pismo - pisanje pisma.doc

Upload: esmin-mehic

Post on 08-Oct-2015

40 views

Category:

Documents


2 download

TRANSCRIPT

NASTAVNA PRIPREMA ZA AS

Datum:3.i 4. 10. 2014.

Razred i odjeljenje:II-c

Nastavni predmet:Bosanski jezik i knjievnost

Nastavna jedinica:Pismo Pisanje pisma

Tip asa:Obrada

Oblici rada:

xfrontalni radxindividualni radgrupni rad

rad u parovimaindividualizirani radkontrolni zadaci

Nastavne metode:

xmetoda razgovoraxmetoda objanjavanjametoda crtanja

xmetoda demonstracijexmetoda itanja i pisanjaanalitiko-sintetika metoda

metoda izlaganjarad na tekstuxmetoda ilustracije

Nastavna sredstva i pomagala:

xudbenikxradna sveskakasetofon - CD

plakatinastavni listiigrafoskop

geografska kartalistii sa zadacimalaptop, projektor

Korelacija sa predmetima:

Bosanski jezik i knji.MatematikaMoja okolina

Likovna kulturaMuzika kultura

Ciljevi i zadaci asa

obrazovni:funkcionalni:odgojni:

-ponoviti osnovna pravopisna pravila pisanja velikog poetnog slova

- nauiti sadraj pisma; to, kako i gdje emo pisati pojedne dijelove pisma (oslovljavanje, glavni dio, pozdrav)

-nauiti to piemo na omotnici (adresa primaoca i poiljaoca)

-upoznati uenike s pojmom elektronske pote-primijeniti steeno znanje o pisanju pisma u svakodnevnim situacijama

-razvijati sposobnost pravilne pisane komunikacije

-razvijati temeljitost, preglednost i urednost u pisanju-poticati komunikativnost

-razvijati naviku pisanog izraavanja koristei pisma

- njegovati pisani oblik komuniciranja

ARTIKULACIJA ASA

Uvodni dio asa:Glavni dio asa:Zavrni dio asa:

1.

Pokazujem uenicima jedno pismo - danas emo nauiti pisati pismo. Zapisujem naslov na plou, a uenici u svoje sveske.2.

Najavljujem uenicima

pisanje pisma prema

pravilima koja smo uili.

1.

Upuujem uenike na stranu 121, u Mojoj itanci.

Uenici samotalno itaju tekst. Slijedi razgovor o nainu pisanja i slanja pisma.

Uenicima postavljam pitanja.

Piu li vai roditelji pisma? Kome? Kada? U kojim situacijama? Rijetko ili esto? Zato?

Nakon odgovora na postavljena pitanja zajedniki promatramo i analiziramo to sadri pismo u udbeniku. Uenici zapaaju tri dijela koja sadri svako pismo. Metodom razgovora objasnit emo ta i kako zapisujemo u pojedinom dijelu pisma. Pritom emo ponoviti pravopisna pravila o pisanju vlastitih imena i pisanju poetka reenice te o reeninim znakovima na kraju reenice. Upozoravam uenike na razumljivost i itljivost reenica. Utvrujemo zatim kako se i gdje zapisuje adresa primaoca i poiljaoca (na omotnici pisma). Zakljuujemo da na pismo moramo zalijepiti marku propisane vrijednosti, a pismo ubaciti u potanski sandui ili predati u poti.2. Uenici piu pisma prvo u svoje sveske. Pratim rad uenika, dajem upute i vrim korekcije gdje je potrebno.

Nakon to su napisali pismo, uredno ga prepisuju na list papira.

Nakon pisanja pisma pristupamo adresiranju.

1.

Domaa zadaa;

-U kolu donijeti jednu istu omotnicu za pismo i adresu osobe kojoj bi rado poslali pismo te potansku markicu ili novac za kupovinu markice u poti.

2.

Odlazimo u potu i aljemo pismo.