Óratervezet - moszatmoszat.com/oratervezetfoldrajz.pdf · osztály: 7. osztály témakör: afrika...
TRANSCRIPT
TÓTH ILDIKÓ – ÓRATERVEZET
Óratervezet
I. Alapadatok
Tantárgy: földrajzOsztály: 7. osztályTémakör: Afrika és AusztráliaTanítási egység: Afrika születése és mai felszíneEl z óra: Titokzatos-e még Afrika? (a kontinens helyzete, határai)ő őKövetkez óra: A legforróbb kontinens (Afrika éghajlata)őAz óra típusa: új ismeretet feldolgozó óraMunkaformák: csoportmunka, frontális osztálymunka,
II. Tantervi követelmények
A tanítási óra főbb céljai:
Nevelési célok: − Dialektikus gondolkodásra nevelés – földrajzi összefüggések megláttatása.
A természetföldrajzi jelenségekben vegyék észre a tanulók az egymással ellentétes folyamatokat, ok-okozati kapcsolatokat, a Föld felszínének állandó változását , fejlődését.
− Önálló gondolkodásra nevelés− Esztétikai nevelés: természeti szépségek megláttatása (fotók)− Erkölcsi nevelés: idegen tájak felszíne
Oktatási célok:Ismerjék meg a tanulók Afrika kialakulását, felszínének hármas tagolódását, tájait. Sajátítsák el az új fogalmakat. Térképek használata.
Képzési célok: − megfigyel és önálló logikus gondolkodás és feladatmegoldó képesség fejlesztése ő− topográfiai készség fejlesztése− fogalmak készségszint alkalmazása a mindennapi nyelvhasználatbanű
A tanítási óra oktatási következményei:
a) Fogalmak
új fogalmak: sföld, gránit, táblás vidék, k sivatag, agyagsivatag, szigethegy, zuhatag,ő ő Kilimandzsáró- csoport, Atlasz, Eurázsiai- hegységrendszer, Etióp-, Kelet-afrikai-, Dél-afrikai-magasföld, Szahara, Guineai-öböl partvidéke, Kongó-medence
mélyítend fogalmak:ő külső er k felszínformálásaő
1/32
TÓTH ILDIKÓ – ÓRATERVEZET
b) Folyamatok
új folyamatok: vet dés, gy r déső ű ő
c) Összefüggések: a felszínformáló er k és a jelenlegi táj közötti összefüggésekő
d) Kiemelt tevékenységek: atlaszhasználat
III. Tantárgyi koncentráció: tantárgyon belüli (6.osztályos természetismeret)
IV. Taneszközök:
− Tankönyv: Földrajz 7.,Jónás Ilona, Dr. Kovács Lászlóné, Dr. Mészáros Rezs né, Vízváriő Albertné, Mozaik Kiadó, Szeged, 2005 (harmadik kiadás), 21-22.p.
− Munkafüzet: Földrajz 7.,Jónás Ilona, Dr. Kovács Lászlóné, Dr. Mészáros Rezs né, Vízváriő Albertné, Mozaik Kiadó, Szeged, 2005 (harmadik kiadás),8-9. p
− Földrajzi atlasz− Falitérkép− Szemléltet képek (kivetítése projektorral) ő− csoportmunkához szükséges eszközök
Módszerek: -a.) a tanár munkáján alapuló módszerek:bemutatás (szemléltetés), magyarázat, elbeszélés, irányító és szervez tevékenységő
-b.) a tanulók csoport munkájának módszerei:csoportmunka munkafüzettel (8-9. oldal 1-3. feladat), tankönyvvel (21-22. oldal), térképen (megfigyelések), önálló megfigyelések (szemléltet képeken: projektor, tankönyvi adatokkal)ő
-c.) a tanár- tanuló közös munkájának módszerei: beszélgetés, gyakorlás
Az óra menete:
Didaktikai feladatok:
Az óra menete, oktatási feladatok:
Munkaformák, módszerek, pedagógiai eljárások
Nevelési feladatok:
Képzési feladatok:
SzervezésEllen rzéső
Jelentés, napló beírása, felszerelés el készítése.őAz elmúlt órán Afrika határairól és az ott élő emberekr l tanultuk. Hoztamő nektek egy leírást Afrikáról, amelyben egyes részek üresen maradtak. Egészítsétek ki úgy a szöveget, hogy az értelmes legyen. Ha készen vagytok, közösen fogjuk ellen rizni.ő (1. és 2. számú melléklet)
Önálló feladat, majd frontális ellen rzés,ő megbeszélés alapján. (1. és 2. számú melléklet)
Folyamatos tanulásra nevelés. Értelmi nevelés.
