beata ciepły - profesjonalnypolonista.uj.edu.pl

36
Projekt „Profesjonalny polonista. Praktyka i personalizacja” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Beata Ciepły Narzędzie dydaktyczne dla klasy V szkoły podstawowej Lektura nieobowiązkowa Olaf Fritsche Skarb Troi Skarb Troi to pozycja adresowana do dzieci pragnących odkrywać świat, poszerzać wiedzę w atrakcyjny sposób; to literacka propozycja podróży w czasie i przestrzeni. Powieść można interpretować na wielu płaszczyznach, a szczególną zaletą tekstu, obok walorów poznawczych, jest taka prezentacja świata przedstawionego, która pozwala na kształcenie postaw otwartości, tolerancji oraz negocjowania w duchu kultury dyskusji. Przedstawione scenariusze lekcyjne poświęcone omówieniu nieobowiązkowej lektury szkolnej stanowią część cyklu skupionego na promowaniu wśród dzieci czytania dla przyjemności. Zostały wybrane do prezentacji ze względu na wykorzystanie materiałów dostosowanych do indywidualnych potrzeb edukacyjnych uczniów. Takie zróżnicowanie zadań pozwala każdemu uczestnikowi zajęć aktywnie pracować i odnosić sukces na miarę możliwości, co w konsekwencji powinno przynieść zainteresowanie literaturą i potrzebę czytania. LEKCJA PIERWSZA motywująca (na półtora miesiąca przed terminem omawiania tekstu) Temat: Ten odkryje skarby Troi, kto niczego się nie boi, czyli zaproszenie do podjęcia czytelniczego wyzwania. Uwagi ogólne: 1. Czas trwania 45 minut. Cele: 1. Rozbudzenie zainteresowania literaturą. 2. Przygotowanie do czytania utworu literackiego i samodzielnego zdobywania wiedzy. 3. Zaakcentowanie potrzeb każdego członka zespołu klasowego.

Upload: others

Post on 16-Oct-2021

10 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: Beata Ciepły - profesjonalnypolonista.uj.edu.pl

Projekt „Profesjonalny polonista. Praktyka i personalizacja”

współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Beata Ciepły

Narzędzie dydaktyczne dla klasy V szkoły podstawowej

Lektura nieobowiązkowa Olaf Fritsche Skarb Troi

Skarb Troi to pozycja adresowana do dzieci pragnących odkrywać świat, poszerzać wiedzę w

atrakcyjny sposób; to literacka propozycja podróży w czasie i przestrzeni. Powieść można

interpretować na wielu płaszczyznach, a szczególną zaletą tekstu, obok walorów poznawczych, jest

taka prezentacja świata przedstawionego, która pozwala na kształcenie postaw otwartości, tolerancji

oraz negocjowania w duchu kultury dyskusji.

Przedstawione scenariusze lekcyjne poświęcone omówieniu nieobowiązkowej lektury szkolnej

stanowią część cyklu skupionego na promowaniu wśród dzieci czytania dla przyjemności. Zostały

wybrane do prezentacji ze względu na wykorzystanie materiałów dostosowanych do indywidualnych

potrzeb edukacyjnych uczniów. Takie zróżnicowanie zadań pozwala każdemu uczestnikowi zajęć

aktywnie pracować i odnosić sukces na miarę możliwości, co w konsekwencji powinno przynieść

zainteresowanie literaturą i potrzebę czytania.

LEKCJA PIERWSZA – motywująca (na półtora miesiąca przed terminem omawiania tekstu)

Temat: Ten odkryje skarby Troi, kto niczego się nie boi, czyli zaproszenie do podjęcia czytelniczego

wyzwania.

Uwagi ogólne:

1. Czas trwania – 45 minut.

Cele:

1. Rozbudzenie zainteresowania literaturą.

2. Przygotowanie do czytania utworu literackiego i samodzielnego zdobywania wiedzy.

3. Zaakcentowanie potrzeb każdego członka zespołu klasowego.

Page 2: Beata Ciepły - profesjonalnypolonista.uj.edu.pl

Projekt „Profesjonalny polonista. Praktyka i personalizacja”

współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Nauczyciel przed lekcją:

zastanawia się, jakie szczególne potrzeby reprezentują jego uczniowie,

dzieli zespół na czteroosobowe grupy, dopasowując uczniów do proponowanego wzoru (faza

wstępna – komentarz metodyczny),

drukuje załączniki potrzebne do wykorzystania podczas zajęć, ze szczególnym uwzględnieniem kart

protagonistów (bohaterów), które należy skleić (awers i rewers),

przygotowuje wraz z uczniami scenografię skupioną wokół słynnych skarbów – bogactwa Alibaby

i 40 rozbójników, Aladyna, króla Priama, templariuszy, piratów, krasnoludów z Ereboru czy

Bursztynowej Komnaty.

