metges en acció - repositori.upf.edu

37
Metges en acció Seqüència didàctica sobre la salut i les malalties infeccioses Nivell: 1er de Batxillerat Autors: Xavier Albacete, Edgar Casas-Güell Tutor: Iván Marchán Mentora: Alícia Morales Lucas Centre: IES Francisco de Goya, Barcelona. Assignatura: Ciències per al món contemporani, 2018 Màster en formació de professorat de secundària. Especialitat de Ciències Naturals Universitat Pompeu Fabra

Upload: others

Post on 15-Jul-2022

9 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: Metges en acció - repositori.upf.edu

Metges en acció

Seqüència didàctica sobre la salut i les

malalties infeccioses

Nivell: 1er de Batxillerat

Autors: Xavier Albacete, Edgar Casas-Güell

Tutor: Iván Marchán

Mentora: Alícia Morales Lucas

Centre: IES Francisco de Goya, Barcelona.

Assignatura: Ciències per al món contemporani, 2018

Màster en formació de professorat de secundària. Especialitat de

Ciències Naturals

Universitat Pompeu Fabra

Page 2: Metges en acció - repositori.upf.edu

Índex

1. Cicle, nivell, matèria i títol

2. Presentació

3. Context

4. Treball per competències

5. Objectius d’aprenentatge

6. Continguts

7. Consideracions al voltant dels continguts

8. Seqüència d’activitats

9. Criteris generals d’atenció a la diversitat

10. Criteris generals d’avaluació

11. Connexió amb altres matèries

ANNEXOS

Page 3: Metges en acció - repositori.upf.edu

1. Cicle, nivell, matèria i títol

Cicle i nivell: Batxillerat (1er de Batxillerat)

Assignatura: Ciències per al món contemporani

Tema: La salut. Malalties infeccioses

Títol: Metges en acció

2. Presentació

En aquesta seqüència didàctica pretenem que l’alumnat de 1er de Batxillerat indagui, raoni i tingui un

punt de vista crític sobre el tema de la salut i les malalties infeccioses. Durant les 4 sessions que

composen el cicle didàctic d’aprenentatge (mobilitazció d’idees prèvies, construcció de coneixement,

reestrcuturació del mateix i resum i síntesi final) farem ús de la metodologia didàctica d’aprenentatge

basat en problemes (a partir d’aquí, ABP). A l’inici d’aquesta seqüència d’activitats crearem un

context proper, quotidià i motivador per a l'alumnat a partir d’un cas concret relacionat amb la salut i

les malalties infeccioses que els docents exposarem i plantejarem a l’alumnat. Es tracta que els

alumnes s’interessin pel cas plantejat, que se’l facin seu i que aprenguin el contingut curricular

indagant, investigant, resolent dubtes de manera cooperativa.

Aquesta seqüència didàctica pretén fomentar l’interès per la ciència des de un punt de vista pràctic i

aplicat. Pretenem integrar en aquesta sèrie d’activitats el sentit integrador i finalista que en essència té

la matèria de Ciències per al món contemporani. La principal finalitat és doncs, proporcionar les

habilitats i competències adients per tal que els mateixos alumnes puguin resoldre per si mateixos els

reptes relacionats amb salut, prevenció i cura de malalties provocades per microorganismes i d’altres

íntimament relacionades. Els reptes s’emmarquen en el món real on viuen i que actualment ja estan

afrontant en la seva vida diària. La finalitat última és ajudar a l’alumnat de 1er de Batxillerat a bastir

els fonaments necessaris per observar el món amb una mirada científica.

Fomentarem el treball cooperatiu a partir de la creació de grups heterogenis per tal d’intentar assolir

certs objectius generals relacionats amb actituds, normes i valors. Pretenem crear conjuntament amb

l’alumnat les normes actitudinals que haurien d’adoptar durant les sessions amb la intenció que se les

sentin com a pròpies i les valorin i respectin com a tals. Així doncs, la formació de grups copsarà la

diversitat cognitiva i cada membre del grup assumirà un rol específic que haurà d’apropiar-se durant

les activitats plantejades. Cada grup serà responsable d’anar elaborant un informe de sessió on hauran

de constar els registres realitzats en cadascuna de les activitats. Aquest informe inclou una rúbrica que

els servirà per co-avaluar el treball en equip al final de cada sessió. Durant el desenvolupament de les

Page 4: Metges en acció - repositori.upf.edu

sessions el professors en pràctiques anirem donant suport als grups tot resolent dubtes, motivant i

animant a fer les activitats.

En la sessió final es pretén avaluar a l'alumnat mitjançant una presentació final que hauran d'exposar a

la resta de companys serà l’anàlisi i resolució del cas plantejat a l’inici mitjançant una presentació oral

amb suport informàtic (powerpoint). L’ús de les TIC per part de l’alumnat podria ser una de les

limitacions a l’hora que tinguin acabat el producte final per la darrera sessió d’avaluació. Per això

proporcionarem a l’alumnat un ordinador per grup de tal manera que hi puguin treballar buscant

informació i preparar la presentació final. En aquesta presentació final hauran d’incloure l’explicació

del cas plantejat i la seva resolució. Per això hauran de mencionar conceptes clau i donar respostes

raonades i justificades.

L’avaluació serà contínua. D’aquesta manera, plantegem diferents activitats avaluadores de manera

que aquesta estigui clarament diversificada per atendre als diferents estils d’aprenentatge i a les

diferents habilitats cognitives. El treball en grup i l’acceptació i ús de les normes representarà un 40%

de la nota global. La presentació final comptarà un 60% de la nota final de la seqüència. L’avaluació

es basarà amb rúbriques i també ells mateixos es co-avaluaran.

