· web viewt.6.3.5. bağlamdan yararlanarak bilmediği kelime ve kelime gruplarının anlamını...

16
BÖLÜM I DERS PLANI Mart 2019 Dersin adı TÜRKÇE Sınıf 6 Temanın Adı/Metnin Adı DOĞA VE EVREN / UZAKLAR Konu Noktalama İşaretleri Başlık Gezi yazısı Geçiş ve bağlantı ifadeleri Konu Görsel okuma Amaç-sonuç cümleleri Cümle tamamlama Yabancı sözcüklere Türkçe karşılıklar Atasözü Sözcükte anlam Önerilen Süre 40+40+40+40+40+40 (6 ders saati) BÖLÜM II Öğrenci Kazanımları /Hedef ve Davranışlar OKUMA Akıcı Okuma T.6.3.4. Okuma stratejilerini kullanır. Altını çizerek sesli, sessiz, tahmin ederek, not alarak, soru sorarak, okuma tiyatrosu ve hızlı okuma gibi yöntem ve teknikleri kullanmaları sağlanır. Söz Varlığı T.6.3.5. Bağlamdan yararlanarak bilmediği kelime ve kelime gruplarının anlamını tahmin eder. a) Öğrencilerin tahmin ettikleri kelime ve kelime gruplarını öğrenmek için sözlük, atasözleri ve deyimler sözlüğü vb. araçları kullanmaları sağlanır. b) Öğrencinin öğrendiği kelime ve kelime gruplarından sözlük oluşturması teşvik edilir. Anlama T.6.3.17. Metinle ilgili soruları cevaplar. Metin içi ve metin dışı anlam ilişkileri kurulur. T.6.3.18. Metinle ilgili sorular sorar. T.6.3.21. Metnin içeriğine uygun başlık belirler.. T.6.3.26. Metin türlerini ayırt eder. a) -EKSEN- İzinsiz paylaşmayın

Upload: others

Post on 01-Mar-2020

147 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1:  · Web viewT.6.3.5. Bağlamdan yararlanarak bilmediği kelime ve kelime gruplarının anlamını tahmin eder. a) Öğrencilerin tahmin ettikleri kelime ve kelime gruplarını öğrenmek

BÖLÜM I DERS PLANI Mart 2019

Dersin adı TÜRKÇESınıf 6Temanın Adı/Metnin Adı DOĞA VE EVREN / UZAKLAR

Konu

Noktalama İşaretleri Başlık Gezi yazısı Geçiş ve bağlantı ifadeleri Konu Görsel okuma Amaç-sonuç cümleleri Cümle tamamlama Yabancı sözcüklere Türkçe karşılıklar Atasözü Sözcükte anlam

Önerilen Süre 40+40+40+40+40+40 (6 ders saati)

BÖLÜM II

Öğrenci Kazanımları /Hedef ve Davranışlar

OKUMAAkıcı OkumaT.6.3.4. Okuma stratejilerini kullanır. Altını çizerek sesli, sessiz, tahmin ederek, not alarak, soru sorarak, okuma tiyatrosu ve hızlı okuma gibi yöntem ve teknikleri kullanmaları sağlanır. Söz Varlığı T.6.3.5. Bağlamdan yararlanarak bilmediği kelime ve kelime gruplarının anlamını tahmin eder. a) Öğrencilerin tahmin ettikleri kelime ve kelime gruplarını öğrenmek için sözlük, atasözleri ve deyimler sözlüğü vb. araçları kullanmaları sağlanır. b) Öğrencinin öğrendiği kelime ve kelime gruplarından sözlük oluşturması teşvik edilir. Anlama T.6.3.17. Metinle ilgili soruları cevaplar. Metin içi ve metin dışı anlam ilişkileri kurulur. T.6.3.18. Metinle ilgili sorular sorar. T.6.3.21. Metnin içeriğine uygun başlık belirler.. T.6.3.26. Metin türlerini ayırt eder. a) Anı, mektup, tiyatro, gezi yazısı türleri öğretilmelidir. b) Metin türlerine ilişkin ayrıntılı bilgi verilmemelidir. KONUŞMA T.6.2.1. Hazırlıklı konuşma yapar. Öğrencilerin verilen bir konu hakkında görsellerle destekleyerek kısa sunum hazırlamaları ve prova yapmaları sağlanır. T.6.2.2. Hazırlıksız konuşma yapar. T.6.2.3.Konuşma stratejilerini uygular. Serbest, güdümlü, yaratıcı, hafızada tutma tekniği ve kelime kavram havuzundan seçerek konuşma gibi yöntem ve tekniklerin kullanılması sağlanır. T.6.2.4. Konuşmalarında beden dilini etkili bir şekilde kullanır.

