proiect de lecție

9
PROIECT DE LECȚIE Școala: Liceul de Artă, Sibiu Disciplina: Ansamblu coral Propunător: Dombi-Zaharia Adina A.Date generale Data: 8 iunie Clasa: a VIII-a Subiectul lecției: Descifrarea și interpretarea piesei ”Rămas bun codrului” Tipul de lecție: Formarea de priceperi și deprinderi legate de cântul vocal într-un ansamblu Competențe generale: 1.Dezvoltarea capacităților interpretative vocale 2.Dezvoltarea capacității de receptare a muzicii și formarea unei culturi muzicale 3.Cunoașterea și utilizarea elementelor de limbaj muzical 4.Cultivarea sensibilității, a imaginației și a creativității muzicale și artistice Competențe specifice: 1.Să interpreteze vocal, individual sau în grup cântece la unison sau în aranjamente simple, respectând indicațiile de interpretare și gestică dirijorală 2.Să descifreze piese

Upload: adina-zaharia

Post on 08-Dec-2015

213 views

Category:

Documents


1 download

DESCRIPTION

doc

TRANSCRIPT

Page 1: Proiect de Lecție

PROIECT DE LECȚIE

Școala: Liceul de Artă, Sibiu

Disciplina: Ansamblu coral

Propunător: Dombi-Zaharia Adina

A.Date generale

Data: 8 iunie

Clasa: a VIII-aSubiectul lecției: Descifrarea și interpretarea piesei ”Rămas bun codrului”Tipul de lecție: Formarea de priceperi și deprinderi legate de cântul vocal într-un ansambluCompetențe generale:

1.Dezvoltarea capacităților interpretative vocale2.Dezvoltarea capacității de receptare a muzicii și formarea unei culturi muzicale3.Cunoașterea și utilizarea elementelor de limbaj muzical4.Cultivarea sensibilității, a imaginației și a creativității muzicale și artistice

Competențe specifice: 1.Să interpreteze vocal, individual sau în grup cântece la unison sau în aranjamente simple, respectând indicațiile de

interpretare și gestică dirijorală2.Să descifreze piese3.Să cânte frumos în mod conștient4.Să interpreteze melodia cu text, pe voci

Metode Didactice: Demonstrarea, Solfegierea, Exercițiul, Conversația, Explicația, Exemplificarea, Comunicarea, Observația

Mijloace Didactice: partitura ”Rămas bun codrului”, pianul, tabla

Page 2: Proiect de Lecție

A. Desfășurarea lecției

Evenimentele lecției

Activitatea profesorului

Activitatea elevilor

Metode Didactice

Mijloace Didactice

Evaluare Observații

I.Adoptarea unei poziții corecte pentru cânt- încălzirea vocilor

Profesorul asigură condiții favorabile cântării, și anume: aerisirea clasei, deoarece în timpul cântării respirația este deosebit de profundă, asigurarea disciplinei în clasă și a unei atmosfere de voioșie, favorabilă cântării. Profesorul cere o poziție corectă a corpului în timpul

Elevii ascultă cu atenție indicațiile profesorului și execută întocmai ceea ce li se cere, adoptând o poziție corectă în timpul cântului și executând corect exercițiile expuse.

ConversațiaExplicația

ExemplificareaComunicareaObservația

Pianul

Colectivă

Page 3: Proiect de Lecție

cântării, și anume: spatele rezemat de spătar, umerii ușor trași înapoi, capul ridicat, privirea înainte și brațele libere, pe lângă corp sau pe masă. Profesorul pregătește elevii pentru cânt cu exerciții de respirație, de dicție, de intonație, de articulație, de atac, de emisie. Profesorul începe vocalizele cu cele pe murmur, apoi pe vocale, pentru o emisie cât mai frumoasă. Profesorul face exerciții de acordaj, întindere, omogenizare, agilitate, exerciții de cântare cu gura închisă și exerciții de creștere și

ExplicațiaDemonstrareaObservația

ExemplificareaExercițiulObservația

ExemplificareaExercițiul

Page 4: Proiect de Lecție

decreștere a intensității. Profesorul se folosește de pian în timpul exercițiilor. Pentru a menține atenția la oră, profesorul întreabă despre rolul exercițiilor.

II.Prezentarea lucrării și solfegierea cu fiecare voce separat, apoi două câte două(S+A, T+B)

Profesorul prezintă noua lucrare ”Rămas bun codrului” de Felix Mendelssohn-Bartholdy, un lied din perioada Romantismului. Acesta notează pe tablă titlul lucrării și compozitorul. Profesorul solfegiază separat cu fiecare voce, apoi cu S+A, T+B și in final cu tot ansamblul. Profesorul numește câte un elev pentru a

Elevii ascultă cu atenție explicația profesorului.

Elevii solfegiază cu atenție, urmărind în partituri notele.

Explicația

SolfegiereaExercițiul

PartituraPianul

Tabla

Individuală

Page 5: Proiect de Lecție

solfegia.III.Punerea textului pe note

Profesorul trece cu fiecare voce, apoi S+A, T+B lucrarea cu text, lucrând la dicție, frazare, intonație. Profesorul numește câte un elev să intoneze piesa cu tot cu text.

Elevii pun textul pe note, urmând indicațiile profesorului.

ExemplificareaComunicarea

PartituraPianul

Individuală

IV.Intonarea și interpretarea piesei cu nuanțe

În final, profesorul dirijează ansamblul având în vedere omogenizarea ansamblului, intonația, acordajul, dicția, frazarea, nuanțele și interpretarea lucrării.

Elevii interpretează lucrarea, fiind atenți la gesturile dirijorale ale profesorului.

Exercițiul Partitura Colectivă

Page 6: Proiect de Lecție

B. Planul tablei

„Rămas bun codrului”- Felix Mendelssohn-Bartoldy