ks-rmc.edukit.kiev.uaks-rmc.edukit.kiev.ua/files/downloadcenter... · web viewНас...

13
Розв’язування вправ та задач на засвоєння таблиць множення числа 3 та ділення на 3 Урок математики у 2 – Г класі Підготувала вчитель початкових класів Вишнівської ЗОШ І – ІІІ ступенів №3 Дворецька Алла Іллічна

Upload: others

Post on 30-Jan-2020

8 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: ks-rmc.edukit.kiev.uaks-rmc.edukit.kiev.ua/Files/downloadcenter... · Web viewНас сьогодні чекають важливі справи. Дуже хочу, аби наш

Розв’язування вправ та задач на засвоєння таблиць

множення числа 3 та ділення на 3

Урок математики

у 2 – Г класі

Підготувала вчитель початкових класів

Вишнівської ЗОШ І – ІІІ ступенів №3

Дворецька Алла Іллічна

2017 рік

Page 2: ks-rmc.edukit.kiev.uaks-rmc.edukit.kiev.ua/Files/downloadcenter... · Web viewНас сьогодні чекають важливі справи. Дуже хочу, аби наш

Тема. Розв’язування вправ та задач на засвоєння таблиць множення та ділення 3

Мета: вправляти в розв’язуванні виразів і задач, які включають дії різного ступеня; удосконалювати обчислювальні навички; виховувати любов до знань, повагу до історії свого народу, любов до Батьківщини.

Обладнання: мультимедійна презентація, картки для роботи у парах, картинки- ребуси, картки з геометричним матеріалом, .підручник.

Тип уроку: комбінований.

Хід урокуІ. Організація класу (слайд 1)

Вчитель. Я вітаю всіх, хто любить математику!

Я вітаю всіх, хто навчає математики!

Я вітаю розумних, старанних, кмітливих учнів!

Я вітаю тих, хто «сіє розумне, добре, вічне»

у дитячі душі!

Діти, до нас сьогодні завітало багато гостей, привітайте їх!

Діти. Ми вам раді, люди добрі,

І вітаєм щиро Вас,

І запрошуєм ласкаво

На урок у другий клас.

Вчитель. Нас сьогодні чекають важливі справи. Дуже хочу, аби наш урок був вдалим. Заплющте очі. Побажайте в думках своїм однокласникам, собі й мені успіхів. На уроці сьогодні мені допомагатимуть діти із дослідницького бюро нашого класу. Скажіть, будь ласка, що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку? ( Діти говорять ОЧІКУВАННЯ).

Вчитель. Урок математики ми розпочинаємо,

Де про славу козацьку згадаємо,

Щоб не забути історію роду,

Page 3: ks-rmc.edukit.kiev.uaks-rmc.edukit.kiev.ua/Files/downloadcenter... · Web viewНас сьогодні чекають важливі справи. Дуже хочу, аби наш

Щоб бути гідними свого народу.

Вчитель. Тож повторимо наш девіз та й почнемо працювати. ( Слайд 2)

ІІ. Повідомлення теми уроку

Вчитель. Відгадайте ребуси і ви дізнаєтеся, про кого і про що йтиме мова.

Козак

Січ, куліш, шаровари, чайка (на дошці малюнки)

( Слайд 3)

Вчитель. Так, мова піде про козаків, про Запорозьку Січ. Сьогодні у нас з вами буде історико-математичний урок. Ми будемо закріплювати знання таблиць множення числа 3 та ділення на 3, розв’язувати задачі та обчислювати значення виразів. (На дошці план уроку.)

(Слайд 4)

Page 4: ks-rmc.edukit.kiev.uaks-rmc.edukit.kiev.ua/Files/downloadcenter... · Web viewНас сьогодні чекають важливі справи. Дуже хочу, аби наш

Вчитель. А хто буде уважним, дисциплінованим, активним, чесним, азартним (удача), того у кінці уроку чекає сюрприз.

(Слайд 5)

ІІІ. Виконання завдань під керівництвом учителя

Вчитель. Поведу таку я річ: що ви знаєте про Січ? І про нашу Україну? Вже чимало літ пройшло з тих давніх часів,Як багато в Україні було козаків!

Вчитель. З давніх-давен нашу землю захищали ці хоробрі, кмітливі воїни. У середині XVI століття вони згуртувалися у чималу громаду, вибрали отамана та й попливли Дніпром за пороги. Свої поселення-табори вони обгороджували укріпленням із січених колод. Звідси й назва — Запорозька Січ.

(Слайд 6)

1. Гра «Математичні пазли»

Вчитель. Склавши математичні пазли, ви дізнаєтесь, кого вважають засновником Запорозької Січі.

