· pdf filepost weld heat treatment minimum design metal temperature ... postweld heat...
TRANSCRIPT
1 . DESIGN DATA
2 . SETTING SUMMARY
3 . NOZZLE SCHEDULE AND SUMMARY
4 . PRESSURE SUMMARY
5 . THICKNESS SUMMARY
6 . WEIGHT SUMMARY
7 . HYDROSTATIC SUMMARY
8 . TOP HEAD
9 . SHELL
10 . BOTTOM HEAD
11 . NOZZLE
12 . WIND AND SEISMIC LOAD
13 . SUPPORT
14 . LIFTING LUG
7
9
8
PAGE
98 ~ 99
34 ~ 40
41 ~ 81
82 ~ 86
87 ~ 97
21 ~ 33
10
3
4
11 ~ 20
CONTENTS
5 ~ 6
ITEM NO. : T-1201 2
ITEM NAME : SURGE TANK
CODE
FLUID
DESIGN PRESSURE
OPERATING PRESSURE
DESIGN TEMPERATURE
OPERATING TEMPERATURE
HYDRO. TEST PRESSURE
PNEUMATIC TEST PRESSURE
CORROSION ALLOWANCE
RADIOGRAPHIC TEST (S / H)
JOINT EFFICIENCY (S / H)
POST WELD HEAT TREATMENT
MINIMUM DESIGN METAL TEMPERATURE
INSULATION
WIND
SEISMIC
mm
40 (ASCE 7-93)
ZONE 2A (UBC-1997)
-20 oC
-
0.75
SPOR / FULL
mm
100 (HOT)
MpaG
ASME SEC.Ⅷ DIV.1 - 2004ED. + 2006ADD.
MpaG
SHELL
STC
0.7
0.777
25
NO
MpaG
oC
0.85 / 1.0
MpaG
MpaG
0.91
MpaG
MAWP (HOT & CORRODED)
MAP (NEW & COLD)
DESIGN DATA
oC
0.18
0.08
50
ITEM NO. : T-1201 3
Settings Summary
COMPRESS Build 6254
Units: SI
Datum Line Location: 0.00 mm from bottom seam
Design
ASME Section VIII Division 1, 2004 Edition, A06 Addenda Metric
Design or Rating: Get Thickness from Pressure
Minimum thickness: 1.50 mm per UG-16(b)
Design for cold shut down only: No
Design for lethal service (full radiography required): No
Design nozzles for: Design P, find nozzle MAWP and MAP
Corrosion weight loss: 100% of theoretical loss
UG-23 Stress Increase: 1.20
Skirt/legs stress increase: 1.0
Minimum nozzle projection: 119.99 mm
Juncture calculations for α > 30 only: Yes
Preheat P-No 1 Materials > 1.25" and <= 1.50" thick: NoButt welds are tapered per Figure UCS-66.3(a).
Hydro/Pneumatic Test
Shop Hydrotest Pressure: 1.3 times vessel MAWP
Test liquid specific gravity: 1.00
Maximum stress during test: 90% of yield
Required Marking - UG-116
UG-116 (e) Radiography: RT4
UG-116 (f) Postweld heat treatment: None
Code Interpretations
Use Code Case 2547: No
Apply interpretation VIII-1-83-66: Yes
Apply interpretation VIII-1-86-175: Yes
Apply interpretation VIII-1-83-115: Yes
Apply interpretation VIII-1-01-37: Yes
Disallow UG-20(f) exemptions: No
UG-22 Loadings
UG-22 (a) Internal or External Design Pressure : Yes
UG-22 (b) Weight of the vessel and normal contents under operating or test conditions: Yes
UG-22 (c) Superimposed static reactions from weight of attached equipment (external loads): No
UG-22 (d)(2) Vessel supports such as lugs, rings, skirts, saddles and legs: Yes
UG-22 (f) Wind reactions: Yes
UG-22 (f) Seismic reactions: YesNote: UG-22 (b),(c) and (f) loads only considered when supports are present.
ITEM NO. : T-1201 4
Nozzle Schedule
Nozzlemark Service Size
Materials
Nozzle Impact Norm Fine Grain Pad Impact Norm Fine Grain Flange
M M/H 445.20 IDx6.00 SA-240 304 No No No SA-240 304 No No No SO A182 F304 Class 150
N1 Inlet Nozzle 2" Sch 40S (Std) DN 50 SA-312 TP304 Wld & smls pipe No No No SA-240 304 No No No SO A182 F304 Class 150
N10 Spare Valve 2" Sch 40S (Std) DN 50 SA-312 TP304 Wld & smls pipe No No No SA-240 304 No No No SO A182 F304 Class 150
N3 Spare Valve 2" Sch 40S (Std) DN 50 SA-312 TP304 Wld & smls pipe No No No SA-240 304 No No No SO A182 F304 Class 150
N4a LT Conn. 3" Sch 40S (Std) DN 80 SA-312 TP304 Wld & smls pipe No No No SA-240 304 No No No SO A182 F304 Class 150
N4b LT Conn. 3" Sch 40S (Std) DN 80 SA-312 TP304 Wld & smls pipe No No No SA-240 304 No No No SO A182 F304 Class 150
N5 PT Conn. 2" Sch 40S (Std) DN 50 SA-312 TP304 Wld & smls pipe No No No SA-240 304 No No No SO A182 F304 Class 150
ITEM NO. : T-1201 5
Nozzle Summary
Nozzlemark
OD(mm)
tn
(mm)Req t
n(mm)
A1? A2?Shell Reinforcement
Pad Corr(mm)
Aa/A
r(%)
Nom t(mm)
Design t(mm)
User t(mm)
Width(mm)
tpad
(mm)
M 457.20 6.00 4.30 Yes Yes 5.10* 4.30 96.40 6.00 0.00 100.0
N1 60.33 3.91 3.91 Yes Yes 5.10* N/A 41.21 6.00 0.00 Exempt
N10 60.33 3.91 3.91 Yes Yes 6.00 N/A 44.84 6.00 0.00 Exempt
N3 60.33 3.91 3.91 Yes Yes 5.10* N/A 41.21 6.00 0.00 Exempt
N4a 88.90 5.49 5.49 Yes Yes 5.10* N/A 45.55 6.00 0.00 Exempt
N4b 88.90 5.49 5.49 Yes Yes 5.10* N/A 45.55 6.00 0.00 Exempt
N5 60.33 3.91 3.91 Yes Yes 5.10* N/A 44.84 6.00 0.00 Exempt
tn: Nozzle thickness
Req tn: Nozzle thickness required per UG-45/UG-16
Nom t: Vessel wall thickness
Design t: Required vessel wall thickness due to pressure + corrosion allowance per UG-37
User t: Local vessel wall thickness (near opening)
Aa: Area available per UG-37, governing condition
Ar: Area required per UG-37, governing condition
Corr: Corrosion allowance on nozzle wall
* Head minimum thickness after forming
ITEM NO. : T-1201 6
Pressure Summary
Pressure Summary for Chamber bounded by Bottom Head and Top Head
IdentifierP
Design( kPa)
T
Design(°C)
MAWP( kPa)
MAP( kPa)
MDMT(°C)
MDMTExemption
Total Corrosion
Allowance(mm)
ImpactTest
Top Head 180.0 50.0 857.48 1004.70 -196.0 Note 1 0.75 No
Straight Flange on Top Head 180.0 50.0 1029.40 1176.81 -196.0 Note 2 0.75 No
Shell 180.0 50.0 850.22 1000.28 -196.0 Note 2 0.75 No
Straight Flange on Bottom Head 180.0 50.0 1004.34 1176.81 -196.0 Note 2 0.75 No
Bottom Head 180.0 50.0 827.37 1004.70 -196.0 Note 1 0.75 No
Support Leg 180.0 50.0 700.46 N/A N/A N/A N/A N/A
M/H (M) 180.0 50.0 700.46 777.06 -48.0 Nozzle Note 3; Pad note 2 0.00 No
Inlet Nozzle (N1) 180.0 50.0 951.24 1115.98 -48.0 Nozzle Note 3; Pad note 2 0.00 No
Spare Valve (N10) 180.0 50.0 1005.81 1176.32 -48.0 Nozzle Note 3; Pad note 2 0.00 No
Spare Valve (N3) 180.0 50.0 951.24 1115.98 -48.0 Nozzle Note 3; Pad note 2 0.00 No
LT Conn. (N4a) 180.0 50.0 951.24 1115.98 -48.0 Nozzle Note 3; Pad note 2 0.00 No
LT Conn. (N4b) 180.0 50.0 919.24 1115.98 -48.0 Nozzle Note 3; Pad note 2 0.00 No
PT Conn. (N5) 180.0 50.0 951.24 1115.98 -48.0 Nozzle Note 3; Pad note 2 0.00 No
Chamber design MDMT is -20.00°CChamber rated MDMT is -48.00°C @ 700.46 kPaChamber MAWP was used in the MDMT determination
Chamber MAWP hot & corroded is 700.46 kPa @ 50.0°C
Chamber MAP cold & new is 777.06 kPa @ 20.0°C
This pressure chamber is not designed for external pressure.
Notes for MDMT Rating:
Note # Exemption Details
1. Material Rated MDMT per UHA-51(d)(1)(a) = -196 °C
2. Rated MDMT per UHA-51(d)(1)(a) = -196 °C
3.Flange rating governs:Flange rated MDMT = -196 °CBolts rated MDMT per Fig UCS-66 note (e) = -48 °C
Per UHA-51(d)(1)(a)
Design notes are available on the Settings Summary page.
ITEM NO. : T-1201 7
Thickness Summary
ComponentIdentifier
Material Diameter(mm)
Length(mm)
Nominal t(mm)
Design t(mm)
JointE
Load
Top Head SA-240 304 1400.00 ID 355.10 5.10* 1.66 1.0000 Internal
Straight Flange on Top Head SA-240 304 1400.00 ID 20.00 6.00 1.67 1.0000 Internal
Shell SA-240 304 1400.00 ID 1960.00 6.00 1.98 0.8500 Internal
Straight Flange on Bottom Head SA-240 304 1400.00 ID 20.00 6.00 1.79 1.0000 Internal
Bottom Head SA-240 304 1400.00 ID 355.10 5.10* 1.82 1.0000 Internal
Nominal t: Vessel wall nominal thickness
Design t: Required vessel thickness due to governing loading + corrosion
Joint E: Longitudinal seam joint efficiency
* Head minimum thickness after forming
Load
internal: Circumferential stress due to internal pressure governs
external: External pressure governs
Wind: Combined longitudinal stress of pressure + weight + wind governs
Seismic: Combined longitudinal stress of pressure + weight + seismic governs
ITEM NO. : T-1201 8
Weight Summary
ComponentWeight ( kg) Contributed by Vessel Elements
MetalNew*
Metal
Corroded*Insulation &
Supports Lining Piping+ Liquid
OperatingLiquid
TestLiquid
Top Head 90.20 77.15 114.39 0.00 0.00 0.00 439.85
Shell 416.83 364.96 282.75 0.00 0.00 3,897.79 3,015.03
Bottom Head 97.27 83.18 114.39 0.00 0.00 575.62 390.38
Support Leg 297.82 297.82 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00
TOTAL: 902.12 823.12 511.53 0.00 0.00 4,473.41 3,845.26
* Shells with attached nozzles have weight reduced by material cut out for opening.
Component
Weight ( kg) Contributed by Attachments
Body Flanges Nozzles &Flanges Packed
BedsLadders &Platforms
Trays &Supports
Rings &Clips
VerticalLoads
New Corroded New Corroded
Top Head 0.00 0.00 231.06 230.98 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00
Shell 0.00 0.00 6.69 6.68 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00
Bottom Head 0.00 0.00 6.51 6.51 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00
Support Leg 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00
TOTAL: 0.00 0.00 244.26 244.17 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00
Vessel operating weight, Corroded: 6,052 kg
Vessel operating weight, New: 6,131 kg
Vessel empty weight, Corroded: 1,579 kg
Vessel empty weight, New: 1,658 kg
Vessel test weight, New: 5,142 kg
Vessel center of gravity location - from datum - lift condition
Vessel Lift Weight, New: 1,296 kg
Center of Gravity: 884.04 mm
Vessel Capacity
Vessel Capacity** (New): 3,797 liters
Vessel Capacity** (Corroded): 3,807 liters**The vessel capacity does not include volume of nozzle, piping or other attachments.
ITEM NO. : T-1201 9
Hydrostatic Test
Shop test pressure determination for Chamber bounded by Bottom Head and Top Head based on MAWP per UG-99(b)
Shop hydrostatic test gauge pressure is 910.59 kPa at 20 °C (the chamber MAWP = 700.46 kPa)
The shop test is performed with the vessel in the horizontal position.
IdentifierLocal testpressure
kPa
Test liquidstatic head
kPa
UG-99stressratio
UG-99pressure
factor
Top Head (1) 924.31 13.72 1 1.30
Straight Flange on Top Head 924.31 13.72 1 1.30
Shell 924.31 13.72 1 1.30
Straight Flange on Bottom Head 924.31 13.72 1 1.30
Bottom Head 924.31 13.72 1 1.30
Inlet Nozzle (N1) 912.81 2.22 1 1.30
LT Conn. (N4a) 917.84 7.24 1 1.30
LT Conn. (N4b) 917.84 7.24 1 1.30
M/H (M) 919.63 9.04 1 1.30
PT Conn. (N5) 915.63 5.04 1 1.30
Spare Valve (N10) 926.08 15.48 1 1.30
Spare Valve (N3) 922.61 12.02 1 1.30
Notes:(1) Top Head limits the UG-99 stress ratio.(2) The zero degree angular position is assumed to be up, and the test liquid height is assumed to the top-most flange.
The field test condition has not been investigated for the Chamber bounded by Bottom Head and Top Head.
ITEM NO. : T-1201 10
Top Head
ASME Section VIII, Division 1, 2004 Edition, A06 Addenda Metric
Component: Ellipsoidal HeadMaterial Specification: SA-240 304 (II-D Metric p.82, ln. 38)Material Rated MDMT per UHA-51(d)(1)(a) = -196 °C
Internal design pressure: P = 180 kPa @ 50 °C
Static liquid head:
Ps= 0 kPa (SG=1.47, Hs=0 mm Operating head)Pth= 13.7178 kPa (SG=1, Hs=1400 mm Horizontal test head)
Corrosion allowance: Inner C = 0.75 mm Outer C = 0 mm
Design MDMT = -20°C No impact test performedRated MDMT = -196°C Material is not normalized
Material is not produced to fine grain practicePWHT is not performedDo not Optimize MDMT / Find MAWP
Radiography: Category A joints - Full UW-11(a) Type 1 Head to shell seam - Spot UW-11(a)(5)(b) Type 1
Estimated weight*: new = 90.2 kg corr = 77.1 kgCapacity*: new = 390 liters corr = 391.6 liters* includes straight flange
Inner diameter = 1400 mmMinimum head thickness = 5.1 mmHead ratio D/2h = 2 (new)Head ratio D/2h = 1.9979 (corroded)Straight flange length Lsf = 20 mmNominal straight flange thickness tsf = 6 mm
Insulation thk*: 100 mm density: 250 kg/m3 weight: 64.3903 kgInsulation support ring spacing: 1,500 mm individual weight: 50 kg total weight: 50 kg* includes straight flange if applicable
Results Summary
The governing condition is UG-16.Minimum thickness per UG-16 = 1.5 mm + 0.75 mm = 2.25 mmDesign thickness due to internal pressure (t) = 1.66 mmMaximum allowable working pressure (MAWP) = 857.4805 kPaMaximum allowable pressure (MAP) = 1004.696 kPa
K (Corroded)
K=(1/6)*[2 + (D / (2*h))2]=(1/6)*[2 + (1401.5 / (2*350.75))2]=0.998577
K (New)
K=(1/6)*[2 + (D / (2*h))2]=(1/6)*[2 + (1400 / (2*350))2]=1
Design thickness for internal pressure, (Corroded at 50 °C) Appendix 1-4(c)
t = P*D*K / (2*S*E - 0.2*P) + Corrosion= 180*1401.5*0.998577 / (2*138000*1 - 0.2*180) + 0.75= 1.66 mm
The head internal pressure design thickness is 1.66 mm.
Maximum allowable working pressure, (Corroded at 50 °C) Appendix 1-4(c)
P = 2*S*E*t / (K*D + 0.2*t) - Ps= 2*138000*1*4.35 / (0.998577*1401.5 +0.2*4.35) - 0
ITEM NO. : T-1201 11
= 857.4805 kPa
The maximum allowable working pressure (MAWP) is 857.4805 kPa.
Maximum allowable pressure, (New at 20 °C) Appendix 1-4(c)
P = 2*S*E*t / (K*D + 0.2*t) - Ps= 2*138000*1*5.1 / (1*1400 +0.2*5.1) - 0= 1004.696 kPa
The maximum allowable pressure (MAP) is 1004.696 kPa.
% Forming strain - UHA-44(a)(2)(b)
= (75*t / Rf)*(1 - Rf / Ro)
= (75*6 / 241)*(1 - 241 / ϒ⊆)
= 1.8672%
ITEM NO. : T-1201 12
Straight Flange on Top Head
ASME Section VIII Division 1, 2004 Edition, A06 Addenda Metric
Component: Straight FlangeMaterial specification: SA-240 304 (II-D Metric p. 82, ln. 38)Rated MDMT per UHA-51(d)(1)(a) = -196 °C
Internal design pressure: P = 180 kPa @ 50°C
Static liquid head:
Ps =0.0000 kPa (SG=1.4700, Hs=0.00 mm Operating head)Pth =13.7178 kPa (SG=1.0000, Hs=1400.00 mm, Horizontal test head)
Corrosion allowance: Inner C = 0.75 mm Outer C = 0.00 mm
Design MDMT = -20.00°C No impact test performedRated MDMT = -196.00°C Material is not normalized
Material is not produced to Fine Grain PracticePWHT is not performed
Radiography: Longitudinal joint - Full UW-11(a) Type 1Circumferential joint - Spot UW-11(a)(5)b Type 1
Estimated weight: New = 4.2547 kg corr = 3.7253 kgCapacity: New = 30.7876 liters corr = 30.8536 litersID = 1400.00 mmLength Lc = 20.00 mmt = 6.00 mm
Insulation thk: 100.00 mm density: 250.0000 kg/m©ø Weight: 0.0000 kg
Design thickness, (at 50.00°C) UG-27(c)(1)
t = P*R/(S*E - 0.60*P) + Corrosion= 180.00*700.75/(138000*1.00 - 0.60*180.00) + 0.75= 1.6662 mm
Maximum allowable working pressure, (at 50.00°C) UG-27(c)(1)
P = S*E*t/(R + 0.60*t) - Ps= 138000*1.00*5.2507 / (700.75 + 0.60*5.2507) - 0.0000= 1029.4032 kPa
Maximum allowable pressure, (at 20.00°C) UG-27(c)(1)
P = S*E*t/(R + 0.60*t)= 138000*1.00*6.0000 / (700.00 + 0.60*6.0000)= 1176.8051 kPa
% Forming Strain - UHA-44(a)(2)(a)
= (50 * t / Rf) * (1 - Rf / Ro)= (50 * 6.00 / 703.0000) * (1 - 703.0000 / ∞)= 0.4267 %
Design thickness = 1.67 mm
The governing condition is due to internal pressure.
The cylinder thickness of 6.00 mm is adequate.
