proiect construcții industriale
TRANSCRIPT
Universitatea Tehnica Gh.Asachi IasiFacultatea de Constructii si Instalatii, Iasi
Proiect Constructi Industriale
Grupa : 3401Student : Bogdan Stangaciu
Tema proiectului
Sa se proiecteze o hala industrial realizata din beton armat prefabricat precomprimat cu urmatoarele caracteristici:
Regim de inaltime parter; Doua tronsoane (primul tronson 7 travee , al doilea 8 travee); Doua deschideri; Transportul este de tip suspendat cu poduri rulante; Iluminat natural prin ferestere si iluminatoare; Elemente de inchidere vor fi prefabricate si in acest caz vom avea fasii din BCA peste cota primei ferestre si fasii in trei straturi cu fete din beton armat pentru parapet; Rostul intre cele doua tronsoane se va lua din conditiile micsorarii eforturilor datoratei dif de temperature si a conformarii seismic; Primii 6 m al primului tronson si ultimii 6 metri al celui de al doilea tronson se vor rezolva in variant opaca;
Probleme de calcul1. Stabilirea geometriei halei ( H, L, cote pentru inchidere);2. Verificarea sau alegerea prin calcul a elementelor prefabricate;3. Calculul actiunii specific pentru cadrul current cel mai solicitat;
Piese desenate1. Sectiune transversal + fatada tronson 1:50;2. Sectiune longitudinal + fatada principal 1:50;3. Sectiune orizontala la 3 cote de nivel diferite (+1.00 , cai de rulare, elemente de acoperis 1:100);
T = travee = 6 m ;L = deschiderea = 18 m;
Date personale
L = 18 m;Q = 16000 kg;Hc = 6.10 m;
Carecteristici tehnice ale podului rulant
Grupa de deschidereInaltime de ridicareA(mm)B(mm)h1(mm)l1(mm)c1(mm)b(mm)Qc(kg)Gp(kg)Rmax(kN)Rmin(kN)
177.3250032861150200870401415720010222.5
Tip grindaGrindaFig. numarul
G18-6T7290 [daN]9
1. Geometria halei
1.1. Inaltimea utila a haleu Hu
Hu = Hcs + h1 + f =1000+140+24+40 = 1204 =1.2 m;Hcs = Hc +1.2 = 6.1+1.2 =7.3 m;Hu = 7.3 + 1.15 +0.35 = 8.8 m;
1.2. Determinarea inaltimii de calcul
h = Hu + ht = 8.8+0.4 = 9.2 m;
1.3. Determinarea inaltimii tronsoanelor stalpilor
hs = Hu Hc = 8.8 6.1 =2.7 m;hi = Hc ht = 6.1 0.4 = 5.7 m;
1.4. Determinarea cotelor corespunzatoare inchiderilor perimetrale
Hgs = hgs ht =600 - 400 = 200 mm;Hp = Hgs + hp = 200 + 1200 = 1400 mm;Hf1 = Hp +hF1 HchF1 = 1400 + 4500 = 5900 6100 mm;Hbca1 = 5900 + 1800 = 7700 mm;Hf2 = Hbca1 + hF2 < HuhF2 = 7700 + 900 = 8600 mm;Hatic = Hu +hminGt + hEP + hath + hghhminGt = 660 mm;hath = 100 mm;hEP = 240 mm;
hgh (mm)L x T (m)
25012 x 6
30015 x 6
35018 x 6
hgh = 3500 mm;Hatic = 8800 + 660 + 240 +100 + 350 = 10150 mm;Hbca2 = Hf2 + hbca2 Hatic hbca2 = 1800 mm;Hbca2 = 8600 + 1800 = 10400 mm;
2. Verificarea sau alegerea din calcul a elementelor prefabricate
2.1. Verificare elementului EP
;
Zona climaticagath ( daN/)
I38
II40
III42
IV44
Panciu zona III => gath = 42 ( daN/);
( daN/); ; ;
2.2. Verificarea elementului EPL
; ; ;
2.3. Alegerea grinzii transverale
; => 9 toroane;
3. Predimensionarea stalpilor
;
;
;
;
;
;
;
;
Cazul I
; ; ;
Cazul II
; ; ; ;
;
;
Calculul Lp
Lpinst = L (Am + Ac) = 16.95 m => Lp = 16.9 m; = Lpinst Lp = 16.95 16.9 = 0.05 m; ;
Geometria consolei
; ; ; hc = 1.2 m; ; ;; ;
Consola central Cc , consola marginala Cm
; ;
; ; ; ;
Excentricitati
; ; ; ; ; ;
; ;
Stabilirea ipotezelor de incarcare pe cadrul transversal
1.1. La nivelul acoperisului
Nam = 13173 daN/m ( incarcarile permanente din Nsm , fara gsm);Nac = 25306 daN/m (incarcarile permanente din Nsc , fara gsm) ; ; ;
1.2. La nivelul consolei
;;;
1.3. Pereti purtati
; ; ; ; ;
2.1. Zapada
; ; ; ;
2.2. Actiunea vantului
;; ;
; ;ha = 0.95 m; ;
2.4. Incarcari tehnologice (utile) (variabile)
Verticale ; ;; ;
Orizontale
; ;
2.3. Diferente de temperature
;;;; ; ; ; ; ; ; ; ; ;3.1. Incarcari din seism
m = masa
; ; ; ; ; ; ;;;
m = 118508.2 kg ;
zapada
;
; ;
; ;;; ; ;; ;Tc = 1.6 s ; ; ;
; ;
Panciu Vrancea
; ; ;
Forta seismic
;
Forta seismic pe stalpi (individual)
; ;