in lumea poveştilor, scufita rosie durata unei zile

25
PROIECT DE ACTIVITATE EDUCATOARE: POLGAR FELICIA

Upload: robyroxy

Post on 05-Dec-2014

364 views

Category:

Documents


11 download

TRANSCRIPT

Page 1: In lumea poveştilor, Scufita Rosie durata unei zile

PROIECT DE ACTIVITATE

EDUCATOARE: POLGAR FELICIA

DATA: 6 03 2013

Page 2: In lumea poveştilor, Scufita Rosie durata unei zile

NIVEL: I GRUPA MICAGradinita,, Floarea de lotus”OdoreuEDUCATOARE POLGAR FELICIA

TEMA ANUALĂ: "Cu ce şi cum exprimăm ceea ce simţim?"TEMA PROIECTULUI: In lumea poveştilor, Scufita Rosie

DOMENII DE ACTIVITATE: DLC, DECFORMA DE REALIZARE : activitate frontala,

ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERENŢIALE DLC: Scufita Rosie- povestirea educatoarei

DEC: "Decorăm sortuletul Scufitei- dactilopictura

ACTIVITĂŢI PE CENTRE DE INTERES

Page 3: In lumea poveştilor, Scufita Rosie durata unei zile

Joc de rol-,, In bucataria bunicutei «  Constructii-,, Gardul bunicii »

ACTIVITĂŢI DE DEZVOLTARE PERSONALĂÎntâlnirea de dimineaţă: “Bună dimineaţa

Tranziţii: Cântec „Degetul mare” Elemente ludice corespunzătoare temei.

Rutine: „Mă joc cu prietenii mei, Apa şi Săpunul”- exersarea unor deprinderi de igienă

„Locul de joacă este curat”, „Mă pregătesc pentru activităţi”

ALA II,, Cate doi pe carare”-joc de miscare

Euritmie - cantec ,, Scufita Rosie”

SCENARIUL ZILEI

Activitatea debutează cu întâlnirea de dimineaţă, în care copiii se saluta intre ei dar si cu Scufita care este confectionata ( marioneta). Educatoarea le zâmbeşte transmiţându-le căldură şi

încurajare prin toate formele de comunicare.Salutul porneşte de la educatoare şi este continuat de toti

copii, prin extinderea unei formule specifice “Bună dimineaţa . Salutul se face în cerc, de la stânga la dreapta.

Activitatea de grup va fi reprezentată de o poezioară preferată de copii legată de „Activitatile de dimineata”,

Page 4: In lumea poveştilor, Scufita Rosie durata unei zile

,,-M-am trezit la ora 7”si Inviorarea de dimineataCaptarea atenţiei

Le este prezentat copiilor un cosulet in care sunt diferite obiecte( borcane cu gem, compot, cozonac..)pe care l-a adus Scufita si care doreste sa le spuna o patanie a ei.

Ii invita pe copii sa ia loc pe scaunele si sa asculte cu atentie povestea...., educatoarea le va spune povestea , apoi vom face o tranzitie prin cantecul ,, Degetul mare”., si vom trece la

dactilopictura unde vom realiza ,, Sortuletul Scufitei”…..dupa o pauza in care vom iesii din grupa ne vom aseza la sectoare, iar cele doua sectoare pregatite sunt” Constructiile si Jocul de rol copiii vor pregati cozonac si ceai pentru bunicuta iar la constructii vor realiza gardul in jurul

casutei bunicii. Ala II va face prin jocurile si cantecele pe care le vom interpreta sa fixeze mesajul zilei.

Page 5: In lumea poveştilor, Scufita Rosie durata unei zile

PROIECT DE ACTIVITATE DLC

SCUFITA ROSIE- povestirea educatoarei

OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:

DLC: -Să-şi îmbogăţească vocabularul activ şi pasiv pe baza experienţei, activităţii personale şi/sau a relaţiilor cu ceilalţi şi simultan să utilizeze un limbaj oral corect din punct de vedere gramatical. -Să audieze cu atenţie un text, să reţină ideile acestuia şi să demonstreze că l-a înţeles.

OBIECTIVE OPERATIONALE

DLC: "În lumea SCUFITEI ROSII

O1 - să identifice personaje din poveste denumind marionetele folosite la expunerea povestiiO2 – să raspunda la intrebari in propozitii simple cu ajutorul educatoarei03 – sa manuiasca marionetele indicate de educatoare, prezentandu-le-,,Ea este.....”

