pzosh.files.wordpress.com€¦  · web viewІнтегрований урок...

22
Інтегрований урок природознавства і корекції в 2-А класі «Тварини взимку. Як

Upload: others

Post on 05-Sep-2020

12 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: pzosh.files.wordpress.com€¦  · Web viewІнтегрований урок природознавства і корекції . в 2-А класі «Тварини взимку

Інтегрований урок природознавства і корекції

в 2-А класі«Тварини взимку. Як

зимують птахи. Звірі взимку.»

Page 2: pzosh.files.wordpress.com€¦  · Web viewІнтегрований урок природознавства і корекції . в 2-А класі «Тварини взимку

Вчитель: Петраківська Т.Л.

Інтегрований урок природознавства і корекції.Тварини взимку. Як зимують птахи. Звірі взимку. Мета: допомогти учням сформувати уявлення про те, як зимують тварини; показати зв’язок життя тварин із станом неживої природи і рослин; розвивати увагу, спостережливість, логічне мислення, вміння аналізувати а порівнювати, виділяти спільну ознаку, навички колективної роботи та роботи в парах; корегувати мовлення, дрібну та загальну моторику, сенсорні функції учнів;пробуджувати екологічну самосвідомість учнів, виховувати любов і дбайливе ставлення до тварин та бажання допомагати їм узимку.Обладнання. Мультимедійний супровід; аудіозапис «Ялиновий ліс зимою», «Пори року. Грудень» П.І. Чайковського, ребуси, печиво у формі тварин і птахів; картки із завданнями, ілюстрації із зображенням птахів, годівниці, корм для птахів, шишки, горіхи, жолуді, гриби, дріт, відеречко із сніжками.

Хід уроку:

І. Організаційний момент.

Сьогодні у нас незвичайний урок,Сьогодні ми зробимо ще один крокВ країну тварин, в країну чудову.Що нас чекає там, ще невідомо.

- Відгадайте загадкуЗавірюха віє в полі,Скрізь стоять дерева голі

Page 3: pzosh.files.wordpress.com€¦  · Web viewІнтегрований урок природознавства і корекції . в 2-А класі «Тварини взимку

Все пухнастий сніг покрив.І замовк пташиний спів.Горобці одні «цвірінь», А синичкам, мабуть, лінь.Лиш скрекочуть десь сороки. То яка це пора року? (зима) СЛАЙД 2- Назвіть зимові місяці СЛАЙД 3

ІІ. Хвилинка фенологічних спостережень. СЛАЙД 4, 5 Повідомлення «синоптика» про кліматичні умови дня, погоду. Зміни у живій і неживій природі, народні прикмети.- У нашому класі панує затишна і тепла атмосфера. А яка погода на нас чекає за даними метеоцентру? Завітаємо до метеорологічної станції. Синоптик__________.— Яка зараз пора року?— Який місяць?— Яке число? день тижня— Який стан неба?— Тепло чи холодно надворі? Яка температура повітря? Вітер?— Чи були сьогодні протягом дня опади?

Отже, одягатися треба тепло, щоб не захворіти. На дорозі ожеледиця. Тому потрібно бути обережними. Про грудень кажуть:Грудень землю грудить і хату студить.Грудень – кінець року, а початок зими.Грудневий деньок – як комарів носок.Гра «Так чи ні?»- По дорозі до вас я зустріла Сніговика-Питайлика. Він передав вам відеречко із сніжками, на яких є запитання. Треба швидко давати на них відповідь «Так чи ні?» інакше він засипле вас снігом. (кидаю сніжки)• Сонце стоїть низько на небосхилі. (Так)• Річки й ставки вкрились льодом. (Так)• Падають рясні дощі. (Ні) (Сніг)• Небо часто вкривають темні хмари. (Так)• Всі дерева стоять голі. (Ні) (Хвойні дерева зелені.)• Повітря надворі тепле. (Ні) (Холодне)• На землю падає сніг. (Так) Отже, з приходом зими сонце з’являється ненадовго, піднімається невисоко, дає мало тепла і світла, похолоднішало, річки замерзли, опади — сніг.