Слайд ( Байда – Дмитро Вишневецький — перший отаман Війська Запорозького) ( при правильній відповіді пазл відкривається, показуючи частину портрета)

Page 5: ks-rmc.edukit.kiev.uaks-rmc.edukit.kiev.ua/Files/downloadcenter... · Web viewНас сьогодні чекають важливі справи. Дуже хочу, аби наш

(Слайд 7)

2. Каліграфічна хвилинкаВчитель. У кожному війську була особлива, дуже потрібна всім людина —

писар. (Слайд 8)

Учень. Писар мудра є людина,Пише вдома й на чужині.Він і писар, і поштар,Має перо й каламар.Знає кілька інших мов,Всім потрібен знов і знов.

Вчитель. Зараз ми всі будемо писарями. Наше завдання: обчислити значення виразів, отримані значення розташувати у порядку зростання і ми прочитаємо, на якому острові річки Дніпро була розташована Запорозька Січ. Відкрийте підручники на стор.92, зошити (діти читають вірш). Запишіть завдання 596. Ви розв’язуєте приклади у зошиті, а ключик знаходиться у мене ( на екран виводиться число- відповідь з відповідною буквою).

Учні. Зошит свій я розгортаю,Навскоси його кладу.Ручку правильно тримаю,Буду я писати вправно,Сяду прямо,не зігнуся,До роботи вже беруся.

4:2+48 = 50 (т) 3*8+46=70(я) 12:(35-32)=4(о)

Page 6: ks-rmc.edukit.kiev.uaks-rmc.edukit.kiev.ua/Files/downloadcenter... · Web viewНас сьогодні чекають важливі справи. Дуже хочу, аби наш

9:3+64=67(ц) 56-6:3=54 (и) 21:3-6=1(Х) 27:3+9=18(р) 1 (Х), 4(о), 18(р), 50(т), 54 (и), 67(ц), 70(я).

Вчитель. Перевіримо результат. Так, це острів Хортиця, який знаходиться поблизу міста Запоріжжя.

3. Фізкультхвилинка для очей (слайд 10)

4. Розв’язування задачВчитель. У товаристві козаків понад усе цінувалися сміливість і кмітливість. Пропоную довести, що ви також маєте ці якості. Будемо з вами розв’язувати задачі.

Кінь — це найперший товариш для козака. Тому козаки завжди дуже турбувалися про коней. (Слайд 9)

Задача 1. Козацькому коню на один день потрібно 3 кг вівса. Скільки кілограмів вівса потрібно коню на тиждень? ( 3*7=21кг)Задача 2 (усно). Пара коней, запряжених у воза, пробігла 30 км. Скільки кілометрів пробіг кожен кінь? (30 км)

Вчитель. Яким же був козацький одяг? (Слайд 10)

Page 7: ks-rmc.edukit.kiev.uaks-rmc.edukit.kiev.ua/Files/downloadcenter... · Web viewНас сьогодні чекають важливі справи. Дуже хочу, аби наш

Учень. Козаки зодягались по тодішній моді:Ось сорочка-вишиванка у нього на споді,Поясом підперезався враз козак проворноЙ шаровари широченні, наче море Чорне!

Задача 3. Для пошиття одних шаровар козак витрачав 3 м тканини. Скільки метрів тканини потрібно козакові, щоб пошити 5 пар таких шаровар?

Фізкультхвилинка (слайд 11)

Задача 4 (слайд 12)

Вчитель. А тепер козак Петро пропонує нам розв’язати задачу з підручника №597 (1)Міркування. — Скільки було веслярів? (12)— По скільки веслярів сіли у човни? (по 3)— Скільки разів 3 вміщується у 12? (4)— Який складемо приклад? (12:3=4)— Так скільки веслярів сіло в один човен?

Задача №597 (2)Міркування.— Скільки було учнів ? (24)— По скільки учнів в одну команду потрапило? (по 3)— Скільки разів 3 вміщується у 24? (8)— Так скільки команд вийшло? (8)— Запишемо цю задачу у зошит.3 учн. – 1 ком.24 учн. - ? ком.24:3=8 ( к.)

Page 8: ks-rmc.edukit.kiev.uaks-rmc.edukit.kiev.ua/Files/downloadcenter... · Web viewНас сьогодні чекають важливі справи. Дуже хочу, аби наш

Відповідь: вийшло 8 команд.

Вчитель. А чи знаєте ви, що таке тетеря?(Слайд 13)

Учень. Куліш пшоняний з тістом житнімЖовтаво- сірий колір мав.Його козак за колір, видно, Куліш тетерею назвав.Вчитель. Оскільки перебування жінок у козацькому війську категорично заборонялося, то готували їжу самі козаки. Задача 5 (задача із зайвими даними)(усно)Козаки Око, Тур та Грай варили куліш для всього війська. Коли закипіла вода, вони вкинули у казан 2 кг цибулі, 3 рази по 3 кг картоплі та 5 кг пшона. Скільки кілограмів овочів кинули у куліш козаки? ( 2+3*3=11 кг)

Гра «Математичні вареники» (Робота у парах.) (Слайд 14)

Вчитель. Дуже полюбляли козаки і вареники. А ми з вами зараз пограємо у гру «Математичні вареники». У кожного на парті лежать «вареники» з виразами. Ви розв’язуєте їх, і якщо відповідь — парне число — «вкидаєте» у казан справа, якщо ж відповідь — непарне число — у казан зліва (виходить до дошки учень, який сидить справа).

