planifikimi lËndor kurrikula e re byirenakotobelli

45
Përgatiti materialin: Irena Kotobelli. Trajnere edukimi IRISOFT Email: [email protected] Shtator 2015

Upload: irena-kotobelli

Post on 23-Jan-2018

926 views

Category:

Presentations & Public Speaking


7 download

TRANSCRIPT

Përgatiti materialin: Irena Kotobelli.

Trajnere edukimi IRISOFT

Email: [email protected]

Shtator 2015

Your own footer Your Logo

PËRMBAJTJA

STRUKTURA E PLANIT

LENDOR VJETOR

SHËMBUJ PLANESH VJETORE

DHE TRE MUJORË NË FUSHA DHE

LËNDË TË NDRYSHME

1. STRUKTURA DHE SHËMBUJ TË PLAN

DITAREVE

KURRIKULA ME

BAZE

KOMPETENCAT

2

1

Struktura e programeve lëndore

1 . Hyrja:

2 . Shpërndarja e përmbajtjes lëndore për

realizimin e kompetencave (VJETORE )

3 . Rezultatet e të nxënit të kompetencave

kyçe

4 . Rezultatet e të nxënit sipas kompetencave

të fushës për çdo tematikë

5 . Planet 3 --mujore shtator –dhjetor

janar ---mars

prill ----qershor

Planifikimi kurrikular

• Bëhet nga mësuesi

• Është tremujor dhe vjetor

• Bëhet sipas formateve të

sugjeruara, por duke ruajtur

fleksibilitetin dhe lirshmërinë e

mësuesit

Lidhja e fushave të të nxënit me

temat ndërkurrikulare

• Temat ndërkurrikulare janë tema madhore,

me të cilat përballet shoqëria tani dhe në të

ardhmen.

• Ato integrojnë fushat e të nxënit, të cilat

ndihmojnë nxënësit të interpretojnë botën

dhe të lidhin dijet e marra në shkollë me jetën

dhe me interesat e tyre.

• Në Kornizën Kurrikulare dhe në Kurrikulat

Bërthamë janë përcaktuar temat

ndërkurrikulare të cilat janë:

TEMAT NDËRKURRIKULARE

• identiteti kombëtar,

• qytetaria aktive,

• çështjet gjinore,

• siguria dhe shëndeti mendor e

fizik,

• zhvillimi i qëndrueshëm etj.

Planifikimi vjetor i lëndës

Kompetencat /

Tematikat

Shpërndarja e përmbajtjes së lëndës

Shtator – Dhjetor

Orët _____

Janar – Mars

Orët _____

Prill–Qershor

Orët ______

Shkruhen emërtimet e tematikave/ kompetencave dhe orët

që do të realizohen në raport me orët e parashikuara në

program.

Nëpër kolona vendoset përmbajtja e lëndës (temat mësimore) që do të

zhvillohet në secilën periudhë për çdo tematikë ose kompetencë.

Gjuha shqipe – 280 orë

(klasa e pare )

dëgjuarit

folurit

lexuarit

shkruarit

Përdorimi i

drejtë i

gjuhës

10 10 160 70 30

Kompetencat/te

matika

Shpërndarja e përmbajtjes lëndore për realizimin e kompetencave gjatë

vitit Shtator - dhjetor 94 orë Janar - mars 93 ore Prill -qershor 93 ore

Periudha pergatitore 4 jave x 8 ore = 32 ore Periudha abetare Periudha abetare

+ pasabetare

D,F,L, & SH Shqiptimi i tingujve te shqipes.

Shkrimi i shkronjave. A - Zh

D & F

Zhvillimi i te folurit

Pasurimi i fjalorit

L Leximi global dhe shkrim i fjalëve dhe fjalive.

SH

Shkrim i elementeve të shkronjave dhe i

fjaleve e fjalive të thjeshta në mënyrë

globale.

.Periudha abetare 59 orë

D,F,L, & SH Shkronjat A,I,M,N, E, Ë.

