Розв’язування вправ та задач на засвоєння таблиць
множення числа 3 та ділення на 3
Урок математики
у 2 – Г класі
Підготувала вчитель початкових класів
Вишнівської ЗОШ І – ІІІ ступенів №3
Дворецька Алла Іллічна
2017 рік
Тема. Розв’язування вправ та задач на засвоєння таблиць множення та ділення 3
Мета: вправляти в розв’язуванні виразів і задач, які включають дії різного ступеня; удосконалювати обчислювальні навички; виховувати любов до знань, повагу до історії свого народу, любов до Батьківщини.
Обладнання: мультимедійна презентація, картки для роботи у парах, картинки- ребуси, картки з геометричним матеріалом, .підручник.
Тип уроку: комбінований.
Хід урокуІ. Організація класу (слайд 1)
Вчитель. Я вітаю всіх, хто любить математику!
Я вітаю всіх, хто навчає математики!
Я вітаю розумних, старанних, кмітливих учнів!
Я вітаю тих, хто «сіє розумне, добре, вічне»
у дитячі душі!
Діти, до нас сьогодні завітало багато гостей, привітайте їх!
Діти. Ми вам раді, люди добрі,
І вітаєм щиро Вас,
І запрошуєм ласкаво
На урок у другий клас.
Вчитель. Нас сьогодні чекають важливі справи. Дуже хочу, аби наш урок був вдалим. Заплющте очі. Побажайте в думках своїм однокласникам, собі й мені успіхів. На уроці сьогодні мені допомагатимуть діти із дослідницького бюро нашого класу. Скажіть, будь ласка, що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку? ( Діти говорять ОЧІКУВАННЯ).
Вчитель. Урок математики ми розпочинаємо,
Де про славу козацьку згадаємо,
Щоб не забути історію роду,
Щоб бути гідними свого народу.
Вчитель. Тож повторимо наш девіз та й почнемо працювати. ( Слайд 2)
ІІ. Повідомлення теми уроку
Вчитель. Відгадайте ребуси і ви дізнаєтеся, про кого і про що йтиме мова.
Козак
Січ, куліш, шаровари, чайка (на дошці малюнки)
( Слайд 3)
Вчитель. Так, мова піде про козаків, про Запорозьку Січ. Сьогодні у нас з вами буде історико-математичний урок. Ми будемо закріплювати знання таблиць множення числа 3 та ділення на 3, розв’язувати задачі та обчислювати значення виразів. (На дошці план уроку.)
(Слайд 4)
Вчитель. А хто буде уважним, дисциплінованим, активним, чесним, азартним (удача), того у кінці уроку чекає сюрприз.
(Слайд 5)
ІІІ. Виконання завдань під керівництвом учителя
Вчитель. Поведу таку я річ: що ви знаєте про Січ? І про нашу Україну? Вже чимало літ пройшло з тих давніх часів,Як багато в Україні було козаків!
Вчитель. З давніх-давен нашу землю захищали ці хоробрі, кмітливі воїни. У середині XVI століття вони згуртувалися у чималу громаду, вибрали отамана та й попливли Дніпром за пороги. Свої поселення-табори вони обгороджували укріпленням із січених колод. Звідси й назва — Запорозька Січ.
(Слайд 6)
1. Гра «Математичні пазли»
Вчитель. Склавши математичні пазли, ви дізнаєтесь, кого вважають засновником Запорозької Січі.
Слайд ( Байда – Дмитро Вишневецький — перший отаман Війська Запорозького) ( при правильній відповіді пазл відкривається, показуючи частину портрета)
(Слайд 7)
2. Каліграфічна хвилинкаВчитель. У кожному війську була особлива, дуже потрібна всім людина —
писар. (Слайд 8)
Учень. Писар мудра є людина,Пише вдома й на чужині.Він і писар, і поштар,Має перо й каламар.Знає кілька інших мов,Всім потрібен знов і знов.
