proiect_subordonatele

5
PROIECT DIDACTIC PROFESOR: Totu Angela DATA: OBIECTUL :Limba romana SUBIECTUL LECŢIEI : Sintaxa frazei. Propoziţiile subordonate. TIPUL LECŢIEI :de recapitulare şi sistematizare OBIECTIVE OPERAŢIONALE : a. cognitive :Toţi elevii vor fi capabili, la sfârşitul orei : 1. să recunoască propoziţiile subordonate ; 2. să ştie prin ce pot fi introduse propoziţiile subordonate; 3.să analizeze corect subordonatele dintr-un text disociindu-le de alte subordonate asemănătoare; 4. să precizeze elementele regente pentru anumite subordonate ; 5. să cunoască topica si punctuaţia subordonatelor; b. psihomotorii : 1. să - şi dezvolte capacităţile de a realiza corect şi estetic schema grafică a frazei; 2. să ştie să transforme o parte de propoziţie în propoziţie corespunzătoare (expansiunea) şi invers (contragerea); 3. să construiască fraze ce conţin subordonate aparţinând diverselor contexte lingvistice. STRATEGIA DIDACTICA a. Metode si procedee :analiza sintactică a frazei ; exerciţii de contragere si expansiune ;conversaţia catihetică ;conversaţia euristică ;demonstraţia ;lucrul cu manualul ;. b. Forme de organizare a activităţii elevilor :activitatea frontală combinată cu activitatea independentă individuală. c. Resurse:capacităţile normale de învăţare ale elevilor;cunoştinţele anterioare;timp-50`. d. Materiale didactice:texte lingvistice; planşa recapitulativă privind fraza, fişe de lucru;testul de evaluare sumativă : Alcătuiţi fraze în care să introduceţi propoziţii subordonate circumstanţiale de mod, de loc, de timp, de scop, de cauză, condiţională, concesivă şi consecutivă. e. Bibliografie : Limba română, manual pentru clasa a VIII-a de Alexandru Crişan, Sofia Dobra, Florentina Sămihan, Editura Humanitas Educaţional 2000; Sintaxa limbii române, de Ştefan Dincescu, Editura Amphion, 2001; „Teste pentru studiul la clasă” de Carmen Iordăchescu, Editura Carminis, 2001. SCENARIUL DIDACTIC

Upload: emima-genoveva-andrei

Post on 03-Jan-2016

55 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

jnk

TRANSCRIPT

Page 1: proiect_subordonatele

PROIECT DIDACTICPROFESOR: Totu AngelaDATA: OBIECTUL :Limba romanaSUBIECTUL LECŢIEI : Sintaxa frazei. Propoziţiile subordonate.TIPUL LECŢIEI :de recapitulare şi sistematizareOBIECTIVE OPERAŢIONALE :a. cognitive :Toţi elevii vor fi capabili, la sfârşitul orei : 1. să recunoască propoziţiile subordonate ;

2. să ştie prin ce pot fi introduse propoziţiile subordonate;3.să analizeze corect subordonatele dintr-un text disociindu-le de alte subordonate

asemănătoare;4. să precizeze elementele regente pentru anumite subordonate ;

5. să cunoască topica si punctuaţia subordonatelor;b. psihomotorii :

1. să - şi dezvolte capacităţile de a realiza corect şi estetic schema grafică a frazei;2. să ştie să transforme o parte de propoziţie în propoziţie corespunzătoare (expansiunea) şi invers

(contragerea);3. să construiască fraze ce conţin subordonate aparţinând diverselor contexte lingvistice.

