ПРИПРЕМА ЗА...

20
59 ПРИПРЕМА ЗА ЧАС Редни број часа 1. Наставна тема Човек и географија Наставна јединица Предмет проучавања, подела и значај географије Школа и разред Наставник Датум реализације Врста (тип) часа обрада. Облик рада фронтални и индивидуални. Наставне методе дијалошка, рад на тексту, монолошка, илустративно-демонстративна. Наставна средства уџбеник географије за 5. разред (стр. 10–15) Нови Логос, мултимедијални ПДФ уџбеник, средства ИКТ. Корелација природа и друштво, историја, биологија, математика, информатика и рачунарство. Циљ часа упознавање географије као науке која проучава природу и људско друштво; уочавање значаја географије за опште образовање и културу и у свакодневном животу; развијање способности уочавања и повезивања знања стечених у школи. Исходи По завршеној наставној јединици ученик ће бити у стању да: повеже постојећа знања о природи и друштву с географијом као науком; повеже географска знања о свету са историјским развојем људског друштва и научно-техничким прогресом; разликује одговорно од неодговорног понашања човека према природним ресурсима и опстанку живота на планети Земљи. Образовни стандарди ГЕ.1.2.3. Кључни појмови географија, географски омотач, атмосфера, литосфера, хидросфера, биосфера, велика географска открића, рециклажа. Међупредметне компетенције учење, комуникација, сарадња, одговоран однос према околини, рад с подацима и информацијама, дигитална и естетичка предузимљивост и оријентација ка предузетништву, одговоран однос према околини.

Upload: others

Post on 22-Feb-2020

14 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: ПРИПРЕМА ЗА ЧАСlogos-edu.rs/_files/file/content/2015/1120-logosgeografi...ученицима да ће та знања проширивати из наставног предмета

59

ПРИПРЕМА ЗА ЧАС

Редни број часа 1.

Наставна тема Човек и географија

Наставна јединица Предмет проучавања, подела и значај географије

Школа и разред

НаставникДатум реализацијеВрста (тип) часа обрада.

Облик рада фронтални и индивидуални.

Наставне методе дијалошка, рад на тексту, монолошка, илустративно-демонстративна.

Наставна средства

уџбеник географије за 5. разред (стр. 10–15) Нови Логос, мултимедијални ПДФ уџбеник, средства ИКТ.

Корелација природа и друштво, историја, биологија, математика, информатика и рачунарство.

Циљ часа

• упознавање географије као науке која проучава природу и људско друштво;

• уочавање значаја географије за опште образовање и културу и у свакодневном животу;

• развијање способности уочавања и повезивања знања стечених у школи.

Исходи

По завршеној наставној јединици ученик ће бити у стању да: повеже постојећа знања о природи и друштву с географијом као науком; повеже географска знања о свету са историјским развојем људског друштва и научно-техничким прогресом; разликује одговорно од неодговорног понашања човека према природним ресурсима и опстанку живота на планети Земљи.

Образовни стандарди ГЕ.1.2.3.

Кључни појмови географија, географски омотач, атмосфера, литосфера, хидросфера, биосфера, велика географска открића, рециклажа.

Међупредметне компетенције

учење, комуникација, сарадња, одговоран однос према околини, рад с подацима и информацијама, дигитална и естетичка предузимљивост и оријентација ка предузетништву, одговоран однос према околини.

Page 2: ПРИПРЕМА ЗА ЧАСlogos-edu.rs/_files/file/content/2015/1120-logosgeografi...ученицима да ће та знања проширивати из наставног предмета

60

ПРИКАЗ МУЛТИМЕДИЈАЛНИХ САДРЖАЈА НАСТАВНЕ ЈЕДИНИЦЕ

Додатни садржај

Додатни садржај

Зашто учимо географију

Линк

Задатак

Филм

Page 3: ПРИПРЕМА ЗА ЧАСlogos-edu.rs/_files/file/content/2015/1120-logosgeografi...ученицима да ће та знања проширивати из наставног предмета