Thickness Required Due to Pressure + External Loads
Condition Pressure P (kPa)
Allowable StressBefore UG-23
Stress Increase (MPa)
Temperature (°C) Corrosion C(mm) Load Req'd Thk Due to Tension
(mm)
Req'd Thk Due toCompression
(mm)
St Sc
Operating, Hot & Corroded 180.00 138.00 58.85 50.00 0.7500 Wind 0.4462 0.4377
ITEM NO. : T-1201 13
Seismic 0.4482 0.4345
Operating, Hot & New 180.00 138.00 62.16 50.00 0.0000 Wind 0.4455 0.4370
Seismic 0.4476 0.4337
Hot Shut Down, Corroded 0.00 138.00 58.85 50.00 0.7500 Wind 0.0034 0.0204
Seismic 0.0003 0.0267
Hot Shut Down, New 0.00 138.00 62.16 50.00 0.0000 Wind 0.0037 0.0197
Seismic 0.0001 0.0259
Empty, Corroded 0.00 138.00 59.89 -17.78 0.7500 Wind 0.0034 0.0200
Seismic 0.0001 0.0260
Empty, New 0.00 138.00 63.32 -17.78 0.0000 Wind 0.0036 0.0194
Seismic -0.0000 0.0252
Hot Shut Down, Corroded, Weight & EccentricMoments Only 0.00 138.00 58.85 50.00 0.7500 Weight 0.0056 0.0230
Allowable Compressive Stress, Hot and Corroded- ScHC, (table HA-1 Metric)
A = 0.125 / (Ro / t)
= 0.125 / (706.0000 / 5.2507)
= 0.000930
B = 58.8502 MPa
S = 138.0000 / 1.0000
= 138.0000 MPa
ScHC = 58.8502 MPa
Allowable Compressive Stress, Hot and New- ScHN, (table HA-1 Metric)
A = 0.125 / (Ro / t)
= 0.125 / (706.0000 / 6.0000)
= 0.001062
B = 62.1552 MPa
S = 138.0000 / 1.0000
= 138.0000 MPa
ScHN = 62.1552 MPa
Allowable Compressive Stress, Cold and New- ScCN, (table HA-1 Metric)
A = 0.125 / (Ro / t)
= 0.125 / (706.0000 / 6.0000)
= 0.001062
B = 63.3152 MPa
S = 138.0000 / 1.0000
= 138.0000 MPa
ScCN = 63.3152 MPa
Allowable Compressive Stress, Cold and Corroded- ScCC, (table HA-1 Metric)
A = 0.125 / (Ro / t)
= 0.125 / (706.0000 / 5.2507)
= 0.000930
B = 59.8931 MPa
S = 138.0000 / 1.0000
= 138.0000 MPa
ScCC = 59.8931 MPa
ITEM NO. : T-1201 14
Allowable Compressive Stress, Vacuum and Corroded- ScVC, (table HA-1 Metric)
A = 0.125 / (Ro / t)
= 0.125 / (706.0000 / 5.2507)
= 0.000930
B = 58.8502 MPa
S = 138.0000 / 1.0000
= 138.0000 MPa
ScVC = 58.8502 MPa
Operating, Hot & Corroded, Wind, Bottom Seam
tp = P*R/(2*St*Ks*Ec + 0.40*|P|) (Pressure)
= 180.00*700.7493/(2*138000*1.2000*0.85 + 0.40*|180.0000|)
= 0.45 mm
tm = M/(π*Rm2*St*Ks*Ec) * MetricFactor (bending)
= 931/(π*703.37462*138000*1.2000*0.85) * 106
= 0.00 mm
tw = W/(2*π*Rm*St*Ks*Ec) * MetricFactor (Weight)
= 379/(2*π*703.3746*138000*1.2000*0.85) * 104
= 0.01 mm
tt = tp + tm - tw (total required, tensile)
= 0.447935 + 0.004256 - (0.005971)
= 0.45 mm
tc = |tmc + twc - tpc| (total, net tensile)
= |0.004256 + (0.005971) - (0.447935)|
= 0.44 mm
Maximum allowable working pressure, Longitudinal Stress
P = 2*St*Ks*Ec*(t-tm+tw) / (R - 0.40*(t-tm+tw))
= 2*138000*1.2000*0.85*(5.2507-0.004256+(0.005971)) / (700.7493 - 0.40*(5.2507-0.004256+(0.005971)))
= 2116.46 kPa
Operating, Hot & New, Wind, Bottom Seam
tp = P*R/(2*St*Ks*Ec + 0.40*|P|) (Pressure)
= 180.00*700.0000/(2*138000*1.2000*0.85 + 0.40*|180.0000|)
= 0.45 mm
tm = M/(π*Rm2*St*Ks*Ec) * MetricFactor (bending)
= 931/(π*703.00002*138000*1.2000*0.85) * 106
= 0.00 mm
tw = W/(2*π*Rm*St*Ks*Ec) * MetricFactor (Weight)
= 393/(2*π*703.0000*138000*1.2000*0.85) * 104
= 0.01 mm
tt = tp + tm - tw (total required, tensile)
= 0.447456 + 0.004261 - (0.006198)
= 0.45 mm
tc = |tmc + twc - tpc| (total, net tensile)
= |0.004261 + (0.006198) - (0.447456)|
= 0.44 mm
Maximum allowable working pressure, Longitudinal Stress
P = 2*St*Ks*Ec*(t-tm+tw) / (R - 0.40*(t-tm+tw))
= 2*138000*1.2000*0.85*(6.0000-0.004261+(0.006198)) / (700.0000 - 0.40*(6.0000-0.004261+(0.006198)))
= 2422.11 kPa
ITEM NO. : T-1201 15
Hot Shut Down, Corroded, Wind, Bottom Seam
tp = 0.00 mm (Pressure)
tm = M/(π*Rm2*Sc*Ks) * MetricFactor (bending)
= 931/(π*703.37462*58850*1.2000) * 106
= 0.01 mm
tw = W/(2*π*Rm*Sc*Ks) * MetricFactor (Weight)
= 379/(2*π*703.3746*58850*1.2000) * 104
= 0.01 mm
tt = |tp + tm - tw| (total, netcompressive)
= |0.000000 + 0.008483 - (0.011902)|
= 0.00 mm
tc = tmc + twc - tpc(total required,compressive)
= 0.008483 + (0.011902) - (0.000000)
= 0.02 mm
Hot Shut Down, New, Wind, Bottom Seam
tp = 0.00 mm (Pressure)
tm = M/(π*Rm2*Sc*Ks) * MetricFactor (bending)
= 931/(π*703.00002*62155*1.2000) * 106
= 0.01 mm
tw = W/(2*π*Rm*Sc*Ks) * MetricFactor (Weight)
= 393/(2*π*703.0000*62155*1.2000) * 104
= 0.01 mm
tt = |tp + tm - tw| (total, netcompressive)
= |0.000000 + 0.008042 - (0.011697)|
= 0.00 mm
tc = tmc + twc - tpc(total required,compressive)
= 0.008042 + (0.011697) - (0.000000)
= 0.02 mm
Empty, Corroded, Wind, Bottom Seam
tp = 0.00 mm (Pressure)
tm = M/(π*Rm2*Sc*Ks) * MetricFactor (bending)
= 931/(π*703.37462*59893*1.2000) * 106
= 0.01 mm
tw = W/(2*π*Rm*Sc*Ks) * MetricFactor (Weight)
= 379/(2*π*703.3746*59893*1.2000) * 104
= 0.01 mm
tt = |tp + tm - tw| (total, netcompressive)
= |0.000000 + 0.008335 - (0.011694)|
= 0.00 mm
tc = tmc + twc - tpc(total required,compressive)
= 0.008335 + (0.011694) - (0.000000)
= 0.02 mm
Empty, New, Wind, Bottom Seam
tp = 0.00 mm (Pressure)
tm = M/(π*Rm2*Sc*Ks) * MetricFactor (bending)
ITEM NO. : T-1201 16
= 931/(π*703.00002*63315*1.2000) * 106
= 0.01 mm
tw = W/(2*π*Rm*Sc*Ks) * MetricFactor (Weight)
= 393/(2*π*703.0000*63315*1.2000) * 104
= 0.01 mm
tt = |tp + tm - tw| (total, netcompressive)
= |0.000000 + 0.007895 - (0.011483)|
= 0.00 mm
tc = tmc + twc - tpc(total required,compressive)
= 0.007895 + (0.011483) - (0.000000)
= 0.02 mm
Hot Shut Down, Corroded, Weight & Eccentric Moments Only, Bottom Seam
tp = 0.00 mm (Pressure)
tm = M/(π*Rm2*Sc*Ks) * MetricFactor (bending)
= 797/(π*703.37462*58850*1.0000) * 106
= 0.01 mm
tw = W/(2*π*Rm*Sc*Ks) * MetricFactor (Weight)
= 379/(2*π*703.3746*58850*1.0000) * 104
= 0.01 mm
tt = |tp + tm - tw| (total, netcompressive)
= |0.000000 + 0.008711 - (0.014282)|
= 0.01 mm
tc = tmc + twc - tpc(total required,compressive)
= 0.008711 + (0.014282) - (0.000000)
= 0.02 mm
Operating, Hot & Corroded, Seismic, Bottom Seam
tp = P*R/(2*St*Ks*Ec + 0.40*|P|) (Pressure)
= 180.00*700.7493/(2*138000*1.2000*0.85 + 0.40*|180.0000|)
= 0.45 mm
tm = M/(π*Rm2*St*Ks*Ec) * MetricFactor (bending)
= 1364/(π*703.37462*138000*1.2000*0.85) * 106
= 0.01 mm
tw = W/(2*π*Rm*St*Ks*Ec) * MetricFactor (Weight)
= 379/(2*π*703.3746*138000*1.2000*0.85) * 104
= 0.01 mm
tt = tp + tm - tw (total required, tensile)
= 0.447935 + 0.006237 - (0.005971)
= 0.45 mm
twc = (1 + VAccel)*W/(2*π*Rm*St*Ks*Ec) * MetricFactor (Weight)
= 1.2000*379/(2*π*703.3746*138000*1.2000*0.85) * 104
= 0.01 mm
tc = |tmc + twc - tpc| (total, net tensile)
= |0.006237 + (0.007165) - (0.447935)|
= 0.43 mm
Maximum allowable working pressure, Longitudinal Stress
P = 2*St*Ks*Ec*(t-tm+tw) / (R - 0.40*(t-tm+tw))
ITEM NO. : T-1201 17
= 2*138000*1.2000*0.85*(5.2507-0.006237+(0.005971)) / (700.7493 - 0.40*(5.2507-0.006237+(0.005971)))
= 2115.66 kPa
Operating, Hot & New, Seismic, Bottom Seam
tp = P*R/(2*St*Ks*Ec + 0.40*|P|) (Pressure)
= 180.00*700.0000/(2*138000*1.2000*0.85 + 0.40*|180.0000|)
= 0.45 mm
tm = M/(π*Rm2*St*Ks*Ec) * MetricFactor (bending)
= 1379/(π*703.00002*138000*1.2000*0.85) * 106
= 0.01 mm
tw = W/(2*π*Rm*St*Ks*Ec) * MetricFactor (Weight)
= 393/(2*π*703.0000*138000*1.2000*0.85) * 104
= 0.01 mm
tt = tp + tm - tw (total required, tensile)
= 0.447456 + 0.006310 - (0.006198)
= 0.45 mm
twc = (1 + VAccel)*W/(2*π*Rm*St*Ks*Ec) * MetricFactor (Weight)
= 1.2000*393/(2*π*703.0000*138000*1.2000*0.85) * 104
= 0.01 mm
tc = |tmc + twc - tpc| (total, net tensile)
= |0.006310 + (0.007438) - (0.447456)|
= 0.43 mm
Maximum allowable working pressure, Longitudinal Stress
P = 2*St*Ks*Ec*(t-tm+tw) / (R - 0.40*(t-tm+tw))
= 2*138000*1.2000*0.85*(6.0000-0.006310+(0.006198)) / (700.0000 - 0.40*(6.0000-0.006310+(0.006198)))
= 2421.29 kPa
Hot Shut Down, Corroded, Seismic, Bottom Seam
tp = 0.00 mm (Pressure)
tm = M/(π*Rm2*St*Ks*Ec) * MetricFactor (bending)
= 1364/(π*703.37462*138000*1.2000*0.85) * 106
= 0.01 mm
tw = W/(2*π*Rm*St*Ks*Ec) * MetricFactor (Weight)
= 379/(2*π*703.3746*138000*1.2000*0.85) * 104
= 0.01 mm
tt = tp + tm - tw (total required, tensile)
= 0.000000 + 0.006237 - (0.005971)
= 0.00 mm
tmc = M/(π*Rm2*Sc*Ks) * MetricFactor (bending)
= 1364/(π*703.37462*58850*1.2000) * 106
= 0.01 mm
twc = (1 + VAccel)*W/(2*π*Rm*Sc*Ks) * MetricFactor (Weight)
= 1.2000*379/(2*π*703.3746*58850*1.2000) * 104
= 0.01 mm
tc = tmc + twc - tpc (total required, compressive)
= 0.012431 + (0.014282) - (0.000000)
= 0.03 mm
Hot Shut Down, New, Seismic, Bottom Seam
tp = 0.00 mm (Pressure)
tm = M/(π*Rm2*St*Ks*Ec) * MetricFactor (bending)
ITEM NO. : T-1201 18
= 1379/(π*703.00002*138000*1.2000*0.85) * 106
= 0.01 mm
tw = W/(2*π*Rm*St*Ks*Ec) * MetricFactor (Weight)
= 393/(2*π*703.0000*138000*1.2000*0.85) * 104
= 0.01 mm
tt = tp + tm - tw (total required, tensile)
= 0.000000 + 0.006310 - (0.006198)
= 0.00 mm
tmc = M/(π*Rm2*Sc*Ks) * MetricFactor (bending)
= 1379/(π*703.00002*62155*1.2000) * 106
= 0.01 mm
twc = (1 + VAccel)*W/(2*π*Rm*Sc*Ks) * MetricFactor (Weight)
= 1.2000*393/(2*π*703.0000*62155*1.2000) * 104
= 0.01 mm
tc = tmc + twc - tpc (total required, compressive)
= 0.011909 + (0.014037) - (0.000000)
= 0.03 mm
Empty, Corroded, Seismic, Bottom Seam
tp = 0.00 mm (Pressure)
tm = M/(π*Rm2*St*Ks*Ec) * MetricFactor (bending)
= 1339/(π*703.37462*138000*1.2000*0.85) * 106
= 0.01 mm
tw = W/(2*π*Rm*St*Ks*Ec) * MetricFactor (Weight)
= 379/(2*π*703.3746*138000*1.2000*0.85) * 104
= 0.01 mm
tt = tp + tm - tw (total required, tensile)
= 0.000000 + 0.006121 - (0.005971)
= 0.00 mm
tmc = M/(π*Rm2*Sc*Ks) * MetricFactor (bending)
= 1339/(π*703.37462*59893*1.2000) * 106
= 0.01 mm
twc = (1 + VAccel)*W/(2*π*Rm*Sc*Ks) * MetricFactor (Weight)
= 1.2000*379/(2*π*703.3746*59893*1.2000) * 104
= 0.01 mm
tc = tmc + twc - tpc (total required, compressive)
= 0.011988 + (0.014033) - (0.000000)
= 0.03 mm
Empty, New, Seismic, Bottom Seam
tp = 0.00 mm (Pressure)
tm = M/(π*Rm2*St*Ks*Ec) * MetricFactor (bending)
= 1352/(π*703.00002*138000*1.2000*0.85) * 106
= 0.01 mm
tw = W/(2*π*Rm*St*Ks*Ec) * MetricFactor (Weight)
= 393/(2*π*703.0000*138000*1.2000*0.85) * 104
= 0.01 mm
tt = tp + tm - tw (total required, tensile)
= 0.000000 + 0.006188 - (0.006198)
= -0.00 mm
tmc = M/(π*Rm2*Sc*Ks) * MetricFactor (bending)
= 1352/(π*703.00002*63315*1.2000) * 106
ITEM NO. : T-1201 19
= 0.01 mm
twc = (1 + VAccel)*W/(2*π*Rm*Sc*Ks) * MetricFactor (Weight)
= 1.2000*393/(2*π*703.0000*63315*1.2000) * 104
= 0.01 mm
tc = tmc + twc - tpc (total required, compressive)
= 0.011463 + (0.013780) - (0.000000)
= 0.03 mm
ITEM NO. : T-1201 20
Shell
ASME Section VIII Division 1, 2004 Edition, A06 Addenda Metric
Component: CylinderMaterial specification: SA-240 304 (II-D Metric p. 82, ln. 38)Rated MDMT per UHA-51(d)(1)(a) = -196 °C
Internal design pressure: P = 180 kPa @ 50°C
Static liquid head:
Ps =24.7744 kPa (SG=1.4700, Hs=1720.00 mm Operating head)Pth =13.7178 kPa (SG=1.0000, Hs=1400.00 mm, Horizontal test head)
Corrosion allowance: Inner C = 0.75 mm Outer C = 0.00 mm
Design MDMT = -20.00°C No impact test performedRated MDMT = -196.00°C Material is not normalized
Material is not produced to Fine Grain PracticePWHT is not performed
Radiography: Longitudinal joint - Spot UW-11(b) Type 1Top circumferential joint - Spot UW-11(a)(5)b Type 1Bottom circumferential joint - Spot UW-11(a)(5)b Type 1
Estimated weight: New = 416.9629 kg corr = 365.0841 kgCapacity: New = 3017.1858 liters corr = 3023.6482 litersID = 1400.00 mmLength Lc = 1960.00 mmt = 6.00 mm
Insulation thk: 100.00 mm density: 250.0000 kg/m©ø Weight: 232.7544 kgInsulation SupportSpacing: 1500.00 mm Individual Support Weight:50.0000 kg Total Support
Weight: 50.0000 kg
Design thickness, (at 50.00°C) UG-27(c)(1)
t = P*R/(S*E - 0.60*P) + Corrosion= 204.77*700.75/(138000*0.85 - 0.60*204.77) + 0.75= 1.9761 mm
Maximum allowable working pressure, (at 50.00°C) UG-27(c)(1)
P = S*E*t/(R + 0.60*t) - Ps= 138000*0.85*5.2507 / (700.75 + 0.60*5.2507) - 24.7744= 850.2183 kPa
Maximum allowable pressure, (at 20.00°C) UG-27(c)(1)
P = S*E*t/(R + 0.60*t)= 138000*0.85*6.0000 / (700.00 + 0.60*6.0000)= 1000.2843 kPa
% Forming Strain - UHA-44(a)(2)(a)
= (50 * t / Rf) * (1 - Rf / Ro)= (50 * 6.00 / 703.0000) * (1 - 703.0000 / ∞)= 0.4267 %
Design thickness = 1.98 mm
The governing condition is due to internal pressure.
The cylinder thickness of 6.00 mm is adequate.
Thickness Required Due to Pressure + External Loads
Condition Pressure P (kPa)
AllowableStress BeforeUG-23 Stress
Increase (MPa)
Temperature(°C)
Corrosion C(mm) Location Load Req'd Thk Due to
Tension (mm)Req'd Thk Due to
Compression (mm)
ITEM NO. : T-1201 21
St Sc
Operating, Hot & Corroded 180.00 138.00 58.85 50.00 0.7500Top Wind 0.3986 0.3429
Seismic 0.4671 0.2724
Bottom Wind 0.3683 0.3670
Seismic 0.3692 0.3634
Operating, Hot & New 180.00 138.00 62.16 50.00 0.0000Top Wind 0.3973 0.3416
Seismic 0.4673 0.2695
Bottom Wind 0.3670 0.3657
Seismic 0.3680 0.3619
Hot Shut Down, Corroded 0.00 138.00 58.85 50.00 0.7500Top Wind 0.0178 0.0887
Seismic 0.0863 0.2540
Bottom Wind 0.0292 0.0323
Seismic 0.0270 0.0407
Hot Shut Down, New 0.00 138.00 62.16 50.00 0.0000Top Wind 0.0170 0.0860
Seismic 0.0869 0.2462
Bottom Wind 0.0296 0.0325
Seismic 0.0275 0.0409
Empty, Corroded 0.00 138.00 59.89 -17.78 0.7500Top Wind 0.0178 0.0871
Seismic 0.0265 0.1118
Bottom Wind 0.0287 0.0317
Seismic 0.0290 0.0375
Empty, New 0.00 138.00 63.32 -17.78 0.0000Top Wind 0.0170 0.0844
Seismic 0.0272 0.1113
Bottom Wind 0.0291 0.0319
Seismic 0.0293 0.0378
Hot Shut Down, Corroded, Weight &Eccentric Moments Only 0.00 138.00 58.85 50.00 0.7500 Top Weight 0.0194 0.0369
Bottom Weight 0.0367 0.0371
Allowable Compressive Stress, Hot and Corroded- ScHC, (table HA-1 Metric)
A = 0.125 / (Ro / t)
= 0.125 / (706.0000 / 5.2507)
= 0.000930
B = 58.8502 MPa
S = 138.0000 / 1.0000
= 138.0000 MPa
ScHC = 58.8502 MPa
Allowable Compressive Stress, Hot and New- ScHN, (table HA-1 Metric)
A = 0.125 / (Ro / t)
= 0.125 / (706.0000 / 6.0000)
= 0.001062
B = 62.1552 MPa
S = 138.0000 / 1.0000
= 138.0000 MPa
ScHN = 62.1552 MPa
Allowable Compressive Stress, Cold and New- ScCN, (table HA-1 Metric)
A = 0.125 / (Ro / t)
= 0.125 / (706.0000 / 6.0000)
= 0.001062
B = 63.3152 MPa
ITEM NO. : T-1201 22
S = 138.0000 / 1.0000
= 138.0000 MPa
ScCN = 63.3152 MPa
Allowable Compressive Stress, Cold and Corroded- ScCC, (table HA-1 Metric)
A = 0.125 / (Ro / t)
= 0.125 / (706.0000 / 5.2507)
= 0.000930
B = 59.8931 MPa
S = 138.0000 / 1.0000
= 138.0000 MPa
ScCC = 59.8931 MPa
Allowable Compressive Stress, Vacuum and Corroded- ScVC, (table HA-1 Metric)
A = 0.125 / (Ro / t)
= 0.125 / (706.0000 / 5.2507)
= 0.000930
B = 58.8502 MPa
S = 138.0000 / 1.0000
= 138.0000 MPa
ScVC = 58.8502 MPa
Operating, Hot & Corroded, Wind, Above Support Point
tp = P*R/(2*St*Ks*Ec + 0.40*|P|) (Pressure)
= 180.00*700.7493/(2*138000*1.2000*1.00 + 0.40*|180.0000|)
= 0.38 mm
tm = M/(π*Rm2*St*Ks*Ec) * MetricFactor (bending)
= 7161/(π*703.37462*138000*1.2000*1.00) * 106
= 0.03 mm
tw = W/(2*π*Rm*St*Ks*Ec) * MetricFactor (Weight)
= 746/(2*π*703.3746*138000*1.2000*1.00) * 104
= 0.01 mm
tt = tp + tm - tw (total required, tensile)
= 0.380759 + 0.027823 - (0.009994)
= 0.40 mm
tc = |tmc + twc - tpc| (total, net tensile)
= |0.027823 + (0.009994) - (0.380759)|
= 0.34 mm
Maximum allowable working pressure, Longitudinal Stress
P = 2*St*Ks*Ec*(t-tm+tw) / (R - 0.40*(t-tm+tw))
= 2*138000*1.2000*1.00*(5.2507-0.027823+(0.009994)) / (700.7493 - 0.40*(5.2507-0.027823+(0.009994)))
= 2480.66 kPa
Operating, Hot & New, Wind, Above Support Point
tp = P*R/(2*St*Ks*Ec + 0.40*|P|) (Pressure)
= 180.00*700.0000/(2*138000*1.2000*1.00 + 0.40*|180.0000|)
= 0.38 mm
tm = M/(π*Rm2*St*Ks*Ec) * MetricFactor (bending)
= 7161/(π*703.00002*138000*1.2000*1.00) * 106
= 0.03 mm
tw = W/(2*π*Rm*St*Ks*Ec) * MetricFactor (Weight)
ITEM NO. : T-1201 23
= 811/(2*π*703.0000*138000*1.2000*1.00) * 104
= 0.01 mm
tt = tp + tm - tw (total required, tensile)
= 0.380352 + 0.027854 - (0.010876)
= 0.40 mm
tc = |tmc + twc - tpc| (total, net tensile)
= |0.027854 + (0.010876) - (0.380352)|
= 0.34 mm
Maximum allowable working pressure, Longitudinal Stress
P = 2*St*Ks*Ec*(t-tm+tw) / (R - 0.40*(t-tm+tw))
= 2*138000*1.2000*1.00*(6.0000-0.027854+(0.010876)) / (700.0000 - 0.40*(6.0000-0.027854+(0.010876)))
= 2840.54 kPa
Hot Shut Down, Corroded, Wind, Above Support Point
tp = 0.00 mm (Pressure)
tm = M/(π*Rm2*St*Ks*Ec) * MetricFactor (bending)
= 7161/(π*703.37462*138000*1.2000*1.00) * 106
= 0.03 mm
tw = W/(2*π*Rm*St*Ks*Ec) * MetricFactor (Weight)
= 746/(2*π*703.3746*138000*1.2000*1.00) * 104
= 0.01 mm
tt = tp + tm - tw (total required, tensile)
= 0.000000 + 0.027823 - (0.009994)
= 0.02 mm
tmc = M/(π*Rm2*Sc*Ks) * MetricFactor (bending)
= 7161/(π*703.37462*58850*1.2000) * 106
= 0.07 mm
twc = W/(2*π*Rm*Sc*Ks) * MetricFactor (Weight)
= 746/(2*π*703.3746*58850*1.2000) * 104
= 0.02 mm
tc = tmc + twc - tpc (total required, compressive)
= 0.065244 + (0.023434) - (0.000000)
= 0.09 mm
Hot Shut Down, New, Wind, Above Support Point
