uzorni nastavni sat - mit (jednostavni oblici)

23
Ime i prezime pripavnice: Danijela Turić, prof. Naziv škole u kojoj je pripravnica stažirala: Srednja škola fra Andrije Kačića Miošića, Makarska Ime i prezime mentorice pripravnice: Romana Ribičić, prof. Ime i prezime ravnatelja škole: Slavko Gudelj, prof. Priprava za izvedbu nastavnoga sata na stručnomu ispitu iz Hrvatskoga jezika Mit (jednostavni epski oblici)

Upload: lydat

Post on 05-Feb-2017

268 views

Category:

Documents


6 download

TRANSCRIPT

Page 1: Uzorni nastavni sat - Mit (jednostavni oblici)

Ime i prezime pripavnice: Danijela Turić, prof. Naziv škole u kojoj je pripravnica stažirala: Srednja škola fra Andrije Kačića Miošića, Makarska Ime i prezime mentorice pripravnice: Romana Ribičić, prof.Ime i prezime ravnatelja škole: Slavko Gudelj, prof.

Priprava za izvedbu nastavnoga sata na stručnomu ispitu iz Hrvatskoga jezika

Mit (jednostavni epski oblici)

Naziv škole u kojoj se polaže stručni ispit: V. gimnazija „Vladimir Nazor“, SplitNadnevak održavanja nastavnoga sata: 12. studenoga 2015. Razred i školski sat: 1. razred, 2. školski satIme i prezime mentora na stručnome ispitu: Vilma Lerotić, prof. Ime i prezime predsjednika Ispitnoga povjerenstva: dr. sc. Srećko Listeš

Page 2: Uzorni nastavni sat - Mit (jednostavni oblici)

Jedinica ishoda učenja Književnost

Tip nastavnog sata Obrada novog gradiva

Nastavni sadržaj Mit (jednostavni epski oblici)

Ishodi učenja 1. Učenici će uočiti značajke jednostavnih epskih oblika

2. Učenici će prepoznati obilježja mita kao jednostavnog

oblika

3. Učenici će definirati jednostavni oblik – mit

4. Učenici će analizirati tekstualni predložak

5. Učenici će primijeniti i argumentirati stečene spoznaje

Suodnosne veze Unutarpredmetna korelacija: hrvatski jezik, jezično izražavanje

Međupredmetna korelacija: Povijest, Likovna umjetnost

Literatura za učenike Dujmović-Markusi, Dragica, Književni vremeplov 1, Profil,

Zagreb, 2008.

Literatura za nastavnika Dujmović-Markusi, Dragica, Književni vremeplov 1, Profil,

Zagreb, 2008.

Jolles, Andre, Jednostavni oblici, Matica hrvatska, Zagreb, 2000.

Rosandić, Dragutin, Metodika književnog odgoja, Školska

knjiga, Zagreb, 2005.

Page 3: Uzorni nastavni sat - Mit (jednostavni oblici)

Metodički sustavi Integracijsko-korelacijski, interpretativno-analitički,

problemsko-stvaralački

Nastavna sredstva i pom. Živa riječ nastavnika i učenika, računalo, nastavni listići, olovka,

udžbenik

Nastavne metode Metoda usmenog izlaganja, metoda upućivanja, metoda

razgovora, metoda čitanja, metoda pisanja

Nastavni oblici Frontalni rad, individualni rad, rad u paru

Struktura i predviđeno trajanje nastavnoga sata

Trajanje nastavnoga sata: 45 min

Uvodni dio sata: 8 min

Uvodna riječ

Motivacija

Središnji dio sata: 32 min

Najava i lokalizacija teme

Interpretativno čitanje

Emocionalno-intelektualna stanka

Objavljivanje doživljaja

Interpretacija djela

Zaključni dio sata: 5 min

Sinteza i ponavljanje

Faze nastavnoga sata, trajanje i nastavni sadržaji Aktivnosti Nastavni oblici,

Page 4: Uzorni nastavni sat - Mit (jednostavni oblici)

učenika metode i metodički postupci

1. Uvodni dio 8 min

Uvodna riječ

N: Dobar dan! Ja sam profesorica Danijela Turić i danas

ću vam održati sat Hrvatskoga jezika. Nadam da ćemo

uspješno i lijepo surađivati i stići do novih spoznaja.

Započet ćemo nastavnim listićima.

