rancangan pelajaran harian 3

12
Rancangan Pelajaran Harian 3 Tarikh : 13.10.2011 Masa : 10:50 pagi – 11:50 pagi Tahun : 6F Bilangan Murid : 42 orang Mata Pelajaran : Kajian Tempatan Tajuk : 5.4 Implikasi Kegiatan Ekonomi Terhadap Alam Sekitar a) Kesan iii. Kepupusan Flora Fauna Pendekatan : Pendekatan Inkuiri-Penemuan Kaedah : Penyelesaian Masalah Objektif : Pada akhir pelajaran murid dapat : 1) Menyatakan aktiviti ekonomi yang menyebabkan kepupusan flora dan fauna. 2) Menyenaraikan kesan kepupusan flora dan fauna. 3) Melukis satu ramalan kepupusan flora dan fauna. Pengabung jalinan kemahiran : Fokus Utama Fokus Sampingan 5.4 (5) Menghuraikan aktiviti ekonomi yang menyebabkan kepupusan flora dan fauna. 5.4.1 Menganalisis kesan yang berlaku kepupusan flora dan fauna.

Upload: ling-anniesia

Post on 03-Aug-2015

327 views

Category:

Documents


5 download

TRANSCRIPT

Page 1: Rancangan pelajaran harian 3

Rancangan Pelajaran Harian 3

Tarikh : 13.10.2011

Masa : 10:50 pagi – 11:50 pagi

Tahun : 6F

Bilangan Murid : 42 orang

Mata Pelajaran : Kajian Tempatan

Tajuk : 5.4 Implikasi Kegiatan Ekonomi Terhadap Alam Sekitar

a) Kesan

iii. Kepupusan

Flora

Fauna

Pendekatan : Pendekatan Inkuiri-Penemuan

Kaedah : Penyelesaian Masalah

Objektif : Pada akhir pelajaran murid dapat :

1) Menyatakan aktiviti ekonomi yang menyebabkan kepupusan

flora dan fauna.

2) Menyenaraikan kesan kepupusan flora dan fauna.

3) Melukis satu ramalan kepupusan flora dan fauna.

Pengabung jalinan kemahiran :

Fokus Utama Fokus Sampingan

5.4 (5)

Menghuraikan aktiviti ekonomi yang

menyebabkan kepupusan flora dan fauna.

5.4 (6)

Meramalkan akibat daripada kepupusan

sumber terhadap kegiatan ekonomi.

5.4.1

Menganalisis kesan yang berlaku kepupusan

flora dan fauna.

5.4.2

Menyampaikan maklumat melalui

persembahan lisan dan lukisan.

5.4.3

Membuat kesimpulan melalui menyusun

urutan.

Pengetahuan Sedia Ada :

1) Murid pernah melihat pelbagai jenis flora dan fauna.

2) Murid mengetahui beberapa jenis flora dan fauna yang telah pupus.

Page 2: Rancangan pelajaran harian 3

Unsur Patriotisme : 1. Menghargai khazanah alam

2. Menghargai kewujudan pelbagai flora dan fauna

Kemahiran Bernilai Tambah ( KBT ) :

1) Kemahiran Berfikir :,Mengelaskan , mencirikan, menganalisis, menjana idea dan

membuat urutan.

2) Pemdekatan Inkuiri-Penemuan : a) Murid mencari jawapan berdasarkan gambar.

b) Murid melukis ramalan akibat daripada

kepupusan.

Alat Bantu Mengajar ( ABM ) :

1) Model binatang

2) Gambar

3) Kertas tugasan

4) Kertas A4

5) Kad huraian

Aktiviti Pengajaran Dan Pembelajaran

Langkah

/ Masa

Isi Pelajaran Aktiviti Guru Aktiviti Murid Catatan

Set Induksi

( 5 minit )

Model haiwan :

Dinasaur

Panda

Penguin

Burung

dodo

1. Guru

menunjukkan

beberapa model

haiwan.

2. Guru

meminta murid

menyebut nama

haiwan.

3. Guru

meminta murid

mengelaskan

haiwan kepada

kumpulan yang

telah pupus dan

hampir pupus.

