ТЕМА 16.yakistosviti.com.ua/userfiles/file/matematyka_nush/... · 2020. 9. 24. · ТЕМА 16....

16
ТЕМА 16. Мета. Актуалізувати знання учнів про сутність дії множення, її ком- поненти та властивості Хід уроку 1. Актуалізація опорних знань. 2. Робота з підручником. Розв’язування задач і вправ (с. 21). 3. Руханка. 4. Робота з робочим зошитом (с. 13). 5. Робота в звичайному зошиті. 6. Підсумок уроку. Рефлексія. Запропонуйте учням знайти значення виразу 3 + 3 + 3 + 3. (12) Запитайте, чи не можна замінити цей вираз іншим? (можна, 3 · 4) Пригадайте як називаються компоненти дії множення 3 · 4 = 12 І аналогічно запропонуйте знайти значення виразу 4 + 4 + 4. (12) Запитайте, що помітили учні? (3 · 4 = 4 · 3 = 12). Переходьте до роботи з підручником. За допомогою матеріалу, що винесений у зелену рамку, учні пригадують зв’язок між діями до- давання і множення, а також пригадують, як називаються компоненти дії множення та переставну властивість множення. 128. Учні можуть спершу називати самі вирази, а потім — їх зна- чення. Або ж одразу вираз і його значення 3 + 3 + 3 + 3 = 12 або 3 · 4 = 12; 7 + 7 = 14 або 7 · 2 = 14; 4 + 4 + 4 = 12 або 4 · 3 = 12. 129. У квадрата чотири рівні сторони. Тож, у цій задачі містяться дві задачі. Запропонуйте їх двом різним учням. Якщо сторона ква- драта 5см, то його периметр 5 · 4 = 20 (см). Якщо сторона квадрата 10 см, то його периметр 10 · 4 = 40 (см). 130. Задача є схожою до попередньої. Тож, запропонуйте її ще двом учням з класу. (3 · 6 = 18 (см), 3 · 9 = 27 (см)). 131. Учні працюють у парах. Вони мають проаналізувати малюнок. За бажанням декілька пар учнів можуть висловити свої думки. (Мрій- ниця обчислила кількість рослин на двох грядках. Поспішайко обчис- лив скільки листків у всіх рослин.) 132. Учні складають розповіді (а не тільки задачі) на основі за- даних рівностей. Зверніть увагу учнів на 3 і 4 рівності. Там фігурує нуль. Якщо для учнів ці завдання виявляться складними, то спершу запропонуйте свої розповіді, а вже потім попросіть їх придумати ана- логічну свою розповідь. (Марині на роботі видали 5 безкоштовних квитків на виставу. Тож, вийшло, що вона взагалі за них не запла- тила грошей.) (Білет на атракціон коштував 46 грн, але нажаль атрак- ціон зламався. І Поспішайку не вдалось придбати білет і поката- тися на атракціоні. Тож він взагалі не витратив грошей) 133. Учні мають детально про- аналізувати зразок, усвідомити, що множники переставляють таким чином, щоб на другому місці був менший з них і лише потім пе- реходять до додавання. Завдання учні виконують у своїх зошитах, а результат звіряють за способом, запропонованим учителем. 25 · 3 = 25 + 25 + 25 = 75; 4 ·15 = 15 · 4 = 15 + 15 + 15 + 15 = 60; 10 · 5 = 10 +10 +10 + 10 +10 = 50; 6 ·12 = 12 + 12+12+12+12+12 = 72; 33 · 3 = 33 + 33 + 33 = 99. 134. Пройдіть за посиланням https://apps.mathlearningcenter.org/ number-line/ 5 · 3 135. Важливо, щоб кожен учень виконав це завдання самостійно (у своєму темпі). Якщо учні не пам’ятають таблицю множення на 2, то вони можуть її відновити, наприклад, за допомогою програмного засобу, що використовували у попередньому завданні 17

Upload: others

Post on 23-Dec-2020

1 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: ТЕМА 16.yakistosviti.com.ua/userfiles/file/Matematyka_NUSH/... · 2020. 9. 24. · ТЕМА 16. Мета. Актуалізувати знання учнів про сутність

ТЕМА 16.

Мета. Актуалізувати знання учнів про сутність дії множення, її ком-поненти та властивості

Хід уроку1. Актуалізація опорних знань.2. Робота з підручником. Розв’язування задач і вправ (с. 21).3. Руханка.4. Робота з робочим зошитом (с. 13).5. Робота в звичайному зошиті.6. Підсумок уроку. Рефлексія.

Запропонуйте учням знайти значення виразу 3 + 3 + 3 + 3. (12)Запитайте, чи не можна замінити цей вираз іншим? (можна, 3 · 4)Пригадайте як називаються компоненти дії множення 3 · 4 = 12І аналогічно запропонуйте знайти значення виразу 4 + 4 + 4. (12)Запитайте, що помітили учні? (3 · 4 = 4 · 3 = 12).Переходьте до роботи з підручником. За допомогою матеріалу,

що винесений у зелену рамку, учні пригадують зв’язок між діями до-давання і множення, а також пригадують, як називаються компоненти дії множення та переставну властивість множення.

128. Учні можуть спершу називати самі вирази, а потім — їх зна-чення. Або ж одразу вираз і його значення

3 + 3 + 3 + 3 = 12 або 3 · 4 = 12;7 + 7 = 14 або 7 · 2 = 14; 4 + 4 + 4 = 12 або 4 · 3 = 12.129. У квадрата чотири рівні сторони. Тож, у цій задачі містяться

дві задачі. Запропонуйте їх двом різним учням. Якщо сторона ква-драта 5см, то його периметр 5 · 4 = 20 (см).

Якщо сторона квадрата 10 см, то його периметр 10 · 4 = 40 (см).

130. Задача є схожою до попередньої. Тож, запропонуйте її ще двом учням з класу. (3 · 6 = 18 (см), 3 · 9 = 27 (см)).

131. Учні працюють у парах. Вони мають проаналізувати малюнок. За бажанням декілька пар учнів можуть висловити свої думки. (Мрій-ниця обчислила кількість рослин на двох грядках. Поспішайко обчис-лив скільки листків у всіх рослин.)

132. Учні складають розповіді (а не тільки задачі) на основі за-даних рівностей. Зверніть увагу учнів на 3 і 4 рівності. Там фігурує

нуль. Якщо для учнів ці завдання виявляться складними, то спершу запропонуйте свої розповіді, а вже потім попросіть їх придумати ана-логічну свою розповідь. (Марині на роботі видали 5 безкоштовних квитків на виставу. Тож, вийшло, що вона взагалі за них не запла-тила грошей.) (Білет на атракціон коштував 46 грн, але нажаль атрак-ціон зламався. І Поспішайку не вдалось придбати білет і поката-тися на атракціоні. Тож він взагалі не витратив грошей)

133. Учні мають детально про-аналізувати зразок, усвідомити, що множники переставляють таким чином, щоб на другому місці був менший з них і лише потім пе-реходять до додавання. Завдання учні виконують у своїх зошитах, а результат звіряють за способом, запропонованим учителем.25 · 3 = 25 + 25 + 25 = 75; 4 ·15 = 15 · 4 = 15 + 15 + 15 + 15 = 60;10 · 5 = 10 +10 +10 + 10 +10 = 50; 6 ·12 = 12 + 12+12+12+12+12 = 72;33 · 3 = 33 + 33 + 33 = 99.