D,F,L, & SH Rimarrje e 6 shkronjave te para.

D,F,L, & SH Veprimtari me shkrim.

D,F,L, & SH

ShkronjatR,U,L,K,O,

Testim (tremujori parë)

Kompetencat

/tematika

Shpërndarja e përmbajtjes lëndore për realizimin e kompetencave gjatë vitit

Shtator - dhjetor 94 orë Janar - mars 9 3 ore

Tremujori i dztë abetare

Prill -qershor 93 ore

D,F,L, & SH Shkronjat P,

D,F,L, & SH Rimarrje e 6 shkronjave te dyta.

L, & SH Veprimtari me shkrim .

D,F,L, & SH Shkronjat B,H,T,S,SH,F

D,F,L, & SH Rimarrje e 6 shkronjave te treta.

L, & SH Veprimtari me shkrim

D,F,L, & SH Shkronjat Rr,J,V,Q ,D, DH

D,F,L, & SH Rimarrje e 6 shkronjave te

katërta.

L, & SH

Veprimtari me shkrim

D,F,L, & SH

Shkronja G, Gj

Testim (tremujori dyte )

Kompetencat/

tematika

Shpërndarja e përmbajtjes lëndore për realizimin e kompetencave gjatë vitit

Shtator - dhjetor 93 orë Janar - mars 92 ore Prill -qershor 95 ore

Abetare ,pasabetare

D,F,L, & SH Shkronjat Th,C,Ç

D,F,L, & SH Rimarrje e 6 shkronjave të pesta.

D,F,L, & SH Shkronjat Nj, Y, Z X, Xh, Zh

D,F,L, & SH Rimarrje e 6 shkronjave të gjashta

L, & SH Veprimtari lexim –shkrimi

L, & SH 3orë

SH diktim

SH diktim

SH diktim

D,F,L, & SH Pasabetare 36 orë

D,F,L, & SH Lexime ,tregim,vjersha

5 orë

Panairi i dosjeve

Panairi i dosjeve

Testim (tremujori i tretë

N

r

Kompetencat

/tematika

Temat mësimore

për cdo ore

Situatat e te

nxenit

Metodologjia

&veprimtaritë e

nx

Vlerësimi Burimet materiale

didaktike

1 Prezantimi Prezantimi Diskutim mbi

përvojat e nx

Metoda

ndërvepruese,bashk

ëvepruese

gjithpërfshirese

Vlerësim i vazhduar

nx me goje,me

shprehje,për diskutim

Libri i nx,

fletore,vizatime

Tabela plastike

Pazëll etj

2 D,F,L & SH

Tingulli dhe

shkronja A

Pune individuale

,bashkëbisedim

vizatim,pune

dyshe

lexim global,lojë,

Lojra,vizatime,

plotësim modeli, p.

pavarur

Interpretimi

grafikut të

shkronjës,

diskutim,krahasim

punë individuale

Vlerësim i vazhduar,

me goje,me simbole,

me shprehje

per diskutim,për

vizatime

Libri i nx, fleto

CD,figura,lodra

Shkronja,lapsa

me ngjyra

etiketa

3

D,F,L, & SH

Tingulli dhe

shkronjaI

Punë në grup

Punë dyshe,

Dramatizim,

bashkëbisedim

Lojra,vizatime,

plotësim modeli, p.

pavarur

Interpretimi

grafikut të

shkronjës,

diskutim,krahasim

punë individuale

Vlerësim për lexim

global të fjalëve

shkrim fjalësh,për

vizatime,ngjyrosje,pë

r shqiptim të

shkronjave

Libri i nx, fleto

CD,figura,lodra

Shkronja,lapsa

me ngjyra

etiketa

PLANIFIKIMI PËR LËNDËN ABETARE

Tremujori i parë (shtator -dhjetor 2015 )

