rph micro teaching ekonomi asas form5 -terkini

13
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MATA PELAJARAN : Ekonomi Asas TINGKATAN : 5 Ekonomi 1 BILANGAN MURID : 42 orang TARIKH : 24. Oktober. 2012 (Rabu) HARI : Isnin MASA : 4.30 5.00 petang (30 minit) TAJUK UTAMA : Bab 1 - Wang dan Institusi Kewangan SUB TAJUK : 1.1 - Wang 1. Pengertian wang 2. Ciri-ciri wang OBJEKTIF : Pada akhir pembelajaran, pelajar dapat: 1. Menyatakan definisi wang dan evolusi wang (Aras 1) 2. Menyatakan Ciri-ciri wang (Aras 1) 3. Menerangkan Ciri-ciri wang (Aras2) PENGETAHUAN SEDIA ADA MURID : Pelajar juga terdedah dengan aktiviti perniagaan dalam kehidupan seharian. PENERAPAN NILAI : Kepercayaan kepada Tuhan, Kerjasama, Jimat cermat,amanah, berani, rajin dan patuh arahan guru. 1

Upload: cik-noorlyda

Post on 26-May-2015

1.274 views

Category:

Documents


14 download

TRANSCRIPT

Page 1: Rph micro teaching  ekonomi asas form5 -terkini

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MATA PELAJARAN : Ekonomi Asas

TINGKATAN : 5 Ekonomi 1

BILANGAN MURID : 42 orang

TARIKH : 24. Oktober. 2012 (Rabu)

HARI : Isnin

MASA : 4.30 – 5.00 petang (30 minit)

TAJUK UTAMA : Bab 1 - Wang dan Institusi Kewangan

SUB TAJUK : 1.1 - Wang

1. Pengertian wang

2. Ciri-ciri wang

OBJEKTIF : Pada akhir pembelajaran, pelajar dapat:

1. Menyatakan definisi wang dan evolusi

wang (Aras 1)

2. Menyatakan Ciri-ciri wang (Aras 1)

3. Menerangkan Ciri-ciri wang (Aras2)

PENGETAHUAN SEDIA ADA MURID : Pelajar juga terdedah dengan aktiviti

perniagaan dalam kehidupan seharian.

PENERAPAN NILAI : Kepercayaan kepada Tuhan, Kerjasama,

Jimat cermat,amanah, berani, rajin dan patuh

arahan guru.

KBKK : Menjana idea, membuat gambaran mental,

menghubungkait, menjelaskan, membuat

perbandingan, menghuraikan dan

merumuskan.

KEPELBAGAIAN KECERDASAN : Kecerdasan interpersonal, kecerdasan

visual-spatial,

1

Page 2: Rph micro teaching  ekonomi asas form5 -terkini

BAHAN BANTU MENGAJAR : Peta konsep dalam kertas mahjong,

Lembaran Latihan, wang betul dan palsu,

STRATEGI : Kontekstual

Pembelajaran Masteri(PM)

Teori kecerdasan pelbagai

PENDEKATAN : Berpusatkan guru dan berpusatkan pelajar.

KAEDAH : Soal jawab, penerangan, penumpuan

RUJUKAN GURU : 1. Buku Teks Perdagangan Tingkatan 5

2. Buku Rujukan Nexus Pro SPM

Ekonomi Tingkatan 4 dan 5.

3. Buku Rujukan Siri Revisi SPM Gred

A Ekonomi KBSM Tingkatan 4 dan

5.

2

Page 3: Rph micro teaching  ekonomi asas form5 -terkini

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

3

Langkah/Masa Isi Kandungan Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran CatatanAktiviti Guru Aktiviti Pelajar

Set Induksi(2 minit)

Pengenalan1. Guru menunjukkan tabung duit kepada pelajar dan bertanyakan kepada pelajar sama ada ada membuat tabungan atau tidak

2. Guru menyoal pelajar kepentingan menyimpan duit

1. Pelajar memberi pendapat yang pelbagai

2. Pelajar memberi jawapan kepentingan menyimpan duit.

Strategi : Berpusatkan guru dan pelajar

Kaedah :PeneranganSoal jawab

ABM/BBM:Tabung duit

MI :Kecerdasan interpersonal.

Langkah 1(3 minit)

Definisi Wang:Sebarang benda / komoditi yang boleh diterima umum sebagai alat perantaraan pertukaran barang dan perkhidmatan..

