per a que

comencin a veure que dins de la nostra classe on som relativament pocs

comparant amb la població mundial, que ja hi ha diferències de la llengua entre

nosaltres i no només amb aquells que són estrangers, sinó també entre els

propis alumnes de la mateixa nacionalitat.

9. Disseny i seqüència d’activitats

Activitat 1. El mallorquí

En aquesta activitat els alumnes aprendran la diferència entre els diferents

pobles de l’illa de Mallorca. Per dur-lo a terme agafarem petits vídeos de

diferents pobles de l’illa de Mallorca. Després els demanarem si pensen que

totes les persones que han vist són mallorquines, a partir de les respostes que

Page 10: Unitat didàctica. bauza, margarita. gonzález, andrea

10

donin els alumnes anirem reflexionant sobre les diferències, però que tots

pertanyem a una mateixa illa. Després d’arribar a la conclusió de que tots som

mallorquins, però que en cada poble es xerra de manera diferent, tornarem a

veure uns altres vídeos, però dels mateixos pobles i els alumnes hauran

d’intentar endevinar de quin poble pertanyen, i poder fer unes petites

generalitats de cada un dels pobles que hem vist.

Els vídeos que podem veure són els següents:

Sóller: https://www.youtube.com/watch?v=-MjPoNLjkPA

Manacor: https://www.youtube.com/watch?v=0mheLtUmBAg

Felanitx: https://www.youtube.com/watch?v=UVp6jV1-VsU

Pollença: https://www.youtube.com/watch?v=XqX5gZ0lACY

Palma: https://www.youtube.com/watch?v=a4bDf7n5-yE

I els altres vídeos que estan relacionats amb els anteriors i que faran la segona

part de l’activitat seran els següents:

Manacor: https://www.youtube.com/watch?v=_G2cJ84CMkc

Sóller: https://www.youtube.com/watch?v=oYWHu-dLCGo

https://www.youtube.com/watch?v=_c5-n24iJrA

Felanitx: https://www.youtube.com/watch?v=4XTyOR29Oss

Pollença: https://www.youtube.com/watch?v=JAULAHQAtdw

Palma: https://www.youtube.com/watch?v=ftqqcfCs7gU

Activitat 2. Diferències entre el Balear

Amb aquesta activitat tenim l’objectiu de que els alumnes aprenguin que encara

que formem part d’una mateixa Comunitat Autònoma, a cada illa es xerra de

manera diferent a causa de la mar que separa els uns dels altres.

Per fer l’activitat els alumnes s’ajuntaran en grups de 3. El mestre tindrà papers

de diferents petits textos en mallorquí, menorquí i eivissenc, depenent del text

que toqui l’hauran de passar en els altres dos diferents i cada un dels alumnes

s’assignarà una illa.

Page 11: Unitat didàctica. bauza, margarita. gonzález, andrea

11

Quan tots els grups tinguin la feina feta, ho llegiran davant dels altres

companys de classe i els altres hauran de saber a quina illa pertany cada un

dels membres del grup.

Exemples de textos que podem treballar són els següents:

Mallorquí Menorquí Eivissenc-

formenterenc

L’altre dia vaig anar amb

la bicicleta a casa de la

meva padrina, vaig

trepitjar un bassiot molt

gran ple d’aigua i me

vaig embrutar tota la

roba neta.

L’altre dia vaig anar amb

la velo a casa de la

meva avia, vaig peuar

un bassiot molt gran ple

d’aigu i me vaig

embrutar tota la roba

neta.

L’altre dia vaig anar amb

la bicicleta a ca la meva

güela, vaig funyar un

xarco molt gran ple

d’aigu i me vaig

embrutar tota la roba

neta.

La meva mare ha fet

una festa sorpresa al

meu oncle i crec que ha

fet molt de dinar:

pollastre amb

xixeros,ensalada,

cocarrois de ceba i suc

de tomàtiga.

La meva mare ha fet

una festa sorpresa al

meu conco i crec que

ha fet molt de dinar:

pollastre amb xixeros,

ensalada, cocarrois de

ceba i suc de tomatic.

La meva mare ha fet

una festa sorpresa al

meu oncle i crec que ha

fet molt de dinar:

pollastre amb pèssols,

amanida, cocarrois de

ceba i suc de tomata.

No m’agraden les

pessigolles perquè me

pos molt nerviós.

Xerraré amb el meu

germà perquè no ho

torni a fer.

No m’agraden les

joques perquè me pos

molt nerviós. Rallaré

amb el meu germà

perquè no ho torni a fer.

No m’agraden les

cassogues perquè me

pos molt nerviós.

Parlaré amb el meu

germà perquè no ho

torni a fer.