tp = 0.00 mm (Pressure)
tm = M/(π*Rm2*St*Ks*Ec) * MetricFactor (bending)
= 7161/(π*703.00002*138000*1.2000*1.00) * 106
= 0.03 mm
tw = W/(2*π*Rm*St*Ks*Ec) * MetricFactor (Weight)
= 811/(2*π*703.0000*138000*1.2000*1.00) * 104
= 0.01 mm
tt = tp + tm - tw (total required, tensile)
= 0.000000 + 0.027854 - (0.010876)
= 0.02 mm
tmc = M/(π*Rm2*Sc*Ks) * MetricFactor (bending)
= 7161/(π*703.00002*62155*1.2000) * 106
= 0.06 mm
twc = W/(2*π*Rm*Sc*Ks) * MetricFactor (Weight)
= 811/(2*π*703.0000*62155*1.2000) * 104
= 0.02 mm
ITEM NO. : T-1201 24
tc = tmc + twc - tpc (total required, compressive)
= 0.061842 + (0.024147) - (0.000000)
= 0.09 mm
Empty, Corroded, Wind, Above Support Point
tp = 0.00 mm (Pressure)
tm = M/(π*Rm2*St*Ks*Ec) * MetricFactor (bending)
= 7161/(π*703.37462*138000*1.2000*1.00) * 106
= 0.03 mm
tw = W/(2*π*Rm*St*Ks*Ec) * MetricFactor (Weight)
= 746/(2*π*703.3746*138000*1.2000*1.00) * 104
= 0.01 mm
tt = tp + tm - tw (total required, tensile)
= 0.000000 + 0.027823 - (0.009994)
= 0.02 mm
tmc = M/(π*Rm2*Sc*Ks) * MetricFactor (bending)
= 7161/(π*703.37462*59893*1.2000) * 106
= 0.06 mm
twc = W/(2*π*Rm*Sc*Ks) * MetricFactor (Weight)
= 746/(2*π*703.3746*59893*1.2000) * 104
= 0.02 mm
tc = tmc + twc - tpc (total required, compressive)
= 0.064108 + (0.023026) - (0.000000)
= 0.09 mm
Empty, New, Wind, Above Support Point
tp = 0.00 mm (Pressure)
tm = M/(π*Rm2*St*Ks*Ec) * MetricFactor (bending)
= 7161/(π*703.00002*138000*1.2000*1.00) * 106
= 0.03 mm
tw = W/(2*π*Rm*St*Ks*Ec) * MetricFactor (Weight)
= 811/(2*π*703.0000*138000*1.2000*1.00) * 104
= 0.01 mm
tt = tp + tm - tw (total required, tensile)
= 0.000000 + 0.027854 - (0.010876)
= 0.02 mm
tmc = M/(π*Rm2*Sc*Ks) * MetricFactor (bending)
= 7161/(π*703.00002*63315*1.2000) * 106
= 0.06 mm
twc = W/(2*π*Rm*Sc*Ks) * MetricFactor (Weight)
= 811/(2*π*703.0000*63315*1.2000) * 104
= 0.02 mm
tc = tmc + twc - tpc (total required, compressive)
= 0.060709 + (0.023705) - (0.000000)
= 0.08 mm
Hot Shut Down, Corroded, Weight & Eccentric Moments Only, Above Support Point
tp = 0.00 mm (Pressure)
tm = M/(π*Rm2*Sc*Ks) * MetricFactor (bending)
= 799/(π*703.37462*58850*1.0000) * 106
= 0.01 mm
tw = W/(2*π*Rm*Sc*Ks) * MetricFactor (Weight)
ITEM NO. : T-1201 25
= 746/(2*π*703.3746*58850*1.0000) * 104
= 0.03 mm
tt = |tp + tm - tw| (total, netcompressive)
= |0.000000 + 0.008738 - (0.028121)|
= 0.02 mm
tc = tmc + twc - tpc(total required,compressive)
= 0.008738 + (0.028121) - (0.000000)
= 0.04 mm
Operating, Hot & Corroded, Wind, Below Support Point
tp = P*R/(2*St*Ks*Ec + 0.40*|P|) (Pressure)
= 180.00*700.7493/(2*138000*1.2000*1.00 + 0.40*|180.0000|)
= 0.38 mm
tm = M/(π*Rm2*St*Ks*Ec) * MetricFactor (bending)
= 166/(π*703.37462*138000*1.2000*1.00) * 106
= 0.00 mm
tw = W/(2*π*Rm*St*Ks*Ec) * MetricFactor (Weight)
= 979/(2*π*703.3746*138000*1.2000*1.00) * 104
= 0.01 mm
tt = tp + tm - tw (total required, tensile)
= 0.380759 + 0.000646 - (0.013112)
= 0.37 mm
tc = |tmc + twc - tpc| (total, net tensile)
= |0.000646 + (0.013112) - (0.380759)|
= 0.37 mm
Maximum allowable working pressure, Longitudinal Stress
P = 2*St*Ks*Ec*(t-tm+tw) / (R - 0.40*(t-tm+tw))
= 2*138000*1.2000*1.00*(5.2507-0.000646+(0.013112)) / (700.7493 - 0.40*(5.2507-0.000646+(0.013112)))
= 2495.06 kPa
Operating, Hot & New, Wind, Below Support Point
tp = P*R/(2*St*Ks*Ec + 0.40*|P|) (Pressure)
= 180.00*700.0000/(2*138000*1.2000*1.00 + 0.40*|180.0000|)
= 0.38 mm
tm = M/(π*Rm2*St*Ks*Ec) * MetricFactor (bending)
= 166/(π*703.00002*138000*1.2000*1.00) * 106
= 0.00 mm
tw = W/(2*π*Rm*St*Ks*Ec) * MetricFactor (Weight)
= 1044/(2*π*703.0000*138000*1.2000*1.00) * 104
= 0.01 mm
tt = tp + tm - tw (total required, tensile)
= 0.380352 + 0.000647 - (0.013996)
= 0.37 mm
tc = |tmc + twc - tpc| (total, net tensile)
= |0.000647 + (0.013996) - (0.380352)|
= 0.37 mm
Maximum allowable working pressure, Longitudinal Stress
P = 2*St*Ks*Ec*(t-tm+tw) / (R - 0.40*(t-tm+tw))
= 2*138000*1.2000*1.00*(6.0000-0.000647+(0.013996)) / (700.0000 - 0.40*(6.0000-0.000647+(0.013996)))
ITEM NO. : T-1201 26
= 2854.98 kPa
Hot Shut Down, Corroded, Wind, Below Support Point
tp = 0.00 mm (Pressure)
tm = M/(π*Rm2*Sc*Ks) * MetricFactor (bending)
= 166/(π*703.37462*58850*1.2000) * 106
= 0.00 mm
tw = W/(2*π*Rm*Sc*Ks) * MetricFactor (Weight)
= 979/(2*π*703.3746*58850*1.2000) * 104
= 0.03 mm
tt = |tp + tm - tw| (total, netcompressive)
= |0.000000 + 0.001516 - (0.030748)|
= 0.03 mm
tc = tmc + twc - tpc(total required,compressive)
= 0.001516 + (0.030748) - (0.000000)
= 0.03 mm
Hot Shut Down, New, Wind, Below Support Point
tp = 0.00 mm (Pressure)
tm = M/(π*Rm2*Sc*Ks) * MetricFactor (bending)
= 166/(π*703.00002*62155*1.2000) * 106
= 0.00 mm
tw = W/(2*π*Rm*Sc*Ks) * MetricFactor (Weight)
= 1044/(2*π*703.0000*62155*1.2000) * 104
= 0.03 mm
tt = |tp + tm - tw| (total, net compressive)
= |0.000000 + 0.001437 - (0.031075)|
= 0.03 mm
tc = tmc + twc - tpc (total required, compressive)
= 0.001437 + (0.031075) - (0.000000)
= 0.03 mm
Empty, Corroded, Wind, Below Support Point
tp = 0.00 mm (Pressure)
tm = M/(π*Rm2*Sc*Ks) * MetricFactor (bending)
= 166/(π*703.37462*59893*1.2000) * 106
= 0.00 mm
tw = W/(2*π*Rm*Sc*Ks) * MetricFactor (Weight)
= 979/(2*π*703.3746*59893*1.2000) * 104
= 0.03 mm
tt = |tp + tm - tw| (total, netcompressive)
= |0.000000 + 0.001489 - (0.030212)|
= 0.03 mm
tc = tmc + twc - tpc(total required,compressive)
= 0.001489 + (0.030212) - (0.000000)
= 0.03 mm
Empty, New, Wind, Below Support Point
tp = 0.00 mm (Pressure)
ITEM NO. : T-1201 27
tm = M/(π*Rm2*Sc*Ks) * MetricFactor (bending)
= 166/(π*703.00002*63315*1.2000) * 106
= 0.00 mm
tw = W/(2*π*Rm*Sc*Ks) * MetricFactor (Weight)
= 1044/(2*π*703.0000*63315*1.2000) * 104
= 0.03 mm
tt = |tp + tm - tw| (total, net compressive)
= |0.000000 + 0.001411 - (0.030506)|
= 0.03 mm
tc = tmc + twc - tpc (total required, compressive)
= 0.001411 + (0.030506) - (0.000000)
= 0.03 mm
Hot Shut Down, Corroded, Weight & Eccentric Moments Only, Below Support Point
tp = 0.00 mm (Pressure)
tm = M/(π*Rm2*Sc*Ks) * MetricFactor (bending)
= 19/(π*703.37462*58850*1.0000) * 106
= 0.00 mm
tw = W/(2*π*Rm*Sc*Ks) * MetricFactor (Weight)
= 979/(2*π*703.3746*58850*1.0000) * 104
= 0.04 mm
tt = |tp + tm - tw| (total, netcompressive)
= |0.000000 + 0.000209 - (0.036897)|
= 0.04 mm
tc = tmc + twc - tpc(total required,compressive)
= 0.000209 + (0.036897) - (0.000000)
= 0.04 mm
Operating, Hot & Corroded, Seismic, Above Support Point
tp = P*R/(2*St*Ks*Ec + 0.40*|P|) (Pressure)
= 180.00*700.7493/(2*138000*1.2000*1.00 + 0.40*|180.0000|)
= 0.38 mm
tm = M/(π*Rm2*St*Ks*Ec) * MetricFactor (bending)
= 24794/(π*703.37462*138000*1.2000*1.00) * 106
= 0.10 mm
tw = W/(2*π*Rm*St*Ks*Ec) * MetricFactor (Weight)
= 746/(2*π*703.3746*138000*1.2000*1.00) * 104
= 0.01 mm
tt = tp + tm - tw (total required, tensile)
= 0.380759 + 0.096332 - (0.009994)
= 0.47 mm
twc = (1 + VAccel)*W/(2*π*Rm*St*Ks*Ec) * MetricFactor (Weight)
= 1.2000*746/(2*π*703.3746*138000*1.2000*1.00) * 104
= 0.01 mm
tc = |tmc + twc - tpc| (total, net tensile)
= |0.096332 + (0.011992) - (0.380759)|
= 0.27 mm
Maximum allowable working pressure, Longitudinal Stress
P = 2*St*Ks*Ec*(t-tm+tw) / (R - 0.40*(t-tm+tw))
= 2*138000*1.2000*1.00*(5.2507-0.096332+(0.009994)) / (700.7493 - 0.40*(5.2507-0.096332+(0.009994)))
ITEM NO. : T-1201 28
= 2448.09 kPa
Operating, Hot & New, Seismic, Above Support Point
tp = P*R/(2*St*Ks*Ec + 0.40*|P|) (Pressure)
= 180.00*700.0000/(2*138000*1.2000*1.00 + 0.40*|180.0000|)
= 0.38 mm
tm = M/(π*Rm2*St*Ks*Ec) * MetricFactor (bending)
= 25150/(π*703.00002*138000*1.2000*1.00) * 106
= 0.10 mm
tw = W/(2*π*Rm*St*Ks*Ec) * MetricFactor (Weight)
= 811/(2*π*703.0000*138000*1.2000*1.00) * 104
= 0.01 mm
tt = tp + tm - tw (total required, tensile)
= 0.380352 + 0.097817 - (0.010876)
= 0.47 mm
twc = (1 + VAccel)*W/(2*π*Rm*St*Ks*Ec) * MetricFactor (Weight)
= 1.2000*811/(2*π*703.0000*138000*1.2000*1.00) * 104
= 0.01 mm
tc = |tmc + twc - tpc| (total, net tensile)
= |0.097817 + (0.013051) - (0.380352)|
= 0.27 mm
Maximum allowable working pressure, Longitudinal Stress
P = 2*St*Ks*Ec*(t-tm+tw) / (R - 0.40*(t-tm+tw))
= 2*138000*1.2000*1.00*(6.0000-0.097817+(0.010876)) / (700.0000 - 0.40*(6.0000-0.097817+(0.010876)))
= 2807.21 kPa
Hot Shut Down, Corroded, Seismic, Above Support Point
tp = 0.00 mm (Pressure)
tm = M/(π*Rm2*St*Ks*Ec) * MetricFactor (bending)
= 24794/(π*703.37462*138000*1.2000*1.00) * 106
= 0.10 mm
tw = W/(2*π*Rm*St*Ks*Ec) * MetricFactor (Weight)
= 746/(2*π*703.3746*138000*1.2000*1.00) * 104
= 0.01 mm
tt = tp + tm - tw (total required, tensile)
= 0.000000 + 0.096332 - (0.009994)
= 0.09 mm
tmc = M/(π*Rm2*Sc*Ks) * MetricFactor (bending)
= 24794/(π*703.37462*58850*1.2000) * 106
= 0.23 mm
twc = (1 + VAccel)*W/(2*π*Rm*Sc*Ks) * MetricFactor (Weight)
= 1.2000*746/(2*π*703.3746*58850*1.2000) * 104
= 0.03 mm
tc = tmc + twc - tpc (total required, compressive)
= 0.225892 + (0.028121) - (0.000000)
= 0.25 mm
Hot Shut Down, New, Seismic, Above Support Point
tp = 0.00 mm (Pressure)
tm = M/(π*Rm2*St*Ks*Ec) * MetricFactor (bending)
= 25150/(π*703.00002*138000*1.2000*1.00) * 106
ITEM NO. : T-1201 29
= 0.10 mm
tw = W/(2*π*Rm*St*Ks*Ec) * MetricFactor (Weight)
= 811/(2*π*703.0000*138000*1.2000*1.00) * 104
= 0.01 mm
tt = tp + tm - tw (total required, tensile)
= 0.000000 + 0.097817 - (0.010876)
= 0.09 mm
tmc = M/(π*Rm2*Sc*Ks) * MetricFactor (bending)
= 25150/(π*703.00002*62155*1.2000) * 106
= 0.22 mm
twc = (1 + VAccel)*W/(2*π*Rm*Sc*Ks) * MetricFactor (Weight)
= 1.2000*811/(2*π*703.0000*62155*1.2000) * 104
= 0.03 mm
tc = tmc + twc - tpc (total required, compressive)
= 0.217178 + (0.028976) - (0.000000)
= 0.25 mm
Empty, Corroded, Seismic, Above Support Point
tp = 0.00 mm (Pressure)
tm = M/(π*Rm2*St*Ks*Ec) * MetricFactor (bending)
= 9400/(π*703.37462*138000*1.2000*1.00) * 106
= 0.04 mm
tw = W/(2*π*Rm*St*Ks*Ec) * MetricFactor (Weight)
= 746/(2*π*703.3746*138000*1.2000*1.00) * 104
= 0.01 mm
tt = tp + tm - tw (total required, tensile)
= 0.000000 + 0.036520 - (0.009994)
= 0.03 mm
tmc = M/(π*Rm2*Sc*Ks) * MetricFactor (bending)
= 9400/(π*703.37462*59893*1.2000) * 106
= 0.08 mm
twc = (1 + VAccel)*W/(2*π*Rm*Sc*Ks) * MetricFactor (Weight)
= 1.2000*746/(2*π*703.3746*59893*1.2000) * 104
= 0.03 mm
tc = tmc + twc - tpc (total required, compressive)
= 0.084146 + (0.027631) - (0.000000)
= 0.11 mm
Empty, New, Seismic, Above Support Point
tp = 0.00 mm (Pressure)
tm = M/(π*Rm2*St*Ks*Ec) * MetricFactor (bending)
= 9777/(π*703.00002*138000*1.2000*1.00) * 106
= 0.04 mm
tw = W/(2*π*Rm*St*Ks*Ec) * MetricFactor (Weight)
= 811/(2*π*703.0000*138000*1.2000*1.00) * 104
= 0.01 mm
tt = tp + tm - tw (total required, tensile)
= 0.000000 + 0.038028 - (0.010876)
= 0.03 mm
tmc = M/(π*Rm2*Sc*Ks) * MetricFactor (bending)
= 9777/(π*703.00002*63315*1.2000) * 106
= 0.08 mm
ITEM NO. : T-1201 30
twc = (1 + VAccel)*W/(2*π*Rm*Sc*Ks) * MetricFactor (Weight)
= 1.2000*811/(2*π*703.0000*63315*1.2000) * 104
= 0.03 mm
tc = tmc + twc - tpc (total required, compressive)
= 0.082885 + (0.028446) - (0.000000)
= 0.11 mm
Operating, Hot & Corroded, Seismic, Below Support Point
tp = P*R/(2*St*Ks*Ec + 0.40*|P|) (Pressure)
= 180.00*700.7493/(2*138000*1.2000*1.00 + 0.40*|180.0000|)
= 0.38 mm
tm = M/(π*Rm2*St*Ks*Ec) * MetricFactor (bending)
= 412/(π*703.37462*138000*1.2000*1.00) * 106
= 0.00 mm
tw = W/(2*π*Rm*St*Ks*Ec) * MetricFactor (Weight)
= 979/(2*π*703.3746*138000*1.2000*1.00) * 104
= 0.01 mm
tt = tp + tm - tw (total required, tensile)
= 0.380759 + 0.001601 - (0.013112)
= 0.37 mm
twc = (1 + VAccel)*W/(2*π*Rm*St*Ks*Ec) * MetricFactor (Weight)
= 1.2000*979/(2*π*703.3746*138000*1.2000*1.00) * 104
= 0.02 mm
tc = |tmc + twc - tpc| (total, net tensile)
= |0.001601 + (0.015735) - (0.380759)|
= 0.36 mm
Maximum allowable working pressure, Longitudinal Stress
P = 2*St*Ks*Ec*(t-tm+tw) / (R - 0.40*(t-tm+tw))
= 2*138000*1.2000*1.00*(5.2507-0.001601+(0.013112)) / (700.7493 - 0.40*(5.2507-0.001601+(0.013112)))
= 2494.61 kPa
Operating, Hot & New, Seismic, Below Support Point
tp = P*R/(2*St*Ks*Ec + 0.40*|P|) (Pressure)
= 180.00*700.0000/(2*138000*1.2000*1.00 + 0.40*|180.0000|)
= 0.38 mm
tm = M/(π*Rm2*St*Ks*Ec) * MetricFactor (bending)
= 419/(π*703.00002*138000*1.2000*1.00) * 106
= 0.00 mm
tw = W/(2*π*Rm*St*Ks*Ec) * MetricFactor (Weight)
= 1044/(2*π*703.0000*138000*1.2000*1.00) * 104
= 0.01 mm
tt = tp + tm - tw (total required, tensile)
= 0.380352 + 0.001630 - (0.013996)
= 0.37 mm
twc = (1 + VAccel)*W/(2*π*Rm*St*Ks*Ec) * MetricFactor (Weight)
= 1.2000*1044/(2*π*703.0000*138000*1.2000*1.00) * 104
= 0.02 mm
tc = |tmc + twc - tpc| (total, net tensile)
= |0.001630 + (0.016796) - (0.380352)|
= 0.36 mm
ITEM NO. : T-1201 31
Maximum allowable working pressure, Longitudinal Stress
P = 2*St*Ks*Ec*(t-tm+tw) / (R - 0.40*(t-tm+tw))
= 2*138000*1.2000*1.00*(6.0000-0.001630+(0.013996)) / (700.0000 - 0.40*(6.0000-0.001630+(0.013996)))
= 2854.52 kPa
Hot Shut Down, Corroded, Seismic, Below Support Point
tp = 0.00 mm (Pressure)
tm = M/(π*Rm2*Sc*Ks) * MetricFactor (bending)
= 412/(π*703.37462*58850*1.2000) * 106
= 0.00 mm
tw = W/(2*π*Rm*Sc*Ks) * MetricFactor (Weight)
= 979/(2*π*703.3746*58850*1.2000) * 104
= 0.03 mm
tt = |tp + tm - tw| (total, net compressive)
= |0.000000 + 0.003754 - (0.030748)|
= 0.03 mm
twc = (1 + VAccel)*W/(2*π*Rm*Sc*Ks) * MetricFactor (Weight)
= 1.2000*979/(2*π*703.3746*58850*1.2000) * 104
= 0.04 mm
tc = tmc + twc - tpc (total required, compressive)
= 0.003754 + (0.036897) - (0.000000)
= 0.04 mm
Hot Shut Down, New, Seismic, Below Support Point
tp = 0.00 mm (Pressure)
tm = M/(π*Rm2*Sc*Ks) * MetricFactor (bending)
= 419/(π*703.00002*62155*1.2000) * 106
= 0.00 mm
tw = W/(2*π*Rm*Sc*Ks) * MetricFactor (Weight)
= 1044/(2*π*703.0000*62155*1.2000) * 104
= 0.03 mm
tt = |tp + tm - tw| (total, net compressive)
= |0.000000 + 0.003619 - (0.031075)|
= 0.03 mm
twc = (1 + VAccel)*W/(2*π*Rm*Sc*Ks) * MetricFactor (Weight)
= 1.2000*1044/(2*π*703.0000*62155*1.2000) * 104
= 0.04 mm
tc = tmc + twc - tpc (total required, compressive)
= 0.003619 + (0.037290) - (0.000000)
= 0.04 mm
Empty, Corroded, Seismic, Below Support Point
tp = 0.00 mm (Pressure)
tm = M/(π*Rm2*Sc*Ks) * MetricFactor (bending)
= 137/(π*703.37462*59893*1.2000) * 106
= 0.00 mm
tw = W/(2*π*Rm*Sc*Ks) * MetricFactor (Weight)
= 979/(2*π*703.3746*59893*1.2000) * 104
= 0.03 mm
tt = |tp + tm - tw| (total, net compressive)
= |0.000000 + 0.001230 - (0.030212)|
= 0.03 mm
ITEM NO. : T-1201 32
twc = (1 + VAccel)*W/(2*π*Rm*Sc*Ks) * MetricFactor (Weight)
= 1.2000*979/(2*π*703.3746*59893*1.2000) * 104
= 0.04 mm
tc = tmc + twc - tpc (total required, compressive)
= 0.001230 + (0.036255) - (0.000000)
= 0.04 mm
Empty, New, Seismic, Below Support Point
tp = 0.00 mm (Pressure)
tm = M/(π*Rm2*Sc*Ks) * MetricFactor (bending)
= 145/(π*703.00002*63315*1.2000) * 106
= 0.00 mm
tw = W/(2*π*Rm*Sc*Ks) * MetricFactor (Weight)
= 1044/(2*π*703.0000*63315*1.2000) * 104
= 0.03 mm
tt = |tp + tm - tw| (total, net compressive)
= |0.000000 + 0.001232 - (0.030506)|
= 0.03 mm
twc = (1 + VAccel)*W/(2*π*Rm*Sc*Ks) * MetricFactor (Weight)
= 1.2000*1044/(2*π*703.0000*63315*1.2000) * 104
= 0.04 mm
tc = tmc + twc - tpc (total required, compressive)
= 0.001232 + (0.036607) - (0.000000)
= 0.04 mm
ITEM NO. : T-1201 33
Straight Flange on Bottom Head
ASME Section VIII Division 1, 2004 Edition, A06 Addenda Metric
Component: Straight FlangeMaterial specification: SA-240 304 (II-D Metric p. 82, ln. 38)Rated MDMT per UHA-51(d)(1)(a) = -196 °C
Internal design pressure: P = 180 kPa @ 50°C
Static liquid head:
Ps =25.0625 kPa (SG=1.4700, Hs=1740.00 mm Operating head)Pth =13.7178 kPa (SG=1.0000, Hs=1400.00 mm, Horizontal test head)
Corrosion allowance: Inner C = 0.75 mm Outer C = 0.00 mm
Design MDMT = -20.00°C No impact test performedRated MDMT = -196.00°C Material is not normalized
Material is not produced to Fine Grain PracticePWHT is not performed
Radiography: Longitudinal joint - Full UW-11(a) Type 1Circumferential joint - Spot UW-11(a)(5)b Type 1
Estimated weight: New = 4.2547 kg corr = 3.7253 kgCapacity: New = 30.7876 liters corr = 30.8536 litersID = 1400.00 mmLength Lc = 20.00 mmt = 6.00 mm
Insulation thk: 100.00 mm density: 250.0000 kg/m©ø Weight: 0.0000 kg
Design thickness, (at 50.00°C) UG-27(c)(1)
t = P*R/(S*E - 0.60*P) + Corrosion= 205.06*700.75/(138000*1.00 - 0.60*205.06) + 0.75= 1.7932 mm
Maximum allowable working pressure, (at 50.00°C) UG-27(c)(1)
P = S*E*t/(R + 0.60*t) - Ps= 138000*1.00*5.2507 / (700.75 + 0.60*5.2507) - 25.0625= 1004.3407 kPa
Maximum allowable pressure, (at 20.00°C) UG-27(c)(1)
P = S*E*t/(R + 0.60*t)= 138000*1.00*6.0000 / (700.00 + 0.60*6.0000)= 1176.8051 kPa
% Forming Strain - UHA-44(a)(2)(a)
= (50 * t / Rf) * (1 - Rf / Ro)= (50 * 6.00 / 703.0000) * (1 - 703.0000 / ∞)= 0.4267 %
Design thickness = 1.79 mm
The governing condition is due to internal pressure.
The cylinder thickness of 6.00 mm is adequate.
