endüstriyel yönetim sistemleri eysstmis.com.tr/file/03 eys_sistem_olusturma.pdf · 2016-12-17 ·...

25
STM İş Güvenliği Danışmanlık & Özel Eğitim Ltd. Şti. Kuzey Mahallesi, Türkeli Cad. No:27 Tütünçiftlik - Körfez / KOCAELİ Tel : +902625272180 - Faks : +902625272180 [email protected] Endüstriyel Yönetim Sistemleri -EYS

Upload: others

Post on 02-Jan-2020

11 views

Category:

Documents

0 download

TRANSCRIPT

Page 1: Endüstriyel Yönetim Sistemleri EYSstmis.com.tr/file/03 EYS_sistem_olusturma.pdf · 2016-12-17 · T102-2 Personel performans ... usta personel performans incelemeleri, performans

STM İş Güvenliği Danışmanlık & Özel Eğitim Ltd. Şti. Kuzey Mahallesi, Türkeli Cad. No:27 Tütünçiftlik - Körfez / KOCAELİ

Tel : +902625272180 - Faks : +902625272180 [email protected]

Endüstriyel Yönetim Sistemleri -EYS

Page 2: Endüstriyel Yönetim Sistemleri EYSstmis.com.tr/file/03 EYS_sistem_olusturma.pdf · 2016-12-17 · T102-2 Personel performans ... usta personel performans incelemeleri, performans

STM İş Güvenliği Danışmanlık & Özel Eğitim Ltd. Şti. Kuzey Mahallesi, Türkeli Cad. No:27 Tütünçiftlik - Körfez / KOCAELİ

100-Yönetimin Katılımı ve Liderliği

P101-İSG Politikası

İçerik;Şirket yönetimnin belirlediği İSG Politikası.İşverenin İSG Konusunda taahhütü

Taahhüt doğrultusunda işveren / yönetimin İSG katılımı ve bunun tanımlaması ( yönetimin denetim sistemlerine dahil

olması, saha denetimleri, Davranış takibi vb)

T101-1 İSG Politikasının Yürütmesi Ve Dağıtımı

İçerik;Politikanın dağıtımının nasılyapılacağını anlatan talimat.İSG Politikası, misyon, vizyon dağıtımı,

çalışanlarla paylaşım yollarını anlatır

T101-2 Organizasyon Şeması

İçerik;

*İSG Organizasyonu ve İSG çalışmalarında görev alan yapıyı gösteren çizelge.

*Amirler ve Uzmanlar Güvenlik Sürecine dahil

T101-3 Oryantasyon

İçerik;

*Tüm çalışanların iş başlangıcında oryantasyon prosedürü ve yöntemi, şekli, süresinin ve konusunun açıklanması

(görevine uygun)

* Oryantasyon eğitimi, bireysel roller ve güvenlik beklentileri.

*İş başlangıcında herkese işyeri çalışma kurallarını almasını sağlayan sistem, kayıtlar

F101-1 Oryantasyon tamamlama formu

İçerik;Oryantasyon planlaması ve personelin alacağı eğitimleri gösteren çizelge

P102-İSG Sorumluluklar

İçerik;

*İSG Organizasyonunda ve Prosedürlerde sorumlulukların açıklandığı Prosedür.

*Amir ve yöneticilerin İSG sistemindeki görevleri, yetkileri ve sınırları, işleyişe nasıl dahil oldukları belirlenmiş.

*Güvenlik Personeli Matrisi

T102-1 Görev tanımlaması ve İSG Rolleri

İçerik;Her çalışanın görev tanımlaması yapılmış, İSG konusunda bireysel rolleri belirlenmiş olmalıdır.

T102-2 Personel performans inceleme

İçerik;Üst düzey ve usta personel performans incelemeleri, performans ölçümü ve değerlendirme metotlarını içeren

talimat

F102-1 Personel performans inceleme/ değerlendirme formu

Page 3: Endüstriyel Yönetim Sistemleri EYSstmis.com.tr/file/03 EYS_sistem_olusturma.pdf · 2016-12-17 · T102-2 Personel performans ... usta personel performans incelemeleri, performans

İçerik;Performans değerlendirme formları, iyileştirme aksiyon planları ve tamamlanma sürecini gösterir kayıtlar

olmalıdır.

P103- İletişim

İçerik;İSG için iç ve dış iletişim için izlenecek yolları anlatan prosedür.İSG Liderliği, diğer yönetim kısımlarıyla doğru

iletişimi kuruyor ve ilgili süreçlere katılıyor. (projeler, denemeler, kimyasal kullanımı vb)

F103-1 Toplantı tutanağı formu

İçerik;İSG grup toplantılarında alınan kararların yazıldığı form

P104- Hedefler ve Eylem planlama

İçerik;

*Sıfır kaza oranına ulaşmak için uzun vadeli hedef hakkındaki bilgi ve bildirimler.

*Maliyeti ve kaza oranı düşürme için yıllık hedefler.

*BOS ve yaralanma verileri tabanlı olarak kısa vadeli hedefler.

T104 Hedef ve eylem planı katılım taahhütnamesi

İçerik;Takım üyeleri başarı hedefini kabul eder ve katılım sağlar.

F104-1 Eylem Planı

İçerik;Eylemlerin takip edildiği form

P105- Sağlık-Emniyet-Çevre Programı

İçerik;Şirketin Sağlık Emniyet ve çevre programını anlatan prosedür.Yapılan EYS Çalışmasının tamamının anlatıldığı

prosedür.( Sistem kitapçığı şeklinde)

Page 4: Endüstriyel Yönetim Sistemleri EYSstmis.com.tr/file/03 EYS_sistem_olusturma.pdf · 2016-12-17 · T102-2 Personel performans ... usta personel performans incelemeleri, performans

200-Risk Analizi ve Yönetimi

P201 İSG Risk Ve Çevre Boyut Değerlendirme Prosedürü

İçerik;

Genel Risk değerlendirme prosedürü.

Tehlikeli Sistemler

- Tehlikeli durumların tespit edilmesi, mevcut tehlikelerden etkilenenler yada etkilenebilecekler belirlenmeli

- Sistem ihtiyaçlarını JSA ile gözden geçirilmesi

- Tehlikeli sistemlerin ( iş izin sistematiği), ihtiyaçları, geliştirilmeleri ve uygulamaları ile ilgili her yıl düzenli gözden

geçirme yapılması

- Hat kesme, tehlikeli kimyasal SDS'leri, gerekli KKE'ler QRP(STA) ve JSA ile gözden geçirilmesi, sorumluların

belirlenmesi

- Firmanın tehlikeli sistemlere göre sistem sorumluları ve uygulanacak tedbirler

1.1.1 Ekler

F201-1 Risk_Analizi_Format

F201-2 Risk_Puan_heasplama_tablosu

F201-3 Risk_Degerlendirme_izleme_formu

F201-4 Eylem_Planı

T201-1 İş Tehlike analizi (JSA) Talimatı

F201-5 İş Tehlike analizi (JSA) Formu

T201-2 Hızlı Risk Tahmin Etme(QRP) Talimatı

F201-6 Hızlı Risk Tahmin Etme(QRP) Formu

Page 5: Endüstriyel Yönetim Sistemleri EYSstmis.com.tr/file/03 EYS_sistem_olusturma.pdf · 2016-12-17 · T102-2 Personel performans ... usta personel performans incelemeleri, performans

300-Kanuni Uyumluluklar

P301 Kanuni Beklentiler

İçerik;İSG ile ilgili olarak kanun işleyişi ve Şirket beklentilerini anlatan Prosedür.

P302 Yasal Zorunluluklar Ve İzinlerin Takibi

İçerik;Yasal olarak takip edilmesi gereken izin vb. uygulamaların limit aşımları ve periyodik kontrollerin yapılmasını anlatan

prosedür.