134. Пройдіть за посиланням https://apps.mathlearningcenter.org/number-line/

5 · 3

135. Важливо, щоб кожен учень виконав це завдання самостійно (у своєму темпі). Якщо учні не пам’ятають таблицю множення на 2, то вони можуть її відновити, наприклад, за допомогою програмного засобу, що використовували у попередньому завданні

17

Page 2: ТЕМА 16.yakistosviti.com.ua/userfiles/file/Matematyka_NUSH/... · 2020. 9. 24. · ТЕМА 16. Мета. Актуалізувати знання учнів про сутність

ТЕМА 17

Мета. Актуалізувати знання учнів про сутність дії множення, її ком-поненти та властивості

Хід уроку1. Актуалізація опорних знань.2. Робота з підручником. Розв’язування задач і вправ (с. 22).3. Руханка.4. Робота з робочим зошитом (с. 13).5. Робота з тренажером (c. 5, 7).6. Підсумок уроку. Рефлексія.

Спершу для розминки запропонуйте учням виконати завдання 136 і 137.

136. Пригадайте з учнями, чим коло відрізняється від круга. Про-говоріть, що одним розрізом круг розділили на дві частини, коло, що є межею круга, теж розділили на дві частини і т. д.

137. Тепер учні маючи досвід розв’язування попередньої задачі знаходять частини, на які розрізали коло. Бажано, щоб учні самостійно пригадали, що оскільки частини рівні, то їх можна знайти за допо-могою дії ділення. (16 см, 16 : 2 = 8 (см), 16 : 4 = 4 (см), 16:8 = 2(см))

Пригадайте з учнями, що дія ділення є оберненою до дії множення. Ми виконуємо дію ділення, коли ціле ділимо саме на рівні частини.

За допомогою матеріалу, що винесений в зелену рамку, прига-дайте компоненти дії ділення та її властивості.

138. Учні мають проаналізувати перший малюнок і записи до нього. І за аналогією назвати дві рівності до кожного з решти малюнків

(12 : 3 = 4, 12 : 4 = 3; 12 : 4 = 3, 12 : 3 = 4; 12 : 6 = 2, 12 : 2 = 6; 12 : 1 = 12, 12 :12 = 1)

На всіх малюнках 12 зірок, але вони по-різному розбиті на рівні частини. Важливо, щоб учні побачили, що ціле розбивають саме на рівні частини і що кожний такий поділ можна описати двома рівно-стями.

139. Це завдання усне. Але важ-ливо, щоб учні зрозуміли, що їм треба не купюру (чи купюри) поді-лити на двох, а кількість грошей, що зображені купюрою.

Тобто, спершу вони мають ви-значити номінал купюри, а потім ви-конати ділення

(20 : 2=10 (грн);10 : 2 = 5 (грн);

50 : 2 = 25 (грн);100 : 2 = 50 (грн).

Ділять учні не число, а значення величини, тож, обов’язково мають зазначити одиниці.

140. Актуалізуйте компоненти дії ділення та властивості ділення. Попросіть учнів скласти історії, що можна описати першим, третім та п’ятим виразами.

7 : 7 = 1 (7 — ділене, 7 — дільник, 1 — частка);10 : 2 = 5 (10 — ділене, 2 — дільник, 5 — частка);10 : 1 = 10 (10 — ділене, 1 — дільник, 10 — частка);9 : 3 = 3 (9 — ділене, 3 — дільник, 3 — частка);45 : 45 = 1 (45 — ділене, 45 — дільник, 1 — частка).

Завдання 141 і 142 призначенні для того, щоб переключити увагу учнів і актуалізувати вміння додавати числа.

143. Моделлю до задачі є квадрат. Усі 4 сторони квадрата є рів-ними. Тож, 20 : 4 = 5(см)

144. Робота в парі. Учні пригадують зв’язок дій множення і ді-лення, виконують завдання в парі. (6 · 5 = 30 30 : 6 = 5 30 : 5 = 6.)

145. Практичне завдання. Завдання на дослідження. Кожен з учнів у себе в зошиті має накреслити прямокутник заданих розмірів і при-думати свій спосіб поділу його на 4 рівні частини. Бажано також потім продемонструвати на дошці різні можливі випадки поділу. Учні теж у себе в зошиті можуть замалювати декілька варіантів.

18

Page 3: ТЕМА 16.yakistosviti.com.ua/userfiles/file/Matematyka_NUSH/... · 2020. 9. 24. · ТЕМА 16. Мета. Актуалізувати знання учнів про сутність

ТЕМА 18

Мета. Актуалізувати зв’язок між множенням і діленням, а також деякі назви частин цілого.

Хід уроку1. Актуалізація опорних знань.2. Робота з підручником. Розв’язування задач і вправ (с. 23).3. Руханка.4. Робота з робочим зошитом (с. 14).5. Робота в звичайному зошиті.6. Підсумок уроку. Рефлексія.

Запропонуйте учням продовжити декілька послідовностей.Наприклад, 1, 3, 5, 7, …. ; 55, 46, 36, …, 1, 20, 4, 7, 11, …;

146. Проаналізуйте з учнями малюнки та відповідні вирази (2 · 4 ; 2 · 5).

Щоб збільшити число у 2 рази, треба його помножити на 2. Щоб зменшити число у 2 рази, треба його поділити на 2. Розгляньте з учнями схеми, можете зробити паперові стрічки, щоб продемонстру-вати це.

У вправах 147 і 148 учні пригадають таблицю множення і ділення на 2 та ще раз помічають зв’язок між діями множення і ділення.

149. В одній задачі два різних питання: «у скільки» і «на скільки». Завдання усне, але фактично на увагу (1 · 4 = 4 (м) висота куща ка-лини;

4 – 1 = 3 (м). Відповідь: на 3 м калина вища за малину.)

150. Деякі учні можуть не пам’ятати таблицю ділення на 4. У та-кому випадку нагадайте, щоб поділити на 4 можна двічі послідовно поділити на 2. (12 : 4 = 3 (мм) довжина маленької мухи.)

151. Учні працюють у групі. Спершу мають знайти довжину кожної стрічки (виконати ділення на 2). А потім порівняти половини заданих стрічок. Зверніть увагу учнів, що у більшої стрічки більша й половина. (12 : 2 = 6 (м), 8 : 2 = 4 (м) — найменша, 18 : 2 = 9 (м) — найбільша)

152. Учні складають розповідь за малюнком. Прослухайте до кож-ного малюнка декілька розповідей учнів.

153. Виконуючи множення, учні мають помітити, що збільшення одного з множників у 2 рази, призводить до збільшення добутку у 2 рази. Також, допоможіть учням помітити іншу залежність — якщо один з множників збільшити удвічі, а інший — зменшити удвічі, то добуток не зміниться.

6 · 4 = 12 · 2.Завдання на ділення можна запропонувати виконувати з комен-

туванням.Розгляньте з учнями ситуацію, коли одночасно ділене і дільник

збільшити (зменшити) удвічі.

19

Page 4: ТЕМА 16.yakistosviti.com.ua/userfiles/file/Matematyka_NUSH/... · 2020. 9. 24. · ТЕМА 16. Мета. Актуалізувати знання учнів про сутність

ТЕМА 19

Мета. Актуалізувати вміння учнів множити і ділити на 3, а також розв’язувати задачі на множення.

Хід уроку1. Актуалізація опорних знань.2. Робота з підручником. Розв’язування задач і вправ (с. 24).3. Руханка.4. Робота з робочим зошитом (с. 15).5. Робота з тренажером (с. 6,8).6. Підсумок уроку. Рефлексія.

154. На минулому уроці учні виконували аналогічне завдання з множенням на 2.