61

ПРИКАЗ МУЛТИМЕДИЈАЛНИХ САДРЖАЈА НАСТАВНЕ ЈЕДИНИЦЕ

Додатни садржај

Задатак

Задатак

Задаци

ФилмЗадатак

Галерија слика

Page 4: ПРИПРЕМА ЗА ЧАСlogos-edu.rs/_files/file/content/2015/1120-logosgeografi...ученицима да ће та знања проширивати из наставног предмета

62

МОГУЋИ ТОК ЧАСА

Могући ток часа

Уводни део часа (10 минута) Активности наставникаМисаоно активира и мотивише ученике.Поставља питања:1. Из којих сте наставних предмета у нижим разредима учили о свом завичају?2. Шта сте научили о природним и друштвеним одликама свог краја?Бележи одговоре на табли.Напомиње ученицима да ће та знања проширивати из наставног предмета Географија

Анимација планета Земља

Наведи део Земље (планете) и његове одлике које знаш- разговор.

Објашњава порекло имена географија и бележи објашњење на табли. Даје упутство да звездица значи да је то појам који треба усвојити (знати).3. На који се начин могу добијати информације о простору у којем живимо?4. Како се долазило до информација некад, а како се долази данас?5. Да ли знате име неког истраживача? По чему је он познат?

Линк: Јован Цвијић

123

Задатак: Морепловци и пловни путеви

Указује на личности чије су слике дате у уџбенику (страна 10) и њихов значај.

Предлаже ученицима да за следећи час истраже и напишу нешто о одабраном великом географском открићу („Геобиблиотека”, страна 10).

Активности ученика Слушају, бележе, посматрају, анализирају, закључују, одговарају на питања, постављају питања.

Главни део часа (20 минута)Активности наставникаИз одговора ученика у уводном делу часа формулише главни садржај географије – географски омотач.

Page 5: ПРИПРЕМА ЗА ЧАСlogos-edu.rs/_files/file/content/2015/1120-logosgeografi...ученицима да ће та знања проширивати из наставног предмета

63

МОГУЋИ ТОК ЧАСА

Земљине сфере – симулација

Анализира с ученицима слику у уџбенику на стр. 11 и изводи закључке о деловима географског омотача Земље (атмосфера, хидросфера, литосфера и биосфера).

Одговоре групише и представља основну поделу географије на: физичку, друштвену и регионалну.

Видео: Ветроказ

Зашто учимо географију?

Наставник поставља питања: 1. Зашто учимо географију?

2. Шта све и на који начин Земља обезбеђује људима?3. Да ли је Земља иста на целој својој површини?

По чему се њени делови разликују?4. Где се и на који начин одвија живот на Земљи?5. Да ли је Земља одувек изгледала исто?6. Како се и зашто Земља мења?7. Како човек мења Земљу?

Галерија: одговорност човека према Земљи

Усмерава ученике на задатак у оквиру „Геофокуса” на страни 12 уџбеника.

Коментарише резултате истраживања и доноси закључак.Поставља питања и на табли бележи одговоре:8. Да ли је утицај човека на Земљу добар или лош?

123

Задатак: повезивање сфера са видеом

Наведите примере доброг и лошег утицаја човека на Земљу.

9. Шта све човек користи из природе?Усмерава ученике на задатак у„Геосазнању” на страни 12 уџбеника (за домаћи).Разговара с ученицима о значају очувања планете и доприносу географских знања томе.

Page 6: ПРИПРЕМА ЗА ЧАСlogos-edu.rs/_files/file/content/2015/1120-logosgeografi...ученицима да ће та знања проширивати из наставног предмета

64

МОГУЋИ ТОК ЧАСА

Симулација: Животни пут пластичне кесе

123

Задатак: рециклажа

Филм: одговорно понашање према свом окружењу

123

Задатак: убацивање амбалаже у контејнере

Ангажује ученика да прочита занимљивости из уџбеника („Занимљива географија”) на страни 13. Анализира садржај испод слике на страни 13.(пластичне кесе). Усмерава на „Геосазнање” на страни 13 уџбеника. Шта је рециклажа и чему служи? Разговара са ученицима на тему: Класирање амбалаже 

Класирање амбалаже – разговор.