F302-1 Yasal Zorunluluklar Ve İzinlerin Takip formu

İçerik;Şirket için uyulması gereken kanuni gereklilikler

P303 İSG Kurulu Prosedürü

İçerik;İSG Kurulunun oluşturulmasında kullanılan prosedür.6331 sayılı yasada bahsi geçen İş Sağlığı ve Güvenliği Kurulları Hakkında

Yönetmelik'e göre

T303-1 Çalışam Temsilcisi Seçme Talimatı

İçerik;İş Sağlığı ve Güvenliği Kurulları Hakkında Yönetmelik e göre

F303-1 İSG_Kurul üyeleri atama yazısı

İçerik;Kurul üyeleri oluşumunda alınan karara göre Kurul üyelerinin belirlenip atanmasında kullanılacak olan form

F303-2 Kurul Toplantı Çağrı Formu

F303-3 Kurul Toplantı Tutanağı

F303-4 Çalışan temsilcisi seçim tutanağı

F303-5 Çalışan temsilcisi atama yazısı

Page 6: Endüstriyel Yönetim Sistemleri EYSstmis.com.tr/file/03 EYS_sistem_olusturma.pdf · 2016-12-17 · T102-2 Personel performans ... usta personel performans incelemeleri, performans

400- İSG Eğitimi ve Bilinçlendirme

P401 İSG Genel Eğitim Ve Eğitim Planının Oluşturulması Prosedürü

İçerik;İSG eğitimleri belirleme ,oluşturma, planlama ve eğitimlerin verilmesi prosedürü.

T401-1 Çalışanların Eğitimi talimatı

İçerik;Çalışanların eğitim planlaması matris oluşturma.İşe göre -Göreve göre- yeterlilik ve hedef yeterliliklerin belirtildiği talimat

T401-2 Geçici Çalışanların Eğitimi talimatı

İçerik;Geçici ve müteahhit çalışanların eğitim matrisi.

F401-1 Eğitim katılım formu

Yönetmelikte bahsi geçen konuları kapsayan katılım formu

F401-2 Eğitim talep formu

Bölüm veya departmanların eğitim talepleri

F401-3 Eğitmen değerlendirme formu

Eğitmenin Eğitimdeki başarısını ölçmeye yarayan değerlendirme formu

F401-4 Eğitim odası değerlendirme formu

Eğitim odsında bulunması gerekenlerin değerlendirildiği form

F401-5 Eğitim içerik listesi

Eğitimlerle ilgili olarak eğitim numaraları isimleri süreleri Eğitmenleri kapsayan içeriklerin olduğu form

Page 7: Endüstriyel Yönetim Sistemleri EYSstmis.com.tr/file/03 EYS_sistem_olusturma.pdf · 2016-12-17 · T102-2 Personel performans ... usta personel performans incelemeleri, performans

500- Personel Sağlığı ve İş Emniyeti

P501 Sağlık Kontrol Programı

İçerik;İşyeri sağlık kontrol programı prosedürü Kimyasala maruziyet kontrolü 1. Maruz kalma izleme programı - Mevcut listesi

çıkartılan kimyasalın SDS'lerinde maruziyet kontrolü yapılması gerekenler belirlenmelidir. ( Cr+6, Hg, Pb, zehirli toz vb) - İzleme

programlarının belirlenmesi, yerel mevzuata göre izleme kriterleri, limit değerler, bir programa bağlı olarak değerlendiriliyor mu?

Aksiyon gerektiren durumlarda eylem planı, takip vs - İzleme sonuçlarının bir programa bağlı olarak paylaşılması, kayıt altına

alınması ve saklanması vs - Yeni maruziyet kontrolü gerektirebilecek durumlar için düzenli aralıklarla gözden geçirme mekanizması

İlk Yardım ve Tıbbi Tedavi - Yerel mevzuata uygun eğitimli ilk yardım personeli - İlk yardım personelinin uygulama için gereken

ekipmanları ( revir, ilk yardım çantası, atel seti, sedye vb ekipman) - Acil durumda aranacak kişi (ilk önce ilkyardımcı, sonrasında

şirket yetkilisi), revir, ambulans, itfaiye, vb telefon numaraları uygun yerlerin ( ilkyardım çantası, çalışma alanları, işyerinin çeşitli

yerlerine) - İşyerinde revir var ise; yerel mevzuat şartlarına uygun, temiz ve bakımlı, ekipmanlar kullanıma hazır ( son kullanma

tarihi, bakımlı, kalibrasyonu uygun ), ekipman ve ilkyardım malzemelerinin listesi mevcut (adet ve son kullanma tarihli) - Atıklar

yerel mevzuata uygun toplanıp bertaraf ediliyor. - Acil eylem planına uygun (ilkyardım uygulaması ve diğer bilgileri)

T501-1 İşe giriş sağlık kontrolü talimatı

İçerik;İşe giriş sağlık kontrollerini anlatan talimat

F501-1 Sağlık rapor formu Yönetmelikte bahsi geçen form

T501-2 Kan yoluyla bulaşan hastalıklardan korunma Talimatı

İçerik;Kan Yoluyla Bulaşan Hastalıklar - Yapılan işlerde kan yoluyla bulaşan mikroplar risk analizleriyle belirlenmelidir. - İşyeri hekimi

tarafından tüm çalışanlar iş hijyeni konusunda eğitim verilmelidir. - İş hijyeni kuralları oluşturulmalıdır

P502 Sağlık Tehlikeleri Kontrol Programı

İçerik;İşyeri sağlık tehliklerini tespit prosedürü.

T502-1 Madde bağımlılığı kontrol talimatı

İçerik;Madde Kötüye Kullanım Programı - Tüm firmaların kötü madde kullanımı ile ilgili politikası olmalı - Böyle bir durumda

izlenecek yol, yaptırımlar yada yasal olarak izin verilen varsa sınır değerler - Çalışanlar içerisinde reçeteli ilaç kullananların kontrol

altına alınması, yapabilecekleri işler ve çalışabilecekleri yerler belirlenmeli - İşe alım veya iş süreci boyunca yapılacak testler ve

kontrollerde bu kriterler olmalı - Yerel mevzuat izin verdiği ölçüde kaza ve olay araştırmalarında kullanılabilecek test kriterleri

P503 Seyahat Prosedürü

İçerik;Şirket içi şirket dışı seyyehatlerde uyulması gereken kurallar ve işleyişi anlatan prosedür.

T503-1 Yurtiçi Seyahat Talimatı

Yurt içi seyyehatlerde uyulması gereken kuralları anlatan talimat

T503-2 Yurtdışı Seyahat Talimatı

Yurt dışı seyyehatlerde uyulması gereken kuralları anlatan talimat

T503-3 Araç Seyahat talimatı

Şirket araçları kullanım talimatı

Page 8: Endüstriyel Yönetim Sistemleri EYSstmis.com.tr/file/03 EYS_sistem_olusturma.pdf · 2016-12-17 · T102-2 Personel performans ... usta personel performans incelemeleri, performans

T503-4 Servis araçları kullanım talimatı

Servis araçları kullanım talimatı

Page 9: Endüstriyel Yönetim Sistemleri EYSstmis.com.tr/file/03 EYS_sistem_olusturma.pdf · 2016-12-17 · T102-2 Personel performans ... usta personel performans incelemeleri, performans

600 -Proses Bilgisi ve Dokümantasyon

P601 Güvenli Çalışma Prosedürü

İçerik;Çalışma prosedürlerini kapsayacak şekilde işleyişi anlatan prosedür

T601-1 Genel İş Güvenliği Kuralları Talimatı

İşyerinde uyulması gereken genelkuralları anlatan talimat

P602 İş Yeri Temizliği, Tertip Ve Düzeni Prosedürü

İçerik;İşyeri tertip ve düzen hakkında prosedür Temizlik ve Bakım - Çalışma alanlarının her zaman düzenli ve temiz olmasını

sağlayacak düzen oluşturulması, takılma düşmeyi önleyen düzenlerin yapılması, ( kabloların, geçiş yollarının düzenlenmesi) - acil

çıkış yolları kapıları, elektrik panoları vb yerlerin her zaman ulaşılabilir olması - Malzeme ve ekipmanların çalışma alanlarında güvenli

düzenlenmesi - Atıkların ayrıştırılması, uygun yerlere konması, ( geri kazanım, geri dönüşüm, imha edilecekler vb) - Haşerat

oluşmaması için alınması gereken tedbirler

T602-1 Aktif İş Alanlarının Yakınında Güvenle Çalışma talimatı

İçerik;Aktif İş Alanlarının Yakınında Güvenle Çalışmak - üretim alanlarında aktif çalışma yapılırken yapılacak çalışmalar yada aynı

alanda birbirlerini etkileyebilecek müteahhit çalışmalarında izlenmesi gereken yollar, riskler, iletişim yolları belirlenmeli - Her ekip

alanda oluşabilecek tüm riskler, tehlikeler konusunda bilgi verilmeli, gerekiyorsa önceliklendirmeler, iş durdurulması gereken

durumlar vb kriterler oluşturulmalıdır. - Aktif haldeki sistemleri ani durdurabilecek olaylar çalışma öncesi ilgili ekiplere eğitim

verilerek anlatılmalı ve operasyondakilerde yapılacak işler konusunda bilgilendirilmelidir.