NR KOMPETENCAT NR.I OREVE

1 Te degjuarit e teksteve te ndryshme 3

2 Te folurit dhe te komunikuarit per te mesuar 4

3 Te lexuarit e teksteve letrare dhe joletrare 21

4 Te shkruarit per qellime personale e

funksionale

7

5 Perdorimi drejte gjuhes 23

GJITHSEJ 58

Fusha:Gjuha dhe komunikimi

Lënda: GJUHË SHQIPE

Shkalla: III

Klasa: VI (Shtator - Dhjetor)

Plani sintetik

Planifikimi 3 mujor I lëndës

Rezultatet e të nxënit sipas kompetencave kyçe

Rezultatet e të nxënit sipas kompetencave të fushës

Nr. Kompetenca/

Tematika

(____orë)

Temat mësimore Situatat e

parashikuara

të të nxënit

Metodologjia dhe

veprimtaritë

e nxënësve

Për çfarë

do të

vlerësohen

nxënësit

Burimet dhe

materialet

didaktike

NR

.

Kompetencat Nr/Kom Tema mesimore Situata e parashikuar Burimet

1 Të folurit për të

komunikuar dhe për të

mësuar.

F1 Komunikimi dhe

rëndësia e tij.

Situata të ndryshme komunikimi,

për të dalluar qëllimin e

komunikimit; si transmetohet

mesazhi ndërmjet dhënësit

dhe marrësit

Teksti mësimor

2 Të folurit për të

komunikuar dhe për të

mësuar.

F2 Gjuha dhe teksti Njohja me tekste letrare dhe

joletrare për të dalluar llojet e

ndryshme të teksteve. si vjen

mesazhi nëpërmjet tyre.

Teksti mësimor

3 Të lexuarit e teksteve

letrare e joletrare.

L1 Liqeni I Prespës. Situata lidhet me imagjinaren dhe

botën e fantazisë .

Teksti

mësimor,biblioteka

,bibloteka

dixhitale.

4 Përdorimi I drejtë I

gjuhës.(Fonetikë)

P.d1 Theksi I fjalës. Situata e të nxënit lidhet me

dallimin e theksit të fjalës dhe

ndryshimin e kuptimit të saj në

varësi të tij.

Teksti mësimor dhe

materialendih

mëse.

Numri

algjebra dhe

funksioni

Matja Gjeometria Statistika dhe

propabiliteti

80 ore 19 ore 32 ore 9

Tematikat Shpërndarja e përmbajtjes lëndore për realizimin e kompetencave Shtator – Dhjetor

55 orë Janar – Mars

48 orë Prill – Qershor

37 orë Numri + Algjebra dhe

Funksioni

Numri dhe vendvlera (sistemi numerik, vendvlera, numrat e

thjeshtë, krahasimi i numrave; përafrimi dhe rrumbullakimi,

vargjet numerike)

Thyesat dhe numrat dhjetorë (thyesat e barabarta, thyesat

dhe numrat dhjetorë, mbledhja me çiftim, numrat e përzierë,

raporti dhe përpjesëtimi, përqindja)

Veprime me mend (Strategji të veprimeve me mend për

mbledhjen, zbritjen, shumëzimin dhe pjesëtimin, dyfishi dhe

gjysma) 55 ore

Mbledhja dhe zbritja (numrat treshifrorë,

mbledhja dhe zbritja e parave, numrat

negativë

Shumëzimi dhe pjesëtimi (Shumëzimi i

numrave dy-, tre- dhe katërshifrorë,

pjesëtimi i numrave treshifrorë me numra

Dyshifrorë, pjesëtimi me mbetje, vetitë e

Shumëzimit dhe të pjesëtimit)

25ore

Matja Njësitë e gjatësisë, të masës dhe të vëllimit

(njësitë e matjes, këmbimi i njësive, mjete të

shkallëzuara)