TIPUL ACTIVITĂŢII: predare, Durata 15 minute

STRATEGIi DIDACTICe:Metode şi procedee: povestirea, conversaţia,Explozia stelara ,explicaţia, observaţia, demonstraţia, instructajul verbal, aprecierea verbală, dramatizarea.

Page 6: In lumea poveştilor, Scufita Rosie durata unei zile

Materiale didactice: plastilină, piese lego, ecusoane, coşuleţ cu diferite obiecte( borcan cu dulceata, compot, cozonac, acuarela, hartie "baghetă magica”, casetofon, CD cu cântece; laptop, videoproiector, decor pentru poveste,marionete pentru teatru de papusi...

Forme de organizare: frontal, individual pe grupe.Forme de evaluare: observarea sistematica a comportamentului copiilor, analiza raspunsurilor.

BIBLIOGRAFIE:Curriculum pentru invatamantul prescolar (3 - 6/7 ani),M.E.C.T – 2008;Mitu, F., Antonovici, Ş., "Jocuri didactic integrate pentru învăţământul preşcolar", Editura Humanitas Educaţional, Bucureşti, 2005;Culea, L., Sesovici, A., Grama, F., Pletea, M., Ionescu, D., Anghel, N., "Activitatea integrată din grădiniţă",Didactica Publishing House, Bucureşti, 2008;-Preda, V., Pletea, M., Grama, F., Cocoş, A., Oprea D., Călin, M., "Ghid pentru proiecte tematice – abordare în manieră integrată a activităţilor din grădiniţă", Editura Humanitas Educaţional, Bucureşti, 2005;Orientari metodice privind aplicarea programeiactivitatilor instructiv- educative in gradinita de copii, Ed. Scoala Galateana, 2006;

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

ETAPELE LECŢIEI Ob.

CONŢINUT INFORMAŢIONAL AL ACTIVITĂŢII STRATEGIA DIDACTICA EVALUARE

Activitatea educatoarei Activitatea copiilor

Metode şi procedee

Materiale didactice

Forme de organizare

1. Moment organizatoric

Se pregătesc materialele necesare desfăşurării

activităţii.-aerisirea grupei

-aranjarea scaunelelor in forma de semicerc

Copiii se aşază în semicerc. conversaţia frontal

2. Captarea atenţiei Apare Scufita Rosie ( marioneta ) care aduce cu

Copiii sunt atenţi şi recepţionează

conversaţia Cosuletul. marioneta frontal

Page 7: In lumea poveştilor, Scufita Rosie durata unei zile

ea un cosulet plin cu bunatati si care asista chiar de la

inceput la salutul de dimineata dar la un moment dat vrea sa le spuna copiilor

o patanie de a sa.

cele spuse de educatoare.

observaţia

3. Anunţarea temei şi a obiectivelor

operaţionale

-Am sa va povestesc ce am patit eu odata pentru ca nu

am ascultat-o pe mama mea, sa fiti atenti si apoi imi veti

spune unde am gresit..

Copiii sunt atenţi şi recepţionează

cele spuse de educatoare.

conversaţiaexplicaţia

marioneta frontal

4. Prezentarea noului continut al

invatarii si dirijarea acestuia.

Educatoarea povesteste dar in acelasi timp manevreaza si

marionetele.In acest timp in fundal se

aude in surdina o muzica de Vivaldi pentru a da o

incarcatura emotionala mai mare momentului si a crea

atmosfera de poveste, luminile sunt stinse iar in

partea unde se desfasoara sceneta este luminat.

Va placut povestea?

Educatoarea pune intrebari folosind metoda Explozia

Copiii sunt atenţi şi recepţionează

cele spuse de educatoare.

Copiii se aşază pe scaunele si

asculta povestea.

.

----

Povestirea educatoarei

exerciţiul

observaţia

Decorul , marionetele

bagheta fermecată

frontfrontal

pe grupe

individual

Page 8: In lumea poveştilor, Scufita Rosie durata unei zile

5. Obţinerea performanţelor

6.Asigurareretenţiei şi a

feedback-ului

7. Evaluarea

01

stelara-cine, ce, unde, cand, cum

-Cum s-a numit fetita din poveste?

-Unde mergea ea?- De ce mergea ea la bunica?

-Cu cine se intalneste ea in padure?