Page 12: Unitat didàctica. bauza, margarita. gonzález, andrea

12

*Hem de tenir en compte que no només es treballarà el vocabulari, sinó també

la fonètica.

Activitat 3. Català-Valencià-Balear

Per tal d’observar les diferències entre el català, el valencià i el balear, a l’àrea

de música els alumnes escoltaran dues cançons de grups catalans, dues de

grups valencians i, en el cas de les Illes Balears, hem agafat dues de grups

mallorquins, ja que es tracta d’allò que és més proper per als nostres alumnes.

Però no direm als alumnes de quin lloc és cada grup, i ells per les diferències

que sentin ho hauran de classificar. Alhora de corregir l’activitat explicarem i

reflexionarem sobre les diferències que han vist sobre aquestes cançons.

Mallorquí:

Anegats: https://www.youtube.com/watch?v=nA4XouGf9ZU

Tomeu Penya: https://www.youtube.com/watch?v=7JQ86pZ_KAQ

Català:

Sopa de Cabra: https://www.youtube.com/watch?v=xVlFc4uPOPo

Andreu Rife: https://www.youtube.com/watch?v=r0dbHDUjgIA

Valencià:

Raimon: https://www.youtube.com/watch?v=u9Rm3fncdBA

Amparito: https://www.youtube.com/watch?v=R4Ud-ZkSnPI#t=41

Page 13: Unitat didàctica. bauza, margarita. gonzález, andrea

13

Activitat 4. Racons d’Espanya

A aquesta activitat realitzarem 3 racons diferents, en el qual es faran activitats

diferents per veure les diferències que es poden trobar al llenguatge, sobretot

en la pronunciació, de diferents llocs Espanya. En el nostre cas ens centrarem

en Galícia, Andalusia i les Illes Canàries.

- Al racó de Galícia, els alumnes comptaran amb un vídeo de persones

gallegues parlant, on hauran d’anar apuntant a un paper els aspectes que els

criden l’atenció, així com les diferències i similituds que hi puguin trobar. Cada

grup veurà el mateix vídeo, ja que després farem una posada en comú i

veurem en quins aspectes coincideixen i en quins no.

Vídeo: https://www.youtube.com/watch?v=4cacUCdumCM

- Al racó d’Andalusia, cada grup tindrà un petit text escrit amb la fonètica

andalusa i amb paraules i expressions típiques d’allà. Els alumnes s’hauran

d’enregistrar llegint-lo, ja que després ho escoltarem tots junts i ho analitzarem.

A més d’això, també hauran d’intentar transcriure el text correctament, canviant

també les expressions i paraules destacades en negreta. Aquí comptaran amb

l’ajuda de les característiques de la pronúncia andalusa.

Al final de la sessió traurem entre tots les característiques lingüístiques

andaluses mitjançant l’anàlisi dels enregistraments i les transcripcions.

Exemple:

“Víctor y zu amigoh quieren irze de viahe cuando llegue er

verano porque disen que zi van en invienno ande quieren ir, ze

van a quedá arrecíoh.

Toh’ desidieron hasé una arcancía pa’ ahorrá y toh’ conziguieron

zuficiente pa’ tené que poné zólo una mijita.

Unoh diah ante der viahe ze ajuntaron an car Danié pa planeá el

viahe, y er Lucah estaba tan esnortao, que desía que zi a to’ lo

Page 14: Unitat didàctica. bauza, margarita. gonzález, andrea

14

que no le gustaba”

“María y zu familia va a Pazar la vacacione ar norte, y nunca han io porque ello

zon der zur. María dice que en verano en zu campo encuentra musha bishah,

pero como ya está acostumbrá no le dan ajco.

En el avión le tocó a la vera de zu hermano Daví, que e con er que peó ze

lleva, porque dise que e un zaborío.”

“En er grupo de Carlota zon una peshá de niña, y cuando hacen la tradisioná

fiesta de pihama por zu cumpleaño ziempre ze cambian las babusha porque

se lían.

Han cenao piza y de potre un pero por cada dó. Ante de dormir la madre de

Carlota les ha puesto un vaso de leshe a cada una, y Luna ziempre ze la bebe

a bushitos porque le quema musho.”

- Al racó de les Illes Canàries, trobaran un joc molt paregut al de “Pasa palabra”,

però típic d’aquella comunitat, que realitzaran mitjançant la pissarra digital.

L’enllaç és el següents:

http://www.gobiernodecanarias.org/educacion/3/webc/eltanque/pasapalabra/pa

sapalabra_p.html

Activitat 5. Espanya-Latinoamèrica

Amb aquesta activitat els alumnes veuran la diferència entre el castellà

d’Espanya amb el castellà de LatinoAmèrica.

