pismo - pisanje pisma.doc
Post on 08-Oct-2015
40 Views
Preview:
TRANSCRIPT
NASTAVNA PRIPREMA ZA AS
Datum:3.i 4. 10. 2014.
Razred i odjeljenje:II-c
Nastavni predmet:Bosanski jezik i knjievnost
Nastavna jedinica:Pismo Pisanje pisma
Tip asa:Obrada
Oblici rada:
xfrontalni radxindividualni radgrupni rad
rad u parovimaindividualizirani radkontrolni zadaci
Nastavne metode:
xmetoda razgovoraxmetoda objanjavanjametoda crtanja
xmetoda demonstracijexmetoda itanja i pisanjaanalitiko-sintetika metoda
metoda izlaganjarad na tekstuxmetoda ilustracije
Nastavna sredstva i pomagala:
xudbenikxradna sveskakasetofon - CD
plakatinastavni listiigrafoskop
geografska kartalistii sa zadacimalaptop, projektor
Korelacija sa predmetima:
Bosanski jezik i knji.MatematikaMoja okolina
Likovna kulturaMuzika kultura
Ciljevi i zadaci asa
obrazovni:funkcionalni:odgojni:
-ponoviti osnovna pravopisna pravila pisanja velikog poetnog slova
- nauiti sadraj pisma; to, kako i gdje emo pisati pojedne dijelove pisma (oslovljavanje, glavni dio, pozdrav)
-nauiti to piemo na omotnici (adresa primaoca i poiljaoca)
-upoznati uenike s pojmom elektronske pote-primijeniti steeno znanje o pisanju pisma u svakodnevnim situacijama
-razvijati sposobnost pravilne pisane komunikacije
-razvijati temeljitost, preglednost i urednost u pisanju-poticati komunikativnost
-razvijati naviku pisanog izraavanja koristei pisma
- njegovati pisani oblik komuniciranja
ARTIKULACIJA ASA
Uvodni dio asa:Glavni dio asa:Zavrni dio asa:
1.
Pokazujem uenicima jedno pismo - danas emo nauiti pisati pismo. Zapisujem naslov na plou, a uenici u svoje sveske.2.
Najavljujem uenicima
pisanje pisma prema
pravilima koja smo uili.
1.
Upuujem uenike na stranu 121, u Mojoj itanci.
Uenici samotalno itaju tekst. Slijedi razgovor o nainu pisanja i slanja pisma.
Uenicima postavljam pitanja.
Piu li vai roditelji pisma? Kome? Kada? U kojim situacijama? Rijetko ili esto? Zato?
Nakon odgovora na postavljena pitanja zajedniki promatramo i analiziramo to sadri pismo u udbeniku. Uenici zapaaju tri dijela koja sadri svako pismo. Metodom razgovora objasnit emo ta i kako zapisujemo u pojedinom dijelu pisma. Pritom emo ponoviti pravopisna pravila o pisanju vlastitih imena i pisanju poetka reenice te o reeninim znakovima na kraju reenice. Upozoravam uenike na razumljivost i itljivost reenica. Utvrujemo zatim kako se i gdje zapisuje adresa primaoca i poiljaoca (na omotnici pisma). Zakljuujemo da na pismo moramo zalijepiti marku propisane vrijednosti, a pismo ubaciti u potanski sandui ili predati u poti.2. Uenici piu pisma prvo u svoje sveske. Pratim rad uenika, dajem upute i vrim korekcije gdje je potrebno.
Nakon to su napisali pismo, uredno ga prepisuju na list papira.
Nakon pisanja pisma pristupamo adresiranju.
1.
Domaa zadaa;
-U kolu donijeti jednu istu omotnicu za pismo i adresu osobe kojoj bi rado poslali pismo te potansku markicu ili novac za kupovinu markice u poti.
2.
Odlazimo u potu i aljemo pismo.
top related