Download - Unitat didàctica

Transcript
Page 1: Unitat didàctica

LES FLORS

DE

PRIMAVERA

Nom: Olga Marsal

Assignatura: Didàctica

Professora: Mònica Romero

CFGS Educació Infantil

Acadèmia Igualada

27/02/2012

UNITAT DIDÀCTICA

Page 2: Unitat didàctica

____________________________________________________________________________ Unitat Didàctica

Títol: “Les flors de primavera” Grup classe: Les abelles Edat: 2 - 3 anys (M2) Període: Inici: 16 d’abril de 2012 fi: al 22 juny de 2012

Justificació:

Quan arriba l’estació primaveral, el nostre entorn es transforma, adopta un paisatge diversificat i floral, és un bon moment per treballar les tres àrees curriculars en un dels elements d’aprenentatge com són les flors en aquesta època de l’any. Aquesta unitat didàctica és basarà en posar en contacte a l’infant a l’entorn físic immediat i els estímuls que ens proporciona, el coneixement i la cura que necessiten les flors, com plantar flors, quins animals conviuen i s’alimenten de les flors, els colors que les formen, les aromes que desprenen cadascuna d’elles i conjuntament desenvolupar integralment l’alumnat tenint en compte el desenvolupament cognitiu, psicomotor, sensorial ,social i afectiu que poden arribar a assolir en aquesta edat. L’entorn físic ens proporciona la utilització en primer terme de l’aprenentatge significatiu i constructivista a través de l’experimentació, l’observació, la manipulació i l’acció, i en segon terme utilitzarem l’aprenentatge transversal com és el medi ambient que treballarem conjuntament tota l’escola.

Objectius d’aprenentatge: Continguts

Observar les característiques pròpies de la primavera. Observar i identificar les flors sorgides durant l’estació primaveral. Identificar els canvis a la natura produïts durant el canvi d’estació. Conèixer la seqüenciació de creixement de les flors. Realitzar dibuixos amb les característiques de les flors. Identificar les diferents temperatures. Millorar l'autonomia personal. Saber tenir cura dels éssers vius de l’entorn físic. Fomentar la responsabilitat pel medi ambient. Aplicar la coordinació ull-mà Memoritzar el ball de les flors. Estimular la capacitat pulmonar. Interès per tècniques plàstiques més bàsiques ( pintura, dibuix etc..). Discriminar els diferents animals que conviuen amb les flors. Estimular els sentits (olfacte, vista, tacte). Discriminar les aromes de les flors més bàsiques.. Reconèixer els colors primaris, Aprendre els números de l‘ 1 al 5.

DES

COBE

RTA

D’U

N

MAT

EIX

I D

ELS

ALTR

ES

Domini progressiu del control, la coordinació ull-mà i la pinça superior fina. Interès per conèixer les característiques de flors i les seves parts. Elaboració de dibuixos amb les característiques de les flors. Estructuració de conceptes logicomatemàtics: classificació, relació, numeració,

comparació i ordenació d’elements. (pètals, colors, flors..) Iniciativa per dur a terme activitats i jocs. Potenciació de la capacitat pulmonar.

DES

COBE

RTA

DE

L’EN

TORN

Observació de les flors pròpies de la primavera. Reconeixement de les flors en el medi. Observació dels canvis de l’entorn. Comprensió del entorn immediat. Diferenciació de colors i textures de les flors i aromes florals.

COM

UN

ICAC

I LL

ENG

ÜAT

GE Utilització del nou vocabulari introduït a la unitat.

Participació activa seguint la tonada i gesticulació. Reconeixement i retenció de la cançó de les flors.

Capacitats:

En aquesta unitat didàctica treballarem totes les capacitats que consten a les tres àrees curriculars del Decret 101/2010 , però destacarem especialment les següents: Progressar en el coneixement i domini del seu cos, en el moviment i la coordinació, tot adonant-se de les seves possibilitats. Observar i explorar l’entorn immediat, natural i físic, amb una actitud de curiositat, respecte i participar, gradualment, en activitats socials i culturals. Comportar-se d'acord amb unes pautes de convivència que el portin cap a una autonomia personal, cap a la col·laboració amb el grup i cap a la integració social.

Pàgina | 1

Page 3: Unitat didàctica

____________________________________________________________________________ Unitat Didàctica

Metodologia:

El mètode metodològic que utilitzarem en aquesta unitat didàctica serà a través de l’aprenentatge significatiu i constructivista com són l’observació, la manipulació i l’experimentació. És imprescindible tenir present la globalitat amb què els infants actuen i aprenen, des de la seva pròpia autonomia fins a la descoberta de l’entorn i conjuntament expressant-se lingüísticament i desenvolupant-se socialment i afectivament envers els altres i a l’entorn físic pròxim, per aquest motiu les activitats que es portaran a terme seran a través del contacte directe amb la natura. És treballarà també el bagul del buf ja que en aquesta edat és important el control i desenvolupament de la capacitat pulmonar de l’infant. Com també la coordinació i la psicomotricitat a través de les diferents activitats que portarem a terme.En moltes de les activitats es treballarà amb el grup classe, per tal de fomentar la cooperació, socialització i coordinació entre els infants , però també hi ha unes activitats on es faran uns agrupament més individualitzats, per parelles o petits grups. Obtindrem ajuda d’una educadora de reforç rotativa en aquelles activitats fora de l’aula i la de plantar flors.La majoria d’activitats es realitzaran a l’aula, encara que en alguna activitat serà necessari sortir al pati de la llar, anar al parc i anar a una floristeria.Per concloure aquesta metodologia té com a principal objectiu integrar l’entorn físic als infants i la gran importància que té el medi ambient durant el llarg de tota la nostra existència, és per aquest motiu que és important inculcar el respecte pel medi ambient des de ben petits. A l’escola es treballarà com aprenentatge transversal el Medi Ambient, hi tots els alumnes conjuntament portaran a terme tasques de respecte i cura d’aquest com és el reciclatge.