(3 · 3 = 9; 3 · 4 = 12; 3 · 5 = 15)

155. Завдання на уважність. Змій Горинич придбав собі 3 капе-люхи і ще трьом своїм братам (3 · 3 = 9 (капелюхів)). Тобто, разом він придбав 12 капелюхів.

156. Для того, щоб заповнити таблицю учні мають пригадати та-блицю множення, або відновити її. Учні дають відповідь ланцюжком.

157. До задачі поставлено три питання. Запропонуйте ці питання різним учням (7 · 3 = 21 — хлопців у класі; 21 — 7 = 14 — на стільки більше хлопців; 21+7 = 28 — усього дітей у класі)

158. 3 груші розкладаємо по 1 на кожну тарілку (3 : 3 = 1) 12 слив розкладаємо по 4 на кожну тарілку (12 : 3 = 4) 9 абрикос розкладаємо по 3 на кожну тарілку (9 : 3 = 3) 6 яблук розкладаємо по 2 на кожну тарілку (6 : 3 = 2)Тобто, на одній тарілці буде одна груша, 4 сливи, 3 абрикоси та

2 яблука.159. 1 + 4 + 3 + 2 = 10.Відповідь: по 10 фруктів буде на одній тарілці; всього 30 фруктів

на трьох тарілках.160. 12 : 3 = 4 банки; 12 : 2 = 6 банокВідповідь: 4 трилітрові банки; 6 дволітрових банок.

162. Ділити щось на 3 рівні частини — завдання не просте. Бажано розглянути кілька способів поділу побудованого квадрата на 3 рівні частини.

162. Спершу учні мають знайти значення кожного з виразів, а лише потім порівняти. Звертайте увагу на запис в зошиті.

16 : 4 < 15 : 3 2 · 7 < 3 · 6 24 : 3 = 2 · 4 4 < 5 14 < 18 8 = 8

20

Page 5: ТЕМА 16.yakistosviti.com.ua/userfiles/file/Matematyka_NUSH/... · 2020. 9. 24. · ТЕМА 16. Мета. Актуалізувати знання учнів про сутність

ТЕМА 20

Мета. Актуалізувати вміння учнів про множення і ділення на 5, а також про зменшення чи збільшення числа у кілька разів

Хід уроку1. Актуалізація опорних знань. Усний рахунок2. Робота з підручником. Розв’язування задач і вправ (с. 25).3. Руханка.4. Робота з робочим зошитом (с. 16).5. Робота з тренажером (с. 9, 11).6. Підсумок уроку. Рефлексія.

Усний рахунок. Розпочніть урок з простих усних прикладів на зна-ння таблиці множення до 5. Учні можуть відповідати за бажанням, або їх можете викликати Ви.

163. У вигляді підказки до цього завдання можете запропонувати пригадати таблицю множення на 5 і на 10. Або ж навіть продемон-струвати її учням і проаналізувати результати двох стовпчиків разом. Обов’язково підсумуйте: на 5 діляться числа, що закінчуються на 0 або 5. На 10 діляться числа, що закінчуються на 0.

164. Розберіть з учнями умову, виділіть головне: ширина МЕНША у 5 разів за висоту. (25 : 5 = 5 (м)) довжина БІЛЬША вдвічі за ширину (5 · 2 = 10 (м)) Відповідь: 10 м165. Зверніть увагу учнів, що вони мають отримати кількість гро-

шей, що зображена на малюнку однією банкнотою. При цьому ви-користовувати лише купюри по 5 грн. Тобто, кількість таких купюр дізнаємося діленням

20 : 5 = 4 (купюри) 10 : 5 = 2 (купюри)50 : 5 = 10 (купюр) 100 : 5 = 20 (купюр)166. Розв’язуючи це завдання, учні спершу мають обчислити зна-

чення числового виразу, а потім дібрати значення для х1) 1 > 5 – x 0 < 2 – x 5 > 15 : x х = 5; х = 1 х = 15 або 5.167. Кожна риска — це дерево, що уражене шкідником. Коли ліс-

ники відмічали 5-е уражене дерева, то попередню групу з 4 рисок закреслювали п’ятою. Учні можуть по-різному знайти кількість дерев:

за допомогою безпосередньої лічби або за допомогою множення: 7 груп по 5 рисок, тобто 7 · 5 = 35 (дерев).

168. Запитайте учнів про алго-ритм розв’язування прикладів на де-кілька дій. Пригадайте, що першими виконують дії множення або ділення, потім дії додавання чи віднімання. Це завдання є усним, тож учні розв’язують приклади по черзі з коментарями.

31; 14; 4; 52; 3; 1; 52; 0.169. Попросіть учнів прочитати

задачу двічі, а потім записати скоро-чений запис і розв’язання

1) 25 + 5 = 30 (кг) картоплі та ци-булі разом;

2) 30 : 5 = 6 (кг) моркви.Відповідь: 6 кг моркви.170. Зверніть увагу учнів, що вони мають саме накреслити, а не

намалювати (тобто, мають обов’язково використати лінійку). Попро-сіть учнів прокоментувати, як вони використовують лінійку для по-будови відрізка певної довжини. Для того, щоб знайти довжини рівних частин, на які поділено відрізок, треба виконати дію ділення:

10 : 5 = 2 (см). Попросіть тепер відмітити на відрізку ці 5 частин.171. Це і попереднє завдання актуалізує знання учнів про частини

цілого. Запропонуйте учням виконати це завдання самостійно, а потім обговоріть результати з класом.

172. Попросіть учнів спершу виписати скільки пальців на 1 лапі кожного зі звірів (ведмідь — 5 пальців, лисиця — 4 пальців), а скільки усього у кожного (ведмідь — 5 · 4 = 20 пальців, лисиця — 4 · 4 = 16 пальців). Зверніть увагу учнів, що у задачі два запитання.

1) 3 · 20 = 60 (пальців) у трьох ведмедів2) 2 ·16 = 32 (пальців) у двох лисиць3) 60 + 32 = 92 (пальців) у 3 ведмедів і двох лисиць разом4) 2 · 20 = 40 (пальців) у двох ведмедей5) 3 · 16 = 48 (пальців) у трьох лисицьВідповідь: у трьох лисиць пальців більше ніж у двох ведмедів.

21

Page 6: ТЕМА 16.yakistosviti.com.ua/userfiles/file/Matematyka_NUSH/... · 2020. 9. 24. · ТЕМА 16. Мета. Актуалізувати знання учнів про сутність

ТЕМА 21

Мета. Актуалізувати знання учнів про різні геометричні фігури та поділ цілого на частини

Хід уроку1. Актуалізація опорних знань.2. Робота з підручником. Розв’язування задач і вправ (с. 26).3. Руханка.4. Робота з робочим зошитом (с. 17).5. Підсумок уроку. Рефлексія.

173. Запропонуйте учням одразу проаналізувати один з малюнків. Попросіть пояснити учнів чим круг відрізняється від кола.

(1 круг; 6 кругів; 10 кіл; 2 кола; 3 кола і 1 круг)Далі опрацюйте з учнями теоретичний матеріал, що винесений у

рамку. Попросіть учнів накреслити в зошиті КОЛО, а потім ще одне — більшого радіусу. Позначити на малюнках центр і радіус кожного.

Тепер попросіть намалювати КРУГ ще більшого радіусу. Поясніть, що учні мають зафарбувати внутрішню частину. Нехай учні також по-значать буквами на малюнку центр та радіус цього круга.

174. До цього завдання у підручнику запропонований малюнок (оранжевий круг). Виконуючи це завдання учні можуть спиратися на матеріалу поданий у рамці. (О — центр кола; СВ — діаметр; ОС,ОВ,ОА — радіуси).