F602-1 İş Yeri Temizliği, Tertip Ve Düzeni kontrol formu

P603 Ofis Güvenliği Prosedürü

İçerik;Ofis çalışmalarında uyulması gereken İSG kuralları ve beklentiler prosedürü.

P604 Davranış Gözlem Sistemleri Prosedürü

İçerik;Yapılan çalışmalarda güvenli ve güvensiz davranışların takip edildiği sistem işleyiş prosedürü.

F604-1 Davranış Gözlem Sistemikontrol formu

Davranışların gözlemlendiği form.

P605 Kişisel Koruyucu Ekipman kullanım prosedürü.

İçerik;Kişisel Koruyucu Donanımların seçimi özellikleri ve kullanım yerlerini anlatan prosedür. Kişisel Koruyucu Ekipmanlar (KKE) -

KKE seçimi risk analizlerine uygun mu yapılıyor ve KKE kullanma gerekliliği önlemeyen tehlikeler için mi yapılıyor? (öncelik tehlikeyi

ve riski kaynağında yok etmek olacak yada daha güvenli olanla değiştirmek bunlarda başarısız olunursa KKE kullanımı) - Tehlike

kaynakları her alan için ayrı ayrı belirlenmeli ve kayıt altına alınmalı ( analiz formları saklanmalı) - Tehlike kaynaklarına karşı KKE

kullanılmasına karar verildiğinde, KKE kullanımı tutarlılık göstermelidir. KKE kullanım yerler bölgesel olarak değişiyorsa tutarsızlığı

ortadan kaldırmak için tüm alanda kullanıma önem verin (örneğin bazı alanlarda baret gerekmediğine karar verildiğinde bile tüm

alanlarda baret kullanımkı sağlanmalıdır.) - KKE'ler standartlara uygun seçilmelidir. (EN ve CE belgeli vb, standartları sağlamalıdır) -

Çeşitli nedenlerle KKE kullanılamadığında ( örneğin; dini sebeple farklı uygulamalar düşünülmeli ve nasıl çalışılacağına karar

verilmelidir) - KKE'lerin kullanımı, bakımı, hasarlandığında ne yapılacağı, temizliği vb konularda çalışanlara eğitim verilmeli ve kayıt

altına alınmalıdır.

Page 10: Endüstriyel Yönetim Sistemleri EYSstmis.com.tr/file/03 EYS_sistem_olusturma.pdf · 2016-12-17 · T102-2 Personel performans ... usta personel performans incelemeleri, performans

T605-1 KKE kullanım Talimatı

KKE Standart çizelgesi (EN normları)

F605-1 KKE sorumluluk matrisi

F605-2 KKE kullanım matrisi

F605-3 KKE standart listesi

F605-4 Kişisel Koruyucu Ekipman zimmet ve tahhahütname tutanağı

P606 İşitme Koruma Programı Prosedürü

İçerik;İşitme koruma programı prosedürü İşitmenin Korunması - Gürültünün tanımlanması, gürültü kaynaklarının belirlenmesi,

gürültü seviyelerinin belirlenmesi ( ölçüm, haritalar, alan işaretlemeleri vb), koruma gerektiren seviyelerin açıklanması - Hangi iş

veya durumda koruma gerekir, hangi koruma ekipmanı kullanılmalıdır - Çalışanların tıbbi muayenesi (odiyo testi) ve düzenli

aralıklarla takibi - Kullanılan KKE'ler için matris ( işe göre KKE), kullanımı, bakımı, çalışanların eğitimi

T606-1 İşitme koruyucu kullanım talimatı

İşitme koruyucu ekipman standartları ve bakım& kullanımını anlatan talimat

F606-1 Kulak Tıkacı kullanım klavuzu

P607 Elektrikle Güvenli Çalışma Prosedürü

İçerik;Elektrikli çalışmalar prosedürü Elektrik İşleri - Enerji altında çalışma hangi şartlarda olur - hangi şartlarda asla yapılamaz, kim

yapabilir, nasıl tedbirler alınmalı, izin sistemi, gerekli PPE'ler - İzinsiz çalışanların enerjiye maruz kalmaması için alınan veya alınması

gereken tedbirler - Acil durumda kimler ve nasıl müdahale ederler, gerekli ekipmanlar, eğitimler.

T607-1 Elektrikle çalışma talimatı

Elektrik işlerinde çalışma yapılırken alınması gereken güvenlik önlelerini anlatan talimat.

F607-1 Elektrik sistemleri kontrol formu

Elektrik sistemleri ile ilgili yapılması zorunlu olan kontrollerin yapılasında kullanılan form

P608 Zararlı Enerjinin İzolasyonu (LOTO) Prosedürü

İçerik;Enerji altında yapılacak çalışmalarda zararlı enerjinin izolasyon teknikleri hakkında prosedür. Kilitleme - Etiketleme - Enerjinin

izole edilmesi gereken işlerde (enerji barındıran sistemler, enerji depolayan sistemler) önce risk kaynakları belirlenmeli (PPSA ( Proje

Planlama Güvenlik Analizi), JSA, STA) bu yerel mevzuat, standartlar ve P&G beklentilerine uygun - İşi yapan - işi veren kişiler

arasında sağlıklı bir iletişim olmalı, - Kilitleme planı oluşturulmalı, kilitleme işleyişi belirtilmeli, - Kilitleme yapmada kullanılan

ekipmanlar belirlenmeli ,bakımı - güvenli uygulaması, vb konularda tüm çalışanlar bilgilendirilmeli - Kilitleme, kilit kaldırma, kilit

kesme, kilit ve etiket standardı, vb durumlar açıkça açıklanmalı - Yapılan kilitleme ve etiketleme sisteminin uygun kullanıldığı,

işletildiği, kilit kaldırma sürecini nasıl işlettiğini gösteren kanıtlar ( varsa ilgili kayıtların saklanması)

F608-1 Enerji altında çalışma izin formu

P609 Bakım Onarım Prosedürü

İçerik;Bakım onarımlar için prosedür.Bakım işlerinintanımları

F609-1 Bakım Onarım Talep formu

Page 11: Endüstriyel Yönetim Sistemleri EYSstmis.com.tr/file/03 EYS_sistem_olusturma.pdf · 2016-12-17 · T102-2 Personel performans ... usta personel performans incelemeleri, performans

P610 Makina Muhafazaları Prosedürü

Makine muhafazaları kontrol bakım ve seçimi ile ilgili prosedür.

P611 El Aletleri İle Güvenli Çalışma Prosedürü

İçerik;Yapılan çalışmalarda kullanılan el aletleri prosedürleri. Portatif El Aletleri ( güç ünitesi olan ve olmayan) - Tüm çalışanlar

taşınabilir enerjili ekipmanların kullanımı, bakımı, tehlike ve riskleri, çalışılırken - taşırken uyulması ve dikkat edilmesi gerekenler, bu

ekipmanlarla çalışırken kullanması gereken KKE'ler konusunda eğitilmeli ve eğitimleri kayıt altına alınmalıdır. - Enerjili ekipmanların

taşıması gereken özellikler, güvenlik donanımları prosedür ve talimatlarda belirtilmelidir - Bu ekipmanları ilk kez kullananlar için

değerlendirme kriterleri oluşturulmalı ve ona göre değerlendirilme ve kayıt altına alınmalıdır. - Güç ünitesi olan tüm ekipmanların (

elektrik, hava, yakıt, hidrolik, barutla çalışan) taşıması gereken kriterleri, bakım ve kullanımı ile ilgili prosedür, talimatlarla

belirlenmelidir. - Güç ünitesi olmayan el aletlerinin özellikleri, kullanımı, bakım ile ilgili prosedür, talimatlarla belirlenmelidir. -

Portatif El aletlerinin riskleri risk analizleri ile belirlenmelidir

T611-1 Kesici alet belirleme ve güvenli çalışma talimatı

İçerik;Kesme Aletleri - Kablo ucu açma aletleri - Çalışmalarda kullanılabilen kesme alatlerinin içermesi gereken özellikler, kullanımı,

kullanım esnasında gereken KKE'ler, bakımı, saklanması vb kriterleri belirten prosedür ve talimatlar oluşturulmalı - Kullanılmak

istenen kesici ekipman için İSG'den onay sistemi oluşturulmalı, eğitimsiz kişilerin kullanılmasına izin verilmemelidir. - Kesme

aletlerini kullanacak personele eğitim verilmeli, kayıt altına alınmalıdır. - Kesme aletleri ( kablo kesme aparatları (joker vb), küt uçlu

makas vb) kullanılırken gereken koruyucu ekipmanlar belirlenmeli ve çalışanlara duyurulmalıdır.