Koha (njësitë e kohës, këmbimi i njësive,

sistemi 24-orësh, koha zonale) 19 orë

Gjeometria Figurat dhe trupat gjeometrikë (klasifikimi

i shumëkëndëshave, vetitë e trupave, hapja e

trupave, ndërtimi i këndeve dhe këndet e një

trekëndëshi)

Pozicioni dhe zhvendosja koordinatat,

simetria dhe rrotullimi) 23 orë

Sipërfaqja dhe perimetri (sipërfaqja dhe

perimetri i figurave drejtkëndore, sipërfaqja

e figurave të parregullta, sipërfaqja e

figurave të përbëra)

(9orë)

Statistika dhe

Probabiliteti Grumbullimi, organizimi, interpretimi

dhe përpunimi i të dhënave (mbledhja e të

dhënave nëpërmjet anketave të thjeshta nga

mjedise të njohura për nxënësin, paraqitja e

të dhënave në tabela statistikore e diagrame

me shtylla, interpretimi i tyre)

Probabiliteti (kuptimi për probabilitetin,

përdorimi i shprehjeve: ka mundësi, nuk

ka mundësi, mbase)

(9 orë)

Rezultatet e të nxënit sipas kompetencave kyçe : Kompetenca e komunikimit dhe e të shprehurit: Shpreh mendimin e vet për një temë të caktuar me gojë ose me

shkrim, si dhe në forma të tjera të komunikimit.

Kompetenca e të menduarit: Zgjidh një problem matematikor dhe arsyeton përzgjedhjen e teknikave përkatëse

Përzgjedh dhe demonstron strategji të ndryshme për zgjidhjen e një problemi matematikor duke paraqitur rezultate të

njëjtë.

Kompetenca e të nxënit: Përzgjedh të dhëna nga burime të ndryshme ( libra, revista, udhëzues, fjalorë, enciklopedi

ose internet), të cilat i shfrytëzon për realizimin e temës/detyrës së dhënë dhe i klasifikon ato burime sipas rëndësisë

që kanë për temën. Shfrytëzon të dhënat për të demonstruar të kuptuarit e koncepteve numerike, simboleve, formulave

në matematikë, duke i sqaruar nëpërmjet formave të ndryshme të të shprehurit.

Kompetenca për jetën, sipërmarrjen dhe mjedisin: Bashkëvepron në mënyrë aktive me moshatarët dhe të tjerët

(pavarësisht statusit të tyre social, etnik etj.) Për realizimin e një aktiviteti të përbashkët (projekti/aktiviteti në bazë

klase/shkolle apo jashtë saj).

Kompetenca qytetare: Zbaton dhe respekton rregullat e mirësjelljes në klasë, shkollë etj. Dhe mban qëndrim aktiv

ndaj personave, të cilët nuk i respektojnë ato, duke shpjeguar pasojat për veten dhe për grupin ku bën pjesë.

PLANIFIKIMI TREMUJOR (SHTATOR – DHJETOR)

FUSHA: MATEMATIKA

LËNDA: MATEMATIKA

Rezultatet e të nxënit sipas kompetencave matematikore Zgjidhja problemore:

Përdor simbole dhe fakte për zgjidhjen problemore që lidhen me numra natyrorë,

dhjetorë dhe thyesorë. Përzgjedh dhe zbaton teknika të përshtatshme për zgjidhjen e

problemave.

Arsyetimi dhe vërtetimi matematik:

Klasifikon numrat natyrorë, dhjetorë dhe thyesorë.

Të menduarit dhe komunikimi matematik: Demonstron zbatimin e numrave natyrorë, të plotë dhe thyesorë; Komunikon të

menduarin e tij matematik (nëpërmjet të lexuarit, të shkruarit, diskutimit, të dëgjuarit,

të pyeturit) duke përdorur: gjuhën e përditshme, fjalorin fillestar matematik, paraqitje

të ndryshme. Mendon matematikën si pjesë e kulturës njerëzore.