3. Context

Context d’aprenentatge

Els docents en pràctiques proposaran a l’alumnat que adoptin el rol de metges durant les sessions.

Se’ls plantejarà un cas d’un persona fictícia que degut als mal hàbits alimentaris pateix malalties

relacionades amb la mal nutrició. Juntament amb trastorns alimentaris i per haver estat en contacte

amb una persona infectada per un enterovirus, l’individu en qüestió es veurà afectat per malalties

infeccioses.

Context d’aplicació

Tots els grups treballaran el mateix cas i en cadascuna de les activitats de la seqüència didàctica

hauran de resoldre algunes preguntes concretes que també els hi plantejarem (ABP). El producte final

és l’exposició i resolució i crítica del cas.

4. Treball per competències

Generals de Batxillerat

Page 5: Metges en acció - repositori.upf.edu

- Competència comunicativa: durant les diferents sessions treballarem la competència

comunicativa escrita (sessió 2, 3 i 4) i durant la sessió 5 (presentació del producte final)

treballarem la competència comunicativa oral.

- Competència digital: a la sessió 1 informarem als alumnes com crear i treballar amb un

Google drive compartit per tal que vagin treballant cooperativament la presentació final del

producte. Per tan, fomentem l’ús de les TIC. Els alumnes treballaran presentacions

multimèdia i edició de textos.

- Competència personal i interpersonal: durant les sessions 2, 3 i 4 es pretén mobilitzar les

diferents capacitats de l’alumnat com treballar en equip, ser assertiu, dialogar, compartir

escoltar i aprendre dels altres.

Específiques de l’àmbit cientificotecnològic

Les competències específiques que treballarem amb l’alumnat de 1er de Batxillerat són compartides

amb les d’altres assignatures de ciències experimentals. Aquestes són:

- competència en indagació (sessions 2,3 i 4): durant les sessions d’ABP els alumnes hauran

d’aplicar i incentivar el seu esperit de recerca, desenvolupar la creativitat i la presa de

decisions.

- competència en indagació social i cívica de la ciència i la tecnologia (sessions 2, 3 i 4): durant

les sessions d’ABP el docent anirà guiant l’alumnat relacionant els continguts clau referents a

la dieta i a les malalties infeccioses amb un context social. Quan hagin treballat els casos

d’estudi hauran de formular un tractament i aleshores treballarem la relació entre ciència i

tecnologia.

- competència en la reflexió sobre la naturalesa de la ciència (totes les sessions).

5. Objectius d’aprenentatge

Objectius curriculars

- Diferenciar entre la ciència com a activitat que genera coneixement i la tecnologia com a

activitat destinada a satisfer necessitats (sessió 1)

- Valorar i posar en pràctica actituds i hàbits relacionats amb el procés d’indagació (sessions 2 i

3).

- Construir argumentacions amb l’ús de la simbologia, el vocabulari científic i els suports de

comunicació adequats (sessions 3 i 4).

- Plantejar preguntes sobre qüestions científiques i problemes quotidians (sessions 2, 3 i 4).

- Valorar de manera crítica la informació procedent de fonts diverses (sessions 1 i 2).

- Reconèixer la dimensió social de problemes amb la salut (totes les sessions)

- Proposar solucions científiques i tecnològiques en relació amb les malalties (sessions 4 i 5).

Page 6: Metges en acció - repositori.upf.edu

Objectius procedimentals

- Cercar informació en fonts científiques contrastades (sessions 2 i 3)

- Analitzar la informació recollida (sessions 2 i 3)

- Sintetitzar la informació recollida (sessions 2 i 3)

- Contrastar la informació recollida amb les dades proporcionades pels docents (sessió 1, 2 i 3)

- Treballar cooperativament per aconseguir donar un diagnòstic i tractament al cas exposat on

cada alumne/a posarà de manifest el rol assumit, participar en la recerca i recollida

d’informació i elaboració del producte final (sessions 2 i 3).

- Argumentar científicament i emprant continguts clau el diagnòstic i tractament del cas

exposat (sessió 5).

Objectius actitudinals

Es valorarà el treball actiu dels alumnes sobre les normes relacionades amb l’adquisició d’hàbits com

respectar-se a un mateix i als altres, sistematitzar el treball i valorar la importància de la ciència i del

treball científic (en totes les sesssions).

- Escoltar activament i atendre a les exposicions de la resta de companys (sessió 4).

- Respectar i valorar els companys durant el treball en equip (totes les sessions).

- Mantenir un to de veu adequat.

- Reconèixer els avenços científics com coneixement aplicable al benestar humà.

- Fomentar hàbits saludables dietes equilibrades i activitat física diària.

- Reconèixer l’abús d’antibiòtics.

- Prendre consciència mediambiental (relació ambient amb malalties infeccioses).

- Valorar la recerca científica.

6. Continguts

- La salut i la malaltia.

- Alimentació i salut.

- Les malalties infeccioses.

- Principals agents i malalties infeccioses.

- La defensa davant de les infeccions.

- La nova medicina: diagnòstic i tractaments.

7. Consideracions al voltant dels continguts

Page 7: Metges en acció - repositori.upf.edu

7.1. Què han fet abans

L’alumnat de Ciències per al món contemporani de 1er de Batxillerat és heterogeni i divers en el

sentit que agrupa a alumnes de les diferents especialitats. Per tan, ens trobem amb alumnes que ja han

treballat conceptes clau a les assignatures de ciències experimentals a 1er de Batxillerat (Biologia i

Ciències de la Terra i del Medi ambient) i d’altres que no (alumnes que cursen l’especialitat de

d’Humanitats i Ciències socials).

