chapter six energy relationships in chemical reactions 06 notes f12.pdf · thermal energy energy...
TRANSCRIPT
2
Energy (U): Capacity to Do WorkRadiant energy
Energy from the sun
Nuclear energyEnergy stored in the nucleus of an atom
Thermal energy Energy associated with temperatureKinetic energy: molecular movement
Chemical energyEnergy stored in chemical bondsPotential energy: Object postion
3
ThermochemistryStudy of heat change in chemical reactionsSystem: The part of the universe being studied
Open: Energy & matter exchange with surroundingClosed: Only energy exchange with surroundingsIsolated: No energy or matter exchange- rare
Surroundings: Part of the universe not being studied
4
Heat Transfer in a System
Heat, q: Transfer of energy due to temperature difference
Exothermic Reaction: System gives off heat (Exiting)Ex: Methane Burning: CH4 + O2 → CO2 + H2OBonds stronger in CO2 and H2O molecules than in CH4 + O2Heat goes from system to surroundings
Endothermic Reaction: System gains heat (Entering)Ex: Ice Melting: H2O (s) → H2O (l)Energy needed to break attractions between H2O moleculesHeat goes from surroundings into the system
6
Using ThermodynamicsState of a system:
Describes specific conditions defined by state functionsMeasurement of these propertiesPotential energy of ball at the top of the mountain all
State functions: Properties defined by final - initial values onlyComposition, temperature, pressure, energy, volumeHeight of mountain
Path functions: final - initial values vary by process
Heat, work: interdependent variables# steps taken, Time to top
energy per step, etc.
7
First Law of ThermodynamicsEnergy can be converted from 1 form to another but
cannot be created or destroyedUsystem= Ufinal-Uinitial
Internal Energy of System: Usystem = Ukinetic+ Upotential
Kinetic energy: Amount of molecular motionAssociated with temperature
Potential energy: Energy stored in bondsStrength of chemical bonds
Cannot separate two types of energy For chemical reactions: Ureaction = Uproducts- Ureactants
8
Work and HeatEnergy transfer is caused by changes in heat & work in a system
Usystem = q + wWork (w) = force x distance = -PV
Negative work (-w): System loses energy to surroundingsPositive work (+w): System gains energy from surroundings
Work (w) = -PVV = Vf -Vi
For this situation:+V-w
9
Work and Heat as Path FunctionsA gas expands in volume from 2L to 4L at STP. 350J of energy
are needed to maintain the new conditions. Usys = Ufinal- Uinitial =350J = q + wV = 2L P = 1atm T= 273K
a. Calculate work done against a vacuum & a pressure of 1atm.w = -PV = -(0atm x 2L) = 0atm L = 0Jw = -PV = -(1atm x 2L) = -2atm L = -202.6J (1Latm= 101.32J)
b. Calculate the heat required for each system. q = Usys - w Under a vacuum: q = 350J-0J = 350J (All energy is heat)Under 2.0atm: q = 350J-(-202.6J) = 552.6J (need extra heat!)
11
Pressure/Volume Relationships with U For systems at constant pressure (usually ~1atm):
U = q + w = qp - PV
Some work used to expand system against surroundings.
Enthalpy: (H) Experimentally measured and tabulatedAt constant pressure: H= U + PV Assume negligible volume change: H= U = qp
There will be slight differences between H and U
12
Real Differences between U and H H measured experimentally as heat
2Na(s) + 2H2O(l) 2NaOH(aq) + H2(g) H=-367.5kJ/mol
Volume change of H2 gasV=nRT/PT= 298K, P=1.0atm, n=1.0mol H2V= 24.5L
U = H- PVH = -367.5kJPV = 1.0atm x 24.5L = 24.5Latm x 0.101kJ/Latm = 2.5kJU = -367.5kJ -2.5kJ= 370kJ
Difference between H and U is only 2.5kJ~0.7% difference considered negligible
13
Enthalpy of Reaction (H = qrxn)Amount of heat exchanged between system and
surroundings during a chemical reactionHreaction = Hproducts- Hreactants
Exothermic ReactionsTemperature increases in an isolated system.Heat released to surroundings is treated as a product2SO2 (g) + O2(g) 2SO3 (g) + 197.8kJ H = -197.8kJ
Endothermic ReactionsTemperature decreases in an isolated system.Heat absorbed by system is treated as a reactant 197.8kJ + 2SO32SO2 (g) + O2(g) H = +197.8kJ
State function: Independent of path
14
Rules for Working with Heat and Enthalpy1. Use same multiplier as used in chemical reaction
2SO2 (g) + O2(g) 2SO3 (g) H = -197.8kJ
Decrease or increase reactants and products, do the same for H
1SO2 (g) + 1/2O2(g) 1SO3 (g) H = -197.8kJ/2= -98.9kJ
Note: Write H with units that match mole ratio in equationH = -98.9 kJ /mol SO3(g)
2. Reverse the reaction, reverse sign of H2SO3 2SO2 (g) + O2(g) H = +197.8kJ
Use rules to calculate the H for any amount of product or reactant
15
Calculate how much heat is required to decompose15.0g NO2(g) according to this reaction:
2NO(g) + O2(g) 2NO2(g) H = -114 kJHeat required for following reaction:
2NO2(g) 2NO(g) + O2(g) H = +114 kJH = +114 kJ is needed to decompose of 2 moles NO2
Calculate molar mass of NO2 to convert mass to moles of NO2.