Thickness Required Due to Pressure + External Loads
Condition Pressure P (kPa)
Allowable StressBefore UG-23
Stress Increase (MPa)
Temperature (°C) Corrosion C(mm) Load Req'd Thk Due to Tension
(mm)
Req'd Thk Due toCompression
(mm)
St Sc
Operating, Hot & Corroded 180.00 138.00 58.85 50.00 0.7500 Wind 0.5215 0.5202
ITEM NO. : T-1201 34
Seismic 0.5439 0.5192
Operating, Hot & New 180.00 138.00 62.16 50.00 0.0000 Wind 0.5212 0.5198
Seismic 0.5436 0.5188
Hot Shut Down, Corroded 0.00 138.00 58.85 50.00 0.7500 Wind 0.0736 0.0723
Seismic 0.0960 0.0713
Hot Shut Down, New 0.00 138.00 62.16 50.00 0.0000 Wind 0.0737 0.0724
Seismic 0.0961 0.0714
Empty, Corroded 0.00 138.00 59.89 -17.78 0.7500 Wind 0.0031 0.0018
Seismic 0.0037 0.0019
Empty, New 0.00 138.00 63.32 -17.78 0.0000 Wind 0.0033 0.0020
Seismic 0.0040 0.0021
Hot Shut Down, Corroded, Weight & EccentricMoments Only 0.00 138.00 58.85 50.00 0.7500 Weight 0.0876 0.0874
Allowable Compressive Stress, Hot and Corroded- ScHC, (table HA-1 Metric)
A = 0.125 / (Ro / t)
= 0.125 / (706.0000 / 5.2507)
= 0.000930
B = 58.8502 MPa
S = 138.0000 / 1.0000
= 138.0000 MPa
ScHC = 58.8502 MPa
Allowable Compressive Stress, Hot and New- ScHN, (table HA-1 Metric)
A = 0.125 / (Ro / t)
= 0.125 / (706.0000 / 6.0000)
= 0.001062
B = 62.1552 MPa
S = 138.0000 / 1.0000
= 138.0000 MPa
ScHN = 62.1552 MPa
Allowable Compressive Stress, Cold and New- ScCN, (table HA-1 Metric)
A = 0.125 / (Ro / t)
= 0.125 / (706.0000 / 6.0000)
= 0.001062
B = 63.3152 MPa
S = 138.0000 / 1.0000
= 138.0000 MPa
ScCN = 63.3152 MPa
Allowable Compressive Stress, Cold and Corroded- ScCC, (table HA-1 Metric)
A = 0.125 / (Ro / t)
= 0.125 / (706.0000 / 5.2507)
= 0.000930
B = 59.8931 MPa
S = 138.0000 / 1.0000
= 138.0000 MPa
ScCC = 59.8931 MPa
ITEM NO. : T-1201 35
Allowable Compressive Stress, Vacuum and Corroded- ScVC, (table HA-1 Metric)
A = 0.125 / (Ro / t)
= 0.125 / (706.0000 / 5.2507)
= 0.000930
B = 58.8502 MPa
S = 138.0000 / 1.0000
= 138.0000 MPa
ScVC = 58.8502 MPa
Operating, Hot & Corroded, Wind, Top Seam
tp = P*R/(2*St*Ks*Ec + 0.40*|P|) (Pressure)
= 180.00*700.7493/(2*138000*1.2000*0.85 + 0.40*|180.0000|)
= 0.45 mm
tm = M/(π*Rm2*St*Ks*Ec) * MetricFactor (bending)
= 146/(π*703.37462*138000*1.2000*0.85) * 106
= 0.00 mm
tw = W/(2*π*Rm*St*Ks*Ec) * MetricFactor (Weight)
= -4627/(2*π*703.3746*138000*1.2000*0.85) * 104
= -0.07 mm
tt = tp + tm - tw (total required, tensile)
= 0.447935 + 0.000668 - (-0.072942)
= 0.52 mm
tc = |tmc + twc - tpc| (total, net tensile)
= |0.000668 + (-0.072942) - (0.447935)|
= 0.52 mm
Maximum allowable working pressure, Longitudinal Stress
P = 2*St*Ks*Ec*(t-tm+tw) / (R - 0.40*(t-tm+tw))
= 2*138000*1.2000*0.85*(5.2507-0.000668+(-0.072942)) / (700.7493 - 0.40*(5.2507-0.000668+(-0.072942)))
= 2086.02 kPa
Operating, Hot & New, Wind, Top Seam
tp = P*R/(2*St*Ks*Ec + 0.40*|P|) (Pressure)
= 180.00*700.0000/(2*138000*1.2000*0.85 + 0.40*|180.0000|)
= 0.45 mm
tm = M/(π*Rm2*St*Ks*Ec) * MetricFactor (bending)
= 146/(π*703.00002*138000*1.2000*0.85) * 106
= 0.00 mm
tw = W/(2*π*Rm*St*Ks*Ec) * MetricFactor (Weight)
= -4631/(2*π*703.0000*138000*1.2000*0.85) * 104
= -0.07 mm
tt = tp + tm - tw (total required, tensile)
= 0.447456 + 0.000669 - (-0.073043)
= 0.52 mm
tc = |tmc + twc - tpc| (total, net tensile)
= |0.000669 + (-0.073043) - (0.447456)|
= 0.52 mm
Maximum allowable working pressure, Longitudinal Stress
P = 2*St*Ks*Ec*(t-tm+tw) / (R - 0.40*(t-tm+tw))
= 2*138000*1.2000*0.85*(6.0000-0.000669+(-0.073043)) / (700.0000 - 0.40*(6.0000-0.000669+(-0.073043)))
= 2391.48 kPa
ITEM NO. : T-1201 36
Hot Shut Down, Corroded, Wind, Top Seam
tp = 0.00 mm (Pressure)
tm = M/(π*Rm2*St*Ks*Ec) * MetricFactor (bending)
= 146/(π*703.37462*138000*1.2000*0.85) * 106
= 0.00 mm
tw = W/(2*π*Rm*St*Ks*Ec) * MetricFactor (Weight)
= -4627/(2*π*703.3746*138000*1.2000*0.85) * 104
= -0.07 mm
tt = tp + tm - tw (total required, tensile)
= 0.000000 + 0.000668 - (-0.072942)
= 0.07 mm
tc = |tmc + twc - tpc| (total, net tensile)
= |0.000668 + (-0.072942) - (0.000000)|
= 0.07 mm
Hot Shut Down, New, Wind, Top Seam
tp = 0.00 mm (Pressure)
tm = M/(π*Rm2*St*Ks*Ec) * MetricFactor (bending)
= 146/(π*703.00002*138000*1.2000*0.85) * 106
= 0.00 mm
tw = W/(2*π*Rm*St*Ks*Ec) * MetricFactor (Weight)
= -4631/(2*π*703.0000*138000*1.2000*0.85) * 104
= -0.07 mm
tt = tp + tm - tw (total required, tensile)
= 0.000000 + 0.000669 - (-0.073043)
= 0.07 mm
tc = |tmc + twc - tpc| (total, net tensile)
= |0.000669 + (-0.073043) - (0.000000)|
= 0.07 mm
Empty, Corroded, Wind, Top Seam
tp = 0.00 mm (Pressure)
tm = M/(π*Rm2*St*Ks*Ec) * MetricFactor (bending)
= 146/(π*703.37462*138000*1.2000*0.85) * 106
= 0.00 mm
tw = W/(2*π*Rm*St*Ks*Ec) * MetricFactor (Weight)
= -154/(2*π*703.3746*138000*1.2000*0.85) * 104
= -0.00 mm
tt = tp + tm - tw (total required, tensile)
= 0.000000 + 0.000668 - (-0.002432)
= 0.00 mm
tc = |tmc + twc - tpc| (total, net tensile)
= |0.000668 + (-0.002432) - (0.000000)|
= 0.00 mm
Empty, New, Wind, Top Seam
tp = 0.00 mm (Pressure)
tm = M/(π*Rm2*St*Ks*Ec) * MetricFactor (bending)
= 146/(π*703.00002*138000*1.2000*0.85) * 106
= 0.00 mm
tw = W/(2*π*Rm*St*Ks*Ec) * MetricFactor (Weight)
= -168/(2*π*703.0000*138000*1.2000*0.85) * 104
ITEM NO. : T-1201 37
= -0.00 mm
tt = tp + tm - tw (total required, tensile)
= 0.000000 + 0.000669 - (-0.002657)
= 0.00 mm
tc = |tmc + twc - tpc| (total, net tensile)
= |0.000669 + (-0.002657) - (0.000000)|
= 0.00 mm
Hot Shut Down, Corroded, Weight & Eccentric Moments Only, Top Seam
tp = 0.00 mm (Pressure)
tm = M/(π*Rm2*St*Ks*Ec) * MetricFactor (bending)
= 19/(π*703.37462*138000*1.0000*0.85) * 106
= 0.00 mm
tw = W/(2*π*Rm*St*Ks*Ec) * MetricFactor (Weight)
= -4627/(2*π*703.3746*138000*1.0000*0.85) * 104
= -0.09 mm
tt = tp + tm - tw (total required, tensile)
= 0.000000 + 0.000105 - (-0.087531)
= 0.09 mm
tc = |tmc + twc - tpc| (total, net tensile)
= |0.000105 + (-0.087531) - (0.000000)|
= 0.09 mm
Operating, Hot & Corroded, Seismic, Top Seam
tp = P*R/(2*St*Ks*Ec + 0.40*|P|) (Pressure)
= 180.00*700.7493/(2*138000*1.2000*0.85 + 0.40*|180.0000|)
= 0.45 mm
tm = M/(π*Rm2*St*Ks*Ec) * MetricFactor (bending)
= 356/(π*703.37462*138000*1.2000*0.85) * 106
= 0.00 mm
tw = (1 + VAccel)*W/(2*π*Rm*St*Ks*Ec) * MetricFactor (Weight)
= 1.2933*-4627/(2*π*703.3746*138000*1.2000*0.85) * 104
= -0.09 mm
tt = tp + tm - tw (total required, tensile)
= 0.447935 + 0.001629 - (-0.094339)
= 0.54 mm
twc = W/(2*π*Rm*St*Ks*Ec) * MetricFactor (Weight)
= -4627/(2*π*703.3746*138000*1.2000*0.85) * 104
= -0.07 mm
tc = |tmc + twc - tpc| (total, net tensile)
= |0.001629 + (-0.072942) - (0.447935)|
= 0.52 mm
Maximum allowable working pressure, Longitudinal Stress
P = 2*St*Ks*Ec*(t-tm+tw) / (R - 0.40*(t-tm+tw))
= 2*138000*1.2000*0.85*(5.2507-0.001629+(-0.094339)) / (700.7493 - 0.40*(5.2507-0.001629+(-0.094339)))
= 2076.98 kPa
Operating, Hot & New, Seismic, Top Seam
tp = P*R/(2*St*Ks*Ec + 0.40*|P|) (Pressure)
= 180.00*700.0000/(2*138000*1.2000*0.85 + 0.40*|180.0000|)
= 0.45 mm
ITEM NO. : T-1201 38
tm = M/(π*Rm2*St*Ks*Ec) * MetricFactor (bending)
= 363/(π*703.00002*138000*1.2000*0.85) * 106
= 0.00 mm
tw = (1 + VAccel)*W/(2*π*Rm*St*Ks*Ec) * MetricFactor (Weight)
= 1.2933*-4631/(2*π*703.0000*138000*1.2000*0.85) * 104
= -0.09 mm
tt = tp + tm - tw (total required, tensile)
= 0.447456 + 0.001659 - (-0.094469)
= 0.54 mm
twc = W/(2*π*Rm*St*Ks*Ec) * MetricFactor (Weight)
= -4631/(2*π*703.0000*138000*1.2000*0.85) * 104
= -0.07 mm
tc = |tmc + twc - tpc| (total, net tensile)
= |0.001659 + (-0.073043) - (0.447456)|
= 0.52 mm
Maximum allowable working pressure, Longitudinal Stress
P = 2*St*Ks*Ec*(t-tm+tw) / (R - 0.40*(t-tm+tw))
= 2*138000*1.2000*0.85*(6.0000-0.001659+(-0.094469)) / (700.0000 - 0.40*(6.0000-0.001659+(-0.094469)))
= 2382.41 kPa
Hot Shut Down, Corroded, Seismic, Top Seam
tp = 0.00 mm (Pressure)
tm = M/(π*Rm2*St*Ks*Ec) * MetricFactor (bending)
= 356/(π*703.37462*138000*1.2000*0.85) * 106
= 0.00 mm
tw = (1 + VAccel)*W/(2*π*Rm*St*Ks*Ec) * MetricFactor (Weight)
= 1.2933*-4627/(2*π*703.3746*138000*1.2000*0.85) * 104
= -0.09 mm
tt = tp + tm - tw (total required, tensile)
= 0.000000 + 0.001629 - (-0.094339)
= 0.10 mm
twc = W/(2*π*Rm*St*Ks*Ec) * MetricFactor (Weight)
= -4627/(2*π*703.3746*138000*1.2000*0.85) * 104
= -0.07 mm
tc = |tmc + twc - tpc| (total, net tensile)
= |0.001629 + (-0.072942) - (0.000000)|
= 0.07 mm
Hot Shut Down, New, Seismic, Top Seam
tp = 0.00 mm (Pressure)
tm = M/(π*Rm2*St*Ks*Ec) * MetricFactor (bending)
= 363/(π*703.00002*138000*1.2000*0.85) * 106
= 0.00 mm
tw = (1 + VAccel)*W/(2*π*Rm*St*Ks*Ec) * MetricFactor (Weight)
= 1.2933*-4631/(2*π*703.0000*138000*1.2000*0.85) * 104
= -0.09 mm
tt = tp + tm - tw (total required, tensile)
= 0.000000 + 0.001659 - (-0.094469)
= 0.10 mm
twc = W/(2*π*Rm*St*Ks*Ec) * MetricFactor (Weight)
= -4631/(2*π*703.0000*138000*1.2000*0.85) * 104
ITEM NO. : T-1201 39
= -0.07 mm
tc = |tmc + twc - tpc| (total, net tensile)
= |0.001659 + (-0.073043) - (0.000000)|
= 0.07 mm
Empty, Corroded, Seismic, Top Seam
tp = 0.00 mm (Pressure)
tm = M/(π*Rm2*St*Ks*Ec) * MetricFactor (bending)
= 124/(π*703.37462*138000*1.2000*0.85) * 106
= 0.00 mm
tw = (1 + VAccel)*W/(2*π*Rm*St*Ks*Ec) * MetricFactor (Weight)
= 1.2933*-154/(2*π*703.3746*138000*1.2000*0.85) * 104
= -0.00 mm
tt = tp + tm - tw (total required, tensile)
= 0.000000 + 0.000565 - (-0.003146)
= 0.00 mm
twc = W/(2*π*Rm*St*Ks*Ec) * MetricFactor (Weight)
= -154/(2*π*703.3746*138000*1.2000*0.85) * 104
= -0.00 mm
tc = |tmc + twc - tpc| (total, net tensile)
= |0.000565 + (-0.002432) - (0.000000)|
= 0.00 mm
Empty, New, Seismic, Top Seam
tp = 0.00 mm (Pressure)
tm = M/(π*Rm2*St*Ks*Ec) * MetricFactor (bending)
= 131/(π*703.00002*138000*1.2000*0.85) * 106
= 0.00 mm
tw = (1 + VAccel)*W/(2*π*Rm*St*Ks*Ec) * MetricFactor (Weight)
= 1.2933*-168/(2*π*703.0000*138000*1.2000*0.85) * 104
= -0.00 mm
tt = tp + tm - tw (total required, tensile)
= 0.000000 + 0.000598 - (-0.003436)
= 0.00 mm
twc = W/(2*π*Rm*St*Ks*Ec) * MetricFactor (Weight)
= -168/(2*π*703.0000*138000*1.2000*0.85) * 104
= -0.00 mm
tc = |tmc + twc - tpc| (total, net tensile)
= |0.000598 + (-0.002657) - (0.000000)|
= 0.00 mm
ITEM NO. : T-1201 40
Bottom Head
ASME Section VIII, Division 1, 2004 Edition, A06 Addenda Metric
Component: Ellipsoidal HeadMaterial Specification: SA-240 304 (II-D Metric p.82, ln. 38)Material Rated MDMT per UHA-51(d)(1)(a) = -196 °C
Internal design pressure: P = 180 kPa @ 50 °C
Static liquid head:
Ps= 30.1146 kPa (SG=1.47, Hs=2090.75 mm Operating head)Pth= 13.7178 kPa (SG=1, Hs=1400 mm Horizontal test head)
Corrosion allowance: Inner C = 0.75 mm Outer C = 0 mm
Design MDMT = -20°C No impact test performedRated MDMT = -196°C Material is not normalized
Material is not produced to fine grain practicePWHT is not performedDo not Optimize MDMT / Find MAWP
Radiography: Category A joints - Full UW-11(a) Type 1 Head to shell seam - Spot UW-11(a)(5)(b) Type 1
Estimated weight*: new = 97.3 kg corr = 83.2 kgCapacity*: new = 390 liters corr = 391.6 liters* includes straight flange
Inner diameter = 1400 mmMinimum head thickness = 5.1 mmHead ratio D/2h = 2 (new)Head ratio D/2h = 1.9979 (corroded)Straight flange length Lsf = 20 mmNominal straight flange thickness tsf = 6 mm
Insulation thk*: 100 mm density: 250 kg/m3 weight: 64.3903 kgInsulation support ring spacing: 1,500 mm individual weight: 50 kg total weight: 50 kg* includes straight flange if applicable
Results Summary
The governing condition is UG-16.Minimum thickness per UG-16 = 1.5 mm + 0.75 mm = 2.25 mmDesign thickness due to internal pressure (t) = 1.82 mmMaximum allowable working pressure (MAWP) = 827.3659 kPaMaximum allowable pressure (MAP) = 1004.696 kPa
K (Corroded)
K=(1/6)*[2 + (D / (2*h))2]=(1/6)*[2 + (1401.5 / (2*350.75))2]=0.998577
K (New)
K=(1/6)*[2 + (D / (2*h))2]=(1/6)*[2 + (1400 / (2*350))2]=1
Design thickness for internal pressure, (Corroded at 50 °C) Appendix 1-4(c)
t = P*D*K / (2*S*E - 0.2*P) + Corrosion= 210.1146*1401.5*0.998577 / (2*138000*1 - 0.2*210.1146) + 0.75= 1.81 mm
The head internal pressure design thickness is 1.82 mm.
Maximum allowable working pressure, (Corroded at 50 °C) Appendix 1-4(c)
P = 2*S*E*t / (K*D + 0.2*t) - Ps= 2*138000*1*4.35 / (0.998577*1401.5 +0.2*4.35) - 30.1146
ITEM NO. : T-1201 41
= 827.3659 kPa
The maximum allowable working pressure (MAWP) is 827.3659 kPa.
Maximum allowable pressure, (New at 20 °C) Appendix 1-4(c)
P = 2*S*E*t / (K*D + 0.2*t) - Ps= 2*138000*1*5.1 / (1*1400 +0.2*5.1) - 0= 1004.696 kPa
The maximum allowable pressure (MAP) is 1004.696 kPa.
% Forming strain - UHA-44(a)(2)(b)
= (75*t / Rf)*(1 - Rf / Ro)
= (75*6 / 241)*(1 - 241 / ϒ⊆)
= 1.8672%
ITEM NO. : T-1201 42
Inlet Nozzle (N1)
ASME Section VIII Division 1, 2004 Edition, A06 Addenda Metric
tw(lower) = 5.1 mm
Leg41 = 4 mm
tw(upper) = 6 mm
Leg42 = 5 mm
Dp = 149.99 mm
te = 6 mm
Note: round inside edges per UG-76(c)
Located on: Top Head
Liquid static head included: 0 kPa
Nozzle material specification: SA-312 TP304 Wld & smls pipe (II-D Metric p. 86, ln. 9)
Nozzle longitudinal joint efficiency: 1
Nozzle description: 2" Sch 40S (Std) DN 50
Pad material specification: SA-240 304 (II-D Metric p. 82, ln. 38)
Pad diameter: 149.99 mm
Flange description: 2 inch Class 150 SO A182 F304
Bolt Material: SA-193 B7 Bolt <= 64 (II-D Metric p. 382, ln. 33)
Flange rated MDMT: -48°C
(Per UHA-51(d)(1)(a))
(Flange rated MDMT = -196 °CBolts rated MDMT per Fig UCS-66 note (e) = -48 °C)
Liquid static head on flange: 0 kPa
ASME B16.5 flange rating MAWP: 1827.8 kPa @ 50°C
ASME B16.5 flange rating MAP: 1896.06 kPa @ 20°C
ASME B16.5 flange hydro test: 2930.27 kPa @ 20°C
Nozzle orientation: 0°
Calculated as hillside: yes
Local vessel minimum thickness: 5.1 mm
End of nozzle to datum line: 2390 mm
Nozzle inside diameter, new: 52.5 mm
Nozzle nominal wall thickness: 3.91 mm
Nozzle corrosion allowance: 0 mm
Opening chord length: 58.95 mm
Projection available outside vessel, Lpr: 141.31 mm
Distance to head center, R: 500 mm
Pad is split: no
ITEM NO. : T-1201 43
Reinforcement Calculations for Internal Pressure
The vessel wall thickness governs the MAWP of this nozzle.
UG-37 Area Calculation Summary(cm2)
For P = 951.24 kPa @ 50 °C
UG-45Nozzle WallThicknessSummary
(mm)The nozzle
passes UG-45
Arequired
Aavailable A1 A2 A3 A5
Awelds treq tmin
This nozzle is exempt from areacalculations per UG-36(c)(3)(a) 3.42 3.42
Weld Failure Path Analysis Summary
The nozzle is exempt from weld strength calculationsper UW-15(b)(2)
UW-16 Weld Sizing Summary
Weld description Required weldsize (mm)
Actual weldsize (mm) Status
Nozzle to pad fillet (Leg41) 2.74 2.8 weld size is adequate
Pad to shell fillet (Leg42) 2.17 3.5 weld size is adequate
Nozzle to pad groove (Upper) 2.74 6 weld size is adequate
Calculations for internal pressure 951.24 kPa @ 50 °C
Nozzle Impact test exempt per UHA-51(g)(coincident ratio = 0.03905).Pad rated MDMT per UHA-51(d)(1)(a) = -196 °C.
Limits of reinforcement per UG-40
Parallel to the vessel wall: d = 58.95 mm
Normal to the vessel wall outside: 2.5*(t - C) = 10.88 mm
Nozzle required thickness per UG-27(c)(1)
trn = P*Rn/(Sn*E - 0.6*P)
= 951.2427*26.25/(138000*1 - 0.6*951.2427)
= 0.18 mm
Required thickness tr from UG-37(a)(c)
tr = P*K1*D/(2*S*E - 0.2*P)
= 951.2427*0.9*1401.5/(2*138000*1 - 0.2*951.2427)
= 4.35 mm
This opening does not require reinforcement per UG-36(c)(3)(a)
UW-16(c)(2) Weld Check
Inner fillet: tmin = lesser of 19 mm or tn or te = 3.91 mm
tc(min) = lesser of 6 mm or 0.7*tmin = 2.74 mm
tc(actual) = 0.7*Leg = 0.7*4 = 2.8 mm
Outer fillet: tmin = lesser of 19 mm or te or t = 4.35 mm
ITEM NO. : T-1201 44
tw(min) = 0.5*tmin = 2.17 mm
tw(actual) = 0.7*Leg = 0.7*5 = 3.5 mm
UG-45 Nozzle Neck Thickness Check
Interpretation VIII-1-83-66 has been applied.
Wall thickness per UG-45(a): tr1 = 0.18 mm (E =1)
Wall thickness per UG-45(b)(1): tr2 = 5.58 mm
Wall thickness per UG-16(b): tr3 = 1.5 mm
Standard wall pipe per UG-45(b)(4): tr4 = 3.42 mm
The greater of tr2 or tr3: tr5 = 5.58 mm
The lesser of tr4 or tr5: tr6 = 3.42 mm
ITEM NO. : T-1201 45
Required per UG-45 is the larger of tr1 or tr6 = 3.42 mm
Available nozzle wall thickness new, tn = 0.875*3.91 = 3.42 mm
The nozzle neck thickness is adequate.
Reinforcement Calculations for MAP
The vessel wall thickness governs the MAP of this nozzle.
UG-37 Area Calculation Summary(cm2)
For P = 1115.98 kPa @ 20 °C
UG-45Nozzle WallThicknessSummary
(mm)The nozzle
passes UG-45
Arequired
Aavailable A1 A2 A3 A5
Awelds treq tmin
This nozzle is exempt from areacalculations per UG-36(c)(3)(a) 3.42 3.42
Weld Failure Path Analysis Summary
The nozzle is exempt from weld strength calculationsper UW-15(b)(2)
UW-16 Weld Sizing Summary
Weld description Required weldsize (mm)
Actual weldsize (mm) Status
Nozzle to pad fillet (Leg41) 2.74 2.8 weld size is adequate
Pad to shell fillet (Leg42) 2.55 3.5 weld size is adequate
Nozzle to pad groove (Upper) 2.74 6 weld size is adequate
Calculations for internal pressure 1115.98 kPa @ 20 °C
Nozzle Impact test exempt per UHA-51(g)(coincident ratio = 0.03905).Pad rated MDMT per UHA-51(d)(1)(a) = -196 °C.
Limits of reinforcement per UG-40
Parallel to the vessel wall: d = 58.96 mm
Normal to the vessel wall outside: 2.5*(t - C) = 12.75 mm
Nozzle required thickness per UG-27(c)(1)
trn = P*Rn/(Sn*E - 0.6*P)
= 1115.984*26.25/(138000*1 - 0.6*1115.984)
= 0.21 mm
Required thickness tr from UG-37(a)(c)
tr = P*K1*D/(2*S*E - 0.2*P)
= 1115.984*0.9*1400/(2*138000*1 - 0.2*1115.984)
= 5.1 mm
This opening does not require reinforcement per UG-36(c)(3)(a)
UW-16(c)(2) Weld Check
Inner fillet: tmin = lesser of 19 mm or tn or te = 3.91 mm
ITEM NO. : T-1201 46
tc(min) = lesser of 6 mm or 0.7*tmin = 2.74 mm
tc(actual) = 0.7*Leg = 0.7*4 = 2.8 mm
Outer fillet: tmin = lesser of 19 mm or te or t = 5.1 mm
tw(min) = 0.5*tmin = 2.55 mm
tw(actual) = 0.7*Leg = 0.7*5 = 3.5 mm
UG-45 Nozzle Neck Thickness Check
Interpretation VIII-1-83-66 has been applied.