P612 Çalışma ortamı Askari gereklilikler uygulama prosedürü

İçerik;Genel hükümler - İSG tarafından duyurulan kriterlere uygun olarak; - Çalışma alanlarındaki araçlar, yayalar, malzeme

depolama için ayrılan alanlar, giriş çıkış yolları, acil durum yolları, aydınlatma şekilleri, - Her çalışma alanında arabalı yangın

söndürücü bulundurulmak zorundadır. - Her çalışma alanında firma tanıtım panosu bulunmak zorundadır. - Her çalışma alanın da

atel setli ilkyardım çantası bulunmak zorundadır. - Çalışma alanlarında kesim, taşlama vb işler için mengeneli arabalar bulunmalıdır.

- Her çalışma alanında en az bir eğitim almış İSG Koordinatörü olacaktır - Kaynak yapılan yerlerde alan kaynak paravanı ile

çevrilecektir. - yukarıdaki maddelere benzer diğer maddelerde yer almayan diğer hükümleri bu madde balığı altında

tanımlanmalıdır.

P613 Kimyasallarla Güvenli Çalışma Prosedürü

İçerik;Kimyasallarla güvenli çalışma prosedürü. Onaylı Kimyasal Listeleri - Yapılan ve yapılacak işlerde kullanılabilecek tüm

kimyasalların listesi olmalı ve bu kimyasallar bir onay sisteminden geçirilmeli ( onaylama İş Güvenliği Uzmanı ve İşyeri Hekimi

tarafından) - Onaylanmayan kimyasalın yerine onaylının tercih edilmesi, onaysızın kullanımının zorunlu olduğu hallerde işin yapıldıği

fabrika/departman vs yerin onayının alınması - Onaylı kimyasal listesinin güncellenmesi için sorumlular belirlenmeli ve liste hep

güncel tutulmalı - Onaylı kimyasalın SDS formları ( Türkçe) temini, kullanacak personele eğitim verilmesi ve kayıt altına alınması,

kimyasal özetlerinin hazırlanması - Kullanılan kimyasalın bertaraf metotları (SDS'ine uygun) Kimyasala maruziyet kontrolü 1. Maruz

kalma izleme programı - Mevcut listesi çıkartılan kimyasalın SDS'lerinde maruziyet kontrolü yapılması gerekenler belirlenmelidir. (

Cr+6, Hg, Pb, zehirli toz vb) - İzleme programlarının belirlenmesi, yerel mevzuata ve PG beklentilerine göre izleme kriterleri, limit

değerler, bir programa bağlı olarak değerlendiriliyor mu? Aksiyon gerektiren durumlarda eylem planı, takip vs - İzleme sonuçlarının

bir programa bağlı olarak paylaşılması, kayıt altına alınması ve saklanması vs - Yeni maruziyet kontrolü gerektirebilecek durumlar

için düzenli aralıklarla gözden geçirme mekanizması 2. Maruziyet Sınırlama İçin Mühendislik uygulama Programı - Havalandırma,

izole etme (hapsetme), zararlı kimyasalın kullanım miktarında azaltma, yerine daha az zararlı kimyasalın kullanılması vs 3. Denetim

Programı - Gerekli KKE belirlenmesi ve kullanımı eğitimi - Uyumun doğru ve güvenli olduğunun tespiti için BOS ve OFS programı

kullanılımı

T613-1 Kimyasal Maddeler Kullanma Talimatı

İçerik;Kullanılacak olan kimyasallarda işe başlamadan önce yapılması gerekenleri anlatan Talimat Tehlikelerin duyurulması - Bir

kimyasal yönetim programı olmalı ve uygulanmalı - Tüm kimyasalların SDS'i olmalı, kullanan çalışanlarla paylaşılmalı - Boru ve

Page 12: Endüstriyel Yönetim Sistemleri EYSstmis.com.tr/file/03 EYS_sistem_olusturma.pdf · 2016-12-17 · T102-2 Personel performans ... usta personel performans incelemeleri, performans

konteyner vb yerlerin standartlara ve SDS'lere uygun şekilde işaretlenmesi, sorumluların belirlenmesi, kolay ve anlaşılır olması vb -

Yeni çalışanlara kimyasal yönetim programının anlatılması, SDS'leri nerede bulacakları, kimyasalın varlığının nasıl tespit edeceği,

sağlık açısından ve fiziki açıdan tehlikeleri neler, eğitimden kimler sorumlu öğretilmesi - Farklı çalışmaların bir arada olduğunda tüm

alanların birbiriyle tehlike ve riskler konusunda iletişimi Kurşuna Maruz Kalma - Kurşun içeren malzeme ve kimyasalların

belirlenmesi ve listelenemesi ( boya, toz vb) - Kurşun içeren bir malzeme veya kimyasalla çalışılması durumunda izlenecek yolları,

kontrolleri, PPE'leri ve bunların bakımı, kullanımı, çalışan eğitimleri, çalışanların sağlık takipleri ( kan ve idrar testleri- sınır değerler

vs) - Yerel mevzuat, ve OSHA gerekliliklerine uyum, izleme programı - Atıkların toplanması ve bertarafları

F613-1 Kimyasal Madde Onay Formu

F613-2 Döküntü Rapor Formu

Olası döküntü durumunda nasıl bir yol izleneceğini göstren ve raporlama formu

P614 Asbesli işlerde güvenli çalışma prosedürü

İçerik;Asbestle ve asbest içeren malzemeler yapılacak çalışmalarda izlenecek yollar - Asbest içeren malzemeler belirlenmesi, nasıl

test edilir, sökülmesi, imhası, kanuni (yerel) beklentiler - Kayıt altına alınması, bildirimler, saklanması, çalışanların bilgilendirilmesi -

Asbestle çalışmada korunma tedbirleri ( periyodik kontrol kriterleri, KKE vs)

P615 İş Makinaları ile çalışma Prosedürü

İçerik;İş makinaları ile yapılan çalışmaların olduğu prosedür İş Makineleri Çalışması - Kullanılan iş makinesi, kamyon vb araçların ve

kullanıcılarının uygunluğu onaylanmalıdır. ( Yerel mevzuat ve TSE Standartlarına göre) - Araçların ve operatörlerinin yeterliliği

değerlendirilmelidir ve bu değerlendirme kayıt altına alınmalıdır. - İş makineleri ve operatörlerinin taşıması gereken kriterler,

kullanım öncesi, sonrası ve kullanımı sırasında dikkat edilmesi gerekenler, bakım ( saatlik, periyodik vb tüm bakımlar), onarım

gereklilikleri tanımlanmalıdır. - Operatörün bilgi ve yeteneği test edilmeli ve kayıt altına alınmalıdır.

T615-1 Ekranlı Araçlarda Asgari Gerekler Ve Kullanım Koşulları talimatı

F615-1 Ofis İçi Egzersizleri

T615-2 Vinç Çalışmaları talimatı

İçerik;Vinç Çalışmaları - Vinç operatörünün fiziksel gereklilikleri, eğitim belgeleri ( 1. yerel mevzuat belgesi 2. akredite test

kuruluşundan lisans 3 . İşveren tarafından yeterlilik kontrolü) - Vinçlerin periyodik kontrolü ( yasal mevzuata göre 3 ayda bir) -

Periyodik kontrol belgesinde herhangi bir sorunu görülen vinç sorunu giderilip, uygundur belgesi alana kadar kullanımı yasaklanacak

ve sorunun giderilmesi için yapılan çalışmaların dokümanları uyumluluk kanıtı olarak saklanacak - Vinçlerin kullanımı 1. vinçlerde

yönlendirme için eğitimli işaretçi görevlendirilecek 2. Yük kaldıramayacağı ve işi durduracağı durumlar ( uygun olmayan yüzey,

rüzgar - uygun olamayan hava koşulları, tonajından ağır malzeme, alanda çok fazla personel varsa, acil durum sinyali aldığı vb) 3.

Elektrik Hatlarının Yakınında Çalışma -Elektrik hatlarının enerjisiz olduğu ve şantiyede görünür bir şekilde topraklama yapıldığı

onaylanana kadar, tüm elektrik hatlarının aktif olduğu varsayılır. Yasal mevzuatta belirtildiği şekilde yaklaşma mesafelerine göre vs

T615-3 Kaldırma ekipmanları kontrol talimatı

İçerik;Kaldırma ekipmanı parçaları ( mapa, zincir, sapan vb) - Kaldırma işlemleri sırasında kullanılacak parçaların standartları,

standartlara ( yerel mevzuat standartlarına) uygun kullanımı, bakımı ( periyodik ve kullanım öncesi) vb kriterleri belirten prosedür

ve talimatlar oluşturulmalıdır. - Kaldırma öncesi işin güvenli yapılabilmesi için işin risk analizi yapılmalı ve güvenli çalışma metotları

belirlenmelidir. - Bu tip ekimanları kullanımında sorumluluklar belirlenmeli, kullanacak personeli yeterlilik eğitimi almadan bu işleri

yapmasına izin verilmemelidir.