Гра «Змагання на чайках»

(Слайд 15)

Page 9: ks-rmc.edukit.kiev.uaks-rmc.edukit.kiev.ua/Files/downloadcenter... · Web viewНас сьогодні чекають важливі справи. Дуже хочу, аби наш

Вчитель. Знамениті козаки ще й як мореплавці. На своїх човнах-чайках вони не боялися виходити навіть у відкрите море.Учень. Очерет трима з боків чайку- човен козаків.Тому чайка легко йде, не черпне води ніде.Вчитель. Давайте і ми з вами позмагаємося на козацьких чайках. Яка прийде першою до рідного берега?(На дошці прикріплені на магнітах човни з прикладами. Розташовуємо відповіді у порядку спадання і визначаємо човен-переможець)

Геометричний матеріал (слайд 16)

Вчитель. У козацького війська був прапор (слайд). У вас на столі у кожного є геометрична фігура, яка своєю формою нагадує нам прапор. Як називається ця фігура? ( Чотирикутник)Виконайте таке завдання: однією лінією розділіть цей прямокутник так, щоб утворилися трикутник і квадрат. Синім олівцем зафарбуйте трикутник. Покажіть його. ( Діти показують одне одному і вчителю свою роботу.)

Вчитель. Розумники та розумнички, ви всі гарно та дружно працюєте всім класом. Домашнє завдання. (Слайд 18)

Page 10: ks-rmc.edukit.kiev.uaks-rmc.edukit.kiev.ua/Files/downloadcenter... · Web viewНас сьогодні чекають важливі справи. Дуже хочу, аби наш

( Домашнє завдання надруковане на листках та прикріплене під партою. Запитую у двох-трьох дітей, яке з трьох завдань вони вибрали.)1-й рівень. Завд.599, 600 стор.92.2-й рівень. Завд.599, 600 стор.92, завд.2 ( зош. з друк. осн. стор.43).3-й рівень. Завд.599, 600 стор.92, завд. 3 ( зош. з друк. осн.стор.43).

V. Підсумок уроку (слайд 19)Вчитель. Ось і закінчується наш історико- математичний урок. Ви гарно працювали. Чи справдилися ваші очікування? Чи був урок для вас цікавим? Чи був він для вас корисним? З яким настроєм ви підете сьогодні додому?Я теж багато чого у вас навчилася сьогодні. Я навчилася радіти, так як ви, своїм досягненням, умінням, пишатися вмінням дружити. У зошиті на стор. 43 є цікава таблиця, яку ми заповнюємо у кінці кожної теми. Зафарбуйте, будь ласка, відповідну клітинку — оцініть рівень своїх досягнень.(Нагородження.)

(Слайд 20)

Примітка1. Протягом уроку за активність діти отримують медальки- фішки «Кращий козак класу» або «Краща козачка класу».2. За потреби (якщо завдання забиратимуть багато часу) деякі усні задачі можна пропустити.

Page 11: ks-rmc.edukit.kiev.uaks-rmc.edukit.kiev.ua/Files/downloadcenter... · Web viewНас сьогодні чекають важливі справи. Дуже хочу, аби наш

ДодатковоУ випадку, якщо залишається час, можна дітям запропонувати виконати задачу.Задача. Козак Хома у велику спеку випиває 3 літри води, а його кінь — у чотири рази більше. Скільки літрів води випивають разом козак Хома та його кінь?Міркування.— Про що запитується у задачі? (Скільки літрів води випивають разом козак та його кінь?)— Що треба знати, щоб відповісти на запитання задачі? (Треба знати, скільки води за один день випиває козак та скільки кінь.)— Чи є у нас ці дані? Що відомо, а що – ні? (Відомо, скільки літрів води випиває козак, невідомо, скільки води випиває кінь.)— Як дізнатися, скільки води випиває кінь? ( 3*4=12 л)— Про що тепер можемо дізнатися? ( Скільки літрів води випивають за один день козак та його кінь.( 3+12=15 л)— Запишемо короткий запис та розв’зок у зошит.

Козак – 3 л водиКінь - ?, у 4 рази більше, ніж1) 3*4=12 (л)-води випиває кінь;2) 3+12=15 (л)Відповідь: 15 л води випивають разом козак та його кінь.