Wall thickness per UG-45(a): tr1 = 0.21 mm (E =1)
Wall thickness per UG-45(b)(1): tr2 = 5.66 mm
Wall thickness per UG-16(b): tr3 = 1.5 mm
Standard wall pipe per UG-45(b)(4): tr4 = 3.42 mm
The greater of tr2 or tr3: tr5 = 5.66 mm
The lesser of tr4 or tr5: tr6 = 3.42 mm
Required per UG-45 is the larger of tr1 or tr6 = 3.42 mm
Available nozzle wall thickness new, tn = 0.875*3.91 = 3.42 mm
The nozzle neck thickness is adequate.
ITEM NO. : T-1201 47
Spare Valve (N3)
ASME Section VIII Division 1, 2004 Edition, A06 Addenda Metric
tw(lower) = 5.1 mm
Leg41 = 4 mm
tw(upper) = 6 mm
Leg42 = 5 mm
Dp = 149.99 mm
te = 6 mm
Note: round inside edges per UG-76(c)
Located on: Top Head
Liquid static head included: 0 kPa
Nozzle material specification: SA-312 TP304 Wld & smls pipe (II-D Metric p. 86, ln. 9)
Nozzle longitudinal joint efficiency: 1
Nozzle description: 2" Sch 40S (Std) DN 50
Pad material specification: SA-240 304 (II-D Metric p. 82, ln. 38)
Pad diameter: 149.99 mm
Flange description: 2 inch Class 150 SO A182 F304
Bolt Material: SA-193 B7 Bolt <= 64 (II-D Metric p. 382, ln. 33)
Flange rated MDMT: -48°C
(Per UHA-51(d)(1)(a))
(Flange rated MDMT = -196 °CBolts rated MDMT per Fig UCS-66 note (e) = -48 °C)
Liquid static head on flange: 0 kPa
ASME B16.5 flange rating MAWP: 1827.8 kPa @ 50°C
ASME B16.5 flange rating MAP: 1896.06 kPa @ 20°C
ASME B16.5 flange hydro test: 2930.27 kPa @ 20°C
Nozzle orientation: 180°
Calculated as hillside: yes
Local vessel minimum thickness: 5.1 mm
End of nozzle to datum line: 2390 mm
Nozzle inside diameter, new: 52.5 mm
Nozzle nominal wall thickness: 3.91 mm
Nozzle corrosion allowance: 0 mm
Opening chord length: 58.95 mm
Projection available outside vessel, Lpr: 141.31 mm
Distance to head center, R: 500 mm
Pad is split: no
ITEM NO. : T-1201 48
Reinforcement Calculations for Internal Pressure
The vessel wall thickness governs the MAWP of this nozzle.
UG-37 Area Calculation Summary(cm2)
For P = 951.24 kPa @ 50 °C
UG-45Nozzle WallThicknessSummary
(mm)The nozzle
passes UG-45
Arequired
Aavailable A1 A2 A3 A5
Awelds treq tmin
This nozzle is exempt from areacalculations per UG-36(c)(3)(a) 3.42 3.42
Weld Failure Path Analysis Summary
The nozzle is exempt from weld strength calculationsper UW-15(b)(2)
UW-16 Weld Sizing Summary
Weld description Required weldsize (mm)
Actual weldsize (mm) Status
Nozzle to pad fillet (Leg41) 2.74 2.8 weld size is adequate
Pad to shell fillet (Leg42) 2.17 3.5 weld size is adequate
Nozzle to pad groove (Upper) 2.74 6 weld size is adequate
Calculations for internal pressure 951.24 kPa @ 50 °C
Nozzle Impact test exempt per UHA-51(g)(coincident ratio = 0.03905).Pad rated MDMT per UHA-51(d)(1)(a) = -196 °C.
Limits of reinforcement per UG-40
Parallel to the vessel wall: d = 58.95 mm
Normal to the vessel wall outside: 2.5*(t - C) = 10.88 mm
Nozzle required thickness per UG-27(c)(1)
trn = P*Rn/(Sn*E - 0.6*P)
= 951.2427*26.25/(138000*1 - 0.6*951.2427)
= 0.18 mm
Required thickness tr from UG-37(a)(c)
tr = P*K1*D/(2*S*E - 0.2*P)
= 951.2427*0.9*1401.5/(2*138000*1 - 0.2*951.2427)
= 4.35 mm
This opening does not require reinforcement per UG-36(c)(3)(a)
UW-16(c)(2) Weld Check
Inner fillet: tmin = lesser of 19 mm or tn or te = 3.91 mm
tc(min) = lesser of 6 mm or 0.7*tmin = 2.74 mm
tc(actual) = 0.7*Leg = 0.7*4 = 2.8 mm
Outer fillet: tmin = lesser of 19 mm or te or t = 4.35 mm
ITEM NO. : T-1201 49
tw(min) = 0.5*tmin = 2.17 mm
tw(actual) = 0.7*Leg = 0.7*5 = 3.5 mm
UG-45 Nozzle Neck Thickness Check
Interpretation VIII-1-83-66 has been applied.
Wall thickness per UG-45(a): tr1 = 0.18 mm (E =1)
Wall thickness per UG-45(b)(1): tr2 = 5.58 mm
Wall thickness per UG-16(b): tr3 = 1.5 mm
Standard wall pipe per UG-45(b)(4): tr4 = 3.42 mm
The greater of tr2 or tr3: tr5 = 5.58 mm
The lesser of tr4 or tr5: tr6 = 3.42 mm
ITEM NO. : T-1201 50
Required per UG-45 is the larger of tr1 or tr6 = 3.42 mm
Available nozzle wall thickness new, tn = 0.875*3.91 = 3.42 mm
The nozzle neck thickness is adequate.
Reinforcement Calculations for MAP
The vessel wall thickness governs the MAP of this nozzle.
UG-37 Area Calculation Summary(cm2)
For P = 1115.98 kPa @ 20 °C
UG-45Nozzle WallThicknessSummary
(mm)The nozzle
passes UG-45
Arequired
Aavailable A1 A2 A3 A5
Awelds treq tmin
This nozzle is exempt from areacalculations per UG-36(c)(3)(a) 3.42 3.42
Weld Failure Path Analysis Summary
The nozzle is exempt from weld strength calculationsper UW-15(b)(2)
UW-16 Weld Sizing Summary
Weld description Required weldsize (mm)
Actual weldsize (mm) Status
Nozzle to pad fillet (Leg41) 2.74 2.8 weld size is adequate
Pad to shell fillet (Leg42) 2.55 3.5 weld size is adequate
Nozzle to pad groove (Upper) 2.74 6 weld size is adequate
Calculations for internal pressure 1115.98 kPa @ 20 °C
Nozzle Impact test exempt per UHA-51(g)(coincident ratio = 0.03905).Pad rated MDMT per UHA-51(d)(1)(a) = -196 °C.
Limits of reinforcement per UG-40
Parallel to the vessel wall: d = 58.96 mm
Normal to the vessel wall outside: 2.5*(t - C) = 12.75 mm
Nozzle required thickness per UG-27(c)(1)
trn = P*Rn/(Sn*E - 0.6*P)
= 1115.984*26.25/(138000*1 - 0.6*1115.984)
= 0.21 mm
Required thickness tr from UG-37(a)(c)
tr = P*K1*D/(2*S*E - 0.2*P)
= 1115.984*0.9*1400/(2*138000*1 - 0.2*1115.984)
= 5.1 mm
This opening does not require reinforcement per UG-36(c)(3)(a)
UW-16(c)(2) Weld Check
Inner fillet: tmin = lesser of 19 mm or tn or te = 3.91 mm
ITEM NO. : T-1201 51
tc(min) = lesser of 6 mm or 0.7*tmin = 2.74 mm
tc(actual) = 0.7*Leg = 0.7*4 = 2.8 mm
Outer fillet: tmin = lesser of 19 mm or te or t = 5.1 mm
tw(min) = 0.5*tmin = 2.55 mm
tw(actual) = 0.7*Leg = 0.7*5 = 3.5 mm
UG-45 Nozzle Neck Thickness Check
Interpretation VIII-1-83-66 has been applied.
Wall thickness per UG-45(a): tr1 = 0.21 mm (E =1)
Wall thickness per UG-45(b)(1): tr2 = 5.66 mm
Wall thickness per UG-16(b): tr3 = 1.5 mm
Standard wall pipe per UG-45(b)(4): tr4 = 3.42 mm
The greater of tr2 or tr3: tr5 = 5.66 mm
The lesser of tr4 or tr5: tr6 = 3.42 mm
Required per UG-45 is the larger of tr1 or tr6 = 3.42 mm
Available nozzle wall thickness new, tn = 0.875*3.91 = 3.42 mm
The nozzle neck thickness is adequate.
ITEM NO. : T-1201 52
LT Conn. (N4a)
ASME Section VIII Division 1, 2004 Edition, A06 Addenda Metric
tw(lower) = 5.1 mm
Leg41 = 6 mm
tw(upper) = 6 mm
Leg42 = 5 mm
Dp = 182.44 mm
te = 6 mm
Note: round inside edges per UG-76(c)
Located on: Top Head
Liquid static head included: 0 kPa
Nozzle material specification: SA-312 TP304 Wld & smls pipe (II-D Metric p. 86, ln. 9)
Nozzle longitudinal joint efficiency: 1
Nozzle description: 3" Sch 40S (Std) DN 80
Pad material specification: SA-240 304 (II-D Metric p. 82, ln. 38)
Pad diameter: 182.44 mm
Flange description: 3 inch Class 150 SO A182 F304
Bolt Material: SA-193 B7 Bolt <= 64 (II-D Metric p. 382, ln. 33)
Flange rated MDMT: -48°C
(Per UHA-51(d)(1)(a))
(Flange rated MDMT = -196 °CBolts rated MDMT per Fig UCS-66 note (e) = -48 °C)
Liquid static head on flange: 0 kPa
ASME B16.5 flange rating MAWP: 1827.8 kPa @ 50°C
ASME B16.5 flange rating MAP: 1896.06 kPa @ 20°C
ASME B16.5 flange hydro test: 2930.27 kPa @ 20°C
Nozzle orientation: 90°
Calculated as hillside: yes
Local vessel minimum thickness: 5.1 mm
End of nozzle to datum line: 2460 mm
Nozzle inside diameter, new: 77.93 mm
Nozzle nominal wall thickness: 5.49 mm
Nozzle corrosion allowance: 0 mm
Opening chord length: 80.1 mm
Projection available outside vessel, Lpr: 143.56 mm
Distance to head center, R: 300 mm
Pad is split: no
ITEM NO. : T-1201 53
Reinforcement Calculations for Internal Pressure
The vessel wall thickness governs the MAWP of this nozzle.
UG-37 Area Calculation Summary(cm2)
For P = 951.24 kPa @ 50 °C
UG-45Nozzle WallThicknessSummary
(mm)The nozzle
passes UG-45
Arequired
Aavailable A1 A2 A3 A5
Awelds treq tmin
This nozzle is exempt from areacalculations per UG-36(c)(3)(a) 4.8 4.8
Weld Failure Path Analysis Summary
The nozzle is exempt from weld strength calculationsper UW-15(b)(2)
UW-16 Weld Sizing Summary
Weld description Required weldsize (mm)
Actual weldsize (mm) Status
Nozzle to pad fillet (Leg41) 3.84 4.2 weld size is adequate
Pad to shell fillet (Leg42) 2.17 3.5 weld size is adequate
Nozzle to pad groove (Upper) 3.84 6 weld size is adequate
Calculations for internal pressure 951.24 kPa @ 50 °C
Nozzle rated MDMT per UHA-51(d)(1)(a) = -196 °C.Pad rated MDMT per UHA-51(d)(1)(a) = -196 °C.
Limits of reinforcement per UG-40
Parallel to the vessel wall: d = 80.1 mm
Normal to the vessel wall outside: 2.5*(t - C) = 10.88 mm
Nozzle required thickness per UG-27(c)(1)
trn = P*Rn/(Sn*E - 0.6*P)
= 951.2427*38.96/(138000*1 - 0.6*951.2427)
= 0.27 mm
Required thickness tr from UG-37(a)(c)
tr = P*K1*D/(2*S*E - 0.2*P)
= 951.2427*0.9*1401.5/(2*138000*1 - 0.2*951.2427)
= 4.35 mm
This opening does not require reinforcement per UG-36(c)(3)(a)
UW-16(c)(2) Weld Check
Inner fillet: tmin = lesser of 19 mm or tn or te = 5.49 mm
tc(min) = lesser of 6 mm or 0.7*tmin = 3.84 mm
tc(actual) = 0.7*Leg = 0.7*6 = 4.2 mm
Outer fillet: tmin = lesser of 19 mm or te or t = 4.35 mm
ITEM NO. : T-1201 54
tw(min) = 0.5*tmin = 2.17 mm
tw(actual) = 0.7*Leg = 0.7*5 = 3.5 mm
UG-45 Nozzle Neck Thickness Check
Interpretation VIII-1-83-66 has been applied.
Wall thickness per UG-45(a): tr1 = 0.27 mm (E =1)
Wall thickness per UG-45(b)(1): tr2 = 5.58 mm
Wall thickness per UG-16(b): tr3 = 1.5 mm
Standard wall pipe per UG-45(b)(4): tr4 = 4.8 mm
The greater of tr2 or tr3: tr5 = 5.58 mm
The lesser of tr4 or tr5: tr6 = 4.8 mm
ITEM NO. : T-1201 55
Required per UG-45 is the larger of tr1 or tr6 = 4.8 mm
Available nozzle wall thickness new, tn = 0.875*5.49 = 4.8 mm
The nozzle neck thickness is adequate.
Reinforcement Calculations for MAP
The vessel wall thickness governs the MAP of this nozzle.
UG-37 Area Calculation Summary(cm2)
For P = 1115.98 kPa @ 20 °C
UG-45Nozzle WallThicknessSummary
(mm)The nozzle
passes UG-45
Arequired
Aavailable A1 A2 A3 A5
Awelds treq tmin
This nozzle is exempt from areacalculations per UG-36(c)(3)(a) 4.8 4.8
Weld Failure Path Analysis Summary
The nozzle is exempt from weld strength calculationsper UW-15(b)(2)
UW-16 Weld Sizing Summary
Weld description Required weldsize (mm)
Actual weldsize (mm) Status
Nozzle to pad fillet (Leg41) 3.84 4.2 weld size is adequate
Pad to shell fillet (Leg42) 2.55 3.5 weld size is adequate
Nozzle to pad groove (Upper) 3.84 6 weld size is adequate
Calculations for internal pressure 1115.98 kPa @ 20 °C
Nozzle rated MDMT per UHA-51(d)(1)(a) = -196 °C.Pad rated MDMT per UHA-51(d)(1)(a) = -196 °C.
Limits of reinforcement per UG-40
Parallel to the vessel wall: d = 80.1 mm
Normal to the vessel wall outside: 2.5*(t - C) = 12.75 mm
Nozzle required thickness per UG-27(c)(1)
trn = P*Rn/(Sn*E - 0.6*P)
= 1115.984*38.96/(138000*1 - 0.6*1115.984)
= 0.32 mm
Required thickness tr from UG-37(a)(c)
tr = P*K1*D/(2*S*E - 0.2*P)
= 1115.984*0.9*1400/(2*138000*1 - 0.2*1115.984)
= 5.1 mm
This opening does not require reinforcement per UG-36(c)(3)(a)
UW-16(c)(2) Weld Check
ITEM NO. : T-1201 56
Inner fillet: tmin = lesser of 19 mm or tn or te = 5.49 mm
tc(min) = lesser of 6 mm or 0.7*tmin = 3.84 mm
tc(actual) = 0.7*Leg = 0.7*6 = 4.2 mm
Outer fillet: tmin = lesser of 19 mm or te or t = 5.1 mm
tw(min) = 0.5*tmin = 2.55 mm
tw(actual) = 0.7*Leg = 0.7*5 = 3.5 mm
UG-45 Nozzle Neck Thickness Check
Interpretation VIII-1-83-66 has been applied.
Wall thickness per UG-45(a): tr1 = 0.32 mm (E =1)
Wall thickness per UG-45(b)(1): tr2 = 5.66 mm
Wall thickness per UG-16(b): tr3 = 1.5 mm
Standard wall pipe per UG-45(b)(4): tr4 = 4.8 mm
The greater of tr2 or tr3: tr5 = 5.66 mm
The lesser of tr4 or tr5: tr6 = 4.8 mm
Required per UG-45 is the larger of tr1 or tr6 = 4.8 mm
Available nozzle wall thickness new, tn = 0.875*5.49 = 4.8 mm
The nozzle neck thickness is adequate.
ITEM NO. : T-1201 57
LT Conn. (N4b)
ASME Section VIII Division 1, 2004 Edition, A06 Addenda Metric
tw(lower) = 5.1 mm
Leg41 = 6 mm
tw(upper) = 6 mm
Leg42 = 5 mm
Dp = 182.44 mm
te = 6 mm
Note: round inside edges per UG-76(c)
Located on: Bottom Head
Liquid static head included: 31.882 kPa
Nozzle material specification: SA-312 TP304 Wld & smls pipe (II-D Metric p. 86, ln. 9)
Nozzle longitudinal joint efficiency: 1
Nozzle description: 3" Sch 40S (Std) DN 80
Pad material specification: SA-240 304 (II-D Metric p. 82, ln. 38)
Pad diameter: 182.44 mm
Flange description: 3 inch Class 150 SO A182 F304
Bolt Material: SA-193 B7 Bolt <= 64 (II-D Metric p. 382, ln. 33)
Flange rated MDMT: -48°C
(Per UHA-51(d)(1)(a))
(Flange rated MDMT = -196 °CBolts rated MDMT per Fig UCS-66 note (e) = -48 °C)
Liquid static head on flange: 31.9558 kPa
ASME B16.5 flange rating MAWP: 1827.8 kPa @ 50°C
ASME B16.5 flange rating MAP: 1896.06 kPa @ 20°C
ASME B16.5 flange hydro test: 2930.27 kPa @ 20°C
Nozzle orientation: 90°
Calculated as hillside: yes
Local vessel minimum thickness: 5.1 mm
End of nozzle to datum line: -500 mm
Nozzle inside diameter, new: 77.93 mm
Nozzle nominal wall thickness: 5.49 mm
Nozzle corrosion allowance: 0 mm
Opening chord length: 80.1 mm
Projection available outside vessel, Lpr: 143.56 mm
Distance to head center, R: 300 mm
Pad is split: no
ITEM NO. : T-1201 58
Reinforcement Calculations for Internal Pressure
The vessel wall thickness governs the MAWP of this nozzle.
UG-37 Area Calculation Summary(cm2)
For P = 951.12 kPa @ 50 °C
UG-45Nozzle WallThicknessSummary
(mm)The nozzle
passes UG-45
Arequired
Aavailable A1 A2 A3 A5
Awelds treq tmin
This nozzle is exempt from areacalculations per UG-36(c)(3)(a) 4.8 4.8
Weld Failure Path Analysis Summary
The nozzle is exempt from weld strength calculationsper UW-15(b)(2)
UW-16 Weld Sizing Summary
Weld description Required weldsize (mm)
Actual weldsize (mm) Status
Nozzle to pad fillet (Leg41) 3.84 4.2 weld size is adequate
Pad to shell fillet (Leg42) 2.17 3.5 weld size is adequate
Nozzle to pad groove (Upper) 3.84 6 weld size is adequate
Calculations for internal pressure 951.12 kPa @ 50 °C
Nozzle rated MDMT per UHA-51(d)(1)(a) = -196 °C.Pad rated MDMT per UHA-51(d)(1)(a) = -196 °C.
Limits of reinforcement per UG-40
Parallel to the vessel wall: d = 80.1 mm
Normal to the vessel wall outside: 2.5*(t - C) = 10.88 mm
Nozzle required thickness per UG-27(c)(1)
trn = P*Rn/(Sn*E - 0.6*P)
= 951.1207*38.96/(138000*1 - 0.6*951.1207)
= 0.27 mm
Required thickness tr from UG-37(a)(c)
tr = P*K1*D/(2*S*E - 0.2*P)
= 951.1207*0.9*1401.5/(2*138000*1 - 0.2*951.1207)
= 4.35 mm
This opening does not require reinforcement per UG-36(c)(3)(a)
UW-16(c)(2) Weld Check
Inner fillet: tmin = lesser of 19 mm or tn or te = 5.49 mm
tc(min) = lesser of 6 mm or 0.7*tmin = 3.84 mm
tc(actual) = 0.7*Leg = 0.7*6 = 4.2 mm
Outer fillet: tmin = lesser of 19 mm or te or t = 4.35 mm
ITEM NO. : T-1201 59
tw(min) = 0.5*tmin = 2.17 mm
tw(actual) = 0.7*Leg = 0.7*5 = 3.5 mm
UG-45 Nozzle Neck Thickness Check
Interpretation VIII-1-83-66 has been applied.
Wall thickness per UG-45(a): tr1 = 0.27 mm (E =1)
Wall thickness per UG-45(b)(1): tr2 = 5.58 mm
Wall thickness per UG-16(b): tr3 = 1.5 mm
Standard wall pipe per UG-45(b)(4): tr4 = 4.8 mm
The greater of tr2 or tr3: tr5 = 5.58 mm
The lesser of tr4 or tr5: tr6 = 4.8 mm
ITEM NO. : T-1201 60
Required per UG-45 is the larger of tr1 or tr6 = 4.8 mm
Available nozzle wall thickness new, tn = 0.875*5.49 = 4.8 mm
The nozzle neck thickness is adequate.
Reinforcement Calculations for MAP
The vessel wall thickness governs the MAP of this nozzle.
UG-37 Area Calculation Summary(cm2)
For P = 1115.98 kPa @ 20 °C
UG-45Nozzle WallThicknessSummary
(mm)The nozzle
passes UG-45
Arequired
Aavailable A1 A2 A3 A5
Awelds treq tmin
This nozzle is exempt from areacalculations per UG-36(c)(3)(a) 4.8 4.8
Weld Failure Path Analysis Summary
The nozzle is exempt from weld strength calculationsper UW-15(b)(2)
UW-16 Weld Sizing Summary
Weld description Required weldsize (mm)
Actual weldsize (mm) Status
Nozzle to pad fillet (Leg41) 3.84 4.2 weld size is adequate
Pad to shell fillet (Leg42) 2.55 3.5 weld size is adequate
Nozzle to pad groove (Upper) 3.84 6 weld size is adequate
Calculations for internal pressure 1115.98 kPa @ 20 °C
Nozzle rated MDMT per UHA-51(d)(1)(a) = -196 °C.Pad rated MDMT per UHA-51(d)(1)(a) = -196 °C.
Limits of reinforcement per UG-40
Parallel to the vessel wall: d = 80.1 mm
Normal to the vessel wall outside: 2.5*(t - C) = 12.75 mm
Nozzle required thickness per UG-27(c)(1)
trn = P*Rn/(Sn*E - 0.6*P)
= 1115.984*38.96/(138000*1 - 0.6*1115.984)
= 0.32 mm
Required thickness tr from UG-37(a)(c)
tr = P*K1*D/(2*S*E - 0.2*P)
= 1115.984*0.9*1400/(2*138000*1 - 0.2*1115.984)
= 5.1 mm
This opening does not require reinforcement per UG-36(c)(3)(a)
UW-16(c)(2) Weld Check
ITEM NO. : T-1201 61
Inner fillet: tmin = lesser of 19 mm or tn or te = 5.49 mm
tc(min) = lesser of 6 mm or 0.7*tmin = 3.84 mm
tc(actual) = 0.7*Leg = 0.7*6 = 4.2 mm
Outer fillet: tmin = lesser of 19 mm or te or t = 5.1 mm
tw(min) = 0.5*tmin = 2.55 mm
tw(actual) = 0.7*Leg = 0.7*5 = 3.5 mm
UG-45 Nozzle Neck Thickness Check
Interpretation VIII-1-83-66 has been applied.
Wall thickness per UG-45(a): tr1 = 0.32 mm (E =1)
Wall thickness per UG-45(b)(1): tr2 = 5.66 mm
Wall thickness per UG-16(b): tr3 = 1.5 mm
Standard wall pipe per UG-45(b)(4): tr4 = 4.8 mm
The greater of tr2 or tr3: tr5 = 5.66 mm
The lesser of tr4 or tr5: tr6 = 4.8 mm
Required per UG-45 is the larger of tr1 or tr6 = 4.8 mm
Available nozzle wall thickness new, tn = 0.875*5.49 = 4.8 mm
The nozzle neck thickness is adequate.
