intervenció educativa de 4rt de primària

16
INTERVENCIÓ EDUCATIVA DE 4RT DE PRIMÀRIA Proposta d’intervenció : L’abstracció en els murals Grup: WikiAnt11M grup 4-A Mireia Arnal, Andrea Cañisá, Sònia Clavaguera, Marina Font, Laia Guilló i Irene Lamiel 1

Upload: hamal

Post on 07-Jan-2016

55 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

Intervenció educativa de 4rt de primària. Grup : WikiAnt11M grup 4-A Mireia Arnal, Andrea Cañisá , Sònia Clavaguera , Marina Font, Laia Guilló i Irene Lamiel. Proposta d’intervenció : L’abstracció en els murals. Què pretenem?. - PowerPoint PPT Presentation

TRANSCRIPT

Page 1: Intervenció educativa de 4rt de primària

INTERVENCIÓ EDUCATIVA DE 4RT DE PRIMÀRIA

Proposta d’intervenció : L’abstracció en els murals

Grup: WikiAnt11M grup 4-AMireia Arnal, Andrea Cañisá, Sònia Clavaguera, Marina Font, Laia Guilló i Irene Lamiel

1

Page 2: Intervenció educativa de 4rt de primària

1. Unitat didàctica (tema) L’abstracció en els murals

2. Àrees implicades/(En el cas que sigui una proposta curricular)

Àrea visual i plàstica.

3.Justificació

2

Page 3: Intervenció educativa de 4rt de primària

QUÈ PRETENEM?4. Competències : escriure un aspecte o dos de cada una que es treballi, que

sigui més concret .

COMPETÈNCIES SUBCOMPETÈNCIES

Competència comunicativa lingüística i audiovisual

- Parlar, escoltar, observar, dialogar, preguntar, llegir i expressar tot utilitzant diferents recursos lingüístics i no lingüístics.- Interpretar i comprendre la realitat propera i el món.- Treballar en grup de manera cooperativa.

Competència artísitca i cultural

- Conèixer els diferents codis artístics.- Conèixer les principals tècniques, recursos i convencions dels diferents llenguatges artístics. - Expressar, comunicar, percebre, representar, comprendre tot utilitzant diferents mitjans artístics com la música, la literatura, les arts visuals i escèniques, o les diferents formes que adquireixen les anomenades arts tradicionals populars.

Competència tractament de la informació i competència digital

- Conèixer els llenguatges específics bàsics ( textual, numèric, icònic, visual, gràfic i sonor) les pautes de descodificació i transferència. - Conèixer les diferents fonts i la seva localització.- Fer ús de tècniques i estratègies diverses segons la font i els suports que s’utilitzin (oral, imprès, audiovisual, i digital).

3

Page 4: Intervenció educativa de 4rt de primària

QUÈ PRETENEM ?5. Objectius : poden ser comuns o especificar-los per àrees. Tenir en compte el

currículum o altres materials de suport . Apuntar al costat de cada objectiu a quin objectiu del currículum es refereix . Referenciar les fonts. (entre 3-4 objectius màxim)

OBJECTIUS DIDÀCTICS QUÈ EN DIU EL CURRÍCULUM ?

Saber organitzar-se i distribuir la informació de manera cooperativa.

- Valorar i respectar el fet artístic propi i dels altres entenent que és una manera de comunicar-se id’expressar els sentiments, les descobertes, les capacitats i peculiaritats de cadascú. Apreciar queles experiències culturals pròpies i les dels companys i companyes esdevenen un espai de diàleg ienriquiment.

Explorar, percebre i relacionar la informació adquirida prèviament.

- Valorar i gaudir de la interacció en el grup i el cooperativisme, tot participant conjuntament en laplanificació de les activitats i de la producció per crear un sentit de comunitat, desenvolupant unarelació de confiança en la dinàmica de les activitats i compartint amb els companys i les companyesidees, valoracions i projectes.

Adquirir la capacitat d'interpretar i representar el món: percebre, produir i entendre.

- Mostrar curiositat per com les artistes i els artistes indaguen en el coneixement, l’experiència i laimaginació per fer música, arts escèniques i arts plàstiques i arts audiovisuals. Conèixer algunes deles institucions i professions dels àmbits artístics i culturals i interessar-se per les característiquesdel seu treball.