1.Guru bertanya kepada pelajar maksud Wang.

2.Guru menerangkan maksud Wang dan bila dan sebab sistem wang wujud

1.Pelajar memberikan jawapan yang pelbagai berdasarkan pengetahuan sedia ada.

2.Pelajar mendengar penerangan guru

Strategi : Berpusatkan guru dan pelajar

Kaedah :PeneranganSoal jawab

ABM/BBM:Peta konsep

MI:Kecerdasan VisualKecerdasan verbal

Page 4: Rph micro teaching  ekonomi asas form5 -terkini

Langkah/Masa Isi Kandungan Aktiviti Pengajaran dan PembelajaranAktiviti Guru Aktiviti Pelajar

Langkah 2(4minit)

Evolusi Wang1. Wang komoditi

~Kulit siput~Tengkorak~Biji-Biji manik~Kulit-kulit binatang~ketulan garam

2. Wang logam~Emas~Perak~Tembaga~Timah

3. Wang sah~Wang kertas~Syiling

`

1. Guru menanyakan soalan bagi menguji pengetahuan sedia ada pelajar tentang evolusi wang

2. Guru menerangkan Evolusi wang.

1. Pelajar memberi respon pelbagai.

2. Pelajar mendengar penerangan guru

Strategi : Berpusatkan guru dan pelajar

Kaedah :PeneranganSoal jawab

ABM/BBM:Peta konsep

MI:Kecerdasan interpersonalKecerdasan

4

Page 5: Rph micro teaching  ekonomi asas form5 -terkini

Langkah 3(8minit)

Ciri-ciri Wang:

1. Diterima umum2. Penawaran terhad3. Kestabilan nilai4. Tahan lama5. Mudah dibawa6. Boleh dibahagi

kepada unit yang lebih kecil

-

1. Guru memberi pelajar situasi dengan memberi wang kertas RM 5.00 dan wang kertas RM5.00 palsu supaya membelanjakan wang tersebut di koperasi sekolah

2. Guru menerangkan ciri-ciri wang dengan mengaitkan

1. Pelajar memberi pendapat berkaitan kemampuan wang kertas RM 5.00 dengan wang fotostat RM 5.00 untuk membeli barang di koperasi sekolah.

2. Pelajar mendengar penerangan guru.

Strategi : Berpusatkan guru dan pelajar

Kaedah :PeneranganSumbangsaran

ABM/BBM:Wang kertas RM 5.00Wang kertas RM 5.00 palsuPeta Konsep

MI:Kecerdasan visual-ruangKecerdasan intrapersonal

Langkah/Masa Isi Kandungan Aktiviti Pengajaran dan PembelajaranAktiviti Guru Aktiviti Pelajar

Langkah 4(10 minit)

Penilaian dan aktiviti pengukuhan 1.Guru mengadakan satu

permainan “ kotak beracun” di mana di dalam kotak tersebut mengandungi soalan berkaitan tajuk yang diajar

1. Semua pelajar melibatkan diri dan pelajar yang terpilih dikendaki menjawab soalan tersebut.

Strategi : Berpusatkan guru dan pelajar

Kaedah :Soal jawab

ABM/BBM:Kotak BeracunLaptop

MI:Kecerdasan musik,Kecerdasan interpersonalKecerdasan intrapersonal

5

Page 6: Rph micro teaching  ekonomi asas form5 -terkini

Langkah 5(3 minit)

Penutup

Rumusan tentang isi pelajaran dan pen

1. Guru membuat rumusan berkaitan isi-isi pelajaran yang dipelajari.

2. Guru menyuruh pelajar menyiapkan kerja rumah untuk pengukuhan pelajar

.

1. Pelajar mendengar rumusan yang disampaikan oleh guru

2. Pelajar mencatat soalan pengukuhan yang diberikan oleh guru.

Strategi : Berpusatkan pelajar

Kaedah : Penerangan

6

Page 7: Rph micro teaching  ekonomi asas form5 -terkini

Langkah/

Masa

Isi

Pelajaran

Aktiviti pengajaran dan

pembelajaran

Strategi/Kaedah/

ABM/Nilai/KBKK/MI

Pendahuluan

(2 minit)

Doa Pelajar

Guru memastikan

murid dalam keadaan

Kondusif

Pelajar membaca doa

Pelajar memastikan keadaan mereka

dalam keadaan kondusif

Set induksi

(8 minit)

ARAS 1

Soal Jawab berkaitan

dengan keperluan asas

dan kehendak dalam

kehidupan

1. Pelajar memberi respon terhadap

pertanyaan guru berkaitan

keperluan asas dan kehendak

dalam kehidupan

2. Pelajar memberi tumpuan kepada

gambar yang ditunjukkan

Strategi :

Berpusatkan pelajar.

