percentage, profit, loss 7 and discount …©edulabz interna tional icse math class vii 4 question...
TRANSCRIPT
© EDULABZ
INTERNATIO
NAL
ICSE Math Class VII 1 Question Bank
1. Dhoni scored 110 runs which included 6 boundaries and 6 sixes. What per cent
of his total score did he make by running between the wickets ?
Ans. Total score = 110 runs
Boundaries = 6 × 4 = 24 runs, Sixer = 6 × 6 = 36
∴ Run scored by running between the wickets = 110 – (24 + 36)
= 110 – 60 = 50 runs
% scored by running between the wickets = 50
100%10
× 500 5
% 45 %11 11
= =
2. A property dealer charges a commission of 2% on first Rs 25000 and 1.5% on the
remainder. What commission does he charge for selling a plot of land for
Rs 65000 ?
Ans. Ist commission 2% on Rs 25000 = Rs 2
25000100
× = Rs 500
remaining = Rs (65000 – 25000) = Rs 40000
IInd commission 1.5% on Rs 40000 = Rs 1.5
40000100
× = Rs 15
40000100 10
×
×
Hence, total commission = Rs (500 + 600) = Rs 1100
3. In an examination, the maximum marks are 850. Rajat gets 34% marks and fails by
17 marks. What are passing marks ? What is the minimum percentage for passing
the examination ?
Ans. Maximum marks = 850
Rajat gets = 34% of 850 = 34
850 17 17 289100
× = × =
But he fails by 17 marks
∴ Passing marks = 289 + 17 = 306
Percentage for passing marks = 306
100% 18 2 36%850
× = × =
Hence, minimum percentage for passing the examination is 36%.
7
PERCENTAGE, PROFIT, LOSS
AND DISCOUNT
SIMPLE INTEREST
© EDULABZ
INTERNATIO
NAL
ICSE Math Class VII 2 Question Bank
4. In an election, two candidates X and Y contested X got 60% of the votes. The total
votes polled were 7000. How many votes did each get ?
Ans. Total number of votes polled = 7000
X got 60% of the votes
∴ X got total votes = 60% of 7000 60
7000 4200100
= × =
∴ Y got total votes = 7000 – 4200 = 2800.
5. A person saves 10% of his salary every month. If his salary is Rs 2,500, find his
expenditure.
Ans. Total salary = Rs 2500
∴ Total savings = 10% of Rs 2500 10
2500 250100
= × =
∴ Total expenditure = Rs 2500 – Rs 250 = Rs 2250.
6. Sonia bought a basket of mangoes containing 250 mangoes 20% of these were
found to be rotten. Of the remaining, 8% got crushed. How many mangoes were in
good condition ?
Ans. Total mangoes = 250
Rotten mangoes = 20% of 250 20
250 50100
= × =
Remaining mangoes = 250 – 50 = 200
Mangoes which were crushed = 8% of 200 8
200 16100
= × =
Thus balance mangoes = 200 – 16 = 184.
Hence, 184 mangoes were in good condition.
7. In a Maths Quiz of 60 questions, Vinay got 90% correct answers and Anu got 80%correct answers. How many correct answers did each give ?
What per cent is Anu’s correct answers to Vinay’s correct answers ?
Ans. Number of total questions = 60
Vinay got correct answers of the questions = 60 90
90% of 60 54100
×= =
Anu got correct answers of the questions = 80% of 60 = 80
60 48100
× =
∴ Percentage of Anu’s correct answer of that of Vinay’s
= 48 800
100 %54 9
× = = 8
88 %9
.
© EDULABZ
INTERNATIO
NAL
ICSE Math Class VII 3 Question Bank
8. In an examination, the maximum marks are 900. Sanjay gets 33% of the maximum
marks and fails by 45 marks. What is the passing mark ? Also, find the pass percent-
age.
Ans. Maximum marks = 900
Sanjay got 33% of 900 marks = 33
900 297100
× =
Number of marks by which he failed = 45
∴ Pass marks = 297 + 45 = 342
Percentage of pass marks = 342 100
38%900
×=
9. In an exam, Moni gets 38% marks and fails by 13 marks. If the maximum marks
are 650, what are the passing marks ? What is the minimum percentage for passing
the exam ?
Ans. Moni secured marks = 38% of 650 38
650 247.100
= × =
As she fails by 13 marks,
Thus, passing marks = 247 + 13 = 260
% age for passing the exam 260
100 40%650
= × =
Hence, the minimum percentange for passing the exam is 40%.
10. An alloy contains 23% copper, 37% zinc and the rest is nickel. Find the quantity of
nickel in 12 kg of alloy.
Ans. Total weight of an alloy = 12 kg
Weight of copper = 23% of 12 kg 23 69
12 2.76100 25
= × = = kg.
Weight of zinc = 37% of 12 kg 37 111
12 4.44100 25
= × = = kg.
Hence, weight of nickel = Total weight of alloy – (Weight of copper + Weight of
zinc)
= 12 – (2.76 + 4.44) = 12 – 7.2 = 4.8 kg.
11. On increasing the salary of a man by 12%, his salary is increased by 1158. Whatwas his original salary ?
Ans. Let the original salary be Rs x
Increase = 12% of x = 12 3
100 25
xx× =
According to the given condition = 3
115825
x=
© EDULABZ
INTERNATIO
NAL
ICSE Math Class VII 4 Question Bank
⇒ 1158 25
386 25 96503
x×
= = × =
Hence, his original salary is Rs 9650.
12. On decreasing the price of a car by 6%, its value becomes Rs 155100. What was the
original price of the car ?
Ans. Let the original price of the car be x
Decrease = 6% of x = 6 3
100 50
xx× =
Decreased value = x – 3 50 – 3 47
50 50 50
x x x x= =
According to the given condition = 47
15510050
x=
⇒ 155100 50
3300 5047
x×
= = × , x = 165000
Hence, the original price of the car is Rs 165000.
13. The salary of Gopal was increased by 10% and then the increased salary was de-
creased by 10%. Find the net increase or decrease per cent in his original salary.