ІІІ Актуалізація опорних знань1. Артикуляційна хвилинка СЛАЙД 6Зима морозяна надворі,Замети білі на землі.Зоріють в небі ясні зорі,Заснули зайчики малі.2. Запитання для повторенняГра «Четвертий зайвий»Грудень, січень, лютий, вересень.Шуба, светр, шапка, валянки.

Page 4: pzosh.files.wordpress.com€¦  · Web viewІнтегрований урок природознавства і корекції . в 2-А класі «Тварини взимку

Береза, клен, ялина, дуб.Заметіль, злива, завірюха, хурделиця.

ІV. Повідомлення теми та мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.1. - Безумовно, зміни в неживій природі вплинули на життя птахів, звірів і інших тварин. Вони намагаються сховатися від морозу і кожен по-своєму пристосувався зимувати. Сьогодні на уроці ми дізнаємося, як зимують різні тварини.Тема нашого сьогоднішнього уроку: «Життя птахів і звірів узимку». СЛАЙД 7

Загостила вже зима, Тепер зручно всі сідайтеНіде й квіточки нема. І уважно прислухайтесь,По доріжках, по стежках Зараз я вам розкажу Біло, срібно, тихо так, Про тварин у пору цю.І тваринам до весниВажко вижити самим

3. Словникова робота. СЛАЙД 8 - Дітки, я пропоную нам всім разом вирушити в експедицію у зимовий ліс. А хто знає, що таке експедиція?... - Отож, вирушаємо у путь! (звуки кроків по снігу) Покладіть голівки на парти, закрийте очі, перенесемося в зимовий ліс. (аудіозапис П.І. Чайковський «Ялиновий ліс зимою».) - Відкрийте очі, подивіться на зимовий пейзаж на екрані комп’ютера. СЛАЙД 9 - Ось ми і опинилися у чарівному зимовому лісі, засніжені дерева сплять, мов у казці, навколо тиша, тільки чутно як де-не-де поскрипує сніг.

2. Інтерактивна гра «Мікрофон» - «Наші очікування». - Як ви вважаєте, про що ми дізнаємось під час експедиції? СЛАЙД 10

V. Вивчення нового матеріалу1. Як зимують птахи. - До нас завітала молода сорока, яка ще не бачила зими і снігу, і голосно тріщить: «Була сьогодні в лісі, скрізь тиша, не видно улюблених комашок, гусениць, личинок, гризунів. Одні птахи відлетіли, інші залишилися, нічого не розумію». - Давайте разом допоможемо сороці розібратися. Спочатку «поговоримо» з сорокою на пташиній мові. 1. Гра «Голос птахів»Відобразіть голос птахів: Ворона, зозуля, горобець, півень, голуб, сова - А тепер розкажемо їй на нашій, людській мові. Зима для тварин важкий час. Чому? - Як зимують пташки? (деякі відлітають у теплі краї – ластівки, лелеки, шпаки (малюнки), деякі зимують у нас – горобці, синички, шишкарі, ворони, сороки. Синички, горобчики перебираються ближче до людського житла. Їм дуже важко взимку, адже в холодну зиму з 10 синичок залишається лише 1, а інші гинуть від холоду і голоду. - Роздивіться слайд. Назвіть зображених на ньому пташок. Яка пташка, на вашу думку, на ньому зайва? Чому? СЛАЙД 11 -Як називають птахів, які залишаються у нас на зиму? (Зимуючі) СЛАЙД 12 - Чому вони не відлетіли в теплі краї? (Птахам страшний не холод, а голод. Вони можуть знайти собі корм узимку. Ці птахи живляться насінням рослин, ягодами.)2. Гра «Перелітні і зимуючі птахи»

Page 5: pzosh.files.wordpress.com€¦  · Web viewІнтегрований урок природознавства і корекції . в 2-А класі «Тварини взимку

Якщо птахи перелітні, то покажіть, як вони відлітають у теплі краї, а якщо зимуючі присядьте: Лелека, грак, сова, сорока, ластівка, журавель, дятел, ворона, шпак, голуб, синиця, горобець, качка.3. Гра «Вгадай птаха за описом».Підготовлені діти виходять. Розказують про себе, інші відгадують, який це птах.— Зимуючі птахи завітали сьогодні до нас. Вони розкажуть про себе, а ви, відгадайте, що це за птах.Дятел. В капелюшку червоненькім. Зріст я маю чималенький. Дзьобом б’ю я по гілках, виколупую комах.