(Podijelim svakome po jedan primjerak nastavnih listića

s ciljem da ih motiviram kroz prisjećanje i povezivanje.)

Motivacija

N: Na vašem prvom nastavnom listiću nalaze se izrazi

koje sigurno često čujete u svakodnevnome životu.

Krenimo redom. Na prvoj slici nalazi se labirint.

Pokušajte definirati značenje ove riječi.

(Prozivam učenike i zajednički prolazimo kroz značenje

ponuđenih riječi.)

U: Labirint je prostor iz kojega je komplicirano izići.

N: Znate li odakle dolazi ova riječ?

U: (Odgovaraju ukoliko znaju.)

N: Prema jednoj od priča, labirint je bio golema palača

na otoku Kreti u kojoj se skrivao Minotaur, mitsko

čudovište. Činilo ju je stotine soba, dvorana i hodnika iz

kojih je bilo komplicirano izići.

N: Kada za neku ženu kažemo da izgleda kao Venera,

što pod tim mislimo?

U: Venera je izraz koji se često koristi za vrlo lijepu

ženu.

N: Pokušajte povezati zašto se koristi baš taj izraz?

U: Venera je bila božica ljepote i ljubavi u rimskoj

mitologiji.

N: Točno. Njen je pandan u grčkoj mitologiji Afrodita.

Kada kažemo da nam je nešto Ahilova peta što pod tim

učenici

sudjeluju u

razgovoru i

provjeravaju

svoje znanje,

definiraju

značenje

izraza,

izražavaju

mišljenje o

podrijetlu

ponuđenih

izraza

metoda

upućivanja

metoda

razgovora:

motivacijski

razgovor

Page 5: Uzorni nastavni sat - Mit (jednostavni oblici)

mislimo?

U: Mislimo na slabu točku, slabost, ranjiv detalj.

N: Tako je. Vi ste nedavno obrađivali djelo u kojem se

spominje junak, koji je zaslužan za ovaj izraz. Sjetite se

o kojem je junaku riječ?

U: Radi se o Ahileju, starogrčkom junaku i polubogu

kojemu je jedina ranjiva točka bila peta.

N: Odlično. Kada se zaljubimo učenje postaje pravi

Sizifov posao. Objasnite mi ovaj izraz.

U: Koristimo ga kada govorimo o uzaludnom i teškom

radu. (Ukoliko znaju.)

N: Točno. Znate li po kome je ovaj izraz dobio ime?

U: Ime je dobio po čovjeku Sizifu, kojega su bogovi

osudili na vječno guranje kamena uzbrdo. Kada bi

stigao do cilja kamen bi se ponovno otkotrljao na dno.

N: I za kraj, Merkur, Zemlja, Mars su nazivi za što?

U: Nazivi za planete Sunčevoga sustava.

N: Znate li čija imena nose planeti?

U: Nose imena likova, božanstava iz rimske mitologije.

N: Tako je. Više puta smo spomenuli kako su ovi izrazi,

koji su značajno utjecali na današnji jezik, u prošlosti

bili vezani uz grčku odnosno rimsku mitologiju.

2. Središnji dio 32

min

Najava i lokalizacija teme

N: Danas ćemo govoriti o epskim oblicima koji su se

pojavili u doba prije pojave pismenosti, što znači da

izvorno pripadaju usmenoj književnosti. S obzirom da

su se ti oblici prenosili slušanjem, možete li zaključiti je

li njihova struktura jednostavna ili složena?

U: Struktura im je jednostavna.

N: Vrlo jednostavna, a otuda dolazi i njihov zajednički

naziv, jednostavni oblici. (Na računalnoj prezentaciji

Učenici

aktivno

sudjeluju u

razgovoru i

provjeravaju

svoje znanje

Učenici

pažljivo

slušaju i

odgovaraju na

pitanja

metoda

razgovora:

motivacijski

razgovor

metoda

upućivanja

heuristički

razgovor

metoda izlaganja:

objašnjavanje i

Page 6: Uzorni nastavni sat - Mit (jednostavni oblici)

pojavljuje se naslov Jednostavni epski oblici.)

Obrada novog gradiva

U jednostavne oblike epskoga pripovijedanja uvrštavaju

se bajka, basna, legenda, saga, anegdota, vic, zagonetka,

poslovica i oblik kojim ćemo se danas detaljnije baviti,

mit. (Na računalnoj prezentaciji pojavljuju se vrste

jednostavnih oblika i podnaslov Mit.)