Ans. Let original salary be Rs 100
∴ Increased salary = Rs 100 + 10 = Rs 110
Rate of decrease = 10%
∴ Decreased salary = 110 (100 10) 110 90
100 100
× − ×= = Rs 99
∴ Decrease = Rs 100 – 99 = Re 1
Hence, per cent decreased = 1 100
1%100
×= .
14. 40% of the population of a town are men and 39% are women. If the number of
children is 12600, find the number of men.
Ans. Let the whole population be x
Number of men = 40% of x = 40
100x , Number of women = 39% of x =
39
100x
Number of children = 12600
According to the given condition = 40 39
12600100 100
x x x
− + =
⇒ 40 39
12600100
x xx
+ − =
© EDULABZ
INTERNATIO
NAL
ICSE Math Class VII 5 Question Bank
⇒ 79
12600100
x x− = ⇒ 100 79
12600100
x x−=
⇒ 21
12600100
x = ⇒ 12600 100
6000021
x×
= =
∴ Total population = 60000
Number of men 40 40
60000 24000100 100
x= = × =
Hence, number of men are 24000.
15. If the price of a watch is increased by 15%, the increase in the price is Rs. 90. What
was the price of watch earlier ?
Ans. Let the price of watch earlier be x.
Increase = 15% of x = 15 3
100 20
x x=
According to the given condition = 3
20x x+ = x + 90
⇒ 20 3
9020
x xx
+= + ⇒
2390
20
xx= +
⇒ 23
9020
x x− = ⇒ 23 20
9020
x x−=
⇒ 3
9020
x = ⇒ 90 20
6003
x×
= =
Hence, the price of the watch earlier is Rs 600.
16. Vivek spends 20% of his salary on house rent, 17% on the education of his chil-
dren and 45% on food and other items. If he saves Rs 2340 per month, what is his
monthly salary ?
Ans. Let the monthly be Rs x
Money spend on house rent = 20% of x = 20
100x
Money spent on education of the children = 17% of x = 17
100x
Money spent on food and other items = 45% of x = 45
100x
Money saved = Rs 2340 per month
As per condition
20 17 45
100 100 100x x x x
− + +
= Rs 2340
© EDULABZ
INTERNATIO
NAL
ICSE Math Class VII 6 Question Bank
20 17 45
100
x x xx
+ + −
= 2340, 82
2340100
x x− = = 100 82
2340100
x x−=
182340
100x =
2340 100
18x
×= = Rs 13000
Hence, his monthly salary is Rs 13000
17. At present, a tank contains 154 litres of water and it is 35% full. Find its fullcapacity. How many litres of water must be put into it so that it is 80% full ?
Ans. Let the full capacity of tank be x
Now, 35% of x = 154 = 35
154100
x = 154 100
35x
×= = 440 litres.
∴ Full capacity of tank = 440 litres.
80% full = 80% of 440 = 80
440 352100
× = litres.
Now, is it is already 35% full, i.e. 154 litres of water is there it.
Full capacity of tank = 352 – 154 = 198 litres.
Hence, 198 litres of water must put into it so that it is 80% full.
18. In a school out of 300 students, 70% are girls and 30% are boys. If 30 girls leaveand no new boy is admitted, what is the new percentage of girls n the school ?
Ans. Total number of children in a school = 300
Number of boys = 30% of 300 = 30
300 90100
× =
Number of girls = 70% of 300 = 70
300 210100
× =
Now number of girls left = 30
∴ Number of girls after leaving 30 girls = 210 – 30 = 180
and Number of children in the school = 180 + 90 = 270
New percentage of girls = 180 200 2
100 % 66 %270 3 3
× = =
19. Kumar bought a transistor of Rs. 960. He paid 1
12 %2
cash money. The rest he
agreed to pay in 12 equal monthly instalments. How much will he pay each month ?
Ans. Price of transistor = Rs 960. Amount paid in cash = 1
12 %2
of Rs 960
= 25
9602 100
×
×
= Rs 120
© EDULABZ
INTERNATIO
NAL
ICSE Math Class VII 7 Question Bank
Balance amount = Rs 960 – Rs 120 = Rs 840
Number of instalments = 12
∴ Amount of each instalment = Rs 840 ÷ 12 = Rs 70
Hence, amount of each instalment is Rs 70.
20. Out of 1200 students in a school, 900 are boys and the rest are girls. If 20% of the
boys and 30% of the girls wear spectacles, find
(i) how many students in all, wear spectacles ?
(ii) what per cent of the total number of students wear spectacles ?
Ans. Total number of students = 1200
Number of boys = 900 and number of girls = 1200 – 900 = 300
Number of boys who wear spectacles = 20% of 900 20
900 180100
= × =
Number of girls who wear spectacles = 30% of 300 30
300 90100
= × =
(i) ∴ Total number of students who wear spectacles = 180 + 90 = 270
(ii) Percentage of students who wear spectacles 270 100 2700
225 %120 12
×= = =
21. At an election involving two candidates, 68 votes were declared invalid. The win-
ning candidate secures 52% of the valid votes and wins by 98 votes. Find the total
number of votes polled.
Ans. Let valid votes be 100
Then winning candidate secures votes = 52
And losing candidate will get (100 – 52) i.e., 48 votes.
Difference = 52 – 48 = 4
If difference is 4, then valid votes = 100.
And if difference is 98, then valid votes = 100
98 25 98 24504
× = × =
Invalid votes = 68
Hence, total number of votes polled = 2450 + 68 = 2518.
22. A student secures 90%, 60% and 54% marks in test papers with 100, 150 and 200
respectively as maximum marks. Find his aggregate percentage.
Ans. Marks secured by the student in different subject :
90% of 100 = 90 100
90100
×= , 60% of 150 =
60 15090
100
×=
54% of 200 = 54 200
108100
×=
© EDULABZ
INTERNATIO
NAL
ICSE Math Class VII 8 Question Bank
∴ Total marks = 100 + 150 + 200 = 450
Total marks secured = 90 + 90 + 108 = 288
Hence, aggregate percentage = 288
100 32 2 64%450
× = × =
23 . In an examiation, 5% of the applicants were found ineligible and 85% of the eligible
candidates belonged to the general category. If 4275 candidates belonged to other
categories, then how many candidates applied for the examination ?
