rph bola baling.docx

14
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Butiran Am Mata Pelajaran : Pendidikan Jasmani Tarikh : Hari : Isnin Masa : 7.30 pagi 8.00 pagi Tahun / Kelas : Empat (4) Bilangan Murid : 14 orang (8 lelaki 6 perempuan) Tempat : Gimnasium Butiran Khas Tajuk : Kategori Serangan (Jaringan Lompat) Fokus Utama Standard Kandungan : 1.6 Berkebolehan melakukan kemahiran asas permainan kategori serangan dengan lakuan yang betul. Standard Pembelajaran : 1.6.6 Menjaring ke sasaran dari pelbagai arah dengan menggunakan alatan dan anggota badan yang dibenarkan.

Upload: noorfatilah

Post on 19-Dec-2015

28 views

Category:

Documents


3 download

TRANSCRIPT

Page 1: rph bola baling.docx

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Butiran Am

Mata Pelajaran : Pendidikan Jasmani

Tarikh :

Hari : Isnin

Masa : 7.30 pagi – 8.00 pagi

Tahun / Kelas : Empat (4)

Bilangan Murid : 14 orang (8 lelaki 6 perempuan)

Tempat : Gimnasium

Butiran Khas

Tajuk : Kategori Serangan (Jaringan Lompat)

Fokus Utama

Standard Kandungan : 1.6 Berkebolehan melakukan kemahiran asas permainan kategori serangan dengan lakuan yang

betul.

Standard Pembelajaran : 1.6.6 Menjaring ke sasaran dari pelbagai arah dengan menggunakan alatan dan anggota badan

yang dibenarkan.

Page 2: rph bola baling.docx

Objektif :Di akhir pembelajaran, murid-murid akan memperoleh:

1. Psikomotor

- Melakukan aktiviti jaringan lompat pada jarak yang ditetapkan sebanyak 3 daripada 5

percubaan

2. Kognitif

- Menyatakan dan menjelaskan teknik yang betul semasa melakukan kemahiran

jaringan lompat.

3. Afektif

- Murid-murid berasa seronok dan dapat mengaplikasikan kemahiran yang dipelajari

semasa bermain bola baling

Pengalaman Sedia Ada : Murid telah mempelajari asas teknik jaringan dalam proses pengajaran dan pembelajaran lepas.

Penerapan Nilai : Memperlihatkan nilai daya saing, jangan putus asa dan berani serta kerjasama dalam kumpulan.

Kemahiran Berfikir : Kemahiran berfikir secara kritis – membuat analisis

Kesepaduan : Sains – menggunakan daya yang sesuai semasa membuat jaringan

Matematik- melakukan kiraan sambil membuat regangan

Pengabungjalinan : Tunjang Kecergasan - koordinasi

Alatan : Bola baling, wisel, kon, jam randik,

EMK : Kreativiti

Page 3: rph bola baling.docx

Bahagian /

Masa Isi Pengajaran Butiran Mengajar Organisasi Alatan / Catatan

Permulaan

(5 minit)

Gerak kerja kelas

1. Pemanasan

badan

Permainan

kecil,

Belalang

Belatuk

1. Berlari atas bebola kaki.

2. Bergerak ke hadapan dan lihat

arah larian.

3. Kumpulan yang mengejar akan

menyentuh pihak lawan.

4. Ahli yang telah disentuh tidak

boleh menyertai pusingan

seterusnya.

5. Ahli yang berjaya menyelamatkan

diri akan layak untuk menyertai

permainan untuk pusingan

seterusnya.

6. Setiap kumpulan hendaklah

berlari ke kawasan masing-

masing apabila di kejar.

7. Berlari sehingga melepasi garisan

adalah di kira selamat

Murid dibahagikan kepada 2

kumpulan iaitu Belalang dan

Belatuk.

Apabila guru meniup wisel

sebanyak satu kali, belalang akan

mengejar belatuk. Manakala apabila

guru meniup wisel sebanya dua kali

belatuk pula yang akan mengejar

belalang.

Kumpulan yang diejar akan berlari

ke kawasannya sehingga melepasi

garisan yang telah ditetapkan.

Ahli yang berjaya sampai ke

kawasannya dan melepasi garisan

tersebut tanpa disentuh oleh musuh

akan dikira selamat.