Page 13: Endüstriyel Yönetim Sistemleri EYSstmis.com.tr/file/03 EYS_sistem_olusturma.pdf · 2016-12-17 · T102-2 Personel performans ... usta personel performans incelemeleri, performans

T615-4 El ile Taşıma Talimatı

T615-5 Ekipmanla malzeme taşıma talimatı

Transpaletle taşıma(akülü,manuel) Forkliftle taşıma,Reach truckla taşıma,El arabası ile taşıma işlerini içerecek

P616 Çevre Yönetimi prosedürü

İçerik;Çevre Yönetimi - Çalışmalar esnasında çıkacak atıkların ve çevresel sorun yaratacak başlıkların belirlenmesi (yerel mevzuata

göre) ve tanımlanması - Yerel mevzuata ek olarak şirket içi beklentilerine uygun davranın - Tüm çalışanları bu konularda bilgilendirin

- Atıklar için uygun ve yetkili nakliyeci, bertaraf / geri kazanım / geri dönüşüm tesisi ile anlaşın - Bu işleri yürütmekte ve yetkili

mercileri bilgilendirme de sorumlu olan kişileri belirleyin ve tanımlayın - Dökülme - temizleme sistemlerine karar verin

T616-1 Tehlikeli Atık Yönetimi Talimatı

T616-2 Ambalaj Atıkları Talimatı

P617 Depolama ve İstifleme Prosedürü

Palet standartları ve raflar palet özellikleri taşıma araçları vb bahsedilebilir.

T617-1 Ağır Raflı sistem depolama talimatı

T617-2 Hafif Raflı sistem depolama talimatı

F617-1 Ağır yük rafları kontrol formu

F617-2 Hafif Raflı sistemlerin kontrol formu

P618 Göz koruması prosedürü

T618-1 Göz duşları kullanım talimatı

F618-1 Göz duşları kontrol formu

F618-2 Gözlük kullanım matrisi

Yapılacak işlere göre kullanılması gereken gözlüklerin belirlenmesi

P619 Ergonomik çalışma prosedürü

İçerik;Ergonomi - Ergonomik riskleri belirleyin, ( risklerin değerlendirilmesinde; görev, çalışanın fiziki özellikleri, aydınlatma, ısı,

hareket alanı, çalışanın duruşu, durma süresi, aletlerin şekilleri, titreşimi, ağırlığı, çıkıntılar vb durumları göz önünde bulundurun) -

Elle taşıma işleri limitleri belirlenmeli,kuralları ve çalışma şekilleri belirlenmeli ve çalışanlar eğitilmeli, - Çözüm sürecinde bu süreç

sıralamasına dikkat edilmeli; -Mühendislik yöntemleri -İş uygulamaları - Yönetimsel denetimler -Kişisel Koruyucu Ekipmanlar (KKE)

P620 El ile güvenli çalışma prosedürü

İçerik;El Koruma Programı - El korumasının sağlanması için riskleri belirleyin ( JSA, STA vb) - Hangi iş için hangi tip eldiven

kullanılmalı,bakımı, kullanımı vb - Eldiven seçimi için bir matris oluşturulmalı - Çalışanlara işe uygun eldiven kullanımı, bakımı vb

konularda eğitim verilmesi - Çalışanların belirlenen işlerde, öğretilen şekilde eldivenlerini kullanıyor ve bakımını yapıyor mu?

gözlemleyin (BOS vb) - Çalışma alanında takı takılmaması konusunda kesin kuralları belirlenmesi

Page 14: Endüstriyel Yönetim Sistemleri EYSstmis.com.tr/file/03 EYS_sistem_olusturma.pdf · 2016-12-17 · T102-2 Personel performans ... usta personel performans incelemeleri, performans

T620-1 Eldiven kullanım talimatı

P621 Solunum koruma Prosedürü

İçerik;Solunum Programı - Solunum koruması gereken işler ve ilgili koruyucular belirlenmelidir. ( Risk analizleri ile ) - Solunum

korumanın verimli bir şekilde yapılıp yapılmadığını kontrol etmek için her yıl düzenli testler ( hem ekipman ( maskeler) ve teknik

önlemleri kontrol için toz, VOC vb, hemde çalışanların ) yapılmalıdır. ( SFT, Akciğer grafisi vb) - Solunumun korunmasında kullanılan

ekipmanların etkin kullanılabilmesi için sakallı kullanım yasaklanmalıdır. - Hangi işlerde hangi tip solunum koruyucu kullanılması

gerekir belirlenmeli ve listelenmelidir (matris), belirlenen koruyucular yerel mevzuat Standartlarına uygun olması - Solunum

koruyucunun çalışanlara uygunluğu ve etkin kullanılırlığı, tehlikeye karşı başarılı olup olamayacağı belirlenmelidir. Solunum

koruyucunun kullanım talimatları, kısıtlamaları, her çalışana olumlu ve olumsuz uyum kontrolü - Solunum korumada hava besleyen

sistemler kullanılıyorsa, yeterli hava sağlayabildiği, kullanıma uygunluğu vb konularda yeterli olup, olmadığı düzenli olarak kontrol

edilmelidir. - Çalışanlar arasında rastgele solunum koruması kullanacak personel seçilerek ( düzenli aralıklarla tekrarlanmalıdır)

hangi şartlarda, nasıl ve ne şekilde maske kullanması gerektiğini bilip, bilmediği, uygulamalı olarak maskeyi nasıl kullanması

gerektiğini göstermesi istenmeli ve bunlar kayıt altına alınmalıdır. - Hava beslemeli sistemler gibi maskelerin iyi takıldığından emin

olunması gereken koruyucularda nicel ve nitel testler yapılarak ekipmanın uyumu kontrol edilmesi - Solunum koruyucuların bakımı,

temizliği, saklanması ile ilgili prosedürler ve talimatlar - Acil durumlarda kullanılacak solunum koruyucuların her ay düzenli

bakımının ve kontrollerinin yapılması ve kayıt altına alınması - Yapılan işlerde solunum koruması gereken ve maruziyet sınır değeri

olan işler değerlendirme kriterleri içerisine alınmalı

T621-1 Partükül tutucu maske kullanım talimatı

F621-1 Partükül tutucu maske kontrol formu

T621-2 Gaz maskesi kullanım talimatı

F621-2 Gaz maskesi kontrol formu

T621-3 Hava takviyeli sistem kullanım talimatı

F621-3 Hava takviyeli sistem kontrol formu

Page 15: Endüstriyel Yönetim Sistemleri EYSstmis.com.tr/file/03 EYS_sistem_olusturma.pdf · 2016-12-17 · T102-2 Personel performans ... usta personel performans incelemeleri, performans

700- Operasyonlar

P701 Yüksekte Güvenli Çalışma Prosedürü

İçerik;Yüksekte güvenliçalışma ve düşmeyi önleme prosedürü - Düşme korunma yapılması gerekenleri tanımlayın ( çatı kenarları,

iskele, çalışma ekipmanlarının üstünde, kat açıklıklarında, standart korkulukların olmadığı yerlerde vb) - Düşme korunma için

alınması gereken tedbirler, çalışma planları - Düşme korunma için alınması gereken eğitimler - Personel yükseltici, sepetli vinç vb

ekipmanlarda güvenli çalışma kuralları, bakımı, içermesi gereken özellikler vb - İskele kurma ve iskele üzerinde çalışma kuralları,

bakımı vb - Düşme korunmada kullanılacak PPE'lerin özellikleri, kullanımı ve bakımı vb - Yüksekte çalışmada bağlantı noktaları,

doğru bağlantı şekilleri, hesaplamaları, onaylar, yetkinlik vb - Makaralı sistemler, yatay ve dikey yaşam hatları vb - Acil durum planı

ve gereklilikleri - Merdiven kullanımı kuralları - Yüksekte çalışma izin sistemi.