Ans. Let total number of candidates applied be 100
Then number of ineligible candidates = 5
Balance number of eligible candidates = 100 – 5 = 95
Candidates belonging to general category = 85% of 95
85 95 17 19 323
100 4 4
× ×= = =
∴ Candidates belonging to other categories 323 380 323 57
954 4 4
−= − = =
If 57
4 are of other categories then total number of candidates = 100. If 4275
belongs to other categories then total number of candidates
100 4275 4
57
× ×= = 100 × 75 × 4 = 30000
24. A fruit-seller bought oranges at the rate of 6 for Rs 8 and sold them at the rate of 8
for Rs 14. Find his gain or loss per cent.
Ans. C. P. of 6 oranges = Rs 8, C. P. of 1 oranges = Rs 8 4
Rs6 3
=
S. P. of 1 orange = Rs 14 7
Rs8 4
=
Gain = S. P. – C.P. = Rs 7 4 21 16 5
Rs4 3 12 12
− − = =
∴ Gain % =
5Gain 12100% 100%
4C. P.
3
× = ×
500 125
% % 31.25 %16 4
= = =
© EDULABZ
INTERNATIO
NAL
ICSE Math Class VII 9 Question Bank
25. Lemons are bought at the rate of 4 for Rs 3. At what rate must they be sold to gain
20%.
Ans. C. P. of 4 lemons = Rs 3, C. P. of 1 lemons = Rs 3
4
Gain = 20%
S. P. of 1 lemon = Rs 100 gain %
C. P.100
+×
= Rs 100 20 3 120 3 9
Rs Re100 4 100 4 10
+× = × =
Hence, S. P. of 1 lemon = Re 9
10(for the gain of 20%)
26. The selling price of 12 pens in equal to the cost price of 14 pens. Find the gain per
cent.
Ans. Let C. P. of 1 pens be Re 1
C. P. of 12 pens = Rs 12
∴ S. P. of 12 pens = C. P. of 14 pens = Rs 14
Gain = S. P. – C. P. = Rs (14 – 12) = Rs 2
Gain % = Gain 2
100 % 100 %C.P. 12
× = × 50 2
% 16 %3 3
= =
27. The cost price of 12 oranges is equal to the selling price of 15 oranges. Find the
loss per cent.
Ans. Let C. P. of each orange = Re 1
C. P. of 15 oranges = Rs 15
S. P. of 15 oranges = C. P. of 12 oranges = Rs 12
Loss = C. P. – S. P. = Rs (15 – 12) = Rs 3
∴ Loss % = Loss 3
100% 100% 20%C.P. 15
× = × =
28. Oranges are bought at 5 for Rs 10 and sold at 6 for Rs 15. Find profit or loss as per
cent.
Ans. L. C. M. of 5 and 6 = 30
Let 30 oranges are bought
∴ C. P. of 30 oranges = 30 10
5
×
= Rs 60 and S. P. of 30 oranges = 30 15
6
×
= Rs 75
Gain = S. P. – C. P. = Rs 75 – Rs 60 = Rs 15
© EDULABZ
INTERNATIO
NAL
ICSE Math Class VII 10 Question Bank
∴ Gain% = gain 100 15 100
25%C.P. 60
× ×= = .
29. A certain number of articles are bought at 3 for Rs. 150 and all of them are sold at 4
for Rs. 180. Find the loss or gain as per cent.
Ans. L. C. M. of 3 and 4 = 12
∴ C. P. of 12 articles = Rs 150 12
3
× = Rs 600
and S. P. of 12 articles = Rs 180 12
4
×
= Rs 540
Loss = C. P. – S. P. = Rs 600 – Rs 540 = Rs 60
Loss % = Loss 100 60 100
10 %C. P. 600
× ×= =
30. A vendor bought 120 sweets at 20 p each. In his house, 18 were consumed and he
sold the remaining at 30 p each. Find his profit or loss as per cent.
Ans. Quantity of sweets bought = 120
∴ C. P. of 120 sweets = 120 20
100
×
= Rs 24
Number of sweets consumed = 18, Balance sweets = 120 – 18 = 102
∴ S. P. of 102 sweets = 102 30 3060
100 100
×= = Rs 30.60
Gain = S. P. – C. P. = Rs 30.60 – Rs 24= Rs 6.60
Gain % = gain 100 6.60 100
C. P. 4
× ×=
660 100 5527.5%
100 24 2
×= = =
×
.
31. The cost price of an article is Rs 1,200 and selling price is 5
4 times of its cost
price. Find:
(i) selling price of the article : (ii) profit or loss as per cent.
Ans. Cost price (C. P.) = Rs 1200
(i) S. P. = 5
4of C. P. =
5
4 × 1200 = Rs 1500
So, there is a gain.
(ii) Gain = S. P. – C. P. = Rs 1500 – Rs 1200 = Rs 300
∴ Gain % = gain 100 300 100
25%C. P. 1200
× ×= = .
© EDULABZ
INTERNATIO
NAL
ICSE Math Class VII 11 Question Bank
32. Mr. Mehta purchased a dozen famous paintings at Rs 20000 per piece. He spent Rs
25000 on advertisement. He sold 10 pieces at Rs 25000 each and the remaining two
at cost price only. Find his profit or loss and calculate it as a percentage.
Ans. Cost price of 1 painting = Rs 20000
Cost price of 12 paintings = Rs 20000 × 12 = Rs 240000
Advertisement cost = Rs 25000
C. P. = Rs 240000 + Rs 25000 = Rs 265000
Selling price of 1 piece = Rs 25000
Selling price of 10 pieces = Rs 25000 × 10 = Rs 250000
Selling price of remaining 2 pieces = Rs 20000 × 2 = Rs 40000
Total selling price 250000 + Rs 40000 = Rs 290000
Profit = S. P. – C. P. = Rs 290000 – Rs 265000 = Rs 25000
Profit % = Profit
100C. P.
