propiect

10
PROIECT DIDACTIC PENTRU SUSȚINEREA LECȚIEI FINALE

Upload: adina-petronela

Post on 04-Aug-2015

674 views

Category:

Documents


3 download

TRANSCRIPT

Page 1: PROPIECT

PROIECT DIDACTIC PENTRU SUSȚINEREA

LECȚIEI FINALE

Profesor coordinator: Mihaela UngureanuProfesor metodist: Lucia-Gabriela MunteanuÎnvațător: Silvia MusteațăPropunator: Vechiu Adina-Petronela

Page 2: PROPIECT

PROIECT DE LECȚIE

DATA :22.10.2012CLASA: a IV-a B

ÎNVĂȚĂTOR: Silvia Musteață

PROPUNATOR: Vechiu Adina-Petronela

OBIECTUL: Limba şi literatura română

SUBIECTUL: „A murit Luchi…” de Otilia Cazimir (ora I )

TIPUL LECȚEI: predare-învațare

DURATA: 50 minute

SCOPUL: Dezvoltarea deprinderii de citire corectă, conştientă, expresivă cât și îmbogățirea

vocabularului cu expresii şi cuvinte noi.

OBIECTIVELE OPERAȚIONALE: 1 să citească corect, expresiv, conştient textul din manual;

2 să răspundă corect la întrebările adresate, referitoare la conţinutul de idei al textului;

3 să explice titlul prin evidenţierea ideii principale a textului;

4 să să explice înţelesul expresiilor din text;

5 să rezolve exerciţii de vocabular;

STRATEGIA DIDACTICA:

1. Resurse procedurale:

a. Metode şi procedee: jocul didactic, observaţia, conversaţia,

explicaţia, expunerea, exerciţiul, analiza fonetică

b. Forme de organizare: individual, pe grupe, frontal

2. Resurse materiale: manual, caiet, prezentarea Power Point, markere , fişe-joc, fişe de lucru,

tabla

3. Forme si tehnici de evaluare:

observaţia sistematică , proba scrisă , proba orală, tema de lucru în clasă

SURSE BIBLIOGRAFICE Adalmina Ungureanu, Metodica studierii Limbii și literaturii române în învățământul primar,

Editura AS’S, Iași,2003 Carmen Iordachescu,Să dezlegăam tainele textelor literare, clasa a IV-a

Editura Aramis,Pitești,2006

Page 3: PROPIECT

OB

OP

ETAPELE

LECŢIEI

CONŢINUTUL ÎNVĂŢĂRII

DO

ZAR

E RESURSE

IACTIVITATEA PROPUNĂTOAREI ACTIVITATEA ELEVILOR

1 2 3 4 5 6

1. Moment organizatoric

Pregătirea materialului pentru lecţieStabilirea ordinii şi disciplinei

Se pregătesc pentru lecţie. 1’Instructajul verbalfrontal

2. Verificarea temei

Verific tema pentru acasa: cantitativ-trecând pe la fiecare elev şi calitativ prin sondaj

Citesc şi urmăresc rezolvarea temei pentru acasă; corectează eventualele greşeli.

2’ConversaţiaFrontal

3. Captarea atenţiei

Îi întreb pe elevi ce-si mai aduc aminte din prima zi de școlă.Discutăm despre prima zi de şcoală, despre ceea ce simteam, şi învăţătoarea, şi elevii.

Participă la discuţii.3’

ConversaţiaFrontalScrisoare

4. Anunţarea titlului lecţiei

Astăzi vom vorbi despre prima zi de şcoală a unei fetiţe.Lecţia se numeşte A murit Luchi... de Otilia CazimirScriu titlul şi autorul pe tablă.