Find the amount of heat for the amount of NO2 actually present.
2
2
22
2326.0
0.461
10.15
NONO
NONONO mol
gmol
xg
moles
kJmol
xmol
kJH NO
NOrxn 6.18
1326.0
2114 2
2
17
CalorimetryCalorimetry: Measurement of heat changesCalorimeter:
Device to measure heat (T) produced by a chemical reaction T= Tfinal –Tinitial
Units: C
Specific Heat (s): Heat needed to raise T of 1 gram by 1C. s = q/(m x T) swater = 4.184 J/gCUnits: J/gC
Heat capacity (C): Quantity of heat needed to raise T by 1CC = m x sUnits: J/C or J/K
Heat of Reaction (qrxn) = m x s x T Units: J
19
Calorimetry CalculationsReaction (system) heat is transferred to water (surroundings)
qsys = -qH2O
1. Measure T of waterqH2O = mH2O x sH2O x TH2O
Use q H2O to find system variablesCrossover: qH2O = -qsysqrxn= msys x ssys x Tsys
Always have 2 sets of variables!1 for water (surroundings)1 for reaction (system)
Make 2 columns of variablesSystem: s, m, Tinitial, TfinalWater: s, m, Tinitial, Tfinal
20
A 30.0g sample of metal is heated to 100.0C by placing it in a boiling water bath. The metal is removed from the boiling water, and placed in 25.0g of water (4.18 J/gC) at 22.0C. The final
temp was 27.6C, what is the specific heat of the metal?What is your equation?
What is qmetal?
What is the metal mass?
What is Tmetal ?
What is S. H. metal?
Smetal = qmetal/mTqmetal = - qwaterqwater = masswater x Swater x TwaterTwater = 27.6C – 22.0C = 5.6C qwater = 25.0g x 4.18 J/gC x 5.6C = 585 Jqmetal = - qwater = -585 J 30.0g
(27.6C -100.0C) = -72.4C
CgJ
Cx
gxJSHmetal
27.04.72
10.30
11
585
21
Reaction conducted in a Styrofoam cup calorimeterThe calorimeter does not absorb or give off heat. Heat absorbed by the solution in the calorimeter, qcal is the heat that has been given off by the chemical reaction, -qrxn
Two solutions are mixed in the calorimeter40.0 mL of 1.00 M KOH(aq) 40.0mL of 0.500M H2S04(aq)Ti of both solutions = 21.00C
Data on final solutionDensity: 1.02 g/mL Volume: 80.0 mLS.H.: 4.00 J/gC Temperature: 27.85C
Heat Evolved During a Chemical Reaction
22
Calculate the enthalpy change, H, of this reaction per mole of H2O formed.
What is the chemical reaction? 2 KOH + H2SO4 K2SO4(aq) + 2H2OWhat is the equation for H? Hrxn= qrxn = -qH2OCalculate Heat of Reaction (q). q = S x m x T
s = 4.00 J/gC (assume water)m = 81.6g (mass of both solns) m = 1.02 g/mLx 80.0 mL = 81.6gT = 6.85C (+ temp went up) T = 27.85C - 21.00C = 6.85C
qH2O= 4.00 J/gC x 81.6g x 6.85C = 2236 J
qrxn = -qH2O= -2236 J
Note: this is heat that was transferred into the water IN CALORIMETER, not water in chemical reaction!!!