× 25000 500 23
100 9 %265000 53 53
= × = = .
33. A fruit seller bought mangoes at Rs 22.50 per dozen and sold them at a loss of 8%.
How much will a customer pay for 40 mangoes?
Ans. C. P. of 1 dozen or 12 mangoes = Rs 22.50. Loss = 8%
∴ S. P. of 1 dozen or 12 mangoes = C. P. (100 loss %)
100
× −
= Rs 22.50 (100 8) 2250 92
100 100 100
− ×=
× = Rs
207
10 = Rs 20.70
S. P. of 40 mangoes = 20.70
4012
× 2070 40
Rs100 12
×=
×
= Rs 69.
34. By selling two transistors for Rs 600 each, a shopkeeper gains 20 per cent on one
transistor and loses 20 per cent on the other.
Find :
(i) C. P. of each transistor (ii) total C. P. and total S. P. of both the transistors
(iii) profit or loss per cent on the whole.
Ans. S. P. of first transistor = Rs 600. Gain = 20%
(i) ∴ C. P. = S. P 600 100
100 gain % 100 20
. 100 ×=
+ +
×
600 100
120
×= = Rs 500.
S. P. of the second transistor = Rs 600 Loss = 20%
∴ C. P. of the other transistor S. P. 100 600 100
Rs100 loss % 100 20
× ×= =
− −
© EDULABZ
INTERNATIO
NAL
ICSE Math Class VII 12 Question Bank
600 100
Rs80
×= = Rs 750
∴ C. P. of the two transistors are Rs 500 and Rs 750.
(ii) Total C. P. of both the transistor = Rs 500 + Rs 750 = Rs 1250
and total S. P. of both the transistors = Rs 600 + Rs 600 = Rs 1200
(iii) Total loss = C. P. – S. P. = 1250 – 1200 = Rs 50
∴ Loss % = loss 100 50 100
C. P. 1250
× ×= = 4%.
35. Ravi bought one almirah for Rs 4800 and the other for Rs 3640. He sold the first
almirah at a gain of 1
13 %3
and the other at a loss of 15%. How much did he gain
or lose in the whole deal ?
Ans. C. P. of first almirah = Rs 4800
If the gain = 1
13 %3
on it,
Gain = 1
13 %3
of 4800 40 4800
3 100
×=
×
= Rs 640
∴ S. P. = C. P. + Gain = Rs 4800 + Rs 640 = Rs 5440
C. P. of second almirah = Rs 3640
If it is sold at a loss of 15%, then loss 15% of 3640 15 3640
100
×= = Rs 546
∴ S. P. = C. P. – Loss = Rs 3640 – Rs 546 = Rs 3094
Total C. P = Rs 4800 + Rs 3640 = Rs 8440
Total S. P. = Rs 5440 + Rs 3094 = Rs 8534
∴ Gain = S. P. – C. P. = Rs 8534 – Rs 8440 = Rs 94.
36. Anurag bought a certain number of apples at Rs 36 a score and sold them at a
profit of 30%. Find the selling price per apple.
Ans. C. P. of 20 apples = Rs 36
If the profit is 30% on it, profit = 30% of 36 = 30 54
36 Rs100 5
× = = Rs 10.8
∴ S. P. of 20 apples = C. P. + Profit
= Rs 36 + Rs 10.8 = Rs 46.80
S. P. of 1 apple = Rs 46.80
20 = Rs 2.34.
© EDULABZ
INTERNATIO
NAL
ICSE Math Class VII 13 Question Bank
37. On selling a bed for Rs 6075, a carpenter loses 10%. For what amount should he sell
it to gain 4% ?
Ans. S. P. of a bed = Rs 6075, loss = 10%
C. P. of a bed = Rs 100
S. P.100 loss %
×
−
= Rs 100 100
6075 Rs 6075100 10 90
× = ×
− = 10 × 675 = 6750
∴ S. P. of a bed = Rs 100 gain %
C. P.100
+ ×
= Rs 100 4 104
6750 Rs 6750100 100
+ × = ×
=
266750
25
×
= Rs 7020
He should sell it for Rs 7020 to get a gain of 4%.
38. On selling an almirah for Rs 4356, a man gains 10%. What per cent does he gain on
selling the same for Rs 4158 ?
Ans. First S. P. of almirah = Rs 4356 Gain = 10%
∴ C. P. = S. P. 100 4356 100
Rs(100 gain %) 100 10
× ×=
+ +
= 4356 100
110
×
= Rs 396 × 10 = Rs 3960
Second time S. P. = Rs 4158, Gain = S. P. – C. P. = Rs (4158 – 3960) = Rs 198
∴ Gain % = Total gain 100 198 100 10
%C. P 3960 2.
× ×= = = 5%
39. Kamal sold two scooters for Rs 19800 each, gaining 10% on one and losing 10% on
the other. Find his gain or loss per cent on the whole, transaction.
Ans. S. P. of Ist scooter = Rs 19800, gain = 10%
C. P. of Ist scooter = Rs 100
19800100 10
×
+
10019800
110
= ×
= Rs 10 × 1800
= Rs 18000
S. P. of IInd scooter = Rs 19800. Loss = 10%
C. P. of IInd scooter = Rs 100
19800100 10
×
− = Rs
10019800
90×
= Rs 10 × 2200 = Rs 22000
∴ Total C. P. of two scooters = Rs (18000 + 22000) = Rs 40000
© EDULABZ
INTERNATIO
NAL
ICSE Math Class VII 14 Question Bank
Total S. P. of two scooters = Rs (19800 + 19800) = Rs 39600
∴ Loss = Rs (40000 – 39600) = Rs 400
Hence, loss % = 400
100%40000
× = 1%.
40. A grocer bought one quintal of rice at Rs 24 per kg. He sold 75 kg of it at the rate of
Rs 26 per kg. At what rate per kg must he sell the remainder to gain 15% on the
whole ?