175. Проговоріть з учнями, що діаметр вдвічі більший за радіус, тож, якщо відоме значення одного з них, то легко знайти значення іншого (10 см)

176. Зверніть увагу учнів на запитання. На скільки більший? (на 12 см). Також важливо, щоб учні даючи відповідь називали не лише число, а й одиниці вимірювання.

177. Це завдання сприяє формуванню критичного мислення учнів. Для того, щоб проаналізувати кожне з тверджень учні можуть малювати малюнки. (Так; Так; Так; Ні)

Нагадайте учням, щоб довести, що твердження не є істинним досить навести контрприклад. Наприклад контр-прикладом для 4 твердження є ось такий малюнок

178. Учні працюють у парі. Ви можете за-пропонувати перший рядок для одного учня (інший перевіряє), а другий — для іншого, або ж вони самостійно можуть визначитися з завданнями для кожного)

(25; 60; 73; 32; 8; 72; 13; 97).179. Завдання на уважність. (5 кіл; чер-

воне коло має найбільший радіус).180. Учні мають проаналізувати наведе-

ний малюнок (на 4 частини; 4 радіуси).181. Розділіть учнів на групи і попросіть

обговорити можливі варіанти взаємного роз-міщення фігур. Всі відповіді учнів мають су-проводжуватися відповідними малюнками. (Відрізок і коло: жодної, одну, дві. Два кола: жодної одну, дві.)

Також учні можуть малювати різні конфі-гурації фігур. Наприклад, наступні три ілю-струють одну точку перетину кола і відрізка

182. Це завдання учні виконують пись-мово в зошиті. Пригадайте з учнями зна-чення термінів половина і четверта частина.

1) 80 : 2 = 40 (грн) — фрукти2) 80 : 4 = 20 (грн) — овочі3) 80 – (40 + 20) = 20 (грн)183. Зона троянд має форму прямокутника1) 23 – 18 = 5 (дм) — ширина,2) 56 – (14+13) = 56 — 27 = 29 (дм) — довжина,3) 10 + 58 = 68 (дм) — довжина паркану.184. Спершу учні усно мають знайти значення кожного виразу, а

потім розмістити вирази у порядку зростання їх значень і виконати дії.45 : (12 – 7) = 45 : 5 = 9 25 : 5 · 4 = 5 · 4 = 2036 : 4 · 5 = 9 · 5 = 7 = 45 5 · (4 + 6) = 5 · 10 = 50.

22

Page 7: ТЕМА 16.yakistosviti.com.ua/userfiles/file/Matematyka_NUSH/... · 2020. 9. 24. · ТЕМА 16. Мета. Актуалізувати знання учнів про сутність

ТЕМА 22

Мета. Закріпити вміння учнів множити і ділити на 6 та обчислю-вати значення виразів, що містить декілька дій.

Хід уроку1. Актуалізація опорних знань.2. Робота з підручником. Розв’язування задач і вправ (с. 27).3. Руханка.4. Робота з робочим зошитом (с. 18).5. Робота з тренажером (с. 9, 11).6. Підсумок уроку. Рефлексія.

На початку уроку пригадайте з учнями, що таке вираз. Попросіть їх навести приклад декількох виразів (наприклад, 4а + 3 чи 3 · 1) та пригадати які види виразів вони знають (буквені і числові). Попросіть навести приклад кожного з зазначених видів виразів.

185. Проаналізуйте вирази, що наведені у підручнику. Запитайте: «Які це вирази?» (буквені), «Чим відрізняються подані вирази» (містять різну кількість дій, деякі містять дужки), «Який вираз містить найбільше дій? Скільки?» (а : b — c · a, містить три дії), «Який вираз містить най-менше дій? Скільки?» (х + 1, містить одну дію). Зверніть увагу учнів, що дія в дужках виконується першою.

186. Усне завдання. Учні працюють у парі. Один з учнів називає саме результат першої дії (наголосіть на цьому), а інший — перевіряє його. Потім учні міняються місцями.

(24; 32; 57; 9; 20; 16.)187. Учні мають заповнити порожні клітинки в голубому і в жов-

тому рядках, виконуючи множення й ділення на 6.188. Оскільки вираз містить лише дві дії, то є лише два варіанти роз-

міщення дужок, але лише один, що перетворює значення виразу на 5(30 : (7 – 1) = 5)

189. Завдання на вміння учнів групувати предмети за певною ознакою. Учні можуть помітити, що одні предмети мають форму круга (тарілка, серветка), а інші — форму — кола. Тобто, можна виокремити дві групи.

190. Учні мають саме ДІБРАТИ значення для х і перевірити.

х = 4; х = 30; х = 2;х = 3; х = 6; х = 30.191. Учні вже вміють читати діаграми, але у да-

ному випадку кожен квадратик — це 6 черв’яків, тож учні в результаті митимуть виконати множення на 6.

3 · 6 = 18 (черв’яків) перший день4 · 6 = 24 (черв’яки) другий день6 · 6 = 36 (черв’яків) третій день5 · 6 = 30 (черв’яків) п’ятий день2 · 6 = 10 (черв’яків) шостий день192. Учні у зошиті записують умову задачі та

її розв’язання.1) 3 · 6 = 18 — друге число2) 18 : 2 = 9 — третє число3) 3 + 18 + 9 = 30 — сума 3 чиселВідповідь: 9 і 30.Зверніть увагу учнів, що задача містить два запитання, отже, має

бути записано два значення.193. Усна робота в групах. Учні самостійно між собою визначають,

хто з учнів які приклади розв’язує, а хто перевіряє.10; 30; 29; 160;54; 36; 36; 7.Учні мають також вказати значення якого з виразів найбільше

(120 – х + 46)194. Можете запропонувати цю задачу учням для усного розв’язування.

Якщо виникнуть т р уднощі — то попросіть зробити її письмово.1) 3 · 6 = 18 (лампочок) для трьох кімнат2) 3 · 2 = 6 (лампочок) для кухні, передпокою та санвузла3) 18 + 6 = 24 (лампочок) для всієї квартириВідповідь: потрібно купити 24 лампочки.195. Одне з значень у задачі задане буквою. Привчайте учнів не

одразу підставляти значення для невідомого, а спершу складати бук-вений вираз (80 – 10 · х), а потім знаходити його значення.

(Якщо х = 6, то 80 – 10 · 6 = 20).Оскільки для однієї поробки одному учню необхідно 6 ватних дис-

ків, тоді з 20 ватних дисків можна зробити 3 поробки.Відповідь: 20 дисків лишилося; можна зробити ще 3 поробки.

23

Page 8: ТЕМА 16.yakistosviti.com.ua/userfiles/file/Matematyka_NUSH/... · 2020. 9. 24. · ТЕМА 16. Мета. Актуалізувати знання учнів про сутність

ТЕМА 23.

Мета. Закріпити вміння учнів множити і ділити на 7 та знаходити невідомі компоненти дій

Хід уроку1. Актуалізація опорних знань.2. Робота з підручником. Розв’язування задач і вправ (с. 29).3. Руханка.4. Робота з робочим зошитом (с. 19).5. Робота в звичайному зошиті.6. Підсумок уроку. Рефлексія.

196. Учні розглядають календар і мають на ньому знайти числа, що діляться на 2 і 5 одночасно (10; 20; 30). Зверніть увагу учнів, що ці числа діляться ще й на 10.

197. Аналогічно до попередньої вправи учні знаходять числа, що діляться і на 2, і на 3: 6, 12, 18, 24, 30. Ці числа діляться ще й на 6.

