proiect activitate ,,marul buclucas"

14
Unitatea de învăţământ: Grădinita cu program prelungit nr.1 ,Beiuş Grupa: mică ,,Pestisorii” Data:02.11 .2011 Educatoare: Tema ,,Când, cum şi de ce se întâmplă? Tema proiect:,,Toamnă dragă, bine ai venit!” Tema săptămânii: ,, Ne plac fructele !” Activitatea de învăţare: Activitate integrată ,, Mărul buclucas,(ALA+ADE:DLC+DEC) Tipul de activitate: Transmitere / consolidare de cunoştinţe Forma de organizare: Frontală, pe grupe, individual Centre de interes: ALA: Construcții: ,,Lădițe pentru fructe” Joc de rol: ,, Salată de fructe”

Upload: gfhjrgtdfchdrft

Post on 02-Oct-2015

846 views

Category:

Documents


61 download

DESCRIPTION

proiect de activitate integrata cu tema ,,Marul Buclucas" ptr nivelul 1

TRANSCRIPT

Unitatea de nvmnt: Grdinita cu program prelungit nr.1 ,BeiuGrupa: mic ,,PestisoriiData:02.11 .2011Educatoare:Tema ,,Cnd, cum i de ce se ntmpl?Tema proiect:,,Toamn drag, bine ai venit!Tema sptmnii: ,, Ne plac fructele !Activitatea de nvare: Activitate integrat ,, Mrul buclucas,(ALA+ADE:DLC+DEC)Tipul de activitate: Transmitere / consolidare de cunotineForma de organizare: Frontal, pe grupe, individualCentre de interes:ALA:Construcii: ,,Ldie pentru fructeJoc de rol: ,, Salat de fructeADE:DLC: ,,Povestea mrului povestirea educatoareiADE: DEC-,,Mrul-dactilopictur Jocuri i activiti recreativeJoc distractiv i de micare:,,Iepurau-n iarbForma de organizare: frontal, pe grupeSCOPUL ACTIVITII:-dezvoltarea creativittii si expresivittii limbajului;-formarea deprinderii de a audia cu atentie un text;-formarea deprinderii de a se exprima corect prin nlntuirea logic a ideilor;-formarea deprinderilor de lucru pentru realizarea unor lucrri prin tehnica dactilopicturii;

OBIECTIVE OPERAIONALE:

Construcii:-s construiasc prin alturare, mbinare, suprapunere de piese ldite pentru mere;-s relaioneze cu partenerii de joc;

Joc de rol:-s participe activ si constient la activitatea de joc de rol ;-s utilizeze corect materialele de lucru;-s comunice intre ei n timpul jocului;

ADE: DLC-Educarea limbajului- Povestea mrului lectura educatoarei-s manifeste interes pe tot parcursul povestirii educatoarei;-s rspund corect la ntrebrile adresate;-s formuleze propoziii cu unele cuvinte din poveste;-s mnuiasc ppusile reprezentnd personajele din poveste;ADE: DEC-Educaie plastic - ,,Mrul -dactilopictur-s aplice culoarea pe suprafata dat cu degetul;-s respecte pozitia corect a corpului fat de suprafata de lucru;-s lucreze curat si ordonat.

ALA:Jocuri i activiti recreative:,, Iepurasu-n iarb - joc distractiv si de miscare-s execute sarcinile jocului;-s respecte regulile jocului;-s participe activ i cu interes la activitate;

STRATEGII DIDACTICE:Metode i procedee:explicaia, conversaia, demonstratia ,expunerea, brainstormingul , munca individual , dramatizarea , joc- exercitiu.

Material didactic folosit: Calendarul naturii,Zna-Toamna, co cu fructe i scrisoare de la Zna toamna, jocuri de construcie ,set de vase de jucrie, hrtie creponat , medalioane cu mere roii/verzi , jucrii reprezentnd personajele din poveste, machet reprezentnd o scen din poveste, acuarele , foi de desen, ,masc de iepura ,recompense.

MATERIAL BIBLIOGRAFIC:Curriculum pentru nvmntul precolar 3-6/7 ani- 2008S. Breben, M. Fulga, G. Ruiu, S. Gongea-M etode interactive de grup- ghid metodic, Ed. Arves, Craiova, 2002Revista nvmntului Precolar, Ed.Arlequin

DURATA: 1 zi

Scenariul zilei

nainte de sosirea copiilor la grdini aez pentru fiecare sector materialele necesare.

