proiect didactic limba romana.doc

7
P R O I E C T D I D A C T I C DATA: CLASA: I OBIECTUL: LIMBA ŞI LITERATURA ROMÂNĂ SUBIECTUL: Literele de tipar şi de mână „a”, „A”, „m”, „M” „r”, „R” TIPUL: RECAPITULARE ŞI SISTEMATIZARE POZIŢIA LECŢIEI ÎN MODUL: UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Comunicarea orală şi scrisă. Sunetele şi literele. Silabe, cuvinte Competente specifice (din programa): 2.1. să formuleze clar şi corect enunţuri verbale potrivit unor situaţii date 3.1. să identifice litere, grupuri de litere, silabe, cuvinte şi enunţuri în textul tipărit şi în textul scris de mână 4.1. să scrie corect litere, silabe, cuvinte 4.3. să utilizeze convenţii ale limbajului (scrierea numelor proprii cu majusculă) Obiective operaţionale: 0.0.1 să construiască enunţuri corecte legate de o situaţie creată; 0.0.2 să să adreseze întrebări pentru clarificarea nelămuririlor faţă de o cerinţă dată; 0.0.3 să asocieze litera de tipar cu litera de mână; 0.0.4 să citescă selectiv; 0.0.5 să identifice şi să asocieze literele pentru citirea pe silabe; 0.0.6 să scrie corect litere, silabe, cuvinte; 0.0.7 să folosesască scrierea cu majusculă pentru substantivele proprii. FORME DE ORGANIZARE a) a conţinuturilor: interdisciplinară b) a activităţii: frontală, individuală, în grupuri mici TIPURI DE INTERACŢIUNI :învăţător-elev, elev-elev, elev-învăţător; TIPURI, FORME, STRATEGII ŞI INSTRUMENTE

Upload: joshua-martin

Post on 27-Sep-2015

15 views

Category:

Documents


3 download

TRANSCRIPT

P R O I E C T D I D A C T I C

DATA:

CLASA: IOBIECTUL: LIMBA I LITERATURA ROMNSUBIECTUL: Literele de tipar i de mn a, A, m, M r, RTIPUL: RECAPITULARE I SISTEMATIZARE

POZIIA LECIEI N MODUL: UNITATEA DE NVARE: Comunicarea oral i scris. Sunetele i literele. Silabe, cuvinteCompetente specifice (din programa): 2.1. s formuleze clar i corect enunuri verbale potrivit unor situaii date

3.1. s identifice litere, grupuri de litere, silabe, cuvinte i enunuri n textul tiprit i n textul scris de mn

4.1. s scrie corect litere, silabe, cuvinte

4.3. s utilizeze convenii ale limbajului (scrierea numelor proprii cu majuscul)

Obiective operaionale: 0.0.1 s construiasc enunuri corecte legate de o situaie creat;

0.0.2 s s adreseze ntrebri pentru clarificarea nelmuririlor fa de o cerin dat;

0.0.3 s asocieze litera de tipar cu litera de mn;

0.0.4 s citesc selectiv;

0.0.5 s identifice i s asocieze literele pentru citirea pe silabe;

0.0.6 s scrie corect litere, silabe, cuvinte;

0.0.7 s folosesasc scrierea cu majuscul pentru substantivele proprii.

FORME DE ORGANIZARE

a) a coninuturilor: interdisciplinar

b) a activitii: frontal, individual, n grupuri mici

TIPURI DE INTERACIUNI :nvtor-elev, elev-elev, elev-nvtor; TIPURI, FORME,STRATEGII

I INSTRUMENTE

DE EVALUARE: sumativ, oral i scris, pe grupe mici i individual, autoevaluare, evaluare reciproc ntre grupe, interevaluare n cadrul grupului;INTA DE PROGRES PROFESIONAL: Deprinderea unor abiliti i tehnici de predare care i permit nvtorului s realizeze activiti n grupuri mici ,s faciliteze nvarea prin cooperare

D E S F U R A R E A L E C I E I

ETAPELE LECIEIOB.RESURSE PROCEDURALEEVALUARE

(metode, instrumente, indicatori)

de coninutde timpforme de organizaremetode i procedeemijloace didactice

1. Captarea ateniei0.0.1nvtorul va lipi pe tabl o imagine reprezentnd pe Mo Crciun.Apoi va propune un exerciiu de dezghe intitulat

Mingea dorintelor.Aceasta va pleca de la nvatator care va rosti o dorin pe care s i-o ndeplineasc Mo-Crciun. Mingea va trece din mn n mn i fiecare va spune cum se simte i ce dorete s-i aduc Mo-Crciun.