-Ce a facut lupul acasa la bunica?

-Cine le-a salvat pe cele doua?

-Cand a gresit Scufita?

Sa nu faceti si voi ca si Scufita , ci sa o ascultati

mereu pe mamica voastra da?

Cu ajutorul baghetei educatoarea face o ,, vraja

Scufita Rosie

-La bunica in padure

-Pentru ca era bolnava bunicuta

- Cu lupul.

- A mancat-o pe bunica.si pe

Scufita.

- Vanatorul.

- Cand nu a ascultat-o pe

mama.

Copiii asculta si se aseaza in rand

in liniste se deplaseaza in

rand de cate doi

conversatia

coşuleţ cu imagini din

poveste

imagini din povesti

individual

Page 9: In lumea poveştilor, Scufita Rosie durata unei zile

performantelor

02

03

„ iar din cosul invelit va scoate un jeton cu imaginea Scufitei... lupului vanatorului si a bunicii si le va aranja pe panoul cu intrebarile: Cine?

Cand? Unde?

Le voi da marionetele sa le manuiasca sau sa le alinte ... si sa spuna cate ceva despre

fiecare – Aceasta este....Si pentru ca sa demonstrati ca sunteti cuminti haideti sa mergem la baie, in liniste sa facem randul si sa nu iesim

din grup.

Copiii vor recunoaste personajele.

Page 10: In lumea poveştilor, Scufita Rosie durata unei zile

PROIECT DE ACTIVITATE DEC

,, Decoram sortuletul Scufitei”- dactilopictura

OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:

-Să cunoască şi să utilizeze unelte simple de lucru pentru realizarea unei activităţi practice. -Să identifice, materialele si sa le denumeasca.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

O1 -să denumească materialele de lucru cel putin 2-3 copii; O2 - să utilizeze corect acuarelele, degetul şi apa dupa demonstratia educatoarei O3 - să se orienteze corect în spaţiul de lucru dat, respectand marginile acestuia, ; O4 – sa lucreze ordonat si ingrijit fara a murdari foaia.

Tipul activitatii- formare de deprinderi

DURATA: 15 minuteStrategii didactice: Metode si procedee: conversaţia,explicaţia,demonstraţia, observaţia, exerciţiulMijloace didactice:, Scufita marioneta care are un sort alb cu buline rosii si un sortulet alb, planşa model, acuarele,pahare cu apa şerveţele umede, foi de desen, CD cu muzica,CDplayer Forme de organizare:frontala, Forme de evaluare: observatia sistematica a copiilor, analiza produselor activitatii.

Page 11: In lumea poveştilor, Scufita Rosie durata unei zile

Durata:15minute Locul desfăşurării: sala de grupă Material bibliografic: M. Cristea, V. Niţescu, D.H. Panait – „Ghid metodic de educaţie plastică” – Editura Petrion 1997 - Curriculum pentru învăţământul preşcolar, Ed. Didactică Publishing House, Bucureşti, 2009; - Metodica predării desenului şi modelajului, Bucureşti, 1977; - Botez S., Solovastru D., „Atlas cu elemente de limbaj plastic: indrumator pentru educatoare”, Ed. Aramis Print, Bucuresti, 2007

Desfasurarea activitatii

ETAPELE LECTIEI

CONTINUTUL INFORMATIONAL AL

ACTIVITATII

Strategii didactice OB. Evaluare

1.Moment organizatoric

Asigurarea unui climat favorabil pentru buna desfăşurare a

activităţiiaerisirea clasei

aranjarea materialului

Materiale folosite: hartia, acuarela

servetelul, apa si modelul

Observarea comportame

ntului copiilor

Page 12: In lumea poveştilor, Scufita Rosie durata unei zile

distribuirea materialelor fiecarui copil

2.Reactualizarea cunostintelor

Se realizeaza prin prezentarea planşei si a marionetei care are

sortul alb cu buline rosii Aceasta este comentată prin

întrebări precum:- Ce observaţi la Scufita ce

culoare are sortul Copiii raspund in propozitii simple ajutati de

educatoare??-Ce culoare au bulinele sortului?