Kaedah :

Mendengar, melihat dan

menjana idea.

7

Page 8: Rph micro teaching  ekonomi asas form5 -terkini

Langkah/

Masa

Isi

Pelajaran

Aktiviti pengajaran dan

pembelajaran

Strategi/Kaedah/

ABM/Nilai/KBKK/MI

1) Guru

menunjukkan

gambar anak

Somalia yang

berkeadaan daif.

Guru meminta

komen dari para

pelajar berkaitan

keperluan yang tidak

diperolehi dalam

kehidupan rakyat

Somalia.

3. Pelajar dengan bantuan guru

mengaitkan gambar dengan tajuk

pembelajaran hari ini.

Antara soalan yang boleh diajukan

kepada pelajar adalah:

- Apakah barang keperluan yang

ibu bapa kamu beli?

- Di manakah tempat kamu

berbelanja?

- Apakah yang terjadi sekiranya

tiada barang-barang keperluan

tersebut?

ABM :

Gambar

Nilai :

Berjimat cermat.

Mengutamakan

keperluan yang penting.

KBKK :

Menjana idea, membuat

gambaran mental

MI :

Kecerdasan

interpersonal.

Langkah 1

(15 minit)

ARAS 1Menerangkan: Keperluan adalah

perkara asas yang diperlukan oleh tubuh badan manusia untuk berfungsi dan terus hidup.

Kehendak pula adalah keinginan manusia terhadap barang dan perkhidmatan hanya untuk keselesaan, kemewahan dan

1. Pelajar diterangkan dengan

maksud keperluan

2. Pelajar juga diterangkan dengan

maksud kehendak

3. Pelajar juga diminta

menyenaraikan beberapa contoh

keperluan dan kehendak

4. Pelajar diminta menyenaraikan

perbezaan keperluan dan kehendak

dan 3 orang pelajar diminta

menyenaraikan perbezaan

Strategi :

Berpusatkan pelajar dan

guru.

Kaedah :

Mendengar, melihat, soal

jawab dan sumbang

saran

ABM :

Peta konsep dalam kertas

mahjong

8

Page 9: Rph micro teaching  ekonomi asas form5 -terkini

Langkah/

Masa

Isi

Pelajaran

Aktiviti pengajaran dan

pembelajaran

Strategi/Kaedah/

ABM/Nilai/KBKK/MI

menjaga status. 2 jenis keperluan iaitu

keperluan asas dan keperluan lain.

Keperluan asas adalah makan,pakaian & tempat tinggal.

Kehendak manusia adalah perbagai & tidak terhad.

Menyatakan sukar untuk memuaskan semua kehendak

Perbezaan keperluan & kehendak

tersebut.

5. Dari masa ke masa, tahap

kefahaman pelajar akan diuji.

Antara soalan yang boleh

dikemukakan ialah:

- Apakah yang dimaksudkan

dengan keperluan?

- Apakah yang dimaksudkan

dengan kehendak?

- Senaraikan contoh barang

keperluan?

- Senaraikan contoh barang

kehendak

- .Nyatakan perbezaan antara

keperluan dan kehendak

Nilai :

Nilai menghargai

kehidupan, semangat

kerjasama dan kerajinan.

KBKK :

Menjana idea dan

menghubungkait.

MI :

Kecerdasan visual-spatial

dan kecerdasan

interpersonal.

Langkah 2

(15 minit)

ARAS 1Hierarki Keperluan Maslow

1. Pelajar diterangkan secara

terperinci hieraki keperluan

Maslow.

2. Pelajar juga diterangkan dengan

mengaitkan model hireaki

keperluan Maslow dengan jenis-

jenis keperluan dan contoh-contoh

setiap keperluan

3. Pelajar akan ditanya contoh-

contoh keperluan bagi setiap

tingkat hieraki tersebut.

4. Pelajar juga akan ditanya beberapa

soalan untuk menguji tahap

kefahaman pelajar seperti:

Strategi :

Berpusatkan pelajar dan

guru.

Kaedah :

Mendengar, melihat dan

soal jawab.