198. Ділять на 7: 7, 14, 21, 28.199. Спершу варто запитати в учнів про те, чи знають вони, що

таке квартет і квінтет та зі скількох музикантів вони складаються.(4 · 7 = 21 (струна) у всіх гітар квартету, 5 · 7 = 35 (струн) у всіх

гітар квінтету)200. Розберіть з учнями умову задачі. На кожній ілюстрації 7 ко-

зенят, кожна дитина намалювала одну ілюстрацію. (10 · 7 = 70 (козе-нят) на всіх ілюстраціях.

201. Учні мають заповнити порожні клітинки в голубому і в жов-тому рядках, виконуючи множення й ділення на 7. Ця таблиця також підкреслює, що дії множення і ділення є оберненими

202. Спершу запитайте учнів, як називають кожен з кольорів ан-глійською. Якщо виникають труднощі — скористайтеся записами у підручнику. (35 : 7 = 5 (папірців) кожного кольору)

203. Перш ніж порівнювати необхідно знайти значення кожного з виразів. Завдання для роботи в парі. Наприклад, один учень зна-ходить значення виразу зліва, інший — значення виразу справа, а потім — вони разом визначають, який знак слід поставити.

2 · 5 + 26 > 2 · 7 + 14 3 · (14 – 7) < 7 · (13 – 4)4 · 7 + 9 > 3 · 8 + 12 54 : (3 + 3) > 56 : (3 + 4)

Якщо є потреба, учні можуть виконувати це завдання письмово.

204. Учні мають працювати по черзі. Кожен, хто відповідає, називає спершу назву невідомого компонента, потім правило зна-ходження цього компоненту і лише потім — значення невідомого компонента.

205. Задача усна. Зверніть увагу учнів, що в умові фігурує «на скільки більше» та «у скільки більше».

3 + 2 = 5 (браслетів) у Марини;1) 3 + 5 = 8 (браслетів) у Діани та Марини

разом;2) 8 · 4 = 32 (браслети) у Світлани.Відповідь: 32 браслети у Світлани206.

1) 4 · 7 = 28 (м) 4 шматки по 7 метрів;2) 7 · 5 = 35 (м) 7 шматків по 5 метрів;3) 28 + 35 = 63 (м) довжина дроту.Відповідь: дріт має бути завдовжки 63 м.207. Робота в групі. Важливо, щоб учні,

працюючи в групі, правильно записали рів-няння, потім обговорили правила знаходження невідомого компо-ненту дій і потім вже знайшли значення для х.

1) х · 7 = 28; х = 28 : 7; х = 4; 2) 35 – х = 7; х = 35 – 7; х = 28; 3) х : 7 = 3; х = 7 · 3; х = 21; 4) х + 7 = 73; х = 73 – 7; х = 66.208. Сім’я, Сорока.209. Робота в парі. Бажано, щоб учні обговорювали відповідь

перед тим, як записати її в зошит.Х + V = XV XX + I = XXI III + L = LIII XXX – XII = XVIII210. У цьому завданні основне, щоб учні зрозуміли, що в ролі

невідомого виступає у. Значення для у має бути записане за допо-могою римської нумерації.

XX – y = XII y + III = XVII y – IV = XXy = XX – XII y = XVII – III y = XX + IVy =VIII y = XIV y = XXIV

24

Page 9: ТЕМА 16.yakistosviti.com.ua/userfiles/file/Matematyka_NUSH/... · 2020. 9. 24. · ТЕМА 16. Мета. Актуалізувати знання учнів про сутність

ТЕМА 24

Мета. Закріпити вміння учнів множити і ділити на 8, а також вміння знаходити восьму частину числа.

Хід уроку1. Актуалізація опорних знань.2. Робота з підручником. Розв’язування задач і вправ (с. 30).3. Руханка4. Робота з робочим зошитом (с. 20).5. Робота в звичайному зошиті.6. Підсумок уроку. Рефлексія.211. Зверніть увагу учнів, що білий круг розділили на декілька

рівних частин, одну з яких зафарбували в інший колір. Зверніть увагу, що до задачі є 2 запитання

(2 частини, 3 частини, 4 частини, 6 частин, 8 частин.12

, 13

, 14

, 16

, 12

.)

212. У такому формулюванні учні мають знайти частину від цілого(24 : 2 = 12 ( грн.) 24 : 3 = 8 (грн.) 24 : 4 = 6 (грн.)24 : 6 = 4 (грн.) 24 : 8 = 3 (грн.))213. Учні мають спершу полічити кількість бобів, які необхідні для

одного куба (8 бобів). А потім, відповідно, за допомогою дії множення дізнатися скільки бобів потрібно для 5 таких кубів.

5 · 8 = 40 (бобів).Також, ви можете запропонувати сильнішим учням знайти (за до-

помогою додавання) кількість зубочисток, які необхідні для утворення таких 5 кубів.

214. У добі 24 години. 24 : 8 = 3 (години)215. Для молока знадобилось 8 : 2 = 4 (глечики). Пригадайте з

учнями, які задачі називають оберненими. Нехай декілька учнів сфор-мулюють обернені задачі до заданої.

216. Проаналізуйте разом з учнями теоретичний блок, що поданий у рамці. Нагадайте їм, що дія ділення є оберненою до дії множення.

217. Вправа спрямована на закріплення зв’язку між діями мно-ження і ділення

5 · 8 = 40 8 · 9 = 72 7 · 8 = 56 8 · 6 = 4840 : 5 = 8 72 : 8 = 9 56 : 7 = 8 48 : 6 = 840 : 8 = 5 72 : 9 = 8 56 : 8 = 7 48 : 8 = 6

218. Зверніть увагу учнів, що при знаходженні восьмої частини від зна-чення величини учні мають записати не лише число, а й одиниці вимірювання

16 год : 8 = 2 год80 грн : 8 = 10 грн32 хв : 8 = 4 хв.40 см : 8 = 5 см8 л : 8 = 1л48 кг : 8 = 6 кг219. Робота в парі. Нехай учні обго-

ворять і знайдуть декілька способів. На-приклад,

4 · 8 + 4 = 36(кількість трикутників однакова окрім

останнього узору в середини)або 9 · 4 = 36(якщо розглядати трикутники, що за-

лишаються від кожного з квадратів)220. Наприклад, веселка має 7 різ-

них кольорів.В 1 добі 24 години.221. Учні спершу мають знайти зна-

чення кожного з виразів, а потім їх по-рівняти. Варто акцентувати увагу на одиниці вимірювання величин.

222. Учні записують у зошит умову і розв’язання 1) 55 – 7 = 48 (огірків) залишилось 2) 48 : 8 = 6 (огірків) — поклали в кожну банку.223. 1) 1 · 8 = 8 (л) молока за добу з 8 овець; 2) 3 · 3 = 9 (л) молока за добу з 3 кіз; 3) 8 + 9 = 17(л).224. Можна попередньо розібрати з учнями порядок виконання дій 64 : (56 – 8 · 6) = 64 : (56 – 48) = 64 : 8 = 8. (72 : 8 + 24) – 3 · 8 = (9 + 24) – 24 = 33 = 33 – 24 = 9. 90 – 4 · 6 : 8 = 90 – 24 : 8 = 90 – 3 = 87.225. 16 – 8 = 8 8 + 0 = 8.

25

Page 10: ТЕМА 16.yakistosviti.com.ua/userfiles/file/Matematyka_NUSH/... · 2020. 9. 24. · ТЕМА 16. Мета. Актуалізувати знання учнів про сутність

ТЕМА 25

Мета. Закріпити вміння учнів множити і ділити на 9. Навчити учнів працювати з буквеними виразами.