Упознаје ученике са садржајем „Занимљиве географије” на страни 14.Задаје домаћи задатак. Ученици треба да:

• недељу дана (до следећег часа) бележе на којој су амбалажи уочили Мебијусову траку;

• поступају у складу с упутствима за рециклажу;• бележе шта су одвојили за рециклажу;• наведу која им је врста материјала најчешће била доступна;• напишу како су одрасли реаговали када су видели да то раде и тражили од њих

да им помогну у томе; • направе фотографије сакупљеног материјала и своје утиске и • резултате рада пошаљу на имејл наставника;• одговоре на питање у одељку „Геоакције” на страни 13.

Активности ученикаСлуша, бележи, дискутује, посматра, анализира, закључује, поставља питања.

Завршни део часа (15 минута)Анализирати кључне речи с часа и поновити њихово значење: географија, географски омотач, атмосфера, литосфера, хидросфера, биосфера, велика географска открића, рециклажа.

123

Интерактивни задаци

Рад на тесту у уџбенику

Page 7: ПРИПРЕМА ЗА ЧАСlogos-edu.rs/_files/file/content/2015/1120-logosgeografi...ученицима да ће та знања проширивати из наставног предмета

65

МОГУЋИ ТОК ЧАСА

Наставник даје упутства за рад на тесту у уџбенику на страни 15.По урађеном тесту саопштава тачне одговоре (или их бележи на табли, пројектује...).Ученици проверавају своје одговоре, сабирају укупан број бодова и утврђују степен наученог.

Запажање наставника о часу:

Изглед табле

Назив географија* потиче од грчких речи:Геа = Земља + графеин = описивати.

ПРЕДМЕТ ПРОУЧАВАЊА И ПОДЕЛА ГЕОГРАФИЈЕ

ГЕОГРАФИЈА

ФИЗИЧКА* ДРУШТВЕНА* РЕГИОНАЛНА*

ВЕЛИКА ГЕОГРАФСКА ОТКРИЋА:

Литосфера* + атмосфера* + хидросфера* + биосфера* = ГЕОГРАФСКИ ОМОТАЧ*:

Кристифор КолумбоВаско да ГамаФернандо МагеланВилијам ЈансонЏејмс Кук

рељеф климаводеземљиштебиљни и животињски свет

становништво насељапривреда

природне и друштвене одлике појединих делова Земље (регија)

Овде ће се налазити одговори ученика из уводног дела часа.

Простор предвиђен за одговоре ученика.

Добар утицај човека

Лош утицај човека

Рециклажа*Мебијусова петља: смањи, рециклирај и поново преради.

(*означава кључне речи)

Page 8: ПРИПРЕМА ЗА ЧАСlogos-edu.rs/_files/file/content/2015/1120-logosgeografi...ученицима да ће та знања проширивати из наставног предмета

66

Редни број часа 2.

Наставна тема Човек и географија

Наставна јединица Предмет проучавања, подела и значај географије

Школа и разред

Наставник

Датум реализације

Врста (тип) часа утврђивање.

Облик рада фронтални и индивидуални.

Наставне методе дијалошка, рад на тексту, илустративно-демонстративна.

Наставна средства

уџбеник географије за 5. разред (стр. 10–15) Нови Логос, листови формата А4, средства ИКТ.

Корелација природа и друштво, историја, биологија, математика, информатика и рачунарство.

Циљ часа

утврђивање знања о географији као науци која проучава природу и људско друштво, о литосфери, атмосфери, хидросфери и биосфери, о основној подели географије (физичка, друштвена и регионална); повезивање знања стечених у школи и у свакодневном животу.

