priprema-слово Сс

4
Припрема за извођење наставе Основна школа: ОШ“ Иван Гундулић“ Учитељ: Светлана Милојевић Разред: 1/1 Предмет: Српски језик Број часа: 29. Наставна јединица: ГЛАС И ШТАМПАНО СЛОВО Сс Тип часа: Обрада Облици рада: фронтални, индивидуални Наставна средства: Радна свеска, презентација Методе: метода разговора, илустративна метода, метода усменог излагања Циљеви и задаци часа: Образовни задаци: Оспособити ученике да јасно и чисто изговарају глас Сс, да препознају графичку структуру слова Сс, да шчитавају и читају ово слово у разним речима и реченицама, а потом и у тексту. Функционални задаци: Оспособити и подстицати ученике да мисле, уочавају, препознају и артикулишу слово Сс, развијати све менталне радње и операције везаане за обраду гласа и читање слова Сс. Развијати њихове графомоторичке способности, изграђивати способности за читање и писање слова Сс у речима и реченицама. Развијати способности самосталног читања и писања слова Сс. Васпитни задаци: Научити ученике да правилно и лепо читају и пишу слово Сс, да поштују одређена правила

Upload: svetlana-milojevic

Post on 27-Oct-2014

123 views

Category:

Documents


3 download

TRANSCRIPT

Page 1: priprema-слово Сс

Припрема за извођење наставеОсновна школа: ОШ“ Иван Гундулић“

Учитељ: Светлана Милојевић

Разред: 1/1

Предмет: Српски језик

Број часа:29.

Наставна јединица: ГЛАС И ШТАМПАНО СЛОВО Сс

Тип часа: Обрада

Облици рада: фронтални, индивидуални

Наставна средства: Радна свеска, презентација

Методе: метода разговора, илустративна метода, метода усменог излагања

Циљеви и задаци часа: Образовни задаци: Оспособити ученике да јасно и чисто изговарају глас Сс, да препознају графичку структуру слова Сс, да шчитавају и читају ово слово у разним речима и реченицама, а потом и у тексту.

Функционални задаци: Оспособити и подстицати ученике да мисле, уочавају, препознају и артикулишу слово Сс, развијати све менталне радње и операције везаане за обраду гласа и читање слова Сс. Развијати њихове графомоторичке способности, изграђивати способности за читање и писање слова Сс у речима и реченицама. Развијати способности самосталног читања и писања слова Сс.

• Васпитни задаци: Научити ученике да правилно и лепо читају и пишу слово Сс, да поштују одређена правила за читање и писање овога слова, да се правилно користе прибором за писањем, да се правилно служе букваром, радном свеском и свеском на уске и широке празнине.

Образовни стандарди: 1СЈ.0.1.1. познаје основна начела вођења разговора: уме да започне разговор, учествује у њему и оконча га; пажљиво слуша своје саговорнике 1СЈ.0.1.2. користи форме учтивог

Page 2: priprema-слово Сс

обраћања

Уводни део часаоко 10 минута Слајд 2. Читање песме Сунце

--- -- - Слајд 3.- Издвајамо глас С. Одређујемо - његове позиције у речима.

Најава наставне јединице.

Централни део часаоко 30 минута Вежбање артикулације новог гласа

Објашњавам ученицима како се изговара глас Сс. Захтевамо од ученика да изговоре тај глас проверавајући да ли је добра његова артикулација. Задржаваћемо се нешто дуже само код ученика који не изговарају добро овај глас.

Показивање и учење новог слова

Колико се гласова чује у речи СУНЦЕ? Колико слова има у тој речи?

Сада ћемо научити како се пише слово Сс како бисте могли да записујете речи у којима има овог слова. Демонстрација слова Сс, прво показујемо велико па потом мало штампано слово. Коментаришемо графичку структуру штампамог слова, великог и малог, исписујемо слова на таблу уз коментар потеза (почињемо од горње линије, правимо полукруг).Слово се пише с лева на десно. Пишем велико а потом и мало слово такође уз коментар потеза.)

Фонографичка вежба

На шта вас подсећа ово?Да ли постоји још нешто у природи и у

С је сунце, С је срце. Пева кос, Сима бос.

Сунца нема,Снег се спрема.Смрзао се и кос бос.Смрзао се Сими нос.

Page 3: priprema-слово Сс

вашем окружењу што вас подсећа на ово слово? (месец.).Ученици прстом по клупи пишу слово С Исписујемо слово у ваздуху.

Писање слова

Најпре наставник исписује слова на табли а потом излази један ученик и исписује велико и мало слово Сс. Делим папириће на којима је слово Сс, за бојење велико и мало. Док ученици украшавају слово ја им започињем у свескама. Записују ред малог и ред великог слова Сс. Они који заврше пре осталих отварају Буквар и вежбају читање речи.

Слајд 4. Слагање речи и реченица

Посматрамо слајдове и дискутујемо. Коментаришемо речи (број гласова, читање с десна на лево, значење...). Решавамо укрштене речи.

Читање и интерпретација текста из буквара

Читамо текст из Буквара. Објашњавам ученицима који не знају да читају како се считава.

Слајд 5. Уколико остане времена на овом часу читамо и пишемо текст „На Тиси“. Уколико не остане ни мало времена, текст се обрађује на часу учења.

Завршни део часаоко 5 минута

Домаћи задатак. Рад у радној свесци.

Page 4: priprema-слово Сс