Я нічого не будую, просто дерево лікую. (Дятел) - Моє тіло середніх розмірів. Зверху чорне, з білими плямами. На голові червона шапочка. Я взимку знаходжу їжу під корою дерев. Можу харчуватися і насінням ялини й сосни. Мене називають санітаром лісу, бо знищую багато шкідників.

Синичка. Я пташка невеличка. Маю білі щічки, Сірі лапки, чорну шапку, фартушок жовтенький, Голосок тоненький. (синичка). - Я – лісова жителька Але зимою переселяюся ближче до житла людей, тому що там легше прохарчуватися. Своїм сильним дзьобом дістаю з тріщини кори дерев яйця і личинки комах. Маю сильні лапи з міцними пальцями і кігтями — причіплююсь до гілки дерева і гойдаюся вниз головою. Ми дуже ненажерливі: за добу з’їдаємо стільки, скільки важимо самі.

Горобець. Маленький, сіренький на соняшник сів, Надзьобався добре й далі полетів. (Горобець) - Я можу жити скрізь - і в місті, і в селі. Харчуюся насінням бур'янів, особливо люблю спориш. Тримаюся ближче до людей, які нас підгодовують. На зиму у мене виріс густий пух, і я став схожий на м’ячика.

Сойка Галаслива і криклива, Яскрава і красива. Свої комори забуваю, А білчині розгрібаю. (Сойка) - Я роблю великі запаси жолудів і горішків на зиму (до 4 кг). Ховаю їх в свої комори - під опале листя, в мох, під кору дерев. А потім шукаю комору. Якщо не знайду, то жолуді проростають. Або ці запаси знаходять лісові звірі. Ще їм ягоди, насіння, комах.

Ворона. Одяг сіруватий, повадки воруваті, Крикуха хриплувата — Відома всім персона. Звичайно, це… (ворона, ґава). - Взимку я прилітаю до житла людини, де легше прогодуватися і пережити холод і голод.

Снігур Невеличка я пташинка, червонясті груди й спинка. На сніжку все «гур» та «гур». Прозиваюся …… (снігур) - Я червоногрудий красень з чорною шапочкою на голові. Прилітаю до вас із далекої півночі. Я люблю ласувати ягодами калини або горобини, насінням бур’янів. Коротким і товстим дзьобом вилущую насіння ясеня, горобини. А наївшись, сідаю на гілочки дерев і співаю рипучі пісеньки. Живу у хвойних лісах. Я - окраса вашої природи.

Page 6: pzosh.files.wordpress.com€¦  · Web viewІнтегрований урок природознавства і корекції . в 2-А класі «Тварини взимку

А ще до нас прилітають омелюхи. Сідають на дерева горобини, кущі калини, черемхи і поїдають яскраві плоди. Їх ягоди ковтають цілими. Розгадайте ребусиШишкар Це ж чиї малюки У лісовій глушині, У холод лютий Роздягнені, роззуті (Шишкар) - Шишкарі живляться насінням шишок. Узимку багато корму для пташенят, оскільки дозріло насіння шишок. Тому шишкар виводить своїх пташенят узимку. А гніздо у шишкаря тепле, і мама, як пухова ковдрочка гріє, тому мороз не страшний.Сорока А сороки полюбляють жолуді. Крім того вони поїдають насіння кавунів, динь, огірків, яблука.Шановні панове птахи, чи радує вас прихід зими?