Wskazówka:

Korzystnie byłoby, aby propozycja czytania nieobowiązkowej lektury Skarb Troi zbiegła się w

czasie z pracą poświęconą omawianiu tematów dotyczących mitologii greckiej; dzięki temu łatwiej

będzie zachęcić uczniów do poszerzania wiedzy z tego zakresu.

Uczniowie powinni zetknąć się wcześniej z instrukcją do gry, znać zasady budowania takiego tekstu

użytkowego, rozróżniać formę punktów (forma osobowa czasownika w trybie rozkazującym,

bezokolicznik).

I. FAZA WSTĘPNA – przedstawienie protagonisty (bohatera) każdego ucznia

Komentarze organizacyjne

Tok lekcji

Komentarze metodyczne

Lista skarbów powinna stanowić

wyeksponowany element wystawy

1. Zaproszenie uczniów do

wspólnej zabawy –

poszukiwania skarbów.

2. Wskazanie listy skarbów;

bogactw, które zostały

odnalezione, oraz tych

Dokonanie podziału na grupy ma na

celu stworzenie zespołów

składających się z uczniów o

zróżnicowanych możliwościach

intelektualnych; personalizowanie

zadań pozwoli na uwolnienie

potencjału u każdego z uczestników

Page 3: Beata Ciepły - profesjonalnypolonista.uj.edu.pl

Projekt „Profesjonalny polonista. Praktyka i personalizacja”

współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

klasowej.

Uczniowie otrzymują kartę

określonego koloru (rewers),

barwy są tak dobrane, by swą

nazwą sugerowały kamienie

szlachetne, synonim skarbu; po

odwróceniu karty mogą zobaczyć,

jaką postać przydzielił im

nauczyciel (awers).

Podział klasy uzależniony jest od

ilości uczniów; do każdego

zespołu powinien trafić właściciel

karty szafirowej, rubinowej,

szmaragdowej i złotej; jeżeli nie

ma możliwości stworzenia

zespołów czteroosobowych,

należy zmniejszyć skład grupy.

zagubionych – załącznik nr 1.

3. Demonstracja znalezionej

podczas wycieczki klasowej

zniszczonej mapy z rysunkami,

prawdopodobnie zawierającej

wskazówki dotyczące miejsca

ukrycia skarbu.

2. Rozdanie uczniom

dedykowanych im kart postaci z

gry (protagonista) – załącznik

nr 2 (awers i rewers).

3. Stworzenie kilku grup w taki

sposób, aby w każdym zespole

mogły konkurować cztery osoby.

4. Prośba o zapoznanie się z

postacią literacką, którą uczeń

będzie rozgrywał w przyszłości

partię gry.

zajęć.

Uczeń o predyspozycjach:

Karta szafirowa Lilly –

inteligencja interpersonalna lub

inteligencja twórcza; uczeń

samodzielny, przewodzący innym,

oczytany, ambitny i pracowity,

poszerzający wiedzę zdobywaną w

szkole, posiada umiejętność jasnego

wyrażania myśli poprzez słowo

mówione

karta rubinowa Albert –

inteligencja matematyczno-

logiczna; uczeń dbający o estetykę,

pozyskujący wiedzę poprzez zmysł

wzroku, spostrzegawczy,

systematyczny, postrzega świat

poprzez ciągi zdarzeń, logiczne

myślenie i kreatywne

rozwiązywanie problemów, wyraża

myśl poprzez system znaków

karta szmaragdowa Magnus –

inteligencja językowa; uczeń

przyswajający wiedzę dzięki

zmysłowi słuchu, elokwentny,

skupiony na słowach i dźwiękach,

przejawia uwrażliwienie na dźwięki

płynące z otoczenia, posiada

zdolności językowe, chętnie pisze

Page 4: Beata Ciepły - profesjonalnypolonista.uj.edu.pl

Projekt „Profesjonalny polonista. Praktyka i personalizacja”

współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

5. Zwrócenie uwagi uczniów na

zamieszczone pod postacią pola

mocy.

karta złota Merlin – inteligencja

kinestetyczna; uczeń energiczny,

śmiały, uczący się w ruchu,

odbierający wrażenia poprzez

dotyk, uczy się, wykonując

czynności, posiada świadomość

własnego ciała, rozpoznaje własne

uczucia, emocje, kieruje się

odczuciami, intuicją

II. FAZA WŁAŚCIWA – ustalenie zasad gry

Komentarze organizacyjne

Tok lekcji

Komentarze metodyczne

Nauczyciel pokazuje egzemplarz

książki, zachęca do przeczytania,

umawia się, w jaki sposób

uczniowie będą zdobywać moce:

co tydzień określonego dnia w

pierwszej części lekcji języka

polskiego każdemu, kto

zadeklaruje, że przeczytał cztery

rozdziały, nauczyciel zaznaczy

bądź pokoloruje pole mocy; takie

działania będą się powtarzały

przez kolejne cztery tygodnie;

należy również wskazać termin

rozpoczęcia pracy zespołowej z

lekturą.