YAZMA

-EKSEN-İzinsiz paylaşmayınız.

Page 2:  · Web viewT.6.3.5. Bağlamdan yararlanarak bilmediği kelime ve kelime gruplarının anlamını tahmin eder. a) Öğrencilerin tahmin ettikleri kelime ve kelime gruplarını öğrenmek

T.6.4.2. Bilgilendirici metin yazar. a) Öğrencilerin konu ve ana fikri belirlemeleri, buna göre giriş, gelişme, sonuç bölümlerinde yazacaklarının taslağını oluşturmaları ve ilk paragrafta amaçlarını ifade etmeleri sağlanır.b) Öğrenciler yazılarında günlük hayattan örnekler vermeleri için teşvik edilir.T.6.4.13. Formları yönergelerine uygun doldurur. T.6.4.14. Kısa metinler yazar. Duyuru, ilan ve reklam metinleri yazdırılır.

Ünite Kavramları ve Sembolleri/Davranış Örüntüsü

Gezi yazısı, keşif, yürüyüş, doğa, küresel ısınma, UNESCO…

Güvenlik Önlemleri (Varsa):Öğretme-Öğrenme-Yöntem ve Teknikleri

Soru-cevap, anlatım, açıklamalı okuma ve dinleme, açıklayıcı anlatım, inceleme, uygulama

Kullanılan Eğitim Teknolojileri-Araç, Gereçler ve Kaynakça* Öğretmen * Öğrenci

İmla kılavuzu, sözlük, deyimler ve atasözleri sözlüğü, EBA, geziler konulu dergi haberleri, gazete kupürleri…

Öğretme-Öğrenme Etkinlikleri: Soru-cevap, anlatım, açıklamalı okuma ve dinleme, açıklayıcı anlatım, inceleme, uygulama

• Dikkati Çekme Seyahat etmekten hoşlanır mısınız? Açıklayınız.

“Seyahat etmek insanları geliştirir.” diyen birinin bu düşüncesine katılıyor musunuz? Açıklayınız.

Tam şu anda, dünyada istediğiniz yere bir seyahat imkânınız olsaydı nereye gitmek isterdiniz?

Evliya Çelebi adını daha önce duydunuz mu? Seyahate çıkarken yanımıza neler alırız?

• Güdüleme Bu hafta 202. sayfadaki “UZAKLAR” adlı metni işleyeceğiz. Sevgili Çocuklar, gezmenin ve seyahat etmenin güzel yanlarını düşündüğümüzde; yeni insanlarla tanışmaktan tutun da, farklı lezzetler denemeye, yeni kültürler tanımaya, güzel yerler görmeye, tarihe şahitlik etmiş mekânları tanımaya kadar onlarca madde sıralayabiliriz. Bütün bu maddeler bir araya geldiğinde, gezip gördüklerimizin yanında saklanacak hatıralar, anlatacak anılar da yanımıza kâr kalıyor. Bununla da kalmıyor, bir yandan da hayat tecrübesi ve farklı bakış açıları kazanıyoruz. Dahası da var; araştırmalara göre gezdikçe daha yaratıcı düşünebiliyor, beyin gücümüzü arttırabiliyor ve kendine daha çok güvenen sosyal bireyler olabiliyoruz.

Devamı aşağıda…

• Gözden Geçirme Bu dersimizde gezi yazısının özelliklerini öğreneceksiniz.

• Derse GeçişUZAKLAR-Galapagos Adaları belgeseliUZAKLAR-Çok gezen ne bilir?

İçerik videolarını aşağıdaki bağlantıdan indirebilirsiniz:

Page 3:  · Web viewT.6.3.5. Bağlamdan yararlanarak bilmediği kelime ve kelime gruplarının anlamını tahmin eder. a) Öğrencilerin tahmin ettikleri kelime ve kelime gruplarını öğrenmek

Arkadaşım Türkçe Facebook Sayfası

Dikkati çekme sorusu sorulduktan sonra öğrencilerden metnin içeriğini tahmin etmeleri istenecek.

Metnin başlığı hakkında öğrenciler konuşturulacak.Metnin içeriği öğrenciler tarafından tahmin edilecek.(Metinde neler anlatılmış olabilir?)Ders kitabındaki görseller öğrenciler tarafından incelenecek ve öğrencilerin dikkati parça üzerine çekilecek. Parçanın başlığı hakkında öğrencilere soru sorulacak.