Lidhja konceptuale:

Bën lidhje ndërmjet koncepteve e procedurave matematikore. Integron njohuritë e

shprehitë matematike me situata ose dukuritë e marra nga kontekste të tjera (jeta e

përditshme, lëndët e tjera, sportet etj.). Integron/lidh koncepte të ndryshme matematike

në mënyrë që të zgjidhë problema të ndryshme.

Përdorimi i teknologjisë në matematikë:

Përdor makina llogaritëse për verifikimin dhe zgjidhjen e problemeve matematikore.

DITURI NATYRE (35 ORE )

Shkalla

Diversiteti

Ciklet

Ndërveprimi

Sistemet dhe

energjia

Shkallëzimi dhe

matja

Totali i

orëve

Shk / 1

Dituri

natyre 1

17 5 7 6 35

Kompetencat

kyçe

Kompetencat

e fushës Nr. Tematikat Kapitulli

Shtator -

Dhjetor

Janar -

Mars

Prill -

Qershor

Orë

gjithsej

1. K. e

komuniki

mit dhe e

shprehurit

2. K.e të

menduarit

3. K e të

mësuarit

për të

nxënë

4. K. për

jetën,

sipërmarrj

en dhe

mjedisin

5. K.

personale

6. K

qytetare

7.Kompetenca

digjitale

1. Identifiki

mi i

probleme

ve dhe

zgjidhja e

tyre

2. Përdorimi

i mjeteve,

objekteve

dhe

procedura

ve

shkencor

e

3. Komuniki

mi në

gjuhën

dhe në

terminolo

gjinë e

shkencës.

1 Diversiteti

Diversiteti dhe

klasifikimi i

gjallesave

12

Diversiteti i

materialeve 5

2 Ciklet

Ciklet te bimët,

kafshët dhe

njeriu

5

3 Ndërveprimet Ndërveprimi i

trupave 7

4 Energjia Energjia 6

Orë gjithsej 12 12 11 35

PLANIFIKIMI VJETOR I LËNDËS Shpërndarja e përmbajtjes së lëndës DITURI NATYRE

Kompetencat/Tem

atikat

Shpërndarja e përmbajtjes së lëndës

Nr. Shtator Dhjetor 12 orë

Janar- Mars 12 orë Prill qershor 11ore

Diversiteti

dhe klasifikimi gjallesave

12 orë

1 Gjallesat

2 Gjërat që nuk kanë qenë kurrë të gjalla

3 Bimët dhe kafshët në mjedisin e tyre

jetësor

4 Pjesët e bimës

5 Çfarë u nevojitet bimëve për t`u rritur?

6 Të gjithë jemi të ndryshëm, por edhe të ngjashëm

7 Pjesët e trupit

8 Përpunimi i njohurive:

Pjesët e trupit

9 Shëndeti dhe ushqimi

10 Përpunimi i njohurive:

Shëndeti dhe ushqimi

11 Shqisat

12 Përpunimi i njohurive: (Vlerësim përmbledhës)

Planifikimi vjetor i lëndës Dituri Natyre 1

Ciklet 5 orë

1 Rritja e bimëve

2 Përpunim njohurish: Rritja e bimëve

3 Prindër dhe të vegjël

4 Përpunim njohurish: Projekt “Prindër dhe të vegjël”

5 Përpunim njohurish: Projekt “Prindër dhe të vegjël”

Diversiteti

Diversiteti i

materialeve 6 (5+1 orë e 10%)

6 Nga se përbëhen gjërat?

7 Vetitë e materialeve

8 Emërtimi i materialeve

9 Grupimi i materialeve

10 Përpunim njohurish Grupimi i materialeve

11 (Vlerësim përmbledhës)

Ndërveprimet

6 (7-1 orë e 10%)