1. Rozdanie uczniom krótkiej

instrukcji gry – załącznik nr 3.

2. Omówienie zasad pracy

zapisanych w instrukcji.

3. Zwrócenie uwagi na formę

tekstu użytkowego: krótki,

zwięzły, konkretny, zbudowany

z wypowiedzeń z użyciem

czasowników w 2 osobie liczby

pojedynczej w trybie

rozkazującym oraz z

wypowiedzeń z użyciem

bezokolicznika.

Instrukcja, choć ma niemal

identyczną formę dla każdego, to

jednak przeznaczona jest dla

indywidualnego czytelnika. Można

poprosić, by każdy użytkownik

ozdobił swoją instrukcję,

korzystając z nieograniczonej

fantazji, ale by to zrobił w kolorze

dedykowanej mu karty. Tak

atrakcyjna przypominajka powinna

przez tygodnie towarzyszyć

młodemu czytelnikowi, zatem

należy zaproponować umieszczenie

jej na biurku bądź tablicy domowej.

Page 5: Beata Ciepły - profesjonalnypolonista.uj.edu.pl

Projekt „Profesjonalny polonista. Praktyka i personalizacja”

współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

III. FAZA PODSUMOWUJĄCA – budowanie napięcia emocjonalnego wokół lektury

Komentarze

organizacyjne

Tok lekcji

Komentarze metodyczne

Film Troja przedstawia

historię i przyczyny upadku

potężnego i najbogatszego

w starożytności miasta,

opisanego przez Homera.

Uczniowie po kolei

podchodzą do notariusza-

nauczyciela i składają

podpis na piśmie; warto

przygotować wyjątkowe

narzędzie do pisania, może

to być pióro stylizowane na

gęsie, olbrzymi długopis itp.

1. Zapisanie tematu lekcji: Ten odkryje

skarby Troi, kto niczego się nie boi –

zaproszenie do podjęcia czytelniczego

wyzwania.

2. Obejrzenie zwiastuna filmu Troja.

https://www.youtube.com/watch?v=IKQhUzxlml8

(dostęp: 28.02.2020)

3. Podpisanie umowy – obietnicy przeczytania

książki (załącznik nr 4).

4. Zadanie domowe:

Zastosuj się do zaleceń zawartych w

instrukcji.

Ozdób własny egzemplarz instrukcji,

pamiętając o barwach, jakie Ci

przydzielono.

Umieść instrukcję w takim miejscu,

aby można było często z niej

korzystać.

Korzystnie byłoby

wyeksponować w klasie

umowę, podpisaną przez

uczniów, wraz z kartą z

kalendarza, na której można

podkreślać daty czy

zapisywać wiadomości.

Page 6: Beata Ciepły - profesjonalnypolonista.uj.edu.pl

Projekt „Profesjonalny polonista. Praktyka i personalizacja”

współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Używaj karty protagonisty (bohatera)

jako zakładki do książki.

Zaprzyjaźnij się z postacią literacką, w

imieniu której niebawem będziesz

prowadzić rozgrywki klasowe.

Page 7: Beata Ciepły - profesjonalnypolonista.uj.edu.pl

Załącznik nr 1

LISTA SKARBÓW

Skarby odnalezione

Skarby nieodnalezione

skarby ukryte w mitologicznej Troi,

obleganej przez Greków

bogactwa 40 rozbójników ukryte w jaskini

Sezam, odnalezione przez Alibabę, ale

potem bezpowrotnie utracone

Terakotowa Armia chińskiego cesarza

Qin Shi, strzegąca skarbu swego pana

dzieła sztuki z Bursztynowej Komnaty,

prawdopodobnie ukryte przez Alberta

Einsteina

cenne przedmioty i biżuteria w grobowcu

faraona mieszczącym się wewnątrz

piramidy Cheopsa

latający dywan i lampa z Dżinem, należące

do Aladyna

artefakty z Titanica, gigantycznego statku

zatopionego podczas swojego pierwszego

rejsu morskiego

mistyczny Święty Graal – kielich, do którego

Józef z Arymatei zebrał krew z przebitego

boku Chrystusa

Bactrian Gold w afgańskiej świątyni

skarby templariuszy, rycerzy krzyżowych

strzegących królewskich tajemnic

skarb maharadży w świątyni indyjskiej wart

miliony dolarów

bogactwa piratów z Karaibów

Page 8: Beata Ciepły - profesjonalnypolonista.uj.edu.pl
Page 9: Beata Ciepły - profesjonalnypolonista.uj.edu.pl

Załącznik nr 3

INSTRUKCJA GRY – wstęp

Posiadaczu szafirowej karty:

przystąp do rywalizacji o skarb Troi,

zdobądź moce, które pomogą Ci zrealizować zadanie,

poznaj bogactwo mistycznego miasta, wokół którego krążyły niezwykłe opowieści,

zjednaj sobie przychylność bogów mitologicznych,

zbuduj wraz z przyjaciółmi tunel łączący teraźniejszość z przeszłością,

pokonaj wrogów czyhających na dziedzictwo pokoleń,

zostań kustoszem*-wojownikiem broniącym międzynarodowych dóbr kultury.

kustosz – asystent muzealny dbający o zasoby archiwum

Aby osiągnąć zamierzony cel (zdobycie skarbu Troi), musisz:

1. wypożyczyć w bibliotece szkolnej książkę Olafa Fritsche Skarb Troi.