ABM :

Peta konsep dalam Slide

Nilai :

Hormat-menghormati,

kerjasama dan kerajinan.

KBKK :

Menjana idea dan

menghubungkait.

9

Page 10: Rph micro teaching  ekonomi asas form5 -terkini

Langkah/

Masa

Isi

Pelajaran

Aktiviti pengajaran dan

pembelajaran

Strategi/Kaedah/

ABM/Nilai/KBKK/MI

- Nyatakan keperluan yang

berada di hieraki yang pertama

dalam hieraki keperluan

Maslow

MI :

Kecerdasan visual-spatial

dan kecerdasan

interpersonal.

Langkah 3

(20 minit)

Aktiviti Main

Peranan:

Aktiviti Berkumpulan

1. Pelajar diminta membentuk enam

kumpulan.

2. Wakil kumpulan diminta untuk

mengkategorikan keperluan yang

telah disenaraikan dalam langkah

1 mengikut Hieraki Keperluan

Maslow.

3. Pelajar diminta untuk

membentangkan jawapan mereka

di hadapan kelas

Langkah 4

(15 minit)

Penilaian 1. Pelajar diedarkan soalan berbentuk

objektif sebagai aktiviti

pengukuhan bagi menilai

kefahaman pelajar terhadap tajuk

yang diberikan.

2. Pelajar dengan bimbingan guru

menjawab soalan yang diberikan

oleh guru.

Strategi :

Berpusatkan pelajar.

Kaedah :

Menjawab soalan

ABM :

Nilai :

Hormat-menghormati,

kerjasama dan kerajinan.

KBKK :

Menjana idea

MI :

Kecerdasan visual-spatial

dan kecerdasan

interpersonal.

Penutup Rumusan :

kesimpulan

1. Pelajar diminta untuk membuat

rumusan mengenai pelajaran pada

Strategi :

10

Page 11: Rph micro teaching  ekonomi asas form5 -terkini

Langkah/

Masa

Isi

Pelajaran

Aktiviti pengajaran dan

pembelajaran

Strategi/Kaedah/

ABM/Nilai/KBKK/MI

(3 minit) bahawa manusia

perlu memenuhi

keperluan dahulu

berbanding

kehendak bagi

meneruskan

kehidupan di

dunia ini.

kesimpulan

bahawa faktor

keperluan dan

kehendak manusia

akan diambil kira

dalam

pengeluaran

sesuatu barang &

perkhidmatan.

hari ini.

2. Guru membuat kesimpulan

berdasarkan lakonan yang dibuat

oleh pelajar.

Berpusatkan guru.

Kaedah :

Mendengar.

ABM :

Nilai :

Kesedaran kendiri

KBKK :

Merumuskan.

MI :

Kecerdasan interpersonal

Refleksi Guru:-

1. Refleksi Positif

Pengajaran dilaksanakan mengikut Rancangan Pengajaran Harian yang telah

dibuat.

Masa yang mencukupi untuk menyampaikan isi kandungan.

Guru dapat mengawal keadaan kelas dengan baik.

2. Refleksi Negatif

Ada beberapa kumpulan yang tidak sempat membentangkan jawapan yang dibuat.

11

Page 12: Rph micro teaching  ekonomi asas form5 -terkini

Kertas latihan untuk aktiviti 1 tidak dipungut.

Bilangan ahli kumpulan terlalu ramai. Sukar bagi pelajar membuat perbincangan.

3. Cadangan/Penyelesaian

Kertas latihan perlu dipungut sebagai semakan bagi pengukuhan .

Ahli kumpulan perlu ditetapkan antara 4@5 orang sahaja supaya mudah untuk

perbincangan.

Refleksi Pelajar

1. Refleksi Positif

80% pelajar dianggarkan mencapai objektif pembelajaran.

Kebanyakan pelajar memberi respon terhadap soal jawab yang diajukan oleh

guru.

Semua pelajar bekerjasama dalam membuat aktiviti kumpulan.

Pelajar member tumpuan sepenuhnya semasa penyampaian isikandungan oleh

guru.

2. Refleksi Negatif

Ada di antara ahli kumpulan tidak memberi kerjasama semasa pembentangan

disebabkan oleh bilangan ahli yang ramai.

3. Cadangan/Penyelesaian

Pelajar akan diberikan kumpulan yang lebih kecil ahlinya supaya boleh

bekerjasama dalam aktiviti kumpulan.

Memberi latihan pengukuhan selepas waktu pembelajaran.

12