Per dur a terme aquesta activitat el mestre cercarà dos vídeos del mateix

contingut però versionat en cada un dels dos, per exemple, en aquests dos

vídeos que tenim a continuació, són el mateix però doblat en diferents països.

Els alumnes, en parelles hauran d’explicar què veuen de diferents entre els dos

vídeos. I després els mostrarem comentaris que ha fet la gent davall dels dos

Page 15: Unitat didàctica. bauza, margarita. gonzález, andrea

15

vídeos, ja que la majoria d’ells són de menyspreu a l’altre llengua. I hauran de

fer un escrit del que pensen, de la seva opinió i que creuen que es podria fer

per a que no hi haguessin aquests prejudicis.

Finalment, posarem les nostres idees en una cartolina i la penjarem pels

passadissos de l’escola per a que tots els alumnes puguin veure el nostre

treball.

Els vídeos són els següents:

1. Versionat en Latinoamerica:

http://www.youtube.com/watch?v=44ynVVzOiIA

2. Versionat en Espanya:

http://www.youtube.com/watch?v=8InqB0r67lE

I els comentaris que podem observar que podem trobar en molts de vídeos de

youtube són com els que veurem a continuació:

Page 16: Unitat didàctica. bauza, margarita. gonzález, andrea

16

Activitat 6. Diferències de l’anglès

Amb aquesta activitat els alumnes podran veure que les diferències regionals

no només es donen en el català i el castellà, sinó que també es dóna en moltes

altres llengües com l’anglès.

Per dur a terme aquesta activitat el farem a partit d’un memory amb dibuixos,

però abaix els mostrarem en paraules les diferències entre l’anglès de la Gran

Bretanya i l’anglès d’Amèrica.

Exemples de cartes de Memory que podem fer són com les següents:

SWEET

CANDY

CHIPS

FRIES

Page 17: Unitat didàctica. bauza, margarita. gonzález, andrea

17

Important: tenir en compte que en cada activitat no només hem de fer èmfasi

en les diferències que hi ha entre les varietats, sinó que també hem de tenir en

compte la varietat estàndard que és la que utilitzem per comunicar-nos entre

nosaltres.

10. Avaluació

La manera d’avaluació serà a partir d’una avaluació continua on el mestre

observarà que tots els alumnes participin de les activitats i i que tingui una

evolució dels seus coneixement del principi de la Unitat fins al final. Per això,

per comprovar la seva evolució ho farem a partir d’un joc. On els alumnes

s’agruparan en grups de 3 alumnes i farem un trivial amb tot el que hem vist al

llarg de la unitat i hauran de respondre a les preguntes, lo important és que tots

sàpiguen respondre a les preguntes.

TROUSERS

PANTS

Page 18: Unitat didàctica. bauza, margarita. gonzález, andrea

18

Exemples de cartes que ens podem trobar en el Trivial són les següents:

La taula d’observació del mestre serà depenent d’aquells aspectes que vol

avaluar i que són més importants per a totes les activitats. Però, un exemple de

taula d’observació pot ser la següent:

Ítems Sempre Quasi

sempre

A vegades Quasi

mai

Mai

Participació

Expressió

oral

Expressió

escrita

Comprensió

oral

Comprensió

escrita

Què és la varietat diatòpica?

a) Canvi lingüísitc a partir del

temps.

b) Depenent de la varietat

geogràfica.

c) Varietat de registres.

La paraula “cassogues” a

quina illa es diu?

a) Mallorca

b) Menorca

c) Eivissa i Formentera

Una característica lingüística

de l’Andalús és:

a) Substituixen la r per la s.

b) Ometen la r final.

c) Canvien les o per u.

La paraula “Sweet” de quina

llengua prové?

a) Espanyol Llatinoamericà

b) Anglès britànic

c) Anglès americà

Page 19: Unitat didàctica. bauza, margarita. gonzález, andrea

19

Cooperació

amb el grup

Respecte

dels

companys i

del material

11. Bibliografia

Corretget Olivar, Josep M. Paraules i expressions menorquines. Adreçat a

tothom. <<

http://llengilitcat.blogspot.com.es/2013/04/paraules-i-expressions-

mallorquines.html >> [En línia][Consultat 15/04/2014]

CURRICULUM DE LES ILLES BALEARS. <<

http://weib.caib.es/Normativa/Curriculum_IB/educacio_primaria_.htm >> [En

línia][Consultat 14/04/2014]

JOSEP. Diccionari menorquí – català.

<<http://www.qolle.com/josep/menorca/diccionari-menorqui-catala>> [En

línia][Consultat 29/04/2014]

WIKIPEDIA.

<<http://ca.wikipedia.org/wiki/Variaci%C3%B3_ling%C3%BC%C3%ADstica>>

[En línia][Consultat 14/04/2014]