Хід уроку1. Актуалізація опорних знань.2. Робота з підручником. Розв’язування задач і вправ (с. 32).3. Руханка.4. Робота з робочим зошитом (с. 21).5. Робота з тренажером (с. 10, 12).6. Підсумок уроку. Рефлексія.

226. Учні аналізують запис таблиці множення на 9, обговорюють шляхи запам’ятовування. Якщо учні не помічають закономірностей, то можна одразу перейти до наступного завдання, а вже потім, за-кривши підручник, тренуватися у її відновленні.

227. Завдання призначене для розвитку критичного мислення учнів.(Так; так; так; так).228. Актуалізуйте з учнями зв’язок між діями множення і ділення(45 : 9 =5; 27 : 9 = 3; 36 : 9 = 4; 63 : 9 = 7)229. Учні виконують завдання усно, підставляють значення для а

і щоразу знаходять значення виразу 3 · а : 9Якщо а = 9, то 3 · а : 9 = 3 · 9 : 9 = 3;Якщо а = 3, то 3 · а : 9 = 3 · 3 : 9 = 1;Якщо а = 6, то 3 · а : 9 = 3 · 6 : 9 = 2.230. Учні мають назвати вирази, що містять хоча б одну букву(всі, крім 84 : 4).231. Пригадайте з учнями принцип роботи шалькових терезів. Учні

можуть розв’язувати завдання по діях (2 кг · 3 – 1кг = 5 кг) або складати рівняння (6 = х + 1). (Маса банки меду — 5 кг, маса кавуна — 7 кг.)

232. Учні мають спершу скласти письмово вираз (3 · 5 + 9 · 7), а лише потім обчислити його значення (78 кг)

233. Нехай учні запишуть спершу в зошиті скорочений записПетрик — 8 рибокМикола — х рибокОля — ? рибок, у 2 рази більше за Миколу, але менше за Петрика.

1) 2х; 2) 8 + х; 3) 8 – 2х;4) 2х – х; 5) 8 + х + 2х.Сильнішим учням запропонуйте

спростити вирази 2х – х = х, 2х + х = 3х, або знайти можливі значення для х та 2х, врахувавши, що 2х < 8.

234. Учні виконують завдання в парі, обговорюють результат, звіря-ються один з одним.

235. Учні письмово розв’язують приклад на декілька дій. Учні можуть виконувати це завдання як по діям, так і у один рядок.

Зверніть увагу на порядок дій, осо-бливо у другому прикладі.

81+ (5 + 7) = 81 + 12 = 9399 – (10 – 8) · 9 = 99 – 2 · 9 == 99 – 18 = 81.236. Не забудьте розказати учням

про музей у Коломиї. Покажіть фото-графію споруди цього музею, розка-жіть де він знаходиться тощо. Це завдання на розвиток креативності. Ви можете запропонувати виконувати це завдання в парах. Учні мають знайти різні способи раціонального обчислення кількості писанок на панно (49).

(Наприклад, 1 + 2 · 4 + 10 · 4, 12 · 4 + 1 або 8 · 2 + 8 · 4 + 1)237.

I сторона — 9 смII сторона — ?, у 4 рази > за IIII сторона —?, на 2 см < за IIP — ? см1) 9 · 4 = 36 (см) — II сторона;2) 36 — 2 = 34 (см) — III сторона;3) 9 + 36 +34 = 79 (см).Відповідь: периметр трикутника 79 см.

26

Page 11: ТЕМА 16.yakistosviti.com.ua/userfiles/file/Matematyka_NUSH/... · 2020. 9. 24. · ТЕМА 16. Мета. Актуалізувати знання учнів про сутність

ТЕМА 26

Мета. Закріпити вміння учнів ділити і множити на 10

Хід уроку1. Актуалізація опорних знань.2. Робота з підручником. Розв’язування задач і вправ (с. 33).3. Руханка.4. Робота з робочим зошитом (с. 21).5. Робота в звичайному зошиті.6. Підсумок уроку. Рефлексія.

Пригадайте з учнями як лічити: від 30 до 50; двійками; п’ятірками238. А тепер пригадайте з учнями, що іноді зручно лічити десят-

ками, наприклад яйця, що розміщені у лотках по 10 шт:10, 20, 30, 40, 50, 60, 70, 80, 90.239. Для першого малюнку вже складено два вирази. Саме на

цей приклад доцільно спиратися учням(30 : 3 = 10, 30 : 10 = 3. 40 : 4 = 10, 40 : 10 = 4)240. 5 · 1дес = 1дес · 5 = 5 дес. = 50. Запропонуйте учням ще

декілька прикладів: «Як помножити числа 2, 6, 1 на 10».241. Учні у цій вправі вже без пояснень озвучують відповідь: 30; 40;

90; 80. Розберіть з учнями теоретичний матеріал, що винесений у рамки.І запропонуйте різні завдання: 50 : 10, 20 : 10, 100 :10 тощо.242. Запропонуйте учням задачу. Дайте декілька хвилин, щоб учні

проаналізували задачу. Бажано, щоб учні звернулись до вас з заува-женням про помилку в задачі. Учні можуть не знати скільки ніг у бджоли. Нагадайте, що бджола це комаха, а у всіх комах 6 ніг. А скільки ж ніг у сороконіжки? У різних видів сороконіжок кількість ніг може різ-нитися. Сороконіжку назвали так не за конкретне число ніг, а щоб відобразити у назві, що ніг у неї багато. Тож, кількість ніг даної соро-коніжки якраз учні мають знайти (6 · 10 = 60 (ніг)).

243. Завдання на уважність. Павук має 4 пари, тобто 8 ніг.10 павуків мають 8 · 10 = 80 (ніг).244. Цю задачу учні можуть розв’язати усно, якщо запам’ятають

результат кожної з дій

30 : 10 = 3 (см) ширина прямокутника2 · 30 + 2 · 3 = 66 (см) периметр

245. 10:10 або 22:10 12:00 або 24:00 03:30 або 15:30 07:45 або 19:45

246. 1 дм = 10 см, 1 см = 1/10 дм247. 9 см = 10 мм · 9 = 90 ммЗапропонуйте учням перевести у мм

і інші значення. Наприклад,2 см, 4 см, 6 см тощо.248. Це завдання учні вже викону-

ють письмово:3 дм = 30 см, 5 дм = 50 см,8 дм = 80 см, 50 мм = 5см.249. Завдання сприяє формування

критичного мислення учня. Учні мають знайти помилку, описати її і виправити.

55 – 3 = 52 99 – 9 =90 100 – 0 = 100 21 – 8 = 13 21 – 5 = 16 60 – 3 = 57 35 : 5 + 2 = 9 35 : (5 + 2) = 5 20 – 6 : 2 = 17250. Поясніть учням, що доставка

сплачується лише один раз.5 ·10 + 6 = 56 (монет).251.

1) 6 + 4 = 10 (м) довжина мережива у двох мотках;2) 100 : 10 = 10 (монет) вартість одного метра;3) 6 · 10 = 60 (монет) вартість першого мотка;4) 4 · 10 = 40 (монет) вартість другого мотка;252. 1) 30 : 3 =10 трилітрових пляшок; 2) 30 : 6 = 5 шестилітрових бутлів; 3) 10 – 5 = 5.Відповідь: на 5 бутлів треба взяти менше ніж пляшокВи можете також додати запитання: «У скільки разів менше треба

6-літрових бутлів»253. 50 : 10 = 5 (кг) 60 : 10 = 6 (ц) 80 : 10 = 8 (хв.) 90 : 10 = 9 (м)

27

Page 12: ТЕМА 16.yakistosviti.com.ua/userfiles/file/Matematyka_NUSH/... · 2020. 9. 24. · ТЕМА 16. Мета. Актуалізувати знання учнів про сутність

ТЕМА 27

Мета. Актуалізувати вміння учнів множити і ділити на 3, а також розв’язувати задачі на множення.