STRATEGIA DIDACTICAa. Metode si procedee :analiza sintactică a frazei ; exerciţii de contragere si expansiune ;conversaţia catihetică ;conversaţia euristică ;demonstraţia ;lucrul cu manualul ;.b. Forme de organizare a activităţii elevilor :activitatea frontală combinată cu activitatea independentă individuală.c. Resurse:capacităţile normale de învăţare ale elevilor;cunoştinţele anterioare;timp-50`. d. Materiale didactice:texte lingvistice; planşa recapitulativă privind fraza, fişe de lucru;testul de evaluare sumativă : Alcătuiţi fraze în care să introduceţi propoziţii subordonate circumstanţiale de mod, de loc, de timp, de scop, de cauză, condiţională, concesivă şi consecutivă.e. Bibliografie : Limba română, manual pentru clasa a VIII-a de Alexandru Crişan, Sofia Dobra, Florentina Sămihan, Editura Humanitas Educaţional 2000; Sintaxa limbii române, deŞtefan Dincescu, Editura Amphion, 2001; „Teste pentru studiul la clasă” de Carmen Iordăchescu, Editura Carminis, 2001.SCENARIUL DIDACTICOrganizarea clasei: notarea absenţelor, stabilirea ordinii, asigurarea celor necesare lecţiei.

I. Actualizarea unor cunoştinţe anterioare:- Prin verificarea temei elevilor,se reiau cunoştinţele esenţiale privind propoziţiile subordonate,rolul lor în frază, părţile de vorbire pe care le determină şi elementele relaţionale. Elevii au avut de identificat, în frazele oferite de manual la pagina 216, propoziţiile subordonate pe care le introduce conjuncţia de şi de recunoscut frazele în care această conjuncţie nu poate fi înlocuită cu conjuncţia dacă.

II. Captarea atenţiei elevilor - Are loc o scurta discuţie teoretica despre clasificarea propoziţiilor, relaţii sintactice şi modul de realizare a acestora.

III. Anunţarea subiectului nou si a obiectivelor operaţionale - Profesorul îi anunţă pe elevi că, deşi în această unitate de învăţare au studiat complementele circumstanţiale şi subordonatele circumstanţiale, în această ora, vor face o recapitulare şi sistematizare tuturor propoziţiilor subordonate.- Va trebui ca, în final, să…1, 2, 3 etc.(se anunţă obiectivele operaţionale).

Page 2: proiect_subordonatele

IV. Prezentarea sarcinilor de învăţare- Profesorul comunică elevilor că vor avea de analizat câteva texte pentru a identifica felul subordonatelor şi relaţiile sintactice dintre acestea prin realizarea unei schemea frazei, vor avea de alcătuit fraze în care să introducă diferite tipuri de subordonate, să facă contrageri şi expansiuni, urmând ca la finalul orei sistematizeze aceste noţiuni prin studierea planşei cu titlul Fraza. V. Conducerea procesului de recapitulare şi sistematizare, asigurarea feedback-ului, a retenţiei şi a transferuluiElevii sunt antrenaţi într-o activitate frontală cu sarcina de a rezolva exerciţiile din fişa de lucru pe care o vor primi. Exerciţiile vor fi rezolvate oral sau la tablă, în funcţie de gradul lor de dificultate. 1. Se dă textul: PP CD SB SB CS „Puse ¹/[să] se strige prin toată ţara ²/[că] ³/[cine] se va găsi ⁴/[să ]descopere pe nelegiuiţii5/ AT AT CD SB [care] îi tot stricau podul ⁶/şi chipul ⁵/[cu care] va putea⁷ /[să]-l înfiinţeze⁸/[,] va dobândi domnii împărăteşti.³/” (P. Ispirescu)Cerinţe: a. Delimitaţi propoziţiile, precizaţi felul lor şi realizaţi schema raporturilor dintre ele.

b. Construiţi fraze în care pronumele relativ cine să introducă subordonate diferite de cea din text.

1. Întrebarea este cine va câştiga. (PR) 2. Gândul cine îi va urma în funcţie îl preocupa. (AT) 3. A aflat cine a spart vasul. (CD) 4. Mă gândeam pe cine să iau în excursie. (CI) 5. Voi locui la cine îmi place. (CL) 6. Voi sosi după cine nu te aştepţi. (CT)

Page 3: proiect_subordonatele

7. A procedat ca şi cine avea experienţă. (CM) 8. A fost anchetat din cauza cui l-a reclamat. (CZ) 9. S-a sacrificat toată viaţa pentru cine nu merită. (CS) 10. Cine a-i fi, eu tot nu te cred. (CV)