Вчитель. Зараз ми всі будемо писарями. Наше завдання: обчислити значення виразів, отримані значення розташувати у порядку зростання і ми прочитаємо, на якому острові річки Дніпро була розташована Запорозька Січ. Відкрийте підручники на стор.92, зошити (діти читають вірш). Запишіть завдання 596. Ви розв’язуєте приклади у зошиті, а ключик знаходиться у мене ( на екран виводиться число- відповідь з відповідною буквою).
Учні. Зошит свій я розгортаю,Навскоси його кладу.Ручку правильно тримаю,Буду я писати вправно,Сяду прямо,не зігнуся,До роботи вже беруся.
4:2+48 = 50 (т) 3*8+46=70(я) 12:(35-32)=4(о)
9:3+64=67(ц) 56-6:3=54 (и) 21:3-6=1(Х) 27:3+9=18(р) 1 (Х), 4(о), 18(р), 50(т), 54 (и), 67(ц), 70(я).
Вчитель. Перевіримо результат. Так, це острів Хортиця, який знаходиться поблизу міста Запоріжжя.
3. Фізкультхвилинка для очей (слайд 10)
4. Розв’язування задачВчитель. У товаристві козаків понад усе цінувалися сміливість і кмітливість. Пропоную довести, що ви також маєте ці якості. Будемо з вами розв’язувати задачі.
Кінь — це найперший товариш для козака. Тому козаки завжди дуже турбувалися про коней. (Слайд 9)
Задача 1. Козацькому коню на один день потрібно 3 кг вівса. Скільки кілограмів вівса потрібно коню на тиждень? ( 3*7=21кг)Задача 2 (усно). Пара коней, запряжених у воза, пробігла 30 км. Скільки кілометрів пробіг кожен кінь? (30 км)
Вчитель. Яким же був козацький одяг? (Слайд 10)
Учень. Козаки зодягались по тодішній моді:Ось сорочка-вишиванка у нього на споді,Поясом підперезався враз козак проворноЙ шаровари широченні, наче море Чорне!
Задача 3. Для пошиття одних шаровар козак витрачав 3 м тканини. Скільки метрів тканини потрібно козакові, щоб пошити 5 пар таких шаровар?
Фізкультхвилинка (слайд 11)
Задача 4 (слайд 12)
Вчитель. А тепер козак Петро пропонує нам розв’язати задачу з підручника №597 (1)Міркування. — Скільки було веслярів? (12)— По скільки веслярів сіли у човни? (по 3)— Скільки разів 3 вміщується у 12? (4)— Який складемо приклад? (12:3=4)— Так скільки веслярів сіло в один човен?
Задача №597 (2)Міркування.— Скільки було учнів ? (24)— По скільки учнів в одну команду потрапило? (по 3)— Скільки разів 3 вміщується у 24? (8)— Так скільки команд вийшло? (8)— Запишемо цю задачу у зошит.3 учн. – 1 ком.24 учн. - ? ком.24:3=8 ( к.)
Відповідь: вийшло 8 команд.
Вчитель. А чи знаєте ви, що таке тетеря?(Слайд 13)
Учень. Куліш пшоняний з тістом житнімЖовтаво- сірий колір мав.Його козак за колір, видно, Куліш тетерею назвав.Вчитель. Оскільки перебування жінок у козацькому війську категорично заборонялося, то готували їжу самі козаки. Задача 5 (задача із зайвими даними)(усно)Козаки Око, Тур та Грай варили куліш для всього війська. Коли закипіла вода, вони вкинули у казан 2 кг цибулі, 3 рази по 3 кг картоплі та 5 кг пшона. Скільки кілограмів овочів кинули у куліш козаки? ( 2+3*3=11 кг)
Гра «Математичні вареники» (Робота у парах.) (Слайд 14)
Вчитель. Дуже полюбляли козаки і вареники. А ми з вами зараз пограємо у гру «Математичні вареники». У кожного на парті лежать «вареники» з виразами. Ви розв’язуєте їх, і якщо відповідь — парне число — «вкидаєте» у казан справа, якщо ж відповідь — непарне число — у казан зліва (виходить до дошки учень, який сидить справа).