Güdüleme ve gözden geçirme bölümü söylenecek. Parça öğretmen tarafından okunacak. Parça birkaç öğrenciye okutturulacak. Öğrenciler tarafından anlaşılmayan, anlamı bilinmeyen kelimeler tespit edilecek.

Pus: Görüş uzaklığını çok azaltmayan bir tür hafif sisLiman: Gemilerin barınmalarına, yük alıp boşaltmalarına, yolcu indirip bindirmelerine yarayan doğal veya yapay sığınakFer: Parlaklık, aydınlıkParke: Konut, iş yeri vb. yerlerin tabanını döşemek için çeşitli boyutlarda, ince, uzunca tahta parçalarının veya yapay malzemenin belirli bir düzene göre yerleştirilmesiyle yapılan döşemeAmbar: Genellikle tahıl saklanan yerFormalite: Önem verilmediği hâlde bir zorunluluğa bağlı olarak yapılan biçimsel davranış

Anlaşılmayan, anlamı bilinmeyen kelimelerin anlamı ilk önce sözcüğün gelişinden çıkarılmaya çalışılacak. Anlamı sözlükten bulunacak, öğrenciler tarafından önce tahtaya sonra kelime defterlerine yazılacak.

Öğrencilere 5-8 kelimeden oluşan cümleler kurdurularak, bilinmeyen kelimeler anlamlandırılacak.

Yanlış telaffuz edilen kelimeler birlikte düzeltilecek.

Aşağıya, “seyahat” kelimesinin çağrıştırdığı bütün kelime ve kavramları yazınız. Cevap:

Seyahat: Yolculuk, gezmek, turizm, iş, eğitim, uçak, gemi, tren, otobüs, akraba, eğlence, mutluluk, yeni yerler görmek.

Aşağıdaki soruları sözlü olarak cevaplayınız.Seyahat etmekten hoşlanır mısınız? Açıklayınız.

Cevap: Evet seyahat etmeyi çok severim. Yeni yerler görmeyi, yeni kültürler tanımayı çok sever ve isterim.

“Seyahat etmek insanları geliştirir.” diyen birinin bu düşüncesine katılıyor musunuz? Açıklayınız.

Pus Fer Tekne Parke AmbarArıza Liman Yaver gitmek Nalbur YegâneBerrak Formalite Evrak Korsan Başpiskopos

Page 4:  · Web viewT.6.3.5. Bağlamdan yararlanarak bilmediği kelime ve kelime gruplarının anlamını tahmin eder. a) Öğrencilerin tahmin ettikleri kelime ve kelime gruplarını öğrenmek

Cevap: Evet katılıyorum. Çünkü seyahat eden insanlar yeni yerleri görüp, yeni insanlar tanıyıp, yeni kültürlerle iç içe olurlar.Bu bilgi birikimleri de insanları geliştirir.

Tam şu anda, dünyada istediğiniz yere bir seyahat imkânınız olsaydı nereye gitmek isterdiniz?

Cevap: Çin Seddi’ni görmek için Çin’e gitmek isterdim ya da Fransa’ya Eyfel Kulesi’ni görmeye gitmek isterdim.

“Uzaklar” adlı metni okurken altını çizdiğiniz bölümleri uygun geçiş ve bağlantı ifadeleri ile birleştirerek defterlerinize anlamlı bir metin yazınız.

Cevap: Ekvador ülkesine ait olan Galapagos Adaları’nı ziyaret etmek her yıl biraz daha güçleşiyor. Özel koruma altındaki adalara gelebilmek için en az bir yıl öncesinden Ekvador hükümetine başvurup özel bir izin almak gerekiyor. Bir sürü evrağın eksiksiz tamamlanıp postayla yollanması lazım. Gelecek cevabın olumlu olacağı garantisi de yok. Bu yüzden çoğu tekne uğramadan geçiyor. Biz de çok zaman alan ve epey karışık bu formalitelerle uğraşmayı göze alamamıştık. Artık şansımız yaver giderse kalırız, diye düşünerek buralara kadar geldik.

B. Söz Varlığı

a. “Uzaklar” adlı metindeki anlamını bilmediğiniz kelimeleri defterlerinize yazınız.

Cevap: Fer, pus, plantasyon, zarpe.b. Bu kelimelerin anlamlarını, metnin veya cümlenin anlamından tahmin etmeye çalışarak tahminlerinizi kelimelerin karşılarına yazınız.