Recursos materials: Criteris d’avaluació: 1 2 3 4 5 Taps d’ampolla reciclats verds i vermells (entre tots reciclarem taps) Llavors de roses, margarides i petúnies. Pales i regadores. Aigua i terra amb components vitamínics per plantes. Cartolines Dina A 4 i cartolines A4. Flor per fer el bagul del buf:Pixallits o Dents de lleó. Pètals de flors de color vermell, rosa, blau, groc, taronja, violeta. Pegament en barra. Bossa groga. Pintures de mans Pinzells nº25

Conèixer les característiques pròpies de la primavera. Reconèixer les parts de les flors. Interès per realitzar les activitat proposades. Aconseguir una millora discriminació sensorial. Adquirir conceptes logicomatemàtics. Maximitzar la capacitat pulmonar. Discriminar els números i colors. Tenir cura i respectar la natura. Adquirir nou vocabulari. Tenir iniciativa al realitzar les activitats. Adquirir autonomia, socialització i relació amb l’entorn.

1) Té molta dificultat; 2) Té dificultat; 3) Assumit; 4) Bé; 5)Molt béRecursos humans:

- Educadora de suport del centre.

Noves tecnologies - TAC: Projector i ordenador portàtil.Les TAC ens proporcionaran un suport /rotació a les activitats.

Adaptacions:

Imprescindible abans de portar a terme aquesta Unitat didàctica!Tenir en compte les al·lèrgies dels alumnes i assegurar-se amb anterioritat que tots ells poden estar en contacte amb les flors. Si tenim algun cas d’al·lèrgia al pol·len o pigmentació de les flors farem una doble línea a la unitat didàctica. A totes les activitats que s’hagi d’estar en contacte directe amb flors els alumnes afectats faran una activitat alternativa (ex. Dibuixar una flor, conte de “somnis d’una flor”, cançó d’anglès de les flors...) amb l’educadora de reforç/ rotació del centre.

Web grafia:http://fichadeingles.blogspot.com/2011/03/spring-songs.htmlhttp://www.edu365.cat/stjordi/

Pàgina | 2

Page 4: Unitat didàctica

____________________________________________________________________________ Unitat Didàctica

INICIAL

1 Mirem l’arribada de la primavera.

Sortirem al pati de la Llar a observar el canvi d’estació, les flors que neixen i les temperatures que han canviat. Hi ha animals que en tot l’hivern estaven dormint i no els hem vist, com les papallones i les abelles.

17/04/2012Explicarem el conte de: “SOMNIS D’UNA FLOR. Una flor que volia volar”, aprofitarem que estem al pati i ja fa més bon temps ens asseurem en rotllana i explicarem aquest conte als infants.

2 Anem a la floristeriaSortirem a comprar llavors a la floristeria, també podrem veure i observar la diversitat de flors que existeixen, les parts que les composen: les arrels,la tija, les fulles,els pètals, olorarem les flors i veurem quin munt de colors que tenen. Farem fotografies

20/04/2012

APRENENTATGE

3 La diada de Sant JordiFarem una rosa de taps d’ampolla per la mare, durant les primeres setmanes d’abril farem recollida de taps d’ampolla de tots colors. Farem fotografies i filmacions. 23/04/2012Explicarem la llegenda de Sant Jordi a l’aula amb tots els infants asseguts en mitja lluna. Farem fotografies.

4 Fem el nostre jardí! Farem el nostre jardí al pati de la Llar, tots els alumnes conjuntament plantarem les llavors que hem comprat a la floristeria, i les regarem. Farem fotografies i filmacions. 25/04/2012

5Ballem i cantem “Les Flors

de primavera”

Mirarem el vídeo de la cançó en anglès “ Spring is here”, i anirem aprenent el ball corresponent per poder portar a terme la representació d’aquesta cançó i ball a la festa de final de curs. Aquesta activitat és repetirà un dia per setmana i ens farem un vestuari nosaltres mateixos amb bosses.

01/05/2012

6 Cuidem el nostre jardí!Anirem a observar els canvis seqüencials del creixement de les nostres flors, les regarem, les comptarem, les olorarem i veurem quin color tenen tot expressant-nos i interaccionant tots junts. Aproximadament repetirem l’activitat cada deu dies ja que les flors necessiten ser regades i cuidades. Farem fotografies i filmació.

07/05/2012

7Les flors i les seves amigues les abelles

Ens visita un apicultor i ens explicarà la relació entre les abelles i les flors, com s’alimenten, perquè les hem de cuidar i ens portarà unes quantes abelles perquè les observem. Farem fotografies i filmacions. 25/05/2012

8 Bufa que bufa!!!! Cada alumne tindrà una flor anomenada “ Pixallits o Dents de lleó” i hauran de bufar fins a quedar-se solsament amb la tija. Farem fotografies i filmacions. 04/06/2012

SINTESI

9 El mural del nostre jardí.Farem un collage de pètals, cada alumne podrà crear el seu propi collage al seu gust i els enganxarem sobre una fulla dina A4, i finalment les penjarem a l’aula decorant-la primaveralment. Farem fotografies del mural durant l’execució i al finalitzar-ho.

14/06/2012

10 Celebrem el final de curs

Farem la representació de : “Les flors de primavera”davant de totes les famílies. Els infants ballaran i cantaran la cançó amb anglès que han aprés. Farem fotografies i filmacions.

22/06/2012Pares i alumnes veurem el DVD de totes les fotografies i vídeos del transcurs de les activitats portades a terme en aquesta unitat didàctica.