1 Lëvizja

2 Shtytja dhe tërheqja

3 Përpunim njohurish: Shtytja dhe tërheqja

4 Përpunim njohurish: shtydhe terheqja

5 Ndryshimet në lëvizje

Energjia 6 orë

6 Përpunim njohurish Ndryshimet në lëvizje

7 Burimet e tingujve

8 Përpunim njohurish: Burimet e tingujve

9 Tingulli dhe largësia

10 Dëgjimi i tingujve

11 Përpunim njohurish: Dëgjimi i tingujve

12 (Vlerësim përmbledhës)

Planifikimi ditor

Lënda: Data_____________________

Tema mësimore: Rezultatet e të nxënit

Situata e të nxënit: Fjalët kyçe:

Burimet: Lidhja me fushat e tjera ose me temat ndërkurrikulare (nëse ka):

Metodologjia dhe veprimtaritë e nxënësve

(Etapat e orës së mësimit, procedurat që ndjek mësimi në secilën prej tyre

dhe veprimtaritë që kryejnë nxënësit)

Shënimet vlerësuese/ instrumentet e përdorura

(Shënimet që hedh mësuesi në evidencat e tij për ecurinë dhe rezultatet e

punës që dhanë nxënësit)

Detyra/ puna e pavarur e nxënësve në shtëpi

(Mësuesi parashikon të japë disa detyra, në mënyrë që nxënësi të zgjedhë

se cilën prej tyre është në gjendje apo ka dëshirë të bëjë)

Mësimdhënia në kurrikulën e re

Situata e të nxënit është në qendër të qasjes me bazë

kompetencat.

‘’Situata e të nxënit është një rrethanë ose

bashkësi rrethanash reale dhe didaktike në të

cilat ndodh procesi i të nxënit, gjatë të cilit

nxënësi e ndërton vetë njohurinë.’’

Në ciklin fillor një situatë e krijuar të nxëni mund të përdoret

në më shumë se një lëndë.

Zhvillim i mësimit u referohet të gjitha aktiviteteve

që mësuesit bëjnë dhe krijojnë për të ndërtuar

dije dhe për të vlerësuar nxënësit nëse i kanë

përvetësuar këto dije.

Zhvillimi i mësim përfshin vendimet e mësuesit rreth

tri elementeve të ndërlidhura të

mësimdhënies/mesimnxënies: •1Përmbajtja akademike

(çfarë duhet të mësojnë nxënësit)

•2Qëllimet mësimore

(rezultatet e të nxënit), metodat dhe procedurat (se si ta

japim përmbajtjen akademike)

•3Vlerësimi i rezultateve të të nxënit

(si ta dimë se çfarë nxënësit kanë përvetësuar)

Përmbajtja mësimore/akademike (Çfarë të japësh mësim?) Për çdo orë mësimi mësuesit zgjedhin përmbajtjen mësimore/akademike – faktet,

konceptet, idetë, dijet dhe aftësitë që ata duan të transmetojnë e ndajnë me nxënësit.

korniza kurrikulare ,kurrikula bërthamë ,kurrikulat lëndore (programet) përkufizojnë

dhe udhëzojnë “çka duhet mësuar”

Teknologjia luan një rol kryesor në ndihmë të mësuesit për t’iu përgjigjur pyetjes se

" Çfarë duhet të japin mësim?", për të përzgjedhur materialin mësimor/akademik dhe

për të zgjeruar përmbajtjen mësimore/akademike. Përmbajtja digjitale e disponueshme

në internet përfshin një koleksion të gjerë burimesh informacioni për çdo kurrrikul

lëndore.

Rezultatet e të nxënit, metodologjia dhe procedurat

(Si ta japësh mësimin?) Pasi mësuesit i përgjigjen pyetjes se " Çfarë duhet të japin mësim? " mësuesit

vendosin për mënyrën se “Si do ta japin mësimin?”.

Ata përcaktojnë

rezultatet e të nxënit që duhet të arrijnë gjatë orës së mësimit,

metodat dhe procedurat që do t'i përdorin në orët e tyre mësimore për arritjen e

rezultateve të nxënit.