ADP: Are loc ntlnirea de Diminea Salutul:Bun dimineaa, copii sntoi! Activitatea de grup:-Calendarul naturii, vremea Se completeaz Calendarul naturii: Astzi e .. Suntem n anotimpul ..Astzi ne-am imbrcatn cerc pe covora facem prezena : o feti denumete bieii prezeni, iar un biat denumete fetiele prezente. Se cnt cntecelul ,,Toamna aurie Noutatea zilei: este c avem musafiri . A venit la voi o doamn inspectoare s v vad ct suntei de frumoi i cum v vei descurca pe parcursul zilei. La un moment dat bate la Zna Toamna i ne aduce un co cu mere . Se citete plicul de la Zna Toamna. Se dau copiilor ecusoanele pe care le-a trimis Toamna. Explic apoi pe rnd pentru fiecare centru sarcina de lucru. La CONSTRUCII vom construi ldite pentru fructe; La JOC DE ROL ne vom juca de-a gospodinele pregtind salat de mere pentru ppus;

MOMENTELE PROIECTRII DIDACTICE:

MOMENT ORGANIZATORIC: Se realizeaz prin amenajarea slii de grup i prin aezarea materialelor la centrele de activitate;CAPTAREA ATENIEI: Se realizeaz prin convorbirea purtat cu precolarii n cadrul ntlnirii de diminea i intuirea materialului la centre;ANUNAREA TEMEI I A OBIECTIVELOR: se face prin expunerea obiectivelor la fiecare centru;PREZENTAREA NOULUI CONINUT I DIRIJAREA NVRII: e asigurat n manier integrat prin angajarea copiilor la lucru n toate sectoarele de activitate;OBINEREA PERFORMANEI: s-a realizat prin ndeplinirea de ctre precolari a sarcinilor care le reveneau demonstrnd astfel c s-au atins obiectivele fixate;NCHEIEREA ACTIVITII: s-a realizat prin reactualizarea momentelor activitii, aprecierile fcute asupra modului n care s-au comportat i au participat la activiti i antrenarea tuturor copiilor n jocurile de micare.

EVENIMENT DIDACTICCONINUTUL TIINIFIC STRATEGIIDIDACTICEEVALUARE

MOMENT ORGANIZATORICAsigurarea condiiilor optime pentru buna desfurare a activitii: aerisirea slii de grup; aranjarea mobilierului; pregtirea materialului didactic;

CAPTAREA ATENIEIntlnirea de diminea, Salutul, Calendarul Naturii, discuii despre anotimpul toamna.Ce tii voi despre toamn? (psrile cltoare pleac n rile calde, iarba se vetejete, e frig, plou, cad frunzele, se culeg fructele, legumele, se pregtesc conserve, ne mbrcm mai gros, ne jucm mai puin afar)conversaia

Braistorming-ulEnumerarea unor aspecte caracteristice anotimpului toamnaAprecierea rspunsurilor date de copii

ANUNAREA TEMEI NOI I A OBIECTIVELORPrezint sarcinile centrelor de activitate.La CONSTRUCII vei construi ldie pentru fructele pe care ni le-a adus Zna Toamn.La JOC DE ROL- ne vom juca de-a gospodinele pregtind salat de mere pentru ppus.ExplicaiaExerciiulProblematizareaExplicaiaObservarea comportamentului copiilor

ADE: DLC ,,Povestea mrului-povestirea educatoarei

MOMENT ORGANIZATORICAez scunelele sub form de semicerc i pregtesc materialele necesare desfurrii activitii

CAPTAREA ATENIEISe face printr-o convorbire ntre educatoare i precolari referitoare la regulile de igiena alimentar. conversaiaObservarea comportamentului verbal

ANUNAREA TEMEI NOIAstzi, vei asculta ,,Povestea mrului Se repet titlul povetii de ctre 2-3 copii. Trebuie s fiti foarte ateni i cumini , pentru ca la sfritul activitii s tii ce s-a ntmplat n poveste , s stii rspunde la intrebrile mele,deoarece Znei Toamna i plac foarte mult copiii asculttori.Conversaia2-3 copiii repet tema Observarea comportamentului verbal i non verbal