De totes maneres, durant cursos anteriors d’ESO (en concret a 3er d’ESO) han treballat el tema de la

reproducció humana i per tan, poden aplicar conceptes i relacionar transmissió sexual de malalties

d’origen microbià o víric.

7.2. Idees prèvies

A partir d’un diàleg socràtic a l’inici de la seqüència didàctica (sessió 1) es mobilitzaran les idees i

concepcions prèvies de l’alumnat per tal que es puguin contrastar amb les del docent durant les

posteriors sessions. Estarem especialment interessats en saber que pensen sobre els estils de vida

saludables i si relacionen malaltia amb alimentació i infecció. També ens interessa saber quin

concepte previ tenen de microorganisme, mecanismes d’infecció i les barreres de defensa que tenim

els humans.

Preguntarem sobre un tema que els suscita molt d’interès com són les malalties víriques i microbianes

lligades a la reproducció sexual. Explorarem què saben del virus del VIH o del virus del papiloma

humà. Preguntarem si en saben d’altres de malalties originades per infecció microbiana que no

estiguin llegades al sexe (la grip, enterovirus, etc)

També preguntarem què en saben de malalties infeccioses relacionades amb el mediambient com

poden ser aigües contaminades, etc.

7.3. Què faran després

Posteriorment a la nostra seqüència didàctica, el mateix grup-classe treballaran els temes de les

malalties no infeccioses i el tractament de les malalties. La nostra seqüència didàctica haurà introduït

el concepte de salut i malaltia que esdenvindràn fonamentals per desenvolupament dels esmentats

temes.

Molts dels alumnes seguiran uns estudis no científics i per tant, esdevé d’especial rellevància que

assoleixin els continguts clau de manera plena i que com a ciutadans s’hagin dotat d’una cultura

científica prou sòlida per saber discriminar entre el que és ciència de psedociència. Aquesta diferència

és molt rellevant en l’àmbit de la salut ja que rebre tractament adequats a una malaltia pot salvar la

vida d’un ésser humà.

Page 8: Metges en acció - repositori.upf.edu

També posar incís en els hàbits de vida saludable posant especial èmfasi en l’exercici físic, la dieta i

el consum de tòxics (alchool, tabac, drogues).

Page 9: Metges en acció - repositori.upf.edu

8. Seqüència d’activitats

8.1. SESSIÓ 1. Introducció del tema de la salut i de la dinàmica de treball (ABP cooperatiu).

Introducció de les normes de treball en grup i com s’avaluaran el conjunt d’activitats.

Fase del cicle i intencionalitat didàctica: Introducció, motivació i exploració idees prèvies

Temporització: 1 hora

Descripció:

Durant aquesta primera sessió ens presentarem a l’alumnat i farem una breu introducció al tema així

com del context d’aprenentatge. Seguidament exposem el rol que tenen els alumnes com a reconeguts

equips de metges que han de diagnosticar el que ha passat amb el cas d’estudi proposat així com fer

recomanacions en un congrés internacional a Nova Zelanda sobre el tractament, dieta i hàbits del cas

proposat. Els hi presentarem el cas d’estudi detalladament i començarem a fer les primeres preguntes

sobre el cas (obrirem un diàleg socràtic per mobilitzar les idees prèvies i falses creences que puguin

tenir els alumnes sobre malalties infeccioses i dieta). El docent anirà moderant i acotant el debat

constantment (vegeu exemple de preguntes a l’appendix III, guia del professorat).

També durant aquesta sessió introduirem a l’alumnat la metodologia que emprarem durant les resta de

sessions (treball per ABP) i farem una dinàmica per tal d’acordar conjuntament les normes generals

(actitud, comportament, treball, etc). Per realitzar aquesta tasca projectarem dos videos on es veu la

manera de treballar en grup i el seu comportament a classe (en un el comportament és adequat i en

l’altre no ho és). Durant la dinàmica els alumnes hauran d’extreure les raons per les quals un grup

funciona millor que l’altre i crear les normes de comportament que s’autoavaluaran al final de les

sessions 2, 3 i 4.

Seguidament exposem el calendari, sistema d’avaluació que utilitzarem al llarg de la seqüència i els

requeriments mínims del producte final de la seqüència didàctica. Per tal de fer això, caldrà seguir

diferents passes que exposem a continuació.

Primerament els presentarem una rúbrica incompleta però amb certs ítems ja determinats que

utilitzarem per a l’avaluació de la presentació final. Aquesta rúbrica decidiran els criteris d’avaluació

de l’exposició final i durant les sessions l’hauran d’anar completant de tal manera que a la darrera

sessió estigui acabada.

Finalment, introduirem el funcionament de l’ABP als alumnes, recordant l’objectiu (el producte final

que hauran de realitzar) i els sistemes d’avaluació i els criteris que utilitzarem al llarg de les sessions.

Finalment utilitzarem 10-15 min per fer una petita introducció sobre els criteris de cerca d’informació

i els espais que utilitzaran els diferents grups en les properes sessions.

