25. znacajne licnosti nase proslosti

5
Методички подаци о часу Наставни предмет Природа и друштво Разред 3. Наставна тема Кретање у времену и простору Бр. часа: 25. Наставна јединица ЗНАЧАЈНЕ ЛИЧНОСТИ НАШЕ ПРОШЛОСТИ Претходна наставна јединица Некад и сад Наредна наставна јединица Значајне личности наше прошлости-утврђ. Тип часа обрада Циљеви и задаци часа Упознавање основних чињеница о В.Караџићу,Ј.Ј.Змају,Д. Максимовић -Стицање знања о знаменитим људима наше домовине - Неговање правилног односа према значајним личностима из прошлости Развијање интересовања за проучавање прошлости завичаја. Подстицање радозналости, патриотизма и креативности код ученика Наставна средства уџбеник Наставне методе Метода излагања, разговора , показивања, рада на тексту, писања Облици рада Фронтални , индивидуални Образовни стандарди 161,162,163,…166 Корелација Ток часа: Уводни део часа – 10 минута Активности: - поновити научено о Св.Сави и М.Краљевићу 1. Како се зове наша школа. 2. По коме је добила име? 3. Ко је била Надежда Петровић? 4. Како се зову улице у њеном окружењу?

Upload: svetlana-milojevic

Post on 21-Oct-2015

269 views

Category:

Documents


1 download

DESCRIPTION

Priprema za treci razred

TRANSCRIPT

Page 1: 25. Znacajne Licnosti Nase Proslosti

Методички подаци о часу

Наставни предмет Природа и друштво

Разред 3.

Наставна тема Кретање у времену и простору

Бр. часа:25.

Наставна јединицаЗНАЧАЈНЕ ЛИЧНОСТИ НАШЕ ПРОШЛОСТИ

Претходна наставна јединица Некад и сад

Наредна наставна јединица Значајне личности наше прошлости-утврђ.

Тип часа обрада

Циљеви и задаци часа Упознавање основних чињеница о В.Караџићу,Ј.Ј.Змају,Д. Максимовић-Стицање знања о знаменитим људима наше домовине- Неговање правилног односа према значајним личностима из прошлости Развијање интересовања за проучавање прошлости завичаја. Подстицање радозналости, патриотизма и креативности код ученика

Наставна средства уџбеник

Наставне методе Метода излагања, разговора , показивања, рада на тексту, писања

Облици рада Фронтални , индивидуални

Образовни стандарди 161,162,163,…166

Корелација

Ток часа:

Уводни део часа – 10 минута Активности:

- поновити научено о Св.Сави и М.Краљевићу

1. Како се зове наша школа. 2. По коме је добила име?3. Ко је била Надежда Петровић?4. Како се зову улице у њеном окружењу?5. По коме су добиле имена?

Закључујемо да су установе и улице добиле име по личностима које су својим радом и делом постали познати, знаменити.

Најава наставне јединице.

Page 2: 25. Znacajne Licnosti Nase Proslosti

Главни део часа – 20 минута

Синтеза:

Како се постаје знаменита личност?

За које знамените личности наше земље сте чули?

-ученици наводе личности за које су чули

- по чему су запамтили ту знамениту личност, зашто је он-она важан за наше друштво, која су дела остала иза њих.

Упућујем ученике на уџбеник. Читају текст.

-шта смо сазнали из уџбеника?

Многи знаменити људи су живели у нашој земљи.Својим радом су дали допринос у науци, образовању, техници, књижевности, сликарству,музици...Многе улице, тргови, школе носе њихова имена.

Вук Караџић-творац азбуке, Никола Тесла-научник, Јован Јовановић Змај-песник, Десанка Максимовић-песникиња, Стеван Стојановић Мокрањац-композитор, Милутин Миланковић-научник

Иван Гундулић-писац, Зоран Ђинђић-политичар, Михајло Пупин-научник, Душко Радовић- песник...

Завршни део часа – 15 минута Ученици записују запис са табле.Домаћи задатак: пронаћи неку занимљивост из живота знаменитих људи.

Page 3: 25. Znacajne Licnosti Nase Proslosti

Запис:

Знаменити људи наше прошлости

Вук Караџић-творац азбуке, Никола Тесла-научник, Јован Јовановић Змај-песник, Десанка Максимовић-песникиња, Стеван Стојановић Мокрањац-композитор, Милутин Миланковић-научник...

Они су својим радом дали допринос у науци, образовању, техници, књижевности, сликарству,музици...Многе улице, тргови, школе носе њихова имена.

Прилог о ЈОСИФУ ПАНЧИЋУ

Лекар по образовању, а ботаничар по определењу проучавао јебиљке Србије. На једном путовању у селу Заовине на планини Тари ви-део је земзелену биљку за коју се мислило да је изумрла. Њему у частдобила је име Панчићева оморика. Од свих планина Србије највише јеволео Копаоник и желео је да га ту и сахране. Жеља му је остваренатек после Другог светског рата.

Прилог о Николи Тесли

Page 4: 25. Znacajne Licnosti Nase Proslosti

Када је Никола Тесла био ђак, отац је желео да га упише на Богословију.Међутим,Никола то није желео.Тешко се разболео на крају трећег разреда школе 1870. године. С јесени је отишао у Раковац крај Карловца да заврши још три разреда Велике реалке. Матурирао је 24. јула 1873. године у групи од свега седам ученика са врло добрим успехом јер је из нацртне геометрије био довољан. Тада је имао 17 година. Након завршене матуре вратио се у Госпић и већ први дан разболео од колере. Боловао је девет месеци. У тим околностима успео је да убеди оца да му обећа да ће га уместо на богословију уписати на студије технике.