2. rozpocząć czytanie zalecanej lektury.

3. traktować kartę protagonisty jak zakładkę do książki.

4. co tydzień (……….………dnia tygodnia) zgłaszać nauczycielowi liczbę

przeczytanych rozdziałów.

5. za przeczytanie rozdziałów (cztery na tydzień) zbierać moce, dzięki którym

będziesz mógł/mogła pokonać wszystkie trudności, jakie staną na drodze do

zdobycia skarbu.

6. zakończyć czytanie w dniu …………………………………………….. .

7. przyjść na lekcję języka polskiego następnego dnia, zabierając ze sobą

egzemplarz przeczytanej powieści oraz kartę protagonisty z uzupełnionymi

przez nauczyciela polami mocy.

8. rozpocząć przygodę życia, pamiętając o tym, że „tylko ten, kto wędruje,

odnajduje nowe ścieżki”, jak mówi przysłowie norweskie.

9. współpracować z osobami w grupie.

Page 10: Beata Ciepły - profesjonalnypolonista.uj.edu.pl

INSTRUKCJA GRY – wstęp

Posiadaczu rubinowej karty:

przystąp do rywalizacji o skarb Troi,

zdobądź moce, które pomogą Ci zrealizować zadanie,

poznaj bogactwo mistycznego miasta, wokół którego krążyły niezwykłe opowieści,

zjednaj sobie przychylność bogów mitologicznych,

zbuduj wraz z przyjaciółmi tunel łączący teraźniejszość z przeszłością,

pokonaj wrogów czyhających na dziedzictwo pokoleń,

zostań kustoszem*-wojownikiem broniącym międzynarodowych dóbr kultury.

kustosz – asystent muzealny dbający o zasoby archiwum

Aby osiągnąć zamierzony cel (zdobycie skarbu Troi), musisz:

1. wypożyczyć w bibliotece szkolnej książkę Olafa Fritsche Skarb Troi.

2. rozpocząć czytanie zalecanej lektury.

3. traktować kartę protagonisty jak zakładkę do książki.

4. co tydzień (……….………dnia tygodnia) zgłaszać nauczycielowi liczbę

przeczytanych rozdziałów.

5. za przeczytanie rozdziałów (trzy na tydzień) zbierać moce, dzięki którym

będziesz mógł/mogła pokonać wszystkie trudności, jakie staną na drodze do

zdobycia skarbu.

6. zakończyć czytanie w dniu …………………………………………….. .

7. przyjść na lekcję języka polskiego następnego dnia, zabierając ze sobą

egzemplarz przeczytanej powieści oraz kartę protagonisty z uzupełnionymi

przez nauczyciela polami mocy.

8. rozpocząć przygodę życia, pamiętając o tym, że „tylko ten, kto wędruje,

odnajduje nowe ścieżki”, jak mówi przysłowie norweskie.

9. współpracować z osobami w grupie.

Page 11: Beata Ciepły - profesjonalnypolonista.uj.edu.pl

INSTRUKCJA GRY – wstęp

Posiadaczu szmaragdowej karty:

przystąp do rywalizacji o skarb Troi,

zdobądź moce, które pomogą Ci zrealizować zadanie,

poznaj bogactwo mistycznego miasta, wokół którego krążyły niezwykłe opowieści,

zjednaj sobie przychylność bogów mitologicznych,

zbuduj wraz z przyjaciółmi tunel łączący teraźniejszość z przeszłością,

pokonaj wrogów czyhających na dziedzictwo pokoleń,

zostań kustoszem*-wojownikiem broniącym międzynarodowych dóbr kultury.

kustosz – asystent muzealny dbający o zasoby archiwum

Aby osiągnąć zamierzony cel (zdobycie skarbu Troi), musisz:

1. wypożyczyć w bibliotece szkolnej książkę Olafa Fritsche Skarb Troi.

2. rozpocząć czytanie zalecanej lektury.

3. traktować kartę protagonisty jak zakładkę do książki.

4. co tydzień (……….………dnia tygodnia) zgłaszać nauczycielowi liczbę

przeczytanych rozdziałów.

5. za przeczytanie rozdziałów (trzy na tydzień) zbierać moce, dzięki którym

będziesz mógł/mogła pokonać wszystkie trudności, jakie staną na drodze do

zdobycia skarbu.