Gestió de l’aula:

Page 10: Metges en acció - repositori.upf.edu

Amb el suport d’un powerpoint ens presentarem i introduirem el tema a treballar. Després la

introducció i a través d’un breu diàleg socràtic amb l’alumnat per explorar les idees prèvies

procedirem a distribuir els alumnes per grups per tal que cadascun d’ells assumeixi el rol

corresponent. Començaran ja ha treballar llegint i resumint les idees claus del cas exposat. Farem

parelles en funció de les seves afinitats personals per després ajuntar diferents parelles amb diferents

habilitats cognitives (técnica del 2+4). Per saber quines són les ahbilitats educatives de l'alumnat

preguntarem a la mentora les darreres avaluacions.

Atenció a la diversitat:

En la metodologia ABP i formació de grups heterogenis i diversificats pretenem que ells mateixos

complementin les seves habilitats destresses per poder dur a terme el producte final. Els criteris amb

els quals ens basarem per fer els grups eficients de treball seran dos:

i. Criteri del professor

Ii.Preferècnies de l’alumant

El docent permetrà que l’alumant esculli una parella i el docent ajuntarà les parelles.

Avaluació/regulació:

En el transcurs d’aquesta sessió els hi explicarem com avaluarem les diferents sessions: el treball en

grup i l’acceptació i ús de les normes representarà un 40% de la nota global (es posarà nota en les

sessions 2, 3 i 4). Aquesta nota s’obté valorar les autoavaluacions i les que fa el docent de l’acceptació

de les normes de treball. D’aquest 40% un 10% de la nota es calcularà a partir de les coavaluacions

que es faran els mateixos alumnes i el restant 30% s’obindrà a partir de les graelles d’observació que

avaluarà el professor després de cada classe. La presentació final comptarà un 60% de la nota final de

la seqüència. Els hi proporcionarem les 2 rúbriques avaluadores.

Materials i recursos:

Presentació powerpoint on constarà la nostra la introducció del tema (5 diapositives), la dinàmica de

treball amb l’exposició del cas (1 diapositiva) les normes de treball en grup (1 diapositiva o un vídeo

curtet) i finalment la diapositiva amb l’avaluació. Els repartirem 3 fulls per grup amb: el cas a

treballar, les 2 rúbriques d’avaluació (l’actitudinal i la presentació final).

8.2. Sessions 2, 3 i 4. Treball i resolució del cas proposat. Estudi del cas (resum i síntesi),

formulació d’hipòtesis i cerca d’informació. Contrast d’informació i descripsció de les

conclusions i del tractament a rebre.

Fase del cicle i intencionalitat didàctica: introducció i construcció de nou coneixement

Temporització: 3 hores

Page 11: Metges en acció - repositori.upf.edu

Descripció:

Mantenint els grups formats en l’anterior sessió els alumnes hauran d’anar buscant informació de

manera autònoma. Hauran de resumir informació, analitza-la i relacionar-la amb el seu cas d’estudi i

anar deduint quin és el diagnòstic i potencial tractament. Els alumnes han de buscar informació sobre

els aspectes relacionat amb la dieta i activitat física així com també els relacionats amb els de malaltia

infecciosa (definir conceptes, identificar-los amb el cas proposat, analitzar-los i resumir-los en cada

sessió). El docent anirà intervenint amb la finalitat d’anar guiant l’alumnat i re-dirigir la seva recerca

en cas que es desviïn en excés dels objectius curriculars fixats.

Els darrers 10 minuts el docent els dedicarà a explicar i desenvolupar sintèticament els conceptes clau

que haurien d’haver tractat durant la sessió. En els darrers 5 minuts es co-avaluarà amb la rúbrica de

les normes.

La sesió 4 tindrà una dinàmica diferent ja que no hi ha treball de recerca d’informació (però si rúbrica

de co-avaluació del treball realitzat) i l’objectiu és que durant 45 minuts preparin la presentació que

faran a la darrera sessió (powerpoint, pòster, etc). Durant els últims 5-10 minuts el professor farà un

repàs dels conceptes clau a mode de síntesi. En cap cas el docent farà un diagnòstic ni proposarà cap

tractament però sí que donarà i explicarà una síntesi dels continguts i conceptes clau del tema

Gestió de riscos: El docent té un llistat de conceptes clau i un powerpoint guia que utilitzarà a mode

de base d’orientació i bastida en cas que el grup no avanci apropiadament

Gestió de l’aula:

Dividirem el grups classe per grups de treball (idealment cada grup no ha de constar de més de 10

alumnes). Farem grups de 8 alumnes (4 parelles) i dividirem el grup-classe en 2 aules. En cada aula

treballaran dos grups de treball un cas diferent. Amb el suport d’un powerpoint presentarem conceptes

clau del tema (1 diapositiva). Alguns membres del grup seran els encarregats de buscar informació i

contrastar-la mentre que el coordinador ha de procurar que es faci la feina en el temps corresponent i

animar/ajudar als membres del grup per tal que hagi sigui.

Atenció a la diversitat:

En la metodologia ABP i formació de grups heterogenis i diversificats pretenem que ells mateixos

complementin les seves habilitats destresses per poder dur a terme el producte final.

Avaluació/regulació:

En el transcurs d’aquesta sessió els hi explicarem com avaluarem les diferents sessions: el treball en

grup i l’acceptació i ús de les normes representarà un 40% de la nota global. Els docents anotaran les

notes seguint la rúbrica en cadascuna d’aquestes sessions.

Materials i recursos:

Page 12: Metges en acció - repositori.upf.edu

Presentació powerpoint on constaran conceptes clau. Accés a internet per buscar informació i també

podran utilitzar el llibre de text per buscar informació. Rúbrica de co-avaluació d’un company durant

la sessió de treball i rúbrica d’avaluació de la presentació final. A l’appendix III (guia del profesorat

donem un llistat de llocs webs que els hi proporcionarem a l’alumnat per tal que treballin els casos

proposats)

8.3. Sessió 5. Presentacions avaluadores: exposició del cas (resum i síntesi), diagnòstic i

tractament.