ITEM NO. : T-1201 62
PT Conn. (N5)
ASME Section VIII Division 1, 2004 Edition, A06 Addenda Metric
tw(lower) = 5.1 mm
Leg41 = 4 mm
tw(upper) = 6 mm
Leg42 = 5 mm
Dp = 151.65 mm
te = 6 mm
Note: round inside edges per UG-76(c)
Located on: Top Head
Liquid static head included: 0 kPa
Nozzle material specification: SA-312 TP304 Wld & smls pipe (II-D Metric p. 86, ln. 9)
Nozzle longitudinal joint efficiency: 1
Nozzle description: 2" Sch 40S (Std) DN 50
Pad material specification: SA-240 304 (II-D Metric p. 82, ln. 38)
Pad diameter: 151.65 mm
Flange description: 2 inch Class 150 SO A182 F304
Bolt Material: SA-193 B7 Bolt <= 64 (II-D Metric p. 382, ln. 33)
Flange rated MDMT: -48°C
(Per UHA-51(d)(1)(a))
(Flange rated MDMT = -196 °CBolts rated MDMT per Fig UCS-66 note (e) = -48 °C)
Liquid static head on flange: 0 kPa
ASME B16.5 flange rating MAWP: 1827.8 kPa @ 50°C
ASME B16.5 flange rating MAP: 1896.06 kPa @ 20°C
ASME B16.5 flange hydro test: 2930.27 kPa @ 20°C
Nozzle orientation: 45°
Calculated as hillside: yes
Local vessel minimum thickness: 5.1 mm
End of nozzle to datum line: 2460 mm
Nozzle inside diameter, new: 52.5 mm
Nozzle nominal wall thickness: 3.91 mm
Nozzle corrosion allowance: 0 mm
Opening chord length: 53.96 mm
Projection available outside vessel, Lpr: 148.02 mm
Distance to head center, R: 300 mm
Pad is split: no
ITEM NO. : T-1201 63
Reinforcement Calculations for Internal Pressure
The vessel wall thickness governs the MAWP of this nozzle.
UG-37 Area Calculation Summary(cm2)
For P = 951.24 kPa @ 50 °C
UG-45Nozzle WallThicknessSummary
(mm)The nozzle
passes UG-45
Arequired
Aavailable A1 A2 A3 A5
Awelds treq tmin
This nozzle is exempt from areacalculations per UG-36(c)(3)(a) 3.42 3.42
Weld Failure Path Analysis Summary
The nozzle is exempt from weld strength calculationsper UW-15(b)(2)
UW-16 Weld Sizing Summary
Weld description Required weldsize (mm)
Actual weldsize (mm) Status
Nozzle to pad fillet (Leg41) 2.74 2.8 weld size is adequate
Pad to shell fillet (Leg42) 2.17 3.5 weld size is adequate
Nozzle to pad groove (Upper) 2.74 6 weld size is adequate
Calculations for internal pressure 951.24 kPa @ 50 °C
Nozzle Impact test exempt per UHA-51(g)(coincident ratio = 0.03905).Pad rated MDMT per UHA-51(d)(1)(a) = -196 °C.
Limits of reinforcement per UG-40
Parallel to the vessel wall: d = 53.96 mm
Normal to the vessel wall outside: 2.5*(t - C) = 10.88 mm
Nozzle required thickness per UG-27(c)(1)
trn = P*Rn/(Sn*E - 0.6*P)
= 951.2427*26.25/(138000*1 - 0.6*951.2427)
= 0.18 mm
Required thickness tr from UG-37(a)(c)
tr = P*K1*D/(2*S*E - 0.2*P)
= 951.2427*0.9*1401.5/(2*138000*1 - 0.2*951.2427)
= 4.35 mm
This opening does not require reinforcement per UG-36(c)(3)(a)
UW-16(c)(2) Weld Check
Inner fillet: tmin = lesser of 19 mm or tn or te = 3.91 mm
tc(min) = lesser of 6 mm or 0.7*tmin = 2.74 mm
tc(actual) = 0.7*Leg = 0.7*4 = 2.8 mm
Outer fillet: tmin = lesser of 19 mm or te or t = 4.35 mm
ITEM NO. : T-1201 64
tw(min) = 0.5*tmin = 2.17 mm
tw(actual) = 0.7*Leg = 0.7*5 = 3.5 mm
UG-45 Nozzle Neck Thickness Check
Interpretation VIII-1-83-66 has been applied.
Wall thickness per UG-45(a): tr1 = 0.18 mm (E =1)
Wall thickness per UG-45(b)(1): tr2 = 5.58 mm
Wall thickness per UG-16(b): tr3 = 1.5 mm
Standard wall pipe per UG-45(b)(4): tr4 = 3.42 mm
The greater of tr2 or tr3: tr5 = 5.58 mm
The lesser of tr4 or tr5: tr6 = 3.42 mm
ITEM NO. : T-1201 65
Required per UG-45 is the larger of tr1 or tr6 = 3.42 mm
Available nozzle wall thickness new, tn = 0.875*3.91 = 3.42 mm
The nozzle neck thickness is adequate.
Reinforcement Calculations for MAP
The vessel wall thickness governs the MAP of this nozzle.
UG-37 Area Calculation Summary(cm2)
For P = 1115.98 kPa @ 20 °C
UG-45Nozzle WallThicknessSummary
(mm)The nozzle
passes UG-45
Arequired
Aavailable A1 A2 A3 A5
Awelds treq tmin
This nozzle is exempt from areacalculations per UG-36(c)(3)(a) 3.42 3.42
Weld Failure Path Analysis Summary
The nozzle is exempt from weld strength calculationsper UW-15(b)(2)
UW-16 Weld Sizing Summary
Weld description Required weldsize (mm)
Actual weldsize (mm) Status
Nozzle to pad fillet (Leg41) 2.74 2.8 weld size is adequate
Pad to shell fillet (Leg42) 2.55 3.5 weld size is adequate
Nozzle to pad groove (Upper) 2.74 6 weld size is adequate
Calculations for internal pressure 1115.98 kPa @ 20 °C
Nozzle Impact test exempt per UHA-51(g)(coincident ratio = 0.03905).Pad rated MDMT per UHA-51(d)(1)(a) = -196 °C.
Limits of reinforcement per UG-40
Parallel to the vessel wall: d = 53.96 mm
Normal to the vessel wall outside: 2.5*(t - C) = 12.75 mm
Nozzle required thickness per UG-27(c)(1)
trn = P*Rn/(Sn*E - 0.6*P)
= 1115.984*26.25/(138000*1 - 0.6*1115.984)
= 0.21 mm
Required thickness tr from UG-37(a)(c)
tr = P*K1*D/(2*S*E - 0.2*P)
= 1115.984*0.9*1400/(2*138000*1 - 0.2*1115.984)
= 5.1 mm
This opening does not require reinforcement per UG-36(c)(3)(a)
UW-16(c)(2) Weld Check
Inner fillet: tmin = lesser of 19 mm or tn or te = 3.91 mm
ITEM NO. : T-1201 66
tc(min) = lesser of 6 mm or 0.7*tmin = 2.74 mm
tc(actual) = 0.7*Leg = 0.7*4 = 2.8 mm
Outer fillet: tmin = lesser of 19 mm or te or t = 5.1 mm
tw(min) = 0.5*tmin = 2.55 mm
tw(actual) = 0.7*Leg = 0.7*5 = 3.5 mm
UG-45 Nozzle Neck Thickness Check
Interpretation VIII-1-83-66 has been applied.
Wall thickness per UG-45(a): tr1 = 0.21 mm (E =1)
Wall thickness per UG-45(b)(1): tr2 = 5.66 mm
Wall thickness per UG-16(b): tr3 = 1.5 mm
Standard wall pipe per UG-45(b)(4): tr4 = 3.42 mm
The greater of tr2 or tr3: tr5 = 5.66 mm
The lesser of tr4 or tr5: tr6 = 3.42 mm
Required per UG-45 is the larger of tr1 or tr6 = 3.42 mm
Available nozzle wall thickness new, tn = 0.875*3.91 = 3.42 mm
The nozzle neck thickness is adequate.
ITEM NO. : T-1201 67
Spare Valve (N10)
ASME Section VIII Division 1, 2004 Edition, A06 Addenda Metric
tw(lower) = 6 mm
Leg41 = 4 mm
tw(upper) = 6 mm
Leg42 = 5 mm
Dp = 150.01 mm
te = 6 mm
Note: round inside edges per UG-76(c)
Located on: Shell
Liquid static head included: 23.2801 kPa
Nozzle material specification: SA-312 TP304 Wld & smls pipe (II-D Metric p. 86, ln. 9)
Nozzle longitudinal joint efficiency: 1
Nozzle description: 2" Sch 40S (Std) DN 50
Pad material specification: SA-240 304 (II-D Metric p. 82, ln. 38)
Pad diameter: 150.01 mm
Flange description: 2 inch Class 150 SO A182 F304
Bolt Material: SA-193 B7 Bolt <= 64 (II-D Metric p. 382, ln. 33)
Flange rated MDMT: -48°C
(Per UHA-51(d)(1)(a))
(Flange rated MDMT = -196 °CBolts rated MDMT per Fig UCS-66 note (e) = -48 °C)
Liquid static head on flange: 22.9016 kPa
ASME B16.5 flange rating MAWP: 1827.8 kPa @ 50°C
ASME B16.5 flange rating MAP: 1896.06 kPa @ 20°C
ASME B16.5 flange hydro test: 2930.27 kPa @ 20°C
Nozzle orientation: 180°
Local vessel minimum thickness: 6 mm
Nozzle center line offset to datum line: 130 mm
End of nozzle to shell center: 880 mm
Nozzle inside diameter, new: 52.5 mm
Nozzle nominal wall thickness: 3.91 mm
Nozzle corrosion allowance: 0 mm
Projection available outside vessel, Lpr: 170.09 mm
Pad is split: no
ITEM NO. : T-1201 68
Reinforcement Calculations for Internal Pressure
The vessel wall thickness governs the MAWP of this nozzle.
UG-37 Area Calculation Summary(cm2)
For P = 1029.09 kPa @ 50 °C
UG-45Nozzle WallThicknessSummary
(mm)The nozzle
passes UG-45
Arequired
Aavailable A1 A2 A3 A5
Awelds treq tmin
This nozzle is exempt from areacalculations per UG-36(c)(3)(a) 3.42 3.42
Weld Failure Path Analysis Summary
The nozzle is exempt from weld strength calculationsper UW-15(b)(2)
UW-16 Weld Sizing Summary
Weld description Required weldsize (mm)
Actual weldsize (mm) Status
Nozzle to pad fillet (Leg41) 2.74 2.8 weld size is adequate
Pad to shell fillet (Leg42) 2.63 3.5 weld size is adequate
Nozzle to pad groove (Upper) 2.74 6 weld size is adequate
Calculations for internal pressure 1029.09 kPa @ 50 °C
Nozzle Impact test exempt per UHA-51(g)(coincident ratio = 0.04035).Pad rated MDMT per UHA-51(d)(1)(a) = -196 °C.
Limits of reinforcement per UG-40
Parallel to the vessel wall: d = 52.5 mm
Normal to the vessel wall outside: 2.5*(t - C) = 13.13 mm
Nozzle required thickness per UG-27(c)(1)
trn = P*Rn/(Sn*E - 0.6*P)
= 1029.087*26.25/(138000*1 - 0.6*1029.087)
= 0.2 mm
Required thickness tr from UG-37(a)
tr = P*R/(S*E - 0.6*P)
= 1029.087*700.75/(138000*1 - 0.6*1029.087)
= 5.25 mm
This opening does not require reinforcement per UG-36(c)(3)(a)
UW-16(c)(2) Weld Check
Inner fillet: tmin = lesser of 19 mm or tn or te = 3.91 mm
tc(min) = lesser of 6 mm or 0.7*tmin = 2.74 mm
tc(actual) = 0.7*Leg = 0.7*4 = 2.8 mm
Outer fillet: tmin = lesser of 19 mm or te or t = 5.25 mm
ITEM NO. : T-1201 69
tw(min) = 0.5*tmin = 2.63 mm
tw(actual) = 0.7*Leg = 0.7*5 = 3.5 mm
UG-45 Nozzle Neck Thickness Check
Wall thickness per UG-45(a): tr1 = 0.2 mm (E =1)
Wall thickness per UG-45(b)(1): tr2 = 6 mm
Wall thickness per UG-16(b): tr3 = 1.5 mm
Standard wall pipe per UG-45(b)(4): tr4 = 3.42 mm
The greater of tr2 or tr3: tr5 = 6 mm
The lesser of tr4 or tr5: tr6 = 3.42 mm
ITEM NO. : T-1201 70
Required per UG-45 is the larger of tr1 or tr6 = 3.42 mm
Available nozzle wall thickness new, tn = 0.875*3.91 = 3.42 mm
The nozzle neck thickness is adequate.
Reinforcement Calculations for MAP
The vessel wall thickness governs the MAP of this nozzle.
UG-37 Area Calculation Summary(cm2)
For P = 1176.32 kPa @ 20 °C
UG-45Nozzle WallThicknessSummary
(mm)The nozzle
passes UG-45
Arequired
Aavailable A1 A2 A3 A5
Awelds treq tmin
This nozzle is exempt from areacalculations per UG-36(c)(3)(a) 3.42 3.42
Weld Failure Path Analysis Summary
The nozzle is exempt from weld strength calculationsper UW-15(b)(2)
UW-16 Weld Sizing Summary
Weld description Required weldsize (mm)
Actual weldsize (mm) Status
Nozzle to pad fillet (Leg41) 2.74 2.8 weld size is adequate
Pad to shell fillet (Leg42) 3 3.5 weld size is adequate
Nozzle to pad groove (Upper) 2.74 6 weld size is adequate
Calculations for internal pressure 1176.32 kPa @ 20 °C
Nozzle Impact test exempt per UHA-51(g)(coincident ratio = 0.04035).Pad rated MDMT per UHA-51(d)(1)(a) = -196 °C.
Limits of reinforcement per UG-40
Parallel to the vessel wall: d = 52.5 mm
Normal to the vessel wall outside: 2.5*(t - C) = 15 mm
Nozzle required thickness per UG-27(c)(1)
trn = P*Rn/(Sn*E - 0.6*P)
= 1176.32*26.25/(138000*1 - 0.6*1176.32)
= 0.23 mm
Required thickness tr from UG-37(a)
tr = P*R/(S*E - 0.6*P)
= 1176.32*700/(138000*1 - 0.6*1176.32)
= 6 mm
This opening does not require reinforcement per UG-36(c)(3)(a)
UW-16(c)(2) Weld Check
Inner fillet: tmin = lesser of 19 mm or tn or te = 3.91 mm
ITEM NO. : T-1201 71
tc(min) = lesser of 6 mm or 0.7*tmin = 2.74 mm
tc(actual) = 0.7*Leg = 0.7*4 = 2.8 mm
Outer fillet: tmin = lesser of 19 mm or te or t = 6 mm
tw(min) = 0.5*tmin = 3 mm
tw(actual) = 0.7*Leg = 0.7*5 = 3.5 mm
UG-45 Nozzle Neck Thickness Check
Wall thickness per UG-45(a): tr1 = 0.23 mm (E =1)
Wall thickness per UG-45(b)(1): tr2 = 6 mm
Wall thickness per UG-16(b): tr3 = 1.5 mm
Standard wall pipe per UG-45(b)(4): tr4 = 3.42 mm
The greater of tr2 or tr3: tr5 = 6 mm
The lesser of tr4 or tr5: tr6 = 3.42 mm
Required per UG-45 is the larger of tr1 or tr6 = 3.42 mm
Available nozzle wall thickness new, tn = 0.875*3.91 = 3.42 mm
The nozzle neck thickness is adequate.
ITEM NO. : T-1201 72
M/H (M)
ASME Section VIII Division 1, 2004 Edition, A06 Addenda Metric
tw(lower) = 5.1 mm
Leg41 = 6 mm
tw(upper) = 6 mm
Leg42 = 5 mm
Dp = 684.99 mm
te = 6 mm
Note: round inside edges per UG-76(c)
Located on: Top Head
Liquid static head included: 0 kPa
Nozzle material specification: SA-240 304 (II-D Metric p. 82, ln. 38)
Nozzle longitudinal joint efficiency: 1
Pad material specification: SA-240 304 (II-D Metric p. 82, ln. 38)
Pad diameter: 684.99 mm
Flange description: 18 inch Class 150 SO A182 F304
Bolt Material: SA-193 B7 Bolt <= 64 (II-D Metric p. 382, ln. 33)
Flange rated MDMT: -48°C
(Per UHA-51(d)(1)(a))
(Flange rated MDMT = -196 °CBolts rated MDMT per Fig UCS-66 note (e) = -48 °C)
Liquid static head on flange: 0 kPa
ASME B16.5 flange rating MAWP: 1827.8 kPa @ 50°C
ASME B16.5 flange rating MAP: 1896.06 kPa @ 20°C
ASME B16.5 flange hydro test: 2930.27 kPa @ 20°C
Nozzle orientation: 270°
Calculated as hillside: yes
Local vessel minimum thickness: 5.1 mm
End of nozzle to datum line: 2590 mm
Nozzle inside diameter, new: 445.2 mm
Nozzle nominal wall thickness: 6 mm
Nozzle corrosion allowance: 0 mm
Opening chord length: 479.49 mm
Projection available outside vessel, Lpr: 259.55 mm
Distance to head center, R: 400 mm
Pad is split: no
ITEM NO. : T-1201 73
Reinforcement Calculations for Internal Pressure
Available reinforcement per UG-37 governs the MAWP of this nozzle.
UG-37 Area Calculation Summary (cm2)For P = 700.46 kPa @ 50 °C
The opening is adequately reinforced
UG-45Nozzle WallThicknessSummary
(mm)The nozzle
passes UG-45
Arequired
Aavailable A1 A2 A3 A5
Awelds treq tmin
17.0397 17.0454 3.8213 1.0587 -- 11.568 0.5974 4.3 6
Weld Failure Path Analysis Summary (N)All failure paths are stronger than the applicable weld loads
Weld loadW
Weld loadW1-1
Path 1-1strength
Weld loadW2-2
Path 2-2strength
Weld loadW3-3
Path 3-3strength
183,735 182,493 774,577 26,605 1,050,463 189,698 682,867
UW-16 Weld Sizing Summary
Weld description Required weldsize (mm)
Actual weldsize (mm) Status
Nozzle to pad fillet (Leg41) 4.2 4.2 weld size is adequate
Pad to shell fillet (Leg42) 2.17 3.5 weld size is adequate
Nozzle to pad groove (Upper) 4.2 6 weld size is adequate
Calculations for internal pressure 700.46 kPa @ 50 °C
Nozzle rated MDMT per UHA-51(d)(1)(a) = -196 °C.Pad rated MDMT per UHA-51(d)(1)(a) = -196 °C.
Limits of reinforcement per UG-40
Parallel to the vessel wall: d = 479.49 mm
Normal to the vessel wall outside: 2.5*(t - C) = 10.88 mm
Nozzle required thickness per UG-27(c)(1)
trn = P*Rn/(Sn*E - 0.6*P)
= 700.4577*222.6/(138000*1 - 0.6*700.4577)
= 1.13 mm
Required thickness tr from UG-37(a)
tr = P*D*K / (2*S*E - 0.2*P)= 700.4577*1401.5*0.998577 / (2*138000*1 - 0.2*700.4577)= 3.55 mm
Area required per UG-37(c)
Allowable stresses: Sn = 138, Sv = 138, Sp = 138 MPa
fr1 = lesser of 1 or Sn/Sv = 1fr2 = lesser of 1 or Sn/Sv = 1fr3 = lesser of fr2 or Sp/Sv = 1fr4 = lesser of 1 or Sp/Sv = 1
A = d*tr*F + 2*tn*tr*F*(1 - fr1)
ITEM NO. : T-1201 74
= 479.49*3.55*1 + 2*6*3.55*1*(1 - 1)
= 17.0397 cm2
Area available from FIG. UG-37.1
A1 = larger of the following= 3.8213 cm2
= d*(E1*t - F*tr) - 2*tn*(E1*t - F*tr)*(1 - fr1)
= 479.49*(1*4.35 - 1*3.55) - 2*6*(1*4.35 - 1*3.55)*(1 - 1)
= 3.8213 cm2
= 2*(t + tn)*(E1*t - F*tr) - 2*tn*(E1*t - F*tr)*(1 - fr1)
= 2*(4.35 + 6)*(1*4.35 - 1*3.55) - 2*6*(1*4.35 - 1*3.55)*(1 - 1)
= 0.1652 cm2
A2 = smaller of the following= 1.0587 cm2
= 5*(tn - trn)*fr2*t
= 5*(6 - 1.13)*1*4.35
= 1.0587 cm2
= 2*(tn - trn)*(2.5*tn + te)*fr2= 2*(6 - 1.13)*(2.5*6 + 6)*1
= 2.0445 cm2
A41 = Leg2*fr3= 5.892*1
= 0.3471 cm2
(Part of the weld is outside of the limits)A42 = Leg2*fr4
= 52*1
= 0.2503 cm2
A5 = (Dp - d - 2*tn)*te*fr4= (684.99 - 492.19)*6*1
= 11.568 cm2
Area = A1 + A2 + A41 + A42 + A5
= 3.8213 + 1.0587 + 0.3471 + 0.2503 + 11.568
= 17.0454 cm2
As Area >= A the reinforcement is adequate.
UW-16(c)(2) Weld Check
Inner fillet: tmin = lesser of 19 mm or tn or te = 6 mm
tc(min) = lesser of 6 mm or 0.7*tmin = 4.2 mm
tc(actual) = 0.7*Leg = 0.7*6 = 4.2 mm
Outer fillet: tmin = lesser of 19 mm or te or t = 4.35 mm
tw(min) = 0.5*tmin = 2.17 mm
tw(actual) = 0.7*Leg = 0.7*5 = 3.5 mm
UG-45 Nozzle Neck Thickness Check
Interpretation VIII-1-83-66 has been applied.
Wall thickness per UG-45(a): tr1 = 1.13 mm (E =1)
Wall thickness per UG-45(b)(1): tr2 = 4.3 mm
ITEM NO. : T-1201 75
Wall thickness per UG-16(b): tr3 = 1.5 mm
Standard wall pipe per UG-45(b)(4): tr4 = 8.33 mm
The greater of tr2 or tr3: tr5 = 4.3 mm
The lesser of tr4 or tr5: tr6 = 4.3 mm
Required per UG-45 is the larger of tr1 or tr6 = 4.3 mm
Available nozzle wall thickness new, tn = 6 mm
The nozzle neck thickness is adequate.
Allowable stresses in joints UG-45(c) and UW-15(c)
Groove weld in tension: 0.74*138 = 102.12 MPa
Nozzle wall in shear: 0.7*138 = 96.6 MPa
Inner fillet weld in shear: 0.49*138 = 67.62 MPa
Outer fillet weld in shear: 0.49*138 = 67.62 MPa
Upper groove weld in tension: 0.74*138 = 102.12 MPa
Strength of welded joints:
(1) Inner fillet weld in shear(π/2)*Nozzle OD*Leg*Si = (π/2)*457.2*6*67.62 = 291349.9 N
(2) Outer fillet weld in shear(π/2)*Pad OD*Leg*So = (π/2)*684.99*5*67.62 = 363789.4 N
(3) Nozzle wall in shear(π/2)*Mean nozzle dia*tn*Sn = (π/2)*451.2*6*96.6 = 410787.7 N
(4) Groove weld in tension(π/2)*Nozzle OD*tw*Sg = (π/2)*457.2*4.35*102.12 = 319077.4 N
(6) Upper groove weld in tension(π/2)*Nozzle OD*tw*Sg = (π/2)*457.2*6*102.12 = 440036 N
Loading on welds per UG-41(b)(1)
W = (A - A1 + 2*tn*fr1*(E1*t - F*tr))*Sv
= (1703.974 - 382.1283 + 2*6*1*(1*4.35 - 1*3.55))*138
= 183734.6 N
W1-1 = (A2 + A5 + A41 + A42)*Sv
= (105.8708 + 1156.8 + 34.7096 + 25.0322)*138
= 182493 N
W2-2 = (A2 + A3 + A41 + A43 + 2*tn*t*fr1)*Sv
= (105.8708 + 0 + 34.7096 + 0 + 2*6*4.35*1)*138
= 26604.85 N
W3-3 = (A2 + A3 + A5 + A41 + A42 + A43 + 2*tn*t*fr1)*Sv
= (105.8708 + 0 + 1156.8 + 34.7096 + 25.0322 + 0 + 2*6*4.35*1)*138
= 189697.7 N
Load for path 1-1 lesser of W or W1-1 = 182493 NPath 1-1 through (2) & (3) = 363789.4 + 410787.7 = 774577.1 NPath 1-1 is stronger than W1-1 so it is acceptable per UG-41(b)(1).