T701-1 Makaslı Hidrolik platform kullanım talimatı

T701-2 Emniyet kemeri giyme talimatı

T701-3 Çatılarda Güvenli Çalışma Talimatı

İçerik;Çatı İşleri - Çatı üzerinde yapılan işlerde dikkat edilmesi gerekenler, çalışma esnasında uyulması gereken güvenlik kuralları,

güvenli çalışma şekilleri belirlenmelidir. - Çatı üzerinde çalışanlar çalışmaya başlamadan önce eğitilmeli, eğitimsiz kişilerin

çalışmasına izin verilmemelidir. - Çatıdaki işlerdeki riskler, risk analizleriyle belirlenmelidir

T701-4 Eklemli Hidrolik Platform Kullanma Talimatı

T701-5 İskele ve Platform Kullanma Talimatı

T701-6 Merdiven Kullanma Talimatı

İçerik;Merdiven Güvenliği - Hangi tip merdivenlerin çalışmada kullanılacağı, hangi merdivenlerin erişim için kullanılabileceği P&G

Standartlarına uygun belirtilmeli - Merdivenlerin içermesi gereken özellikler ( iletken olmayan, basamakları, tutma yerleri,

kaydırmaz ayakları, taşıma kapasitesi vb kriterler) - Merdiven güvenliği ile ilgili yıllık eğitim planları, merdivenler karışıklık

yaratmayacak şekilde numaralandırılmaları, her kullanım öncesi ve 3 aylık periyotlarda kontrolleri ve kayıtları - Uygunsuz

merdivenlerin kullanım dışı bırakılması

T701-7 İskele Kurulumu Talimatı

İçerik;İskele Kurulumu - İskele tipleri, kullanım, bakım, iskele kurulumu yapacak kişiler vb durumlar prosedür ve talimatları - İskele

kurabilecek kişilerin belirlenmesi ( yerel mevzuata ve P&G standartlarına uygun) - Kurulumu yapılan iskelenin onaylanması,

onaylayabilecek kişiler, onay tekrarı gerektiren durumlar, iskele etiketleme sistemleri - İskele kurulumu, değiştirme, sökme ve

çalışma esnasında nasıl kendilerini bağlamaları gerektiği, korkuluk sistemleri, çamur eşikleri, iskelenin zemini, merdiveni, zemin

plakaları, tekerlekli sistemlerde frenleme sistemleri, - Yüksekte yapılan işlerde iskele kurulumu öncelikle tercih edilen sistemler

olmamalı, daha güvenli sistemler için yatırımlar yapılmalı ( makaslı ve bomlu platform kullanımının arttırılması) - İskele üzerinde

çalışma, iskele kurulumu ve onaylama vb kriterleri için uygun eğitimlerin ilgili çalışanlara verilmesi / verdirilmesi, iş başlangıcından

önce eğitimlerin tamam olduğu teyit edilmelidir. - Büyük ve cephe iskeleleri vb sistemlerinin kurulumundan önce, kullanım sırasında

gerekli hesaplamaların, planların, yük taşıma kapasiteleri, iskele kurulum planlarının yapılması, kurulum, çalışma, söküm

çalışmalarında plana uygunluk - Tüm iskele parçaları yerel mevzuat, P&G, OSHA vb kriterlerine uygun şekilde kontrol edilmeli ve

uygunsuzların imhası sağlanmalıdır. - İskele kurulum klavuzu oluşturulmalı ve kriterler, sorumluluklar, eğitim vb içermeli

Page 16: Endüstriyel Yönetim Sistemleri EYSstmis.com.tr/file/03 EYS_sistem_olusturma.pdf · 2016-12-17 · T102-2 Personel performans ... usta personel performans incelemeleri, performans

T701-8 Kurtarma planı talimatı

T701-9 Yüksek Yerlerde Çalışma Ekipmanlarının Kontrolü talimatı

F701-1 Yuksekte Calisma Izin Formu

F701-2 iskeleonay_kartı

F701-3 Iskele_Onay_Formu

F701-4 Yüksekte çalışma gözle kontrol formu

F701-5 İskele Kullanım izin formu

F701-6 Merdiven_Kontrol_kartı

F701-7 Atipi merdiven kontrol formu

F701-8 Merdiven kontrol formu

F701-9 Personel_yukseltici kontrol formu

P702 Kapalı / Kısıtlı alanlarda güvenli çalışma Prosedürü.

İçerik;Kapalı ve kısıtlı alanda güvenli çalışma prosedürü. Kapalı Alana Giriş öncesi ve sonrası yapılan hazırlık ve tedbirleri

anlatanprosedür - Kapalı alan krieterlerini belirleyen, izin alma süreci, yeterlilikler, girişi aşamasından, çalışma yapılması ve işin

sonlandırılmasına kadar olan süreçte güvenli çalışma kriterlerini içeren SOP ( ölçüm, kurtarma ekipmanları vs) - Kurtarma planı ve

hangi durumlarda nasıl müdahale edeceği ( ilkyardım ve kurtarmacının, kurtarma ve müdahale ekipmanlarının en geç 3 dakika

içerisinde kullanılabilecek mesafede olması, eğitimli olmaları), tripot, vinç vb kurtarma ekipmanları - Kapalı alanda çalışma

yapacakların eğitimleri ( giriş yapan - gözlemci vb), acil durumlarda yapılacakların düzenli aralıklarla tatbik edilmesi ( tatbikat) -

Kapalı alanda izolasyon teknikleri, kapalı alan içerisinde yapılacak kaynak vb çalışmalarda gerekli hava ihtiyacı, havalandırma

sistemleri

T702-1 Hat kesme talimatı

İçerik;Hat Kesme - Hat kesme gereken işler belirlenmeli, hattın nasıl kesileceği belirlenmeli, hat kesme sistemi hakkında bilgi sahibi

olunması ve ona göre hareket edilmesi, ilgili kişiler belirlenmeli ve çalışanlar tarafından bilinmeli - Sistem üzerinde kalabilecek saklı

enerjinin kontrollü şekilde tahliye edilmesi nasıl sağlanır, nasıl tespit edilir, hat ve enerji kesme işleyişi ve firma sorumluları kimler,

nasıl hareket etmeli, - Acil durum planları hazırlanmalı ve çalışanlara tatbikat, eğitim vb şekilde bildirilmesi - Hat kesme ve

sonrasında çalışma sırasında kullanılacak ekipmanlar, kullanımı, bakımı, güvenli çalışma şekilleri, KKE'ler çalışanlarla paylaşılmalı -

Hat kesme uygulaması yapılmadan önce riskler belirlenmeli, ( hareketli ekipmanlar, tehlikeli kimyasallar, zehirli gaz - toz - duman vs

bulunan sistemlerin etkileri, izole teknikleri, KKE'leri, izinler) - Sistemin düzenli olarak gözden geçirilmesi

F702-1 Kapalı / Kısıtlı alan giriş izin formu Kapalı / Kısıtlı alan giriş izin formu

F702-2 Hatkesme izin formu

P703 Sıcak İşlem Çalışma Prosedürü Sıcak çalışmalarda uygulanacak yöntem izin vb

uygulamaları kapsayan prosedür.

T703-1 Sıcak İşlerde Çalışma Talimatı Sıcak Çalışmalar Talimatı

F703-1 Sıcak İşlem İzin Formu Taşlama,Kaynak Sıcak İşlem izin formu

P704 Kazı ve Hafriyat Çalışmaları Prosedürü

İçerik;Hafriyat ve Kazı işlerinde güvenli çalışma prosedürü - Hafriyat alanının riskleri ve özellikleri belirlenmeli ( toprağın özellikleri,

kazı derinliği, vb) - Kazı alanının yerel mevzuat ve şirketiçi gereklilikerine uygun izolasyonu ( beton bariyer, panelli alan izolasyonu

Page 17: Endüstriyel Yönetim Sistemleri EYSstmis.com.tr/file/03 EYS_sistem_olusturma.pdf · 2016-12-17 · T102-2 Personel performans ... usta personel performans incelemeleri, performans

vb) - Şev açıları veya iksa gibi çalışmaya uygun eğim sistemlerinin belirlenmesi - Kazı yapılacak alanda yer altı hatlarının belirlenmesi,

izolasyonu, - Kazı alanının yerleşim düzeni, giriş - çıkış noktaları, acil durum planları, izin sistemi, ehil kişi çalışmaları

T704-1 İşmakinaları ile kazı işleri talimatı

F704-1 Kazı izin formu Kazı izin formu.