Alatan:

1. Wisel

2. Jam randik

Penerapan nilai:

1. Fokus terhadap

arahan yang

diberikan.

Kaedah dan teknik:

1. Penerangan secara

teori

2. Demonstrasi

Page 4: rph bola baling.docx

2. Regangan

a) Dimulakan di

bahagian

atas (kepala /

leher)

b) Badan dan

pinggang

c) Badan dan

pinggang

Guru meminta murid-murid

berkumpul dan bersedia untuk

membuat regangan.

Berdiri tegak, kaki dibuka seluas

bahu.

Dongak ke atas, bawah, kiri dan

kanan dalam kiraan 8 saat untuk

setiap pergerakan.

Berdiri tegak, kaki dibuka seluas

bahu

Luruskan tangan kanan dan

disilangkan ke kiri badan,

manakala tangan kiri diletakkan di

bawah siku kanan dan tarik rapat

tangan kanan ke arah badan

dalam kiraan 8 saat.

Perlakuan diulang pada arah

berlawanan

Berdiri tegak dan kaki dibuka

Petunjuk:

Guru =

Murid =

Kesepaduan:

Matematik- melakukan

kiraan sambil membuat

regangan

Page 5: rph bola baling.docx

d) Kaki

seluas paras bahu.

Tangan kanan di silangkan dan

memgang kaki kiri dalam kiraan 8

saat.

Berdiri tegak semula dan tangan

kiri pula disilangkan ke kaki kanan.

Berdiri tegak dan kaki dibuka

seluas bahu.

Kaki kanan di tolak ke hadapan, ke

kiri, ke kanan serta ke belakang

dalam kiraan 8 saat

Kemudian perlakuan diulang

semula dengan menggunakan kaki

kiri.

Page 6: rph bola baling.docx

3. Set induksi

Menyatakan tajuk

pembelajaran

Guru memulakan proses P&P

dengan menunjukkan 3 keping kad

gambar kepada murid

Soalan :

Apakah kemahiran bola baling

yang ditunjukkan?

- Setelah itu guru menjelaskan

berkenaan kemahiran yang bakal

dipelajari iaitu jaringan lompatan

dalam permainan bola baling

Gambar Bahan Bantu:

Kad gambar

Perkembangan

1

(7 minit)

Gerak Kerja

Individu

Aktiviti Jaringan

Lompat

Jaringan lompat

1. Bagi fasa persediaan, murid

memegang bola dengan kedua

belah tangan.

2. Badan tegak, mata pandang ke

arah kon iaitu sebagai sasaran

untuk menjaring di hadapan.

3. seterusnya, dengan satu tangan

Kaedah / teknik:

1. Teori

2. Arahan

3. Demontsrasi

Penerapan nilai:

1. Memberi tumpuan

Sepenuhnya

Page 7: rph bola baling.docx

iaitu tangan dominan, lantun bola

sebanyak 2 ke 3 kali.

4. dalam masa yang sama, badan

dan lutut dibengkokkan sedikit.

Melompat

5. Seterusnya, bagi fasa menjaring,

tangan yang melantun bola

menggenggam bola dan angkat

tinggi melebihi aras kepala.

6. Siku tangan yang memegang

bole berada dalam keadaan

bengkok kira-kira 45 darjah.

7. Tangan sebelah yang tidak

memgang bola pula ikut lajak dan

diangkat pada paras dada.

8. Dalam masa yang sama, jika

tangan kanan memegang bola,

kaki yang bertentangan iaitu kaki

kiri dianjak setapak ke hadapan

dan dengan kaki tersebut mula

melonjak ke atas untuk membuat

Petunjuk:

Murid

Guru

Kon

Mula

Alatan:

1. Bola Baling (6)

Catatan:

Guru membuat analisis

psikomotor terhadap

murid-murid.

Page 8: rph bola baling.docx

lompatan.

9. Kaki sebelah pula diangkat bagi

memberi momentum dan

kestabilan ketika melompat.

Menjaring

10. Dalam keadaan berada di udara,

sebelum kaki mencecah lantai

semula, tangan yang memegang

bola ditarik sedikit ke belakang

bagi mendapat momentum dan

kuasa balingan kemudian mula

membaling bola ke arah

sasaran gol.