Rendszerez ,ő emlékezet fejlesztő képesség fejlesztése.
2/32
TÓTH ILDIKÓ – ÓRATERVEZET
Motiváció:Érdekl déső felkeltése
Mutatok nektek néhány képet, nézzétek meg milyen csodálatos tájai vannak Afrikának.
Képek kivetítése projektorral (3.számú melléklet)Frontális osztálymunka, szemléltetés, beszélgetés, magyarázat.
Esztétikai nevelés.
Képelemz ,ő megfigyelő képesség fejlesztése.
Célkit zés:ű -A mai órán id utazástő játszunk. Megpróbáljuk elképzelni, hogyan is nézhetett ki ez a csodálatos táj 230 millió évvel ezel tt. Mitő gondoltok, milyen lehetett?
Problémafelvetés, a gyerekek érdekl désénekő felkeltése.
Képzeletre, figyelemre nevelés.
Az új anyag feldolgozása:Részcélkitűzés:
Keresd meg a Földrajzi Atlaszod 44.oldalán a következ tájakat. Szahara,ő Kilimandzsáró, Atlasz-hegység, Nílus-folyó, Kongó-medence (felírom a táblára is)
Önálló munka.Térkép önálló használata.
Önálló munkára nevelés.
Önálló feladatmegoldó képesség fejlesztés.
Részösszefoglalás, rögzítés
Most pedig a nagy falitérképen is nézzük meg hol is találhatók ezek a tájak. Fruzsi gyere ki légy szíves és mutasd meg nekünk hol van a Szahara. Nagyon ügyes vagy!Bence te gyere ki és mutasd meg nekünk az Atlasz-hegységet....és a többi tájat is ugyanígy
Frontális osztálymunka.
Részcélkitűzés:
Alakítsatok 4 csoportot! Minden csoport kap 5 db kis képet és 5 szövegrészletet. A feladatotok az lesz, hogy párosítsátok össze a szövegrészleteket a megfelelő képpel (használjátok az abc nagy bet it) és rakjátok ketű ő megfelel id rendi sorrendbe,ő ő azaz számozzátok be ket. Haő megvan a megfelel sorrend éső a párosítás, akkor az egészet ragasszátok fel arra az üres lapra amit kapni fogtok. Ha elkészültetek a feladattal, akkor minden csoportból egy ember beszámol arról, hogy
Csoportmunka a mellékelt eszközök használatával. (7. melléklet)Problémafelvet-és és megoldása.
Fegyelmezett és együttm ködű ő munkára nevelés.
Egyéni ismeretszerzés fejlesztése.
3/32
TÓTH ILDIKÓ – ÓRATERVEZET
hogyan oldották meg a feladatot. A legügyesebb csoport tagjait egy kis ötössel jutalmazom. A gyerekek csoportokat alkotnak. Kiosztom az 5 db kis képet, az 5 db szövegrészletet (4. és 5. melléklet), és az üres lapokat.
A feladatnak a megbeszélése:
Most pedig minden csoportból egy ember bemutatja nekünk, hogy hogyan oldották meg a feladatot. A csoportokból sorba kijön egy általam választott ember és bemutatja a felragasztott és elkészített folyamatábrát és néhány szóban elmondja mit látunk a képen
Ellen rzéső
Átvezetés, részcél kit zése:ű
Most pedig nézzük meg közösen, hogy milyen tájakra is lehet felosztani Afrikát.
Tényanyag nyújtás, elemzés, szintézis:
Ha a tengerszint feletti magasságot nézzük akkor Afrikát 2 részre oszthatjuk. Magas és Alacsony Afrikára.
Magas Afrika keleten van, mert itt találhatók a magasföldek és röghegységek.A magasföldeket árokrendszerek tagolják. Ennek a felszínnek a kialakításában a vet déseknekő van nagy szerepük. Ilyen tájak az Etióp-, Kelet-afrikai-, Dél-afrikai-magasföld. Nyissuk ki a térképünket és keressük meg ezeket a tájakat. Alacsony-Afrikához a Szahara, Szudán a Guineai-öböl partvidéke, a Kongó-medence tartozik. A Szahara egy óriási sivatag melyet még napjainkban is formál a szél és a h mérséklet. Aő h mérsékletváltozásokő hatására a k zetekő széttöredeznek, így jönnek létre a k sivatagok. Aő homokká töredezett k zetekető
Frontális munka, szemléltetés: Tk, térkép.
