În lumea poveştilor proiectdidactic

6
PROIECT DIDACTIC Inst: Pârv Olivia Grupa: mare-pregătitoare Tema anuală: Cu ce şi cum exprimăm ceea ce simţim? Tema activităţii: „ În lumea poveştilor” 1. DLC: „Traista fermecată , cu poveşti încărcată” 2. DEC: „Scenă din povestea preferată” Mijloc de realizare: joc didactic +desen, pictură, modelaj Tipul activităţii: consolidare de cunoştinţe, priceperi şi deprinderi. Obiective operaţionale: a) cognitive: - să recunoască poveşti şi personaje din poveşti după imagini, fragmente audiate, replică, ghicitori. - să identifice trăsăturile morale ale personajelor; - să povestească episoadele reprezentative din poveşti; - să dramatizeze scene din poveşti folosind replicile personajelor; - să se exprime clar şi corect din punct de vedere gramatical. - să compună în mod original şi personal spaţiul plastic. - să-şi organizeze spaţiul plastic într-o lucrare echilibrată şi expresivă folosind culori calde şi culori reci; b)psiho-motric: - să modeleze, folosind corect tehnica pentru a obţine tema sugerată. - să participe activ atât în calitate de spectatori cât şi de actori; - să mânuiască adecvat materialul didactic; - să-şi coordoneze mişcările oculo-motorii. c) afectiv: - să asocieze întâmplări din viaţa reală, proverbe şi ghicitori , cu poveştile şi personajele acestora; - să aprecieze comportamentul personajelor din poveste şi să le evalueze în raport cu normele sociale cunoscute; - să generalizeze consecinţele comportamentelor pozitive şi negative. Metode şi procedee: explicaţia, povestirea, exerciţiul, problematizarea, turul galeriei.

Upload: christofor-costea

Post on 24-Oct-2015

91 views

Category:

Documents


2 download

TRANSCRIPT

Page 1: În lumea poveştilor proiectdidactic

PROIECT DIDACTICInst: Pârv OliviaGrupa: mare-pregătitoareTema anuală: Cu ce şi cum exprimăm ceea ce simţim?Tema activităţii: „ În lumea poveştilor”

1. DLC: „Traista fermecată , cu poveşti încărcată”2. DEC: „Scenă din povestea preferată”

Mijloc de realizare: joc didactic +desen, pictură, modelajTipul activităţii: consolidare de cunoştinţe, priceperi şi deprinderi.Obiective operaţionale:a) cognitive: - să recunoască poveşti şi personaje din poveşti după imagini, fragmente audiate, replică, ghicitori.

- să identifice trăsăturile morale ale personajelor;- să povestească episoadele reprezentative din poveşti;- să dramatizeze scene din poveşti folosind replicile personajelor;- să se exprime clar şi corect din punct de vedere gramatical.- să compună în mod original şi personal spaţiul plastic.

- să-şi organizeze spaţiul plastic într-o lucrare echilibrată şi expresivă folosind culori calde şi culori reci;

b)psiho-motric: - să modeleze, folosind corect tehnica pentru a obţine tema sugerată. - să participe activ atât în calitate de spectatori cât şi de actori; - să mânuiască adecvat materialul didactic; - să-şi coordoneze mişcările oculo-motorii.

c) afectiv: - să asocieze întâmplări din viaţa reală, proverbe şi ghicitori , cu poveştile şi personajele acestora; - să aprecieze comportamentul personajelor din poveste şi să le evalueze în raport cu normele sociale cunoscute;

- să generalizeze consecinţele comportamentelor pozitive şi negative.Metode şi procedee: explicaţia, povestirea, exerciţiul, problematizarea, turul galeriei.Material didactic: trăistuţă, cutii cu materialele pentru joc-planşe din poveşti, măşti,

merele de „aur”, foi de desen, acuarele, culori, plastilină.Sarcina didactică: recunoaşterea unor poveşti şi personaje având la dispoziţie planşe ale acestora, răspunsul la ghicitori, dramatizarea unor scene din poveşti.Elemente de joc: ghicirea, mişcarea, surpriza, aplauze, folosirea unor onomatopee,mânuirea materialelor.Bibliografie:Curriculum pentru învăţământul preşcolar (3,6/7 ani), M.E.C.T., 2008Laboratorul preşcolar-Ghid metodologic, Editura V&I Integral, Bucureşti, 2001Jocuri didactice integrate pentru învăţământul preşcolar, Editura Humanitas Educaţional, 2005.

Page 2: În lumea poveştilor proiectdidactic

Etapeleactivităţii

Conţinutul activităţii Srategiididactice

Evaluare

I.1.Moment organizatoric

-aerisirea sălii de grupă;-aranjarea materialului distributiv;-formarea cercului.

2. Captarea atenţiei

În clasă intră poştaşul care aduce 4 pachete şi o scrisoare, sosite pentru grupa de copii.Educatoarea citeşte scrisoarea: „Eu, Albă-ca-Zăpada, v-am adus 4 pachete pe care le-am numerotat cu nr. 1,2,3,4, în ele veţi găsi o mare surpriză, dar ca să ajungeţi la acestea, va trebui să deschideţi cutiile în ordinea numerotării de la 1-4. Va trebui să rezolvaţi pe rând sarcinile pe care le veţi găsi în aceste cutii. Eu vă doresc, spor la treabă!”