Ans. Total rice purchased = 1 quintal = 100 kg
∴ Cost price of 100 kg rice = Rs (24 × 100) = Rs 2400
Selling price of 75 kg at the rate of Rs 26 per kg = 75 × Rs 26 = 1950
Required gain = 15%
∴ Selling price of total rice = C. P. (100 gain %)
100
+
= 2400 (100 15)
100
+ = Rs (24 × 115) = Rs 2760
∴ S. P. of balance rice (100 – 75) = 25 kg = Rs (2760 – 1950) = Rs 810
Hence, S. P. of 1 kg = Rs 810
25 = Rs 32.40.
41. Bata Shoe company declared a discount of 8% on each of its varieties. How much a
customer has to pay for a pair of shoes marked at Rs. 568.75 ?
Ans. Marked price of a pair of shoes = Rs 568.75
Discount = 8% or Rs 568.75 = Rs 8 4550.00
568.75 Rs100 100
× =
= Rs 45.50
Hence, S. P. of a pair of shoes = Rs (568.75 – 45.50) = Rs 523.25.
42. The printed price of a book is Rs 165. The publisher allows a discount of 16% on it.
For how much price, is the book available ?
Ans. Marked price of the book = Rs 165, discount = 16%
Discount = 16% of Rs 165 = Rs 16 16 33 4 33
165 Rs100 20 5
× × × = =
132
Rs5
= = Rs 26.40
43. A scooter is marked at Rs 25000. The dealer gives 4% discount on first Rs. 10000
and 2% discount on the remaining Rs 15000. Find (i) the amount of discount
(ii) the price charged by the dealer.
Ans. Marked price of scooter = Rs 25000
© EDULABZ
INTERNATIO
NAL
ICSE Math Class VII 15 Question Bank
Rate of discount on first Rs 10000 = 4%
∴ Amount of discount = Rs 4
10000100
×
= Rs 400
Rate of discount on next Rs 15000 = 2%
∴ Amount of discount = Rs 15000 2
100
×
= Rs 300
(i) Thus, total discount = Rs (400 + 300) = Rs 700
(ii) Thus, the price charged by the dealer = Rs 25000 – Rs 700 = Rs 24300.
44. A carpenter allows 15% discount on his goods. Find the marked price of a chair
which is sold by him for Rs. 680.
Ans. Let marked price of the chair be Rs x Discount = 15%
Discount = 15%of Rs x = Rs 15 3
Rs100 20
xx× =
∴ S. P. of the chair = Rs 3
20
xx
−
= Rs 20 3 17
Rs20 20
x x x−=
According to the given condition = 17
20
x = 680
⇒ 680 20
17x
×= = 40 × 20
⇒ x = 800.
∴ Marked price of the chair Rs. 800
45. A shopkeeper allows 20% discount on the marked price of his articles. Find the
marked price of an article for which he charges Rs. 740.
Ans. Let marked price of the article be Rs x Discount = 20%
Discount = 20% of Rs x = Rs 20
100x
×
= Rs
5
x
∴ S. P. of the articles = Rs 5 4
Rs Rs5 5 5
x x x xx
− − = =
According to the given condition = 4
5
x= 740
⇒ 740 5
4x
×=
© EDULABZ
INTERNATIO
NAL
ICSE Math Class VII 16 Question Bank
⇒ x = 925
Hence, marked price of the article is Rs 925.
46. A shopkeeper marks his goods 25% above cost price and then allows a discount of
12% on the marked price. Find his gain per cent.
Ans. Let C. P. of the goods be Rs 100
Then marked price = Rs 100 (100 25)
100
× +
= Rs 100 125
100
×
= Rs 125
Rate of discount = 12%
∴ Selling price = Rs S. P× (100 rate of discount)
100
−
= Rs 125 (100 12)
100
−
= Rs 125 88
Rs (5 22)100
× = ×
= Rs 110
∴ Gain = S. P. – C. P. = Rs (110 – 100) = Rs 10
Gain per cent = Total gain 100
%C. P.
×
= 10 100
% 10%100
× =
47. A dealer allows a discount of 10% and still gains 5%. What per cent above cost price
must he must mark his goods ?
Ans. Let cost price of goods be Rs 100
∴ Selling price of goods be Rs (100 + 5) = Rs 105
Rate of discount = 10%
Thus, marked price = S. P. 100
(100 Rate of discount)
×
−
= Rs 105 100 105 100 350
Rs Rs100 10 90 3
× × = =
−
∴ Amount marked above the C. P.
Rs 350
3 – Rs 100 = Rs
350 300 50Rs
3 3
− =
∴ Per cent rate = Total gain 100
%C. P.
×
= 50 100 50 2
% 16 %3 100 3 3
× = =
© EDULABZ
INTERNATIO
NAL
ICSE Math Class VII 17 Question Bank
48. A dealer buys a T.V. set for Rs. 2500. He marks it at Rs. 3,200 and then gives a
discount of 10% on it. Find:
(i) the selling price of the T.V. set (ii) the profit per cent made by the dealer.
Ans. C.P. of a T.V. set = Rs 2500
M.P. = Rs 3200
Rate of discount = 10%
∴ Total discount = 10
Rs 3200 Rs 320100
× =
(i) Thus, selling price of T.V. Set = Rs 3200 – Rs 320 = Rs 2880
(ii) Gain = S.P. – C.P. = Rs 2880 – Rs 2500 = Rs 380
∴ Gain % = gain 100 380 100
% %C.P. 2500
× ×= =
76 1% 15 %
5 5= = 15.2 %
Thus profit per cent made by dealer is 15.2 %
49. A dealer allows 8% discount on the marked price of an article. Find the marked
price if the selling price is Rs 621.
Ans. Let Marked price of an article be Rs 100
Discount = 8% of Rs 100
Rs 8
100100
×
= Rs 8
∴ S.P. = M.P. – Discount = Rs 100 – Rs 8 = Rs 92
If S.P. is Rs 92, then M.P. = Rs 100
If S.P. is Re 1, then M.P. = 100
92
If S.P. is Rs 621, then M.P. = 100
Rs 62192
×
= 675 = 675
50. A dealer marks his goods 25% above the cost price and gives a discount of 8%.
Find his profit percentage.