Fase del cicle i intencionalitat didàctica: síntesi i aplicació de coneixements

Temporització: 1 hora

Descripció:

Durant aquesta sessió els alumnes faran l’exposició del treball que han realitzat durant les 3 darreres

sessions. El format serà lliure i per tan poden fer una presentació oral amb suport powerpoint, pòster,

vídeo, etc. Cada grup tindrà una rúbrica de coavaluació i que hauran de seguir per avaluar la

presentació dels companys. Els docents tindran també la mateixa rúbrica i també avaluaran els

treballs. Principalment es considerarà la nota del docent però es tindrà molt en compte la rúbrica dels

alumnes.

Gestió de l’aula: Els alumnes es distribuiran en la classe mantenint els grups de treball i els alumnes

hauran de presentar el seu treball a la resta de companys de classe, per tan aquesta sessió serà conjunta

per a tota la classe.

Atenció a la diversitat: Considerarem el treball cooperatiu entre iguals la principal eina d’atenció a la

diversitat. L’alumnat que disposi d’un dictamen i que segueixi un pla individualitzat s’avaluarà

seguint el mateix.

Materials i recursos: projector i rúbrica de co-avaluació.

9. Criteris generals d’atenció a la diversitat

Les mesures que adoptarem en aquesta seqüència didàctica són:

- Els alumnes/as que tinguin dictàmens de pla individualitzats rebrà un suport del docent que

representarà més temps d’atenció individualitzada.

- Diversificació de les activitats (ús dels ordinadors i d’eines de cerca d’informació, exposició

oral, redacció i resums, etc).

Page 13: Metges en acció - repositori.upf.edu

- Creació de grups heterogenis. La composisió de grups estarà formada per alumnes que

dominin diferents habilitats per tal que de manera cooperativa arribin a exposar el producte

final.

10. Criteris generals d’avaluació

En aquesta seqüència didàctica es proposa una avaluació contínua i diversificada. La nota final

resultarà de la suma entre les notes obtingudes de l’acceptació i aplicació de les normes (40%) i

finalment de la nota de la presentació final (60%). La rúbrica on es valora la presentació final es troba

a l’annex.

De manera més específica el que pretenem avaluar és que al final de la seqüència didàctica és que

l’alumnat sigui capaç de:

- Construir una argumentació completa que fonamenti una interpretació sobre un fet o procés

natural formulada amb propietat i claredat, separant la teoria científica de les creences,

opinions o interpretacions pseudocientífiques i usant diferents suports de comunicació.

- Justificar l’adequació d’una dieta amb criteris qualitatius (funció energètica, plàstica,

reguladora) i quantitatius (càlculs de la ingesta calòrica mitjana diària). Valorar la funció de la

ciència, la cultura i les modes en l’establiment d’hàbits d’alimentació.

- Diferenciar algunes de les malalties més freqüents i les seves causes valorant la importància

de la prevenció i les possibles tècniques de diagnòstic per identificar-les. Valorar l’impacte

dels estils de vida sobre la salut.

11. Connexió amb altres matèries

Biologia: Salut i malaltia, biomedicina i ecologia i medi ambient.

Ciencies de la Terra i del medi ambient: gestió ambiental i desenvolupament sostenible.

Educació física: l’activitat física i la salut.

Filosofia i ciutadania: dimensió biològica i sociocultural de l’èsser humà.

Geografia: demografia i urbanització.

Llengua: participació en interaccions orals, escrites i audiovisuals; comprensió i producció de

discursos orals.

Page 14: Metges en acció - repositori.upf.edu

ANNEXOS

Annex I. Cas d’estudi

Cas 1. El cas d’en Miquel

El Miquel és un estudiant d’institut que actualment cursa 2on de Batxillerat. Sovint no pot assistir a

les classes perquè no es troba bé. El professor preocupat s’ha reunit amb la família i han parlat de

temes diversos. En dels temes que han tractat a la reunió és la dieta d’en Miquel (en la Taula 1,

podeu trobar l’exemple de la dieta rutinària que fa en Miquel).

Taula 1. Dieta típica diària del Miquel.

Àpat Aliments

Emorzar Bollicao (20g)

Dinar Pasta al pesto (100g) i

hamburguesa (275g)

Berenar Batut de chocolata

Sopar Patates fregides (100g) amb

filet de carn de porc (200g)

Quan toquen el tema de l’activitat física resulta que aquesta és nul·la. En Miquel es passa les

tardes i tot el cap de setmana jugant a la Play i mirant la tele. A més, fa els desplaçaments amb una

petita moto que li han regalat fa poc. A més, no té cura del seu aspecte personal, no manté uns mínims

de neteja en el seu entorn.

Actualment en Miquel pesa 90 kg i la seva alçada és de 1m65cm.

La família està molt preocupada. A més, durant la darrera setmana ha hagut de conviure amb

un nebot petit que no ha pogut anar a l’escola per mal de panxa, diarrea i vòmits. La darrera absència

d’en Miquel es preveu prolongada, en Miquel no va poder dormir degut a mal de cap. Ha anat a

urgències perquè el mal de cap és insoportable: no pot caminar, no veu bé i la pressió que sent al cap

és molt forta. Curiosament, no té febre.

La veïna de la família sempre ha demanat de veure en Miquel per guarir-lo. Ella opina que

algú li ha fet el mal d’ull i que amb una sessió d’aspiració de vapors de plantes medicinals (eucaliptus,

té i sàlvia) i massatges aconseguirà millorar l’estat de salut d’en Miquel.