4. Guru

1. Murid

memerhatikan.

2. Murid

menyebut nama

haiwan.

3. Murid

mengasingkan

haiwan kepada

dua kumpulan.

Nilai :

Kesyukuran

ABM :

Model haiwan

KBKK :

Mengelaskan

Page 3: Rancangan pelajaran harian 3

memperkenalkan

tajuk pengajaran

hari ini :

Kesan

kepupusan

Flora

fauna

Langkah 1

( 10 minit )

Sila rujuk

lampiran 1.

1. Guru

memaparkan

gambar kegiatan.

2. Guru

menyoalkan

soalan :

a) Apakah

kegiatan

ekonomi ini?

b)Bagaimanakah

kegiatan ini

menjejaskan

alam sekitar ?

3. Guru

menerangkan

huraian

mengenai

kegiatan.

1. Murid

memerhatikan.

2. Murid

menjawab

melalui

pemerhatian dan

pengetahuan

sedia ada.

ABM :

Gambar

KBKK :

Mencirikan

Langkah 2

( 10 minit )

Kertas tugasan, sila

rujuk lampiran 2.

1. Guru

mengedarkan

kertas tugasan.

2. Guru

meminta murid

membuat kertas

tugasan secara

berpasangan.

1. Murid

mendapat kertas

tugasan.

2. Murid

mengisikan

huraian secara

berpasangan.

3. Murid

ABM :

Kertas tugasan

KBKK :

Mencirikan

Page 4: Rancangan pelajaran harian 3

3. Guru

bincangkan

jawapan.

membaca

soalan.

Langkah 3

( 15 minit )

Gambar

Rafflesia

Harimau

Tongkat Ali

Orang Utan

Beruang Polar

Penyu

1. Guru

membahagikan

murid kepada 6

kumpulan.

2. Guru

meminta murid

mencabut

gambar.

3. Guru

meminta murid

menjawab

soalan berikut

berdasarkan

gambar :

a) Huraian flora

atau fauna.

b) Masalah

yang berlaku.

c) Kesan

daripada

masalah.

4. Guru

meminta murid

menjawab

soalan dengan

kreativiti

kumpulan.

1. Murid

duduk dalam

kumpulan

masing-masing.

2. Ketua

kumpulan

mencabut

gambar.

3. Murid

berbincang

soalan dalam

kumpulan.

4. Murid

mengemukakan

soalan dengan

pelbagai cara,

misalnya

lakonan iklan,

pembentangan,

peta minda,

temubual,

perbualan dan

sebagainya.

Nilai :

Kesyukuran,

Menghargai

khazanah alam

ABM :

Gambar

KBKK :

Menganalisis

Page 5: Rancangan pelajaran harian 3

Langkah 4

( 15 minit )

1. Guru

mengedarkan

kertas A4

kepada murid..

2. Guru

mengemukakan

soalan :

Melukiskan

ranalan akibat

daripada

kepupusan

sumber terhadap

kegiatan

ekonomi.

3) Guru

memaparkan

beberapa lukisan

murid dan

meminta murid

menerangkan

idea ramalan.

1. Murid

mendapat kertas

A4.

2. Murid

melukis lukisan

ramalan

daripada komik,

poster,

gambaran dan

sebagainya..

3) Murid

memerangkan

idea lukisan

ramalan.

Nilai :

Menghargai

khazanah alam,

berterima kasih

ABM :

Kertas A4

KBKK :

Menjana idea

Penutup

( 5 minit ) Kegiatan ekonomi

yang tidak

terkawal.

Menjejaskan

sumber alam.

Kemusnahan

habitat flora dan

fauna.

1. Guru

menunjukkan

kad huraian.

2. Guru

meminta murid

menyusun

huraian dengan

urutan yang

betul.

1. Murid

membaca kad

huraian.

2. Murid

menyusun

huraian dengan

urutan yang

betul.

3. Murid

membaca

huraian dalam

urutan yang

KBKK :

Membuat

urutan

ABM :

Kad huraian

Page 6: Rancangan pelajaran harian 3

Kepupusan flora

dan fauna.

betul.