Pàgina | 3

ACTIVITATS D’APRENENTATGE:

Page 5: Unitat didàctica

____________________________________________________________________________ Unitat Didàctica

Dilluns Dimarts Dimecres

Dijous Divendres Dissabte Diumenge

1

2 3 4 5 6 7 8

9 10 11 12 13 14 15

16 17Activ.1

18 19 20Activ.2

21 22

23Activ.3

24 25Activ.4

26 27 28 29

30

Dilluns DimartsDimecre

s Dijous Divendres Dissabte Diumenge

1Activ.5

2 3 4 5 6

7Activ.6

8Activ.5

9 10 11 12 13

14 15Activ.5

16 17Activ.6

18 19 20

21 22Activ.5

23 24 25Activ.7

26 27

28Activ.6

29Activ.5

30 31

Dilluns Dimarts Dimecres Dijous Divendres Dissabte Diumenge

1 2 3

4Activ.8

5Activ.5

6 7Activ.6

8 9 10

11 12 13 14 15 16 17Pàgina | 4

Page 6: Unitat didàctica

Activitats inicials

Activitats d’aprenentatge

Activitats de síntesi

____________________________________________________________________________ Unitat Didàctica

Activ.5 Activ.9

18Activ.6

19Activ.5

20 21 22Activ.10

23 24

25 26 27 28 29 30

CALENDARI DE LA UNITAT DIDÀCTICA “Les flors de primavera”

Pàgina | 5

CURS 2011/2012

JUNYMAIG

ABRIL

Page 7: Unitat didàctica

____________________________________________________________________________ Unitat Didàctica

FITXA ACTIVITAT Nº 1

Títol: Mirem l’arribada de la primavera!

Temporalització Organització de l’espai Agrupament

Duració: 1 hora.Dia: Dimarts 17/04/2012Moment del dia: a les 11 del migdia, el sol està escalfant i hi ha una bona temperatura per estar al pati extern de l’escola.

L’activitat es realitzarà al pati descobert de la Llar d’infants.

Tota la classe en conjunt.

Objectius Continguts

- Observar i identificar el canvi de temperatura, fa mes calor i no portem jaquetes d’hivern.

- Expressar les sensació de calor/fred.- Dialogar amb l’educadora de la diferència de color

groc i verd dels arbres.- Identificar les papallones i abelles (si en veiem).- Mantenir atenció durant el conte.

- Reconeixement dels canvis de temperatura .- Identificació dels animals i colors.- Comprensió del conte Somnis d’una flor.- Expressió de la pròpia opinió de la primavera.- Intervenció expressiva en l’activitat.- Adquisició de nou vocabulari: flors, fulles, arbres,

papallones, abelles...

Desenvolupament

Primera part de l’activitat: Sortirem tots junt agafats de la mà al pati de la Llar. Observarem les fulles dels arbres, les noves herbes que neixen. L’educadora els hi explicarà que a la primavera la temperatura és més calorosa, les abelles i les papallones es desperten, i floreixen més flors... Serà una interacció entre tots del que es va observant. L’educadora serà qui guiarà la conversa i d’interacció de tot el grup fent preguntes com: “- fa més calor, ja no portem jaquetes d’hivern, veritat?”;“ -qui té flors a casa seva?”; “-de quin color són les fulles dels arbres?” ; “- com son les papallones?- i les abelles?”.

Segona part de l’activitat: L’educadora indicarà als alumnes per asseure’s en forma de mitja lluna al terra del pati on s’ha estat observant. Quan tots els alumnes estiguin còmodament asseguts i amb atenció l’educadora davant d’ells els hi explicarà el conte: “Somnis d’una flor, la flor que volia volar”, tot utilitzant una flash card amb el dibuix de la flor i l’abella protagonistes del conte perquè tots els alumnes puguin fer-se iniciar l’esquema mental dels elements que són les flors i les abelles.Al finalitzar el conte hi hauran preguntes per comprovar que han entès i comprès el conte, tot deixar que s’expressin en les respostes.

Material

Flash card d’una imatge d’una flor, i una abella en Dina A4 (Adjuntada a l’annex).

Valoració de l’activitat

Pàgina | 6

Page 8: Unitat didàctica

____________________________________________________________________________ Unitat Didàctica

FITXA ACTIVITAT Nº 2

Títol: Anem a la floristeria.

Temporalització Organització de l’espai Agrupament

Duració: 2 hores i mitja.Dia: Divendres 17/04/2012Moment del dia: a les 10 del matí, hi ha una bona temperatura per sortir al carrer.

L’activitat es realitzarà a l’exterior, a la floristeria del poble.

Tota la classe en conjunt.

Objectius Continguts

- Observar i identificar les flors de les plantes.- Discriminar els colors primaris.- Diferenciar i relacionar les aromes que desprenen

cadascuna de les flors.- Interaccionar amb l’educadora de la diferència de

colors i aromes.- Parar atenció i interès a l’explicació de la florista.- Saber comportar-se al carrer.- Obeir: no deixar-se anar de la corda ni escapar-se

cap a un altre lloc que no hagi indicat l’educador/a.

- Reconeixement de les flors i els seus colors.- Intervenció expressiva en l’activitat.- Adquisició de nou vocabulari: flors, fulles, tija i arrels- Predisposició i atenció durant l’activitat.- Comprensió de les normes establertes per

l’educador/a.- Iniciació en els conceptes logicomatemàtics de

qualitat i quantitat, relació i comparació.- Adequació de les normes.

Desenvolupament

Sortirem al carrer tots agafats a la corda en direcció a la floristeria del poble. Ens acompanyarà l’educadora de reforç rotativa per tenir cura i major control de tots els alumnes. Quan arribem a la floristeria l’educadora presentarà a la florista que ens ensenyarà flors i les parts de la flor: les arrels, la tija, els pètals i les fulles. Al finalitzar l’explicació els alumnes observaran, oloraran, tocaran i miraran lliurament les flors.L’educadora guiarà la conversa de les flors, senyalarà els diferents colors, olorant les diversitats de flors tot preguntant i posant èmfasi en cadascuna de les flors perquè els alumnes adquireixin tota la informació i l’activitat sigui motivadora i curiosa.En finalitzar tots junt tornarem a la llar de la mateixa forma que a l’anada, agafats de la corda i seguint les normes que ha indicat l’educadora.