Alkalmazó képesség, térképolvasási képesség fejlesztése.
4/32
TÓTH ILDIKÓ – ÓRATERVEZET
a szél elszállítja és a tavak kiszáradt medreiben d nékbeű rendezi. A csapadékos id szakokra emlékeztetnekő bennünket az agyagsivatagok.
Szudán területén a régi sföldő gránittömbjei kiemelkednek környezetükb l, éső szigethegyeket alkotnak. A Guineai-öböl partvidéke termékeny alföld. A Kongó-medence pedig egy lesüllyedt medence, amit minden oldalról meredek perem vesz körül. Egyetlen természetes úton lehet kijutni bel le, mégpedig a Kongóő folyón, ami a lépcs s felszínő miatt zuhatagossá vált.
Vegyétek el aő munkafüzeteteket és a 9. oldalon töltsétek ki a kettes és hármas feladatot! (8.melléklet)
Önálló munka, tankönyv, munkafüzet alapján.Szemléltetés: térkép
Feladat megoldó képesség fejlesztése. Gyors, pontos, önálló munkára nevelés.
Össze foglalás, rend-szerezés, rögzítés
A feladatok megoldásának megbeszélése. Az órán hallottak és tanultak összegzése.- Mi az? A földkéreg legrégebben megszilárdult darabja?- sföld.Ő
-Afrika felszínét magassága alapján milyen két részre oszthatjuk fel? -Magas és Alacsony-Afrika.
-Mi tartozik Magas-Afrikához?-Az Etióp-, Kelet-afrikai-, Dél-afrikai-magasföld.
-Alacsony-Afrikához mi tartozik?-Szahara, Kongó-medence,Guineai-öböl partvidéke.
-Melyik az a folyó, aminek a neve egy medencét is takar?-A Kongó.
Frontális osztálymunka.
Folyamatos munkára, logikus gondolkodásra nevelés.
Rendszerez ,ő gyors, lényegkiemel ,ő felidéz ,ő felismer ,ő kommunikációs képességek fejlesztése.
5/32
TÓTH ILDIKÓ – ÓRATERVEZET
Értékelés A tanulók munkájának értékelése. -Tanuljátok meg a tananyagot.Házi feladatKaptok otthoni játéknak egy kis keresztrejtvényt, próbáljátok meg kitölteni. (10.melléklet)
Fegyelmezett munkára nevelés.
Önértékelő képesség fejlesztése. Önálló munkára nevelés.
Utalás a következő órára
A következ órán Afrikaő éghajlatával fogunk megismerkedni.
6/32
TÓTH ILDIKÓ – ÓRATERVEZET
Mellékletek:
1. számú melléklet
Afrika leírása:
Afrikát, a 30,3 millió km2 terület földrészt Európától a......................................-szoros és aű
Földközi-tenger, Ázsiától a ….....................-földszoros és a …...........................-tenger választja el.
Afrika nyugati határát az Atlanti-óceán, a keletit pedig az …....................... jelenti. Afrika
partvonala ….................... Egyetlen nagyobb szigete …........................., tágas öble a …
.........................-öböl.
slakói a Ő …......... b r ek. Jellemz küls tulajdonságaik:ő ű ő ő …........... haj, …........... b r, …........ő
ajak.
Egyik f csoportjuk az Egyenlít t l északra él ő ő ő ő ….........................., a másik az Egyenlít t l délreő ő
él …............................ A fehér b r embercsoporthoz tartoznak az Észak-Afrikában él …ő ő ű ő.............. Kisebb népcsoportokat alkotnak az apró termet ….............. és a Kalahári-vidékén él …ű ő.......................... A mediterrán éghajlatú tájain a kontinensnek …......... bevándorlók telepedtek le.
Afrika átlagos néps r sége …....................ű ű , a legs r bben lakott tája a ….........ű ű völgye
Egyiptomban.