- Ось погляньте, годівничка. Це маленький стіл для пташок, А на ньому різні страви. Горобці, синички, ґави! Прилітайте на обід! У їдальні вільний вхід.- Я приготувала ось таку годівничкуз пластмасової пляшки, повісимо її на вулиці і будемо насипати в неї корм для птахів.4. Корекція дрібної моторики- Я вам приготувала корм, подивіться, тут і насіння соняшника, кукурудзи, гарбуза, ягоди горобини, шипшини. Тільки, поки несла, весь корм перемішався. Допоможіть мені, будь ласка, розібрати його. Який ще корм крім цього можна покласти для пташок? (крихти хліба, зерно, крупу, шматочки сала)- Молодці! З такими дбайливими друзями жодна пташка не загине від голоду. Влітку вони нам віддячать. Адже синичка за день з’їдає стільки комах, скільки важить сама, шпак тільки за сніданком поїдає 50-60 комах, ластівка за літо з’їдає 1 млн. комах.

- ГОДІВНИЦЯ СЛАЙД 13Ми завчасно, як годиться, ледь упав легкий сніжок,змайстрували годівницю на зимівлю для пташок.І сьогодні у віконці бачать доня і синок,як природи охоронці прилітають у садок.О, горобчику й синичко, пам’ятаємо про вас:нам — турбота невеличка, вам — підмога в лютий час.

5. Народні прикмети про погоду взимку, пов’язані із птахами• Горобці дружно збирають пух і пір’я біля курників, утепляють свої укриття — через декілька днів настануть люті морози.• Горобці купаються в снігу — до дощу.• Синиця зранку починає пищати — чекай морозу.• Ворона каркає уранці на верхівці дерева — до завірюхи.• Галки і ворони кричать безперервно — буде снігопад, а можливо і заметіль.• Дятел рано стукає, в січні ще — до ранньої весни.

6. Робота в групах. - Склади прикмети і прислів’я із розрізнених частин.1 група. Голосно пищать синиці – вночі буде мороз.2 група. Краще птиці на сухій гілці, ніж у золотій клітці.

Page 7: pzosh.files.wordpress.com€¦  · Web viewІнтегрований урок природознавства і корекції . в 2-А класі «Тварини взимку

3 група. Підгодуй птахів узимку – вони віддячать улітку.

5. Вікторина «Чи знаєш ти птахів?» (за малюнками)1) Якого птаха називають лісовим лікарем? (Дятел)2) Який птах висиджує пташенят узимку? (Шишкар)3) Який птах пересувається, притискаючись до ствола, немов повзе по корі? (Повзик)4) Якого птаха називають санітаром? (Ворона)5) Голівка у цієї пташки в чорній шапочці, а грудка яскраво жовта. Вона охоче їсть несолоне сало, м’ясо, рибу. (Синиця)6) Якому птахові дали назву за властивість з’являтися з першим снігом? (Снігур)7) Якого птаха називають компанійським? (Горобець)

2. Фізкультхвилинка СЛАЙД 14 аудіозапис «Пори року. Грудень» П.І. Чайковського - Уявіть себе чарівником, з допомогою чарівного пензлика ми прикрасимо ялинку, що росте у лісі, до новорічних свят. Пропоную взяти пензлика до правої руки і розфарбувати ялинку. А тепер візьміть пензлика до лівої руки та розфарбуйте сонечко. А зараз ми маємо пензлики в обох руках і намалюємо новорічні грашки на ялинці. Уявімо, що втікаємо від злого вовка та хочемо замести свої сліди від нього. Спочатку правою ніжкою малюємо вісімку, а тепер – лівою. А далі – обома, але кожна малює свою вісімку.

3. Тварини взимку - Хто ще в зимовому лісі потерпає від холоду і голоду? Подивіться на малюнки, назвіть їх кожного окремо, а потім одним словом. СЛАЙД 15 Потонув у снігу ліс, і сховалися під ним плоди і насіння рослин. Немає ні соковитої трави, ні м’якого листя на деревах. Як в таких умовах зимують звірі? Холоду вони не бояться. Від лютої холоднечі їх рятує пухнаста шерсть. У деяких звірів змінюється її забарвлення.

1. Давайте їх зустрінемо на нашому уроці і дізнаємося, чим же вони харчуються взимку. Відгадайте загадки і зрозумієте, які саме звірі до нас прийшли.