F704-2 Kazı Güvenlik planı

T704-2 Yıkım Döküm İşleri Talimatı

İçerik;Yıkım - Yıkım metotları belirlenmelidir. ( patlayıcılı, ekipmanlı vb) - Yıkım öncesinde, Mühendislerden, Şantiye Amirlerinden,

Sağlık ve Güvenlik Yöneticilerinden, Sahipten, Risk Yöneticisinden, yerel yetkililerden ve bir yangın ve acil durum kaynağından

oluşan vasıflı bir ekip tarafından bir mühendislik araştırması yapılmalıdır. - Yıkım planı oluşturulmalı - Yıkım esnasında

karşılaşılabilecek tehlikeli malzemeler, maddeler neler olabilir, bunlarla karşılaşıldığında alınacak önlemler (yerel mevzuat ve

Şirketiçi beklentileri) - yıkım yapılacak alanların yapısal durumu, enerji ve su hatları - yaya, araç trafiği, yetkisiz kişilerin alana girişi,

yangın, deprem, toprak kayması, vb acil durumlar da yapılacaklar ve gerekli düzenlemeler - çalışmalar esnasında kullanılması

gereken KKE'ler, alınması gereken tedbirler ( çevresel gürültü azaltma, tozun yayılımının kısıtlanması vb)

T704-3 İzolasyon Uygulama talimatı

İçerik;İşaretler ve Barikatlar - İşaretlemeler, renkleri, şekilleri yerel mevzuata uygun olacaktır. - Yerel kanunların kriterlerine uygun

barikatlama, alan izole sistemleri kullanılmalıdır - Çalışma alanlarının tehlike sınıfına uygun olarak çalışma alanı öncesine kırmızı -

sarı uyarı işaretlemeleri ( renk kodlaması) - Alan boşlukları, kat açıklıkları gibi alanlarda geçici korkuluklar, korkuluk standartları -

Tüm alan izolasyonui, barikatlama, yasaklama, uyarı - ikaz - emir vb ifadeleri içeren işaretlemeler için çalışanlara eğitim verilmeli -

Alan risklerine, risk analizine, yerel ve şirketiçi standartlarına vb kriterlerine uygun alan işaretlemeleri yapılmalıdır İşaretler ve

Barikatlar - İşaretlemeler, renkleri, şekilleri yerel mevzuata uygun olacaktır. - şirketiçi kriterlerine uygun barikatlama, alan izole

sistemleri kullanılmalıdır - Çalışma alanlarının tehlike sınıfına uygun olarak çalışma alanı öncesine kırmızı - sarı uyarı işaretlemeleri (

renk kodlaması) - Alan boşlukları, kat açıklıkları gibi alanlarda geçici korkuluklar, korkuluk standartları - Tüm alan izolasyonui,

barikatlama, yasaklama, uyarı - ikaz - emir vb ifadeleri içeren işaretlemeler için çalışanlara eğitim verilmeli - Alan risklerine, risk

analizine, yerel ve şirketiçi standartlarına vb kriterlerine uygun alan işaretlemeleri yapılmalıdır.

P705 Basınçlı Tüplerle güvenli çalışma prosedürü

İçerik;Basınçlı Tüpler - Tüplerin standartları, içerik etiketleri, - Tüplerin depolanması, taşınması,saklanması ( boş - dolu) - Emniyet

kapakları ( kullanım esnasındaki - çemberler), muhafaza kapakları ( kullanılmadığı durumlardaki), manometre, geri tepme ventili, bu

ekipmanların bakımı - Tüplerin yerel mevzuat ve şirketiçibeklentileri doğrultusunda test kriterleri, bakım süreleri, çalışma

alanlarındaki risklere göre bulunma mesafeleri vb

F705-1 Basınçlı Tüp kontrol formu

P706 Lazerli ekipmanlarla güvenli çalışma prosedürü

İçerik;Lazer Güvenliği - Lazer kullanılan işleri ve ekipmanları belirlenmesi - Bu ekipmanlarla güvenli çalışmanın nasıl yapılacağının

açıklanması - Lazerin kullanımı, sağlık üzerine etkilerini, kullanılması gereken KKE'leri (göz koruma) içeren çalışan eğitmleri,

bilgilendirmeleri - Sadece belli kişilere kullanım yetkisi verilmesi ve herkese duyurulması

Page 18: Endüstriyel Yönetim Sistemleri EYSstmis.com.tr/file/03 EYS_sistem_olusturma.pdf · 2016-12-17 · T102-2 Personel performans ... usta personel performans incelemeleri, performans

800 - İş İzinleri

P801 İş İzinleri kapsam prosedürü

İçerik;İşe başlama öncesi alınması gereken izinler nelerdir.

F801-1 Çalışma İzni Ön bilgi formu

P802 Protokollü çalışmalar prosedürü

F802-1 Protokollü çalışmalar Formu

Page 19: Endüstriyel Yönetim Sistemleri EYSstmis.com.tr/file/03 EYS_sistem_olusturma.pdf · 2016-12-17 · T102-2 Personel performans ... usta personel performans incelemeleri, performans

900- Kaza İnceleme ve Analizi

P901 Kaza Araştırma Ve Raporlama prosedürü

İçerik;Kaza Araştırma Ve Raporlama prosedürü İşkazası kayıt veri tabanı - Kazaları sınıflandırın ve uygun şekilde kayıt altına alın -

Kaza nedenlerini araştırın ve bunların hepsini sisteme girerek paylaşın. - Diğer çalışmalardan, fabrikadan vb yerlerden gelen kaza

kayıtlarını da takip edin ve benzer riskleri takip edin

T901-1 Kaza Raporlama talimatı

Kaza Rapolama nın anlatıldığı talimat

F901-1 1. sınıf kaza raporu formu

1.sınıf Kaza rapor formu

F901-2 2. sınıf veüzeri kaza raporu formu

Bakanlık tarafından yayınlanan form

T901-2 Çok nedenli Kaza analiz talimatı

İçerik;Çok Nedenli Analiz (MCA) Kazalarda yönetimin katılımı ile - Kazaların tanımlanması, sınıflandırılması, kayıt altına alınması,

çözüm sürecinin işlerliğini ve aksiyonların alınma süreci ( en fazla 48 saat) belirlenmiş - Reaktif önlemler için kaza kayıtlarının

saklanması, incelenmesi - Son 24 ay içinde hiç kaza kaydı var mı? - Son 24 ay içinde yaşanan kazaların temel nedenleri araştırılmış

mı?, çıkan aksiyonlar ve yapılıp - yapılmama durumları, verilerin analizleri vb

F901-1 Çok nedenli Kaza analiz Formu neden neden analiz formu

Page 20: Endüstriyel Yönetim Sistemleri EYSstmis.com.tr/file/03 EYS_sistem_olusturma.pdf · 2016-12-17 · T102-2 Personel performans ... usta personel performans incelemeleri, performans

1000 - Müteahhit Hizmetleri

P1001 Mütahit Yönetim Prosedürü

İçerik;

*Müteahhitlerin seçilmesi / sınıflandırılması / step kalifikasyonları vb çalışmaların anlatıldığı prosedür.

*Taşeron ön seçimi: Güvenlik ölçütleri ve kılavuzlar; performans incelemeleri için sistemler *Müteahhit firmanın taşeronları

belirlerken uyguladığı seçim kriterleri

*Seçilen taşeronun beklentiler karşısındaki tutumuna uygun olumlu yada olumsuz uygulamalar ve kayıtları

*Müteahhit Firma güvenliğine katılımda güvenlik komitesi veya başka bir uzman katılım yöntemi

*Müteahhit Firma tüm ekiplerinin İSG'yi koordineli yürütebilmesi için neler uyguluyor?

*Müteahhit Firmanın İSG Departmanı arasında iyi iletişim.