Гра «Змагання на чайках»
(Слайд 15)
Вчитель. Знамениті козаки ще й як мореплавці. На своїх човнах-чайках вони не боялися виходити навіть у відкрите море.Учень. Очерет трима з боків чайку- човен козаків.Тому чайка легко йде, не черпне води ніде.Вчитель. Давайте і ми з вами позмагаємося на козацьких чайках. Яка прийде першою до рідного берега?(На дошці прикріплені на магнітах човни з прикладами. Розташовуємо відповіді у порядку спадання і визначаємо човен-переможець)
Геометричний матеріал (слайд 16)
Вчитель. У козацького війська був прапор (слайд). У вас на столі у кожного є геометрична фігура, яка своєю формою нагадує нам прапор. Як називається ця фігура? ( Чотирикутник)Виконайте таке завдання: однією лінією розділіть цей прямокутник так, щоб утворилися трикутник і квадрат. Синім олівцем зафарбуйте трикутник. Покажіть його. ( Діти показують одне одному і вчителю свою роботу.)
Вчитель. Розумники та розумнички, ви всі гарно та дружно працюєте всім класом. Домашнє завдання. (Слайд 18)
( Домашнє завдання надруковане на листках та прикріплене під партою. Запитую у двох-трьох дітей, яке з трьох завдань вони вибрали.)1-й рівень. Завд.599, 600 стор.92.2-й рівень. Завд.599, 600 стор.92, завд.2 ( зош. з друк. осн. стор.43).3-й рівень. Завд.599, 600 стор.92, завд. 3 ( зош. з друк. осн.стор.43).
V. Підсумок уроку (слайд 19)Вчитель. Ось і закінчується наш історико- математичний урок. Ви гарно працювали. Чи справдилися ваші очікування? Чи був урок для вас цікавим? Чи був він для вас корисним? З яким настроєм ви підете сьогодні додому?Я теж багато чого у вас навчилася сьогодні. Я навчилася радіти, так як ви, своїм досягненням, умінням, пишатися вмінням дружити. У зошиті на стор. 43 є цікава таблиця, яку ми заповнюємо у кінці кожної теми. Зафарбуйте, будь ласка, відповідну клітинку — оцініть рівень своїх досягнень.(Нагородження.)
(Слайд 20)
Примітка1. Протягом уроку за активність діти отримують медальки- фішки «Кращий козак класу» або «Краща козачка класу».2. За потреби (якщо завдання забиратимуть багато часу) деякі усні задачі можна пропустити.
ДодатковоУ випадку, якщо залишається час, можна дітям запропонувати виконати задачу.Задача. Козак Хома у велику спеку випиває 3 літри води, а його кінь — у чотири рази більше. Скільки літрів води випивають разом козак Хома та його кінь?Міркування.— Про що запитується у задачі? (Скільки літрів води випивають разом козак та його кінь?)— Що треба знати, щоб відповісти на запитання задачі? (Треба знати, скільки води за один день випиває козак та скільки кінь.)— Чи є у нас ці дані? Що відомо, а що – ні? (Відомо, скільки літрів води випиває козак, невідомо, скільки води випиває кінь.)— Як дізнатися, скільки води випиває кінь? ( 3*4=12 л)— Про що тепер можемо дізнатися? ( Скільки літрів води випивають за один день козак та його кінь.( 3+12=15 л)— Запишемо короткий запис та розв’зок у зошит.
Козак – 3 л водиКінь - ?, у 4 рази більше, ніж1) 3*4=12 (л)-води випиває кінь;2) 3+12=15 (л)Відповідь: 15 л води випивають разом козак та його кінь.