PREZENTAREANOULUICONINUT IDIRIJAREANVRIIConinutul povestirii va fi prezentat de ctre educatoare clar, coerent, corect i expresiv, cu un ton i o mimic adecvat.Povestea se va desfura respectnd ideile principale. (anexa1)n timpul lecturii voi explica cuvintele si expresiile necunoscute.

expunerea

explicaiaObservarea comportamentului verbal i non verbal

ASIGURAREA FEEDBACK-ULUISe va face prin prezentarea unei machete ce ilustreaz o scen din poveste pe care am asezat niste jucrii reprezentnd personajele povestii . Voi cere copiilor s identifice fiecare personaj de pe machet. Apoi voi adresa niste intrebri referitoare la continutul povestii:Cum s-a numit povestea?Cine a vzut primul mrul?Cine l-a dat jos din pom?Cine l-a prins?Cine a venit s-i mpace atunci cnd s-au certat?Ce s-ar fi ntmplat dac nu ar fi venit ursul s-i mpace? Conversatia

Brainstorming-ulProb Oral

Aprecierea rspunsurilor date de copii

NCHEIEREA ACTIVITIIApreciez pozitiv modul n care copiii s-au comportat la activitate. ConversatiaAprecieriverbale

Tranziie: Frumuel ne ridicm/Scaunul n brae-l lum / i la mas ne-aezm!DIRIJAREA NVRII PRIN ABORDAREA INTEGRAT A CONINUTURILORAcum pentru a-i mulumi Znei Toamna pentru bogiile druite eu m-am gndit ca ar trebui sa-i facem un cadou. i cel mai potrivit cadou ar fi s pictm ceva drgut. explicaiaProbaoral

ANUNAREA TEMEI I A OBIECTIVELOR n continuare vom picta cu degetul ,,Mrul Voi cere copiilor s repete tema activitii Voi va trebui s fii foarte ateni i s lucrati ct mai frumos i curat pentru a realiza un cadou ct mai frumos pentru Zn !

Conversatia Observarea comportamentului verbal i non verbal

DIRIJAREA NVRIISe realizeaz intuirea materialului didactic i se prezint plansa model.Aceasta este comentat prin ntrebri precum :-Ce observai pe aceast plan?-Ce culoare am folosit pentru a picta mrul? Le explic si le demonstrez copiilor tehnica de lucru , apoi vom realize exercitiile de nclzire a muchilor mici ai minii .Copiii incep lucrul iar n acest timp educatoarea se deplaseaz printre msue ajutndu-i i dndu-le indicaii. Conversatia Explicatia Demonstrarea

Munca individualObservarea comportamentului verbal i non verbal

OBINEREA PERFORMANEILucrrile realizate n cadrul activitii vor fi expuse pentru a fi analizate de ctre copii.Acestia vor alege cele lucrrile care le plac cel mai mult motivnd alegerile fcute.Se vor evidenia lucrrile cele mai reuite. ConversatiaAprecierea lucrrilor

NCHEIEREA ACTIVITIIApreciez pozitiv modul n care copiii s-au comportat la activitate.Voi face recomandrile necesare.Conversatia

TRANZIIE: ,,Misc vntul frunzele-joc cu cnt

JOCURI I ACTIVITI RECREATIVE

Joc de miscare:,,Iepurasu-n iarb Descrierea jocului: Se alege prin numrtoare un copil care va fi iepurasul ,,culcat n iarb i va purta o masc de iepuras. Ceilalti copiii se vor roti n jurul lui , n cerc cntnd cntecelul specific jocului. Atunci cnd cntecelul se termin toti copiii se vor aseza n pozitia ghemuit , iar iepurasul, fr s vad trebuie s prind unul si s-i ghiceasc numele .Copilul care este prins trebuie s-i ia locul si astfel vom avea un alt iepuras ,,culcat in iarb.Se repet jocul de cteva oriSe fac aprecieri individuale si colective asupra comportamentului pe care l-au avut pe parcursul ntregii zile .Voi rsplti fiecare copil n parte cu cte o buctic de mr.