Cevap:Fer: IşıkPus: Sise benzer bir doğa olayıPlantasyon: Verimli toprakZarpe: Belge

c. Ardından bu kelimelerin anlamlarını sözlükten öğreniniz.

Cevap:Fer: CanlılıkPus: Görüş uzaklığını çok azaltmayan bir tür hafif sisPlantasyon: Sanayide kullanılan kahve, kakao, kauçuk vb. bitkilerin geniş ölçüde yetiştirildiği işletmeZarpe: Form

d. Anlamını doğru tahmin ettiğiniz kelimenin yanına ” ” işareti koyunuz.

Cevap: Fer: ✓ Pus: ✓ Zarpe: ✓

Aşağıda, “Uzaklar” adlı metinden bazı cümleler, tamamlanmadan verilmiştir. Her cümleyi, metinde anlatılanları göz önünde bulundurarak anlamlı ve kurallı bir şekilde tamamlayınız.a. Henüz rüzgârdan haber yok; eseceğine dair bir işaret de sezilmiyor. Buna

Page 5:  · Web viewT.6.3.5. Bağlamdan yararlanarak bilmediği kelime ve kelime gruplarının anlamını tahmin eder. a) Öğrencilerin tahmin ettikleri kelime ve kelime gruplarını öğrenmek

rağmen…güneşin berrak bir ufukta, gökyüzünü kızıla boyayarak batışını izlemek, insanın içini ferahlatıyor…b. Santa Cruz Adası’nın kuzeyinde, üzerinde sadece hayvanların yaşadığı adacıkları dolaşmak istiyoruz. Ancak yabancıların kendi tekneleriyle gitmesine izin verilmiyor. Liman Başkanı ile aramızın açılmasını istemediğimden.rehberli bir tur teknesine kaydımızı yaptırdık…….c. Çevrecilik akımının filizlenmeye başlamasıyla talih Galapagoslar’ın yüzüne gülmüş. Yabani hayat zincirindeki önemi anlaşılan bu hayvanlar koruma altına alınmış. Adalar, 1959’da millî park ilan edilince…üzerindeki bütün bitki ve hayvan türlerine kötü amaçlarla el sürülmesi yasaklanmış…….ç. Bu sularda seyahat eden yerli, yabancı birçok denizcinin tanık olduğu bu garip olay, şöyle gelişiyor: Diyelim bir adaya yaklaşıyorsunuz ve karayla aranızda sadece birkaç mil mesafe kalmış. Az ilerideki kara parçasını seyrederken....adanın bir anda gözden kaybolduğunu hayretle fark ediyorsunuz…….

Metinle ilgili aşağıdaki soruları sözlü olarak cevaplayınız.1. “Uzaklar” adlı metinde ne anlatılmaktadır?

Cevap: Galapagos Adalarına yapılan bir gezi anlatılmaktadır.2. Yazar, neyin içlerini ferahlattığını söylüyor?

Cevap: Güneşin batışını izlemek.3. Yazar ve yanındakiler, Santa Cruz Adası’ndan önce nerede demirlemek istiyor?

Cevap: Santa Fe adası önünde4. Yazar ve arkadaşları, Galapagos Adaları’na nereden giriş yapıyor?

Cevap: Santa Cruz adasından.5. Yazar niçin Galapagos Adaları’nı ziyaret etmenin gittikçe güçleştiğini söylüyor?

Cevap: Özel koruma altındaki adalara gelebilmek için en az bir yıl öncesinden Ekvador hükümetine başvurup özel bir izin almak gerekiyor. Bir sürü evrağın eksiksiz tamamlanıp postayla yollanması lazım. Gelecek cevabın olumlu olacağı garantisi de yok.

6. Yazar ve yanındakiler, liman başkanlığında neler yaşıyor?

Cevap: Girişi için gerekli izinlerin alınması sırasında tedirgin bir bekleyiş içindeler.Liman Başkanlığı ile ters düşüp gezinin sıkıntıya uğramamasını düşünüyorlar.

7. Metinde, Santa Cruz şehrinin görünümü hakkında hangi bilgiler yer almaktadır?

Cevap: Ufak bir kasabayı andıran şehrin parke taşlı ana caddesinin iki yanına dükkânlar sıralanmış; birkaç kahve, bakkal, bir küçük otel ve balıkçılar için gerekli donanımı satan bir nalbur…

8. Galapagos Adaları nasıl keşfedilmiş?

Cevap: 1535 yılında Peru’dan Panama’ya giderken yolunu kaybedip akıntılarla buralara sürüklenen Panama Başpiskoposu Tomas De Berlange tarafından bulunmuş.