Исходи

По завршеној наставној теми ученик ће бити у стању да:

• повеже постојећа знања о природи и друштву с географијом као науком;

• повеже географска знања о свету са историјским развојем људског друштва и научно-техничким прогресом;

• разликује одговорно од неодговорног понашања човека према природним ресурсима и опстанку живота на планети Земљи.

Образовни стандарди ГЕ.1.2.3.

Кључни појмови географија, географски омотач, атмосфера, литосфера, хидросфера, биосфера, велика географска открића, рециклажа.

Међупредметне компетенције

за учење, комуникацију, одговоран однос према околини, решавање проблема, естетска, одговорно учешће у демократском друштву.

ПРИПРЕМА ЗА ЧАС

Page 9: ПРИПРЕМА ЗА ЧАСlogos-edu.rs/_files/file/content/2015/1120-logosgeografi...ученицима да ће та знања проширивати из наставног предмета

67

МОГУЋИ ТОК ЧАСА

Могући ток часа

Уводни део часа (5 минута) Активности наставникаМисаоно активира и подстиче ученике. Поставља питање:1. Шта смо научили прошлог часа?Бележи одговоре на табли.

Активности ученика присећају се, наводе, повезују, закључују.

Главни део часа (30 минута)Активности наставникапоставља питања, слуша, анализира, прати, подстиче, усмерава, исправља, наводи, уочава, предвиђа, процењује.Питања: 1. Чему нас учи географија?2. Шта је географски омотач?3. Шта је атмосфера?4. Шта је литосфера?5. Шта је хидросфера?6. Шта је биосфера?7. Где се одвија живот у географском омотачу?8. Како се географија дели према предмету проучавања?9. Шта проучава физичка географија?10. Шта проучава друштвена географија?11. Шта проучава регионална географија?12. На које начине човек упознаје планету Земљу?13. Да ли је неко истражио и сазнао нешто више о неком географу истраживачу

или о његовом географском открићу? (Проверава домаћи задатак, похваљује, награђује активности, бележи + или оцену.)

14. Шта су природни ресурси? (Домаћи задатак: „Геосазнање”, стр. 12)15. Који се ресурси обнављају, а који не?16. Како се човек односи према географском омотачу? Наведи примере доброг и

лошег утицаја на географски омотач.Разговара о значају очувања планете и доприносу географских знања томе.17. Шта је рециклажа и чему служи? (Домаћи задатак: „Геосазнање”, стр. 13)Позива ученике да саопште податке из задатка у вези с амбалажом. Бележи на табли:

• на којој су амбалажи уочили Мебијусову петљу;• шта су одвојили за рециклажу;• која им је врста материјала најчешће била доступна;

Page 10: ПРИПРЕМА ЗА ЧАСlogos-edu.rs/_files/file/content/2015/1120-logosgeografi...ученицима да ће та знања проширивати из наставног предмета

68

МОГУЋИ ТОК ЧАСА

• како су одрасли реаговали када су видели њихову активност и да ли су прихватили учешће у њој.

Ако су ученици послали резултате свог истраживања с фотографијама или без њих на имејл, обрађује их и припрема раније, а на часу презентује.

Активности ученикаСлушају, анализирају, дефинишу, описују, саопштавају, класификују, наводе примере, приказују, критикују, препоручују, предлажу, процењују, закључују, процењују, дискутују.

Завршни део часа (10 минута)

Наставник позива ученике да на припремљеним листовима нацртају или речима опишу свој доживљај географије и њену везу са свакодневним животом човека.

Изглед табле

АНАЛИЗА ДОМАЋЕГ ЗАДАТКА

РЕАКЦИЈЕ НА АКТИВНОСТ

НАУЧИЛИ СМО:

ОДВОЈЕНО ЗА РЕЦИКЛАЖУ

ВРСТА МАТЕРИЈАЛА

АМБАЛАЖА С МЕБИЈУСОВОМ ТРАКОМ

Page 11: ПРИПРЕМА ЗА ЧАСlogos-edu.rs/_files/file/content/2015/1120-logosgeografi...ученицима да ће та знања проширивати из наставног предмета

69

ПРИПРЕМА ЗА ЧАС

Редни број часа 3.