Conversatie libera Apreciere verbala

3.Captarea atentiei Captarea atentiei se realizeaza prin aparitia marionetie care are

o cutie , in cutie sunt foile cu sortuletul desenat dar incomplet

ConversatiaObservatia

O1

Observarea comportame

ntului copiilor

4.Anuntarea temei si a obiectivelor

Se anunţă tema si obiectivele activităţii. După intuirea

materialului primit pe măsuţe, copiii vor fi anunţaţi că ei vor folosi degetul pentru a picta

bulinele

ConversatiaExplicatia

Aprecieri pozitive asupra

răspunsurilor copiilor

5.Conducerea si dirijarea invatarii

Explicarea si demonstrarea modului de lucru:

Educatoarea va explica si demonstra copiilor tehnica de

lucru pe care o vor folosi pentru Explicatia

O2

Observarea comportame

ntului

Page 13: In lumea poveştilor, Scufita Rosie durata unei zile

a realiza tema propusă. Se realizeaza prin aplicarea culorii cu ajutorul degetului aratator pe foaia de desen. Se va folosi doar

culoarea rosie, Efectuarea unor exercitii pentru

încalzirea muschilor Cantecul ,,Degetul mare”

cu coatele sprijinite de masă, închidem şi deschidem pumnii;cu coatele sprijinite depărtăm şi

apropiem degetele;ploaia- atingerea mesei cu vârful

degetelor imitând căderea stropilor de ploaie;„a ieşit soarele!”

Realizarea temei de catre copii Urez copiilor ,,spor la lucru”.

Pe parcursul lucrului, educatoarea îi va supraveghea pe copii şi îi va îndruma pe cei

care îi cer ajutorul. De asemenea, educatoarea, va avea în vedere ca preşcolarii să aibă o

poziţie corespunzătoare, să lucreze îngrijit, curat, folosind

punctul plastic conform indicaţiilor date.

Realizarea temei se face pe fond

ExercitiulDemonstratia

ExplicaţiaDemonstraţia

Exerciţiul

Munca independentaExplicaţia

DemonstraţiaExerciţiul

O3

O4

nonverbal

Aprecieri asupra

executării mişcărilor

Observarea comportame

ntului copiilor pe

timpul lucrului

Page 14: In lumea poveştilor, Scufita Rosie durata unei zile

Obtinerea performantei si

asigurarea transferului

musical.

6. Evaluarea Se realizează o expoziţie cu lucrările copiilor, invitându-o pe Scufita sa le vada lucrarile, să-şi spună părerea despre lucrarile

realizate de copiii grupei.

ConversaţiaFrontal

Expunerea lucrărilor personale

7. Încheierea activităţii

Se fac aprecieri frontale şi individuale referitoare la modul

în care copiii au participat la activitate.Se analizeaza lucrarile din punct de vedere al realizarii

si acuratetei.Copiii vor fi recompensati cu bombonele

dulci.

Conversatia Aprecieri pozitive şi

analiza critică a

lucrarilor

Recompense

Page 15: In lumea poveştilor, Scufita Rosie durata unei zile

Proiect didactic ALA I JOC DE ROL: ,, IN BUCATARIA BUNICUTEI” CONSTRUCTII: „GARDUL BUNICII” din Lego

Obiective operationale: sa manuiasca corect materialele puse la dispozitie;-lego, plastilina,planseta, jucarii de

la coltul ,,Jocul de rol” sa redea gardul casei bunicutei,folosind tehnica alaturarii si suprapunerii sa colaboreze in timpul jocului ajutandu-se reciproc

Strategii didactice:Metode si procedee: conversatia, explicatia, demonstratia, exercitiul , jocul.Mijloace: -casuta si lego, plastilina, unelte de bucatarie..Forma pe organizare: pe grupuri, individualLoc de desfasurare: sala de grupa, centrul ,,CONSTRUCTII” ,, CASUTA PAPUSII"

Forma de realizare - pe grupuri mici MATERIAL BIBLIOGRAFIC:-"Curriculum pentru învăţământul preşcolar"

Page 16: In lumea poveştilor, Scufita Rosie durata unei zile

-Mitu, F., Antonovici, Ş., "Jocuri didactice integrate pentru învăţământul preşcolar", Editura Humanitas Educaţional, Bucureşti, 2005;-Culea, L., Sesovici, A., Grama, F., Pletea, M., Ionescu, D., Anghel, N., "Activitatea integrată din grădiniţă",Didactica Publishing House, Bucureşti, 2008;