9. On üç adadan meydana gelen Galapagos Adaları, adını nereden almaktadır?

10. Galapagos Adaları’na “Sihirli Adalar” denmesinin nedeni nedir?

Cevap: Diyelim bir adaya yaklaşıyorsunuz ve karayla aranızda sadece birkaç mil

Page 6:  · Web viewT.6.3.5. Bağlamdan yararlanarak bilmediği kelime ve kelime gruplarının anlamını tahmin eder. a) Öğrencilerin tahmin ettikleri kelime ve kelime gruplarını öğrenmek

mesafe kalmış. Az ilerdeki kara parçasını seyrederken adanın bir anda gözden kaybolduğunu hayretle fark ediyorsunuz. Üstelik hava açık, öyle sis falan da yok. Biraz önce az ilerinizde uzanan koskoca ada sanki deniz yarılmış da içine girmiş gibi aniden ortadan yok oluyor. Aradan bir süre geçtikten sonra ada yeniden meydana çıkıyor. Galapagos Adaları’na “Sihirli Adalar” denmesinin nedeni işte bu.

11. Santa Cruz’un kuzeyindeki adacıklarda hangi hayvan türleri yaşamaktadır?

Cevap: Denizaslanları, kara iguanaları, mavi ayaklı bobby (bobi) kuşları ve frigate (frigeyt) kuşları yaşıyormuş.

Cevap: Kara Kaplumbağalarından.12. Liman Başkanı, yazar ve arkadaşlarının Santa Maria’ya da uğramayı planladıklarını anlıyor mu? Açıklayınız.

Cevap:  Evet anlıyor.13. Yazarın ve arkadaşlarının Galapagos Adaları’na seyahatleri, hangi tarihte başlıyor?

Cevap: 27 Nisan 199414. Yazar ve arkadaşlarının uğramak istedikleri Santa Maria Adası, Santa Cruz Adası’ndan kaç km uzaklıktadır?

Cevap:  Otuz mil uzaklıkta.15. Metinden hangi bilgileri öğrendiniz?

Cevap: Galapagos Adaları hakkında bilgi aldık ve hangi şartlarda gezilebileceğini öğrendik.Gerekeli izinlerin zorluklarını öğrendik.

16. Metin sizi etkiledi mi? Açıklayınız.

Cevap: Evet etkiledi. Çok güzel olan bir yer hakkında bilgi aldım.

Metnin içeriğine uygun bir başlık belirlemek için aşağıdaki soruları cevaplayınız.• Sizce yazar, okuduğunuz metin için niçin “Uzaklar” başlığını kullanmış olabilir?

Cevap: Galapagos Adasının ülkemizden çok uzaklarda olduğu için.Sizce bu başlık, metinde anlatılanlarla uyumlu, metne uygun mu? Açıklayınız.

Cevap: Uyumlu olmakla beraber içeriği tam yansıtmamaktadır.• Metnin yazarı siz olsaydınız metin için hangi başlığı kullanırdınız?

Cevap: Galapagos’ta 9 Gün

A. “Uzaklar” adlı metnin türünün özelliklerini kavrayabilmeniz için aşağıdaki soruları cevaplayınız.a. “Uzaklar” adlı metin niçin yazılmıştır?

Cevap: Galapagos Adalarını tanıtmak ve oraya gitmek isteyenlere rehber olmak için.b. ” ‘Uzaklar’ adlı metinde yazar, gezip gördüğü yerleri, bu yerlerle ilgili izlenimlerini

Page 7:  · Web viewT.6.3.5. Bağlamdan yararlanarak bilmediği kelime ve kelime gruplarının anlamını tahmin eder. a) Öğrencilerin tahmin ettikleri kelime ve kelime gruplarını öğrenmek

anlatmaktadır.” diyen biri, bu düşüncesinde haklı mıdır? Açıklayınız.

Cevap: Evet haklıdır.c. “Uzaklar” adlı metinde kurgulamaya mı başvurulmuş, gerçekten yaşanmış bir seyahat mi anlatılmıştır? Açıklayınız.

Cevap: Gerçekten yaşanmış bir seyahat anlatılmıştır.ç. ” ‘Uzaklar’ adlı metin, öğretici bir metindir.” diyen birinin bu düşüncesine siz katılıyor musunuz? Açıklayınız.