Хід уроку1. Актуалізація опорних знань.2. Робота з підручником. Розв’язування задач і вправ (с. 35).3. Руханка.4. Робота з робочим зошитом (с. 27).5. Робота з тренажером (с. 13, 15).6. Підсумок уроку. Рефлексія.Запитайте учнів: «Банкноти якого номіналу вони знають?»Покажіть декілька банкнот і запитайте, як їх можна розміняти. На-

приклад, 10 грн можна розміняти на дві банкноти по 5 грн.Нагадайте учням, що аналогічно існують монети номіналом 1 грн,

2 грн, 5 грн, 10 грн.254.

80 грн, 4 купюри; 85 грн, 4 купюри; 40 грн, 5 купюр. У другому гаманці більше грошей, у третьому гаманці більше

купюр 80 – 40 = 40 (грн) у синьому більше ніж у червоному 85 – 40 = 45 (грн) у зеленому більше ніж у червоному У перший додамо 10 грн, у другий — 5 грн, у третій — 50 грн.255.

5 · 2 грн + 3 · 5 грн = 10 грн + 15 грн = 25 грн — у Марата.5 + 3 = 8 монет у МаратаПокажіть учням ці монети чи їх фото. На 5-ти гривневій зображе-

ний Богдан Хмельницький, на 2-х гривневій — Ярослав Мудрий. За-питайте учнів, що вони знають про ці історичні постаті. Розкажіть коротко учням про них.

256. Завдання сприяє формуванню креативного мислення. Учні мають запропонувати різні варіанти. Наприклад

20 грн = 10 грн + 10 грн = 10 грн + 5 грн + 5 грн == 5 грн + 5 грн + 5 грн + 5 грн == 10 грн + 2 грн + 2 грн + 1 грн + 5 грн тощо257. n · a (дізнаємося вартість усієї тканини)

c : n (дізнаємося скільки всього метрів тканини)

c : a (дізнаємося скільки коштує один метр тканини)

258. n · a = с, c : n = а, c : a = n.259. Робота в парі70 – 57 = 13 (грн) заплатив за при-

ладдя.Пенал дорожчий за приладдя на 57

– 13 = 44 (грн).Тато міг придбати: олівець, то-

чило, ластик або закладку, ластик, ручку і олівець. Серед відповідей мо-жуть бути і такі: точило, ручка, 2 за-кладки, 3 олівці і гумка.

260. 3 пиріжки по 6 грн. дешевше купити ніж 4 пиріжки по 5 грн.

261. Учні записують розв’язання задачі у зошит

1) 2 · 25 = 50 (грн.) коштували 2 кг груш

2) 3 · 15 = 45 (грн.) коштували 3 кг яблук

3) 50 + 45 = 95 (грн.) коштувала вся покупка.

262. 1) 60 : 2 = 30 (грн.) витратила на сир, 2) 60 – 30 = 30 (грн.) залишилося, 3) 30 : 3 = 10 (грн.) витратила на яблуко, 4) 30 – 10 = 20 (грн.) решта.263. 97 грн.; 50 коп., 75 коп., 27 грн., 4 грн., 1.264. Учні знаходять значення для х, застосовуючи правила зна-

ходження невідомих компонентівх = 59; х = 26; х = 100;х = 33; х = 9; х = 4.265. У кожного з учнів буде своя задача.

28

Page 13: ТЕМА 16.yakistosviti.com.ua/userfiles/file/Matematyka_NUSH/... · 2020. 9. 24. · ТЕМА 16. Мета. Актуалізувати знання учнів про сутність

ТЕМА 28

Мета. Розв’язування складених задач на множення і ділення

Хід уроку1. Актуалізація опорних знань.2. Робота з підручником. Розв’язування задач і вправ (с. 36).3. Руханка.4. Робота з робочим зошитом (с. 23).5. Робота з тренажером (с. 13, 15).6. Підсумок уроку. Рефлексія.

266. Наприклад. Друга корзина вміщує 4 кг ягід, перша — у два рази менше ягід, а третя — у 5 разів більше ніж друга. Скільки ягід можна вмістити у три корзини?

1) 4 : 2 = 2 (кг) вміщує перша корзина2) 4 · 5 = 10 (кг) вміщує третя корзина3) 4 + 2 + 10 = 16 (кг).Відповідь: три корзини вміщують 16 кг ягід.267.

Першій задачі відповідає 2 модель у першому стовпціДругій задачі відповідає 1 модель у другому стовпціТретій задачі відповідає 1 модель у першому стовпціЧетвертій задачі відповідає 2 модель у другому стовпці268. 10 · 4 + 10 · 3 + 10 · 2 = 40 + 30 +20 = 90 (грн.)Відповідь: за всю покупку Поспішайко заплатив 90 гривень.269. У кожного з учнів буде своя задача. Зверніть увагу учнів, що в

умові фігуруватиме буквений вираз. Заслухайте декілька учнівських задач.270. Розгляньте з учнями розв’язання задачі та його оформлення271. Тепер вже учні самостійно мають записати в зошиті скоро-

чений запис умови до задачі та її розв’язання.Олеся — 6 наліпокРоман — ?, у 4 рази більшеРозподілили на 3 вікна порівнуНа 1 вікно — ? наліпок1) 6 · 4 = 24 (наліпок) підготував Роман2) 24 + 6 = 30 (наліпок) підготували разом3) 30 : 3 = 10 (наліпок) наклеїли на одно вікно

272. Учні працюють у парі. Запропонуйте спершу кожному неза-лежно розв’язати обидва приклади, а потім помінятися зошитами і перевірити розв’язання один одного.

53 + (12 – 4 · 2) · 9 = 53 + (12 – 8) · 9 = 53 +4 · 9 = 53 + 36 = 89,18 : (70 : 10 – 50 : 10) = 18 : (7 – 5) = 18 : 2 = 9.273. Учні мають пояснити на основі яких міркувань вони порівню-

ють значення величин. А ще краще, якщо вони письмово зведуть зна-чення величин до одних одиниць вимірювання

1 м < 45дм10 дм < 45дм

60 см > 5 дм6 дм > 5 дм

50 мм < 1 дм5 см < 10 см

274. ЖАБКА, 4 стежки, 28 м.

29

Page 14: ТЕМА 16.yakistosviti.com.ua/userfiles/file/Matematyka_NUSH/... · 2020. 9. 24. · ТЕМА 16. Мета. Актуалізувати знання учнів про сутність

ТЕМА 29

Мета. Актуалізувати вміння учнів розв’язувати задачі за допомо-гою дій множення і ділення. Розвивати в учнів уміння розв’язувати задачі на дослідження

Хід уроку1. Актуалізація опорних знань.2. Робота з підручником. Розв’язування задач і вправ (с. 38).3. Руханка.4. Робота з робочим зошитом (с. 23).5. Робота з тренажером (с. 14, 16).6. Підсумок уроку. Рефлексія.

275. Вислухайте учнів про те, як вони розуміють поняття «пара»276. 18 : 2 = 9 пар рукавичок277. 5 · 3 = 15 (коней) знадобилося для 5 карет278. 60 можна зменшити у 2, 4, 5, 6 та 10 разів.(60 : 2 = 30, 60 : 4 = 15, 60 : 5 = 12, 60 : 10 = 6).279. Зверніть увагу учнів, що замість зірочки має бути цифра.