*Müteahhit firmanın İSG Departmanıi arasında iletişimi sağlayan kontakları, toplantılar, bildirim sistemleri

*Yüklenici Uyumsuzluğu - Çalışma alanlarında yüklenicilerin uyması gereken kurallar baştan belirlenmeli ve yazıya dökülmeli,

uyulmaması durumunda uygulanacak yaptırımlar belirtilmeli, karşılıklı onaylanmalıdır. - Mobil ekipman çalışmaları, giriş - çıkış

yerleri - Acil durum ekipmanları, aydınlatma, alan izolasyonları, temizlik - tertip - düzen, iş güvenliği kuralları, yüklenici kriterleri

olarak belirlenmelidir. - Kullanılan diğer yükleniciler de bu kriterlere uymakla yükümlüdür. (çalışan müteahhit firmalar getirdikleri

diğer müteahhit firmalara bu kriterleri ve diğer bağlayıcı kriterleri onaylatmalıdır)

F1001-1 Ön kalifikasyon formu

F1001-2 Step kalifikasyon ızleme formu

F1001-3 Yeterliliği onaylanmış müteahhit listesi

F1001-4 Risk sınıflandırma tablosu

F1001-5 İş güvenliği analiz(JSA) formu

F1001-6 Eğitim matrisi

F1001-7 Eğitim katılım formu

F1001-8 Müteahhit firma eleman bildirim formu

F1001-9 İşe başlama formu

F1001-10 İş kapama raporu

F1001-11 Sağlık kontrolleri

F1001-12 KKE standartları

F1001-13 Kişisel koruyucu çizelgesi

F1001-14 Kişisel koruyucu ekipman kontrol formu

F1001-15 KKE teslim tutanağı

F1001-16 Sıcak işlem izin formu

F1001-17 Kapalı alan formu

F1001-18 Sınırlandırılmış alan formu

F1001-19 Kazı izin formu

F1001-20 Yüksekte çalışma izin formu

F1001-21 Yüksekte çalışma Gozlem_kontrol formu

F1001-22 Birlikte çalışma listesi

Page 21: Endüstriyel Yönetim Sistemleri EYSstmis.com.tr/file/03 EYS_sistem_olusturma.pdf · 2016-12-17 · T102-2 Personel performans ... usta personel performans incelemeleri, performans

F1001-23 Düşme durdurma (blocfor) kontrol formu

F1001-24 Merdiven kontrol formu

F1001-25 İskele onay formu

F1001-26 Enerji altında çalışma formu

F1001-27 Gaz ölçüm çizelgesi formu

F1001-28 Hat/güç kesme kartı

F1001-29 Ucuz atlatma ılk yardım formu

F1001-30 Personel ızleme formu

F1001-31 2.sınıf uyarı

F1001-32 3.sınıf uyarı

F1001-33 İlk yardım çantası kontrol formu

F1001-34 Ekipman kapı giriş formu

F1001-35 İş makinası gözle kontrol formu

F1001-36 Elektrikli el aletleri kontrol formu

F1001-37 El aletleri kontrol formu

F1001-38 Yıllık kontrol çizelgesi

F1001-39 Kullanım dışı etiketi

F1001-40 Temizlik kontrol çizelgesi

F1001-41 İSG raporlama formu

F1001-42 Hareket planı formu

F1001-43 İSG Scorecard takip formu

F1001-44 Nakliye şöförleri güvenlik kuralları formu

Page 22: Endüstriyel Yönetim Sistemleri EYSstmis.com.tr/file/03 EYS_sistem_olusturma.pdf · 2016-12-17 · T102-2 Personel performans ... usta personel performans incelemeleri, performans

1100 - Değişikliklerin Yönetimi

P1101 Değişikliklerin Yönetimi prosedürü

İçerik;Yapılacak olan değişikliklerin uygulanmasında izlenmesi gereken yöntemi anlatan işleyiş prosedürü.

T1101-1 Değişiklik Bilgilendirme Talimatı

Değişikliklerin bilgilendirilmesinde izlenecek yolu anlatan talimat

F1101-1 Yerel değişiklik izin/ takip formu

Yapılacak değişiklikte kullanılan izin / onay / takip formu.

Page 23: Endüstriyel Yönetim Sistemleri EYSstmis.com.tr/file/03 EYS_sistem_olusturma.pdf · 2016-12-17 · T102-2 Personel performans ... usta personel performans incelemeleri, performans

1200 -Toplumla İlişkiler ve Acil Durum Hazırlığı

P1201 Acil Durum Planı Hazırlama Prosedürü Acil durum prosedürü

T1201-1 Acil durum Talimatı

İçerik;Acil Durum Planları - Acil durumlar belirlenmeli, belirlenmiş roller ve sorumluluklar için yeterli eğitimler sağlanmalı, alarm

sistemi, kurtarma planları, tatbikatlar, acil durum güzergahları, acil durum haritaları, ilkyardım planı, acil durum kişi ve telefonları,

vb konuları içermelidir. - Tüm çalışanlar, ziyaretçiler vb kişiler acil durum planlarından haberdardır

1.1.2 T1202-1 Yangın önleme talimatı

İçerik;Yangın Önleme - Yangın çıkaran işler belirlenmeli, sıcak işlem, sıcak işlem gözlemcisi, yangın sistem sahibi, sorumlulukları,

yangına karşı izinsiz zayıflatılamayacak sistemlerin belirlenmesi - Yangın tedbirlerinin yerel mevzuat, Şirketiçi beklentileri, OSHA,

NFPA uygun olmasının sağlanması - Yangın riski taşıya ekipman ve durumlar ( tüpler, yanıcı - patlayıcı kimyasallar, sigara içme

alanları vb) - Yangın söndürme tedbiri olarak kullanılan YSC'lerin bakımı, kullanımı, kontrolü vb özelliklerinin belirlenmesi

F201-1 Mimari Acil Durum Yerleşim Planları

F201-2 Acil Durum Organizasyon Yapısı Detayları

F201-3 Acil Durum Komisyonu bilgileri

F201-4 Afetve Acil Durum Yardımlaşma Protokol Listesi

F201-5 Afetve Acil Durum Yardımlaşma Protokolü

F201-6 Güvenli Tahliye Esasları

F201-7 Ziyaretçi/Tedarikçi kartı

F201-8 Acil durum Eğitim Programı ve Ekiplerin Aldığı Eğitimler Listesi

F201-9 Acil Durumlara Müdahale Ekiplerinin Görev Akış Şemaları

F201-10 Acil Durum Mobosunda Yer Alan Malzemelerin Envanter Listesi

F201-11 Toplanma Alanları - Tahliye Yönelim Planı

F201-12 Sayım Sorumluları Listesi ve Sorumluluk Alanları

F201-13 Yoklama Sorumluları Ekip Listesi ve Sorumlu Bölümler

F201-14 Yoklama Formu

F201-15 Arama-Kurtarma Ekibi İletişim Bilgileri

F201-16 Yangın Söndürme Ekibi İletişim Bilgileri

F201-17 İlkyardım Ekibi İletişim Bilgileri

F201-18 HaberleşmeEkibi İletişim Bilgileri

F201-19 Kurum İçi ve Dış Kurumlara Ait İletişim Bilgileri

F201-20 Acil Durum Öncesi Kontrolleri

F201-21 Acil Durum Sonrası Normale Dönme Esasları

Page 24: Endüstriyel Yönetim Sistemleri EYSstmis.com.tr/file/03 EYS_sistem_olusturma.pdf · 2016-12-17 · T102-2 Personel performans ... usta personel performans incelemeleri, performans

1300 - Tesis Tasarımı ve İnşaatı

P1301 Tesis Tasarımı ve İnşaatı prosedürü

İçerik;Tesis tasarımında kullanılacak genel beklentileri anlatan prosedür.Planlama aşamasından başlayarak tesisin tasarım ve inşaat

aşamasında izlenecek yolu gösteren prosedür

T1101-1 Değişiklik Bilgilendirme Talimatı

F1101-1 Değişiklik Uygulama / Bilgilendirme Formu

Page 25: Endüstriyel Yönetim Sistemleri EYSstmis.com.tr/file/03 EYS_sistem_olusturma.pdf · 2016-12-17 · T102-2 Personel performans ... usta personel performans incelemeleri, performans

1400 - Sistemin Denetlenmesi ve Geliştirilmesi

P1401 Sistemin Denetlenmesi ve Geliştirilmesi Prosedürü

İçerik;Sistemlerin ölçülebilir değerleri üzerinden denetlenme prosedürü ; İç Denetleme; Şirket içi denetleme metodu Devlet

Denetlemeleri - Devlet denetçilerinden sorumlu kişiler belirlenmeli - İletişim listesine uygun bildirimler yapılmalı, - Denetimlerde

izlenecek yol haritaları, denetçinin isteyeceği belgelerin hazır bulundurulması

T1401-1 İş Güvenliği Saha Denetimleri Talimatı

Saha denetimlerinde yapılması gereken kontroller ve kritik durumları anlatan talimat

F1401-1 İç denetleme İç denetleme formu

F1401-2 Dışdenetleme Dış denetleme formu

1.1.3 T1401-2 Aksiyon Takibi ve kapatma talimatı

P1402 İSG Performans Değerlendirme ve Ölçme Prosedürü

1.1.4 T1402-1 İSG KPI larının Belirlenmesi Talimatı

Ölçülebilir değerlerin belirlenmesi ve takibinin yapılması -Raporlama sıklığı ve kimlere raporlanacağının anlatılması

1.1.5 T1402-2 İSG Raporlama Talimatı