Наставна тема Васиона

Наставна јединица Васиона

Школа и разред

Наставник

Датум реализације

Врста (тип) часа обрада.

Облик рада фронтални и индивидуални.

Наставне методе дијалошка, рад на тексту, монолошка, илустративно-демонстративна.

Наставна средства

уџбеник географије за 5. разред (стр. 18–23) Нови Логос, мултимедијални ПДФ уџбеник, табла, маркер, средства ИКТ.

Корелација природа и друштво, математика, информатика и рачунарство.

Циљ часа усвајање знања о васиони и васионским телима; развијање способности оријентације помоћу звезде Северњаче.

ИсходиПо завршеној наставној јединици ученик ће бити у стању да: разликује појмове васиона, галаксија, Млечни пут, Сунчев систем, Земља.

Образовни стандарди ГЕ.1.2.1, ГЕ.2.2.1.

Кључни појмови васиона, небеска тела, телескоп, астрономија, светлосна година, звезде, сазвежђа, галаксије.

Међупредметне компетенције

учење, комуникативна, сарадња, рад с подацима и информацијама, дигитална, естетичка.

Page 12: ПРИПРЕМА ЗА ЧАСlogos-edu.rs/_files/file/content/2015/1120-logosgeografi...ученицима да ће та знања проширивати из наставног предмета

70

ПРИКАЗ МУЛТИМЕДИЈАЛНИХ САДРЖАЈА НАСТАВНЕ ЈЕДИНИЦЕ

Линк

Филм

Филм

Галерија слика

Галерија слика

Галерија слика

Галерија слика

Додатни садржај

Page 13: ПРИПРЕМА ЗА ЧАСlogos-edu.rs/_files/file/content/2015/1120-logosgeografi...ученицима да ће та знања проширивати из наставног предмета

71

МОГУЋИ ТОК ЧАСА

ПРИКАЗ МУЛТИМЕДИЈАЛНИХ САДРЖАЈА НАСТАВНЕ ЈЕДИНИЦЕ

Могући ток часа

Уводни део часа (10 минута) Активности наставника

Линк на апликацију НАСА-е

Подсећање на знања о Сунцу и Земљи из претходних разреда

У разговору с ученицима утврђује постојећа знања, вештине и навике посматрања и запажања на небу. Поставља питања и усмерава разговор. Помаже ученику да организује своја размишљања.Питања:Шта видите на небу у току дана, а шта у току ноћи?

Анимација

Галерија слика

Додатни садржај

Page 14: ПРИПРЕМА ЗА ЧАСlogos-edu.rs/_files/file/content/2015/1120-logosgeografi...ученицима да ће та знања проширивати из наставног предмета

72

МОГУЋИ ТОК ЧАСА

Зашто је дању небо светло, а ноћу тамно?Шта помислите када чујете реч свемир, васиона или космос? Користи „грозд технику” критичког мишљења, бележи одговоре на табли и анализира их.

Активности ученикаАктивно слушају, посматрају, уочавају, размишљају, сећају се, описују, закључују, одговарају, питају.

Главни део часа (25 минута)

Активност наставника: наводи, објашњава, дефинише појмове телескоп*, васиона*, небеска тела*, астрономија*, светлосна година*, звезде*, сазвежђа*, галаксија* исписује их на табли.

Филм: Велики прасак

Филм: Путовање кроз свемир

Галерија: Поређење звезда

Галерија: Која сазвежђа видимо

Додатни садржај: Повезивање звезда у сазвежђу кликом

Галерија: Млечни пут

Галерија: Настанак елиптичних галерија

Поткрепљује садржајем „Занимљиве географије”, стр. 18. и илустрацијама на странама уџбеника: 18. 19. 20. и 21.