4

Page 5: Intervenció educativa de 4rt de primària

6.CONTINGUTS Poden ser comuns per a totes les àrees o/i específics per a cada àrea. Tenir en compte la seqüència del contingut entre les etapes i/o cicles. Anotar la referència del contingut que apareix en el currículum. Fixar-se en continguts molt concrets i relacionables. Pocs continguts.

CONTINGUTS DIDÀCTICS QUÈ EN DIU EL CURRÍCULUM ?

Cerca de la informació - Interès a qüestionar-se i cercar informació sobre els motius i les raons de l’art i dels contextos deproducció artística.

Exploració i percepció - Percepció que a través de la implicació, de la resolució de problemes i de la constància s’arriba a la satisfacció en la comprensió, interpretació i creació artístiques.

Interpretació i creació - Caracterització de personatges, producció d’imatges i objectes, recreació d’espais imaginaris, creació d’estructures, decorats i exposicions amb propòsits relacionables amb la pròpia experiència i amb el desenvolupament d’activitats culturals als centres educatius i enregistraments audiovisuals.

Promoure iniciatives - Assumir responsabilitats i afavorir dinàmiques de treball cooperatiu i participatiu en l’elaboració de projectes artístics i culturals.

5

Page 6: Intervenció educativa de 4rt de primària

4.CONTINGUTS – MAPA CONCEPTUAL Poden ser comuns per a totes les àrees o/i específics per a cada àrea. Tenir en compte la seqüència del contingut entre les etapes i/o cicles. Pocs continguts.

6

Page 7: Intervenció educativa de 4rt de primària

5.CRITERIS D’AVALUACIÓPoden ser comuns per a totes les àrees i/o específics per a cada àrea. Tenir en compte la seqüència del criteri entre les etapes i/o cicles. Anotar la referència del criteri que apareix en el currículum. Fixar-se en criteris molt concrets i relacionables. Pocs criteris observables, avaluables. INDICAR LA CAPACITAT/COMPETÈNCIA MÉS IMPLICADA EN CADA CRITERI.

CRITERIS QUÈ EN DIU EL CURRÍCULUM ?

Criteri 1 - Expressar i compartir amb els companys i les companyes el que ens desvetlla, de nosaltres mateixosi de la nostra manera de pensar, una experiència cultural o artística, individual o col·lectiva.

Criteri 2 - Fer composicions visuals (imatges i objectes) sonores i coreogràfiques que representin les nostresidees, emocions i experiències utilitzant materials i instruments diversos, inclosos els recursos deles TIC i els audiovisuals.

Criteri 3 - Avançar amb confiança i satisfacció i respecte en els processos de creació i producció artístiques.

Criteri 4 - Mostrar respecte i responsabilitat en el treball cooperatiu a l’hora de participar en projectes artísticscol·lectius.

Criteri 5 - Organitzar i distribuir la feina, així com també saber utilitzar les fonts d’informació emprades.

Criteri 6 - Ser capaços de relacionar el que observen amb el contingut treballat, és a dir, poder aplicar la teoria a la pràctica.

Criteri 7 - Saber distribuir-se entre tot el grup –classe l’espai que els pertoca utilitzar alhora duu a terme l’activitat.

7

Page 8: Intervenció educativa de 4rt de primària

8 .ACTIVITAT INICIALNom: Un camí de recerca per la xarxa

Temporalització: 60 min Grup: Petit grup Espai: Aula d’informàtica

Material:

- Els ordinadors de l’escola.- La mestra proporciona webs d’interès als alumnes. - Altres referències bibliogràfiques.

Capacitats/Competències Objectius (referenciar els que heu posat a l’ inici de la programació ):

Competències:

- Competència comunicativa lingüísitca i audiovisual- Competència tractament de la informació i competència digital

Objectius:

- Saber organitzar-se i distribuir la informació de manera cooperativa.

Desenvolupament:

- En primer lloc la mestra presenta als seus alumnes la temàtica del seu treball : “ L’estudi i l'observació de les diferents obres abstractes de Joan Miró “ . Tot seguit els alumnes es distribueixen en grups estables de quatre o cinc persones per començar la recerca d’informació sobre l’autor i les seves obres, a l’aula d’informàtica. - Seguidament la mestra obre un debat , on els alumnes escullen el més important de la informació cercada. Aquesta informació serà el que ells hauran d'observar en la visita a la Fundació Joan Miró.

