nevoi_resurse

7
Proiect de activitate didactică Unitatea de învăţământ: Colegiul Naţional Ştefan cel Mare Propunător: Moşneagu Virginia Disciplina: Economie Clasa: a XI-a A Subiectul lecţiei: Nevoi şi resurse Obiectivul fundamental: Formarea şi exersarea unui comportament economic, necesar pentru integrarea in societate, fundamentat pe un bagaj adecvat de cunoştinţe teoretice şi practice. Obiective operaţionale: La sfârşitul activităţii didactice toţi elevii ar trebui să fie capabili: să utilizeze corect conceptele specifice economiei ca ştiinţă. sa explice noţiunile: nevoi şi resurse. să clasifice noile concepte. să definească raţionalitatea. Tipul de lecţie: comunicare de noi cunoştinţe Forme de organizare a activităţii:individuală, pe grupe, frontală Metode şi procedee:brainstorming, conversaţia euristică, problematizarea, explicaţia. Mijloace de învăţământ: fişa de activitate, fişa de evaluare, manual, planşa didactică. Bibliografie: Dobrotă Niţă – Economie politică. Editura Economică, Bucureşti, 1997. Hutira, Tamas – Economie Politică. Editura Universităţii de Nord, Baia-Mare, 2006. Manual de Economie pentru clasa a XI-a, Prof. Univ.dr. Gavrilă Ilie, Prof.Univ.dr. Ghiţă Paul Tănase, Prof.Univ.dr.

Upload: ioana-mara

Post on 09-Nov-2015

9 views

Category:

Documents


3 download

DESCRIPTION

plan de lectie nevoi resurse economie

TRANSCRIPT

Proiect de activitate didactic

Proiect de activitate didactic

Unitatea de nvmnt: Colegiul Naional tefan cel MarePropuntor: Moneagu Virginia

Disciplina: Economie

Clasa: a XI-a ASubiectul leciei: Nevoi i resurseObiectivul fundamental:

Formarea i exersarea unui comportament economic, necesar pentru integrarea in societate, fundamentat pe un bagaj adecvat de cunotine teoretice i practice.

Obiective operaionale:

La sfritul activitii didactice toi elevii ar trebui s fie capabili: s utilizeze corect conceptele specifice economiei ca tiin.

sa explice noiunile: nevoi i resurse. s clasifice noile concepte. s defineasc raionalitatea.

Tipul de lecie: comunicare de noi cunotine

Forme de organizare a activitii:individual, pe grupe, frontal

Metode i procedee:brainstorming, conversaia euristic, problematizarea, explicaia.

Mijloace de nvmnt: fia de activitate, fia de evaluare, manual, plana didactic.Bibliografie:

Dobrot Ni Economie politic. Editura Economic, Bucureti, 1997.

Hutira, Tamas Economie Politic. Editura Universitii de Nord, Baia-Mare, 2006.Manual de Economie pentru clasa a XI-a, Prof. Univ.dr. Gavril Ilie, Prof.Univ.dr. Ghi Paul Tnase, Prof.Univ.dr. Niescu Dan, Prof .Univ.dr. Popescu Constantin, Ed. Economic, 2004, Bucureti.

Roati, Florian Economie. Sinteze i comentarii de texte. ntrebri i teme de reflecie. Dicionar de termeni.Teste gril i probleme. Subiecte bacalaureat 2001. Bacalaureat i admitere n facultate. Editura Polirom, Iai, 2002.

Scenariul didactic

Metodologia aplicatActivitatea desfuratOrganiza

rea activitiiMijloace de nvmnt integrate n lecie

Captarea ateniei-Notarea absenelor

Conversaia introductiv

3 min.

Activitate frontalCatalog

Reactualizarea celor nvate anteriorReactualizarea cunotinelor nvatea anterior

Verificarea temei de cas

5 min.Activitate individual, frontal

TablaCreta

Anunarea temei i enunarea obiectivelorNotarea titlului pe tabl i de ctre elevi n caiete.

Enunarea obiectivelor operaionale i formularea sarcinilor de lucru pentru obinerea performanei 2 min.

2 min.Activitate frontal

Prezentarea noului coninut i a sarcinilor de nvare1. Prezentarea coninutului de instruire

2. Prezentarea algoritmului de lucru i a materialelor folosite: fia de lucru, plana didactic 2 min.Activitate frontalPliante

Obinerea performanelorDirijarea nvrii pentru obinerea performanei O1

Se prezint i se explic elevilor noiunile: tiin economic, economia real.Elevii rspund la ntrebarea De ce economia este o tiin cu utilitate practic? prin corelare interdisciplinar. Raportarea rezultatelor activitii

Dirijarea nvrii pentru obinerea performanei O2

Se prezint conceptele: nevoi, resurse,cost de oportunitate, raritatea resurselor, premisa fundamental a economiei.Elevii particip activ in cadrul procesului de invare.

Dirijarea nvrii pentru obinerea performanei O3

Clasificarea nevoilor i a resurselor.Elevii particip activ in cadrul procesului de invare.

Dirijarea nvrii pentru obinerea performanei O4

Se analizeaz metodele de raionalizare a resurselor pentru satisfacerea nevoilor nelimitate.Elevii propun noi metode, specifice perioadei de turbulene economice.

20min.Activitate frontal, individualActivitate frontal, individualActivitate frontal, individualActivitate, frontal, individual

Fia de activitate

Fia de activitate

Fia de activitate

Asigurarea feed-backuluiPrin aprobare, revenire, dirijare, control 5 min Activitate frontal, individual

EvaluareaTema in clasa-rezolvarea unui testPrin chestionare oral 10 min.Evaluarea va avea o component predominant stimulativ.Activitate frontal, individual

Fia de lucru

Asigurarea reteniei i transferuluiTema pentru acas:Proiect: Realizarea unui referat cu tema: Ce? Ct? Cum? Pentru cine sa se produc n sistemul economic actual(economia de pia)? 3 min.Activitate pe grupeBibliografieReviste de specialitate

Calculatorul

Matricea de evaluare

Instrumente

de evaluare

Obiective

ale unitatii

de invatareProba scrisa

(testul de cunotine)

Proba oralaProba practica

(proiect)Tema de lucru in clasaTema pentru acasa

( daca este cazul )Observarea sistematica a elevilorReferatEtc.

1.S utilizeze corect conceptele specifice economiei ca tiin.

XX

2. S explice noiunile: nevoi i resurse.

Xx

3. S clasifice noile concepte.XXX

4. S defineasc raionalitatea.

xx

X