“R ezultatet e të nxënit janë arsyeja pse një mësim po mësohet.””

Metodat

janë strategji të ndryshme mësimore për grupe të vogla apo të mëdha nxënësish

që mësuesit përdorin për të përcjellë përmbajtjen/mësimore akademike për nxënësit.

Procedurat janë aktivitete të planifikuara nga ana e mësuesit për t’u zhvilluar gjatë një ore

mësimi, Mësuesit kombinojnë rezultatet e të nxënit, metodat, dhe procedurat në formatet e tyre të planifikimit ditor.

Vlerësimi i të nxënit (Të dish cfarë kanë mësuar nxënësit)

Vlerësimi i mësimdhënies/nxënies (rezultateve të të nxënit) ndodh

para, gjatë, dhe pas mësimdhënies/nxënies

Vlerësimi mund të jetë përmbledhës (përmbledh atë që nxënësit kanë mësuar në fund të një ore mësimi),

formues (ndodh gjatë gjithë kohës)

diagnostikues

(i paraprin një mësimi si një mënyrë për të matur atë që nxënësi paraprakisht di)

Mjetet/instrumentet e vlerësimit përfshijnë pyetjet me zgjidhje të shumëfishta,

mini- teste, ese,

detyra me shkrim,

diskutime,

vëzhgimet e mësuesit,

aktivizimin e nxënësit në klasë,

projekte,

portofolin e nxënësit

performancën e nxënësit.

Këto instrumente vlerësimi sigurojnë të dhënat mbi atë çka nxënësit

dinë dhe janë në gjendje të bëjnë si rezultat i mësimdhënies/nxënies.

Të nxënit me situata

• Në kurrikulën e re nxënësi vihet vazhdimisht në situata të nxëni,

ku mund të vëzhgojë,

të eksperimentojë,

të zbulojë,

të mendojë në mënyrë kritike,

të mbajë përgjegjësi,

të udhëheqë një proces etj.,

nxënësi eksploron, zbaton dhe integron

njohuritë dhe aftësitë gjuhësore,

fiton aftësi inteletuale të nevojshme për të

zhvilluar të menduarit krijues dhe kritik.

Formati i situatës së të nxënit Në planifikimin e një situate të nxëni me bazë TIK-un,

mësuesi merr parasysh:

•Rezultatet e të nxënit

•Emërtimin e situatës (titulli i situatës).

•Përshkrimin kontekstual të situatës

(përmbajtja e situatës në kontekstin e realizimit të

rezultateve të të nxënit).

•Veprimet e kryera për trajtimin e situatës

•Burimet

(mjete, pajisje, burime të ndryshme, linqet e përdorura,

njohuritë dhe aftësitë paraprake të nxënësve).

•Vlerësimin (kur situata quhet e realizuar).

Tema : Humbja e luaneve / gjuhe

Figurat historike / histori

Tema : Koha dhe kronologjia / histori

Vleresimi

4.Besueshmeria

3.Paanshmeria

2.Transparenca

1.Vlefshmeria

Parimet themelore te vleresimit

CFARE

VLERESOJME

STANDARTET DHE

PRITSHMERITE

ASPEKTET E TE NXENIT

VLERESIMI I PERPARIMIT

DHE ARRITJEVE

AFTESITE GJUHESORE DHE MATEMATIKORE

VLERESIMII

SHTRIRJES ,I

SFIDAVE DHE I

ZBATIMIT TE TE

NXENIT

KUPTIMI PËR VLERËSIMIN

• Vlerësimi në arsim është procesi gjatë të cilit

mblidhen të dhëna dhe gjykohet për vlerën e

arritjes së një rezultati arsimor, mbi bazën e një

kriteri të caktuar.

• Qellimi kryesor eshte te mbeshtese te nxenet

dhe perparimin e nxenesit me ane te :

• Vlerësimi për të nxëne (VpN). Formues

• Vlerësimi i të nxënit (ViN). Permbledhes

Vlerësimi për të nxëne (VpN).