11. Mendarat dengan kedua belah

kaki yang digunakan untuk

melonjak menyentuh tanah

terlebih dahulu.

12. Bola yang dibaling ke arah

sasaran gol iaitu di antara dua

kon akan ditanggkap oleh rakan

yang berada di hadapan pintu

Page 9: rph bola baling.docx

gol seterusnya akan mengulang

aktiviti yang sama.

13. Murid yang sudah melakukan

aktiviti akan Mengganti tempat

rakan yang menjaga gol tadi

aktiviti akan diulangi oleh murid

yang seterusnya.

14. Aktiviti diulangi setiap murid

sebanyak 5 kali.

Perkembangan

2

(8 minit)

Gerak keja

kumpulan

Aktiviti berjalan

melantun bola

sebelum

membuat jaringan

lompat

Berjalan melantun bola sebelum

membuat jaringan lompat

1. Dengan satu tangan, lantun bola

dengan tangan dominan

sebanyak 2 ke 3 kali.

2. Seterusnya, jalan pantas sambal

melantun bola dan kekalkan

kawalan bola serta keseimbangan

badan.

3. setelah kira-kira 3 ke 4 langkah,

berhenti di kawasan yang telah

ditanda dan terus melakukan Petunjuk:

Murid

Kaedah / teknik:

1. Teori

2. Arahan

Penerapan nilai:

1. Kesungguhan

2. Mendengar arahan

3. Menghormati.

Alatan:

Kon

Wisel

Page 10: rph bola baling.docx

jaringan dengan membuat

perlakuan menjaring dengan

jaringan lompat sepert fasa

menjaring

pada langkah 1. Sasar balingan

bola ke gawang gol.

4. Tangan dan badan mengikut

lajak.

5. Aktiviti dilakukan dengan ulangan

sebanyak 5 kali.

Guru

Mula

Menjaring

Kon

Jam randik

Catatan:

Guru membuat analisis

psikomotor terhadap

murid-murid.

Kemuncak

(7 minit)

Permainan

kecil

Bermain dalam

kumpulan

Kubu Pertahanan

1. Murid dibahgikan kepada dua

kumpulan, iaitu kumpulan

pertahanan dan kumpulan

penyerang

2. Pemain penyerang akan

mencuba melepasi halangan

kumpulan pertahanan dan

seterusnya menjaring menuju kon

3. Jaringan dikira jika penyerang

membaling bola mengenai kon

Petunjuk:

Kon

Pemain penyerang

Penerapan nilai:

1. Bersungguh-

sungguh

2. Berdisiplin

3. Kerjasama

Kaedah:

Kumpulan

Alatan:

Kon

Page 11: rph bola baling.docx

4.Syarat permainan ini murid

haruslah megaplikasikan

kemahiran menjaringan teknik

lompatan yang telah dipelajari

semasa melakukan jaringan

Pemain pertahanan Wisel

Bola Baling (1)

Jam randik

Catatan:

Guru membuat analsis

afektif terhadap murid-

murid

Penutup

(3 minit)

Gerak kendur

1. Aktiviti

regangan otot

kaki secara

berdiri.

2. Membuat

rumusan

dengan

melakukan sesi

soal jawab

dengan murid-

murid dan

1. Butiran:

Guru meminta murid-murid

membentuk ladam kuda di

hadapan guru

Membuat regangan

dimulakan dengan dari

bahagian kepala hingga ke

kaki.

Secara perlahan-lahan Tarik

nafas melalui hidung dan

lepas melalui mulut

sebanyak 3 kali.

Menurunkan kadar nadi Petunjuk:

Murid

Penerapan nilai:

1. Memberikan

tumpuan

2. bekerjasama

3. Bertanggungjawab

Kesepaduan:

Matematik- melakukan

kiraan sambil membuat

regangan

Kaedah/ teknik:

1. Arahan

Page 12: rph bola baling.docx

bersurai

2. Rumusan :

Apakah yang telah

dipelajari?

Apakah kepentingan

kemahiran tersebut dalam

permainan bola baling?

Guru memberi pujian dan

galakan kepada murid untuk

terus aktif bersukan.

Guru 2. Demonstrasi

Catatan:

Guru membuat analisis

kognitif terhadap

pelajar