Цифр всього 10, тобто є вибір з 10: 0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9. В умові сказано, що утворене число має ділитись на 2, тож, замість * може бути 0, 2, 4, 6 чи 8.

280. Спробуйте пригадати з учнями результати в таблиці мно-ження на 5. Тож, остання цифра має бути 0 або 5.

281. Ця цифра 0. (число 70 ділиться на 2, 5, 7 та 10). Опрацюйте з учнями теоретичний матеріал поданий у рамці.

282. Ні, не можна. Половини завжди рівні.283. Так, так.284. Оскільки точка М середина відрізка, то АВ = АМ + МВ =

= 5 см + 5см = 10 см.285. Робота у парі. Завдання для обговорення. Учні мають у парі

знайти декілька способів розміщення точок на прямій.АВ = 3 см; ВС = 5 см; АС — ? смІ спосіб. АС = АВ + ВС = 5 + 3 = 8 (см)

ІІ спосіб. АС = ВС – АВ = 5 – 3 = 2 (см)

286. 1) 20 + 3 = 23 (л) — надоїла з корови,2) 23 + 3 = 26 (л) — усього надоїла.Відповідь: 26 л молока.287. 2 корови і 5 кіз — ? л молока1) 3 · 5 = 15 (л) надоїли з 5 кіз2) 2 · 23 = 46 (л) надоїли з 2 корів3) 15 + 46 = 61 (л)Відповідь: 61 л молока288. Зверніть увагу учнів на види веслу-

вання, проаналізуйте малюнки, на яких на-ведені приклади кожного з веслувань.

1) 6 · 4 = 24 веслувальники у парному веслуванні,

2) 5 · 8 = 40 веслувальників у розпашному веслуванні,

3) 24 + 40 = 64 всього учасників у зма-ганнях.

289.

1) 24 · 2 = 48 (весел) у парному веслу-ванні,

2) 40 · 1 = 40 (весел) у розпашному вес-луванні,

3) 48 + 40 = 88 (весел) — всього.290. 1) 16 : 4 = 4. У 4 рази на кущі жовтої

троянди більше квіток ніж на червоному2) 16 – 4 = 12 (квіток) ще повинно розпуститися, щоб квіток було

порівну.291. Червоних — 40 кг, жовтих — 20 кг1) 40 – 20 = 20 (кг) — на 20 (кг) червоних більше, ніж жовтих,2) 40 : 20 = 2 — у 2 рази більше, ніж жовтих,3) 40 + 20 = 60 (кг) зібрали всього.292. 1) 2 ·15 + 2 · 10 = 50 (см) — периметр всієї кишені.48 см не вистачить, щоб обшити.293. Практична робота. 18 жовтих, 9 зелених і 9 незафарбованих.

ВА С

АВ С

30

Page 15: ТЕМА 16.yakistosviti.com.ua/userfiles/file/Matematyka_NUSH/... · 2020. 9. 24. · ТЕМА 16. Мета. Актуалізувати знання учнів про сутність

ТЕМА 30

Мета. Узагальнити і систематизувати знання учнів з пройдених тем

Хід уроку1. Актуалізація опорних знань.2. Робота з підручником. Розв’язування задач і вправ (с. 39).3. Руханка.4. Робота з робочим зошитом (с. 24).5. Робота з тренажером (с. 17, 19).6. Підсумок уроку. Рефлексія.

294. Пригадайте з учнями які частині цілого вони знають, як вони записуються

12

, 13

, 16

, 14

, 18

, 15

.

295. Завдання на розуміння учнями «удвічі», «утричі»10 · 3 = 30 30 · 2 = 60

296. Усна лічба. Нагадайте учням звертати увагу на порядок дій(10; 7; 40; 12; 2; 65.)

297. Завдання на розуміння учнями понять «півгодини», «чверть години». Півгодини — 30 хв. Тож, 3 години 50 хвилин.

Чверть години — це 15 хвилин. Тож, 3 години 35 хвилин.

298. Нагадайте учням, що спершу треба знайти значення виразів, а потім — їх порівняти

4 · 7 < 5 · 6 7 · (14 – 7) < (13 – 5) · 7 28 < 30, 49 < 56.

299. Робота в парі. Піраміда Мрійниці складається з 8 зубочисток, отже з 48 зубочисток Мрійниця може зібрати 6 пірамідок.

Піраміда Поспішайко складається з 6 зубочисток, отже з 48 зубо-чисток Поспішайко може зібрати 8 пірамідок.

300. 7 см 3 мм = 73 мм; 4 см = 40 мм; 2 см 5 мм = 25 мм.

301. Задача для обговорення, оскільки має багато різних відпо-відей.

На 50 грн можна придбати: 10 пакетів апельсинового соку по 5 грн за кожний; 5 пакетів ананасового соку по 10 грн за кожний; 6 пакетів яблучного соку по 6 грн за кожний та 1 пакет грушевого

за 14 грн; 2 апельсинового соку та 4 ананасового; 4 апельсинового соку та 3 ананасового; 6 апельсинового та 2 ананасового;8 апельсинового та 1 ананасового;5 яблучного та 2 ананасового;5 яблучного та 4 апельсинового;3 грушевого та 1 томатний;5 томатного та 1 ананасовий;1 яблучного 1 грушевого та 3 ана-

насового;1 яблучного 1 грушевого та 6

апельсинового;5 томатного та 2 апельсинового;

302. Усне завдання60 + 15 + 15 = 90 (г) загальна маса

болта та двох гайок;60 – 15 = на 45 (г) маса болта

більша за масу гайки;60 – 15 – 15 = на 30 (г) маса болта

більша за масу двох гайок;60 : 30 = у 2 рази маса болта більша

ніж маса двох гайок.

303. Завдання на уважність.60 – 9 = 51 (квартир) трикімнатні.

304. Діляться на 2:6, 20, 40, 4, 10, 30, 18.Діляться на 5:20, 15, 40, 45, 10, 30, 25.

31

Page 16: ТЕМА 16.yakistosviti.com.ua/userfiles/file/Matematyka_NUSH/... · 2020. 9. 24. · ТЕМА 16. Мета. Актуалізувати знання учнів про сутність

ТЕМА 31

Мета. Розвинути логічне мислення учнів, зацікавити математикою.

Хід уроку1. Актуалізація опорних знань.2. Робота з підручником. Розв’язування задач і вправ (с. 41).3. Руханка.4. Робота з робочим зошитом (с. 25).5. Робота з тренажером (с. 20, 18).

6. Підсумок уроку. Рефлексія

305.Зайва піраміда. За формою

306. На 3 довільні трикутники. Наприклад

На 3 рівні трикутники

307. На 4 довільні трикутники. Наприклад

На 4 рівні трикутники

308. Зверніть увагу учнів, що сторона трикутника рівна стороні шестикутника. Тож, з дроту у 72 м виготовили 9 однакових відрізків

72 : 9 = 8 (см) кожна сторона трикутника і шестикутника

8 · 3 = 24 (см) — периметр трикутника,

8 · 6 = 48 (см) — периметр шестикутника.

309. Місто; сторож.

310.

311. 1) 100 – 24 = 76 — неїстівних сувенірів, 2) 76 – 24 = 52Відповідь: на 52 сувеніри більше.312.

(1 + 8) · 4; 24 – 18 : (2 + 4)24 : (8 – 2)32 : (8 – 4); 42 – 24 : (3 + 3)7 · (3 + 6)313. Поясніть учням, що таблиця і діаграми це просто різні спо-

соби представити одні і ті самі дані.

32