Avaluació :

- Organitzar i distribuir la feina.- Saber utilitzar les fonts d’informació.

8

Page 9: Intervenció educativa de 4rt de primària

8 .ACTIVITAT DE DESENVOLUPAMENTNom: Anem a la Fundació Joan Miró

Temporalització: Durant un matí Grup: Tot el grup - classe Espai: Fora de l’aula, en la Fundació Joan Miró

Material:

- Càmera de fotografia. - Bolígraf i llibreta. - La informació recollida a l’aula anteriorment.

Capacitats/Competències Objectius (referenciar els que heu posat a l’inici de la programació ):

Competències:

- Competència comunicativa lingüística i audiovisual- Competència tractament de la informació i competència digital- Competència artística i cultural

Objectius:

-Explicar, percebre i relacionar la informació adquirida prèviament.

Desenvolupament:

- Els alumnes, mitjançant una visita guiada, analitzaran i gaudiran de totes les obres de Joan Miró.- Podran observar en directe les obres que ells han treballat a classe. - Al finalitzar la visita buscaran i adquiriran fulletons i tríptics per enriquir la informació ja obtinguda.

Avaluació :

- Ser capaços de relacionar el que observen amb el contingut treballat.- Saber comportar-se dins de la Fundació Joan Miró.

9

Page 10: Intervenció educativa de 4rt de primària

8 .ACTIVITAT DE SÍNTESINom: Creació del nostre propi mural !

Temporalització: En una tarda ( dues hores)

Grup: Gran grup Espai: Al pati de l’escola

Material:

- Pintures, sprays...- Ho podem fer amb pinzells, brotxes, amb les mans, i altres materials.

Capacitats/Competències Objectius (referenciar els que heu posat a l’inici de la programació ):

Competències:

- Competència artística i cultural

Objectius:

-Adquirir la capacitat d’interpretar i representar el món i percebre, produir i entendre.

Desenvolupament:

- Després d’haver aprofundit en l’autor i les seves obres, els alumnes han de crear el seu propi treball: crear un mural abstracte utilitzant les diferents tècniques pictòriques.- Per fer-ho més amè permetrem els alumnes poder utilitzar la paret de l’escola com a suport.- Serà un mural on es plasmaran els diferents sentiments abstractes dels alumnes.

Avaluació :

- Aplicar la teoria a la pràctica.- Saber distribuir-se entre tot el grup –classe l’espai que els pertoca.

10

Page 11: Intervenció educativa de 4rt de primària

10 .¿COM ENS ORGANITZEM?

METODOLOGIA, TEMPS, ESPAI i GRUP

11

En la primera activitat ( Un camí de recerca per la xarxa ) , hem utilitzat la tècnica del treball cooperatiu en petit grup. Aquesta activitat dura 1 hora i es treballa a l’aula d’informàtica.

En la segona activitat ( Anem a la Fundació Joan Miró), han treballat amb els grups estables creats a l’aula. És una activitat realitzada durant el matí en la Fundació Joan Miró.

En la tercera i última activitat ( Creació del nostre propi mural ! ), hem volgut treballar fora de l’aula, al pati, per tal que els nostres alumnes treballin d’una altre manera l’art, tot fent-lo més urbà. És una activitat que ens ocuparà tota una tarda.

Page 12: Intervenció educativa de 4rt de primària

11 .BIBLIOGRAFIA I FONTS DE DOCUMENTACIÓ

12

1. Currículum Educació Primària LOE en format PDF.

2. Llibret informatiu : MIRÓ. L'ESCALA DE L'EVASIÓ. Programa d'activitats. Fundació Joan Miró, Barcelona. 16/10/2011 - 18/03/2011.

Page 13: Intervenció educativa de 4rt de primària

10 . REFERÈNCIES BIBLIOGRÀFIQUES, WEBS .

13

ORIENTACIONS PER AL DISSENY SEGONS LA TEORIA DE L’APRENENTATGE UNIVERSAL

I. RepresentacióUtilitza mitjans de representació múltiples

1.Proporciona opcions relacionades amb la percepció

2. Proporciona la possibilitat de l’ús de la llengua i els símbols

3. Per comprendre

II. Expressió

Utilitza formes d’expressió múltiples

1. Es promou l’activitat física

2.Proporciona possibilitat de fer ús d’habilitats expressives

3. Per executar, per fer

III. Implicació Utilitzar diferents formes d’implicació

1.Es promou l’interés

2. Proporciona opcions per mantenir l’esforç i la persistència

3.Es proporciona opcions per l’auto-regulació

Adaptació del document de : Wakefield, MA (2008)Universal Design for learning Guidelines . Versio 1.0 . CAST

Page 14: Intervenció educativa de 4rt de primària

AVALUACIÓ DE LA UNITAT DIDÀCTICA La UD té una presència equilibrada d'objectius i continguts conceptuals,

procedimentals i actitudinals?

