ds-joc logic mate

6
PROIECT DIDACTIC Data: 4.12.2013 Unitatea de învățământ: Grădinița cu Program Prelungit nr.56 Oradea Grupa: mijlocie Educatoare: Golban Lucia Propunator: Filipan Salomea Domeniul experiential: DȘ –activitate matematică Denumirea activitatii: Biblioteca Mijloc de realizare: joc logic Tipul de activitate: fixare și consolidare Scop: -Dezvoltarea deprinderii de a ordona dupa criteriul lățime; dezvoltarea capacității de a compara și a aprecia global și prin punere în corespondență; dezvoltarea și activizarea operațiilor și calităților gândirii. Obiective: Instructive: - fixarea deprinderilor de a forma grupe de obiecte dupa criteriul dat „marime”(lățime , culoare, ) Educative: - dezvoltarea operatiilor gandirii, (analiza, sinteza, comparatii, etc.) educarea unor calitati ale gândirii ( independent, rapiditate, flexibilitate, originalitate) Obiective operationale: O1- Să dea exemple de obiecte din clasă unde pot recunoaște lățimea O2 – Să compare lățimea a două sau mai multe jetoane, estimând care jeton este mai lat, mai îngust ori de aceeași lățime; O3 - Să alcătuiască grupe de obiecte după o anumită însușire (lățime); O4 - Să ordoneze și să clasifice grupuri de obiecte după criterii alese sau date (lățime culoare) Strategii didactice: a). metode si procedee : conversatia, explicatia, demonstratia, exercitiu, jocul, invatarea prin descoperire b). elemente de joc: elemental surpriza, surpriza, aplauza, intrecere, manuirea materialului,. Forma de organizare: frontal, individual Resurse materiale: 2seturi a câte 4 jetoane de culori diferite (albastru, roșu) pentru fiecare copil având dimensiuni diferite :cel mai lat, lat, îngust,cel mai îngust. 1

Upload: salomefilipan

Post on 23-Oct-2015

66 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

proiect didactic

TRANSCRIPT

Page 1: Ds-joc Logic Mate

PROIECT DIDACTIC

Data: 4.12.2013Unitatea de învățământ: Grădinița cu Program Prelungit nr.56 OradeaGrupa: mijlocieEducatoare: Golban LuciaPropunator: Filipan SalomeaDomeniul experiential: DȘ –activitate matematicăDenumirea activitatii: BibliotecaMijloc de realizare: joc logicTipul de activitate: fixare și consolidareScop: -Dezvoltarea deprinderii de a ordona dupa criteriul lățime; dezvoltarea capacităţii de a compara şi a aprecia global şi prin punere în corespondenţă; dezvoltarea şi activizarea operaţiilor şi calităţilor gândirii.Obiective: Instructive: - fixarea deprinderilor de a forma grupe de obiecte dupa criteriul dat „marime”(lățime , culoare, )Educative: - dezvoltarea operatiilor gandirii, (analiza, sinteza, comparatii, etc.)educarea unor calitati ale gândirii ( independent, rapiditate, flexibilitate, originalitate)Obiective operationale:O1- Să dea exemple de obiecte din clasă unde pot recunoaşte lățimeaO2 – Să compare lățimea a două sau mai multe jetoane, estimând care jeton este mai lat, mai îngust ori de aceeaşi lățime; O3 - Să alcătuiască grupe de obiecte după o anumită însuşire (lățime);O4 - Să ordoneze şi să clasifice grupuri de obiecte după criterii alese sau date (lățime culoare)Strategii didactice:a). metode si procedee : conversatia, explicatia, demonstratia, exercitiu, jocul, invatarea prin descoperireb). elemente de joc: elemental surpriza, surpriza, aplauza, intrecere, manuirea materialului,.Forma de organizare: frontal, individualResurse materiale:2seturi a câte 4 jetoane de culori diferite (albastru, roșu) pentru fiecare copil având dimensiuni diferite :cel mai lat, lat, îngust,cel mai îngust. Durata: 20 de minuteBibliografie: M. Ed. C. – Programa activitatilor instructive – educative in gradinita de copii;Joita Elena, Eficienta instruirii , E.D.P.; R.A. , Bucuresti, 1998Preda Viorica, Educatia pentru stiinta in gradinita, Ed. Compania, 2000