Mislite li da je jednostavnost ovih oblika oznaka

njihove manje vrijednosti?

U: (Iznose vlastito mišljenje.)

N: Naravno da nije. Ovi oblici smatraju se

pretknjiževnim vrstama na čijoj su se osnovi kasnije

razvile suvremenije lirske i epske vrste.

Mitovi su u temelju svake kulture, a bez njih ne bi bilo

moguće razumijevanje nijedne književne pojave. Danas

je mitologija vrlo raširena, posebice u filmskoj

industriji. Navedite mi neke mitove koje poznajete.

U: (Navode mitove za koje su čuli, koje su čitali, gledali

ili o kojima su možda već učili.)

N: Kojim se temama mitovi najčešće bave?

U: (Navode određene teme: postanak svijeta, naroda,

ratovi, božanstva…)

(Kroz pitanja dovodim učenike do spoznaja o

značajkama mita. Sukladno odgovorima obilježja mita

pojavljuju se i na računalnoj prezentaciji.)

N: U mitovima se dakle objašnjava uvijek neko važno

životno pitanje. Smatrate li da su mitovi pouzdan izvor

u proučavanju povijesti neke kulture? Obrazložite

odgovor.

U: Mitovi nisu pouzdan izvor za proučavanje povijesti.

Mnogi stvarni događaji, koji su se prenosili s koljena na

koljeno, pretvarali su se u bajke, a stvarni ljudi u heroje

kulture pa je danas nemoguće razlučiti što se stvarno

dogodilo, a što nije.

Učenici

aktivno

sudjeluju u

razgovoru,

odgovorima na

pitanja

uočavaju

značajke mita

kao epskog

oblika

pokazivanje

metoda

razgovora:

heuristički

razgovor

Page 7: Uzorni nastavni sat - Mit (jednostavni oblici)

N: Oblikuju li se kroz mitove neki tipični obrasci

ponašanja i poželjnih osobina ljudi?

U: Oblikuju. Mitovi jako često veličaju junaštvo,

hrabrost, vjernost.

N: Tako je, govore o ljudima koji služe kao idealni

obrasci ponašanja, a kao i svaka umjetnička proza i

mitovi uvijek donose određene poruke.

Na temelju svega što smo do sada rekli pokušajte

samostalno definirati mit.

U: Mit je jednostavan epski oblik u kojem se na temelju

mitskog iskustva oblikuje priča koja najčešće

objašnjava nešto čovjeku nepoznato, neobjašnjivo. Ta je

priča uvijek povezana s porijeklom i nastankom svijeta,

svemira, čovjeka i drugih živih bića, zagrobnim

životom i bogovima.

N: Odlično. U vašim čitankama na 113. stranici nalazi

se mit o Piramu i Tizbi. Pročitat ćemo ga. Pažljivo

poslušajte tekst.

Interpretativno čitanje

Emocionalno-intelektualna stanka

Objavljivanje doživljaja i njihova korekcija

N: Sviđa li vam se priča? Iznesite kratak komentar.

U: (Iznose različita mišljenja.)

N: Jeste li očekivali ovakav završetak? Sigurno su vam

poznate još neke priče slične tematike o nesretnim

ljubavima?

U: (Daju različite odgovore.)

N: Ima li nešto što vam je u tekstu nejasno? Jesu li vam

sve riječi poznate?

U: (Odgovaraju, ukoliko im je nešto nepoznato,

objašnjavam im.)

N: Sada ćete samostalno analizirati tekst. Na vašem

drugom nastavnom listiću nalaze se pitanja. Prva dva

zajednička su svima, a posljednje pitanje različito je za

Učenici

aktivno

sudjeluju u

razgovoru,

spoznaju

obilježja mita

Učenici

samostalno

izvode

definiciju mita

Učenici

pozorno

slušaju

interpretativno

čitanje teksta

Učenici

objavljuju svoj

doživljaj

teksta, iznose

kratak

komentar

Nakon

pročitanog

teksta učenici

metoda

razgovora:

heuristički

razgovor

metoda

interpretativnog

čitanja, metoda

slušanja

Rad u paru

metoda

upućivanja,

Page 8: Uzorni nastavni sat - Mit (jednostavni oblici)

svaku grupu. Tri su grupe, radite u parovima. Imate

deset minuta za rješavanje, a nakon što završite

provjerit ćemo odgovore. Ako vam je nešto nejasno i

ako vam treba pomoć, slobodno mi se obratite.

