Download - Ds-joc Logic Mate
PROIECT DIDACTIC
Data: 4.12.2013Unitatea de învățământ: Grădinița cu Program Prelungit nr.56 OradeaGrupa: mijlocieEducatoare: Golban LuciaPropunator: Filipan SalomeaDomeniul experiential: DȘ –activitate matematicăDenumirea activitatii: BibliotecaMijloc de realizare: joc logicTipul de activitate: fixare și consolidareScop: -Dezvoltarea deprinderii de a ordona dupa criteriul lățime; dezvoltarea capacităţii de a compara şi a aprecia global şi prin punere în corespondenţă; dezvoltarea şi activizarea operaţiilor şi calităţilor gândirii.Obiective: Instructive: - fixarea deprinderilor de a forma grupe de obiecte dupa criteriul dat „marime”(lățime , culoare, )Educative: - dezvoltarea operatiilor gandirii, (analiza, sinteza, comparatii, etc.)educarea unor calitati ale gândirii ( independent, rapiditate, flexibilitate, originalitate)Obiective operationale:O1- Să dea exemple de obiecte din clasă unde pot recunoaşte lățimeaO2 – Să compare lățimea a două sau mai multe jetoane, estimând care jeton este mai lat, mai îngust ori de aceeaşi lățime; O3 - Să alcătuiască grupe de obiecte după o anumită însuşire (lățime);O4 - Să ordoneze şi să clasifice grupuri de obiecte după criterii alese sau date (lățime culoare)Strategii didactice:a). metode si procedee : conversatia, explicatia, demonstratia, exercitiu, jocul, invatarea prin descoperireb). elemente de joc: elemental surpriza, surpriza, aplauza, intrecere, manuirea materialului,.Forma de organizare: frontal, individualResurse materiale:2seturi a câte 4 jetoane de culori diferite (albastru, roșu) pentru fiecare copil având dimensiuni diferite :cel mai lat, lat, îngust,cel mai îngust. Durata: 20 de minuteBibliografie: M. Ed. C. – Programa activitatilor instructive – educative in gradinita de copii;Joita Elena, Eficienta instruirii , E.D.P.; R.A. , Bucuresti, 1998Preda Viorica, Educatia pentru stiinta in gradinita, Ed. Compania, 2000
1
ETAPELE ACTIVITATII DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII
Strategii didactice
Evaluare
Metode si
procedee
1.Moment organizatoric
-crearea conditiilor optime necesare stabilirii climatului afectiv – educative al activitatii
- pregatirea materialelor demonstrative si distributive
Conversatia Aprecieri verbale
2.Captarea atenției
Voi avea o scurtă conversație cu copii despre ceea ce au învățat până acum despre mărimi.
Se împart copiilor pliculețele surpriză.
Conversatie
Observarea sistematica a copiilor
3.Anuntarea temei activitatii, a obiectivelor
„Astăzi noi ne vom juca un joc foarte interesant de-a” bilbioteca” . Fiecare din voi ați primit câte un plic cu mai multe jetoane. Ne vom imagina că aceste jetoane sunt carți iar noi vom fi bibliotecari. Va trebui să selectăm din bilbiotecă diferite cărți, în fucție de lățimea lor ( lată, cea mai lată, îngustă, cea mai îngustă).Trebuie să fiţi atenţi pentru ca toate cărțile sa fie aranjate corespunzător.
Conversatia
Explicatia
Chestionari sistematice
Aprecieri verbale
4.Explicarea jocului
Copiii intuiesc materialul și le explic pe rând fiecare jeton/carte cărei lățimi îi corespunde. Acum vom începe jocul. Va trebui să căutaţi dintre toate jetonele şi să alegeţi pe acelea pe care vi le cer. Când le-ați găsit le ridicați repede sus.
Demonstratia
Explicatia
Exercitii
jocul
Chestionari sistematice
” Observarea sistematica a copiilor
Vom începe cu un joc de probă pentru a vedea dacă voi a-ţi înţeles regulile.
Exercitiu Observarea sistematica a copiilor
2
5. Jocul probă
Vă rog să căutați și să alegeți cartea cea mai lată. Bravo! O punem repede la loc!
Vom ordona împreună de la cartea cea mai lată- lată- îngustă- cea mai îngustă.
Jocul
Aprecieri verbale
6.Desfășurarea jocului
Foarte bine, acum vom începe jocul. Să vedem care dintre voi va ști să îsi aranjeze cel mai corect cărțile.
Acum căutați:- cartea lată
-cartea îngustă
-cartea cea mai îngustă
-cartea lată și cartea îngustă
-cartea cea mai lată și cea mai îngustă.
Exercitiu
Jocul
Invatarea prin descoperire
Chestionari sistematice
Aprecieri verbale
7.Complicarea jocului
Acum să fiţi foarte atenţi, pentru că jocul se va complica. Am descoperit că voi ştiţi să deosebiți nu doar lățimea cărților ci și culoarea.Am aici încă un set de cărți de culoare diferită.( Împart pliculețele copiilor)
Vreau să alegeți din raft :
- Cartea roșie cea mai lată și cartea albastră cea mai lată.
- Cartea roșie îngustă și cartea albastră îngustă.
- Cartea albastră cea mai lată și cartea roșie cea ce mai îngustă
- Cartea albastră îngustă și cartea roșie lată.
Invatarea prin descoperire
Aprecieri verbale
Cum se numeşte jocul pe care l-am Conversatia
3
8.Incheierea activității
jucat astăzi?
Ce am repetat noi astăzi cu ajutorul acestui joc?
Se fac aprecieri privind modul de lucru, utilizarea expresiilor matematice si impart recompense copiilor.
4