dr. manmohan singh

Download Dr. Manmohan Singh

Post on 15-Aug-2015

95 views

Category:

Economy & Finance

7 download

Embed Size (px)

TRANSCRIPT

  1. 1. BUZZ: DR. MANMOHAN SINGH (EX PM OF INDIA) BY CHANDAN GUPTA NEHA CHANDE
  2. 2. Manmohan Singh was born to Gurmukh Singh and Amrit Kaur on 26 September 1932,in Gah, Punjab (now in Chakwal District, Pakistan), British India, into a Sikh family. He lost his mother when he was very young, and he was raised by his paternal grandmother, to whom he was very close. He was a hard working student who studied by candlelight, as his village did not have electricity.
  3. 3. After the Partition of India, he migrated to Amritsar, India, where he studied at Hindu College. Married in the year 1958 to Smt. Gursharan Kaur . Dr. singh is having 3 daughters
  4. 4. 1962 : D. Phil., Nuffield College, University of Oxford. Topic: Indias Export Trends and Prospects for Self- Sustained Growth. [Published by Clarendon Press, Oxford, 1964] 1957 :Economic Tripos [First Class honours], University of Cambridge 1954: M.A. Economics, Panjab University First Class with first position in the University 1952: B.A. Economics (Hons.), Panjab University Second Class with first position in the University 1950: Intermediate, Panjab University First Class with first position in the University 1948: Matriculation, Panjab University First class
  5. 5. 1957 1965 : Punjab University, Chandigarh 1957-59 :Senior Lecturer in Economics 1959-63 : Reader in Economics 1963-65 : Professor of Economics 1966-1969: UNCTAD, United Nations Secretariat, New York Chief, Financing for Trade Section 1966 : Economic Affairs Officer
  6. 6. 1969 1971: Professor of International Trade, Delhi School of Economics, Delhi University, India 1971 1972: Economic Adviser, Ministry of Foreign Trade, India 1972 1976: Chief Economic Adviser, Ministry of Finance, India Nov.1976 April 1980: Secretary, Ministry of Finance Dept. of Economic Affairs April 1980 Sept 1982: Member-Secretary, Planning Commission, India
  7. 7. Sept 1982 Jan 1985: Governor, Reserve Bank of India Jan 1985- July 1987: Dy. Chairman, Planning Commission of India August 1987 Nov 1990: and Commissioner, South Commission Secretary General Dec 1990 March 1991: Advisor to Prime Minister of India on Economic Affairs March 1991-June 1991: Chairman, University Grants Commission September, 1991: Elected Member of Rajya Sabha
  8. 8. June, 1995: Re-elected Member of Rajya Sabha for a term of six years
  9. 9. June 21, 1991- May 15, 1996 Finance Minister of India
  10. 10. India's fiscal deficit was close to 8.5 % of the GDP, the balance of payments deficit was huge and the current account deficit was close to 3.5 percent of India's GDP. India's foreign reserves barely amounted to US$1 billion, enough to pay for a few weeks of imports, in comparison to US$283 billion today. Liberalisation of Foreign Policy. The limit of foreign equity was raised to 100% in many activities, i.e., NRI and foreign investors were permitted to invest in Indian companies. New economic policy. dismantled Licence Raj .
  11. 11. slowly opened the Indian economy to foreign investment and business competition. Rao and Singh thus implemented policies to open up the economy and change India's socialist economy to a more capitalistic one, in the process dismantling the Licence Raj, a system that inhibited the prosperity of private businesses. They removed many obstacles standing in the way of Foreign Direct Investment (FDI), and initiated the process of the privatisation of public sector companies In 1993, Singh offered his resignation from the post of Finance Minister after a parliamentary investigation report criticised his ministry for not being able to anticipate a US$1.8 billion securities scandal.
  12. 12. August 1, 1996 - Dec 4, 1997: Chairman, Parliamentary Standing Committee on Commerce, Rajya Sabha June, 2001: Re-elected as member of Rajya Sabha for a term of six years March 21, 1998 May 22,2004: Leader of Opposition, Rajya Sabha (Council of States) Parliament of India
  13. 13. Economic policy liberalised the Indian economy, allowing it to speed up development. In 2007, India achieved its highest GDP growth rate of 9% and became the second fastest growing major economy in the world. continued the Golden Quadrilateral and the highway modernisation program that was initiated by Vajpayee's government. working on reforming the banking and financial sectors, as well as public sector companies.
  14. 14. In 2005, Singh's government introduced the value added tax, replacing sales tax. In 2007 and early 2008, the global problem of inflation impacted India.
  15. 15. In 2005, National Rural Health Mission was started. announced that eight more IIT will be opened. continued the Sarva Shiksha Abhiyan programme, begun by his predecessor, Mr. Vajpayee.
  16. 16. The programme has included the introduction and improvement of mid-day meals and the opening of schools all over India, especially in rural areas, to fight illiteracy. National Rural Employment Guarantee Act (NREGA) The Right to Information Act were passed by the Parliament in 2005 during his tenure
  17. 17. Manmohan Singh administration initiated a massive reconstruction effort in Kashmir to stabilise the region but after some period of success, infiltration and terrorism in Kashmir has increased since 2009 Singh's government has been criticised by opposition parties for revoking POTA and for the many bomb blasts in various cities, like in Mumbai, Bangalore, Hyderabad, Ahmedabad, Delhi, Jaipur, etc. After the Mumbai terror attacks in 2008, a National Investigation Agency (NIA) was set up to face these challenges. The most controversial Indo-US Civilian Nuclear Deal, which was strongly opposed by other parties, was signed under his governance.
  18. 18. 2014 Grand Cordon of the Order of the Paulownia Flowers by govt of Japan 1996 Honorary Professor, Delhi School of Economics, University of Delhi, Delhi 1995 Jawaharlal Nehru Birth Centenary Award of the Indian Science Congress Association for 1994-95 1994 Asiamoney Award, Finance Minister of the Year 1994 Elected Honorary Fellow, Nuffield College, University of Oxford, Oxford, U.K. 1993 Euromoney Award, Finance Minister of the year 1993 Asiamoney Award, Finance Minister of the Year 1987 Padma Vibhushan Award by the President of India 1986 National Fellow, National Institute of Education, N.C.E.R.T. 1982 Elected Honorary Fellow, St. Johns College, Cambridge. 1982 Elected Honorary Fellow, Indian Institute of Bankers 1957 Elected Wrenbury Scholar, University of Cambridge, U.K. 1955 Distinguished Performance, St. Johns College, Cambridge, U.K. Awarded Wrights Prize 1956 Awarded Adam Smith Prize, University of Cambridge, U.K. 1954 Uttar Chand Kapur Medal, Panjab University, for standing first in M.A. (Economics), Panjab University, Chandigarh 1952 University Medal for standing First in B.A. Hon. (Economics), Panjab University, Chandigarh.
  19. 19. THANK YOU ..

Recommended

View more >