Cevap:  Evet katılıyorum.d. ” ‘Uzaklar’ adlı metinde yazar, gezip gördüğü yerleri, bu yerlerle ilgili izlenimlerini güzel, etkileyici bir dille anlatmaya özen göstermiştir.” diyen biri, bu düşüncesinde haklı mıdır? Açıklayınız.

Cevap: Haklıdır.B. Soruları cevapladıktan sonra aşağıdaki bilgileri okuyunuz.

A. Aşağıdaki soruları cevaplayınız.a. ” ‘Uzaklar’ adlı metnin yazarı, Liman Başkanı’yla Türkçe dışındaki bir dilde iletişim kurmuştur. Bir gezgin için yabancı dil bilmek çok önemlidir.” diyen birinin bu düşüncesine katılıyor musunuz? Açıklayınız.

Cevap: Evet katılıyorum. Yabancı dil bilmek başka ülkelerdeki insanlar ile iletişim için çok önemlidir.b. “Uluslararası” iletişim sözünden ne anlıyorsunuz? “Uzaklar” adlı metnin yazarının uluslararası iletişim kurduğu söylenebilir mi? Açıklayınız.

Cevap: İngilizce dilinden ya da ortak bir dil kullanılmasını anlıyorum.c. Siz, uluslararası iletişim kurmak ister miydiniz? Kimlerle, niçin böyle bir iletişim kurmayı isterdiniz? Açıklayınız.

Cevap:  Evet isterim. Başka ülkelerde arkadaşım olmasını isterim.ç. “Uzaklar” adlı metnin yazarı, Liman Başkanı’yla büyük ihtimalle İngilizce konuşmuştur. Sizin konuşabilmeyi, öğrenmeyi en çok istediğiniz yabancı dil hangisidir?

Cevap:   İngilizced. ” ‘Uzaklar’ adlı metnin yazarı çok şanslıdır. Çünkü hem yeni yerler görmekte hem de yeni kültürler tanımaktadır.” diyen birinin bu düşüncesine katılıyor musunuz? Açıklayınız.

Cevap: Evet katılıyorum.e. Sizin tanımayı en çok istediğiniz kültür hangisidir? Yabancı bir dili ya da dilleri iyi bilmenin bu isteğinizin gerçekleşmesinde çok önemli bir rolü olduğu söylenebilir mi? Açıklayınız.

Cevap:  Ben en çok Japon kültürünü öğrenmek istiyorum.B. İstediğiniz konuda, İngilizce ya da yabancı başka bir dilde bir konuşma yapınız. Arkadaşlarınızdan, söylediklerinizi anlayıp anlamadıklarını açıklamalarını ve konuşmanızı değerlendirmelerini isteyiniz.

Aşağıdaki özdeyişle ilgili duygu ve düşüncelerinizi açıklayacağınız bir konuşma yapınız.

Page 8:  · Web viewT.6.3.5. Bağlamdan yararlanarak bilmediği kelime ve kelime gruplarının anlamını tahmin eder. a) Öğrencilerin tahmin ettikleri kelime ve kelime gruplarını öğrenmek

Konuşmanız sırasında “oysaki, başka bir deyişle, özellikle, ilk olarak, son olarak” geçiş ve bağlantı ifadelerinden her birini en az bir kez kullanmaya dikkat ediniz. Konuşmanıza hazırlanmak için 10 dakika süreniz bulunmaktadır. 10 dakika süreyle hazırlanarak konuşmanızı gerçekleştiriniz.

Bu bölümde grup olarak bilgilendirici bir metin yazma çalışması yapacaksınız. Bunun için gruplara ayrılınız. Grup arkadaşlarınızla birlikte, “Doğa ve Evren” temasına uygun bir yazma konusu (Örnek: çevre kirliliği, nedenleri, sonuçları, çözüm önerileri) yazacağınız metnin ana fikrinin ne olacağını belirleyiniz. Buna göre metninizin giriş, gelişme, sonuç bölümlerinde yazacaklarınızın taslağını oluşturunuz. Metninizde yer vermek üzere metninizin konusuyla ilgili günlük hayattan örnekler belirleyiniz.

Grup olarak yazma çalışmasında, metni iş birliği yaparak yazmaya dikkat ediniz. Grubun her üyesinin düşünceleriyle metne katkıda bulunmasını sağlayınız ve dile getirilen her düşünceyi grup içinde iyice değerlendiriniz, tartışınız, ardından kâğıda aktarınız. Kabul edilen düşünceleri kâğıda aktarması için grup üyeleri arasından bir yazıcı belirleyiniz.

