0 proiect mm dora

16
Proiect de lecţie Unitatea de învăţământ: Colegiul National Pedagogic Carol I Data: 17.02.2015 Prof. Metodist: Georgescu Ion Prof.înv.primar: Popescu Daniela Propunator: Birloiu Narcisa Clasa: Pregătitoare Aria curriculară: Arte si tehnologii Disciplina: Muzică şi mişcare Unitatea de învăţare: Anotimpurile Domeniul: Elemente de limbaj muzical Subiectul: -cântecul: „Copacelul” de C. Mures -repetarea cantecelor invatate: „Scolarei si scolarite’’-consolidare „Iarna”-consolidare „Saniuta fuge” –consolidare -exerciti pentru incalzire a vocii. 1

Upload: adriana-florentina

Post on 21-Dec-2015

23 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

a

TRANSCRIPT

Page 1: 0 Proiect Mm Dora

Proiect de lecţie

Unitatea de învăţământ: Colegiul National Pedagogic Carol I

Data: 17.02.2015

Prof. Metodist: Georgescu Ion

Prof.înv.primar: Popescu Daniela

Propunator: Birloiu Narcisa

Clasa: Pregătitoare

Aria curriculară: Arte si tehnologii

Disciplina: Muzică şi mişcare

Unitatea de învăţare: Anotimpurile

Domeniul: Elemente de limbaj muzical

Subiectul:

-cântecul: „Copacelul” de C. Mures

-repetarea cantecelor invatate:

„Scolarei si scolarite’’-consolidare

„Iarna”-consolidare

„Saniuta fuge” –consolidare

-exerciti pentru incalzire a vocii.

Forma de realizare: lecţie integrată

Tipul lecţiei: predare-învăţare

1

Page 2: 0 Proiect Mm Dora

Competenţe specifice :

1.1 Receptarea unor sunete din mediul înconjurător, cu durate şi intensităţi contrastante

2.3 Emiterea unor onomatopee asemănătoare cu sunetele din mediul înconjurător, cu durate şi intensităţi diferite

3.1. Manifestarea liberă, adecvată, pe muzică, apelând la diverse forme de exprimare

3.2 Executarea unui dans cu mişcare repetată, pe un cântec simplu, din folclorul copiilor

Obiective operaţionale:

a. Cognitive:

OC1 Să-şi însuşească corect elemente de tehnică vocală (dicţie, emisie, respiraţie);

OC2 Să interpreteze corect şi expresiv cântecul învăţat;

OC3 Să execute corect şi expresiv linia ritmico-melodică a noului cântec.

b. Psiho-motorii:

OPM1 Să menţină o poziţie corectă în timpul cântării, în vederea realizării respiraţiei costo-diafragmate şi a emisiei corespunzătoare

a sunetelor;

OPM2 Să acompanieze interpretarea cu mişcări sugerate de textul cântecului.

c. Afective:

OA1: Dezvoltarea sensibilităţii artistice a copiilor;

Resurse:

I. Metodologice

Strategii didactice:

a) Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, jocul de mişcare

b) Mijloace de învăţământ: panou-imagini cu anotimpul iarna, fişă de lucru

c) Forme de organizare: frontală, pe grupuri, individuală.

2

Page 3: 0 Proiect Mm Dora

II. Temporale

Ora are o durată de 50 minute, din care 40 minute activitatea propriu-zisă şi 10 minute activităţi recreative.

III. Umane

Clasa are un număr de elevi, care se caracterizează printr-o dezvoltare psihică şi fizică normală, corespunzătoare vârstei.

IV. Bibliografice:

● ştiinţifice: - auxiliar didactic: Piţilă Teodora, Mihăilescu Cleopatra, Grigorescu Crinela, Coman Camelia, „ABC muzical”, clasa pregătitoare,

Bucureşti, Editura „Art”, 2012

● oficiale: - Programe şcolare pentru clasa pregătitoare, nr. 3418/19.03.2013

● metodico – didactice: - Motora-Ionescu Ana, „Îndrumător pentru predarea muzicii la clasele I-IV”, Bucureşti, Editura Didactică şi Pedagogică,

1978

Nr. Etapele lecţiei Ob. Conţinut – activităţi de învăţare Strategii Evaluare

3

Page 4: 0 Proiect Mm Dora

crt. op.Metode şi

procedee

Mijloace de

învăţământ

Moduri de

organizareActivitatea

învăţătoarei

Activitatea

elevilor

1. Moment

organizatoric

OC1

Asigur condiţii optime

pentru desfăşurarea

activităţii propriu-zise.