Заєць. Довгі вуха, куций хвіст, невеличкий я на зріст. СЛАЙД 16 На городі побував, всю капусту попсував. Влітку в сірім кожушку. Взимку – в білому біжу.Білка. Хоч звірина ця мала, СЛАЙД 17 Хвіст у неї, як мітла. Вуха гострі. Наче стрілки У скакухи - …(білки)

Лисиця Хвіст пухнастий, СЛАЙД 18 Хутро золотисте, У лісі живу, У селі курей краду. (Лисиця)

Їжак. Їм кисличку і суничку, і грибок візьму на шпичку. СЛАЙД 19 А коли злякаюся, у клубок згортаюся.

Ведмідь. Влітку медом ласував, досхочу малини мав. СЛАЙД 20 А як впав глибокий сніг, позіхнув і спати ліг.Вовк По полю гуляю, овечок хапаю СЛАЙД 21 І вас лякаю. (Вовк)

2. - Шановні звірі, я хочу взяти у вас інтерв’ю для відомих газет, журналів, сайтів. Телепередача «Хто зверху» СЛАЙДИ 22– 23

Page 8: pzosh.files.wordpress.com€¦  · Web viewІнтегрований урок природознавства і корекції . в 2-А класі «Тварини взимку

Білка руду шубку має,З гілки у дупло стрибає,І морози зимовіБілці зовсім не страшні.

- Пані Білочко, де ваша домівка? - Я живу дуплі. Воно не дуже велике, але сухе, вистилене мохом, сухим листям. Буває, що в люті морози декілька білок сплять в одному гнізді, зігріваючи одна одну. - Кажуть, ви на зиму дуже гарно запаслися? - Я запасла гриби і горіхи, жолуді ще влітку і восени, а тепер тільки відшукую свої комори. Їм і насіння з ялинових шишок. Часто моїми запасами годуються інші лісові звірі. - Які ще тварини роблять запаси на зиму? -Миші, бобри, полівки. - Молодець, білочко. Але багато звірів нічого не запасають на зиму, тому шукають майже весь день корм. Це зайці, вовки, лисиці. Запитаємо в них, як вони це роблять.

Газета «Спортивний вісник» СЛАЙДИ 24– 26Зайчик швидше всіх стрибаєІ кору дерев шукає.Взимку має білу шерсть,Гілка «трісь» - і він завмер.

- В яку шубку ви переодяглися на зиму? - Взимку я став білим. Шубка у мене тепла, густа. - А хатка у вас є? - У мене немає свого будинку. Сплю на снігу, ховаюся від ворогів теж на снігу. А в люті морози забираюся в снігові нори-печери під поваленими стовбурами дерев, серед кущів. - Чим же ви харчуєтесь взимку? - Запасів на зиму я не роблю. Доводиться гризти гірку кору і жорсткі гілки. Стрибаю голодний, чекаю, коли навалить більше снігу. Падає сніг на гілки, пригинає їх до землі. Ось тепер можу поласувати молодою корою і тонкими гілочками та бруньками. - Ми знаємо, що ви чемпіон з бігу по білому снігу. Як тобі вдається втікати від ворогів? - Я дуже обережний. Можу наробити стільки слідів, що вороги не розберуться в них. Бігаю по снігу щоб зігрітися та прогодуватися. Біла шубка допомагає мені маскуватися.

Журнал « Життя в дорогій шубі» СЛАЙДИ 27– 28В темнім лісі не сидитьсяКрасуні цій лисиці,На мишей вона полюєІ за півником мандрує.

- Розкажіть, красунечко, як ви поживаєте? - По снігу я можу ходити не провалюючись. На зиму у мене відростає густа, пухнаста шуба, яка рятує від морозів. Лапи не мерзнуть, бо у шерсті, наче в черевичках.Ось з їжею взимку погано. Немає жаб і пташенят, поховалися в нори миші і полівки. Запасів на зиму я не роблю, полюю в полі, де вітер здуває сніг. - Розкажи, будь ласка, як ти полюєш. - Я ретельно обнюхую сніг, нірки мишей відшукую. Мої чуйні вушка почують, де під снігом мишка прошурхотіла. Потім починаю швидко рити сніг і хапаю здобич. Щоб бути ситою, щодня я повинна з’їсти до 10 мишей. Ще полюю на зайців. Але не завжди можу розкопати нірку мишки під снігом або упіймати зайця, тому часто голодую. - А в тебе є своя хатка?

