klasa iprzedstawienie dzieciom zbieranych jesienią bukwi. szukanie przez dzieci informacji co to...

16
Scenariusz lekcji z edukacji przyrodniczej KLASA I Rozpoznajemy buki w Wolińskim Parku Narodowym

Upload: others

Post on 19-Sep-2020

3 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: KlaSa IPrzedstawienie dzieciom zbieranych jesienią bukwi. Szukanie przez dzieci informacji co to jest? (mają do dyspozycji atlasy drzew, karty z drzewami, ich liśćmi i owocami)

Scenariusz lekcji z edukacji przyrodniczej

KlaSa I

Rozpoznajemy buki w Wolińskim Parku Narodowym

Page 2: KlaSa IPrzedstawienie dzieciom zbieranych jesienią bukwi. Szukanie przez dzieci informacji co to jest? (mają do dyspozycji atlasy drzew, karty z drzewami, ich liśćmi i owocami)

2

Rozpoznajemy buki w Wolińskim Parku Narodowym

Opracowanie Bożena Gołębiowska, Publiczna Szkoła Podstawowa w Dargobądzu

Konsultacja i redakcjaAndrzej Biderman – Fundacja Edukacji Naturalnej

Szata graficznaSkład Liter Dariusz Grochal

Wydawca Fundacja „Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej – Counterpart Fund”

Warszawa – Grodno, 2018

Page 3: KlaSa IPrzedstawienie dzieciom zbieranych jesienią bukwi. Szukanie przez dzieci informacji co to jest? (mają do dyspozycji atlasy drzew, karty z drzewami, ich liśćmi i owocami)

3

Rozpoznajemy buki w Wolińskim Parku Narodowym

Bożena Gołębiowska

WSTĘP

WprowadzenieBuk jest podstawowym gatunkiem lasów liściastych na wyspie Wolin. W wielu miejscach tworzy lasy

zwane buczynami. Z uwagi na wielką rolę lasotwórczą tego drzewa chcielibyśmy, by było one dobrze

znane dzieciom mieszkającym w okolicach Wolińskiego Parku Narodowego.

Cele ogólne1. Poznanie najpowszechniejszych gatunków drzew.

2. Rozwój umiejętności opisu, porównywania.

3. Rozwój umiejętności wykonywania prac plastycznych z naturalnych materiałów.

4. Utrwalenie zasad zachowania w lesie.

Cele szczegółowe 1. Będziemy rozpoznawać i nazywać drzewa w Wolińskim Parku Narodowym.

2. Zrobimy odciski kory drzew.

3. Zrobimy pracę plastyczną z wykorzystaniem materiałów plastycznych zebranych w lesie.

Odniesienie do Podstawy Programowej I. Edukacja polonistyczna

I. 1.1) Słucha z uwagą wypowiedzi nauczyciela, innych osób z otoczenia, w różnych sytuacjach życiowych,

wymagających komunikacji i wzajemnego zrozumienia; okazuje szacunek wypowiadającej się osobie;

I. 1.2) wykonuje zadanie według usłyszanej instrukcji; zadaje pytania w sytuacji braku rozumienia

lub braku pewności zrozumienia słuchanej wypowiedzi;

Page 4: KlaSa IPrzedstawienie dzieciom zbieranych jesienią bukwi. Szukanie przez dzieci informacji co to jest? (mają do dyspozycji atlasy drzew, karty z drzewami, ich liśćmi i owocami)

4

I.6.2) korzysta z różnych źródeł informacji, np. atlasów, /…/ encyklopedii czy zasobów Internetu

i rozwija swoje zainteresowania,

I. 6.3) wykorzystuje nabyte umiejętności do rozwiązywania problemów i eksploracji świata /…/,

IV. Edukacja przyrodnicza

IV.1.1) rozpoznaje w swoim otoczeniu popularne gatunki roślin /…/, a także gatunki objęte ochroną,

IV.1.4) odszukuje w różnych dostępnych zasobach, w tym Internetowych, informacje dotyczące

środowiska przyrodniczego , potrzebne do wykonania zadania, ćwiczenia,

IV.1.6) planuje, wykonuje proste obserwacje, doświadczenia i eksperymenty dotyczące obiektów

i zjawisk przyrodniczych, tworzy notatki z obserwacji, wyjaśnia istotę obserwowanych zjawisk

według procesu przyczynowo-skutkowego i czasowego,

V. Edukacja plastyczna

V. 2.6) wykonuje prace, modele, rekwizyty, impresje plastyczne potrzebne do

aktywności artystycznej i naukowej.