Amount of heat generated for 81.6g of reactants, not per mole H2O!
23
Calculating the H per mole H2OHow many moles of water are produced in the reaction?
2 KOH + H2SO4 K2SO4(aq) + 2H2O40.0 mL of 1.00 M KOH (aq) = 0.040 mol KOH = 0.040 mol H2O40.0 mL of 0.500 M H2S04(aq) = 0.020 mol H2S04 = 0.040 mol H2O
Calculate H per 1 mole of water produced.Hrxn = qrxn = -2236 JH per mole water = -2236 J / 0.040 mol H2O = -55900 J/molH per mole water = -55.9kJ/mol
26
The Direct MethodStandard Enthalpies of Formation, Hf
The standard state of an element: Hf=0Pure element in its most stable form at a pressure of 1 atm and 20CFor solvents in aqueous solution, they are at a concentration of 1 M
H2(g) N2(g) O2(g) Cl2(g) Br2(l) Hg(l) Na(s)
The standard molar enthalpy of formation, HfHf for 1 mol of substance produced from elements in standard statesTabulated for compounds at 1atm and 20C
C(s) + O2(g) CO2(g) Hf = -393.5kJ/mol
Calculating H of a chemical reaction Subtract Hf values of reactants from Hf values of productsMultiply by the stoichiometric coefficient for that species.
C(s) and O2(g) Hf = 1 x 0kJ/mol = 0kJ/mol eachCO2(g) Hf = 1 x -393.5kJ/mol = -393.5kJ/mol
Hf = H products - H reactants= -393.5 - (0+0) = -393.5kJ/mol
27
Calculate H for the combustion of C2H5OH(l) Hf
values are given below
C2H5OH(l)+3 O2(g)2CO2(g) + 3H2O(l)
Hf Reactants
C2H5OH(l) = -277.7 kJ/mol x 1 mol = -277.7kJO2(g) = 0 kJ/mol x 3 mol = 0.0kJTotal Reactants: = -277.7kJ
Hf Products
CO2(g) = -393.5 kJ/mol x 2 mol = -787.0kJH2O (l) = -285.8 kJ/mol x 3 mol = -857.4kJTotal Products: =-1644.4kJ
H=products - reactants = (-1644.4kJ)-(-277.7kJ) = -1366.7kJ
28
The Indirect Method:Hess’s Law Of Constant Heat Summation
The heat of a reaction, H, is constant, whether the reaction is carried out directly in one step or through a number of steps.
The equation for the overall reaction is the sum of two or more other equations (reaction steps).
Hrxn = H1 + H2 + H3 +...
Reverse a chemical equation: Reverse the sign of H.
Hright = - Hleft
29
An Enthalpy Diagram1. Find each reactant in 1 equation only
Change equation if necessary2. Find each product in 1 equation only
Change equation if necessary3. Add reactions
Cross out product/reactant pairsAdd multiples
4. Check final equation
Find: C(graphite) + O2(g) CO(g) + 1/2O2(g) H= ?a. CO(g) + 1/2O2(g) CO2 H= -283.0kJb. C(graphite) + O2(g) CO2 H= -393.5kJ
1. C(graphite) + O2(g) CO2 H= -393.5kJ 2. CO2 CO(g) + 1/2O2(g) H= +283.0kJ 3. C(graphite) + O2(g) CO(g) + 1/2O2(g) H= -110.5kJ
30
A Styrofoam cup calorimeter was used to determine Hsol, of KOH(s).Hsol = -58.4 kJ for the reaction: KOH(s)KOH(aq)
What is Hsol,when KOH(s) reacts with H2S04 (aq)?
Use the H from the earlier calorimetry example 2 KOH(aq) + H2SO4(aq)K2SO4(aq) + 2H2O(l) H = 2 moles x –55.9 kJ/mol = -111.8 kJ
Look up H of KOH(s) to KOH(aq) and convert for 2 moles KOHKOH(s)KOH(aq) H = -58.4 kJ/molH = 2 moles x -58.4 kJ/mol = -116.8 kJ
Add the Hs for all steps of the reactions2 KOH(s) 2 KOH(aq) H = -116.8 kJ2 KOH(aq) + H2SO4(aq)K2SO4(aq) + 2H20(l) H = -111.8 kJ2 KOH (s) + H2SO4(aq)K2SO4(aq) + 2H20(l) H = -228.6 kJ