proiect de lectie cerc

11
PROIECT DIDACTIC Şcoala cu clasele I-IV Ipoteşti Data: 14. 05. 2009 Clasa: a III-a Institutor: DUMITRANA LILIANA Arie curriculară: Limbă şi comunicare Disciplina: Limba şi literatura română Subiectul: PROPOZIŢIA. PĂRŢILE DE PROPOZIŢIE Tipul lecţiei: de verificare şi evaluare a cunoştinţelor Obiectiv fundamental: verificarea şi evaluarea cunoştinţelor despre propoziţie şi părţile de propoziţie Obiective operaţionale: O1 – să definească propoziţia, predicatul, subiectul, propoziţia simplă şi propoziţia dezvoltată, pe baza cunoştinţelor dobândite, în timp de 4 minute; O2 – să alcătuiască propoziţii simple şi dezvoltate respectând cerinţele; O3 – să identifice părţile principale de propoziţie în enunţurile date; O4 – să modifice enunţuri false astfel încât acestea să devină adevărate; O5 – să analizeze părţile de propoziţie (principale şi secundare) indicate, precizând partea de vorbire prin care sunt exprimate şi categoriile gramaticale corespunzătoare acestora; Strategii de predare – învăţare: Metode si procedee: conversaţia de verificare, evaluarea orală cu suport vizual, explicaţia, exerciţiul, munca independentă; autoevaluarea Mijloace de învăţământ: fişe de lucru, planşe Moduri de organizare a invăţării: frontal, individual

Upload: tutuloiul

Post on 24-Jul-2015

2.394 views

Category:

Documents


8 download

TRANSCRIPT

Page 1: Proiect de Lectie Cerc

PROIECT DIDACTIC

Şcoala cu clasele I-IV IpoteştiData: 14. 05. 2009Clasa: a III-aInstitutor: DUMITRANA LILIANAArie curriculară: Limbă şi comunicareDisciplina: Limba şi literatura românăSubiectul: PROPOZIŢIA. PĂRŢILE DE PROPOZIŢIETipul lecţiei: de verificare şi evaluare a cunoştinţelor

Obiectiv fundamental: verificarea şi evaluarea cunoştinţelor despre propoziţie şi părţile de propoziţie Obiective operaţionale:

O1 – să definească propoziţia, predicatul, subiectul, propoziţia simplă şi propoziţia dezvoltată, pe baza cunoştinţelor dobândite, în timp de 4 minute;

O2 – să alcătuiască propoziţii simple şi dezvoltate respectând cerinţele;O3 – să identifice părţile principale de propoziţie în enunţurile date; O4 – să modifice enunţuri false astfel încât acestea să devină adevărate;O5 – să analizeze părţile de propoziţie (principale şi secundare) indicate,

precizând partea de vorbire prin care sunt exprimate şi categoriile gramaticale corespunzătoare acestora;

Strategii de predare – învăţare:Metode si procedee: conversaţia de verificare, evaluarea orală cu suport vizual, explicaţia, exerciţiul, munca independentă; autoevaluareaMijloace de învăţământ: fişe de lucru, planşe Moduri de organizare a invăţării: frontal, individual

Bibliografie: Stanciu, Mihai ( 2003), Didactica postmodernă, Ed. Universităţii Suceava.Stoica, A. (2003), Evaluarea progresului şcolar. De la teorie la practică, Ed. Humanitas Educaţional, BucureştiGoian, M. E. (coord.)(2008), Limba română. Comunicare – cl.a III-a, Ed. Nomina, Piteşti

Page 2: Proiect de Lectie Cerc

Secvenţele lecţiei

Obop.

Conţinut instructiv-educativ Strategii Evaluare

Metode Mijloace Moduri de organizare

Moment organizatoric

Verificarea temei pentru acasă

Captarea atenţiei

Anunţarea temei şi a obiectivelor

Verificarea şi evaluarea cunoştinţelor

O1

O2

Crearea unui climat optim pentru buna desfăşurare a lecţiei. Pregătirea materialelor necesare.

Se verifică tema sub aspect calitativ / cantitativ.

Le voi citi o poveste. (Anexa 1).

Se va anunţa tema lecţiei şi obiectivele propuse.Se va scrie titlul lecţiei pe tablă, respectiv în caiete.