Metody pracy Praktyczne, problemowe, podające.

Środki• Atlas popularnych drzew rosnących w polskich lasach (2–3 szt.) – Załącznik nr 1

• kartki A 4 oraz kredki świecowe

• materiały przyrodnicze zebrane podczas spaceru po lesie

• kleje, duża kartka brystolu

• koszyki

• karty pracy – drzewa (5) i ich liście oraz owoce

• zbierane jesienią owoce buku

Miejsce zajęćZajęcia wstępne prowadzimy w klasie. Zajęcia terenowe prowadzimy w lesie liściastym. Z uwagi na

cele tego projektu wymagane jest, by występowały tam buki.

Czas trwania zajęćOk. 2 godz.

Page 5: KlaSa IPrzedstawienie dzieciom zbieranych jesienią bukwi. Szukanie przez dzieci informacji co to jest? (mają do dyspozycji atlasy drzew, karty z drzewami, ich liśćmi i owocami)

5

PRZEBIEG ZAJĘĆ

Wprowadzenie w klasie1. Czym różnią się między sobą drzewa?

Szukanie odpowiedzi na pytanie: Czym różnią się między sobą drzewa?

2. Zagadki o buku.

1. O jakim drzewie jest zagadka?

Przedstawienie dzieciom zbieranych jesienią bukwi. Szukanie przez dzieci informacji co to jest?

(mają do dyspozycji atlasy drzew, karty z drzewami, ich liśćmi i owocami).

2. Co łączy wiewiórkę i dzika?

Dzieci otrzymują obrazek dzika oraz obrazek wiewiórki (załącznik nr 2).

3. Wprowadzenie do zajęć terenowych

Zadajemy pytanie kluczowe dla dalszej części zajęć:

Czym różni się buk od pozostałych drzew w lesie?

Następnie przedstawiamy dzieciom cel spaceru do lasu:

• będziemy musieli znaleźć i rozpoznać buki pośród drzew w lesie

• sprawdzimy czym różni się kora buku od innych kor drzew

4. Wspólne ustalenie zasad bezpieczeństwa

Uzgadniamy z dziećmi zasady bezpieczeństwa w czasie dojścia do lasu i w czasie pracy, np.:

• Nie oddalamy się od grupy, poruszamy się po wyznaczonym do obserwacji terenie

• Stosujemy się do poleceń nauczyciela

• Nie hałasujemy i nie rozmawiamy zbyt głośno

• Nie zaśmiecamy terenu, opakowania np. po prowiancie zabieramy ze sobą

• Nie niszczymy przyrody. Nie wyrywamy roślin

• Każdą niebezpieczną sytuację zgłaszamy nauczycielowi

Zajęcia terenowe5. Wyjście do lasu

Bezpieczne przejście ze szkoły do lasu.

6. Zapoznanie uczniów z terenem do obserwacji

Teren obserwacji prowadzonej w lesie jest ograniczony do wybranej przez nas powierzchni. Jego

granice oznaczamy za pomocą kolorowych taśm powieszonych na drzewach. Umawiamy się

z dziećmi, że nie będą przekraczać tych granic. Prosimy dzieci, by samodzielnie oceniły, czy na

terenie przeznaczonym do obserwacji nie ma miejsc, lub obiektów stwarzających dla nich jakieś

zagrożenie.

Page 6: KlaSa IPrzedstawienie dzieciom zbieranych jesienią bukwi. Szukanie przez dzieci informacji co to jest? (mają do dyspozycji atlasy drzew, karty z drzewami, ich liśćmi i owocami)

6

7. Prowadzenie obserwacji

Na wybranym terenie uczniowie wykonują kolejno powierzane im zadania:

1. Znalezienie buka wśród drzew leśnych (załącznik nr 1).

2. Krótka charakterystyka buka (załącznik nr 3).

3. Odrysowanie kory buka i innych drzew (załącznik nr 4).

4. Odrysowanie liścia buka i innych drzew (załącznik nr 5).

5. Zbieranie do koszyczka materiałów przyrodniczych potrzebnych na wykonanie pracy plastycznej.

8. Powrót do klasy

Bezpieczne przejście z lasu do szkoły.

POdSuMOWANIE

9. Prezentacja wyników obserwacji przez grupy i podsumowanie zajęć.

1. Uczniowie prezentują swoje wyniki. Rozpoznawanie kory buka – analiza rysunków przyniesio-

nych z lasu.