Material

Corda per sortir en grup al carrer (estarà adequada perquè tots els alumnes s’hi puguin agafar correctament i portar un ordre seqüencial).

Valoració de l’activitat

Pàgina | 7

Page 9: Unitat didàctica

____________________________________________________________________________ Unitat Didàctica

FITXA ACTIVITAT Nº 3

Títol: La Diada de Sant Jordi.

Temporalització Organització de l’espai AgrupamentDuració: 3 hores.Dia: Dilluns 23/04/2012Moment del dia: a les 9 del matí la primera part de l’activitat: fem una rosa. A les 11 després del pati la segona part de l’activitat: la llegenda de Sant Jordi per relaxar-nos.

L’activitat es realitzarà a l’aula de la llar d’infants.

- Primera part de l’activitat plàstica individualment.

- Segona part de la llegenda globalment.

Objectius Continguts

- Diferenciar els colors verd i vermell.- Classificar els taps en colors correctament.- Relacionar els colors dels taps amb els colors de la

imatge de la fitxa per enganxar-los correctament.- Reconèixer la rosa i interaccionar amb l’educadora.- Treballar amb la pinça superior fina per fer la rosa.- Mostrar autonomia per realitzar l’activitat.- Parar atenció i interès a la llegenda.

- Reconeixement dels dos colors.- Aproximació a conceptes logicomatemàtics:

classificació, ordenació, numeració i relació.- Intervenció expressiva en l’activitat.- Adquisició de nou vocabulari: rosa, Sant Jordi..- Predisposició i atenció durant l’activitat.- Comprensió de la llegenda.- Seguiment i observació del conte en imatges

seqüencials.

Desenvolupament

Primera part de l’activitat (A): “FEM LA ROSA DE SANT JORDI AMB TAPS”: L’educadora ensenyarà la imatge en color d’una rosa i introduirà l’activitat plàstica que es realitzarà, fent la mostra enganxant els taps. Seguidament repartirà a cada alumne una cartolina amb la imatge en color d’una rosa (adjuntada a l’annex) i taps d’ampolla reciclats de color verd i vermell. Els alumnes estaran fent la activitat en les taules normalment organitzades de 5 nens per taula i cadascun individualment portarà a terme l’activitat mentre l’educadora observarà i ajudarà a tots aquells que puguin tenir alguna dificultat. Al finalitzar cada alumne escriurà el seu nom darrera la cartolina. La rosa se la podran endur i l’educadora els hi explicarà que li han de regalar a la seva mare.

Segona part de l’activitat (B): “LA LLEGENDA DE SANT JORDI, PATRÓ DE CATALUNYA”: L’educadora indicarà als alumnes per asseure’s en forma de mitja lluna. Quan tots els alumnes estiguin còmodament asseguts l’educadora davant d’ells els hi introduirà la llegenda de Sant Jordi i perquè celebrem aquest dia amb llibres i roses. I a continuació narrarà la llegenda de Sant Jordi amb les flash cards adjuntades a l’annex. Al finalitzar la narració l’educadora farà preguntes per comprovar que han entès i comprès de la llegenda, promulgant la seva expressió i imaginació.

Material Observacions

- Cartolina Dina A4.- Taps d’ampolla reciclats de color verd i vermell.- Pegament en barra.- Flash cards.

Tenir en compte: 3 setmanes abans sol·licitar taps reciclats a les famílies. Els hi apuntarem als nens a l’agenda escolar una anotació per fer memòria als pares.

Valoració de l’activitat

Pàgina | 8

Page 10: Unitat didàctica

____________________________________________________________________________ Unitat Didàctica

FITXA ACTIVITAT Nº 4

Títol: Fem el nostre jardí.

Temporalització Organització de l’espai Agrupament

Duració: 2 hores i mitja.Dia: Dimecres 25/04/2012Moment del dia: a les 10 del matí ja que hi ha una bona temperatura per sortir al carrer i es farà desprès de l’esbarjo.

L’activitat es realitzarà al pati de la Llar, al racó on s’haurà preparat per poder fer el jardí.

Tota la classe en conjunt i al realitzar l’activitat en grups de 4 alumnes.

Objectius Continguts

- Diferenciar la llavor, de la terra i l’aigua.- Practicar la pinça superior fina.- Dominar el control de la subjecció d’objectes.-Tenir cura dels elements utilitzats: pala, aigua, terra.- Cooperar i compartir amb la resta del grup.- Intervenir activament en l’activitat.- Obeir les indicacions de l’educador/a.

- Diferenciació de la pala, la terra i la llavor.- Intervenció expressiva en l’activitat.- Experimentació amb els materials: aigua i terra.- Predisposició i atenció durant l’activitat.- Comprensió de les normes establertes per

l’educador/a.- Adequació de les normes.

Desenvolupament

Sortirem tots junts al pati de l’escola i l’educadora introduirà l’activitat. Primer que tot l’educadora dividirà als alumnes en grups de 4 nens/es i cadascun dels grups realitzarà l’activitat individualment juntament amb l’educadora mentre la resta d’alumnes juguen al pati.L’educador/a amb cada grup guiarà l’activitat, primer faran el forat per posar la llavor amb la pala, segon posaran la llavor i premeran bé la terra amb les mans. Finalment regaran la llavor que han plantat.Com que és una activitat molt laboriosa una educadora de reforç ens ajudarà a tenir cura de la resta de grup que està jugant al pati mentre cada grup fa l’activitat.L’educadora haurà de marcar les pautes per seguir l’elaboració de l’activitat i cadascun dels alumnes pugui realitzar una de les parts de la plantació de les flors.