Desfăşor următoarele

activităţi muzicale:

a) Exerciţii de

respiraţie sub formă

de joc:

- umflăm balonul

- mirosim florile

- suflăm fulgul de nea

b) Exerciţii de dicţie:

„Rici, rici, măi arici,

scoate ţepele de-aici”,

„Buş-buş,cărăbuş ieşi

afară din culcuş.”

c) Exerciţii de

încălzire a vocii sub

Se pregătesc

pentru începerea

activităţii

Execută

exerciţiile de

respiraţie

Execută

exerciţiile de

dicţie.

Conversaţia

Exerciţiul

Frontală

Individuală

Observarea

sistematică

a elevilor

Aprecieri

globale şi

individuale

4

Page 5: 0 Proiect Mm Dora

OPM1

formă de joc:

- se imită sunete din

natură

... imităm zumzăitul

albinei (zummm)

... imităm ciripitul

păsărelelor (cip-cirip)

... imităm sunetul

clopoţelului

(cling-cling)

Execută

exerciţiile de

încălzire a vocii

Exerciţiul Frontală Observarea

sistematică

a elevilor

2.

3.

Reactualizarea

cunoştinţelor

însuşite anterior

Captarea atenţiei

OC2

Cer elevilor să repete

cântecul

„Scolarei si

scolarite’’dar si

cantecelul:

‚’’Saniuta fuge’’

Prezint elevilor

următoarea ghicitoare:

Interpretează

cântecul învăţat

anterior.

Elevii răspund la

ghicitoare.

Exerciţiul

Conversaţia

Frontală

Frontală

Evaluare

sumativă

5

Page 6: 0 Proiect Mm Dora

‚’’Primavara o vestesteVara te umbresteIarna te-ncalzestePoftim de ghiceste’’

Cer unui elev să vină

să desfacă pachetul

lăsat de postaşul

clasei.

Solicit elevii să

alcătuiască enuţuri pe

baza imaginilor de pe

panou.

Un elev vine să

desfacă pachetul.

Alcătuiesc

enunţuri pe baza

imaginilor.

Conversaţia

Pachet – panou

cu imagini de

iarnă

Individuală

4. Anunţarea temei

şi a obiectivelor

Copii, astăzi vom

învăţa un cântec

Acesta se numeşte:

„Copacelul”.

Voi v-a trebui să fiţi

atenţi şi să reţineţi

Reţin titlul

cântecului

Conversaţia Frontală

6

Page 7: 0 Proiect Mm Dora

corect versurile

cântecului.

5. Dirijarea

propriu-zisă a

învăţării

Ascultarea noul

cântec.

Adresez următoarele

întrebări:

Ce anotimp

este prezentat

în cântec?

Care sunt vestitorii

primaverii?

Ce fac oamenii in

gradina primavara?

Ce se intampla cu

pasarelele?

Precizez

modalităţile de lucru

pentru învăţarea

Răspund la

întrebările

adresate.

Conversaţia

Conversaţia

Calculator

Frontală

Frontală

Evaluare

formativă

7

Page 8: 0 Proiect Mm Dora

OC3

cântecului.

1. Se cântă prima

strofă apoi se reţin tot

câte două versuri.

2. Se reia prima strofă.

3. Se cântă strofa a

doua procedând la fel.

4. Se reia strofa a

doua.

Se reia în întregime

cântecul.

În scopul consolidării

cântecului însuşit, cer

interpretarea melodiei

asociind mişcări

specifice fiecărei

strofe.

Se mobilizează

pentru învăţarea

cântecului. Exerciţiul Frontală

Individuală

Pe grupe

Evaluare

formativă

8

Page 9: 0 Proiect Mm Dora

OPM2

Interpretează

respectând

cerinţele.Exerciţiul

Frontală

Evaluare

formativă

7.

Obţinerea

performanţei şi

conexiunea

inversă

(feed-back-ul)

OA1 Eleviii se impart in

doua grupe.

Prima grupa este

echipa fetitelor,care

este numita

„Albinutele”si a doua

grupa este echipa

baietilor numita

Sunt atenti si

recita cantecelul.

Demonstraţia

Exerciţiul

Pe grupe

Evaluare

formativă

9

Page 10: 0 Proiect Mm Dora

‚’Fluturasii’’.

Prima grupa v-a recita

primele doua strofe iar

a doua grupa ultimele

doua strofe.

8.Evaluarea

activităţii

Fac aprecieri globale

şi individuale .

Aprecieri

globale şi

individuale

10

Page 11: 0 Proiect Mm Dora

Copacelul

Copacelul din gradinaPrimavara a inverzit

Si cu o raza de la soareAlb ca neaua a inflorit.

Copacel, copacelTe iubesc de mititel.

Copacel, copacelTe iubesc de mititel.

Primavara copacelulDe omizi l-am curatat.

Si in toamna urmatoareRod bogat am adunat.

Refren:

Muzica: C. MERES

11