1

Page 2: Ds-joc Logic Mate

ETAPELE ACTIVITATII DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

Strategii didactice

Evaluare

Metode si

procedee

1.Moment organizatoric

-crearea conditiilor optime necesare stabilirii climatului afectiv – educative al activitatii

- pregatirea materialelor demonstrative si distributive

Conversatia Aprecieri verbale

2.Captarea atenției

Voi avea o scurtă conversație cu copii despre ceea ce au învățat până acum despre mărimi.

Se împart copiilor pliculețele surpriză.

Conversatie

Observarea sistematica a copiilor

3.Anuntarea temei activitatii, a obiectivelor

„Astăzi noi ne vom juca un joc foarte interesant de-a” bilbioteca” . Fiecare din voi ați primit câte un plic cu mai multe jetoane. Ne vom imagina că aceste jetoane sunt carți iar noi vom fi bibliotecari. Va trebui să selectăm din bilbiotecă diferite cărți, în fucție de lățimea lor ( lată, cea mai lată, îngustă, cea mai îngustă).Trebuie să fiţi atenţi pentru ca toate cărțile sa fie aranjate corespunzător.

Conversatia

Explicatia

Chestionari sistematice

Aprecieri verbale

4.Explicarea jocului

Copiii intuiesc materialul și le explic pe rând fiecare jeton/carte cărei lățimi îi corespunde. Acum vom începe jocul. Va trebui să căutaţi dintre toate jetonele şi să alegeţi pe acelea pe care vi le cer. Când le-ați găsit le ridicați repede sus.

Demonstratia

Explicatia

Exercitii

jocul

Chestionari sistematice

” Observarea sistematica a copiilor

Vom începe cu un joc de probă pentru a vedea dacă voi a-ţi înţeles regulile.

Exercitiu Observarea sistematica a copiilor

2

Page 3: Ds-joc Logic Mate

5. Jocul probă

Vă rog să căutați și să alegeți cartea cea mai lată. Bravo! O punem repede la loc!

Vom ordona împreună de la cartea cea mai lată- lată- îngustă- cea mai îngustă.

Jocul

Aprecieri verbale

6.Desfășurarea jocului

Foarte bine, acum vom începe jocul. Să vedem care dintre voi va ști să îsi aranjeze cel mai corect cărțile.

Acum căutați:- cartea lată

-cartea îngustă

-cartea cea mai îngustă

-cartea lată și cartea îngustă

-cartea cea mai lată și cea mai îngustă.

Exercitiu

Jocul

Invatarea prin descoperire

Chestionari sistematice

Aprecieri verbale

7.Complicarea jocului

Acum să fiţi foarte atenţi, pentru că jocul se va complica. Am descoperit că voi ştiţi să deosebiți nu doar lățimea cărților ci și culoarea.Am aici încă un set de cărți de culoare diferită.( Împart pliculețele copiilor)

Vreau să alegeți din raft :

- Cartea roșie cea mai lată și cartea albastră cea mai lată.

- Cartea roșie îngustă și cartea albastră îngustă.

- Cartea albastră cea mai lată și cartea roșie cea ce mai îngustă

- Cartea albastră îngustă și cartea roșie lată.

Invatarea prin descoperire

Aprecieri verbale

Cum se numeşte jocul pe care l-am Conversatia

3

Page 4: Ds-joc Logic Mate

8.Incheierea activității

jucat astăzi?

Ce am repetat noi astăzi cu ajutorul acestui joc?

Se fac aprecieri privind modul de lucru, utilizarea expresiilor matematice si impart recompense copiilor.

4