Material Observacions

- Llavors de roses, margarides i petúnies.- Pala i regadora.- Aigua i terra amb components vitamínics inclosos per plantes.

Es faran fotografies i filmacions de l’activitat per poder fer el DVD posteriorment i mirar-lo juntament amb les famílies el dia de la celebració de final de curs.

Valoració de l’activitat

Pàgina | 9

Page 11: Unitat didàctica

____________________________________________________________________________ Unitat Didàctica

FITXA ACTIVITAT Nº 5

Títol: Ballem i cantem la representació “Les flors de primavera”

Temporalització Organització de l’espai Agrupament

Duració: 45 minuts.Dia: cada dimarts fins a finalitzar el curs escolar.

- Maig : 1, 8, 15, 22 i 29- Juny: 5, 12 i 19

Moment del dia: desprès del pati a les 10 del mati.

L’activitat es realitzarà a l’aula de psicomotricitat.

Tota la classe en conjunt.

Objectius Continguts

- Interpretar i dramatitzar el ball i la cançó de les flors de primavera.

- Parar atenció a les explicacions de l’educadora.- Imitar els gestos i moviments corporals que

acompanyen la cançó.- Pintar i decorar la bossa amb el dibuix d’una flor.- Utilitzar la pinça fina amb suficient control per

poder pintar la bossa.- Mostrar interès per l’activitat.

- Interpretació del ball de Les flors de primavera.- Dramatització del ball de les Flors de primavera.- Identificació de les flors a la cançó.- Memorització del ball i la cançó.- Decoració del vestuari de la interpretació de les flors

de primavera.- Coneixement del propi organisme, habilitats,

capacitats i limitacions de cadascun.

Desenvolupament

Mirarem el vídeo de la cançó en anglès “ Spring is here”. El primer dia només mirarem el vídeo i el comentarem entre tots, com són els elements que hi surten, els colors de les flors i els animals que han vist. L’educadora explicarà que faran una interpretació ballant i cantant davant dels seus pares a final de curs i estimularà als alumnes perquè interaccionin expressant la seva opinió o preguntes.

El procediment dels passos serà molt simples ja que tindrem en compte el moviment assolit en aquesta edat que es reduït. Consistirà en passos simples de costat a costat ajuntant els peus i una sèrie d’aixecament de braços i obertura de mans. L’educadora seqüencialment anirà introduint els passos i la lletra conjuntament per poder portar a terme aquest ball a la celebració de final de curs.

L’últim dia (19/06/2012) cada alumne pintarà amb pintures una flor en una bossa de color groc que serà el vestuari de la representació davant dels pares. L’educadora quan estiguin secs els dibuixos realitzarà és forats pel coll i els braços perquè cada alumne es pugui col·locar la bossa.

Material- Projector i portàtil.- Lletra al vídeo: http://fichadeingles.blogspot.com/2011/03/spring-songs.html- Terra de goma per practicar el ball.- Bossa groga.- Pintures de mans- Pinzells nº25

Valoració de l’activitat

Pàgina | 10

Page 12: Unitat didàctica

____________________________________________________________________________ Unitat Didàctica

FITXA ACTIVITAT Nº 6

Títol: Cuidem el nostre jardí.

Temporalització Organització de l’espai Agrupament

Duració: 1 hora i mitja.Dia: Cada 10 dies repetirem aquesta activitat,

- Maig: 7, 17 i 28- Juny: 7 i 18

Moment del dia: a les 11 del matí, hi ha una bona temperatura per sortir al pati de la Llar.

L’activitat es realitzarà al pati de la Llar d’infants on tenim plantades les nostres flors.

Tota la classe en conjunt i per regar aniran en parelles .

Objectius Continguts

- Observar i identificar el canvi evolutiu de la llavor que havien plantat anteriorment.

- Experimentar amb l’element: l’aigua.- Identificar les fulles, dels pètals i la tija.- Expressar les seves opinions i pensaments.- Mostrar interès per l’activitat realitzada.- Tenir cura i respecte de les flors i elements utilitzats en

l’activitat.- Dominar els moviments bàsics per agafar la regadora

amb suficient força.

- Observació dels canvis seqüencials de les flors del nostre jardí.

- Experimentació amb els elements utilitzats a l’activitat.

- Identificació de les parts que formen les flors del jardí.

- Domini de les habilitats motrius bàsiques: coordinació, to muscular, sentits:olfacte i vista.

- Expressió de la pròpia opinió, pensaments o inquietuds.

Desenvolupament

Sortirem tots junts al pati de l’escola i observarem com estan les llavors que vam plantar. Identificarem els canvis seqüencials del creixement de les nostres flor. L’educadora farà les parelles d’alumnes i posaran aigua a les regadores i regaran cadascuna de les llavors plantades, així fins que cada alumne hagi realitzat l’activitat.Quan totes les llavors estiguin regades asseurem als alumnes amb forma de mitja lluna i parlarem d’aquesta evolució:

- Comptarem les flors que tenim al nostre jardí.- Identificarem els colors que tenen les nostres flors.- Olorarem les flors que han nascut al nostre jardí.

L’educadora guiarà i estimularà les opinions, pensaments i expressions dels alumnes deixant portar d’interacció als seus coneixements o estímuls que perceben amb les flors.

Material Observacions

- Regadores- Aigua

Es faran fotografies i filmacions de l’activitat per poder fer el DVD posteriorment i mirar-lo juntament amb les famílies el dia de la celebració de final de curs.

Valoració de l’activitat

Pàgina | 11

Page 13: Unitat didàctica

____________________________________________________________________________ Unitat Didàctica

FITXA ACTIVITAT Nº 7

Títol: Les flors i les seves amigues les abelles.

Temporalització Organització de l’espai Agrupament

Duració: 1 hora.Dia: Divendres 25/05/2012Moment del dia: a les 10 del mati després de l’esbarjo.