Ans. Let the cost price be Rs. 100
∴ Marked price = Cost price + 25% of C.P. = 25
100 100100
+ × = Rs 125
Amount of discount = 8% of Rs 125
= 8
125 Rs 10100
× =
∴ Selling Price (S.P.) = M.P. – Discount = Rs 125 – Rs 10 = Rs 115
© EDULABZ
INTERNATIO
NAL
ICSE Math Class VII 18 Question Bank
∴ Profit = S.P. – C.P. = Rs 115 – Rs 100 = Rs 15
Profit % age = Profit
100%C.P.
×
= 15
100% 15%100
× =
51. Raman took a loan of Rs 16500 from a bank on 3rd January, 2006 at 101
%2
per
annum and paid it back on 17th March, 2006. Find the total amount paid by Raman.
Ans. Loan taken by Raman Principal (P) = Rs 16500, Rate (R) = 101
%2
p.a. Time (T) =
3rd Jan, 2006 to 17th March, 2006
= 28 + 28 + 17 = 73 days = 73
365 years =
1
5 year
∴ Simple interest (S.I) = 100
P R T× × = Rs.
16500 21 1 33 21
100 2 5 2
× × ×=
× ×= Rs.
693
2
= Rs. 346.50
∴ Total amount paid by = P + S.I. = Rs 16500 + Rs 346.50 = Rs 16846.50
Hence, total amount paid by Raman Rs 16846.50
52. In what time will Rs 6880 amount to Rs 7224, if simple interest is calculated at
17 %
2 per annum ?
Ans. Amount (A) = Rs 7224, Principal (P) = Rs 6880
∴ Simple Interest = A – P = Rs 7224 – Rs 6880 = Rs 344
Rate (R) = 1 15
7 % %2 2
= p.a.
∴ Time = . 100 344 100 2
6880 15
S I
P R
× × ×=
× ×
= 2
3 years =
212
3× months = 8 months
53. In what time will Rs. 1860 amount to Rs. 2278.50, if simple interest is calculated at
9% per annum?
Ans. Amount (A) = Rs 2778.5
Principal (P) = Rs 1860.00
∴ S.I = A –P = Rs 2278.50 – Rs 1860.00
= Rs 41850
© EDULABZ
INTERNATIO
NAL
ICSE Math Class VII 19 Question Bank
Rate = 9% p.a
∴ Time (T) = . 100S I
P R
×
×
= 418.50 100
1860 9
×
×
= 41850 100 465
2.5100 1860 9 186
×= =
× ×
years = 5
210
years = 1
22
years.
54. At what rate per cent per annum will Rs. 6360 yield an interest of Rs. 1378 in
12
2 years ?
Ans. Principal (P) = Rs 6360, simple interest (SI) = 1378, Time (T) = 1
22
years = 5
2 years
∴ Rate = . 100 1378 100 2
6360 5
S I
P T
× × ×=
× ×
= 1378 26 2
8 %159 3 3
= = p.a.
55. At what rate per cent per annum will Rs. 1650 amounts to Rs. 2046 in 3 years ?
Ans. Amount (A) = Rs 2046
Principal (P) = Rs 1650
∴ S. I. = A – P = Rs (2046 – 1650) = Rs 396 = Time (T) = 3 years
∴ Rate = . 100 396 100
1650 3
S I
P T
× ×=
× ×
= 1320
8%165
= p.a.
56. The interest on a sum of money at the end of 1
42
years is 3
5 of the sum. Find the rate
per cent per annum.
Ans. Let sum (P) = Rs 100.
∴ S. I = 3
5 of the sum =
3
5 × 100 = Rs 60. Time (T) =
14
2 years =
9
2 years
∴ Rate = . 100 60 100 2
%100 9
S I
P T
× × ×=
× ×
= 40 1
% 13 %3 3
= p.a.
Hence, rate per cent in 1
133
p.a.
57. The simple interest on a certain sum for 3 years at 10% per annum is Rs 829.50.
Find the sum.
Ans. S. I. = Rs 829.50, Rate (R) = 10% p.a, Time (T) = 3 years
∴ Principal = . 100 829.50 100
10 3
S I
R T
× ×=
× × =
82950 100 8295
100 10 3 3
×=
× × = Rs 2765
© EDULABZ
INTERNATIO
NAL
ICSE Math Class VII 20 Question Bank
58. Karim borrowed Rs. 8000 from a money lender at an interest of 2% per month.
How much simple interest he has to pay for 4 months ?
Ans. Principal = Rs 8000, R = 2% per month, T = 4 months
Simple Interest = 100
P R T× × =
8000 2 4
100
× × = Rs 640
Hence, Karim will pay simple interest Rs 640 for, 4 month.
59. Calculate the simple interest on Rs. 16000 at the rate of 1.2% per month for one
year 3 months.
Ans. P = 16000, R = 1.2% per month, T = 1 year 3 months = 15 months
Simple Interest = 100
P R T× × =
16000 1.2 15
100
× ×
= 160 12 15
10
× ×
= Rs 2880
Hence, simple interest for 15 months is Rs 2880
60. Find the simple interest and the amount of Rs. 1250 from June 27 to September 8
same year at 10% per annum.
Ans. Here, P = Rs 1250 R = 10% p.a.
T = 3 June + 31 July + 31 August + 8 September
= 73 days = 73
365 year
Simple Interest = 100
P R T× ×=
1250 10 73
100 365
× ×
× = Rs 25
Amount = Principal + Interest = Rs (1250 + 25) = Rs 1275.
61. Find the amount of Rs. 2400 from 18th February 2000 to 13th July 2000 at 1
12 %2
per annum simple interest.
Ans. Here, P = Rs. 2400
R = 1
12 %2
p.a. = 25
%2
p.a.
T = 11 February + 31 March + 30 April + 31 May + 30 June + 13 July
= 146 days = 146
365year
Simple Interest = 100
P R T× ×
= 2400 25 146
100 365 2
× ×
× × = Rs 120
Amount = Principal + Interest = Rs (2400 + 120) = Rs 2520.