Voi explica elevilor că vor avea de trecut nişte probe pentru a ajunge la castelul balaurului. Pentru fiecare probă îndeplinită vor primi puncte: cei care rezolvă foarte bine sarcina primesc 5 puncte, cei care rezolvă bine - 3 puncte, iar cei care rezolvă parţial sarcina primesc 1 punct. Cel care va obţine cel mai mare punctaj va primi cheia de la palatul balaurului, eliberând Vacanţa Mare.Pe planşa pe care este desenat castelul Balaurului Negru din vârful Muntelui Fără Nume sunt plicuri care conţin bilete cu sarcini de rezolvat (aşezate de la baza muntelui spre vârf). (Anexa 3)După rezolvarea fiecărei sarcini se va face verificarea şi evaluarea modului de rezolvare a cerinţei, elevii corectându-şi exerciţiul folosind culoarea verde şi acordându-şi punctajul corespunzător.Proba 1 (Anexa 2)Chestionare oralăProba 2 (Anexa 2)

conversaţia

conversaţia

conversaţia

Explicaţia

Conversaţia de verificare Evaluarea orală

planşă

Tabla caiete

planşă

plicuri cu fişe

Fişe

frontal

Frontal

Frontal

Frontal

Frontal

Frontal

Capacitatea de concentrare a atenţiei

Capacitatea de concentrare a atenţiei

Capacitatea de concentrare a atenţiei

Cap. de a formula răspunsuri la întrebări

Page 3: Proiect de Lectie Cerc

O2

O4

O2O3O5O5O3O5O2

Evaluare orală cu suport vizualProba 3Eseu cu răspuns restrâns (minieseu)Proba 4Muncă independentă – item cu alegere dualăProba 5Muncă independentă – item de tip perecheProba 6Muncă independentă – item cu alegere multiplăProba 7Muncă independentă – item cu alegere multiplăProba 8Muncă independentă – item semiobiectiv (de completare) – analiza sintactico-morfologică a cuvintelor indicateProba 9 – item semiobiectiv (întrebări structurate)Muncă independentă – alcătuirea unei propoziţii după schema datăElevii care au obţinut între 29 şi 32 de puncte vor primi calificativul Foarte bine, cei care au obţinut între 25 şi 28 de puncte vor primi Bine, iar Suficient vor primi cei care au obţinut între 21 şi 24 de puncte.

cu suport vizualEseu cu răspuns restrânsActivitatea independentă

Activitatea independentă

Activitatea independentă

Activitatea independentă

Conversaţia

Fişe

Fişe

Fişe

Frontal

Individual

Individual

Individual

Individual

frontal

Cap. de a alcătui propoziţii potrivit cerinţelorCap. de a transforma enunţurile false în enunţuri adevărateCap. de a identifica părţile principale de propoziţieCap. de a analiza sintactic şi morfologic cuvintele indicateCap. de a construi propoziţii după scheme dateCap. de autoevaluare

Încheierea activităţii

Voi face aprecieri generale şi individuale cu privire la participarea la lecţie.

conversaţia Frontalindividual

Acord calificati-ve, justificându-le

Page 4: Proiect de Lectie Cerc

ANEXA 1

O poveste cum alta nu este

A fost odată ca niciodată... Dar nu chiar aşa demult, ci mai aproape de zilele noastre (adică de acestea). S-a întrupat din

fum şi ceaţă şi deşeuri un balaur: Balaurul Negru. Acestui balaur tare nu-i plăcea şcoala, învăţătura, disciplina...

Aşa se face că, într-ozi, văzând el că şcolarii nu sunt atenţi (nu mai aveau grijă nici de teme, nici de învăţătură) le-a furat vacanţa mare. A luat-o şi a închis-o în castelul lui aflat tocmai în vârful Muntelui Fără Nume.

A avut grijă să îi anunţe pe elevi.

Scrisoarea :

Dragi şcolari, (ha, ha, ha)

Vacanţa mare e doar a mea! V-am luat-o şi am închis-o în palatul meu din vârful Muntelui Fără Nume. De azi înainte, veţi merge întruna la şcoală. Ha, ha, ha!

Nu veţi reuşi să ajungeţi până la mine pentru că încercările sunt multe şi grele. Ha, ha, ha...Nu încercaţi deoarece nu aveţi nicio şansă!Ha, ha, ha...Sau îndrăzniţi să luptaţi pentru vacanţa mare? Dacă e aşa, vă propun să mă învingeţi în

luptă, având drept arme – cunoştinţele despre propoziţie şi părţile de propoziţie. Trebuie să demonstraţi că vorbiţi şi scrieţi corect, că ştiţi să alcătuiţi propoziţii frumoase (simple şi dezvoltate), că vă pricepeţi la analiza părţilor de propoziţie.