Load for path 2-2 lesser of W or W2-2 = 26604.85 NPath 2-2 through (1), (4), (6) = 291349.9 + 319077.4 + 440036 = 1050464 NPath 2-2 is stronger than W2-2 so it is acceptable per UG-41(b)(1).
Load for path 3-3 lesser of W or W3-3 = 183734.6 N
ITEM NO. : T-1201 76
Path 3-3 through (2), (4) = 363789.4 + 319077.4 = 682866.8 NPath 3-3 is stronger than W so it is acceptable per UG-41(b)(2).
% Forming strain - UHA-44(a)(2)(a)
= (50*t / Rf)*(1 - Rf / Ro)
= (50*6 / 225.6)*(1 - 225.6 / ϒ⊆)
= 1.3298%
ITEM NO. : T-1201 77
Reinforcement Calculations for MAP
Available reinforcement per UG-37 governs the MAP of this nozzle.
UG-37 Area Calculation Summary (cm2)For P = 777.06 kPa @ 20 °C
The opening is adequately reinforced
UG-45Nozzle WallThicknessSummary
(mm)The nozzle
passes UG-45
Arequired
Aavailable A1 A2 A3 A5
Awelds treq tmin
18.914 18.9325 5.5445 1.2097 -- 11.568 0.6103 3.94 6
Weld Failure Path Analysis Summary (N)All failure paths are stronger than the applicable weld loads
Weld loadW
Weld loadW1-1
Path 1-1strength
Weld loadW2-2
Path 2-2strength
Weld loadW3-3
Path 3-3strength
186,413 184,754 774,577 30,107 1,105,417 193,200 737,820
UW-16 Weld Sizing Summary
Weld description Required weldsize (mm)
Actual weldsize (mm) Status
Nozzle to pad fillet (Leg41) 4.2 4.2 weld size is adequate
Pad to shell fillet (Leg42) 2.55 3.5 weld size is adequate
Nozzle to pad groove (Upper) 4.2 6 weld size is adequate
Calculations for internal pressure 777.06 kPa @ 20 °C
Nozzle rated MDMT per UHA-51(d)(1)(a) = -196 °C.Pad rated MDMT per UHA-51(d)(1)(a) = -196 °C.
Limits of reinforcement per UG-40
Parallel to the vessel wall: d = 479.58 mm
Normal to the vessel wall outside: 2.5*(t - C) = 12.75 mm
Nozzle required thickness per UG-27(c)(1)
trn = P*Rn/(Sn*E - 0.6*P)
= 777.0573*222.6/(138000*1 - 0.6*777.0573)
= 1.26 mm
Required thickness tr from UG-37(a)
tr = P*D*K / (2*S*E - 0.2*P)= 777.0573*1400*1 / (2*138000*1 - 0.2*777.0573)= 3.94 mm
Area required per UG-37(c)
Allowable stresses: Sn = 138, Sv = 138, Sp = 138 MPa
fr1 = lesser of 1 or Sn/Sv = 1fr2 = lesser of 1 or Sn/Sv = 1fr3 = lesser of fr2 or Sp/Sv = 1fr4 = lesser of 1 or Sp/Sv = 1
ITEM NO. : T-1201 78
A = d*tr*F + 2*tn*tr*F*(1 - fr1)
= 479.58*3.94*1 + 2*6*3.94*1*(1 - 1)
= 18.914 cm2
Area available from FIG. UG-37.1
A1 = larger of the following= 5.5445 cm2
= d*(E1*t - F*tr) - 2*tn*(E1*t - F*tr)*(1 - fr1)
= 479.58*(1*5.1 - 1*3.94) - 2*6*(1*5.1 - 1*3.94)*(1 - 1)
= 5.5445 cm2
= 2*(t + tn)*(E1*t - F*tr) - 2*tn*(E1*t - F*tr)*(1 - fr1)
= 2*(5.1 + 6)*(1*5.1 - 1*3.94) - 2*6*(1*5.1 - 1*3.94)*(1 - 1)
= 0.2568 cm2
A2 = smaller of the following= 1.2097 cm2
= 5*(tn - trn)*fr2*t
= 5*(6 - 1.26)*1*5.1
= 1.2097 cm2
= 2*(tn - trn)*(2.5*tn + te)*fr2= 2*(6 - 1.26)*(2.5*6 + 6)*1
= 1.9923 cm2
A41 = Leg2*fr3= 62*1
= 0.36 cm2
A42 = Leg2*fr4= 52*1
= 0.2503 cm2
A5 = (Dp - d - 2*tn)*te*fr4= (684.99 - 492.19)*6*1
= 11.568 cm2
Area = A1 + A2 + A41 + A42 + A5
= 5.5445 + 1.2097 + 0.36 + 0.2503 + 11.568
= 18.9325 cm2
As Area >= A the reinforcement is adequate.
UW-16(c)(2) Weld Check
Inner fillet: tmin = lesser of 19 mm or tn or te = 6 mm
tc(min) = lesser of 6 mm or 0.7*tmin = 4.2 mm
tc(actual) = 0.7*Leg = 0.7*6 = 4.2 mm
Outer fillet: tmin = lesser of 19 mm or te or t = 5.1 mm
tw(min) = 0.5*tmin = 2.55 mm
tw(actual) = 0.7*Leg = 0.7*5 = 3.5 mm
UG-45 Nozzle Neck Thickness Check
Interpretation VIII-1-83-66 has been applied.
Wall thickness per UG-45(a): tr1 = 1.26 mm (E =1)
ITEM NO. : T-1201 79
Wall thickness per UG-45(b)(1): tr2 = 3.94 mm
Wall thickness per UG-16(b): tr3 = 1.5 mm
Standard wall pipe per UG-45(b)(4): tr4 = 8.33 mm
The greater of tr2 or tr3: tr5 = 3.94 mm
The lesser of tr4 or tr5: tr6 = 3.94 mm
Required per UG-45 is the larger of tr1 or tr6 = 3.94 mm
Available nozzle wall thickness new, tn = 6 mm
The nozzle neck thickness is adequate.
Allowable stresses in joints UG-45(c) and UW-15(c)
Groove weld in tension: 0.74*138 = 102.12 MPa
Nozzle wall in shear: 0.7*138 = 96.6 MPa
Inner fillet weld in shear: 0.49*138 = 67.62 MPa
Outer fillet weld in shear: 0.49*138 = 67.62 MPa
Upper groove weld in tension: 0.74*138 = 102.12 MPa
Strength of welded joints:
(1) Inner fillet weld in shear(π/2)*Nozzle OD*Leg*Si = (π/2)*457.2*6*67.62 = 291349.9 N
(2) Outer fillet weld in shear(π/2)*Pad OD*Leg*So = (π/2)*684.99*5*67.62 = 363789.4 N
(3) Nozzle wall in shear(π/2)*Mean nozzle dia*tn*Sn = (π/2)*451.2*6*96.6 = 410787.7 N
(4) Groove weld in tension(π/2)*Nozzle OD*tw*Sg = (π/2)*457.2*5.1*102.12 = 374030.6 N
(6) Upper groove weld in tension(π/2)*Nozzle OD*tw*Sg = (π/2)*457.2*6*102.12 = 440036 N
Loading on welds per UG-41(b)(1)
W = (A - A1 + 2*tn*fr1*(E1*t - F*tr))*Sv
= (1891.395 - 554.4505 + 2*6*1*(1*5.1 - 1*3.94))*138
= 186413 N
W1-1 = (A2 + A5 + A41 + A42)*Sv
= (120.9675 + 1156.8 + 35.9999 + 25.0322)*138
= 184754.4 N
W2-2 = (A2 + A3 + A41 + A43 + 2*tn*t*fr1)*Sv
= (120.9675 + 0 + 35.9999 + 0 + 2*6*5.1*1)*138
= 30107.11 N
W3-3 = (A2 + A3 + A5 + A41 + A42 + A43 + 2*tn*t*fr1)*Sv
= (120.9675 + 0 + 1156.8 + 35.9999 + 25.0322 + 0 + 2*6*5.1*1)*138
= 193200 N
Load for path 1-1 lesser of W or W1-1 = 184754.4 NPath 1-1 through (2) & (3) = 363789.4 + 410787.7 = 774577.1 NPath 1-1 is stronger than W1-1 so it is acceptable per UG-41(b)(1).
Load for path 2-2 lesser of W or W2-2 = 30107.11 NPath 2-2 through (1), (4), (6) = 291349.9 + 374030.6 + 440036 = 1105417 NPath 2-2 is stronger than W2-2 so it is acceptable per UG-41(b)(1).
ITEM NO. : T-1201 80
Load for path 3-3 lesser of W or W3-3 = 186413 NPath 3-3 through (2), (4) = 363789.4 + 374030.6 = 737819.9 NPath 3-3 is stronger than W so it is acceptable per UG-41(b)(2).
ITEM NO. : T-1201 81
Wind Code
Building Code: ASCE 7-93
Elevation of base above grade: 26.2467 ft (8.0000 m)
Increase effective outer diameter by: 0.9843 ft (0.3000 m)
Wind Force Coefficient Cf: 0.7000
Basic Wind Speed:, V: 89.4775 mph (144.0000 km/h)
Importance Factor:, I: 1.0500
Exposure category: D
Vessel Characteristics
Vessel height, h: 11.6309 ft (3.5451 m)
Vessel Minimum Diameter, c
Operating, Corroded: 5.2887 ft (1.6120 m)
Empty, Corroded: 5.2887 ft (1.6120 m)
Fundamental Frequency, f
Operating, Corroded: 7.0179 Hz
Empty, Corroded: 14.8197 Hz
Vacuum, Corroded: 7.0179 Hz
Damping coefficient, βOperating, Corroded: 0.0257
Empty, Corroded: 0.0210
Vacuum, Corroded: 0.0257Table Lookup Values
Wind Deflection Reports:
Operating, CorrodedEmpty, CorrodedWind Pressure Calculations
Wind Deflection Report: Operating, Corroded
ComponentElevation of
bottom abovebase (mm)
Effective OD(m)
Elastic modulusE (MPa)
InertiaI (m4)
Platformwind shear at
Bottom (N)
Total windshear at
Bottom (N)
bendingmoment at
Bottom (N-m)
Deflectionat top(mm)
Top Head 3,170.00 1.91 193,000.0 * 0.00 797.35 931.11 0.5859
Shell (top) 1,210.00 1.91 193,000.0 0.00574 0.00 5,640.88 7,161.28 0.5837
Support Leg 0.00 0.00 199,948.0 3.313e-005 0.00 6,466.42 14,819.32 0.5764
Shell (bottom) 1,210.00 1.91 193,000.0 0.00574 0.00 825.53 166.38 0.5764
Bottom Head 1,210.00 1.91 193,000.0 * 0.00 761.94 146.22 0.5764
*Moment of Inertia I varies over the length of the component
Wind Deflection Report: Empty, Corroded
ComponentElevation of
bottom abovebase (mm)
Effective OD(m)
Elastic modulusE (MPa)
InertiaI (m4)
Platformwind shear at
Bottom (N)
Total windshear at
Bottom (N)
bendingmoment at
Bottom (N-m)
Deflectionat top(mm)
Top Head 3,170.00 1.91 195,300.0 * 0.00 797.35 931.11 0.5858
Shell (top) 1,210.00 1.91 195,300.0 0.00574 0.00 5,640.88 7,161.28 0.5836
Support Leg 0.00 0.00 199,948.0 3.313e-005 0.00 6,466.42 14,819.32 0.5764
Shell (bottom) 1,210.00 1.91 195,300.0 0.00574 0.00 825.53 166.38 0.5764
Bottom Head 1,210.00 1.91 195,300.0 * 0.00 761.94 146.22 0.5764
*Moment of Inertia I varies over the length of the component
Wind Pressure (WP) Calculations
Gust Factor (G¯) Calculations
Kz = 2.58 * (Z/Zg)2/α
ITEM NO. : T-1201 82
= 2.58 * (Z/213)0.2000
qz = 0.613 * Kz * (I*V)2 Pa
= 0.613 * Kz * (1.0500*40.0000)2
= 1081.3319 * Kz
WP = qz * G¯ * Cf (Minimum 0.48 kPa)
= qz * G¯ * 0.7000 (Minimum 0.48 kPa)
Design Wind Pressures
Height Z(m) Kz qz
(kPa)WP: Operating
(kPa)WP: Empty
(kPa)WP: hydrotest
(kPa)WP: Vacuum
(kPa)
4.6 1.1962 1.2943 1.0762 1.0762 N.A. N.A.
6.1 1.2671 1.3709 1.1399 1.1399 N.A. N.A.
7.6 1.3249 1.4335 1.1920 1.1920 N.A. N.A.
9.1 1.3741 1.4867 1.2362 1.2362 N.A. N.A.
12.2 1.4555 1.5748 1.3094 1.3094 N.A. N.A.
Design Wind Force determined from: F = Pressure * Af , where Af is the projected area.
Gust Factor Calculations
Operating, CorrodedEmpty, Corroded
Gust Factor Calculations: Operating, Corroded
T1 = 2.35 * Sqr(D0) / ((2/3)h / 30)1/α
= 2.35 * Sqr(0.0030) / ((2/3)11.6309 / 30)1/10.0000
= 0.1474
G¯ = 0.65 + 3.65 * T1
= 0.65 + 3.65 * 0.1474
= 1.1879
Gust Factor Calculations: Empty, Corroded
T1 = 2.35 * Sqr(D0) / ((2/3)h / 30)1/α
= 2.35 * Sqr(0.0030) / ((2/3)11.6309 / 30)1/10.0000
= 0.1474
G¯ = 0.65 + 3.65 * T1
= 0.65 + 3.65 * 0.1474
= 1.1879
Table Lookup Values
α = 10.0000, Zg = 213 m,D0 = 0.0030 [Table C6, page100]
s = 0.8500, γ = 0.0017 [Table C9, page108]
Pressure Profile Factor J = 0.0047 [Figure C6, page106]
Structure Size Factor S = 1.2750 [Figure C8, page108]
Resonance Factor Y [Figure C7, page107]
Operating, Corroded:0.0454(c/h=0.4547)
Empty, Corroded:0.0031(c/h=0.4547)
Vacuum, Corroded:
ITEM NO. : T-1201 83
0.0454(c/h=0.4547)
hydrotest, New, field:0.1265(c/h=0.3983)
ITEM NO. : T-1201 84
Seismic Code
Method of seismic analysis: UBC 1997 building mounted
Seismic Zone: 2A
Rp Factor (Table 16-O): Rp = 2.2000
Soil profile: (Table 16-Q): SD
Importance Factor: Ip = 1.4000
Component Amplification Factor: ap = 1.0000
x/h Ratio 1.0000
Vertical Accelerations Considered: Yes
Force Multiplier: = 0.3333
Minimum Weight Multiplier: = 0.2000
Vessel Characteristics
Vessel height: 11.6309 ft (3.55 m)Vessel Weight:
Operating, Corroded: 13,343 lb (6,052 kg)
Empty, Corroded: 3,481 lb (1,579 kg)
Vacuum, Corroded: 13,343 lb (6,052 kg)
Period of Vibration Calculation
Fundamental Period, T:
Operating, Corroded: 0.142 sec (f = 7.0 Hz)
Empty, Corroded: 0.067 sec (f = 14.8 Hz)
Vacuum, Corroded: 0.142 sec (f = 7.0 Hz)
The fundamental period of vibration T (above) is calculated using the Rayleigh method of approximation:
T = 2 * PI * Sqr( {Sum(Wi * yi2 )} / {g * Sum(Wi * yi )} ), where
Wi is the weight of the ith lumped mass, andyi is its deflection when the system is treated as a cantilever beam.
Seismic Shear Reports:
Operating, CorrodedEmpty, CorrodedBase Shear Calculations
Seismic Shear Report: Operating, Corroded
Component Elevation of bottomabove base (mm)
Elastic modulus E(MPa)
Inertia I(m4)
Seismic shear atBottom (N)
BendingMoment at
Bottom(N-m)
Top Head 3,170.00 193,000.0 * 2,784.46 1,364.42
Shell (top) 1,210.00 193,000.0 0.0057 21,103.34 24,794.33
Support Leg 0.00 199,948.0 0.0038 23,737.77 52,886.35
Shell (bottom) 1,210.00 193,000.0 0.0057 2,272.94 412.03
Bottom Head 1,210.00 193,000.0 * 2,114.13 356.31
*Moment of Inertia I varies over the length of the component
Seismic Shear Report: Empty, Corroded
Component Elevation of bottomabove base (mm)
Elastic modulus E(MPa)
Inertia I(m4)
Seismic shear atBottom (N)
BendingMoment at
Bottom(N-m)
Top Head 3,170.00 195,300.0 * 2,660.53 1,339.15
Shell (top) 1,210.00 195,300.0 0.0057 5,296.65 9,399.72
ITEM NO. : T-1201 85
Support Leg 0.00 199,948.0 0.0038 6,193.18 16,547.21
Shell (bottom) 1,210.00 195,300.0 0.0057 551.12 137.35
Bottom Head 1,210.00 195,300.0 * 531.81 123.60
*Moment of Inertia I varies over the length of the component
Vertical Acceleration Term, VAccel
Factor is applied to dead load.Compressive Side: = 1.0 + VAccel
VAccel Term is:greater of (Force Mult * Base Shear / Weight) or (Min. Weight Mult.)
Force multiplier = 0.3333 Minimum Weight Multiplier = 0.2000
Condition Base Shear ( N) Weight ( kg) Force Mult * ShearWeight VAccel
Operating, Corroded 23,740.83 6,052 0.1333 0.2000
Operating, New 24,051.06 6,131 0.1333 0.2000
Empty, Corroded 6,193.18 1,579 0.1333 0.2000
Empty, New 6,503.41 1,658 0.1333 0.2000
Base Shear Calculations
Operating, CorrodedEmpty, Corroded
Base Shear Calculations: Operating, Corroded
V(32-1) = 4 * Ca * Ip * Wp = 4 * 0.2200 * 1.4000 * 13342.8789 = 16438.4258V(32-2) = ap * Ca * Ip * (1 + 3 * (x/h)) * Wp / Rp = 1.0000 * 0.2200 * 1.4000 * (1 + 3 * 1.0000) * 13342.8789 / 2.2000 = 7472.0117V(32-3) = 0.70 * Ca * Ip * Wp = 0.7 * 0.2200 * 1.4000 * 13342.8789 = 2876.7244To obtain V, take the greater of V(32-2) and V(32-3).Then take the lesser of this and V(32-1), and divide by 1.4, giving 5,337.15 lb (2,420.89 kg)
Base Shear Calculations: Empty, Corroded
V(32-1) = 4 * Ca * Ip * Wp = 4 * 0.2200 * 1.4000 * 3480.7065 = 4288.2305V(32-2) = ap * Ca * Ip * (1 + 3 * (x/h)) * Wp / Rp = 1.0000 * 0.2200 * 1.4000 * (1 + 3 * 1.0000) * 3480.7065 / 2.2000 = 1949.1957V(32-3) = 0.70 * Ca * Ip * Wp = 0.7 * 0.2200 * 1.4000 * 3480.7065 = 750.4403To obtain V, take the greater of V(32-2) and V(32-3).Then take the lesser of this and V(32-1), and divide by 1.4, giving 1,392.28 lb (631.53 kg)
ITEM NO. : T-1201 86
Support Leg
Leg material: A36Leg description: L150x150x15t (Leg in)Number of legs: N = 4Overall length: 66.9291 in (1,700 mm)Base to girth seam length: 47.6378 in (1,210 mm)Pad length: 19.2913 in (490 mm)Pad width: 13.7795 in (350 mm)Pad thickness: 0.2362 in (6 mm)Bolt circle: 54.3307 in (1,380 mm)Anchor bolt size: 30 mmAnchor bolt material: A307-BAnchor bolts/leg: 1Anchor bolt allowable stress: Sb = 14,938.888psi (103.00 MPa)Anchor bolt corrosion allowance: 0 in (0 mm)Anchor bolt hole clearance: 0.375 in (9.53 mm)Base plate width: 8.6614 in (220 mm)Base plate length: 8.6614 in (220 mm)Base plate thickness: 0.9843 in (25 mm) (0.8036 in required)Base plate allowable stress: 15,664.076psi (108.00 MPa)Foundation allowable bearing stress: 750 psi (5.17 MPa)User defined leg eccentricity: 0 in (0 mm)Effective length coefficient: K = 1.2Coefficient: Cm = 0.85Leg yield stress: Fy = 35,969.359psi (248.00 MPa)Leg elastic modulus: E = 29,000,000psi (199,947.95 MPa)Leg to pad fillet weld: 0.1969 in (5 mm) (0.062 in required)Pad to shell fillet weld: 0.1969 in (5 mm) (0.0345 in required)Legs braced: No
ITEM NO. : T-1201 87
Note: The support attachment point is assumed to be 25.4 mm up from the cylinder circumferential seam.
LoadingForceattack
angle °
Legposition °
Axialend load
N
Shearresisted
N
Axialfa
MPa
Bendingfbx
MPa
Bendingfby
MPa
RatioH1-1
RatioH1-2
Windoperatingcorroded
Moment =6,995.0 N-m
0
0 9,193.8 655.0 2.151 11.479 0 0.0780 0.0846
90 14,106.0 2,578.2 3.3 0 26.088 0.1633 0.1816
180 19,018.1 655.0 4.45 11.479 0 0.0977 0.1000
270 14,106.0 2,578.2 3.3 0 26.088 0.1633 0.1816
45
0 9,193.8 1,616.6 2.151 20.033 11.567 0.1832 0.2075
90 9,193.8 1,616.6 2.151 20.033 11.567 0.1832 0.2075
180 19,018.1 1,616.6 4.45 20.033 11.567 0.2036 0.2230
270 19,018.1 1,616.6 4.45 20.033 11.567 0.2036 0.2230
LoadingForceattack
angle °
Legposition °
Axialend load
N
Shearresisted
N
Axialfa
MPa
Bendingfbx
MPa
Bendingfby
MPa
RatioH1-1
RatioH1-2
Windoperating
new
Moment =6,995.1 N-m
0
0 9,362.7 655.0 2.191 11.479 0 0.0784 0.0849
90 14,275.0 2,578.2 3.34 0 26.088 0.1637 0.1818
180 19,187.3 655.0 4.489 11.479 0 0.0981 0.1003
270 14,275.0 2,578.2 3.34 0 26.088 0.1637 0.1818
45
0 9,362.7 1,616.6 2.191 20.033 11.567 0.1835 0.2078
90 9,362.7 1,616.6 2.191 20.033 11.567 0.1835 0.2078
180 19,187.3 1,616.6 4.489 20.033 11.567 0.2039 0.2232
270 19,187.3 1,616.6 4.489 20.033 11.567 0.2039 0.2232
ITEM NO. : T-1201 88
LoadingForceattack
angle °
Legposition °
Axialend load
N
Shearresisted
N
Axialfa
MPa
Bendingfbx
MPa
Bendingfby
MPa
RatioH1-1
RatioH1-2
Windempty
corroded
Moment =6,995.0 N-m
0
0 -1,771.6 655.0 -0.415 11.479 0 0.0561 0.0673
90 3,140.6 2,578.2 0.735 0 26.088 0.1417 0.1643
180 8,052.8 655.0 1.884 11.479 0 0.0757 0.0828
270 3,140.6 2,578.2 0.735 0 26.088 0.1417 0.1643
45
0 -1,771.6 1,616.6 -0.415 20.033 11.567 0.1604 0.1903
90 -1,771.6 1,616.6 -0.415 20.033 11.567 0.1604 0.1903
180 8,052.8 1,616.6 1.884 20.033 11.567 0.1808 0.2057
270 8,052.8 1,616.6 1.884 20.033 11.567 0.1808 0.2057
LoadingForceattack
angle °
Legposition °
Axialend load
N
Shearresisted
N
Axialfa
MPa
Bendingfbx
MPa
Bendingfby
MPa
RatioH1-1
RatioH1-2
Windemptynew
Moment =6,995.1 N-m
0
0 -1,577.8 655.0 -0.369 11.479 0 0.0564 0.0676
90 3,334.5 2,578.2 0.78 0 26.088 0.1421 0.1646
180 8,246.8 655.0 1.93 11.479 0 0.0761 0.0831
270 3,334.5 2,578.2 0.78 0 26.088 0.1421 0.1646
45
0 -1,577.8 1,616.6 -0.369 20.033 11.567 0.1608 0.1906
90 -1,577.8 1,616.6 -0.369 20.033 11.567 0.1608 0.1906
180 8,246.8 1,616.6 1.93 20.033 11.567 0.1812 0.2060
270 8,246.8 1,616.6 1.93 20.033 11.567 0.1812 0.2060
ITEM NO. : T-1201 89
LoadingForceattack
angle °
Legposition °
Axialend load (1)
N
Shearresisted
N
Axialfa
MPa
Bendingfbx
MPa
Bendingfby
MPa
RatioH1-1
RatioH1-2
Seismicoperatingcorroded
Moment =24,382.4 N-m
0
0 -3,016.5 2,404.4 -0.706 42.137 0 0.2122 0.2527
90 16,927.1 9,464.3 3.96 0 95.768 0.5326 0.6117
180 34,049.6 2,404.4 7.967 42.137 0 0.2937 0.3110
270 16,927.1 9,464.3 3.96 0 95.768 0.5326 0.6117
45
0 -3,016.5 5,934.3 -0.706 73.539 42.461 0.5950 0.7040
90 -3,016.5 5,934.3 -0.706 73.539 42.461 0.5950 0.7040
180 34,049.6 5,934.3 7.967 73.539 42.461 0.6863 0.7622
270 34,049.6 5,934.3 7.967 73.539 42.461 0.6863 0.7622
(1) Axial end load includes consideration of seismic vertical acceleration.