62. A man invested Rs 10000 at the rate of simple interest of 8 paise per rupee per year.
What amount will he get after 15 months ?
© EDULABZ
INTERNATIO
NAL
ICSE Math Class VII 21 Question Bank
P = 10000
Ans. R = 8 paise per rupee per year
= 8 rupees per hundred per year
= 8% per annum
T = 15 months = 15 5
12 4= year
Simple Interest = 10000 8 5
100 100 4
P R T× × × ×=
× = Rs 1000
Amount = Principal + Interest
= Rs (10000 + 1000) = Rs 11000
63. Raja borrows Rs 8000 from a money lender for his daughter’s marriage and pays
back Rs11200 after 8 months. Find the rate of simple interest charged per annum.
Ans. Here, P = Rs 8000, A = Rs 11200
∴ Interest = A – P = Rs (11200 – 8000) = Rs 3200
T = 8 months = 8 2
12 3= years
∴ R = 1 100
P T
×
× =
3200 100 3
8000 2
× ×
× = 60% p.a.
64. Rs 14000 is invested at 4% per annum simple interest. How long will it take for the
amount to reach Rs. 16240 ?
Ans. Here, P = Rs14000, A = Rs 16240
S. I = A – P = Rs (16240 – 14000) = Rs 2240, R = 4% p.a
T = . . 100 2240 100
1400 4
S I
P R
× ×=
× × = 4 years.
65. A man borrowed Rs. 3000 on 1st April and returned Rs. 3144 on 13th June same
year. Find the rate of simple interest charged.
Ans. Here, P = Rs 3000, A = Rs 3144
∴ S.I. = A – P
∴ = Rs (3144 – 3000) = Rs 144
T = 30 April + 31 May + 12 June = 73 days
= 73
365years.
R = . . 100 144 100 365
3000 73
S I
P T
× × ×=
× × = 24% p.a.
© EDULABZ
INTERNATIO
NAL
ICSE Math Class VII 22 Question Bank
66. In what time will a sum of money double itself at 8% p.a.?
Ans. Let the principal (P) = Rs 100
∴ Amount (A) = Rs 100 × 2 = Rs 200
∴ S. I. = A – P = Rs 200 – Rs. 100 = Rs 100
Rate (R) = 8% p.a.
∴ Time = . . 100 100 100
100 8
S I
P R
× ×=
× ×
= 25 1
122 2
= years
67. In how many years will be Rs 870 amount to Rs 1,044, the rate of interest being
12 %
2p.a.?
Ans. Principal (P) = Rs 870, Amount (A) = Rs 1044
∴ S. I. = P – A = Rs 1044 – Rs 870 = Rs 174
Rate (R) = 1 5
2 %2 2
= p.a.
∴ Time = . . 100 174 100 2
870 5
S I
P R
× × ×=
× × = 8 years.
68. Find the sum which will amount to Rs.700 in 5 years at 8% rate p.a.
Ans. Amount = Rs 700, Rate (R) = 8% p.a., Time (T) = 5 years
Let principal (P) = Rs 100 then S. I = 100 8 5
100 100
P R T× × × ×= = Rs 40
∴ Amount (A) = P + S. I = Rs 100 + 40 = Rs 140
If amount is Rs 700, then principal
= Rs 100 700
140
×= Rs 500
69. In 4 years, Rs 6,00 amount to Rs 8,000.In what time will Rs 525 amount to Rs 700
at the same rate ?
Ans. In first case, Principal (P) = Rs 6,000, Amount (A) = Rs 8,000
∴ S.I = A – P = Rs 8,000 – Rs 6,000 = Rs 2000
Time (T) = 4 years
∴ R = . . 100 2000 100
6000 4
S I
P T
× ×=
× × =
25 1% 8 %
3 3= p.a.
In second case, Principal (P) = Rs 525, Amount (A) = Rs 700
∴ S. I. = A – P = Rs 700 – Rs. 525= Rs 175,
© EDULABZ
INTERNATIO
NAL
ICSE Math Class VII 23 Question Bank
Rate (R) = 25
%3
of p.a.
∴ Time = . . 100 175 100 3
525 25
S I Rs
P R
× × ×=
× ×
= 4 years
70. The interest on a sum of money at the end of 1
22
years is 4
5of the sum. What is the
rate per cent ?
Ans. Let the sum (P) = Rs 100
∴ S.I. = Rs 100 × 4
5 = Rs 80
Period (T) = 1 5
22 2
= years.
∴ Rate = . . 100 80 100 2
100 5
S I
P T
× × ×=
× ×
= 32% p.a
71. What sum of money lent out at 5% for 3 years will produce the same interest as
Rs. 900 lent out at 4% for 5 years ?
Ans. In second case, Principal (P) = Rs 900, Rate (R) = 4%, Time (T) = 5 years
∴ S.I = 900 4 5
100 100
P R T× × × ×= = Rs 180
In first case, S.I = Rs 180
Rate = 5%, Time = 3 years
∴ Sum = . 100 180 100
5 3
S I
R T
× ×=
× ×
= Rs. 1200
72. A sum amount to Rs 2,652 in 6 years at 5% p.a. simple interest. Find :
(i) the sum
(ii) the time in which the same sum will double itself at the same rate of interest.
Ans. (i) In first case, Let Principal (P) = Rs 100, Rate (R) = 5% p.a. Time (T) = 6 yrs
∴ S. I. = 100 5 6
100 100
P R T× × × ×= = Rs 30 and,
Amount = Rs 100 + Rs 30 = Rs 130
If amount is Rs 130, then principal
= Rs 100 and if amount is Rs 2652, then
Principal = 100 2,652
130
×
= Rs 2040
© EDULABZ
INTERNATIO
NAL
ICSE Math Class VII 24 Question Bank
In second case, Let sum (P) = Rs 100, Amount (A) = Rs. 100 × 2 = Rs 200
S. I. = A – P = Rs. 200 – 100 = Rs 100
Rate = 5%p.a.
Time = . . 100 100 100
100 5
S I
P R
× ×=
× ×
= 20 years
73. What sum of money will amount to Rs. 6860 in 2 years 6 months at 9% p.a. simple
interest ?