La família té molts dubtes i el professor els hi aconsella que portin ràpidament al Miquel al

metges. Els hi pregunta: i si pateix d’una malaltia infecciosa?

Page 15: Metges en acció - repositori.upf.edu

A partir del cas del Miquel, intenteu ajudar al Miquel i a la seva família buscant informació i

responent a les següents preguntes de forma justificada. Cal que exposeu no només les respostes pel

nostre cas estudi, si no la síntesi de totes les idees principals que hagueu pogut trobar:

- Quina/es malalties pot estar patint la Raquel?

- Com s’ha infectat la Raquel? De quines maneres ens infectem els humans? Com funciona

aquest procés d’infecció? Varien en el seu tractament?

- Pot la seva veïna ajudar na Raquel?

- Té alguna relació la seva dieta amb la infecció? Analitza la dieta de la Raquell i justifica si és

una dieta equilibrada o no. La Raquel té sobrepes? Com el mesurem?

- Té la Raquel uns hàbits de vida saludables? Quines recomenacions concretes li donaries?

Cas 2. El cas de la Raquel

La Raquel és una noia que l’any passar va acabar el Batxillerat. No sap molt bé per on tirar i

actualment ni estudia ni treballa. La seva família està molt preocupada, surt molt per les nits i sovint

no va a dormir a casa. La seva dieta:

Taula 1. Dieta típica diària de la Raquel.

Àpat Aliments

Emorzar -

Dinar Pasta amb oli (50g)

Berenar -

Sopar Aigua i cereals amb llet

Quan toquen el tema de l’activitat física resulta que aquesta és nul·la. Tot i que té molta cura

del seu aspecte personal ella creu que fer esport pot danyar el seu físic.

Actualment la Raquel pesa 40 kg i la seva alçada és de 1m75cm.

La família està molt preocupada. A més, durant la darrera setmana han sentit queixar-se a la

Raquel de mal de panxa i diarrea. Sovint vomita. També sospiten que la parella de la Raquel està

greument malalta tot i que ella no en vol parlar.

La veïna de la família sempre ha demanat de veure la Raquel per guarir-lo. Ella opina que

algú li ha fet el mal d’ull i que amb una sessió d’aspiració de vapors de plantes medicinals (eucaliptus,

té i sàlvia) i massatges aconseguirà millorar l’estat de salut de la Raquel.

Page 16: Metges en acció - repositori.upf.edu

La família té molts dubtes i porten a la Raquel al metge.

Pateix d’una malaltia infecciosa?

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

A partir del cas exposat, intenteu ajudar a la Raquel i a la seva família buscant informació i responent

a les següents preguntes de forma justificada. Cal que exposeu no només les respostes pel nostre cas

estudi, si no la síntesi de totes les idees principals que hagueu pogut trobar:

- Quina/es malalties pot estar patint la Raquel?

- Com s’ha infectat el Raquel? De quines maneres ens infectem els humans? Com funciona

aquest procés d’infecció? Varien en el seu tractament?

- Pot ajudar-la seva veïna?

- Té alguna relació la seva dieta amb la infecció? Analitza la dieta de la Raquel i justifica si és

una dieta equilibrada o no. La Raquel té sobrepes? Com el mesurem?

- La Raquel uns hàbits de vida saludables? Quines recomenacions concretes li donaries?

Page 17: Metges en acció - repositori.upf.edu

Annex II. Rúbriques

Rúbrica I (avaluar l’apropiació de les normes)

Participació

(2)

Activa però

adequada.

S’ajusta a les

necessitats de

l’acitvitat. Ni

sobra però

tampoc falta.

(2)

Activa però

sovint mostra

desajustos (o bé

perque

deconnecta o bé

perque

monopolitza

massa l’activitat)

(1,5)

Manca

participació i la

major part del

temps

desconnecta

(0,75)

No participa gens

i si ho fa és de

manera disruptiva

(0,25)

Respecte

(companys/es)

(2)

Es mostra assertiu

amb els

companys,

respecta el torn

de paraula i no es

manifesta

verbalment ni

gestualment

respecte a la

manera de

ser/vestir/ o sobre

aspectes físics

dels

companys(es)

(2)

Es mostra assertiu

amb els

companys, però

no sempre

respecta el torn

de paraula. No es

manifesta

verbalment

respecte a la

manera de

ser/vestir/ o sobre

aspectes físics

dels

companys(es)

(1,25)

No sempre

respecta el torn

de paraula. Sovint

es manifesta

verbalment

respecte a la

manera de

ser/vestir/ o sobre

aspectes físics

dels

companys(es)

(0,25)

No respecta el

torn de paraula.

Es manifesta

contínuament

(verbalment i

gestualment)

respecte a la

manera de

ser/vestir/ o sobre

aspectes físics

dels

companys(es)

(0)

Respecte

(professor)

(2)

Reconeix de

manera efectiva

el rol del

professor com a

personal adulta i

professional. Fa

Reconeix de

manera efectiva

el rol del

professor com a

personal adulta i

professional. A

No reconeix de

manera efectiva

el rol del

professor com a

personal adulta i

professional.

