plan de lectie

9
Plan de lectie Unitatea de învăţământ:Şcoala cu clasele I-VIII Matei Gr. Vlădeanu Profesor:Iurea Mariana- Cătălina Aria curriculară:Matematica si Ştiintele naturii Disciplina:Biologie Clasa:a VII-a Data :22.02.2012 Unitatea de învăţare : Funcţiile de nutriţie:Digestia- Aparatul digestiv Subiectul lecţiei:Digestia bucală şi digestia gastrică. Resurse de timp :50 minute Tipul lecţiei:lectie mixta Scopul lecţiei.: cunoaşterea de cãtre elevi şi intelegerea cat mai clara a proceselor suferite de alimente cavitatea bucala si in stomac Competenţe specifice: 1.1 Identificarea şi observarea alcătuirii şi funcţiilor organelor şi sistemelor de organe ale corpului uman 2.1 Utilizarea metodelor şi a mijloacelor adecvate studierii organismului uman 4.1 Utilizarea corectă a terminologiei specific biologiei în diferite situaţii de comunicare Competenţe derivate La sfârşitul activităţii,elevii trebuie să fie capabili să realizeze următoarele : C1-definirea noţiunii de digestie C2-enumerarea şi caracterizarea etapelor digestiei bucale şi digestiei gastrice C3-explicarea acţiunii sucului gastric asupra bolului alimentar Resurse procedurale:conversatia euristica,explicatia ,observatia,lectura, invăţarea prin descoperire. Resurse materiale:manual, tabla,fise de activitate,fise de evaluare,revista lectura:Explorând corpul uman’’, Tipul de organizare a activităţii:frontal,individual,.

Upload: popa-gabriela

Post on 31-Oct-2014

33 views

Category:

Documents


3 download

DESCRIPTION

Digestia bucala

TRANSCRIPT

Page 1: Plan de lectie

Plan de lectie

Unitatea de învăţământ:Şcoala cu clasele I-VIII Matei Gr. VlădeanuProfesor:Iurea Mariana- CătălinaAria curriculară:Matematica si Ştiintele naturiiDisciplina:BiologieClasa:a VII-aData :22.02.2012

Unitatea de învăţare : Funcţiile de nutriţie:Digestia-Aparatul digestiv Subiectul lecţiei:Digestia bucală şi digestia gastrică.Resurse de timp :50 minuteTipul lecţiei:lectie mixta

Scopul lecţiei.: cunoaşterea de cãtre elevi şi intelegerea cat mai clara a proceselor suferite de alimente cavitatea bucala si in stomac

Competenţe specifice: 1.1 Identificarea şi observarea alcătuirii şi funcţiilor organelor şi sistemelor de organe ale corpului uman 2.1 Utilizarea metodelor şi a mijloacelor adecvate studierii organismului uman 4.1 Utilizarea corectă a terminologiei specific biologiei în diferite situaţii de comunicare

Competenţe derivate La sfârşitul activităţii,elevii trebuie să fie capabili să realizeze următoarele :

C1-definirea noţiunii de digestie C2-enumerarea şi caracterizarea etapelor digestiei bucale şi digestiei gastrice C3-explicarea acţiunii sucului gastric asupra bolului alimentar

Resurse procedurale:conversatia euristica,explicatia ,observatia,lectura, invăţarea prin descoperire.Resurse materiale:manual, tabla,fise de activitate,fise de evaluare,revista lectura:Explorând corpul uman’’,Tipul de organizare a activităţii:frontal,individual,.

Bibliografie

-Ciurchea Maria,Ciolac –Russu Anca,Iordache Ion-Metodica predarii stiintelor biologice,EDP,1982-Ghid metodologic de aplicare a programei de biologie, CNC-Prof. Dr. Viorel Lazar, Prof. Mariana Nicolae: „Lectia- forma de baza a organizarii procesului de predare invatare la disciplina Biologie”, Ed. ARVES, 2007.-Viorel Lazar,Daniela Caprarin:”Metode didactice utilizate in predarea biologiei”,Ed.Arves,2008

- Programa de biologie pentru gimnaziu, clasa a VII-a, aprobată cu ordinul MedCT -Florica Ţibea–Biologie manual pentru clasa a VII-a ,Ed.Didactică şi Pedagogică,Bucureşti 2005. -Mihaela Marcu-Lapadat- Biologie manual pentru clasa a VII-a ,Ed.Teora,Bucuresti 2007. -Anatomia omului-Atlas multimedia ;Enciclopedia Syntagma

Page 2: Plan de lectie

Nr. crt

Etapele lecţiei Compe-tenţe derivate

ACTIVITATE DESFĂŞURATĂ Resurse procedurale

Resurse materiale

Resursetempo-

rale

Metode de ev.Activitatea profesorului Activitatea elevilor

1. Organizarea clasei

-pregateste materialul didactic; -noteaza in catalog elevii absenti si verifica daca sunt conditii optime pentru desfasurarea orei;

-isi pregatesc cartile si caietele;

conversaţia 2’

2 Reactualizarea cunostinţelor

-adresez cateva intrebari din lectia anterioara- Prin chestionare oralã la nivel frontal:-Din ce este alcãtuit sistemul digestiv?-Care sunt glandele anexe ale tubului digestiv?-Care este formula dentarã a unui adult?-Ce formã are stomacul?