Даје упутство да звездица значи да је то појам који треба усвојити (знати).Упућује ученике на адресе дате на страни 19. за рад код куће („Геобиблиотека”).Даје упутства за уочавање сазвежђа Великог и Малог медведа и звезде Северњаче (уџбеник, слика на стр. 20).Доводи у везу праћење кретања Сунца на небу с утврђивањем страна света и указује на значај тог посматрања.Поставља питање: шта би било када се астрономи не би сложили око назива и положаја сазвежђа („Геосазнање”, стр. 20)?Прати одговоре, помаже ученику да организује своје размишљање.Упознаје ученике са садржајем „Занимљиве географије”, стр. 22.

Page 15: ПРИПРЕМА ЗА ЧАСlogos-edu.rs/_files/file/content/2015/1120-logosgeografi...ученицима да ће та знања проширивати из наставног предмета

73

МОГУЋИ ТОК ЧАСА

Активности ученикаАктивно слушају, разговарају, одговарају на питања, посматрају, уочавају објекте, појаве и односе у простору, закључују, бележе.

Завршни део часа (10 минута)

На основу питања на стр. 22 поновити и утврдити оно што је научено на часу.Наставник поставља питања, ученици се јављају и дају одговоре.Наставник прати, исправља или потврђује тачне одговоре, које ученици бележе у уџбенику.

Домаћи задатак: „Геосазнање” и „Геофокус”, стр. 18, 19 и 20.

Запажање наставника о часу:

Изглед табле

ВАСИОНА

Телескоп*

Васиона* (свемир, космос)

Небеска тела* (звезде, планете, планетоиди, сателити, комете, медори)

Астрономија*

Светлосна година*

Звезде*

Сазвежђа* (Велики медвед, Мали медвед, Зодијак)

Галаксије*

Галактика* = Млечни пут* = Кумова слама

Page 16: ПРИПРЕМА ЗА ЧАСlogos-edu.rs/_files/file/content/2015/1120-logosgeografi...ученицима да ће та знања проширивати из наставног предмета

74

ПРИПРЕМА ЗА ЧАС

Редни број часа 4.

Наставна тема Васиона

Наставна јединица Сунчев систем

Школа и разред

Наставник

Датум реализације

Врста (тип) часа обрада.

Облик рада фронтални и индивидуални.

Наставне методе дијалошка, рад на тексту, монолошка, илустративно-демонстративна.

Наставна средства

уџбеник географије за 5. разред ( стр. 23–27) Нови Логос, мултимедијални ПДФ уџбеник, табла и маркер, модел Сунчевог система, средства ИКТ.

Корелација природа и друштво, математика, информатика и рачунарство.

Циљ часа усвојити основна знања о Сунцу и планетама Сунчевог система; - научити да је Сунце за нас најзначајнија звезда; научити особине, распоред и имена планета Сунчевог система.

Исходи По завршеној наставној јединици ученик ће бити у стању да: објасни и прикаже структуру Сунчевог система и положај Земље у њему; разликује небеска тела и наводи њихове карактеристике.

Образовни стандарди ГЕ. 1.2.1, ГЕ. 2.2.1.

Кључни појмови Сунчев систем, Сунце и планете.

Међупредметне компетенције

учење, комуникативна, сарадња, рад с подацима и информацијама, дигитална, естетичка.

Page 17: ПРИПРЕМА ЗА ЧАСlogos-edu.rs/_files/file/content/2015/1120-logosgeografi...ученицима да ће та знања проширивати из наставног предмета

75

ПРИКАЗ МУЛТИМЕДИЈАЛНИХ САДРЖАЈА НАСТАВНЕ ЈЕДИНИЦЕ

Додатни садржај

Додатни садржај

Задатак

Задатак

Филм

Галерија слика

Филм

Додатни садржај

Додатни садржај

Page 18: ПРИПРЕМА ЗА ЧАСlogos-edu.rs/_files/file/content/2015/1120-logosgeografi...ученицима да ће та знања проширивати из наставног предмета

