rancangan pengajaran harian t5 104

3
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN – MODEL LIMA FASA NEEDHAM Mata Pelajaran 科科 Dunia Sains dan Teknologi 科科科科科科科 Kelas 科科 5 S Bilangan pelajar 27 orang Tarikh 科科 7/4/2015 (Selasa) Masa 科科 1240-140 (60minit) Bidang pembelajaran Sains Fizikal Topik 科科 Topik 5: Sains Fizikal- Tenaga Standard Kandungan 5.1 Sumber dan bentuk tenaga. Standard Pembelajaran 5.1.3 Menyatakan tenaga boleh berubah dari satu bentuk ke bentuk lain melalui pemerhatian pelbagai peristiwa yang berlaku di persekitaran. 5. 1 .4 Menjelaskan melalui contoh perubahan bentuk tenaga berdasarkan contoh peralatan seperti radio, telefon bimbit, lampu suluh, televisyen, lilin, basikal. 5. 1.5 Menjelaskan pemerhatian melalui lakaran, TMK, penulisan atau lisan. Hasil pembelajaran 科科科科科科 Di akhir pembelajaran, murid dapat : Menyatakan perubahan tenaga bagi sekurang-kurangnya 6 contoh objek yang diberi seperti radio, telefon bimbit, pemanas air, lampu suluh, televisyen, lilin, jam, pengering rambut dan sebagainya secara bertulis dengan tepat dan betul. Menyatakan apa yang akan berlaku jika tiada perubahan tenaga bagi objek- objek di persekitaran kita seperti kereta tidak akan dapat bergerak, mentol tidak dapat menyala, tiada tenaga haba yang dihasilkan oleh pengering rambut untuk mengeringkan rambut kita, hidup kita akan menjadi lebih susah, dan sebagainya secara lisan dengan tepat dan betul. Pendekatan pengajaran dan pembelajaran Inkuiri Kaedah Pengajaran Penyoalan, perbincangan Pengetahuan sedia ada Murid pernah belajar pelbagai sumber tenaga dan bentuk tenaga Kemahiran Memerhati, mengelas

Upload: sheeying92

Post on 01-Oct-2015

225 views

Category:

Documents


7 download

DESCRIPTION

rph

TRANSCRIPT

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MODEL LIMA FASA NEEDHAMMata Pelajaran Dunia Sains dan Teknologi

Kelas 5 S

Bilangan pelajar27 orang

Tarikh 7/4/2015 (Selasa)

Masa 1240-140 (60minit)

Bidang pembelajaranSains Fizikal

Topik Topik 5: Sains Fizikal- Tenaga

Standard Kandungan5.1 Sumber dan bentuk tenaga.

Standard Pembelajaran5.1.3 Menyatakan tenaga boleh berubah dari satu bentuk ke bentuk lain melalui pemerhatian pelbagai peristiwa yang berlaku di persekitaran.5. 1 .4 Menjelaskan melalui contoh perubahan bentuk tenaga berdasarkan contoh peralatan seperti radio, telefon bimbit, lampu suluh, televisyen, lilin, basikal. 5. 1.5 Menjelaskan pemerhatian melalui lakaran, TMK, penulisan atau lisan.

Hasil pembelajaranDi akhir pembelajaran, murid dapat : Menyatakan perubahan tenaga bagi sekurang-kurangnya 6 contoh objek yang diberi seperti radio, telefon bimbit, pemanas air, lampu suluh, televisyen, lilin, jam, pengering rambut dan sebagainya secara bertulis dengan tepat dan betul. Menyatakan apa yang akan berlaku jika tiada perubahan tenaga bagi objek-objek di persekitaran kita seperti kereta tidak akan dapat bergerak, mentol tidak dapat menyala, tiada tenaga haba yang dihasilkan oleh pengering rambut untuk mengeringkan rambut kita, hidup kita akan menjadi lebih susah, dan sebagainya secara lisan dengan tepat dan betul.

Pendekatan pengajaran dan pembelajaranInkuiri

Kaedah PengajaranPenyoalan, perbincangan

Pengetahuan sedia adaMurid pernah belajar pelbagai sumber tenaga dan bentuk tenaga

Kemahiran Proses sains Memerhati, mengelas

Sikap Saintifik & Nilai murniI. Berani mencubaII. Yakin dan berdikariIII. Meghargai tenaga

Kemahiran Berfikir secara Kritis dan Kreatif (KBKK)Membuat kesimpulan

Kecerdasan PelbagaiInterpersonal

Sumber pengajaranPapan hitam, kapur, buku aktiviti, persembahan slaid powerpoint, komputer, LCD projektor, gambar

Fasa pengajaranIsi kandunganAktiviti P&PCatatan

Set induksi(5 minit)

Bbm:Persembahan slaid powerpoint, komputer, LCD projektor, video

Nilai:Berani mencubaYakin dan berdikari

Langkah 1:Pencetusan idea(10 minit)1. Bbm:Kad nama bentuk tenaga dan gambar objek

KPS:mengelas

Langkah 2:Penstrukturan semula idea(25 minit)1. Bbm:Kad nama bentuk tenaga dan gambar objek

Langkah 3:Aplikasi idea(15 minit)

1. Bbm:Buku nota sains

Penutup( 5 minit) 1. KBKK:Membuat kesimpulan

Nilai murni:Menjimat tenaga

Tandatangan guru pembimbing,