jakanie

6
Ewa Barzał Gdańsk, 30.05.2011r. Wczesna Edukacja z Logopedią II rok, stacjonarne Scenariusz zajęć logopedycznych Data: 02.06.2011 r. Dziecko: Dawid Wiek: 7 lat Rozpoznanie logopedyczne: Jąkanie fonacyjno- artykulacyjne. Jąkanie występuje na samogłosce „a”. Cele operacyjne: - stymulowanie rozwoju mowy; - usprawnianie narządów mowy; - utrwalanie nawyku prawidłowego oddychania; Cele strategiczne: - rozluźnienie napięcia mięśni narządów mowy poprzez relaks; - różnicowanie fazy wdechu i wydechu; - opanowanie techniki rytmizacji mówienia; - zsynchronizowanie oddechu z treścią wypowiedzi; - wykonywanie ruchów narządów artykulacyjnych wg wskazówek nauczyciela; Metody: - czynne: zadania stawiane uczniowi; - słowne: objaśnienia, instrukcje; Forma zajęć: indywidualna 1

Upload: ewa

Post on 01-Jul-2015

245 views

Category:

Education


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: Jakanie

Ewa Barzał Gdańsk, 30.05.2011r.

Wczesna Edukacja z Logopedią

II rok, stacjonarne

Scenariusz zajęć logopedycznych

Data: 02.06.2011 r.

Dziecko: Dawid

Wiek: 7 lat

Rozpoznanie logopedyczne: Jąkanie fonacyjno- artykulacyjne.

Jąkanie występuje na samogłosce „a”.

Cele operacyjne:

- stymulowanie rozwoju mowy;

- usprawnianie narządów mowy;

- utrwalanie nawyku prawidłowego oddychania;

Cele strategiczne:

- rozluźnienie napięcia mięśni narządów mowy poprzez relaks;

- różnicowanie fazy wdechu i wydechu;

- opanowanie techniki rytmizacji mówienia;

- zsynchronizowanie oddechu z treścią wypowiedzi;

- wykonywanie ruchów narządów artykulacyjnych wg wskazówek nauczyciela;

Metody: - czynne: zadania stawiane uczniowi;

- słowne: objaśnienia, instrukcje;

Forma zajęć: indywidualna

Pomoce: muzyka relaksacyjna, płyta CD, magnetofon, karty pracy

Przebieg zajęć:

1. Przywitanie ucznia.

2. Ćwiczenia regulujące napięcie mięśniowe, opanowanie umiejętności napinania i

rozluźniania danych partii mięśni.

1

Page 2: Jakanie

a) Ćwiczenie „Piąstki” zaciskanie palce w piąstki (ręce leżą na kolanach) jak

najmocniej. Napięte są ręce. Nieprzyjemnie jest tak siedzieć, ręce się

zmęczyły. A teraz prostujemy pace i rozluźniamy je. Ręce i palce

odpoczywają. Jest przyjemnie.

b) Ćwiczenie „Opalamy się” wyobrażamy sobie, że nasze nogi opalają się,

podnosimy je równolegle do podłogi. Trzymamy i opalamy się. Nogi są

twarde jak kamienie (ręka sprawdzamy napięcie mięśni nóg), więc je

opuszczamy, rozluźniamy. Nogi się smyczyły i muszą odpocząć.

c) Ćwiczenie „Zrywamy jabłka” wyobrażamy sobie, że jesteśmy w sadzie,

będziemy zrywać z drzewa dojrzałe jabłka. Ale owoce są wysoko. Stajemy na

palcach, ręce podnosimy do góry, próbujemy jedną, potem drugą ręką zerwać

jabłko. Mięśnie nóg i rąk się napinają. Jesteśmy zmęczeni. Nareszcie udało się

nam zerwać jabłko, nasze ręce i nogi odpoczywają, rozluźniamy się.

3. Ćwiczenia oddechowe połączone z relaksacją.

a) Przez parę minut dziecko oddycha tak zwanym oddechem płynnym. Wdycha

powietrze nosem do dolnej części płuc (jakby do brzucha), później płynnie

wprowadza o środkowej części i dalej aż do części szczytowej. Dziecko

wsłuchuje się we własny oddech i uświadomił sobie jego drogę.

b) W pozycji leżącej dziecko przeciąga się i głośno ziewając wypowiada głoskę

„aaaaa”. Ziewa szeroko, starając się ją przedłużyć i obserwować oddech.

c) Dziecko bierze wdech i półgłosem odlicza (na jednej fali wydechowej): raz,

dwa, trzy.

d) Dziecko leżąc wykonuje wdech, unosząc jednocześnie złączone nogi na

wysokość 20-40 cm, wstrzymuje oddech i pozostaje przez chwilę w takiej

pozycji. Wydychając powietrze, powoli opuszcza nogi.