-expunerea;-observaţia-explicaţia-conversaţia

3.Anunţarea temei şi a obiectivelor

Anunţ copiii că ne vom juca jocul didactic: „Trăistuţa fermecată, cu poveşti încărcată”

-conversaţia-explicaţia

4. Explicareajocului şi fixarea regulilor de joc.

Pe rând, veţi scoate din trăistuţă câte o imagine reprezentativă fiecărei poveşti şi veţi descrie momentul din poveste denumind titlul acesteia şi veţi denumi personajele din poveste.Veţi da răspunsuri la ghicitori iar apoi veţi deveni chiar voi „mici actori”

5. Joculdemonstrativ

Jocul demonstrativ va fi realizat de către educatoare astfel: Au fost odată ca niciodatăÎn lumea de povesteŞi buni şi răi, cum ne-a fost dat-Aflaţi şi spuneţi cine este?, după care voi continua cu ghicitoarea:„Zglobie şi drăgălaşăLa bunicuţa a plecatDar când a ajunse în pădureDe sfatul mamei a uitat?”(Scufiţa Roşie)După ce copiii ghicesc, scot din trăistuţă o imagine din poveste şi descriu momentul pe care îl reprezint explicând copiilor că aşa vor proceda şi ei.

-explicaţia-demonstraţia-observaţia

6.Executarea jocului cu copiii

Se desfăşoară jocul împreună cu copiii, aceştia venind pe rând şi scoţănd din trăistuţă câte o imagine a unei poveşti, descriind momentul prezentat în imagine, denumind povestea şi personajele acesteia.Varianta I: „Ghici, ghici?”Educatoarea spune pe rând câte o ghicitoare din poveste iar copilul numit va selecta din planşele

-problematizarea-exerciţiul-povestirea

-recunoaşte momentul din poveste;-recunoaşte personajul;

Page 3: În lumea poveştilor proiectdidactic

expuse pe cea care se potriveşte. a) Fuse odată un cocoş Mândru tare şi zelos Şi umblând pe-o potecuţă El găsise o punguţă Ştie oare cineva Cam câţi bani erau în ea?(doi bani)

b) Acel cocoş năzdrăvan, Ce-a luat de la boier Galbeni şi cirezi de vaci Să le dea celor săraci E din.....(Punguţa cu doi bani)

c) În căsuţa din pădure Cu cei trei „copii” ai ei Lupul cel rău le-a dat de urmă Şi s-a dus cu glas schimbat La uşă de a cântat... Ce-a mai fost te minunezi Citind povestea...(Capra cu trei iezi)

d) Dar ceasornicul din tei Dus la târg pe câţiva lei De s-a supărat tot satul Că nu-i auzea cântatul Hai ghiciţi acuma ce-i...?(Pupăza din tei)

e)De-acasă a fost gonită Şi-n pădure părăsită La pitici găsi o casă Şi-a rămas cea mai frumoasă. Cine credeţi că ar fi?(Albă-ca-Zăpada)Varianta II: „De-a actorii”Se desface pachetul nr.2 care conţine măşti şi costumaţii. Copiii vor recunoaşte personajul care a spus replica:„Ia mai pune-şi pofta-n cui, cumetre!”(vulpea)Doi copii dramatizează fragmentul din povestea „Ursul păcălit de vulpe”„Cine a muşcat din pâinişoara mea?”(Mâncăciosul)Şapte băieţi vor dramatiza momentul sosirii şi descoperirea Albei-ca-Zăpada.„Cine a spart borcanul cu dulceaţă?”Copiii dramatizează fragmentul din povestea Puf-Alb şi Puf-Gri.„Nu mă omorî, nu mă omorî, du-i împărătesei

-expunerea-exerciţiu

-problematizarea

-observaţia-problematizarea

-problematizarea-exerciţiul

-problematizarea-exerciţiul

-aplauze de grup;-onomatopee

-onomatopee

-recunosc poveştile;-recunosc personaje din poveşti

-acţională-orală-pe grupe

-acţională-de grup

-acţională-de grup

Page 4: În lumea poveştilor proiectdidactic

inima căprioarei!”Se dramatizează fragmentul din poveste.Şi pentru că, tot am vorbit despre Albă-ca-Zăpada, voi copii ştiţi că piticii în fiecare zi mergeau la lucru şi se întorceau cântând? Haideţi să cântăm şi noi ca ei. (tranziţii)„Noi suntem piticii”

-exerciţiu- -frontal

II.Executareatemei de către copii(DEC)

Când credeam c-am terminatŞi că vraja-am alungatAm găsit încă un plic.Trebuie să ne grăbimFiindcă timp mai e puţin.Proba de-o vom terminaSurprize vom căpăta!Copiii desfac pachetul nr.3 în care găsesc foile pentru desen.Copiii vor ocupa câte un loc la măsuţe unde vor desena, picta, modela scene din poveşti şi personaje îndrăgite.Voi da indicaţii despre modul de lucru: generale şi individuale.

-expunerea

-exerciţiul-problematizarea

-frontală

1.Obţinerea performanţei

Copiii vor recunoaşte scenele şi personajele din poveşti, pictate de grupă, denumind personajele sau povestea redată în pictură, desen, modelaj.

-problematizarea-turul galeriei

-individual

1. Încheierea activităţii

Copiii desfac pachetul nr.4 în care descoperă mere de „aur” trimise de Prîslea cel voinic, drept recompensă.Fiecare copil primeşte câte un măr de „aur” în timp ce eu voi recita următoarele versuri:De-a poveştile-i un jocNăscocit pe lângă focDe părinţi şi de buniciPentru mari şi pentru mici.Pe toate le-ndrăgim, copii,Bune, rele, cum or fi.Prietene-s pentru copii.Iubiţi poveştile copiiEle ne-aduc bucuriiDin ele multe învăţăm,Frumos în viaţă să ne purtăm.

-surpriza-explicaţia

-frontal

Inst. Tutunaru Laura