- elevii răspund conversaţia 5 ’ oral

Captarea atenţiei

Prezintã la nivel frontal o planşã cu alcătuirea aparatului digestiv. Servesc elevii cu câte o bomboană de ciocolata şi îi intreb ce s-a intâmplat cu cu aceasta

Analizeazã imaginea şi rãspund la întrebările profesorului

Conversaţia 10’ oral

Anuntarea temei şi a competenţelor

-informează elevii cu privire la titlul lecţiei, scopul si competenţele vizate-notează titlul lecţiei pe tablă

Notează titlul in caiete conversaţia Coli flip-chart

2’ oral

Dirijarea învăţării

C1

C2

Defineşte digestia:totalitatea transformãrilor mecanice, fizice şi chimice pe care le suferã alimentele.

Noteazã definiţia digestiei în caiete.

Explicaţia Conversaţia Observaţia

Manualul 28’oral

Page 3: Plan de lectie

C3Explicã la nivel frontal cã procesul de digestie se realizeazã în 3 etape: bucalã, gastricã şi intestinalã.Pentru ca elevii sã înţeleagã mai bine etapele digestiei profesorul le cere să-şi reamintească ce s-a întămplat cu bomboana de ciocolatăSubliniazã faptul cã alimentele odatã ajunse în stomac sunt imediat supuse acţiunii sucului gastric în urma cãruia reluzultã chimul gastric.Intocmeşte pe tablă o schemă sumară a celor discutate.-indeamnă elevii sa citească informaţiile din revista Explorând corpul uman

Participã la experimentul profesorului .

Noteazã în caiete desfãşurarea digestiei gastrice.

Noteazã în caiete explicaţia profesorului.

Învăţarea prin descoperire

lectura

Atlas

Planşa

Fixarea cunoştinţelor şiObţinerea performanţei

Solicită elevilor să rezolve fişa de activitate,, Jocul cuvintelor"

Completeaza fişa de activitateRăspund la întrebări

conversaţia 10’ scris

oral

Evaluarea Face aprecieri verbale asupra prestaţiei elevilor din fiecare grupăSe apreciază cu note participarea elevilor la lecţie

3’

Page 4: Plan de lectie

Jocul cuvintelor

1- totalitatea transformarilor fizice,chimice şi mecanice pe care le suferă alimentele se numeşte.......2- au rol energetic3- în timpul deglutiţiei laringele este acoperit de............4- ajută şi la vorbire5- prin orificiul cardia ajunge în stomac..................alimentar6- alimentele sunt sfărâmate cu ajutorul...........6......şi impregnate cu..............97- substanţe organice cu rol plastic8- cea mai mare glandă anexă9- chimul gastric rezultă la sfârşitul digestiei....................

Timp de lucru 5 minute

D

E

G

L

U

T

I

T

I

E

Page 5: Plan de lectie

Digestia bucală şi digestia gastrică

Digestie= totalitatea transformărilor mecanice, fizice şi chimice pe care le suferă alimentele de-a lungul tubului digestiv1.Digestia bucală- cuprinde mai multe procese: -proces mecanic-masticaţia -realizat cu ajutorul dinţilor ,limbii şi a dinţilor masticatori

- cu ajutorul salivei particulele alimentare sunt transformate intr-un cocoloş= -secreţia salivară bol alimentar -compoziţia chimică a salivei: apă, mucină, săruri minerale ,amilază -deglutiţia- - înghiţirea bolului alimentar - în timpul deglutitiei laringele este acoperit de epiglota

2. Digestia gastrică-se realizează în stomac cu ajutorul musculaturii şi a sucului gastric- sucul gastric conţine: enzime ,acid clorhidric,mucina,apa –este un lichid limpede incolor-acidul are rolul de a omorî bacteriile si de a activa unele enzime care transformă proteinele din alimente în substante simple mai slabe-la sfârsitul digestiei gastrice rezultă chimul gastric.

D I G E S T I E

G L U C I D E

E P I G L O T A

L I M B A

B O L U L

D I N T I L O R

P R O T E I N E

F I C A T

S A L I V A

G A S T R I C E

Page 6: Plan de lectie