No reconeix de

manera efectiva

el rol del

professor com a

personal adulta i

professional. Mai

Page 18: Metges en acció - repositori.upf.edu

silenci quan

explica i parla en

comú

(2)

vegades no fa

silenci quan el

professor explica

(1,25)

Sovint no fa

silenci quan el

professor explica

(0,25)

no fa silenci quan

el professor

explica i se’l

convida a sortir

de l’aula

(0)

Actitud de treball

(2)

Connecta

ràpidament i amb

facilitat amb totes

les activitats

proposades i es

posa a treballar

activament

(2)

Connecta

intermitentment

amb les activitats

proposades però

quan ho fa,

treballa

activament

(1,25)

Desconnecta

ràpidament i amb

facilitat amb totes

les activitats

proposades i li

costa posar-se a

treballar

activament

(0,25)

Està distret o no

participa

activament de les

activitats. No

escolta ni treballa

mostrant una

actitud passiva.

(0)

Material

(1)

Sempre manté el

respecte i té cura

del material

emprat a classe

(2)

Ocasionalment no

respecte i no té

cura del material

emprat a classe

(1,25)

Tot i tractar bé el

material, gairebé

mai recull quan

s’acaba la classe

(cadires, taules,

apagar

ordinadors, etc)

(0,75)

No tracta bé el

material i mai

recull

(0)

Puntualitat

(1)

Sempre és

puntual

(1)

Gairebé sempre

és puntual

(0,75)

Tot i que no és

puntual s’esforça

per ser-ho

(0,25)

Mai es puntual i

no s’esforça per

ser-ho

(0)

Page 19: Metges en acció - repositori.upf.edu

Fitxa del professor a classe

Nom

alumne

Participaci

ó

(2)

Respecte

als

companys

(2)

Respecte

al

professor

/a

(2)

Actitud

de

treball

(2)

Material

(1)

Puntuali

tat

(1)

TOTAL

Rúbrica II. Treball durant les session 2, 3 i 4 (co-avaluació del meu company/a de grup):

Nom alumne:

Gens Poc Adequat Molt TOTAL

Ha buscat informació pel

treball i Ha estat atent i sabia

que havíem de fer

(2,5)

0 0,5 1,5 2,5

Ha ajudat i s’ha implicat quan

se li ha requerit i ha fet les

tasques que se li han assignat

(2,5)

0 0,5 1,5 2,5

Ha sintetitzat la informació (ha

escrit o aportat idees i

conceptes per fer l’informe)

(2,5)

0 0,5 1,5 2,5

Ha respectat els companys

(2,5)

0 0,5 1,5 2,5

Page 20: Metges en acció - repositori.upf.edu

Rúbrica III. Presentacions finals (co-avaluació)

Molt Bastant Poc Gens

Estructura

(1 punt)

Presenta el treball

seguint una

introducció, cas a

tractar i conclusió.

Explica i exposa de

manera ordenada tots

els continguts clau i

en treu les conclusió

pertinents.

(1)

La presentació consta

d’una bona

estructura però

l’ordre dels conceptes

a tractar no és

l’adient.

(0,75)

En la presentació

falta algun dels

apartats i

l’ordenació no és

lògica.

(0,5)

Sense estructura

definida i

conceptes

desordenats

(0,25)

Claredat

(1 punt)

Exposa amb claredat i

consició el cas amb

bona dicció, emprant

termes científics (IMC,

la quantitat en kcal, el

% de cada grup de

biomolècules: glúcids,

lípids, proteïnes)

(1)

Exposa amb claredat

el cas proposat i bona

dicció, però manca

vocablari científic

(IMC, la quantitat en

kcal, el % de cada

grup de biomolècules:

glúcids, lípids,

proteïnes)

(0,75)

L’exposició és

entenedora peròp

manca consició i

vocabulari científic

(0,5)

Exposició poc

clara i sense el

vocabulari

adequat

(0,25)

Argumentació

(2 punts)

Raona, analitza,

critica, avalua i

sintetitza bé el seu cas.

Analitza la dieta

(esmenta els aliments

emprats), l’activitat

física i la relaciona

amb les malalties

infeccioses. Diagnòstic

encertat i proposa un

tractament adequat.

(2)

Raona, analitza,

critica, avalua i

sintetitza bé el seu

cas. Manca però

algun dels aspectes

rellevants del cas

(dieta, activitat física,

malaltia per infecció).

Fa un diagnòstic i

tractament raonables.

(1,25)

Manca de

raonaments, anàlisi

i síntesi en el

diagnòstic i/o

tractament.

(0,75)

Manca de

raonaments i

arguments sense

coherència entre

diagnòstic i

tractament

(0,25)

Page 21: Metges en acció - repositori.upf.edu

Cooperació

(2 punts)

Tots els components

del grup participen

durant el mateix

temps ja sigui

presentant el treball o

responent a les

preguntes. Bona

coordinació. (2)

Tots els components

del grup participen

en la presentació i

responent preguntes

però no utilitzen el

mateix temps.

(1,25)

Participació molt

desigual entre els

membres del grup

ja sigui en la

presentació com en

la resposta a les

preguntes. (0,75)

Tot el pes recau en

pocs membres dl

grup, mala

coordinació. (0,25)

Autonomia

(1 punt)

Mostren seguretat a

l’hora d’exposar, sense

necessitat de suport en

paper o bé només fa

referècnia al suport en

patalla (o pòster) quan

escau. (1)

Es mostren segurs en

el discurs però fan

servir ocasionalment

suport.

(0,75)

Mostra certs

dubtes en el discurs

i sovint consulten el

suport en paper o

pantalla.

(0,5)

Fan constant

evidècnia de

necessitat de

suport (llegeixen la

pantalla o el

paper). (0,25)

Ajustament al

temps

(1 punts)

Els 3 representants

s’han ajustat al temps

total de 10 minuts

repartits en 3 minuts

cadascún.