Page 9: pzosh.files.wordpress.com€¦  · Web viewІнтегрований урок природознавства і корекції . в 2-А класі «Тварини взимку

- Взимку в мене під будь-яким кущиком будинок: згорнуся клубочком у снігу, прикриє своїм пухнастим хвостиком ніс, щоб не замерзнув, і сплю.

Ток-шоу « Хиже життя» СЛАЙДИ 29– 30Ходить вовк поміж дубами,Хижо клацає зубами.Довго звір оцей мандрує,Поки здобич уполює.

- Де ви, вовче, зимуєте? - Ми на зиму ховаємося в густих хащах, у глибоких ярах. Звідти великими зграями виходимо на полювання. - Де ж ви берете їжу, щоб прогодуватися взимку? - Узимку ми голодні, тому стаємо менш обережними. На полювання іноді виходимо навіть удень, близько підходимо до селищ, нападаємо на худобу. Ми добре відчуваємо запахи і чуємо навіть слабкі звуки. Це допомагає нам відшукувати добич, а сильні ноги переслідувати тварин. У пошуках їжі долаємо сотні кілометрів. - На яких тварин полюєте?

- Полюємо на косуль, оленів, кабанів мишей, можемо наближатися до сіл, нападати на овець, корів. - Отже, стрибає по гілках білка, бігає по сліду мишей лисиця, полює вовк, ховається від ворогів заєць. А де ж зараз ведмідь, їжак? (Знаходяться у сплячці.) - А що таке сплячка? (Це глибший і триваліший сон, коли знижується навіть температура тіла.)

Газета «Лісовий вісник» СЛАЙД 31 Ведмідь влітку ласував, Досхочу малини мав, А як впав глибокий сніг, Позіхнув і спати ліг.

- Шановний пане Ведмідь! Які продукти ви заготовляєте на зиму? - А мені не потрібні ніякі продукти. Я стільки жиру за літо і осінь наклав, що вистачить аж до весни. А захочу їсти, то можу і лапу посмоктати. Насправді взимку з моїх голих ступень сходить стара, шкіра, а молоду ніжну треба зігрівати. Облизуючи підошви, я прицмокую губами. Ось і здається, що смокчу лапу, а насправді зігріваю її. - Ви не мерзнете в барлозі? - Товстий шар жиру під хутряною шубою і гріє, і живить мене взимку. - А як ви улаштовуєте той барліг? - Під коренями ялини чи іншого дерева, що звалило бурею, підкопую землю, наношу в неї мох і кору ялини, настиркаю гілок і лягаю спати. Потім барліг снігом занесе. - А як зимують ведмедиця з вашими дітками ведмежатами? - Ведмедиця зимує разом з ведмежатами в одному барлозі. Взимку, в січні або лютому, у старших ведмежат з’являються молодші братики або сестрички, зовсім крихітні, сліпі, розміром з рукавицю. Малюків ведмедиця годує жирним молоком. - Ви не підскажете, які ще тварини залягають в сплячку так, як ви? - Спить і борсук, бурундук, і їжак у своїй норі. Бурундук і борсук осені роблять запаси. Узимку прокидаються, поїдять запасів і знову засинають.

Інтернетсайт « Колючка» СЛАЙД 32Тільки випав білий сніг – Їжачок не вийде в ліс.

Page 10: pzosh.files.wordpress.com€¦  · Web viewІнтегрований урок природознавства і корекції . в 2-А класі «Тварини взимку

Їжачки, любі малята,Цілу зиму будуть спати.