6. zakończyć czytanie w dniu …………………………………………….. .

7. przyjść na lekcję języka polskiego następnego dnia, zabierając ze sobą

egzemplarz przeczytanej powieści oraz kartę protagonisty z uzupełnionymi

przez nauczyciela polami mocy.

8. rozpocząć przygodę życia, pamiętając o tym, że „tylko ten, kto wędruje,

odnajduje nowe ścieżki”, jak mówi przysłowie norweskie.

9. współpracować z osobami w grupie.

Page 12: Beata Ciepły - profesjonalnypolonista.uj.edu.pl

INSTRUKCJA GRY – wstęp

Posiadaczu złotej karty:

przystąp do rywalizacji o skarb Troi,

zdobądź moce, które pomogą Ci zrealizować zadanie,

poznaj bogactwo mistycznego miasta, wokół którego krążyły niezwykłe opowieści,

zjednaj sobie przychylność bogów mitologicznych,

zbuduj wraz z przyjaciółmi tunel łączący teraźniejszość z przeszłością,

pokonaj wrogów czyhających na dziedzictwo pokoleń,

zostań kustoszem*-wojownikiem broniącym międzynarodowych dóbr kultury.

kustosz – asystent muzealny dbający o zasoby archiwum

Aby osiągnąć zamierzony cel (zdobycie skarbu Troi), musisz:

1. wypożyczyć w bibliotece szkolnej książkę Olafa Fritsche Skarb Troi.

2. rozpocząć czytanie zalecanej lektury.

3. traktować kartę protagonisty jak zakładkę do książki.

4. co tydzień (……….………dnia tygodnia) zgłaszać nauczycielowi liczbę

przeczytanych rozdziałów.

5. za przeczytanie rozdziałów (trzy na tydzień) zbierać moce, dzięki którym

będziesz mógł/mogła pokonać wszystkie trudności, jakie staną na drodze do

zdobycia skarbu.

6. zakończyć czytanie w dniu …………………………………………….. .

7. przyjść na lekcję języka polskiego następnego dnia, zabierając ze sobą

egzemplarz przeczytanej powieści oraz kartę protagonisty z uzupełnionymi

przez nauczyciela polami mocy.

8. rozpocząć przygodę życia, pamiętając o tym, że „tylko ten, kto wędruje,

odnajduje nowe ścieżki”, jak mówi przysłowie norweskie.

9. współpracować z osobami w grupie.

Page 13: Beata Ciepły - profesjonalnypolonista.uj.edu.pl

Załącznik nr 4

……………………. , ……………..

Ja, niżej podpisana/y, klnąc się na pamięć moich

przodków i wszystkie skarby tego świata, zobowiązuję się, że

dotrzymam wszystkich obietnic złożonych słownie oraz będę

przestrzegać zaleceń zapisanych w instrukcji i przyłączę się do

kompanii poszukiwaczy skarbów. I choćby mnie nękały

nieszczęścia czy nęciły pokusy, nie ulegnę przeciwnościom.

Udowodnię, żem godzien zaufania.

Ponadto stwierdzam, iż wiadomo mi, że bez mojej wiedzy i

pomocy drużyna nie pokona trudności, jakie staną przed nią

podczas wyprawy po skarb.

A jeśli nie dotrzymam obietnicy, niech mnie dopadnie

Erynia, a moi przeciwnicy nie pozwolą mi cieszyć się nagrodą.

Page 14: Beata Ciepły - profesjonalnypolonista.uj.edu.pl

Projekt „Profesjonalny polonista. Praktyka i personalizacja”

współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

LEKCJA DRUGA

Temat: Czas na grę wśród wojsk Achajów i poznanie nowych krajów, czyli rozpoczęcie strategicznej

rozgrywki u ujścia rzeki Skamander.

Uwagi ogólne:

1. Czas trwania – 45 minut.

Cele:

1. Kształcenie wrażliwości poznawczej oraz indywidualnych zdolności twórczych poprzez pobudzanie

do kreatywnych działań i motywowanie do samorozwoju.

2. Rozwijanie zdolności rozumienia tekstu literackiego.

3. Poszerzanie świadomości kulturowej uczestników zajęć dzięki wykorzystaniu gry jako kontekstu do

utworu literackiego.

4. Podnoszenie kompetencji pracy w grupie.

Nauczyciel przed lekcją:

aranżuje przestrzeń klasową tak, by uczniowie mogli usiąść wokół planszy i przystąpić do gry,

drukuje załączniki przygotowane do lekcji (plansza, karty z pytaniami, instrukcja),

przygotowuje odpowiednią ilość pionków do gry (po cztery różnego koloru dla grupy),

dba o to, by każda drużyna miała kostkę do gry,

dzieli zespół klasowy na kilka grup składających się z czterech osób o różnych predyspozycjach

edukacyjnych (komentarz metodyczny lekcja pierwsza).