Notează titlul lecţiei pe caiete. 2’ExpunereaFrontal

O1

O4

O2

O3

5. Dirijarea învăţării

Prezentarea fişei de autor: OTILIA CAZIMIRCitirea modelCe prezintă autoarea în această lecţie?Notam pe tablă în caiete ideea lecţiei:Povestirea surprinde un crâmpei din stările sufleteşti trăite de o fetiţă în prima ei zi de şcoală.Citirea lecţiei pe fragmente și pe roluri, explicarea cuvintelor şi expresiilor.„un clopoţel a început să se smucească deasupra uşii speriat”„ochii lor împung şi dor”îşi înghite lacrimile care au pentru prima dată gust de cenuşă…”Întrebări referitoare la conţinut:Ce moment important evocă scriitoarea?Cum este prezentat momentul întâlnirii cu şcoala? Dar cu învăţătoarea?De ce nu răspundea fetiţa la numele adevărat?Care este întâmplarea care a făcut-o să se despartă de numele de alint?Cum explicaţi titlul?

Asculţă cu atenţie explicaţiile.Un elev citeşte textul în întregime.Raspund la întrebări.Scriu pe caiete ideeea lecţiei.

Citesc pe rând fragmente din lecţie.

Răspund la întrebări, explică cuvintele şi expresiile.

Răspund la întrebări, explică cuvintele şi expresiile.

35’

ConversaţiaExplicaţiaExerciţiulFrontalIndividualManualFisă

Page 4: PROPIECT

O5

O6

Citirea selectivă. Fragmente propuse:-momentul întâlnirii cu clasa-chipul şcolăriţei-comportamentul colegelor

Propun exerciţii de vocabular:1. Sinonimele cuvintelor: a izbuti; a se foi ,pupitru,

bondoacă, tăcere, stăruie2. Antonime: perechi de antonime.3. Sensul cuvintelor: sare și nouă

Rezolvarea exercitiilor2,3,4 și 5 din auxiliar de la paginile 34-3.5

Citesc fragmentele propuse.

Rezolvă exerciţiile de vocabular propuse.Alcătuiesc propoziţii cu sensurile cuvintelor.

Notează rezolvăile direct pe auxiliar.

ConversaţiaExplicaţiaExerciţiulFrontalIndividualManualFisă

O26. Fixarea

cunoştinţelor

Le propun rezolvarea fişelor de muncă independentă , cu următoarele sarcini: Încercuieşte ce este adevărat: Sentimentele fetiţei sunt: Impresiile fetiţei: Ce simţi pentru Luchi? Dar pentru Alexandra?

Ascultă indicaţiile

Completează fişa5’

ExerciţiuExplicaţiaFişaIndividual

7. Tema pentru acasă

Fac aprecieri globale şi individuale în legătură cu participarea elevilor la lecţie.

Comunic tema pentru acasă- povestitrea texului A murit Luchi... .

Urmăresc şi reţin indicaţiile învăţătoarei

Notează tema pentru acasă.2’

Expunerea Frontal

Page 5: PROPIECT

_____________________________________________________________________________

1) Cuvinte cu acelaşi înţeles:

a izbuti a se foi

2) Legaţi cuvinte cu sens opus:

înalt dreptstrâmb gălăgiea se foi scundlinişte a se astâmpăraa râde asprublând a isprăviurât a plângea începe vechinou maremic frumosprost scurtlung deştept

3) Sensul cuvintelor: sare

………………………………………………………………..………………………………………………………………..

nouă………………………………………………………………..………………………………………………………………..………………………………………………………………..

mine………………………………………………………………..

Nume…………………………………

Page 6: PROPIECT

FIŞĂ DE MUNCĂ INDEPENDENTĂ

Încercuieşte ce este adevărat:

Sentimentele fetiţei sunt:

curiozitate frică dezamăgire

uimire ruşine bucurie

teamă durere speranţă

înstrăinare mâhnire bucurie

amărăciune abandonare tristeţe

Impresiile fetiţei sunt:

de disconfort de trecere a unui prag înalt

de ostilitate de prăbuşire a unei lumi

Ce simţi pentru Luchi?

compasiune milă

duioşie uimire

Dar pentru Alexandra?

admiraţie curiozitate