2. Dezvoltaţi cuvintele subliniate în propoziţii corespunzătoare părţilor de propoziţie pe ca le reprezintă:

a. Viteazul nu se teme de nimic, iar fricosul se teme şi de umbra lui.b. Elevii se pregătesc pentru examenul de admitere în liceu.c. Clopotniţa stătea ca o stâncă.d. Dorinţa lui este obţinerea titlului de campion.e. Creangă a imortalizat în « Amintiri » satul natal.f. Ajută pe oricine!g. La bunici se întinde o pădure de stejari.h. Toamna se numără bobocii.i. Plângea de supărare.

a. … cine este fricos se teme şi de umbra lui.

b. … să dea examenul de admitere în liceu. c. …cum stă o stâncă. d. …să obţină titlul de campion. e. …în care s-a născut. f. …pe oricine are nevoie! g. Unde locuiesc bunicii… h. Când vine toamna… i. …fiindcă era supărat .

3. Alcătuiţi fraze în care regenta „spune” cu ajutorul unor elemente de relaţie diferite să fie determinat de zece subordonate învăţate.1. Spune/ ce crede. (CD) 2. Spune/ cui îl ascultă. (CI) 3. Spune/ fără să se gândească. (CM) 4. Spune/ când vrea. (CT) 5. Spune/ unde doreşte. (CL) 6. Spune/ fiindcă ştie adevărul. (CZ) 7. Spune/ ca să fie ascultat. (CS) 8. Spune/ dacă ştie adevărul. (CDT) 9. Spune/ încât îl crede toată lumea. (CNS) 10. Spune/ deşi nu-l ascultă nimeni. (CV )

4. Contrageţi subordonatele introduse prin conjuncţia să din frazele de mai jos:a. Este bine [să] munceşti. b. Scopul este [să] ne înţelegem.c. Îmi făcusem planul [să]-i scriu o scrisoare.d. Începuse [să] citească.e. Mă gândeam [să]-i propun o colaborare.f. A plecat [să] se culce.

Page 4: proiect_subordonatele

a. A munci este bine. b. Scopul este de a ne înţelege. c. Îmi făcusem planul de a scrie o scrisoare. d. Începuse a citi. e. Mă gândeam la propunerea unei colaborări. f. A plecat la culcare

5. Construiţi fraze după schema : a. 1. CT; 2. PP; 3. AT; 4. CD; 5CZ. b. 1. SB; 2. PP; 3. CD; 4. AT. a. [Când] am sosit¹/[, ]copilul²/ [care] se juca în curte ³/ştia ²/[ce] nu ştiam eu ⁴ /[fiindcă] nu mi-ai spus. ⁵ / [Când ]a plecat, ¹/ a luat cartea²/ [pe care] tocmai o cumpărase sperând³/ [să] o împrumute prietenului său ⁴ /fiindcă o găsise foarte interesantă. ⁵ / b. [Cine] munceşte ¹/ va reuşi²/ [să] obţină postul³/[ pe care] si-l doreşte. ⁴ / După rezolvarea acestor sarcini de lucru elevii vor citi schema recapitulativă despre frază şi vor argumenta răspunsul prin întrebări sau noţiuni specifice propoziţiilor subordonate corespunzătoare.Feedback-ul are loc, permanent, pe parcursul conversaţiei în cadrul analizei, şi se concretizează prin aprecieri verbale făcute de profesor.

VI .Evaluarea sumativă 1. Concluzii. Importanţa studierii propoziţiilor subordonate şi a relaţiilor sintactice dintre ele: folosire lor în exprimarea ideilor, sentimentelor, în dezvoltarea unei exprimări frumoase, bogate, variate.2. Se dă ca activitate independentă alcătuirea unor fraze în care să introducă propoziţii subordonate circumstanţiale de mod, de loc, de timp, de scop, de cauză, condiţională, concesivă şi consecutivă.Testul se controlează în clasă, prin sondaj, sau se corectează şi se evaluează la toţi elevii, acasă, de către profesor.