Cevap: Yolculuk yaparken her yeri izlemek, yeni yerleri görmek, insanları incelemeye ve meraklarını gidermeye çalışması daha az konuşmasına ve gördüklerini kendi içinde yorumlamaya sevk eder. Yolculuk bittikten sonra ise gördüğü yerleri anlatmak için daha fazla konuşur ve insanlar bunu bir hikaye gibi dinlerler.

azma, Taslak Oluşturma“Yazmaya Hazırlık” aşamasında oluşturduğunuz taslağa bağlı kalarak belirlediğiniz konu ve ana fikirde, ilk paragrafta metninizin amacını ifade edeceğiniz ve metninizin konusuyla ilgili günlük hayattan bulduğunuz örneklere yer vereceğiniz bilgilendirici bir metin yazınız. Metninizi, sınıfa getirdiğiniz A4 ebadındaki kâğıtlara yazınız.Taslağı Gözden Geçirme, Yeniden DüzenlemeYazdığınız metni, aşağıdaki sorular üzerinden gözden geçiriniz, yeniden düzenleyiniz.•Bu yazı, belirlenen konuya uygun mu?•Bu yazı, belirlenen ana fikre uygun mu?•Bu yazı, oluşturulan taslağa bağlı kalınarak yazılmış bir yazı mı?•Bu yazının amacı, ilk paragrafında ifade edilmiş mi?•Bu yazıda, konuyla ilgili günlük hayattan örneklere yer verilmiş mi?•Bu yazıya hangi üye, hangi düşünceleriyle katkı sağladı?•Grup üyelerinin dile getirdiği her düşünce, grup içinde iyi değelendirildi, tartışıldı mı?•Bu yazı, etkili bir iş birliğiyle mi oluşturuldu?•Bu yazıyı daha iyi nasıl yazabiliriz?•Bu yazı anlaşılır mı?•Bu yazıda, konuyla ilgili olarak daha farklı nelere yer verebiliriz?DüzeltmeYazdığınız metni grupça, dil-anlatım, yazım-noktalama ve içerik bakımından değerlendiriniz ve bu değerlendirmeye bağlı olarak gereken düzeltmeleri yapınız. Düzeltme çalışmalarının tamamlanmasından sonra metni sınıfa getirdiğiniz A4 ebadındaki kâğıtlara yeniden yazınız.Yayımlama, PaylaşmaDüzeltmeden sonra metninizi sınıf panosuna asarak yazdıklarınızın arkadaşlarınız tarafından da okunmasını sağlayınız. Bütün grupların metinlerini değerlendiriniz ve en beğendiğiniz metnin hangisi olduğunu, en çok niçin o metni beğendiğinizi sözcü olarak belirleyeceğiniz bir arkadaşınız aracılığıyla açıklayınız.

Diğer metnin hazırlık ödevi verilecek.

Page 9:  · Web viewT.6.3.5. Bağlamdan yararlanarak bilmediği kelime ve kelime gruplarının anlamını tahmin eder. a) Öğrencilerin tahmin ettikleri kelime ve kelime gruplarını öğrenmek

(Küresel ısınma konulu araştırma ödevi verilecek.) BÖLÜM III

Ölçme-Değerlendirme• Bireysel öğrenme etkinliklerine yönelik Ölçme-Değerlendirme• Grupla öğrenme etkinliklerine yönelik Ölçme-Değerlendirme• Öğrenme güçlüğü olan öğrenciler ve ileri düzeyde öğrenme hızında olan öğrenciler için ek Ölçme-Değerlendirme etkinlikleri

Bu haftaki metinden hareketle neler öğrendiğinizi ifade ediniz.

İstanbul’dan yola çıkarak Trabzon Sümela Manastırı’na doğru çıktık.10 saatin üzerinde bir yolculuktan sonra Trabzon Sümela Manastırı’na ulaştık. Sümela Manastırı’nın gerçek ismi ”Panagia Sumela veya Theotokos Sumela” olduğunu öğrendik. Çok eski bir yapı olduğu aşikardı öğrendik ki M.S 350-400 yılları arasında imiş. Manastırın içinde çok geniş ve büyük bir kilise vardır. Manastıra vadiden çıkmak mümkündür, ortalama olarak 100 basamaklı merdiven ile çıkılmaktadır. Sümela Manastırı tam altı katlı ve iki katı ise üstü açık teras tarzındadır. Ayrıca Hz.Adem ve Hz. Havva’nın cennet kovulmalarını anlatan resimler vardır. Bazı meleklere ait figürler vardır. Özellikle büyük meleklerin figürleridir bu yapı gerçekten çok ihtişamlı ve inanılmazdır. Gidilip görülmesi gereken yerlerden biridir. Yukarıdaki metinde yer alan geçiş ve bağlantı ifadelerini bulunuz.