Synimi kryesor i këtij vlerësimi është të mbikëqyrë

përparimin e nxënësit gjatë procesit të të nxënit dhe të

mbledhë informacion për të lehtësuar dhe për të ndihmuar

marrjen e vendimeve për të përmirësuar këtë proces.

I. Vleresimi i vazhduar

II. Vleresimi me test /detyre

permbledhese

III. Vleresim te portofolit te

nxenesit

Vleresimi i vazhduar

Vleresimi me test

/detyre permbledhese

Vleresim te portofolit te

nxenesit

1.Motivon perparimin e nx ne

te gjitha aspektet

2.Bazohet ne gjykimete dhe

vezhgimet e mesuesit mbi

pergjigjet me goje ,shkrim

Punet ne grup

Diskutimet mes-nx,nx-nx

Vetevleresimin e nx

Vleresimin e nx nga nx

Pjesmarrjen ne aktivitete

Vleresimin e detyrave

(kl,shp)

3. Mesuesi mban shenim ne

evidenca per cdo nx ne

lidhje me rezultatet e te nx

4.Pershtat modelin e

evidences ne varesi te

specifikave te lendes

5.Shenimet ne evdience

mund te jene me note

,simbole ,komente

1.Ka per qellim te mate

niveline arritjeve te nx

per nje gr rezultatesh

te nx ne fund te

tremujorit

2.Ky vleresim e

orienton mesuesin per

te permiresuar

procesin e te nx

1.Ka per qellim vezhgimin

dhe vleresimin e nx ne nje

kontekst te gjere

2. Portofoli i nx ka :

Pune dhe detyra te

pavarura (kl ,jashte saj)

Projekte indivd ,grup

Detyra dhe kontribute te

nx ,deshmi e talentit

,hulumtimeve praktike

,puneve tematike

(shkrim, audio –vizuale )

Vetevleresimin e nx

Reflektime te prinderit

ndaj ecurise se femijes

Vlerësimi i të nxënit (ViN).

Synimi kryesor i këtij vlerësimi është të përcaktojë

arritjet

në përfundim të një detyre të caktuar, të kapitullit,

të vitit shkollor etj., për të vendosur notat dhe për të

certifikuar nxënësit për nxënie të mëtejshme. A

i përdoret edhe për të gjykuar efektivitetin e të nxënit

ose të programit mësimor.

.VLERESIMI PERIODIK

.VLERESIMI PERFUNDIMTAR

Vlerësimi i nxënësit

Në klasat I-III, nxënësi vlerësohet :

• me vlerësim përshkrues për rezultatet e të

nxënit të kompetencave të fushës. Ky

vlerësim realizohet 1 herë në tre muaj

• me vlerësim përmbledhës për rezultatet e të

nxënit të kompetencave të fushës në fund të

vitit shkollor

• me vlerësim vjetor duke marrë vlerësim për

lëndën dhe për kompetencat kyçe.

Vlerësimi I nxënësit

Vlerësimi përshkrues dhe përmbledhës

bëhet me 5 shkallë:

• Shkalla 1. “Arritje të pakënaqshme”

• Shkalla 2. “Arritje që kanë nevojë për

përmirësim”

• Shkalla 3. “Arritje të kënaqshme”

• Shkalla 4. “Arritje shumë të kënaqshme”

• Shkalla 5. “Arritje të shkëlqyera”

Vlerësimi i nxënësit

Vlerësimi i nxënësit mbështetet në

portofolin e të nxënit. Ai përmban

shumëllojshmëri punimesh dhe detyrash

të zgjedhura nga vetë nxënësi.

Rubrikat e portofolit janë 4:

• Detyrat dhe punimet në shtëpi (15%)

• Detyrat dhe punimet në klasë (30%)

• Projektet dhe punimet tematike (25%)

• Testet dhe detyrat e kontrollit (30%)

THANK YOU!

Your Logo