Wskazówka:

Korzystnie byłoby, aby uczniowie posiadali wiedzę na temat przyczyn konfliktu Achajów i

Trojańczyków, znali bohaterów mitologicznych oraz posługiwali się związkami

frazeologicznymi o pochodzeniu mitologicznym.

Page 15: Beata Ciepły - profesjonalnypolonista.uj.edu.pl

Projekt „Profesjonalny polonista. Praktyka i personalizacja”

współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

I. FAZA WSTĘPNA – przedstawienie zasad gry

Komentarze organizacyjne Tok lekcji Komentarze metodyczne

Nauczyciel może dokonać przydziału do

grup poprzez wskazanie uczniów albo

losowanie, albo proponując uczniom

samodzielne wybory.

Każdy zestaw gry zawiera

przygotowane przez nauczyciela

elementy: plansza, cztery pionki

(niebieski, czerwony, zielony, żółty),

kostka do gry, instrukcja, zestaw kart z

pytaniami (w załączniku znajduje się

zestaw pytań, należy kierować się

kolorem graczy; najwygodniej będzie

wydrukować karty na papierze o

określonym kolorze – niebieski,

czerwony, zielony, żółty – rewers w

odpowiedniej barwie stanowi

wskazówkę dla nauczyciela).

1. Przydzielenie uczniów do

zespołu graczy.

2. Rozdanie przedstawicielom

grup zestawu gry Skarb Troi.

3. Prośba o rozłożenie zestawu –

plansza – załącznik nr 1, karty

pytań – załącznik nr 2.

4. Przeczytanie instrukcji do gry –

załącznik nr 3.

Nauczyciel musi pamiętać o

tym, by stworzyć zespoły

graczy o różnorodnych

preferencjach edukacyjnych, do

jednej grupy należy zaprosić

posiadacza karty szafirowej,

rubinowej, złotej i

szmaragdowej.

II. FAZA WŁAŚCIWA – rozgrywka w grupach

Komentarze organizacyjne Tok lekcji Komentarze metodyczne

1. Zaproszenie uczniów do

rozpoczęcia rozgrywki.

Uczniowie o różnych

preferencjach edukacyjnych mają

okazję wykorzystać swoje

możliwości podczas

rywalizowania z innymi.

Page 16: Beata Ciepły - profesjonalnypolonista.uj.edu.pl

Projekt „Profesjonalny polonista. Praktyka i personalizacja”

współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

III. FAZA PODSUMOWANIA – zapisanie wyników rywalizacji

Komentarze organizacyjne Tok lekcji Komentarze metodyczne

Nauczyciel zapisuje na tablicy wyniki

rozgrywek w każdej grupie, dzięki

temu rezultat rywalizacji będzie

dostępny dla każdego ucznia w klasie.

Film znajduje się pod artykułem na

temat nowego muzeum na terenie

Turcji (wizualizacja).

1. Przedstawienie wyników

rywalizacji w każdej grupie.

2. Zaproszenie uczniów do

obejrzenia krótkiego filmu

popularyzującego wiedzę na

temat nowo powstałego muzeum

Troi.

https://exumag.com/muzeum-troi-

turcja-canakkale/

(dostęp: 29.02.2020)

3. Dziś dowiedzieliśmy się:

że można dobrze się

bawić, rozwiązując

zadania ułożone do

tekstu powieści.

4. Zadanie domowe:

Wykonaj dwie karty w

kolorze dedykowanym

Twojemu protagoniście z

poleceniem zadań, które

będzie można

wykorzystać podczas

kolejnej rozgrywki.

Page 17: Beata Ciepły - profesjonalnypolonista.uj.edu.pl
Page 18: Beata Ciepły - profesjonalnypolonista.uj.edu.pl
Page 19: Beata Ciepły - profesjonalnypolonista.uj.edu.pl
Page 20: Beata Ciepły - profesjonalnypolonista.uj.edu.pl
Page 21: Beata Ciepły - profesjonalnypolonista.uj.edu.pl
Page 22: Beata Ciepły - profesjonalnypolonista.uj.edu.pl
Page 23: Beata Ciepły - profesjonalnypolonista.uj.edu.pl
Page 24: Beata Ciepły - profesjonalnypolonista.uj.edu.pl
Page 25: Beata Ciepły - profesjonalnypolonista.uj.edu.pl
Page 26: Beata Ciepły - profesjonalnypolonista.uj.edu.pl

Załącznik nr 3

INSTRUKCJA DO GRY SKARB TROI

ELEMENTY GRY

1. Zestaw zawiera:

planszę

4 pionki w różnych kolorach

kostkę do gry

64 karty pytań podzielone na cztery zestawy po 16 w każdym z kolorów

instrukcję

ZASADY GRY

1. W grze bierze udział od dwóch do czterech graczy.

2. Na planszy w wyznaczonych przestrzeniach należy ułożyć karty pytań obrócone

rewersem do góry.