ANEXA 1

MRUL BUCLUCA

ntr-o zi de toamn trzie cnd copacii se goliser de mult de frunze, n vrful unui mr slbatic , din pdure, mai atrna un mr, un singur mr.Tocmai n timpul acesta, iepuraul - Iepurici, care alerga prin pdure , a vzut mrul.Dar cum s-l ia de acolo ? Mrul era sus, sus de tot iar el nu putea s sar pn la el !- Crra crra ! se auzi de sus dintr-un brad. Era Cioara cea neagr i urt care rdea.Se uit iepuraul Iepurici la ea cu uimire i-i strig: Ei, Cioaro , rupe-mi i mie mrul ala de sus !Cioara a zburat din brad i a rupt mrul. Numai c nu a reuit s-l in n cioc, i mrul a czut.- i mulumesc, Cioaro ! a strigat bucuros Iepurici i a dat s ridice mrul de jos, dar acesta parc ar fi fost viu, a nceput deodat s ssie. i a luat-o la fug.- Ce-o fi asta? Iepurici s-a speriat foarte tare dar apoi a neles: mrul czuse chiar pe ariciul epoil, care, fcut ghem, dormea sub pom.epoil , buimac de somn, a srit n sus i s-a pus pe fug, cu mrul nfipt n epii lui.- Stai, stai ! striga Iepurici ct l ineau puterile. Unde fugi cu mrul meu ?Ariciul epoil se oprete i zice: Acesta-i mrul meu. A czut, iar eu l-am prins.Atunci, Iepurici s-a repezit la ariciul epoil: S-mi dai mrul chiar acum ! Eu l-am gsit !S-a apropiat n zbor i Cioara i zice: - Degeaba v certai . Acesta este mrul meu fiindc eu l-am rupt din pom. i s-a pornit o ceart ntre cei trei, c nu se mai puteau nelege. Fiecare striga n felul lui.- Este mrul meu striga Iepurici c eu l-am vzut primul !- Ba e al meu croncnea Cioara c eu l-a rupt!- Ba e al meu striga ariciul epoil c eu l-am prins ! ipete, mare glgie n toat pdurea i hara ncepe. Cioara l lovete pe ariciul epoil cu ciocul n nas, ariciul epoil l neap pe Iepurici cu epii n codi, iar Iepurici o lovete pe Cioar cu lbua peste cioc.Dar iat c apare i cumtrul Mo Martin ursul care mormie suprat: - Ei, dar ce s-a ntmplat aici ? Ce-i cu glgia asta?Toi se reped spre el, i-i spun: Tu , Mo Martine, eti cel mai mare i mai inteligent din pdure. Te rugm s ne faci judecat dreapt. Cui vei crede de cuviin c i se cuvine mrul acesta, al lui s fie.i i-au povestit ursului toate cte s-au petrecut.A stat Mo Martin s-a gndit ce s-a gndit, s-a scrpinat dup urechea dreapt i a ntrebat:- Cine a descoperit mrul ?- Eu ! a rspuns Iepurici.- Dar cine l-a rupt din pom ?- Crra crra - firete c eu ! a rspuns Cioara.- Buun ! i cine l-a prins ?- Eu, Eu Mo Martine eu l-am prins ! a chiit ariciul epoil.- Iat ce este, a fost de prere Mo Martin, - voi toi avei dreptate, i de aceea fiecare din voi are dreptul s primeasc mrul - Da, dar nu-i dect un singur mr ! au srit toi cu gura epoil, Iepurici i Cioara.- mprii mrul n pri egale i fiecare s ia cte o bucic. Toi au izbucnit ntr-un glas:- Cum de nu ne-a venit ideea asta mai nainte ?!Ariciul epoil a luat mrul Bucluca i l-a mprit n patru pri egale. Prima bucic a dat-o iepuraului i i-a zis: Asta ie, Iepurici, pentru c tu ai vzut primul mrul.A doua bucic a dat-o ciorii: - Asta ie , Cioaro, fiindc tu ai rupt mrul din pom.A treia bucic, ariciul i-a pus-o deoparte pentru sine i a zis: - Asta pentru mine, ntruct eu am prins mrul acesta bucluca.Cea de-a patra bucic ariciul i-a pus-o ursului n lab i ia zis: Iar asta ie Mo Martine Dar de ce mie ? rspunse, mirat, ursul. Tocmai pentru c tu ne-ai mpcat i ne-ai nvat s gndim ! i fiecare i-a mncat bucica sa de mr, i toi au fost mulumii c Mo Martin a fcut judecat dreapt i nu a nedreptit pe nimeni.i iaca aa s-a sfrit povestea mea.

Dup povestea Mrul de V. Suteev