- Шановний пане Їжак! Як ви облаштовуєте на зиму своє житло?- Пізно восени ми, їжаки, шукаємо затишне місце. Зариваємося в опале листя, згортаємося в клубочок і впадаємо у справжню сплячку. Аж до березня. У цей час у нас дуже вповільнюється дихання, різко знижується температура тіла. - А ви їсте під час сплячки? - Ні, ми добре наїдаємося восени. Завдяки жиру можемо лежати в своїй нірці до весни. - Діти, а яким ще звірям в зимовому лісі дуже важко?Тварина рогата,І рогів багато. (Олень, лось) СЛАЙДИ 33-34 Лось — лісовий велетень. Вага його досягає 400 кілограмів. Такому звірові потрібно багато їжі. Взимку добувати її дуже складно. Повільно бродять лосі, косулі, олені серед кущів і молодих дерев, об’їдаючи їх гілки. Час від часу лось відпочиває, закопавшись у рихлий сніг. Товста шкура, хоча і не пухнаста, надійно захищає його від морозу. Є у нього хвіст – гачок , Ніс такий, як п’ятачок, Він у лісі проживає, Там і хатку свою має. (Кабан) СЛАЙДИ 35-36 Дикі кабани взимку викопують цілі траншеї, вишукуючи під снігом жолуді. Це їхня улюблена їжа. Іноді розкопують на полях купи буряків, картоплі та інших овочів. Під час сильних морозів кабани зариваються в купи листя і трави, і сплять.

3. Смачна пауза. Створення проблемної ситуації. СЛАЙД 37(діти роздаю печивом із силуетами птахів і тварин «Зоологічне» ) - Зверніть увагу на форму печива. Діти, ми маємо змогу у будь-яку пору року та у будь-який час ласувати різноманітними стравами. - А як люди можуть дбати про лісових звірів, адже взимку їм так важко здобувати собі їжу, особливо, під час снігопадів, у сильні морози. СЛАЙД 38 Взимку тварини худнуть, витрачається жир під шкірою, витрачаються й сили. Тому на допомогу тваринам приходять люди. СЛАЙД 39, 40 - В нашій країні є така професія — лісник. Лісники піклуються про лісових звірів. Коли наступає зима, вони розкладають на полях та у лісі кормушки для звірів, наповнюють їх сіном для оленів і зайців, насипають у кормушки овес і пшеницю. - Для зайців ще влітку запасають віники з молодим листям. Не відмовляться зайці і від сушених гілок горобини, малини, тополі. - Для лосів підрубують молоді осики, сохаті люблять також гілки горобини і сосни. - Для кабанів залишають коренеплоди: буряк, ріпу, жолуді. - Підгодовують узимку і бобрів. Адже при недостачі припасів бобри повинні через продушини вибиратися на лід. Бобри живляться осикою, черемхою, дубом, тополею. Таким чинов люди рятують чиєсь життя. - Давайте і ми допоможемо звірам у цей холодний і голодний час. - У моєму мішечку щось є. Засуньте руку у мішечок, попробуйте і скажіть, що це. (горохи, шишки, каштани, жолуді).4. Корекція дрібної моторики 1) Масаж долоньок шишками і горішками. СЛАЙД 41 2) Допоможіть білочці приготуватися до зими. Нанижіть гриби на дріт.5. Порахуйте, скільки вовків заховалося у лісі. СЛАЙДИ 42-446. Робота в парах. СЛАЙД 45 Підібрати зображення звіра до його силуету, приклеїти.

Page 11: pzosh.files.wordpress.com€¦  · Web viewІнтегрований урок природознавства і корекції . в 2-А класі «Тварини взимку

Підібрати і наклеїти біля зображення звіра відповідну картку з описом способу його життя взимку. Оголосити підсумки роботи. СЛАЙД 46

VІ. Узагальнення, систематизація й контроль знань та вмінь учнів1. Робота в парахКожна група отримує картки із назвами тваринРозподіліть тварин на 3 групи.