Dersin Diğer Derslerle İlişkisi Okurken sesli okuma kurallarına, yazarken imla ve noktalamaya diğer derslerde de dikkat etmeleri sağlanır.

BÖLÜM IV Plânın Uygulanmasına İlişkin Açıklamalar

Türkçe Öğretmeni [email protected] Okul Müdürü

Page 10:  · Web viewT.6.3.5. Bağlamdan yararlanarak bilmediği kelime ve kelime gruplarının anlamını tahmin eder. a) Öğrencilerin tahmin ettikleri kelime ve kelime gruplarını öğrenmek
Page 11:  · Web viewT.6.3.5. Bağlamdan yararlanarak bilmediği kelime ve kelime gruplarının anlamını tahmin eder. a) Öğrencilerin tahmin ettikleri kelime ve kelime gruplarını öğrenmek

İşte çok gezmenin bizlere kazandırdıkları!

Yaratıcı Düşünebilmek

Columbia Business School’da profesör olan Adam Galinsky tarafından yürütülen bir çalışmaya göre, kendi ülkelerinden uzakta olanlar daha yaratıcı oluyor. Çalışmaya göre, bir insan ne kadar çok ülkede bulunmuş, ne kadar çok ülkede yaşamış ise o kadar çok yaratıcı olma eğilimine sahip oluyor. Tabii ki yurt dışında bulunurken sosyal çevre ve kültür ile iletişim içerisinde olmak oldukça önemli. Galinsky’ e göre gezen, gezerken de bulunduğu bölgenin kültürü ile ilgili olan biri daha yaratıcı daha yapıcı oluyor.

Özgüven Kazanmak

Seyahat etmek ya da yurt dışında yaşamak aynı zamanda insanlarla olan ilişkilerimizi de etkiliyor. Dr. Julia Zimmermann ve Dr. Franz Neyer, üniversite hayatı boyunca en az bir dönemini yurt dışında geçirmiş ve hiç yurt dışına çıkmamış iki grup arasında kişilik gelişimine dayalı bir araştırma yapmış. Araştırma sonuçlarına göre, yurt dışında bulunmuş öğrenciler diğerlerine göre daha dışa dönük tavırlar sergilemiş. 

Sheffield Üniversitesi'nde doktora öğrencisi olan Tom Champion ise 18 ay boyunca Singapur’da çalışmış. Orada geçirdiği zamandan sonra daha uyumlu daha sevecen biri haline geldiğini belirtiyor ve şunları ekliyor: "Dünyayı bir yabancının gözünden görmek, içimde gizli kalmış kültürel alışkanlıklarımı ortaya çıkarttı. Empati yeteneğimi ve başkalarını anlayabilme kabiliyetimi arttırdı."

Zihnimizi Geliştirmek

U.S. Travel Association tarafından yürütülen bir araştırmaya göre gezerken; yol bulmaktan tutun da, bilmediğimiz bir dilde yemek siparişi vermeye kadar karşı karşıya kaldığımız yeni ve alışık olmadığımız bütün durumlar zihnimizi zinde tutmamıza yardımcı oluyor.

Araştırmaya göre, bizi zorlayan yeni tecrübeler bilişsel sağlığımıza katkı sağlıyor. Ne zaman ki beynimiz yeni ve karmaşık bir ortama maruz kalır, o yeni ve alışılmadık uyarıcıyı kategorize etmek üzere yeni bağlantılar kurmaya çalışıyor. Bu durum, beynimizi geliştiriyor ve tıpkı yeni bir hobi edinirken veya yeni bir dil öğrenirken olduğu gibi beynimizi aktif hale getiriyor.

E o zaman ne duruyoruz? Hazır havalar da güzelleşmişken kendinize ve beyninize vakit ayırın! Çok gezen mi yoksa çok okuyan mı bilir onu bilemeyiz ama bunun cevabını sizler deneyimleyerek bulabilirsiniz!

İyi tatiller!

Page 12:  · Web viewT.6.3.5. Bağlamdan yararlanarak bilmediği kelime ve kelime gruplarının anlamını tahmin eder. a) Öğrencilerin tahmin ettikleri kelime ve kelime gruplarını öğrenmek