marketingu i amazon.com

Download Marketingu i Amazon.com

Post on 15-Apr-2017

2.631 views

Category:

Documents

4 download

Embed Size (px)

TRANSCRIPT

 • Universiteti Publik Haxhi ZekaFakulteti i BiznesitPejLnda: Hyrje n Marketing Viti akademik 2013/2014(Marketingu n ndrmarrje) Punim seminari

  Mentori: Kandidate:Prof. Dr. Fatos Ukaj Edona KrasniqiAss. Ph.D(c)Rajan Arapi Nr. Indexit: 130392012

  Pej, 2013

 • Prmbajtja:Hyrje`sht marketingu?Dallimi n mes marketingut dhe koncepteve t tjera E-Biznesi Rast studimi amazon.com Historiku i amazon e-commerce Emri i amazon dhe domethnja e sajMarketingu i amazon.com Rndsia dhe ndikimi i amazon.com n botPrfundimiLiteratura

 • HyrjeN kt punim seminarik do t shtjellojm nj tem t veant ku n tregun e Kosovs nuk sht edhe shum i avansuar saq sht n tregun botror.Marketingu e-commerce sht i avancuar n rrjetin e internetit ku kemi t bjm drejtprdrejt me konsumatorin dhe produktet q ofron ajo kompani.Si tem kryesore e ktij punimi kam marr nj kompani e cila ka nj shtrirje t gjer n tr botn.Avancimi i e-biznesit n Kosov ka nj shtrirje t vogl n treg por me deprtimin e nj kompanie si sht amazon.com do t mund t ket nj e-biznes t dallushm n treg q t jet monopol dhe t jet fitimprurs.

 • `sht marketingu?Sipas institutit t marketingut n Angli: Marketingu sht nj proces i menaxhimit i cili identifikon, parasheh, dhe i prmbush krkesat e konsumatorve.

  Ky definim i marketingut bazohet n konceptet e rndsishme sipas Kotlerit :

  Koncepti i Vleres, mimit dhe i prmbushjes s nevojaveKoncepti i tregut Koncepti i marketingut dhe i marketerve.

 • Dallimi n mes marketingut dhe koncepteve t tjera

  Koncepti i marketingut me njohurit e veta dominon n ndrmarrje mbi shrbimin e prodhimit n krijimin e programit prodhues, si dhe vrehet orientimi i ndrmarrjes nga realizimi i t hyrave sa m t mdha me knaqjen e konsumatorit me nj qasje afatgjate.

  Marketingu Mix-i definohet si grup i instrumenteve taktike dhe t kontrolluara t marketingut ,t cilat ndrmarrja i kombinon me qllim t plotsimit t nevojave dhe knaqjes s konsumatorve t saj.

  Mundsit e shumta mund t grupohen n katr variabla t njohuara si 4P:

  Produkti (Product)mimi(Price)Distribucioni(Place)Promocioni (Promotion)

 • E-Biznesi Biznesi elektronik mund ta definojm si aktivitet i cili prdor informata dhe teknologjit e informacionit pr prkrahjen e t gjitha aktiviteteve t biznesit.Prefiksi e do t thot elektronik.E-commerce prfshin blerjen apo shitjen e mallrave apo shrbimeve me an t sistemeve elektronike si jan Interneti apo rrjetat tjera kompjuterike.Zakonisht krijohet konfuzion n mes t ketyre dy termave.

 • Rast studimi amazon.comN kt punim seminarik do t flasim rreth e-biznesit amazon ku do t veojm marketingun e ksaj korporate. Amazon sht nj e-biznes mjaft i avancuar n tregun botror ku marketingu i saj sht i bashkangjitur me shrbimin, pr shum arsye amazon ka arritur majat n treg ku si fillim ajo ka lansuar disa shrbime n treg tek konsumatort duke vazhduar m tutje me shrbimet q vet konsumatort krkojn.

 • Historiku i amazon e-commerceAmazon.com sht nj e-biznes korporat me baz n SHBA, me seli n Washington, kjo sht nj korporat e madhe me shitje online me pakic.Fillet e para kjo korporat I mori nga Jeff Bezos 1994, pas nj udhtimi prej New York deri tek Seatle, duke menduar pr biznesin e ri amazon.

 • Emri i amazon dhe domethnja e sajKompania n fillim u emrua fillimisht Cadabra, por emri sht ndryshuar kur u zbulua se njerzit nganjher emrin Cadaver e prdorin n kuptimin e kufoms. Amazon.com ishte emri i ri i zgjerdhur pr shkak t lumit Amazon(Fig.4) i cili sht nj nga lumenj m t gjat n bot dhe kshtu emri sygjeron prmasa t mdha, dhe gjithashtu pjesrisht pr shkak se ajo fillon me A ku pr kt arsye do t tregoj nj rend n fillim t listave t rendit alfabetik.

 • Marketingu i amazon.comPasi Amazon.com debutoi 10 vjet m par , Jeff Bezos dhe nj grusht i t punsuarve kaloi duke punuar deri n fund t vers duke paketuar libra n nj magazin t vogl.

  Amazon (n vitin2011) thekson se ne jemi t drejtprdrejt me konsumatort n faqet tona kryesisht prmes nj numri t kanaleve n shnjestr t marketingut online, si programin tonAssociates, krko reklamat, portal, fushata e-mail marketing, dhe iniciativave t tjera.

 • Rndsia dhe ndikimi i amazon.com n bot Sot , Jeff Bezos, mbretit t tregtis n internet i shkoj shtija elektronike gati 7 miliard $ vitin e kaluar q e bri qendr globale elektronike." Mendoj se problemi m i madh Amazon sht n vetvete . Ata kan ngritur vrtet bar pr industri t tr." tha Kurt Peters , redaktor n nj revist mujore t biznesit.Amazon ka rreth 49 milion konsumator aktiv . Ata blejn m shum gjat festave t vitit.

 • Shembull

 • PrfundimiN kt punim arritm n prfundim se roli i nj e-biznesi ka ndikim t madh n sferat e tregtis ku kemi t bjm me nj zhvillim t hovshm ekonomik.Koha do ta tregoj se ekonomia ka pozitat e saj n treg, por ekspertt e industris thon se Amazon sht i pozicionuar mir pr t mbajtur nj kontroll t fort mbi titullin e saj si lider i padiskutueshm e-commerce .

 • LiteraturaHyrje n marketing-Prof.dr. Fatos Ukaj 2008Bazat e Biznesit- Prof.Msc. Fjolla Trakaniqi- Dispenc 2012www.amazon.com http://www.slideshare.net/bujar30/marketingu-hulumtimi-i-treguthttp://www.slideshare.net/Menaxherat/e-biznesi-ligjerata-kap-1-5http://en.wikipedia.org/wiki/Jeff_Bezos#Amazon.com

 • JU FALEMINDERIT