L’activitat es realitzarà a l’aula de la Llar.

Tota la classe en conjunt.

Objectius Continguts

- Mostrar interès per l’activitat.- Parar atenció a les explicacions de l’apicultor.- Diferenciar les abelles d’altres animals.- Discriminar els colors que observen de les abelles.- Observar i experimentar amb les abelles.- Estructurar i expressar l’idea de quantitat (nombre)- Tenir una actitud participativa.- Respectar les abelles atenent a la seva cura.

- Interès per realitzar les diferents activitats.- Iniciativa a l’hora de col·laborar a la classe.- Predisposició i atenció durant l’activitat.- Comprensió de les explicacions de l’apicultor.- Estructuració de les idees logicomatemàtiques de

quantitat i qualitat.- Adequació de les normes de comportament i bones

formes a l’aula i respecte a les activitat realitzada.

Desenvolupament

Ens visita un apicultor a la classe:L’educadora introduirà la visita de l’apicultor i la relació que té amb les flors que coneixen, i tots els coneixements que han assolit fins al moment. L’Activitat es realitzarà a l’aula i l’apicultor ens explicarà la relació entre les abelles i les flors, com s’alimenten les abelles, perquè hem de cuidar les flors i les abelles. I tots els alumnes podran preguntar, i expressar les seves opinions o inquietuds respecte al tema en qüestió.

Finalment l’apicultor ensenyarà les abelles que ha portat perquè tots les observem i puguem descriure entre tots el seu aspecte,el seu color, definir el soroll que fan, en definitiva poder experimentar de ben a prop les abelles.

Material Observacions

Es faran fotografies i filmacions de l’activitat per poder fer el DVD posteriorment i mirar-lo juntament amb les famílies el dia de la celebració de final de curs.

Valoració de l’activitat

Pàgina | 12

Page 14: Unitat didàctica

____________________________________________________________________________ Unitat Didàctica

FITXA ACTIVITAT Nº 8

Títol: Bufa que bufa.

Temporalització Organització de l’espai Agrupament

Duració: 2 hores.Dia: Dilluns 4/06/2012Moment del dia: a les 10 del matí després de l’esbarjo i amb una bona temperatura exterior.

L’activitat es realitzarà al pati de la Llar d’infants.

Individualment.

Objectius Continguts

- Experimentar amb la Dent de lleó o pixallits.- Identificar la tija de la flor que tenen a les mans.- Utilitzar la capacitat pulmonar.- Treballar: aspiracions i expiracions respiratòries.- Controlar el buf i l’aire dels pulmons per sí

mateixos.

- Experimentació i manipulació de la Dent de lleó.- Execució i control de la capacitat pulmonar.- Identificació de la part de la flor que es pot bufar.- Predisposició durant l’activitat portada a terme.- Coneixement de les pròpies possibilitats, capacitats i limitacions que té cadascun.- Adquisició d’autonomia.

Desenvolupament

Sortirem tots al pati de la Llar, i l’educadora explicarà en què consisteix l’activitat tot fent l’exemple i bufant una dent de lleó, explicarà que s’ha de bufar la part de dalt de la flor i que la tija ha de quedar als dits. A continuació asseurà els alumnes al terra del pati i en grups de quatre alumnes s’aniran aixecant i davant dels altres alumnes cadascun dels components del grup bufarà la seva flor fins a quedar-se sense la tija.

És molt interessant deixar que els alumnes bufin, mirin, manipulin i en definitiva experimentin amb la flor, i no els farem córrer ni donarem pressa per fer l’activitat.Finalment entre tots parlarem de l’activitat i si els hi ha agradat, i diferenciarem les flors que es bufen i les que no tot bufant les flors que tenim al nostre jardí com les petúnies amb el mateix mètode en grups de quatre alumnes.

Material Observacions

- Un pixallits o dent de lleó per cada alumne. Es faran fotografies i filmacions de l’activitat per poder fer el DVD posteriorment i mirar-lo juntament amb les famílies el dia de la celebració de final de curs.

Valoració de l’activitat

Pàgina | 13

Page 15: Unitat didàctica

____________________________________________________________________________ Unitat Didàctica

FITXA ACTIVITAT Nº 9

Títol: El mural del nostre jardí.

Temporalització Organització de l’espai Agrupament

Duració: 1 hora i mitja.Dia: Dijous 14/06/2012Moment del dia: a les 9 del mati.

L’activitat es realitzarà a l’aula de la Llar d’infants.

Individualment.

Objectius Continguts

- Diferenciar els colors primaris.- Classificar els pètals de flors en colors

correctament.- Crear un collage amb imaginació.- Utilitzar la pinça fina amb suficient control per

poder realitzar l’activitat.- Tenir la capacitat de formar en pètals el dibuix de

la flor que tenen en ment i recorden.- Mostrar autonomia per realitzar l’activitat.- Compartir els elements utilitzats en l’activitat:

pètals i pegament.- Expressar el resultat de la flor que ha creat.

- Reconeixement dels colors.- Aproximació a conceptes logicomatemàtics:

classificació, ordenació, numeració i relació.- Potenciació del raonament i la imaginació.- Utilització de la memòria i percepció visual.- Domini de la motricitat bàsica per aquesta activitat:

ull-mà i els músculs que necessiten.- Ús del dibuix com a mitjà de representació:

observació de la realitat, processos, canvis i elaboració i interpretació de representacions gràfiques senzilles sobre les flors.

- Predisposició i atenció durant l’activitat.