Ans. Here, Amount A = Rs 6860, Rate of Interest, R = 9% p.a
T = 2 years, 6 months
= 6
212
+ years = 1
22
years = 5
2 years
Let sum, P = Rs 100
S. I. = 100 9 5
100 100 2
P R T× × × ×=
×
= 45
2 = Rs 22.5
∴ Amount = P + I
= Rs 100 + 22.5 = Rs 122.5.
If amount is Rs 122.5, then
Sum P = Rs 100
If amount is Re 1, then sum P = 100
122.5
If amount is Rs 6860, then sum
P = 100
6860122.5
× = Rs 5600.
74. What sum of money lent out at simple interest will amount to Rs. 1.13 lakh in
13
4 years at 4% at 4% p.a. ?
Ans. Here, Amount A = Rs. 1.13 lakh = Rs . 113000
Time, T = 1
34
years
Rate of Interest, R = 4% p.a
Let sum, P = Rs 100
∴ S. I. = 100
P R T× ×
= 100 4 13
100 4
× ×
×
= Rs 13
∴ Amount = P + I = Rs (100 + 13) = Rs 113
If amount is Rs 113, then the sum, P = Rs 100
© EDULABZ
INTERNATIO
NAL
ICSE Math Class VII 25 Question Bank
If amount is Re 1, then the sum, P = 100
113
If amount is Rs. 113000, then the sum
P = 100
113000113
× = Rs 100000
= Rs 1 lakh
75. What sum of money lent out at simple interest at 12% per annum for 1
32
years will
produce the same interest as Rs. 6000 lent at 10.5% per annum in 3 years ?
Ans. In second case, Here, P = Rs 6000, R = 10.5% p.a
T = 3 years
S. I. = 100
P R T× × =
6000 105 3
100 10
× ×
× = Rs 1890.
Now, In first case,
S. I. = Rs 1890, R = 12% p.a. T = 1
32
years = 7
2 years
∴ P = . 100S I
R T
×
× =
1890 100 2
12 7
× ×
× = Rs 4500
76. A sum of money invested for 2 years at 6.5% per annum simple interest amounted to
Rs. 9040. What will it amount to in 3 years 3 months at 9% per annum simple
interest ?
Ans. Here, in first case,
T = 2 years, R = 6.5% p.a.
A = Rs 9040
Let P be Rs 100
∴ S.I. = 100 6.5 2
100 100
P R T× × × ×=
= 65 2
10
×
= Rs. 13
Amount = Principal + Interest = Rs (100 + 13) = Rs 113
If Amount is Rs 113, then principal P = Rs 100
If amount is Re1, then principal P = 100
113
© EDULABZ
INTERNATIO
NAL
ICSE Math Class VII 26 Question Bank
If amount is Rs 9040, then principal P = 100
9040113
× = 904000
113 = Rs 8000
Now, in second case,
P = Rs 8000, T = 3 years 3 months = 1
34
years
R = 9% p.a.
∴ S. I = 100
P R T× ×
= 8000 9 13
100 4
× ×
×= Rs. 2340
∴ Amount = Principal + S. I. = Rs (8000 + 2340) = Rs 10340
77. If Rs. 4000 amounts to Rs. 4500 in 2 years, find how much would it amount in
5 years at the same rate of interest.
Ans. Here, in first case
P = Rs 4000, A = Rs 4500
∴ S. I. = A – P =
Rs (4500 – 4000) = Rs 500, T = 2 years
R = . . 100 500 100
4000 2
S I
P T
× ×=
× × =
25%
4p.a. =
16 %
4p.a.
Now, in second case, R = 1
6 %4
p.a, P = Rs 4000, T = 5 years
S. I. = 100
P R T× × =
4000 25 5
100 4
× ×
× = Rs 1250
∴ Amount = Principal + Interest
= Rs (4000 + 1250) = Rs 5250
78. To purchase a cow, farmer borrowed some money from a bank. He cleared his debt
by paying Rs.4720 at the end of one and a half year. If the bank charges interest at the
rate of 12% per annum, find cost of the cow.
Ans. The cost of the cow is equal to sum of money = P. Let it be Rs 100
T = 1
12
years, R = 12% p.a. S. I.= 100
P R T× ×
= 100 12 3
100 2
× ×
× = Rs 18
∴ Amount = Principal + Interest = Rs 100 + Rs 18 = Rs 118
By Amount = Rs 4720 (Given)
If amount is Rs 118, then principal P = Rs 100
© EDULABZ
INTERNATIO
NAL
ICSE Math Class VII 27 Question Bank
If amount is Re 1, then principal P = 100
118
If amount is Rs 4720, then principal = 100
4720118
× = 236000
59 = Rs 4000
Hence, the cost of the cow is Rs 4000
79. A sum of money invested for 4 years at 9.5% per annum simple interest amounts to
Rs 12144. What will it amount to in 2 years 6 months at 6% per annum simple
interest ?
Ans. Here, in first case,
T = 4 years, R = 9.5% p.a, A = Rs 12144
Let principal, P = Rs 100
∴ S. I. = 100
P R T× ×
= 100 9.5 4
100
× ×
= Rs 38
∴ Amount = Principal + Interest = Rs 100 + Rs. 38 = Rs 38
If amount is Rs 138, the principal,
P = Rs 100
If amount is Re 1, then principal, P = 100
138
If amount is Rs 12144, then principal P = 100
12144138
× = 607200
69= 8800
Now, in second case,
P = Rs. 8800, R = 6% p.a., T = 1
22
years. S.I.= 100
P R T× ×
= 8800 6 5
100 2
× ×
× = Rs 1320
∴ Amount = Principal + Interest = Rs (8800 + 1320) = Rs 10120.
80. At what rate per cent per annum simple interest will a sum treble itself in 16 years ?
Ans. Let the sum (P) = Rs 100
∴ Amount (A) = Rs 100 × 3 = Rs 300
Time (T) = 16 years
∴ Rate = . 100 200 100
100 16
S I
P T
× ×=
× × =
25 1% 12
2 2= p.a.