Acela dintre voi care va reuşi să ajungă primul în vârful muntelui va primi cheia de aur de la poarta cea mare a castelului meu. Când porţile vor fi larg deschise, vacanţa mare va fi liberă să pornească spre voi.

Balaurul Negru

Ce spuneţi : rămâneţi fără vacanţă mare sau cuceriţi castelul balaurului?

Page 5: Proiect de Lectie Cerc

Anexa 2

Proba 1 conversaţia de verificare – 5-6 min

Observaţi schema propoziţiei.1. Ce este propoziţia?2. Ce este predicatul?3. Ce este subiectul?4. Daţi exemple de propoziţii simple în care subiectul să fie exprimat prin substantiv comun;

prin substantiv propriu; prin pronume.5. Dezvoltaţi propoziţia „Soarele străluceşte.” adăugând părţi secundare exprimate prin

adjective şi substantive.6. Analizaţi predicatul acestei propoziţii.

1 răspuns corect – 1 punct

Propoziţie dezvoltată

Predicat Subiect

Părţi secundare

Părţi principale

Părţi de propoziţie

Felul

Alcătuire

Definiţie

Propoziţia

Propoziţie simplă

verb pronumesubstantiv

Părţi principale

Părţi principale

Părţi secundare

Page 6: Proiect de Lectie Cerc

Proba 2 (Evaluarea orală cu suport vizual) – 6 minAlcătuiţi propoziţii dezvoltate, cu ajutorul imaginilor:

propoziţie dezvoltată, corect alcătuită: 2 ppropoziţie simplă – 1 punct

Proba 3 (eseu cu răspuns restrâns - minieseu) – 6 minDescrie planşa realizată la proiectul Primăvara alcătuind (în scris) trei propoziţii simple, în care subiectele să fie exprimate printr-un substantiv comun, unul propriu şi un pronume. Dezvoltă propoziţiile adăugând părţi secundare de propoziţie.

O propoziţie alcătuită potrivit cerinţei – 1 punct

Proba 4 (item cu alegere duală) – 6 minNotează cu A (adevărat) şi cu F (fals) în dreptul fiecărui enunţ:În propoziţia „Emil are o haină nouă.” cuvântul Emil este subiect.În propoziţia „Aurel discută cu Emil.” cuvântul Emil este subiect.În propoziţia „Dumnealui nu este în clasă.” subiectul este exprimat prin substantiv.Modifică enunţurile false astfel încât acestea să devină adevărate. Identificarea corectă a valorii de adevăr a unei propoziţii – 1 punctTransformarea enunţurilor false în enunţuri adevărate – 1 punct

Proba 5 (item de tip pereche) – 4 minUneşte cuvintele din coloanele A şi B astfel încât să obţii propoziţii simple (un cuvânt poate fi

folosit o dată, de mai multe ori sau niciodată). Găseşte cât mai multe propoziţii.Elevii a înfloritRândunica învaţăEi scrieţiMărul zboarăŞcolarul scriu

ciripeşteo propoziţie corectă – 1 punct

Page 7: Proiect de Lectie Cerc

Proba 6 (itemi cu alegere multiplă – premisă comună în indicaţii) – 2-3 minScrie litera corespunzătoare cuvântului subliniat, care este parte principală de propoziţie, în

spaţiul liber din faţa propoziţiei.

....... Privind spre cuib, copilul s-a împiedicat. A B

....... Spre noi se îndreaptă ei. A B

....... Cu Aurel stă Victor în bancă. A B

Un răspuns corect – 1 punct

Proba 7 – 2 min Încercuieşte litera corespunzătoare răspunsului corect:În propoziţia: „Berzele albe s-au întors la noi în sat.” părţile secundare de propoziţie sunt exprimate prin:

a) două substantive şi un adjectiv;b) un substantiv, un adjectiv şi un pronume;c) două substantive şi un pronume.

Identificarea răspunsului corect – 1 punct

Proba 8 – 6 minAnalizează cuvintele subliniate din următoarele propoziţii:

Vestitorii gingaşi ai primăverii bucură oamenii.Cântând, fetele împletesc coroniţe din păpădii.Băieţii îmbujoraţi joacă fotbal pe imaş.

Analiza corectă a unui cuvânt – 1 punct

Proba 9 – 3 minAlcătuieşte o propoziţie după următoarea schemă:

p.s. P. S. p.s.subst. v subst. adj.

Alcătuirea unei propoziţii parţial corecte (predicatul şi subiectul corespund schemei date) – 1 punctAlcătuirea propoziţiei dezvoltate după schemă – 3 puncte