Evenimente didactice

Continut stiintific StrategiiMetode

DidacticeMijloace

Evaluare

Moment organizatoric

Captarea atentiei

Anuntarea temei si a obiectivelor

Desfasurarea activitatii

Se organizeaza spatiul grupei intr-un mod optim desfasurarii

activitatii pe centre.Se realizează prin

prezentarea centrelor de activitate si

prezentarea centrelor.Se prezintă într-o

manieră accesibilă, pe înţelesul copiilor,

cerintele . Sarcinile oglindesc

obiectivele operaţionale urmărite.Se prezinta materialele

de la cele doua

ConversatiaObservatia

Conversatia

DemonstratiaExplicatia

Problematizarea

lego si plastilina, canite, farfurioare

plastilina, diferite unelte de bucatarie, sortulete albe pentru bucatarie si verzi

pentru constructii.CuburiLego

Aprecieriverbale

Page 17: In lumea poveştilor, Scufita Rosie durata unei zile

Incheierea activitatii

Evaluare

centre.Toţi copiii trec pe la cele doua centre

pentru a vedea materialele si a asculta

sarcinile. Se fixează temele activităţilor

desfăşurate în cadrul centrelor de interes.

Se fac aprecieri generale şi individuale

asupra evoluţiei copiilor în cadrul

activităţiActivitatea se incheie cu tranzitia ,,Singurel ma ingrijesc si la baie

eu pornesc"

Lucrul individual

conversatia

obiectele realizate,

(cozonac,prajitura ceai...gardul)..

Page 18: In lumea poveştilor, Scufita Rosie durata unei zile

:

Jocuri şi activităţi la alegerea copiilor, liber-creative (ALA II)

JOC DE MISCARE:„Cate unul pe carare Euritmie –pe melodia Scufita Rosie OBIECTIVE OPERATIONALE:

-să coopereze cu colegii în realizarea unei sarcini primite -să participe cu plăcere la joc păstrând ordinea şi disciplina -să manifeste interes pentru participarea afectivă

DEPRINDERI EXERSATE:, , mersul in rand, dans la alegere

STRATEGII DIDACTICE:Metode şi procedee: conversaţia, explicația, jocul, demonstrațiaMijloace de învăţământ şi materiale didactice: copacei, flori ,ecusoane, casuta, iarba artificiala...LOCUL DE DESFAȘURARE: sala de grupăDURATA: 10 minTEHNICI DE LUCRU: pe grupe, individualELEMENTE DE JOC:dansul, euritmie, aplauzeBIBLIOGRAFIE:

Eugenia Barcan – Ţicaliuc, 1001 de jocuri pentru copii, editura Sport _ Turism, Bucureşti, 1979Curriculum pentru învăţământul preşcolar (3 – 6/7 ani), 2010

Scenariu didactic

Descrierea jocului:” Cate doi pe carare”Sarcina copiilor va fi să ţină în mâna o floare şi în acelaşi timp să parcurgă traseul cu obstacole (drum serpuit) prin deplasarea in

rand cate doi, iar la capătul traseului trebuie să se opreasca si sa-i astepete pe ceilalti in liniste.la urmatoarea etapa voi porni videoproiectorul si voi derula cantecul ,, Scufita Rosie”pe melodia caruia vom dansa...

Page 19: In lumea poveştilor, Scufita Rosie durata unei zile

Eveniment didactic

Conţinutul ştiinţific Strategii didactice Evaluarea

1. Captarea atenţiei

Scufita Rosie le cere copiilor să gaseasca casuta bunicutei

ExpunereaApreciere verbală asupra

comportamentului copiilor

2. Anunţarea temei şi

enunţarea obiectivelor

“Dragii mei, haideti cate doi sa mergem la plimbare prin padure si sa gasim casuta bunicutei sa

culegem cate o floare iar la sfarsit sa facem un buchetel pentru bunica Scufitei

ExpunereaApreciere verbală asupra

comportamentului copiilor

3. Dirijarea învăţării şi obţinerea

performanţei

Sarcina echipelor va fi să parcurgă traseul cate doi sa culeaga fiecare cate o floare iar la capat sa

alcatuiasca un buchetel din toate florile culese...La celalalt capat vor dansa pe melodia ,,Scufita

Rosie”

Explicaţia

Demonstrația

Joc de probă

Joc

Apreciere verbalăasupra comportamentului

copiilor

6. Evaluarea activităţii

Toti copiSunt felicitati pentru sarcina realizata ConversaţiaAprecieri verbale şi

recompensarea copiilor pentru întreaga activitate