att räkna med bokstäver
DESCRIPTION
Att räkna med bokstäver. Learning Study Stora Höga skolan Urban Olsson Emma Schwarzmayr Anne Törnkvist. Att räkna med bokstäver. Ämne: Matematik Område: Algebra Årskurs: 7 Deltagande elever: 7A, 7B och 7D på Stora Högaskolan vt 2007. Lektionslängd: 60 minuter - PowerPoint PPT PresentationTRANSCRIPT
Att räkna med bokstäver
Learning Study Stora Höga skolan
Urban Olsson Emma Schwarzmayr Anne Törnkvist
Att räkna med bokstäver En Learning Study
2
Att räkna med bokstäver
• Ämne: Matematik• Område: Algebra• Årskurs: 7• Deltagande elever:
7A, 7B och 7D på Stora Högaskolan vt 2007.
• Lektionslängd: 60 minuter• Learning Study en modell för utvecklingsarbete
direkt i klassrummet 7,5p.
Att räkna med bokstäver En Learning Study
3
Deltagande lärare
Emma SchwarzmayrUndervisar i ma och no.
Anne TörnkvistUndervisar i ma och hk.
Urban OlssonUndervisar i ma, no och tk.
Handledare Angelika Kullberg
Att räkna med bokstäver En Learning Study
4
Stora Högaskolan
• F-9 skola• Ca 300 elever på 7-9• 4 arbetslag på 7-9• Läromedel i
matematik för 7-9:Matte Direkt
Att räkna med bokstäver En Learning Study
11
Val av lärandeobjektAlgebra
• Varför algebra?– Eleverna tycker det är svårt.– Eleverna har svårt att se någon tillämpning.– Vi vill bli bättre på att undervisa om algebra.– Är viktigt för att utveckla elevernas förmåga
att använda generella metoder. – Nytt arbetsområde i årskurs 7.
Att räkna med bokstäver En Learning Study
13
Algebra – Vår erfarenhet
• Eleverna kan inte räknereglerna.
• Eleverna har inte förståelse för likhetstecknet.
• Eleverna har svårigheter med att se en praktisk tillämpning.
• Vi har svårt att komma åt elevernas förståelse.
Att räkna med bokstäver En Learning Study
14
Förtest
• Inspiration hämtades från olika läromedel och Nationella prov år 5 och år 9.
• Pilottest genomförs.– För många uppgifter– Tog för lång tid att genomföra.– Det fanns en del oklara frågeställningar som
behövde omformuleras/förtydligas.
Att räkna med bokstäver En Learning Study
15
FörtestEkvationer med subtraktion multiplikation och division.
x=2kr och y=3kr
Skriv med hjälp av x och y
a) 5kr b)1kr c) 8kr
Du vet att x + y = 5
Vad blir då x + y + 2 =___
En glass kostar x kr och en kexchoklad kostar y kr.
Vad har du handlat om du har köpt
A) x + y B) 3y C) 2x + 4y
Ringa in det som betyder 3x.
a) x+x+x b) x∙x∙x c) x–x+x
Vilket uttryck betyder
Hälften av x
3 mer än x eller 2 st x
Beskriv hur långt det är
runt figuren med hjälp av
X och Y.
Ringa in det som betyder samma som x+2+x+x
a) 4 b) 5x c) 2 + 3x d) 4x
x + 1 = 7, 1 + x = 7 7 = 1 +x, 7 = 1 +x
Konstant: siffror, symboler
Varierande: placering av x
Att räkna med bokstäver En Learning Study
16
Resultat förtestFörtest
0%
20%
40%
60%
80%
100%
120%
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34
Frågenummer
An
del
rätt
• Eleverna klarade första delen av testet bra.• Vi väljer att analysera fråga 23 ytterligare för att
få information om de kritiska aspekterna.
Kan bra>75% rätt
Medelbra >50% rätt
Kan dåligt <50 % rätt
Att räkna med bokstäver En Learning Study
17
Förtest Hur långt är det runt figuren?
Hur långt är det runt figuren? n=60
0%5%
10%15%20%25%30%35%40%45%
Svarar heltkorrekt
Använderbokstäver
Inför numeriskavärden
Svarar inte alls
Beskriv hur långt det är runt figuren. Förklara hur du tänker.
y
y
x x
(meter)
Att räkna med bokstäver En Learning Study
18
Vårt lärandeobjektKritiska aspekter
• Lärandeobjekt– Att kunna räkna med bokstäver.