(Nakon što su riješili nastavni listić prozivam učenike

da pročitaju odgovore te ih zajedno provjeravamo.)

Interpretacija djela

N: U prvom zadatku trebali ste odrediti temu ovog mita.

U: Tema mita je ljubav i smrt Pirama i Tizbe.

N: Odlično. U drugom zadatku prisjetili ste se

kompozicijskih djelova i odredili ih u tekstu.

U: U uvodu nam je predstavljen zaljubljeni par, Piram i

Tizba. Zavoljeli su se već u djetinjstvu, ali njihova

ljubav bila je zabranjena zbog nesuglasica među

obiteljima. U zapletu pratimo odvijanje njihovog tajnog

sastanka. Tizba uspijeva izbjeći opasnost, da postane

hrana lavici. Na vrhuncu radnje Piram se ubija misleći

da je Tizba mrtva, a radnja se raspliće Tizbinom smrću.

Tizba se baca na Piramov mač, kako bi zauvijek otišla s

njim.

N. U trećemu je zadatku prva grupa na temelju stečenih

spoznaja o mitskim likovima trebala objasniti kako su

okarakterizirani Piram i Tizba.

U: Piram i Tizba okarakterizirani su idealnim,

poželjnim osobinama. Hrabri su, ustrajni, bore se do

smrti za ostvarenje svojih ideala.

(Citat: „U dalekom gradu Babilonu živjeli Piram i

Tizba, on najljepši mladić, ona najkrasnija među

djevojkama Istoka.“)

(Citat: „Tvoja te je ruka pogubila nesretniče. Ali i ja

imam hrabru ruku, imam i ljubav: ona će mi dati snage

da sebi zadam smrtnu ranu.“)

N: Smatrate li da su Piram i Tizba na kraju donijeli

u parovima

rješavaju

nastavni listić

Učenici iznose

vlastite

spoznaje,

zaključke i

mišljenja

Učenici

aktivno

sudjeluju u

razgovoru

iznoseći

vlastita

zapažanja o

tekstu

metoda rada na

tekstu

metoda razgovora

metoda razgovora

Page 9: Uzorni nastavni sat - Mit (jednostavni oblici)

ispravnu odluku?

U: (Daju različite odgovore.)

N: Druga grupa imala je zadatak objasniti na koji su

način u mitu povezani čovjek i priroda.

U: Čovjek i priroda sjedinili su se kroz simboličan

prikaz dudovoga stabla. Na početku je drvo

snježnobijelih plodova bilo mjesto njihovoga tajnoga

sastanka. Nakon Piramove smrti dudovi plodovi

poprimaju tamnu boju, a na Tizbinu molbu takvi ostaju

zauvijek, kao spomen njihove pogibelji i vječne ljubavi.

(Citat: „A ti, drvo, koje ćeš doskora svojim granama

zakriljivati dva mrtvaca, sačuvaj znamen naše pogibije i

uvijek imaj plodove tamne žalosne boje u spomen

dvostruke smrti.“)

N: Iz toga ste trebali izvesti osnovnu poruku priče.

U: Osnovna je poruka priče trajnost ljubavi čak i u

smrti.

N: Izvrsno. Treća grupa imala je zadatak izdvojiti

glavni problem u Piramu i Tizbi i potkrijepiti ga

citatom.

U: Glavni problem djela je zabranjena ljubav zbog

nesuglasica među obiteljima.

(Citat: „Kuće im bile jedna do druge te se mladi

upoznali već u djetinjstvu. I zavoljeli se. A s godinama

je rasla i ljubav. Bili bi se i uzeli ali ne dopustiše

roditelji.“)

N: Razmislili ste zašto nam je ispričana ova priča tako

što ste je smjestili u aktualnu stvarnost. Postoje li i

danas slični problemi?

U: Priča o Piramu i Tizbi ispričana nam je kako bi nas

sjetila na sve one čije su ljubavi, ideali, ideje, ostali

neshvaćeni, na sve one koji trpe zbog tuđih

nesporazuma. Danas se također susrećemo sa sličnim

problemima (učenici navode određene probleme).

Učenici

aktivno

sudjeluju u

razgovoru,

iznose

zapažanja iz

teksta, vlastita

mišljenja i

zaključke

Učenici

ponavljuju

usvojeno

gradivo kroz

pitanja na

metoda razgovora

metoda razgovora

metoda razgovora

Page 10: Uzorni nastavni sat - Mit (jednostavni oblici)

N: Njen se smisao svakako može proširiti na problem

autoriteta bilo koje vrste, čija je vrijednost upitna.