7/32
TÓTH ILDIKÓ – ÓRATERVEZET
2. számú melléklet
Afrika leírása:
Afrikát, a 30,3 millió km2 terület földrészt Európától a ű Gibraltári-szoros és a Földközi-tenger,
Ázsiától a Szuezi-földszoros és a Vörös-tenger választja el. Afrika nyugati határát az Atlanti-óceán,
a keletit pedig az Indiai-óceán jelenti. Afrika partvonala tagolatlan. Egyetlen nagyobb szigete
Madagaszkár, tágas öble a Guineai-öböl.
slakói a Ő fekete b r ek. Jellemz küls tulajdonságaik:ő ű ő ő göndör haj, sötét b r, ő duzzadt ajak.
Egyik f csoportjuk az Egyenlít t l északra él ő ő ő ő szudániak, a másik az Egyenlít t l délre élő ő ő
bantuk. A fehér b r embercsoporthoz tartoznak az Észak-Afrikában él ő ű ő arabok. Kisebb
népcsoportokat alkotnak az apró termet ű pigmeusok és a Kalahári-vidékén él ő busmanok. A
mediterrán éghajlatú tájain a kontinensnek európai bevándorlók telepedtek le.
Afrika átlagos néps r sége ű ű alacsony, a legs r bben lakott tája a ű ű Nílus völgye Egyiptomban.
8/32
TÓTH ILDIKÓ – ÓRATERVEZET
3. számú melléklet
Szemléltet képek (projektorral)ő
Afrika m holdfelvételenű
9/32
TÓTH ILDIKÓ – ÓRATERVEZET
K sivatagő
10/32
TÓTH ILDIKÓ – ÓRATERVEZET
Szahara
11/32
TÓTH ILDIKÓ – ÓRATERVEZET
Kilimandzsáró
12/32
TÓTH ILDIKÓ – ÓRATERVEZET
Teleki-vulkán
13/32
TÓTH ILDIKÓ – ÓRATERVEZET
Atlasz –hegység
14/32
TÓTH ILDIKÓ – ÓRATERVEZET
Nílus-folyó
15/32
TÓTH ILDIKÓ – ÓRATERVEZET
A Nílus deltája
16/32
TÓTH ILDIKÓ – ÓRATERVEZET
A Kongó-medence légifelvétele
17/32
TÓTH ILDIKÓ – ÓRATERVEZET
A Kongó-folyó
18/32
TÓTH ILDIKÓ – ÓRATERVEZET
Viktória vízesés
19/32
TÓTH ILDIKÓ – ÓRATERVEZET
Viktória vízesés (2)
20/32
TÓTH ILDIKÓ – ÓRATERVEZET
Viktória vízesés(3)
21/32
TÓTH ILDIKÓ – ÓRATERVEZET
4. számú melléklet
Szövegrészletek
A kontinens alapját képez sföldet a földkéreg megszilárdult darabjai alkotják. K zetanyagukő ő ő f leg kristályos gránit.ő
Ez az sföld feldarabolódott és megsüllyedt. Nagy részét az ó- és középid ben elöntötte a tenger, éső ő ebb l úgy 150millió év alatt vastag, vízszintes üledékrétegek rakódtak le.ő
A terület megemelkedett, a tenger visszahúzódott és a felszín vízszintes k zetrétegekb l álló tábláső ő vidékké formálódott. Az újid harmadid szakában kéregmozgások hatására a kontinens keleti éső ő déli peremvidéke feldarabolódott. Az így létrejött vet déses árkokban ma mély tavak sorakoznak.ő
A törésvonalak mentén vulkáni tevékenység hatására megolvadt k zetanyag ömlött a mélyb l aő ő felszínre. Így vulkáni hegyeket (Kilimandzsáró-csoport) és takarókat hozott létre, amelyek k zetanyaga bazalt.ő
A harmadid szakban emelkedett ki a kontinens egyetlen gy rt hegysége az Atlasz, ami aző ű Eurázsiai-hegységrendszer tagja. A negyedid szak elejére pedig kialakult a kontinens mai képe.ő Amelyet a küls er k továbbra is formálnak.ő ő
22/32
TÓTH ILDIKÓ – ÓRATERVEZET
5. számú melléklet
A szövegrészletekhez tartozó képek
23/32
TÓTH ILDIKÓ – ÓRATERVEZET
24/32
TÓTH ILDIKÓ – ÓRATERVEZET
6. számú melléklet
A párosítós csoportmunka megoldása:
1.A A kontinens alapját képez sföldet a földkéreg megszilárdult darabjai alkotják.ő ő K zetanyaguk f leg kristályos gránit.ő ő
2.B Ez az sföld feldarabolódott és megsüllyedt. Nagy részét az ó- és középid ben elöntötte aő ő tenger, és ebb l úgy 150millió év alatt vastag, vízszintes üledékrétegek rakódtak le.ő
25/32
TÓTH ILDIKÓ – ÓRATERVEZET
3.C A terület megemelkedett, a tenger visszahúzódott és a felszín vízszintes k zetrétegekb l állóő ő táblás vidékké formálódott. Az újid harmadid szakában kéregmozgások hatására a kontinenső ő keleti és déli peremvidéke feldarabolódott. Az így létrejött vet déses árkokban ma mély tavakő sorakoznak.