(Geometriska figurer, addition)
• Kritiska aspekter som vi ser efter förtestet:– Eleverna vill sätta in numeriska värden på de
obekanta. De gissar, mäter eller hämtar värden från andra uppgifter.
– Eleverna ser inte att värdet för en obekant är unikt för den enskilda lösningen.
– Elever förstår inte hur de skall tillämpa räkneregler.
Att räkna med bokstäver En Learning Study
19
Tankar inför lektion 1
• Mål: Att kunna räkna med bokstäver.
• Hur långt är det runt figuren? Geometri som tillämpning.
• Vi kan inte veta något om X förrän det anges.
• Skrivsätt 3·x eller 3x?
• Variera figur, bokstäver, omkrets och enhet
Att räkna med bokstäver En Learning Study
20
Lektion 1Kritisk aspekt Vad är konstant Vad varierar
Eleverna vill sätta in numeriska värden för obekanta
Bokstaven x Triangelstorlek
Enhet
Elever ser inte att värdet för en obekant är unikt för den enskilda lösningen.
Bokstaven x Triangelstorlek
Enhet
Omkrets
Elever förstår inte hur de skall tillämpa räkneregler.
3x
3·x
Att räkna med bokstäver En Learning Study
21
Arbetsblad lektion 1
Att räkna med bokstäver En Learning Study
22
Varför ändringar till eftertest
• Elever generaliserar
• Fler svarsalternativ till en uppgift
• Fokus på fråga 12ta bort andra geometriska figurer
• Kexchoklad Korv
Att räkna med bokstäver En Learning Study
23
Förtest-Eftertest lektion 1
Förtest och Eftertest
0
5
10
15
20
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23
Frågenummer
An
tal r
ätt
Hur långt är det runt figuren?
Förväntat resultat uteblir.
Att räkna med bokstäver En Learning Study
24
Utvärdering lektion 1
• De flesta svarar. • Eleverna envisas med att sätta in värden.• Fler försöker använda bokstäver.
Lektion 1 n=19 Hur långt är det runt figuren?
0%10%20%30%
40%50%60%70%
Svarar heltkorrekt
Använderbokstäver
Införnumeriska
värden
Svarar inte alls
Före i %
Efter i %
Att räkna med bokstäver En Learning Study
25
Tankar inför lektion 2
• Algebra = bokstavsräkning• Illustrera symbolen med hjälp av
geometriska figurer.• 3X = 3∙X 3 stycken X• Glöm inte additionstecknet!• Arbetsbladen
– numeriska och obekanta värden i samma figur.– arbeta individuellt först, sedan grupp.
• Lyfta fram ”ekvationen”, 2 likvärdiga uttryck.
Att räkna med bokstäver En Learning Study
26
Lektion 2Kritisk aspekt Vad är konstant Vad varierar
Eleverna vill sätta in numeriska värden på de obekanta.
Geometriska figuren Bokstaven
Eleverna vill sätta in numeriska värden på de obekanta.
Bokstaven Geometriska figuren
Eleverna ser inte att värdet för den obekanta är unikt för den enskilda lösningen.
Geometriska figuren Bokstaven
Omkrets
Eleverna ser inte att värdet för den obekanta är unikt för den enskilda lösningen.
Bokstaven Geometriska figuren
Omkrets
Att räkna med bokstäver En Learning Study
27
Arbetsblad lektion 2
Att räkna med bokstäver En Learning Study
28
Utvärdering lektion 2Lektion 2 n=23Hur långt är det runt figuren?
0%10%20%30%40%50%60%
Svarar heltkorrekt
Använderbokstäver
Införnumeriska
värden
Svarar intealls
Före i %
Efter i %
• Från 4 till 13 elever som svarar helt rätt.
Att räkna med bokstäver En Learning Study
29
För och eftertest lektion 2
Hur långt är det runt figuren?
Förväntat resultat infrias.
Förtest och Eftertest
0
5
10
15
20
25
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23
Frågenummer
An
tal r
ätt
Att räkna med bokstäver En Learning Study
30
Tankar inför lektion 3
• Betydelsen av additionstecknet.
• “x” eller “ett x”. Vad säger eleverna?
• Färre figurer på arbetsbladen.
• Eleverna får själva välja vilken bokstav som skall användas för det obekanta.
• Vad är en ekvation? Uttryck = numeriskt värde
Att räkna med bokstäver En Learning Study
31
Lektion 3Kritisk aspekt Vad är konstant Vad varierar
Eleverna vill sätta in numeriska värden på de obekanta.
Geometriska figuren Bokstaven
Eleverna vill sätta in numeriska värden på de obekanta.