3. Każdemu graczowi dedykowany jest jeden pionek w określonym kolorze.

4. Gracze ustawiają pionki w przypisanych im kolorystycznie polach STARTU.

5. Grę rozpoczyna najmłodsza osoba.

6. O ilości pokonanych pól trasy decyduje liczba wyrzuconych oczek kostki do gry.

7. Jeśli gracz stanie na barwnym polu, sięga po kartę pytań we wskazanym kolorze.

8. Po głośnym przeczytaniu polecenia gracz udziela odpowiedzi bądź rozwiązuje

zadanie.

9. Inni uczestnicy gry kontrolują poprawność odpowiedzi; jeżeli mają wątpliwości,

proszą o pomoc nauczyciela.

10. Za udzielenie poprawnej odpowiedzi gracz może zostać na wylosowanym miejscu.

11. Za błędną odpowiedź cofa się na pole, z którego wyszedł przed ostatnim wyrzutem

kostki.

12. Jeśli gracz stanie na polu oznaczonym jego kolorem i poprawnie wykona zadanie,

dostaje bonus – kolejny raz rzuca kostką.

13. Za każde prawidłowo wykonane zadanie gracz zabiera kartę pytań i układa przed

sobą.

14. Jeśli gracz źle odpowie, wkłada kartę na spód talii w jej kolorze.

15. Gracz, który uzbiera przed sobą cztery karty, może wstąpić na ścieżkę swojego

koloru, by jak najszybciej dojść do SKARBU.

16. Zwycięża ten, kto pierwszy zatrzyma się na polu SKARB.

17. Aby stanąć na polu SKARB, trzeba wyrzucić odpowiednią ilość oczek.

Page 27: Beata Ciepły - profesjonalnypolonista.uj.edu.pl

Projekt „Profesjonalny polonista. Praktyka i personalizacja”

współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

LEKCJA TRZECIA

Temat: Tylko z pasją i miłością możesz sprostać przeciwnościom, czyli o tym, że warto się uczyć.

Cele:

1. Przygotowanie uczniów do celowego i refleksyjnego udziału w życiu naukowym i kulturowym.

2. Rozwijanie wrażliwości etycznej.

3. Rozbudzanie indywidualnych zdolności twórczych poprzez pobudzanie do kreatywnych działań

i motywowanie do doskonalenia talentu.

4. Podnoszenie kompetencji pracy w grupie.

Nauczyciel przed lekcją:

przygotowuje przestrzeń w taki sposób, jak miało to miejsce na poprzednich zajęciach,

drukuje załączniki przygotowane do lekcji,

dzieli zespół klasowy na kilka grup składających się z czterech osób wykazujących różne

predyspozycje edukacyjne (komentarz metodyczny lekcja pierwsza).

Wskazówka:

Korzystnie byłoby, aby uczniowie znali znaczenie słowa motywacja.

I. FAZA WSTĘPNA – przedstawienie postaci Henryka Schliemanna

Komentarze organizacyjne Tok lekcji Komentarze metodyczne

Nauczyciel prosi, by uczniowie

zastanowili się nad tym, jaką moc

posiadają marzenia, czy mogą się

urzeczywistnić.

1. Przypomnienie bohaterów

literackich, którzy uwierzyli w

moc marzeń – Kopciuszek,

Gerda, Alicja, Dorotka z

Czarnoksiężnika z krainy Oz,

Anna z Krainy lodu

https://www.youtube.com/watch?

v=q4HQNtWK9Ys

(dostęp: 28.03.2020)

Page 28: Beata Ciepły - profesjonalnypolonista.uj.edu.pl

Projekt „Profesjonalny polonista. Praktyka i personalizacja”

współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Film Tajemnica skarbu Troi mówi o

fascynacji mitologicznymi

opowieściami i pasji poszukiwania

artefaktów – fabularna biografia

Henryka Schliemanna.

Przedstawienie prezentacji, której

celem było zwrócenie uwagi

odbiorcy na kontrowersje, jakie

narosły wokół postaci Henryka

Schliemanna.

2. Zaproszenie uczniów do

świata nauki – przedstawienie

biografii Henryka Schliemanna.

3. Prezentacja dziecięcych

marzeń Henryka Schliemanna

https://www.youtube.com/watch?

v=QuMIYqrZCTQ

(dostęp: 29.02.2020)

4. Henryk Schliemann jako

bohater o nieokiełznanej

wyobraźni i naukowy dyletant –

wizjoner czy szaleniec?

https://prezi.com/5glfumtbruqi/od

krycie-troi/

(dostęp: 29.02.2020, Agnieszka

Heinricht)

Postać Henryka Schliemanna to

przykład do naśladowania, można

wokół tego człowieka zbudować

opowieść motywującą do nauki i

pracy.

II. FAZA WŁAŚCIWA – rozważania na temat pasji w życiu i w pracy

Komentarze organizacyjne Tok lekcji Komentarze metodyczne

Nauczyciel pyta uczniów, czy

niepowodzenia i przeciwności losu

mogą spowodować rezygnację z

planów.