Quins procediments requereixen ser ensenyats i quins ja són coneguts?

S'inclouen procediments d'aprenentatges generals, vinculats a més d'una

disciplina i clarament útils per a aprendre a aprendre? S'expliciten les connexions

amb les altres disciplines?

Hi ha previsió d'activitats que permetin posar de manifest el que els alumnes ja

saben? Existeixen objectius i activitats que promoguin de forma explícita

l'establiment de relacions entre la nova informació i el que ja saben els alumnes –

especialment en continguts procedimentals-?

Existeixen situacions d'ensenyament-aprenentatge variades i funcionals?

Existeixen objectius i activitats dissenyats per a promoure la reflexió sobre el

procés seguit a l'hora de resoldre les tasques?

Es té en compte que la seqüència d'activitats afavoreixi la cessió progressiva del

control de l'alumne perquè l'alumne progressivament passada d'una regulació

externa a una interna?

14

Page 15: Intervenció educativa de 4rt de primària

15

INDICADORS DEL NIVELL DE RIQUESA COMPETENCIAL DE LES ACTIVITATS

És una activitat que té per objectiu respondre a una pregunta?

Duu a aplicar coneixements adquirits i a fer alguns nous aprenentatges?

Ajuda a relacionar coneixements diversos dintre la matèria o amb altres matèries?

És una activitat que es pot desenvolupar de diferents formes i estimula la curiositat i la

creativitat de l'alumnat?

Implica ús d'instruments diversos com material manipulable, eines de dibuix, programari,

calculadora...?

Es fomenta l’autonomia de l’alumnat?

S'intervé a partir de preguntes adequades més que amb explicacions?

Es posa en joc l'esforç i el treball individual però també el treball en parelles o en grups

que implica parlar, argumentar, convèncer, consensuar, etc.?

Implica raonar sobre el que s'ha fet i justificar els resultats?

S'avança en la representació de manera cada vegada més precisa usant progressivament

llenguatge més acurat?

(Formació de formadors i formadores fonamentada en la Pràctica Reflexiva. ICE UdLÀrea de Programes de Formació. Subdirecció General de Formació Permanent i Recursos Pedagògics)

Page 16: Intervenció educativa de 4rt de primària

16

Actuar, Crear, Inferir,

Realitzar ,Acceptar ,Decidir ,Integrar ,Recollir,Ajudar,Deduir, Interactuar,

Reconèixer, Adquirir, Desenvolupar ,Interessar, Reelaborar,Admetre,

Descodificar, Interpretar, Regular,Analitzar ,Descobrir ,Investigar, Reflexionar,

Aplicar, Discriminar, Justificar,Relacionar,Apreciar, Dirigir ,Llegir, Resoldre,

Assumir, Dirimir, Manifestar ,Respectar,Avaluar ,Distingir,

Manipular ,Respondre,Buscar, Efectuar, Mediar, Saber

aplicar,Cercar ,Elaborar ,Mobilitzar, Seleccionar,Classificar, Emprendre, Mostrar,

Seqüenciar, Col·laborar, Escoltar, Observar, Sintetitzar, Comparar, Escriure,

Ordenar, Solucionar,Compartir, Establir ,Organitzar ,Tenir una actitud

crítica,Comprendre ,Explicar ,Parlar ,Transferir, Compondre ,Exposar , Participar

,Utilitzar,Comunicar-se ,Expressar, Percebre, Valorar,Confiar ,Extraure,

Plantejar, Contextualitzar ,Fer ,Practicar, Controlar, Gaudir, Prendre decisions,

Conversar, Identificar ,Processar, Cooperar, Imaginar ,Produir,Correspondre ,

Implicar-se ,Promoure...

Annex 1VERBS D’ACCIÓ

DEL CURRÍCULUM A LES PROGRAMACÍONS Direcció General de l’Educació Bàsica i el Batxillerat (2009)