3 min.

A.F. (clasa aezat n semicerc)

A.I.

Ex. dezghe

conversaia

O minge mic

Oral

Practic

2. Verificarea temei0.0.4

0.0.5

0.0.6

0.0.7Voi verifica tema scris.Voi face comentariile necesare.Vom corecta greelile la tabl.Se vor citi coloanele de cuvinte.

Fiecare elev va avea pe banc o fi roz. Vor ntoarce fia i vor citi litera, individual. Vor scrie un rnd cu litera corespunztoare de mn.Se vor aduna caietele pentru verificare i apreciere.

10min.A. I.exerciiulAbecedarul

Fia roz cu litere diferiteOral i scris

Sumativ

scris

3. Anunarea obiectivelor0.0.2Voi anunta elevii c scopul lectiei noastre este acela de a ne reaminti literele ce le-am nvat pn acum, vom citi si vom scrie litere, silabe, cuvinte, de tipar i de mn. Vom lucra pe grupe i ne vom evalua singuri lucrrile noastre dar i pe ale colegilor.

2minA.F.

Explicaia

Titlul leciei

Oral

4. Dirijarea invatarii

0.0.3

0.0.4

Voi desena pe tabl un cerc, n locul sacului lui Mo Crciun. Acolo se vor afla litere de tipar, mari si mici. Dar am nevoie de ajutorul elevilor pentru a-i demonstra lui Mo Crciun c acetia cunosc literele, scriu si citesc.2 min.

A.F.

Explicaia

conversaia

ablonMo Crciun

Practic

5. Activitate interactiv0.0.6Solicit elevii s completeze cercul cu nite raze n dreptul crora vor scrie literele de mn mici i mari.

Exerciiu de destindere:Sus minile/ Batei palmele/ Se-nvrtesc moritile/...5min.

2min.A.F.

A. F.Ciorchinele

Exercitiu fizicCret colorat

Cntec nsoit de micareSumativ

Scris

Practic

6.Organizarea pentru activitatea de grup

0.0.2

Voi anuna elevii c vom lucra pe grupe. Fiecare grup va primi:

1. O plan A3, liber, pe care elevii vor forma o floare, lipind petalele;

2. ase petale decupate din autocolant , coninnd silabe din care elevii vor forma cuvinte;

3. fia autocolant coninnd litere i silabe de tipar.n csuele libere elevii vor completa cu litere i silabe scrise de mn. Apoi vor lipi fia pe plana cea mare.

4. un cartona desprit in dou. Deasupra se va afla un cuvnt bolnav( scris cu o greal intenionat).Elevii vor fi doctorii de cuvinte.Le vor vindeca i le vor scrie corect dedesubt.

2min.

A. F.

A.G.

Explicaia

Fie

Markere

Plan A3

petale cu silabe

oral

7. Feedback prin raportarea la obiectivele propuse iniial, cu solicitarea elevilor0.0.4

0.0.5

0.0.6

0.0.7 Explicaia va fi urmat de lucrul pe grupe.Elevii vor fi supravegheai, ajutai dac este nevoie,observai.

Vom afia produsele obinute la tabl. Le vom nota Gr.I, Gr.II, Gr.III

13min.

A. G

exerciiul

Fie

Markere

planA3

petale cu silabe

Sumativ

Practic

8. Obtinerea performantelor0.0.1Fiecare grup va face evaluarea propriului produs dar i evaluarea celorlalte produse dup ce se stabilesc criteriile, astfel:

- bulin roie FB;

- bulin galben B;

- bulin albastr S.

3min

A. G.

Turul galeriei

Buline colorateEvaluare reciproc

9. Asigurarea reteniei i transferul de cunotine0.0.1Se va cere elevilor s spun dac le-a plcut cum s-a desfurat lecia i ce moment le-a plcut cel mai mult? nvtorul va nota pe o fi pregtit dinainte , prerile i dorinele copiilor, urmnd ca acestea s fie trimise lui Mo Crciun.

2min.A. I.

Conversaiaoral

10. ncheierea lecieiVoi face aprecieri asupra modului n care elevii au participat la lucrul pe grupe i individual i voi anuna proba de evaluare pentru data urmtoare.

1 minA.F.Explicaiaoral