Koliko autoriteti sputavaju tuđe živote.

U: (Daju različite odgovore.)

3. Završni dio 5 min

Sinteza i ponavljanje

N: Na vašem posljednjem nastavnom listiću nalazi se

još nekoliko pitanja kroz koje ćete ponoviti današnje

gradivo.

(Prozivam učenike koji individualno odgovaraju na

pitanja s nastavnog listića.)

N: Zahvaljujem vam na suradnji, bili ste odlični.

Srdačno vas pozdravljam.

nastavnom

listiću, aktivno

sudjeluju u

razgovoru

metoda razgovora

PLAN PRIJENOSNIKA (PLOČE) RAČUNALNE PREZENTACIJE

MIT

TEMAVažna

životna pitanja

Događaji utemeljeni

na MITSKOM ISKUSTVU

Produkt NERAZVIJENIH

SAZNANJA

LIKOVI- nositelji

poželjnih osobina- predstavljaju

obrasce ponašanja

PORUKA

Page 11: Uzorni nastavni sat - Mit (jednostavni oblici)
Page 12: Uzorni nastavni sat - Mit (jednostavni oblici)

PIRAM I TIZBAA

Page 13: Uzorni nastavni sat - Mit (jednostavni oblici)

1. ODREDITE TEMU DJELA _________________________________________________________________________

2. Mit, kao i svako epsko djelo, ima razrađenu kompoziciju. Navedite kompozicijske djelove i odredite ih u tekstu (sažeto, jednom rečenicom).

3. Prisjetite se što smo rekli za mitske likove i izvedite zaključak:

Kako su okarakterizirani glavni likovi? Potkrijepite citatom iz teksta. Smatrate li da su Piram i Tizba na kraju donijeli ispravnu odluku?

_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________-____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

PIRAM I TIZBAB

Page 14: Uzorni nastavni sat - Mit (jednostavni oblici)

1. TEMA _________________________________________________________________________

2. Mit, kao i svako epsko djelo, ima razrađenu kompoziciju. Navedite kompozicijske djelove i odredite ih u tekstu (sažeto, jednom rečenicom).

3. Na koji su način u mitu povezani čovjek i priroda? Potkrijepite citatom iz teksta! Možete li iz toga izvesti osnovnu poruku ove priče?

______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

C

Page 15: Uzorni nastavni sat - Mit (jednostavni oblici)

PIRAM I TIZBA

1. TEMA: __________________________________________________________________

2. Mit kao i svako epsko djelo ima razrađenu kompoziciju. Navedite kompozicijske djelove i odredite ih u tekstu (sažeto, jednom rečenicom).

3. Izdvojite glavni problem djela. Odgovor potkrijepite citatom.

Smjestite priču o Piramu i Tizbi u aktualnu stvarnost i razmislite zašto nam je ispričana. Postoje li slični problemi i danas? Mislite li da svi autoriteti sputavaju ljudske živote?

___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Page 16: Uzorni nastavni sat - Mit (jednostavni oblici)

1. Jednostavni oblici izvorno pripadaju _____________ književnosti.

2. U jednostavne oblike spadaju mit, bajka, basna, legenda, anegdota, saga,

a) vic, zagonetka i poslovica

b) feljton i esej

c) putopis i crtica

3. Naziv su dobili zbog:

a) kratkoće teksta

b) zbog manje umjetničke vrijednosti

c) jednostavnosti stukture

4. Mitovi su pouzdan izvor u proučavanju povijesti naroda i kultura.

5. Najčešće mitske teme povezane su s:

a) nastankom svijeta, svemira, čovjeka

b) zagrobnim životom i bogovima

c) duhovitim pričama o znamenitim ljudima i događajima

6. Mitovi nose određene ideje i stavove.

7. U mitovima kroz likove nisu zastupljeni tipični obrasci ponašanja i osobina.

8. U različitim se književnostima ponavljaju i variraju motivi, likovi i teme iz mitova.

9. Među mitskim temama i našim aktualnim životom nemoguće je naći poveznicu.

10. Poruke sadržane u mitu mogu nam pomoći u drugačijem gledanju životne situacije.

DA NE

DA NEDA NE

DA NE

DA NE

DA NE

DA NE