1. Dyskusja o tym, czy należy

rozwijać swój talent:

https://wklasie.uniwersytetdzieci.pl/s

cenariusz/jakie-sa-moje-talenty-i-

mocne-strony/zobacz

(dostęp: 29.02.2020)

albo

https://wklasie.uniwersytetdzieci.pl/s

Page 29: Beata Ciepły - profesjonalnypolonista.uj.edu.pl

Projekt „Profesjonalny polonista. Praktyka i personalizacja”

współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Uczniowie zastanawiają się, jakie

przeciwności mogą zniweczyć plany

nawet najśmielszych marzycieli.

Nauczyciel zwraca się do uczniów z

prośbą o podjęcie działań prawnych,

mających na celu schwytanie i

ukaranie Hermanna Dubiosa.

cenariusz/jak-poznac-swoje-mocne-

strony/zobacz

(dostęp: 29.02.2020, filmy

zrealizowane przez twórców

projektu Uniwersytet dla dzieci).

2. Próba wsparcia działań

Henryka Schliemanna, który

pragnął, by odnalezione skarby

mogli podziwiać wszyscy

odwiedzający muzeum –

poszukiwanie jego wroga Hermanna

Dubiosa.

3. Zapisanie tematu lekcji:

Tylko z pasją i miłością możesz

sprostać przeciwnościom, czyli o

tym, że warto się uczyć.

4. Zainicjowanie pracy

grupowej w celu odnalezienia i

ukarania przestępcy – Dubois.

5. Przypisanie każdemu

członkowi grupy odpowiedniego

stanowiska: śledczy (załącznik nr

1), prokurator (załącznik nr 2),

obrońca (załącznik nr 3), sędzia

(załącznik nr 4).

6. Podjęcie czynności

procesowych w postępowaniu

przygotowawczym – rozdanie kart

pracy.

Uczniowie będą pracować w

grupach, składających się z

osób o zróżnicowanych

możliwościach edukacyjnych,

podobnie jak na wcześniejszej

lekcji. Tym razem nie muszą

rywalizować w grupie, a

wspierać się, by osiągnąć

wspólny cel.

Zadania uczniów zostały

dobrane odpowiednio do

predyspozycji każdego z nich:

szafirowa karta – prokurator,

rubinowa karta – śledczy,

szmaragdowa karta – sędzia,

złota karta – obrońca.

Page 30: Beata Ciepły - profesjonalnypolonista.uj.edu.pl

Projekt „Profesjonalny polonista. Praktyka i personalizacja”

współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

III. FAZA PODSUMOWANIA – sporządzenie listu gończego za poszukiwanym przestępcą

Komentarze organizacyjne Tok lekcji Komentarze metodyczne

1. Prezentacja efektów pracy:

złożenie na ręce szefa Scotland Yardu

(nauczyciela) dokumentów

sporządzonych przez wszystkich

członków grupy.

2. Zorganizowanie wystawy

przygotowanych dokumentów –

miejscem ekspozycji będzie tablica

Scotland Yardu.

3. Dowiedzieliście się, że warto:

pielęgnować swój talent,

naśladować ambitnych,

pełnych pasji pionierów

nauki,

zdecydowanie reagować na

niegodziwe zachowanie

innych.

4. Umiecie:

sporządzić portret

psychologiczny, list gończy,

akt oskarżenia.

5. Zadanie domowe:

Korzystając z lekcyjnych

notatek, napisz ciekawe

opowiadanie o kolejnej

Zindywidualizowane zadania

dopasowane do możliwości

każdego ucznia mają na celu

pobudzenie kreatywności oraz

wzbudzenie zainteresowania

proponowanym tematem.

Page 31: Beata Ciepły - profesjonalnypolonista.uj.edu.pl

Projekt „Profesjonalny polonista. Praktyka i personalizacja”

współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

przygodzie Lilly, Magnusa,

Alberta i Merlina na tropie

niegodziwego Dubiosa.

Musisz wiedzieć, że ten

niebezpieczny przeciwnik

dzieci ukradł błękitny kryształ

i znikł w trzynastowiecznych

Niemczech. Próbuje tam

zdobyć władzę i bogactwo,

udając cesarza Fryderyka II.

Polecane inne książki autora lektury:

Olaf Fritsche, Ucieczka Leonarda

Olaf Fritsche, Czarny rycerz

Page 32: Beata Ciepły - profesjonalnypolonista.uj.edu.pl
Page 33: Beata Ciepły - profesjonalnypolonista.uj.edu.pl
Page 34: Beata Ciepły - profesjonalnypolonista.uj.edu.pl
Page 35: Beata Ciepły - profesjonalnypolonista.uj.edu.pl
Page 36: Beata Ciepły - profesjonalnypolonista.uj.edu.pl