4.D A törésvonalak mentén vulkáni tevékenység hatására megolvadt k zetanyag ömlött aő mélyb l a felszínre. Így vulkáni hegyeket (Kilimandzsáró-csoport) és takarókat hozott létre,ő amelyek k zetanyaga bazalt.ő
26/32
TÓTH ILDIKÓ – ÓRATERVEZET
5.E A harmadid szakban emelkedett ki a kontinens egyetlen gy rt hegysége az Atlasz, ami aző ű Eurázsiai-hegységrendszer tagja. A negyedid szak elejére pedig kialakult a kontinens mai képe.ő Amelyet a küls er k továbbra is formálnak.ő ő
27/32
TÓTH ILDIKÓ – ÓRATERVEZET
7. számú melléklet
Kellékek a csoportmunkához
− 4db A\4-es méret üres lapű− az 5 db szövegrészlet− az 5db kép a szövegrészletekhez− ragasztó
28/32
TÓTH ILDIKÓ – ÓRATERVEZET
8. számú mellékletFeladat a munkafüzetben:
29/32
TÓTH ILDIKÓ – ÓRATERVEZET
9. számú melléklet
A munkafüzet feladatának helyes megoldása:
30/32
TÓTH ILDIKÓ – ÓRATERVEZET
10. számú melléklet
Keresztrejtvény:
Meghatározások:
1 Afrika legnagyobb sivataga. 1. 2 Milyen k zetanyag alkotja az sföldeket?ő ő 2. 3 Mi a földkéreg legrégebben megszilárdult darabja? 3. 4 Magas és … Afrika. 4. 5 Afrika leghosszabb folyója. 5. 6 Hol találhatók szigethegyek? 6.
Megoldás: 1. S Z A H A R A 2. G R Á N I T
Atlasz 3. Ő S F Ö L D4. A L A C S O N Y
5. N Í L U S6. S Z U D Á N
31/32
TÓTH ILDIKÓ – ÓRATERVEZET
Felhasznált irodalom:
- Tankönyv, Földrajz 7.,Jónás Ilona, Dr. Kovács Lászlóné, Dr. Mészáros Rezs né, Vízvári Albertné,ő Mozaik Kiadó, Szeged, 2005 (harmadik kiadás), 21-22.p.
- Munkafüzet, Földrajz 7.,Jónás Ilona, Dr. Kovács Lászlóné, Dr. Mészáros Rezs né, Vízváriő Albertné, Mozaik Kiadó, Szeged, 2005 (harmadik kiadás), 9. p
- http://www.chemikus.de/litholexikon/fotos/granit.jpg
- www.iskander.hu/kepek/kosivatag.jpg
- http://images.google.hu/imgres?imgurl=http://www.nyiragongo.hu/galleries/135/175.jpg
- http://homepage.ntlworld.com/dcoupland/Bcc/images/Kilimanjaro/Kilimanjaro.jpg
- http://irisz.sulinet.hu/foci/teleki/Naboyatom%20tuff%20cone%20.jpg
- http://www.bikemorocco.com/images/morocco-atlas-mountains.jpg
- http://www.engineering.uiowa.edu/~cfd/gallery/images/free9.jpg
- http://www.cpi- property.com/dynamicdata/galleryImages/The%20Nilus%20River%20Up%20View.JPG
- http://medias.lemonde.fr/mmpub/edt/ill/2006/04/04/h_3_ill_757710_congo-river2.jpg
- http://www.pri.kyoto-u.ac.jp/hope/reports/17-029/9s.jpg
- http://www.q2travel.co.za/pics/victoria6.jpg
- http://cache.consumerist.com/images/2006/05/Rainbow%20over%20Victoria%20Falls.jpg
- http://www.cameron.edu/~mkwenda/images/Victoria%20Falls.jpg
- http://netszkozkeszlet.ektf.hu/html_files/oratervezetek/oratervezetek.html
− Google-Earth
32/32