Р Роблять запаси В Впадають у сплячку Шукають корм у природі

Бі Білка

бо боберм мишісо сойка

Ї їжакзм зміїж жабия ящіркика кажан

Л лосьли лисицяка кабанза заєцьво вовкдя дятел

Хто чим живиться?К Кора і гілки П Птахи

Н Насіння і ягоди Бі Білки і птахи

Г Горіхи К Кабани

Ж Жолуді Л Лосі, зайці, олені

2. Гра «Так — не так» ( плескаємо так-ні)1) Що ви покладете у годівничку птахам?Гарбузове насіння, пшоно, підсмажене соняшникове насіння, зерно, крихти хліба, насіння бур’янів, солоне сало, насіння клена, кавуна, дині, конопель, цукерки.2) Яких тварин можна зустріти взимку? Ведмідь, лисиця, їжак, мурашка, бджола, кріт, заєць, лось, косуля, вуж3) Чи вірите ви, що:• взимку у ведмедиці народжуються ведмежата;• білка всю зиму спить у дуплі;• заєць узимку живиться тими запасами, які він приготував з осені;• лисиця ловить мишей під снігом.3. Гра «Дзеркало» СЛАЙД 47Покажіть товаришеві по парті за допомогою міміки і жестів тварину.Ведмідь, їжак, заєць, білка, лисиця, жаба, олень.Відгадавши тварину, дитина розповідає, як вона зимує.

VII. Підсумок уроку.1. Гра «Мікрофон» СЛАЙД 48 - Ну що ж, наша експедиція завершилася і настав час з’ясувати, чи збулися ваші очікування, отримали ви знання, які сподівалися отримати на початку уроку?

Page 12: pzosh.files.wordpress.com€¦  · Web viewІнтегрований урок природознавства і корекції . в 2-А класі «Тварини взимку

- Що нового ви дізналися на уроці? СЛАЙД 49-50 - Яким був урок?.

2. Висновок. - Який ми можемо зробити висновок? Чи легко звірям взимку без допомоги людей?- Тваринам потрібна допомога людей! СЛАЙД 51Холодно взимку зайчатам і білці, Зайчикові покладіть під кущикпесику в будці, в сараї корівці… Кілька морквинок, листочок капусти,Мерзнуть у котика лапки і вуха, Теплу корівці поставте водицю,мерзне ворона в лиху завірюху. Птицям насипте крихт в годівницю. Як допоможете дружно малята, Виживуть взимку птахи і звірята.Бережіть цю землю, ції води,Навіть стебелиночку маленьку бережіть.Оберігайте звірів всіх, що на природі,Вбивайте лише тих, хто в середині в вас живуть.- Що це за звірі можуть жити у нас в середині? (жадібність, злість, заздрість).

 VIII. Домашнє завдання СЛАЙД 52Уявіть себе лісовим мешканцем і розкажіть про своє життя у зимовому лісі. - Спасибі вам за активну і гарну роботу на уроці!

Додатки

Page 13: pzosh.files.wordpress.com€¦  · Web viewІнтегрований урок природознавства і корекції . в 2-А класі «Тварини взимку
Page 14: pzosh.files.wordpress.com€¦  · Web viewІнтегрований урок природознавства і корекції . в 2-А класі «Тварини взимку
Page 15: pzosh.files.wordpress.com€¦  · Web viewІнтегрований урок природознавства і корекції . в 2-А класі «Тварини взимку

1. Читання віршів підготовленими учнямиВЖЕ ЗИМА В ДОРОЗІСпить під листям їжачок,Під камінчиком жучок,Дідусь під кожухом,Зайчик вкрився вухом.Вже зима в дорозіНа скріпучім возі.О. БогемськийГОСТЮЄ В НАС ЗИМАЛетять, летять сніжинкиНа поле, ліс і сад.Веселий свій таночокТанцює снігопад.Надворі — лютий холод,Тепла давно нема.Заліз в копичку зайчикІ солодко дріма.Мете хвостом лисичкаСніжок біля сосни.В барлозі спить ведмедик,Солодкі бачить сни.В. КленцСНІГУРІПодивися: у дворіВ чорних шапках снігурі,Ще й червоні фартушкиОдягли собі пташки.Значить, сніг і холодиНаближаються сюди,Снігурами чере теЇх тепер і ви звете.Ніколи не зробимо шкодиТварині ми в ріднім краю,Нехай звеселяють природу,Співають пташки у гаю.Ми друзі і вірні, і щирі.Бо ми бережем повсякчасПташок, що літають у вирій,І всіх, хто зимує у нас.

Page 16: pzosh.files.wordpress.com€¦  · Web viewІнтегрований урок природознавства і корекції . в 2-А класі «Тварини взимку
Page 17: pzosh.files.wordpress.com€¦  · Web viewІнтегрований урок природознавства і корекції . в 2-А класі «Тварини взимку