LoadingForceattack
angle °
Legposition °
Axialend load (1)
N
Shearresisted
N
Axialfa
MPa
Bendingfbx
MPa
Bendingfby
MPa
RatioH1-1
RatioH1-2
GoverningCondition
Seismicoperating
new
Moment =24,730.7 N-m
0
0 -3,092.1 2,431.8 -0.723 42.618 0 0.2145 0.2555
90 17,130.0 9,572.1 4.008 0 96.859 0.5387 0.6187
180 34,497.1 2,431.8 8.071 42.618 0 0.2973 0.3146
270 17,130.0 9,572.1 4.008 0 96.859 0.5387 0.6187
45
0 -3,092.1 6,002.0 -0.723 74.377 42.945 0.6017 0.7119
90 -3,092.1 6,002.0 -0.723 74.377 42.945 0.6017 0.7119
180 34,497.1 6,002.0 8.071 74.377 42.945 0.6945 0.7710
270 34,497.1 6,002.0 8.071 74.377 42.945 0.6945 0.7710
ITEM NO. : T-1201 90
(1) Axial end load includes consideration of seismic vertical acceleration.
LoadingForceattack
angle °
Legposition °
Axialend load (1)
N
Shearresisted
N
Axialfa
MPa
Bendingfbx
MPa
Bendingfby
MPa
RatioH1-1
RatioH1-2
Seismicempty
corroded
Moment =9,262.4 N-m
0
0 -3,363.9 627.3 -0.787 10.994 0 0.0504 0.0619
90 3,768.7 2,469.2 0.882 0 24.986 0.1372 0.1586
180 10,273.2 627.3 2.404 10.994 0 0.0777 0.0833
270 3,768.7 2,469.2 0.882 0 24.986 0.1372 0.1586
45
0 -3,363.9 1,548.3 -0.787 19.186 11.078 0.1502 0.1796
90 -3,363.9 1,548.3 -0.787 19.186 11.078 0.1502 0.1796
180 10,273.2 1,548.3 2.404 19.186 11.078 0.1784 0.2011
270 10,273.2 1,548.3 2.404 19.186 11.078 0.1784 0.2011
(1) Axial end load includes consideration of seismic vertical acceleration.
LoadingForceattack
angle °
Legposition °
Axialend load (1)
N
Shearresisted
N
Axialfa
MPa
Bendingfbx
MPa
Bendingfby
MPa
RatioH1-1
RatioH1-2
Seismicemptynew
Moment =9,632.1 N-m
0
0 -3,429.7 658.7 -0.802 11.544 0 0.0531 0.0651
90 4,001.4 2,592.9 0.936 0 26.237 0.1442 0.1666
180 10,765.5 658.7 2.519 11.544 0 0.0815 0.0875
270 4,001.4 2,592.9 0.936 0 26.237 0.1442 0.1666
45
0 -3,429.7 1,625.8 -0.802 20.147 11.633 0.1579 0.1888
90 -3,429.7 1,625.8 -0.802 20.147 11.633 0.1579 0.1888
180 10,765.5 1,625.8 2.519 20.147 11.633 0.1874 0.2111
270 10,765.5 1,625.8 2.519 20.147 11.633 0.1874 0.2111
(1) Axial end load includes consideration of seismic vertical acceleration.
Leg Calculations (AISC manual ninth edition)
Axial end load, P1 (Based on vessel total bending moment acting at leg attachment elevation)
ITEM NO. : T-1201 91
P1 = Wt/N + 48*Mt/(N*D) + Vv/N= 12,836.62/ 4 + 48*18,240.5/( 4*56.063) + 2,567.32/ 4= 7,755.2627 lb (34,497.13 N)
Allowable axial compressive stress, Fa (AISC chapter E)
Local buckling check (AISC 5-99)
b/t = (6/0.5) < (76 / Sqr(35.969)) so Qs = 1
Flexural-torsional buckling (AISC 5-317)
Shear center distance wo = 2.0223ro
2 = wo2 + (Iz + Iw)/A
= 2.02232 + (8.0627 + 31.7366)/6.6247= 10.09749
Torsional constant J = 0.5521Shear modulus G = 11,165 kips/in2
Fej = G*J / (A*ro2)
= 11,165*0.5521 / (6.6247*10.0975)= 92.14338
K*l/rw = 1.2*48.8346/2.1888 = 26.774
Few = π2*E/(Kl/rw)2
= π2*29,000.00/(26.774)2
= 399.275
H = 1 - (wo2 / ro
2)= 1 - (2.02232 / 10.0975)= 0.5949689
Fe = ((Few + Fej)/(2*H))*(1 - Sqr(1 - (4*Few*Fej*H)/(Few + Fej)2))= ((399.275 + 92.1434)/(2*0.595))*(1 - Sqr(1 - (4*399.275*92.1434*0.595)/(399.275 + 92.1434)2))= 83.25876
Equivalent slenderness ratio
Kl/r = π*Sqr(E/Fe)= π*Sqr(29,000.00/83.2588)= 58.63189
Cc = Sqr(2*π2*E/(Fy*Qs))= Sqr(2*π2*29,000,000/(35,969.359*1))= 126.153
K*l/r= 1.2*48.8346/1.1032 = 53.1195
Fa = 1 * (1 - (Kl/r)2/(2*Cc2))*Fy / (5/3 + 3*(Kl/r)/(8*Cc)-(Kl/r)3/(8*Cc
3))= 1 * (1 - (58.6319)2/(2*126.1532))*35,969.359 / (5/3 + 3*(58.6319)/(8*126.153)-(58.6319)3/(8*126.1533))= 17,547.803 psi (120.988 MPa)
Allowable axial compression and bending (AISC chapter H)
Note: r is divided by 1.35 - See AISC 6.1.4, pg. 5-314
F'ex = 1*12*π2*E/(23*(Kl/r)2)
= 1*12*π2*29,000,000/(23*(71.7113)2)= 29,038.652 psi (200.214 MPa)
F'ey = 1*12*π2*E/(23*(Kl/r)2)
= 1*12*π2*29,000,000/(23*(36.1449)2)= 114,303.117 psi (788.092 MPa)
Fb = 1*0.66*Fy= 1*0.66*35,969.359= 23,739.777 psi (163.68 MPa)
Compressive axial stress
fa = P1/A
ITEM NO. : T-1201 92
= 7,755.26/6.6247= 1,170.656 psi (8.071 MPa)
Bending stresses
fbx = F*Cos(α)*L/(Ix/Cx) + P1*Ecc/(Ix/Cx)= 1,349.29*Cos(135)*48.8346/(8.0627/1.8667) + 7,755.26*0/(8.0627/1.8667)= 10,787.499 psi (74.377 MPa)
fby= F*Sin(α)*L/(Iy/Cy)= 1,349.29*Sin(135)*48.8346/(31.7366/4.2426)= 6,228.621 psi (42.945 MPa)
AISC equation H1-1
H1-1 = fa/Fa + Cmx*fbx/((1 - fa/F'ex)*Fbx) + Cmy*fby/((1 - fa/F'
ey)*Fby)= 1,170.656/17,547.803 + 0.85*10,787.499/((1 - 1,170.656/29,038.652)*23,739.777) + 0.85*6,228.621/((1 -1,170.656/114,303.117)*23,739.777)= 0.6945
AISC equation H1-2
H1-2 = fa/(0.6*1*Fy) + fbx/Fbx + fby/Fby= 1,170.656/(0.6*1*35,969.359) + 10,787.499/23,739.777 + 6,228.621/23,739.777= 0.771
4, L150x150x15t legs are adequate.
Anchor bolts - Seismic operating new condition governs
Tensile loading per leg (1 bolt per leg)
R = 48*M/(N*BC) - W/N= 48*39,505.6/(4*54.3307) - 13,493.2/4= 5,352.29 lbf (23,808.16 N)
Required area per bolt
Ab = R/(Sb*n)= 5,352.29/(14,938.888*1)= 0.3583 in2 (2.3115 cm2)
Area of a 30 mm bolt (corroded) = 0.8364 in2 (5.3961 cm2)
30 mm bolts are satisfactory.
Check the leg to vessel fillet weld, Bednar 10.3, Seismic operating new governs
Note: continuous welding is assumed for all support leg fillet welds.
The following leg attachment weld analysis assumes the fillet weld is present on three sides (leg top closure plate is used).
Zw = (2*b*d + d2)/3= (2*8.4853*18.0945 + 18.09452)/3= 211.4949
Jw = (b + 2*d)3/12 - d2*(b + d)2/(b + 2*d)= (8.4853 + 2*18.0945)3/12 - 18.09452*(8.4853 + 18.0945)2/(8.4853 + 2*18.0945)= 2,252.328
E = d2/(b + 2*d)= 18.09452/(8.4853 + 2*18.0945)= 7.328836
Governing weld load fx = Cos(90)*2,151.9 = 0 lbfGoverning weld load fy = Sin(90)*2,151.9 = 2,151.9 lbf
f1 = P1/Lweld= 3,850.99/44.6743= 86.2 lbf/in (150.96 N/cm) (V
L direct shear)
f2= fy*Lleg*0.5*b/Jw= 2,151.9*48.8346*0.5*8.4853/2,252.3279
ITEM NO. : T-1201 93
= 197.95 lbf/in (346.66 N/cm) (VL torsion shear)
f3 = fy/Lweld= 2,151.9/44.6743= 48.17 lbf/in (84.36 N/cm) (V
c direct shear)
f4 = fy*Lleg*E/Jw= 2,151.9*48.8346*7.3288/2,252.3279= 341.94 lbf/in (598.83 N/cm) (V
c torsion shear)
f5 = fx*Lleg/Zw= 0*48.8346/211.4949= 0 lbf/in (0 N/cm) (M
L bending)
f6 = fx/Lweld= 0/44.6743= 0 lbf/in (0 N/cm) (Direct outward radial shear)
f = Sqr((f1 + f2)2 + (f3 + f4)2 + (f5 + f6)2)= Sqr((86.2 + 197.95)2 + (48.17 + 341.94)2 + (0 + 0)2)= 482.63 lbf/in (845.21 N/cm) (Resultant shear load)
Required leg to vessel fillet weld leg size (welded both sides + top)
tw = f / (0.707*0.55*Sa)= 482.63 / (0.707*0.55*20,015.209)= 0.062 in (1.5751 mm)
The 5 mm leg to vessel attachment fillet weld size is adequate.
Check the pad to vessel fillet weld, Bednar 10.3, Seismic operating new governs
Zw = b*d + d2/3= 13.7795*19.2913 + 19.29132/3= 389.8774
Jw = (b + d)3/6= (13.7795 + 19.2913)3/6= 6,028.169
f1 = P1/Lweld= 3,850.99/66.1417= 58.22 lbf/in (101.96 N/cm) (V
L direct shear)
f2= fy*Lleg*0.5*b/Jw= 2,151.9*48.8346*0.5*13.7795/6,028.1694= 120.11 lbf/in (210.34 N/cm) (V
L torsion shear)
f3 = fy/Lweld= 2,151.9/66.1417= 32.53 lbf/in (56.98 N/cm) (V
c direct shear)
f4 = fy*Lleg*0.5*d/Jw= 2,151.9*48.8346*0.5*19.2913/6,028.1694= 168.15 lbf/in (294.48 N/cm) (V
c torsion shear)
f5 = fx*Lleg/Zw= 0*48.8346/389.8774= 0 lbf/in (0 N/cm) (M
L bending)
f6 = fx/Lweld= 0/66.1417= 0 lbf/in (0 N/cm) (Direct outward radial shear)
f = Sqr((f1 + f2)2 + (f3 + f4)2 + (f5 + f6)2)= Sqr((58.22 + 120.11)2 + (32.53 + 168.15)2 + (0 + 0)2)= 268.47 lbf/in (470.16 N/cm) (Resultant shear load)
Required pad to vessel fillet weld leg size (welded all around the pad edge)
tw = f / (0.707*0.55*Sa)= 268.47 / (0.707*0.55*20,015.209)= 0.0345 in (0.8762 mm)
ITEM NO. : T-1201 94
5 mm pad to vessel attachment fillet weld size is adequate.
Base plate thickness check, AISC 3-106
fp = P/(B*N)= 12,773.55/(8.661417*8.6614)= 170.268 psi (1.174 MPa)
Required base plate thickness is the largest of the following: (0.8036 in)
tb = Sqr(0.5*P/Sb)= Sqr(0.5*12,773.55/15,664.076)= 0.6385 in (16.2189 mm)
tb = 0.5*(N - d)*Sqr(3*fp/Sb)= 0.5*(8.6614 - 6)*Sqr(3*170.27/15,664.076)= 0.2403 in (6.1037 mm)
tb = Sqr(3*Pt*0.5*Abs(OD - BC)/Sb)= Sqr(3*5,352.29*0.5*Abs(55.5906 - 54.3307)/15,664.076)= 0.8036 in (20.4106 mm)
The base plate thickness is adequate.
Check the leg to vessel attachment stresses, WRC-107 (Seismic operating corroded governs)
Applied Loads
Radial load: Pr = -4,196.21 NCircumferential moment: Mc = 0 N-mCircumferential shear: Vc = 0 NLongitudinal moment: ML = 5,204.97 N-mLongitudinal shear: VL = 34,049.59NTorsion moment: Mt = 0 N-mInternal pressure: P = 725.23 kPaMean shell radius: Rm = 703.75 mmLocal shell thickness: t = 5.25 mmShell yield stress: Sy = 196.78 MPa
ITEM NO. : T-1201 95
Maximum stresses due to the applied loads at the pad edge (includes pressure)
Rm/t =134.0296
C1 = 175, C2 = 388.91 mm
Local circumferential pressure stress = P*Ri/t = 14,045.00 psi (96.83686 MPa)
Local longitudinal pressure stress = P*Ri/2t = 7,022.00 psi (48.41499 MPa)
Maximum combined stress (PL+P
b+Q) = 153.16 MPa
Allowable combined stress (PL+P
b+Q) = +-3*S = +-414 MPa
Note: The allowable combined stress (PL+P
b+Q) is based on the strain hardening characteristics of this material.
The maximum combined stress (PL+P
b+Q) is within allowable limits.
Maximum local primary membrane stress (PL) = 114.62 MPa
Allowable local primary membrane (PL) = +-1.5*S = +-207 MPa
The maximum local primary membrane stress (PL) is within allowable limits.
Stresses at the pad edge per WRC Bulletin 107
Figure value β Au Al Bu Bl Cu Cl Du Dl
3C* 1.1336 0.5012 0 0 0 0 1.289 1.289 1.289 1.289
4C* 5.6408 0.4251 6.405 6.405 6.405 6.405 0 0 0 0
1C 0.06 0.3381 0 0 0 0 54.793 -54.793 54.793 -54.793
2C-1 0.0046 0.3381 4.199 -4.199 4.199 -4.199 0 0 0 0
3A* 2.4621 0.3245 0 0 0 0 0 0 0 0
1A 0.0501 0.342 0 0 0 0 0 0 0 0
3B* 3.1135 0.4235 -11.376 -11.376 11.376 11.376 0 0 0 0
1B-1 0.0049 0.3654 -21.581 21.581 21.581 -21.581 0 0 0 0
Pressure stress* 96.837 96.837 96.837 96.837 96.837 96.837 96.837 96.837
Total circumferential stress 74.484 109.247 140.398 88.839 152.919 43.334 152.919 43.334
Primary membranecircumferential stress* 91.866 91.866 114.618 114.618 98.126 98.126 98.126 98.126
3C* 1.4983 0.4251 1.703 1.703 1.703 1.703 0 0 0 0
4C* 4.2701 0.5012 0 0 0 0 4.847 4.847 4.847 4.847
1C-1 0.0069 0.4387 6.302 -6.302 6.302 -6.302 0 0 0 0
2C 0.03 0.4387 0 0 0 0 27.4 -27.4 27.4 -27.4
4A* 10.7279 0.3245 0 0 0 0 0 0 0 0
2A 0.0191 0.4128 0 0 0 0 0 0 0 0
4B* 1.5054 0.4235 -8.515 -8.515 8.515 8.515 0 0 0 0
2B-1 0.0096 0.443 -34.881 34.881 34.881 -34.881 0 0 0 0
Pressure stress* 48.415 48.415 48.415 48.415 48.415 48.415 48.415 48.415
Total longitudinal stress 13.024 70.182 99.815 17.451 80.662 25.862 80.662 25.862
Primary membranelongitudinal stress* 41.603 41.603 58.633 58.633 53.262 53.262 53.262 53.262
Shear from Mt 0 0 0 0 0 0 0 0
Circ shear from Vc 0 0 0 0 0 0 0 0
Long shear from VL 0 0 0 0 -4.171 -4.171 4.171 4.171
Total Shear stress 0 0 0 0 -4.171 -4.171 4.171 4.171
Combined stress (PL+Pb+Q) 74.484 109.247 140.398 88.839 153.16 44.278 153.16 44.278
ITEM NO. : T-1201 96
Note: * denotes primary stress.
Maximum stresses due to the applied loads at the leg edge (includes pressure)
Rm/t =62.5516
C1 = 107.76, C2 = 364.78 mm
Local circumferential pressure stress = P*Ri/t = 14,045.00 psi (96.83686 MPa)
Local longitudinal pressure stress = P*Ri/2t = 7,022.00 psi (48.41499 MPa)
Maximum combined stress (PL+P
b+Q) = 122.21 MPa
Allowable combined stress (PL+P
b+Q) = +-3*S = +-414 MPa
Note: The allowable combined stress (PL+P
b+Q) is based on the strain hardening characteristics of this material.
The maximum combined stress (PL+P
b+Q) is within allowable limits.
Maximum local primary membrane stress (PL) = 105.26 MPa
Allowable local primary membrane (PL) = +-1.5*S = +-207 MPa
The maximum local primary membrane stress (PL) is within allowable limits.
Stresses at the leg edge per WRC Bulletin 107
Figure value β Au Al Bu Bl Cu Cl Du Dl
3C* 1.4973 0.4088 0 0 0 0 0.793 0.793 0.793 0.793
4C* 5.3805 0.3347 2.854 2.854 2.854 2.854 0 0 0 0
1C 0.065 0.25 0 0 0 0 12.928 -12.928 12.928 -12.928
2C-1 0.0169 0.25 3.365 -3.365 3.365 -3.365 0 0 0 0
3A* 2.2466 0.2299 0 0 0 0 0 0 0 0
1A 0.0596 0.2742 0 0 0 0 0 0 0 0
3B* 3.1155 0.3452 -5.571 -5.571 5.571 5.571 0 0 0 0
1B-1 0.0116 0.2995 -13.583 13.583 13.583 -13.583 0 0 0 0
Pressure stress* 96.837 96.837 96.837 96.837 96.837 96.837 96.837 96.837
Total circumferential stress 83.902 104.338 122.21 88.315 110.557 84.702 110.557 84.702
Primary membranecircumferential stress* 94.12 94.12 105.262 105.262 97.63 97.63 97.63 97.63
3C* 2.1025 0.3347 1.117 1.117 1.117 1.117 0 0 0 0
4C* 4.3051 0.4088 0 0 0 0 2.282 2.282 2.282 2.282
1C-1 0.0213 0.3479 4.233 -4.233 4.233 -4.233 0 0 0 0
2C 0.03 0.3479 0 0 0 0 5.964 -5.964 5.964 -5.964
4A* 5.6591 0.2299 0 0 0 0 0 0 0 0
2A 0.0226 0.351 0 0 0 0 0 0 0 0
4B* 1.7506 0.3452 -5.385 -5.385 5.385 5.385 0 0 0 0
2B-1 0.0158 0.3963 -13.976 13.976 13.976 -13.976 0 0 0 0
Pressure stress* 48.415 48.415 48.415 48.415 48.415 48.415 48.415 48.415
Total longitudinal stress 34.405 53.889 73.126 36.708 56.661 44.733 56.661 44.733
Primary membranelongitudinal stress* 44.147 44.147 54.917 54.917 50.697 50.697 50.697 50.697
Shear from Mt 0 0 0 0 0 0 0 0
Circ shear from Vc 0 0 0 0 0 0 0 0
Long shear from VL 0 0 0 0 -2.075 -2.075 2.075 2.075
Total Shear stress 0 0 0 0 -2.075 -2.075 2.075 2.075
Combined stress (PL+Pb+Q) 83.902 104.338 122.21 88.315 110.64 84.812 110.64 84.812
Note: * denotes primary stress.
ITEM NO. : T-1201 97
MATERIAL : A283-C POSITION : HEAD
1. DESIGN CONDITION
Fi : IMPACT FACTOR =
n : NUMBER OF LIFTING LUG = EA.
We : TOTAL ERECTION WEIGHT = Kg
Sy : YIELD STRENGTH OF LUG MATERIAL = Kg/mm2
Sb : ALLOWABLE BENDING STRESS OF LUG = 2Sy/3 = Kg/mm2
Sa : ALLOWABLE SHEAR STRESS OF LUG = 2Sy/5 = Kg/mm2
e : JOINT EFFICIENCY OF WELDED PART =
W : LOAD PER LUG = (We/n x Fi) = Kg
W1 = W * SIN ( α ) = Kg
W2 = W * COS ( α ) = Kg
W3 = W * 0.1 = Kg
2. DIMENSION (mm)
a = b = c =
d = R = t =
α = o
LIFTING LUG
52.5
525.0
742.5
1050
0.45
14.062
21.093
1400
2
1.5
45
40
150
50
130
19
8
8.437
ITEM NO. : T-1201 98
3. STRENGTH CALCULATION
1) TENSILE STRESS OF SECTION " I "-" I " PORTION DUE TO ' W2 '
ST = W2/{(2*R-d)*t} = < Sa = Kg/mm2 (It's OK)
2) BENDING STRESS DUE TO ' W1 '
M1 = W1 * b = Kg-mm
Z1 = t * a2 / 6 = mm3
Sb1 = M1 / Z1 = < Sb = Kg/mm2 (It's OK)
3) BENDING STRESS DUE TO ' W3 '
M2 = W3 * b = Kg-mm
Z2 = a * t2 / 6 = mm3
Sb2 = M2 / Z2 = < Sa = Kg/mm2 (It's OK)
4) SHEAR STRESS DUE TO ' W '
SS = W/{(R-d/2)*t} = < Sa = Kg/mm2 (It's OK)
5) SHEAR STRESS WELDMENT
SWS = W / (2*a*c) = < 0.49Sa = Kg/mm2 (It's OK)
LIFTING LUG
8.4370.46
96520.1
71250.0
14.0621.35
9025.0
6825.0
14.0620.76
4.134
8.437
0.44
1.84
ITEM NO. : T-1201 99