4. Ćwiczenia ze samogłoską „a”:

a) Powolny, głęboki wdech nosem i wymowa:

- a n jednym tonie jak najdłużej,

- a z podnoszeniem głosu

- a ze ściszaniem głosu

- a raz głośniej, raz ciszej.

b) Rysując palcem po chmurce, dziecko wymawia a jak najdłużej na jednym

wdechu (karta pracy).

2

Page 3: Jakanie

c) Wymawia dziecko wyrazy rozpoczynające się na głoskę a, pamiętając o

przedłużaniu tej samogłoski(karta pracy) .

d) Dziecko mówi głoskę a coraz głośniej, jakby wydobywała się ona z głośnika.

Jednocześnie rysuje go palcem (karta pracy).

e) Przesuwając palcem po schodach, dziecko pomaga literce zejść na dół.

Wymawia jednocześnie głoskę a coraz ciszej (karta pracy).

f) Wchodząc na szczyt piramidy, dziecko wymawia głoskę a coraz głośniej,

schodząc z niej – coraz ciszej (karta pracy).

g) Dziecko przejeżdża palcem po literce jak samochód po jezdni, jednocześnie

naśladując jego warkot (karta pracy).

h) Wymawiając głośno literki, dziecko „podskakuje” po nich palcem jak piłeczka

(karta pracy).

i) Dziecko na dywanie skacze wysoko, wypowiadając głośno głoskę a, i skacze

nisko, wypowiadając cicho głoskę a.

5. Ćwiczenia rozluźniające mięśnie aparatu artykulacyjnego.

a) Ćwiczenie „Ryjek” – zmieniamy się w świnkę, wykonujemy ryjek taki jaki ma

świnka, wargi są twarde, napięte, wysunięte do przodu. Dotykamy pacami, aby

sprawdzić jakie są twarde. A teraz rozluźniamy wargi. Są miękkie, lekko

otwieramy buzie, język jest na dole („język śpi”). Powtarzamy to ćwiczenie.

b) Ćwiczenie „Orzeszek” wyobrażamy sobie, że rozgryzamy twardy orzech.

Mocno zaciskamy zęby i nie możemy rozgryźć twardego orzecha. Jeszcze

mocniej zaciskamy. Mięsnie napinają się. To uczucie jest nie przyjemne.

Nareszcie rozgryźliśmy orzech. Lekko otwieramy buzię, wargi rozluźniają się,

język odpoczywa.

c) Ćwiczenie „Górka” – czubek języka opieramy o dolne zęby, a grzbiet języka

wyginamy do góry. Mięśnie języka napinają się, to uczucie jest nie przyjemne.

Rozluźniamy mięśnie języka, opuszczamy język do dołu, język „śpi”. Jest

lekko i przyjemnie. Po ćwiczeniach następuje „Czarodziejski sen”.

d) Ćwiczenie „Czarodziejski sen” – dziecko przyjmuje pozę spokoju. Logopeda

czyta wiersz, dziecko ma zamknięte oczy. Spokojnie dziecko oddycha.

„Czarodziejski sen” zakończy się wtedy, kiedy logopeda głośno powie:

„otworzyć oczy, wstać”.

Rzęsy opadają ...

Oczy zamykają się ...

3

Page 4: Jakanie

Spokojnie oddychamy / dwa razy /

Czarodziejskim snem zasypiamy ...

Oddychamy lekko ... równo ... głęboko ...

Nasze ręce odpoczywają ...

Nasze nogi odpoczywają ...

Odpoczywają ... zasypiają ... / dwa razy /

Szyja nie naprężona

I roz – luź – nio – na

Wargi lekko otwierają się ...

Wszystko cudownie rozluźnia się / dwa razy /

Oddychajcie lekko ... równo ... głęboko ...

Długa pauza. Dzieci wychodzą ze stanu „Czarodziejskiego snu” :

Spokojnie odpoczywaliśmy,

Snem czarodziejskim spaliśmy ...

Głośno, szybko, energicznie:

Dobrze tak odpoczywać!

Ale pora już wstawać!

Mocno piąstki zaciskamy,

Podnosimy je wyżej.

Przeciągamy się! uśmiechamy się!

Wszyscy otwieramy oczy i wstajemy!

6. Podziękowanie uczniowi za udział w zajęciach i krótkie podsumowanie zajęć:

- Jak się teraz czuję?

- Co sprawiło mi przyjemność?

- Co podobało mi się szczególnie?

7. Pożegnanie z dzieckiem

4