Bokstaven Geometriska figuren
Eleverna ser inte att värdet för den obekanta är unikt för den enskilda lösningen.
Geometriska figuren Bokstaven
Omkrets
Eleverna ser inte att värdet för den obekanta är unikt för den enskilda lösningen.
Bokstaven Geometriska figuren
Omkrets
Ekvationernas utseende kan variera. Det finns fler än en ekvation som beskriver problemet.
Att räkna med bokstäver En Learning Study
32
Arbetsblad lektion 3
Att räkna med bokstäver En Learning Study
33
Utvärdering lektion 3
50% rätt
28% använder bokstäver, exempel x+x+y+y=2x 2y
Lektion 3 n=18Hur långt är det runt figuren?
0%
10%
20%
30%
40%
50%
60%
Svarar heltkorrekt
Använderbokstäver
Införnumeriska
värden
Svarar inte alls
Före i %
Efter i %
Att räkna med bokstäver En Learning Study
34
För och eftertest lektion 3
Förtest och Eftertest
0
5
10
15
20
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23
Frågenummer
An
tal r
ätt
En korv kostar x kr och en läsk kostar y kr. Vad har du handlat om du har köpt
17) x + y 18) 3y 19) 2x + 4y
50% ökning av de rätta svaren!
Att räkna med bokstäver En Learning Study
35
Aktivitet Lektion
Genomgång Arbetsblad 1 +Genomgång
Genomgång Arbetsblad 2 +Genomgång
Genomgång Arbetsblad 3 +Genomgång
1 Hur långt är det runt figuren?3*23*x3*x i ny figurOBS! 3*x=3xOmkretsen är känd. Hur lång är sidan?3x=12x=4
1 kvadrat
Sexhörning
5-uddig stjärna
3 olika fyrhörningar
Beskriv hur långt det är runt figuren med hjälp av figurens bokstäver och siffror.
2 Algebra = bokstavsräkning
Hur långt är det runt figuren?3*23*x3*x ny figurOBS! 3*x=3x
1 kvadrat och 3 olika rektanglar
Beskriv hur långt det är runt figuren med hjälp av figurens bokstäver och siffror.
Omkretsen är känd!
Kan vi räkna ut sidan?
Vi får en ekvation
1 kvadrat och 3 olika rektanglar
4 givna omkretsar
Hur långa är sidorna X & Y?
Hur skriver man en ekvation?
När man har figurer med symboler och en given omkrets.
Visa med exempel.
Samma figurer och obekanta sidor
Samt en given omkrets
3 Algebra = bokstavsräkning Hur långt är det runt figuren?Liksidig triangel3*23*x3*cOBS! 3*x=3x
1 kvadrat och 3 olika rektanglar
Beskriv hur långt det är runt figuren med hjälp av figurens bokstäver och siffror.
Omkrets. Räkna ut triangelns sida om omkretsen är känd.
3 olika rektanglar.Hur lång är sidan?
Hur ser en ekvation ut?Välj bland de som skrevs för omkretsen.
3 olika rektanglar. Samma som blad2Skriv så många ekvationer du kan för varje rektangel. Omkretsen är känd.
De tre lektionerna – en sammanfattning
Att räkna med bokstäver En Learning Study
36
Eftertest sammanställning
Hur långt är det runt figuren?
Svarar helt korrekt
Använder bokstäver
Inför numeriska
värden
Svarar inte alls
Lektion 1n = 19
26% (5) 21% (4) 47% (9) 5% (1)
Lektion 2n = 23
57% (13) 9% (2) 22% (5) 13% (3)
Lektion 3n = 18
50% (9) 28% (5) 17% (3) 6% (1)
Att räkna med bokstäver En Learning Study
37
Reflektioner
• Eleverna vill ha ett numeriskt svar.
• Arbetat mer med betydelsen av likhetstecknet.
• Vi skulle varierat mer planerat.
• Vi tror inte att vi hade kommit längre med den här LS-upplägget.
Att räkna med bokstäver En Learning Study
38
Personliga erfarenheter
“Äntligen får vi diskutera innehåll av lektioner .”
“Vi har utvecklat vårt språk och har blivit säkrare på att undervisa om algebra.”
“Det går inte att ta något för givet när det gäller undervisning.”
“Det har öppnat en ny dimension för att lyckas med undervisning.”
“Det här kommer jag att använda igen.”
Att räkna med bokstäver En Learning Study
39
TACK!
Ett stort tack till alla som har möjligjort denna studie:
Ulla Runesson
Angelika Kullberg
Klass 7A, 7B och 7D Stora Högaskolan