Desenvolupament

En aquesta activitat l’educadora organitzarà els alumnes en grups de taules per cinc alumnes i col·locarà plats amb pètals de diferents colors i tres barres de pegament per taules agrupades.Quan tots estiguin degudament asseguts al corresponent lloc explicarà l’activitat que consisteix: en grups han de classificar els pètals en colors. Quan tots els pètals estiguin agrupats en colors l’educadora enganxarà un pètal a una fulla dina A4 i els hi mostrarà com es fa, i repartirà a cada alumne una cartolina perquè pugui fer el seu collage de pètals de flors formant la flor que recorden del jardí que han plantat ells mateixos al pati de l’escola.Finalment posaran el nom de cada alumne a la corresponent cartolina i començarem l’explicació de cada flor.L’educador/a farà sortir davant de la classe a cada alumne perquè expliqui la flor que ha creat i el nom que li posat. I entre tots en parlaran.

Material Observacions

- Cartolina Dina A4- Pètals de color: vermell, rosa, blau, groc, taronja, violeta.- Pegament en barra per cada grup d’alumnes.

Es faran fotografies i filmacions de l’activitat per poder fer el DVD posteriorment i mirar-lo juntament amb les famílies el dia de la celebració de final de curs.

Valoració de l’activitat

Pàgina | 14

Page 16: Unitat didàctica

____________________________________________________________________________ Unitat Didàctica

Pàgina | 15

Page 17: Unitat didàctica

____________________________________________________________________________ Unitat Didàctica

FITXA ACTIVITAT Nº 10

Títol: Celebrem el final de curs.

Temporalització Organització de l’espai Agrupament

Duració: 2 hores.Dia: Divendres 22/06/2012Moment del dia: a les 6 de la tarda, assistint tots els familiars dels infants per veure’ls actuar.

L’activitat es realitzarà a la Llar a l’aula adaptada per representar l’actuació dels infants.

Tota la classe en conjunt.

Objectius Continguts

- Interpretar i dramatitzar el ball i la cançó de les flors de primavera.

- Parar atenció a les indicacions de l’educadora.- Imitar els gestos i moviments corporals que

acompanyen la cançó.- Mostrar interès per l’activitat.- Mantenir una actitud participativa durant

l’activitat.

- Interpretació del ball de Les flors de primavera.- Dramatització del ball de les Flors de primavera.- Memorització del ball i la cançó.- Coneixement del propi organisme, habilitats,

capacitats i limitacions de cadascun.- Domini de les habilitats motrius bàsiques: coordinació

i to muscular.- Predisposició i atenció durant l’activitat.

Desenvolupament

Ja és l’últim dia d’escola i durant el matí l’educadora explicarà que faran a la tarda, la celebració que portaran a terme, entre tots explicaran qui vindrà a veure’ls i si els hi fa il·lusió, és importantissim realitzar aquesta explicació perquè tots ells es facin la seva pròpia idea i tinguin la predisposició desitjada.Els alumnes hauran de venir a la Llar mitja hora abans de la celebració per vestir-se amb les bosses que van decorar i l’educadora i una ajudant de reforç pintaran la cara dels alumnes una flor a cadascun per la representació.A les sis de la tarda començarà el ball i cançó de les Flors de primavera (amb la cançó a rerefons)assajada en l’activitat cinc davant de tots els familiars dels alumnes. Quan finalitzi la representació la tutora de l’aula d’M2 de les abelles introduirà el DVD musical del muntatge de les fotografies i filmacions que s’han fet al llarg de les activitats realitzades en aquesta unitat didàctica perquè tots les familiars dels alumnes puguin veure el transcurs del treball realitzat de cadascun dels infants.

Material Observacions- Bosses decorades a l’activitat número cinc.- Pintures per la cara.- Projector i portàtil- DVD musical del muntatge de totes les fotografies i

filmacions realitzades durant el transcurs de la unitat didàctica.

- Vídeo: http://fichadeingles.blogspot.com/2011/03/spring-songs.html

L’educadora dues setmana abans escriurà la circular corresponen a la celebració de final de curs a les agendes de tots els alumnes informant de l’acte als familiars.La circular haurà de ser retornada amb el número d’assistència dels familiars per poder organitzar l’espai i les cadires per tots ells.

Valoració de l’activitat

Pàgina | 16

Page 18: Unitat didàctica

____________________________________________________________________________ Unitat Didàctica

Pàgina | 17

Page 19: Unitat didàctica

____________________________________________________________________________ Unitat Didàctica

Hi havia una vegada...

... una petita flor de color groc i taronja que estava molt i molt trista perquè no podia volar. Tenia unes fulles precioses, d'un color verd molt viu. I quan el sol acariciava els seus pètals semblava que estigués recoberta de petites gotes d'aigua que li donaven un aspecte brillant. Era la flor més bonica del Prat. Però ella sempre estava trista. Les flors que tenia al voltant intentaven cada dia parlar amb ella però ella mai deia res. No volia parlar. Només tenia una il·lusió: volia volar, descobrir què hi havia més enllà del Prat, a l'altra banda del turó, volia volar....

Una tarda, quan totes les altres flors feien la migdiada, ella mirava la muntanya que tenia davant i s'imaginava que volava amunt i avall, quan de sobte, va notar un pes en un dels seus pètals.

- Qui ets? , va dir la petita flor- Ah! Perdona! Sóc una abella obrera. Estic molt cansada. Puc quedar-me una estona a descansar?? Li va dir l'abella a la flor.-És clar que si! Què t'ha passat?- He anat a recollir nèctar a l'altra costat del turó. Avui he fet molts viatges fins allà. M’he cansat molt, vaig massa ràpid. Aleshores he vist que queia perquè ja em sentia molt dèbil. Descansaré una estona aquí amb tu i després tornaré a casa.-On vius??, li va preguntar la flor-Visc en un rusc, allà darrera aquell arbre.-Oh, va dir la flor, i es va posar a plorar.

Aleshores quan l'abella li va preguntar perquè estava tan trista, la flor li va explicar que ella cada dia somiava que podia volar, que podia anar molt lluny i conèixer altres flors, altres animals, altres paratges.