76

ПРИКАЗ МУЛТИМЕДИЈАЛНИХ САДРЖАЈА НАСТАВНЕ ЈЕДИНИЦЕ

МОГУЋИ ТОК ЧАСА

Могући ток часа

Уводни део часа (10 минута) Активности наставникаУтврђује степен стеченог знања, поставља питања, усмерава разговор, помаже ученику да организује своја размишљања, процењује рад ученика, подстиче, уобличава исказивање стеченог знања, проверава домаћи задатак, одговара на питања, закључује.Питања: Шта је васиона? Шта су звезде? Шта је сазвежђе? Шта је галаксија?Како се зове наша галаксија?Шта је светлосна година? Шта је астрономија? Која небеска тела знаш? Шта је телескоп? Како се утврђују стране света на основу Сунчевог кретања?Како се утврђује положај звезде Северњаче на небу?Како гласе одговори на питања и задатке из „Геофокуса” и„Геосазнања”, стр. 18–20.

Додатни садржај

Page 19: ПРИПРЕМА ЗА ЧАСlogos-edu.rs/_files/file/content/2015/1120-logosgeografi...ученицима да ће та знања проширивати из наставног предмета

77

МОГУЋИ ТОК ЧАСА

Активности ученикаслушају, размишљају, присећају се, описују, дефинишу, закључују, успостављају везе, дају одговоре, постављају питања.

Главни део часа (25 минута)

Активност наставникаУпознаје ученике с одликама Сунца, Земљи најближе звезде.

Филм: Рађање соларног система

Галерија: Сунчев систем

„Занимљива географија’’, стр. 23.

Наводи, описује, објашњава, илуструје.Наводи појам Сунчев систем*. Разликује, објашњава, описује, разврставадефинише и илуструје његове елементе – планете*.

Додатни садржај: Симулација

Анимација: Сунчев систем

Видео: Поређење величина небеских тела

Филм: Помрачење Сунца

Схема: Унутрашње и спољашње планете

123

Задатак 2: Слагање планета (стр. 25)

ученике на уџбеник, стр. 24 (Сунчев систем).

Прозива ученике да прочитају делове „Занимљиве географије” на стр. 24.Усмерава ученике на „Геофокус” и „Геосазнање” на стр. 23 и 25.

Активности ученикаАктивно слушају, постављају питања, самостално се служе уџбеником, читају, посматрају и уочавају објекте и односе у простору; бележе.

Page 20: ПРИПРЕМА ЗА ЧАСlogos-edu.rs/_files/file/content/2015/1120-logosgeografi...ученицима да ће та знања проширивати из наставног предмета

78

МОГУЋИ ТОК ЧАСА

Завршни део часа (10 минута)

На основу питања на стр. 26 поновити и утврдити оно што је научено на часу.Наставник поставља питања, ученици се јављају и дају одговоре.Наставник прати, исправља погрешне одговоре, а потврђује тачне, које ученици бележе у уџбенику.

Домаћи задатак:

123

Задатак 1: Игра меморије – Планете (стр. 25.)

„Геофокус” и „Геосазнање” на стр. 23 и 25.

Запажање наставника о часу:

Изглед табле

СУНЧЕВ СИСТЕМ: СУНЦЕ, ПЛАНЕТЕ

СУНЧЕВ СИСТЕМ*

ПЛАНЕТЕ*

1. Меркур 2. Венера УНУТРАШЊЕ ПЛАНЕТЕ3. Земља (мале, чврсте)4. Марс

5. Јупитер6. Сатурн СПОЉАШЊЕ ПЛАНЕТЕ7. Уран (велике, гасовите)8. Нептун

Патуљасте планете: Плутон и Ксена (УБ313)

СУНЦЕ*– извор светлости и топлоте на ЗемљиПросечна удаљеност: око 150 000 000 kmПречник: 109 пута већи од пречника ЗемљеТ = 6.000 °С на површини Т = 15 000 000 °С у средиштуСунчеве пеге* звезда средње величине