Lampiran 1

Kegiatan Huraian

a) Pembalakan Terdapat hampir 408 spesies pokok

yang berguna dalam hutan di

Malaysia.

Kegiatan pembalakan yang tidak

terkawal akan memusnahkan flora

dan menjejaskan kehidupan dan

habitat fauna.

b) Pembinaan empangan Pembinaan empangan akan

menjejaskan habitat hidupan liar dan

spesies pokok berharga di hutan.

Kawasan hutan juga akan

ditenggelami air.

c) Perikanan Penggunaan pukat mata halus oleh

melayan boleh menyebabkan anak

ikan, sotong, udang dan ketam

terperangkap serta tidak sempat

membesar dan membiak.

Kesannya, hasil laut akan

berkurangan dan boleh pupus.

Lampiran 2

Page 7: Rancangan pelajaran harian 3

Nama :

a) _______________________________

b) _______________________________

Kelas :_______________

Kegiatan yang boleh menyebabkan kepupusan sumber :

Kegiatan Huraian

a) Pembalakan ( Jawapan sila rujuk lampiran 1 )

b) Pembinaan empangan

c) Perikanan

REFLEKSI RANCANGAN PELAJARAN HARIAN 3

Perkara Yang Boleh Saya Pembaikan

Saya dapati model haiwan yang saya tunjukkan semasa peeringkat set induksi adalah

kecil dan bukan semua murid dapat melihat. Murid-murid yang duduk di belakang kelas

terpaksa berdiri supaya dapat melihat dengan lebih jelas.

Page 8: Rancangan pelajaran harian 3

Murid-murid tidak dapat menjawab kertas tugasan dengan baik. Ini berkemungkinan

soalan atau masalah yang disoalkan merupakan soalan tahap tinggi sehingga menyebabkan

mereka tidak dapat menjawab walaupun dalam kumpulan berpasangan.

Bisikan hati / Emosi / Perasaan

Walaupun murid-murid terpaksa berdiri melihat model haiwan, tetapi ini juga

menunjukkan bahawa mereka bersedia dalam pembelajaran. Oleh itu, sebagai seorang guru,

saya lebih yakin dalam pengajaran saya. Guru perlu merangsang set induksi yang sesuai dan

menarik supaya murid-murid berperasaan ingin belajar terhadap pengajaran kita.

Saya berasa murid-murid lebih sesuai diri dalam perbincangan secara berkumpulan.

Melalui kesilapan yang lalu, saya telah membahagikan murid kepada 6 kumpulan. Murid-

murid berasa lebih selesa dan kelihatan semua murid dapat memberikan pendapat sendiri.

Semasa membentangkan jawapan, terdapat dua kumpulan yang membentang dengan cara

lakonan iklan dan temubual. Ini bermakna murid-murid ntelah menggunakan kreativiti

kendiri.

Saya percaya khayalan murid adalah paling cantik dan unik. Ketika saya ingin murid

melukis ramalan akibat daripada kepupusan sumber terhadap kegitan ekonomi, saya dapati

ramai murid melukis gambar komik. Komik yang dipersembahkan bersifat suci dan lurus

kebudakan.

Kefahaman baru / Kesedaran

Saya sedar perbincangan dan khayalan murid boleh memperkembangkan supaya

meningkatkan kreativiti dan inovatif seseorang. Selain itu, saya boleh mencungkil bakat

murid dalam bidang tersebut.

Cadangan

Saya bercadang akan merujuk lebih banyak maklumat dan kaedah pengajaran supaya

mempelbagaikan kaedah pengajaran sendiri bagi mendorong perkembangan khayalan dan

perbincangan murid. Saya boleh memilih topik yang hangat dan kes berhampiran serta

mudah kefahaman murid supaya mereka lebih berminat semasa menjawab.

Tindakan

Page 9: Rancangan pelajaran harian 3

Saya mula membaca dan mengumpul maklumat untuk kesediaan merancang

pengajaran dan pembelajaran pada masa akan datang. Saya berharap menambahkan cabaran

yang sesuai bagi murid-murid supaya dapat mempertingkatkan kreativiti mereka.