I que estava trista perquè sabia que mai podria volar.L’abella, que havia estat escoltant molt atentament, va tenir una idea i li va dir:

-Jo et puc explicar tot el que veig quan volo, et parlaré dels colors, de les formes i de les olors, els diré als animalons que em trobo que et vinguin a veure i t’explicaré les històries més curioses dels llocs que puc veure des del cel. Jo seré els teus ulls i tu volaràs amb la teva imaginació a través de les meves paraules. Què et sembla?? -Faries això per mi? li va contestar la flor

Començaré ara mateix….I així va ser que la flor i l’abella es van fer inseparables. La flor mai més va estar trista. Estava tan contenta que li brillaven els ulls de l’emoció. Totes les flors del Prat es giraven cap a ella, li preguntaven coses i ella, emocionada parlava sobre tot allò que l’abella li explicava.

I vet aquí un gos, vet aquí un gat, que aquest conte s’ha acabat!

Pàgina | 18

CONTE ACTIVITAT Nº1: SOMNIS D'UNA FLOR, LA FLOR QUE VOLIA VOLAR VOLAR

Page 20: Unitat didàctica

____________________________________________________________________________ Unitat Didàctica

ACTIVITAT Nº1; FLASHCARD PEL CONTE

Pàgina | 19

Page 21: Unitat didàctica

____________________________________________________________________________ Unitat Didàctica

La llegenda de Sant JordiSant Jordi, cavaller i màrtir, és l'heroi d'una gran gesta cavalleresca, que la veu popular universal situa a les terres allunyades i llegendàries de la Capadòcia, però que la tradició catalana creu esdevinguda als voltants de la vila de Montblanc.

Diuen que assolava els voltants de Montblanc un monstre ferotge i terrible, que posseïa les facultats de caminar, volar i nedar, i tenia l'alè pudent, fins el punt que des de molt lluny, amb les seves alenades envierinava l'aire, i produïa la mort de tots els qui el respiraven. Era l'estrall dels remats i de les gents i per tota aquella contrada regnava el terror més profund.

Les gents van pensar donar-li cada dia una persona que li serviria de presa, i així no faria estrall a tort i a dret. Van assajar el sistema i va donar bon resultat; el cas difícil fou trobar qui es sentís prou avorrit per deixar-se menjar voluntàriament pel monstre ferotge. Tot el veïnat va concloure fer cada dia un sorteig entre tots els veïns de la vila, i aquell que destinés la sort seria lliurat a la fera. I així es va fer durant molt de temps, i el monstre se'n deuria sentir satisfet, car va deixar de fer els estralls i malvestats que havia fer abans.

Heus ací que un dia la sort va voler que fos la filla del rei la destinada a ser presa del monstre. La princesa era jove, gentil i gallarda com cap altra, i feia molt dol haver-la de donar a la bèstia. Ciutadans hi hagué que es van oferir a substituir-la, però el rei fou sever i inexorable, i amb el cor ple de dol va dir que tant era la seva filla com la de qualsevol dels seus súbdits. Així, el rei va avenir-se a que la princesa fos sacrificada.

La donzella va sortir de la ciutat tota sola i espantada, i va començar a caminar cap al cau del monstre. Mentre, tot el veïnat, desconsolat i alacaigut, mirava des de la muralla com la princesa anava al sacrifici.

Pàgina | 20

(ACTIVITAT Nº3 A: Flashcard i llegenda per narrar la llegenda de Sant Jordi, el Patró de Catalunya.L’educadora mostrarà les imatges mentre els hi expliqui la llegenda. Serà de memòria.

Page 22: Unitat didàctica

____________________________________________________________________________ Unitat Didàctica

Quan portava una estona caminant se li va presentar un jove cavaller, cavalcat en un cavall blanc, i amb una armadura tota daurada i lluent. La donzella, esborronada, li digué que fugís de pressa, puix que per allí rondava una fera que així que el veiés en faria xixina. El cavaller li digué que no temés, que no li havia de passar res, ni a ell ni a ella, per tal com ell havia vingut expressament per combatre el monstre, per matar-lo i alliberar del sacrifici a la princesa, com també a la ciutat de Montblanc del flagell que li representava el veïnatge d'aquell monstre.

Entre aquestes, la fera va presentar-se, amb gran horror de la donzella i amb gran goig del cavaller, que la va escometre i d'una llançada la va malferir. El cavaller, que era Sant Jordi, lligà la bèstia pel coll i la donà a la donzella perquè ella mateixa la portés a la ciutat. El monstre va seguir tot manso i estamordit a la princesa. Tot el poble de Montblanc, que havia presenciat la baralla des de les muralles ja esperava amb el braços oberts la donzella i el cavaller, i enmig de la plaça va esbravar el seu odi contra la fera, de la qual aviat no restà bocí.

El rei volia casar la seva filla amb el forcívol cavaller, però Sant Jordi va replicar que no la mereixia; va dir que havia tingut una revelació divina sobre la necessitat urgent d'anar a combatre el drac ferotge i alliberar la donzella, i amb ella la ciutat de Montblanc. I així ho havia fet amb la protecció divina i per manament diví. Per tant, ell no havia fet res per ell mateix i no mereixia cap premi.

Aleshores, Sant Jordi desaparegué misteriosament, talment com havia aparegut.

Text extret del Costumari Català de Joan Amades.

Pàgina | 21

Page 23: Unitat didàctica

____________________________________________________________________________ Unitat Didàctica

Pàgina | 22

(ACTIVITAT Nº3 B: Cartolina amb aquesta imatge per cada nen i hauran d’enganxar els taps vermell i verds del revés en relació al color.)

Page 24: Unitat didàctica

____________________________________________________________________________ Unitat Didàctica

El meu collage de pètals

(ACTIVITAT Nº9: Fitxa per cada alumne, fer el collage enganxant els pètals formant una flor del nostre jardí)

Nom de l’alumne:______________________

Pàgina | 23


Top Related