Durant el torn de

preguntes han donat

respostes concretes

ajustant-se als 5

minuts. (1)

S’han excedit en el

temps de presentació i

respostes en uns pocs

minuts.

(0,75)

Han sobrepassat en

excés el temps de

10+5 minuts.

(0,5)

Ha sigut massa

curta(no arriba als

10 minuts

d’exposició + 5 de

torn de preguntes).

(0,25)

Credibilitat i

adequació del

diagnòstic i

tractament

(2 punts)

Sí, el diagnòstic i el

tractament són

adequats.

(2)

El diagnòstic és

acertat però no el

tractament (o

viceversa).

(1,25)

Hi ha mancances

en el diagnòstic i en

el tractament.

(0,75)

Ni el diagnòstic ni

el tractament són

adequats.

(0,25)

Page 22: Metges en acció - repositori.upf.edu

Appendix III. guia pel professorat durant les sessions 2, 3 i 4

Sessió 1. A continuació es proposen una bateria de preguntes tipus verdader o fals que el docent anirà

formulant amb la intenció de mobilitzar conceptes erronis pre-establers en l’alumnat. És molt

important que el docent no respongui ni corregeixi mai directament les qüestions, més aviat ha d’anar

interpelant-los a ells mateixos en les respostes.

- Les malalties infeccioses les transmetem els humans.

- La contaminació perjudica la salut.

- Una dieta equilibrada és aquella que té el mateix percentatge de greixos, proteïnes i sucres.

- Els àcids grasos (lípids o vulgarment dits greixos) són perjudicials per la salut.

- El colesterol és dolent per la salut perque provoca obesitat.

- L’energia que consumeix el cervell és fonamenta bàsicament de glúcids.

- Mantenir relacions sexuals amb una persona portadora del virus del VIH suposa una infecció

pel virus.

- Els agents infecciosos són les bacteries i els virus.

- Els èssers humans estem dotats de mecanismes de defensa davant de les infeccions.

- El mecanisme més important de defensa és l’antígen-anticos.

Durant les sessions d’ABP anirem resolent les qüestions plantejades durant aquesta sessió

Sessió 2. Webs a investigar:

- www.tiching.com/761887

- http://canalsalut.gencat.cat/ca/vida-saludable/alimentacio/la_dieta_mediterrania/

- Atígen/aticós (Opsomització): https://www.youtube.com/watch?v=dc50GejnLLg

- https://ca.wikipedia.org/wiki/Vacuna

- http://jovecat.gencat.cat/ca/temes/salut/trastorns_alimentaris/

- https://www.diba.cat/web/salutpublica/salut-i-medi-ambient

Sessió 2. Dieta i activitat física

Aquesta taula/bastida la pot utilitzar el docent durant la sessió 2. Es tracta d’anar guiant als alumnes

per tal que focalitzin el temps de treball en:

1. Analitzar la dieta d’en Miquel.

2. Identificar els aliments que ingereix diàriament.

Page 23: Metges en acció - repositori.upf.edu

3. Calcular la quantitat d’energia (Kcal) que obté per a cada àpat.

4. Calcular el percentatge de cadascuna de les biomolècules respecte del total (% de proteïnes, lípids,

glúcids i vitamines)

Aliment Proteïnes

kcal

Àcids grasos

(lípids)

Kcal

Glúcids

Kcal

Vitamines

Esmorzar

Dinar

Esmorzar

Sopar

5. Comparar la dieta d’en Miquel amb una dieta equilibrada. Quines diferències hi ha?

6. També en algun moment de l’ABP hauria de sortir aspectes relacionats amb l’ativitat física diària:

Segons les dades físiques d’en Miquel i tenint en compte que hauria de fer com a mínim entre 1 i dues

hores d’activitat física diària, quins són els requeriments energètics d’en Miquel?

7. Un altre aspecte que hauria de sortir durant la sessió seria el concepte i càlcul de l’IMC d’en Miquel

i relacionar-ho amb els seus requeriments energètics segons la seva activitat física.

Sessió 3. Malalties infeccioses

Aquesta taula/bastida la pot utilitzar el docent durant la sessió 2. Es tracta d’anar guiant als alumnes

per tal que focalitzin el temps de treball en:

Page 24: Metges en acció - repositori.upf.edu

1. Definir diferents malalties i explicar els tipus

2. Identificar els agents infecciosos relacionats amb la malaltia i identificar la via de transmissió

(següents taules)

Agent

infecciós

Malaltia Via de transmissió Tractament

Virus Refredat, grip

Indirecte (respiratòria)

3. Resistència als antibiòtics

4. Evolució i etapes de la malaltia

5. Mecanismes de defensa

6. Antígens-anticossos

7. Vacunes i immunitat

Page 25: Metges en acció - repositori.upf.edu

Appendix IV. Diapositives de suport pel professorat durant les sessions

Sessió 1.

Page 26: Metges en acció - repositori.upf.edu
Page 27: Metges en acció - repositori.upf.edu
Page 28: Metges en acció - repositori.upf.edu
Page 29: Metges en acció - repositori.upf.edu
Page 30: Metges en acció - repositori.upf.edu
Page 31: Metges en acció - repositori.upf.edu
Page 32: Metges en acció - repositori.upf.edu
Page 33: Metges en acció - repositori.upf.edu
Page 34: Metges en acció - repositori.upf.edu
Page 35: Metges en acció - repositori.upf.edu
Page 36: Metges en acció - repositori.upf.edu
Page 37: Metges en acció - repositori.upf.edu