2. Rekapitulacja: czym różni się buk od innych drzew leśnych.

10. Utrwalenie zebranej wiedzy i doświadczeń

Łączenie ze sobą drzewa z liściem i owocem danego drzewa – Załącznik nr 6.

11. Praca plastyczna

Praca zbiorowa – kolaż wykonany z materiałów przyrodniczych.

Page 7: KlaSa IPrzedstawienie dzieciom zbieranych jesienią bukwi. Szukanie przez dzieci informacji co to jest? (mają do dyspozycji atlasy drzew, karty z drzewami, ich liśćmi i owocami)

7

Page 8: KlaSa IPrzedstawienie dzieciom zbieranych jesienią bukwi. Szukanie przez dzieci informacji co to jest? (mają do dyspozycji atlasy drzew, karty z drzewami, ich liśćmi i owocami)

8

Atlas popularnych drzew – Załącznik nr 1

Sosna

Świerk

Dąb Lipa

Page 9: KlaSa IPrzedstawienie dzieciom zbieranych jesienią bukwi. Szukanie przez dzieci informacji co to jest? (mają do dyspozycji atlasy drzew, karty z drzewami, ich liśćmi i owocami)

9

Klon Jawor

BrzozaBuk

Page 10: KlaSa IPrzedstawienie dzieciom zbieranych jesienią bukwi. Szukanie przez dzieci informacji co to jest? (mają do dyspozycji atlasy drzew, karty z drzewami, ich liśćmi i owocami)

10

Co łączy dzika z wiewiórką – Załącznik nr 2

Popatrz na poniższy obrazem i powiedz, co łączy dzika i wiewiórkę.

Page 11: KlaSa IPrzedstawienie dzieciom zbieranych jesienią bukwi. Szukanie przez dzieci informacji co to jest? (mają do dyspozycji atlasy drzew, karty z drzewami, ich liśćmi i owocami)

11

Wizytówka buka – Załącznik nr 3

BUK

Jakie są jego LIŚCIE? Zaznacz wybrane określenie

Długie Krótkie

Szerokie Wąskie

Brzeg gładki Brzeg ząbkowany

Brzeg wcięty

Liść pierzasty

Jaka jest kora drzewa?Zaznacz wybrane określeniePrzekalkuj korę

Szorstka Gładka

Brązowa Szara Biała

Matowa Błyszcząca

Czy?

Czy?

Czy?

Czy?

Czy?

Czy?

Czy? Czy?

Czy?

Page 12: KlaSa IPrzedstawienie dzieciom zbieranych jesienią bukwi. Szukanie przez dzieci informacji co to jest? (mają do dyspozycji atlasy drzew, karty z drzewami, ich liśćmi i owocami)

12

Zbieramy odciski kory drzew – Załącznik nr 4

Przyłóż kartkę do drzewa; Pocieraj kartkę bokiem kredki świecowej

(nie zapomnij usunąć papierowej osłonki z kredki).

BUK

Inne drzewo. Jakie? ……………………………………………………………..

Inne drzewo. Jakie? ……………………………………………………………..

Page 13: KlaSa IPrzedstawienie dzieciom zbieranych jesienią bukwi. Szukanie przez dzieci informacji co to jest? (mają do dyspozycji atlasy drzew, karty z drzewami, ich liśćmi i owocami)

13

Wzór liścia – Załącznik nr 5

Przyłóż liść na czymś twardym i równym; Połóż na nim tę kartkę;

Pocieraj kartkę bokiem kredki świecowej aż uzyskasz odbicie

całego liścia. (nie zapomnij usunąć papierowej osłonki z kredki).

BUK

Inne drzewo. Jakie? ……………………………………………………………..

Inne drzewo. Jakie? ……………………………………………………………..

Page 14: KlaSa IPrzedstawienie dzieciom zbieranych jesienią bukwi. Szukanie przez dzieci informacji co to jest? (mają do dyspozycji atlasy drzew, karty z drzewami, ich liśćmi i owocami)

14

Czyj ten owoc? – Załącznik nr 6

Sosna

Świerk

Dąb

Lipa

Page 15: KlaSa IPrzedstawienie dzieciom zbieranych jesienią bukwi. Szukanie przez dzieci informacji co to jest? (mają do dyspozycji atlasy drzew, karty z drzewami, ich liśćmi i owocami)

15

Klon

Jawor

Brzoza

Buk

Page 16: KlaSa IPrzedstawienie dzieciom zbieranych jesienią bukwi. Szukanie przez dzieci informacji co to jest? (mają do dyspozycji atlasy drzew, karty z drzewami, ich liśćmi i owocami)